Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Gpinnik-Pilletjes Op School en kerk Binnenland Van Overal Een (professor, die zijrn studenten be halve over de wetenschappelijke dingen uit zijn vak ook wel eens onderhield over algemeene levenswaarheden, zei eens op college het volgende tot hen: Hoogstwaarschijnlijk zult gij, als gij straks uw plaats in de maatschappij gaat innemen, ook gaan trouwen. Behandel uw vrouw dan vriendelijk. Heb wat geduld met haar. Als gij naar den schouw bur; gaat, wind u dam niet op als uw vrouw niet opi tijd met het kleeden gereed is. Zorg dat gij een studieboek gereed hebt liggen en lees dat, terwijl ge wachtende zijt. En ik verzeker u, heeron, ging de professor met fijne ironie voort, dat gij versteld zult staan van het veie, dat gij Ieeren kunt op deze wijze. Meyer wordt wakker en iziet met schrik, dat zijn wekker op half elf staat. De schrik slaat hem' in de boenen, in drie minuten is hij aangekleed en drinkt haas tig een slok koude thee. Die ellendige wekker is weer niet afgeloopen, zegt hij tot z'n hospita Toch, mijnheer, antwoordde deze, hij liep om half zeven af, maar u kwam eerst om zeven uur thuis. Meyer rent naar de telefoon en belt zijn patroon op: Vergeef me, chef, dat ik vandaag niet kan komen, ik heb, gelpof ik, de koorts en moet in bed blijven. Nou, dat tref je goed, antwoordt lachend de patroon, - want het is vandaag toch Zondag. Chef: Hoor eens jongen, van morgen lagen er twee rijksdaalders in het laad je en nu zijn ze weg. En er is buiten jou en mij niemand, die er den sleutel van heeft. Wat heb je daarop te zeggen? Jongste bediende: Nou, meneer, weet u wat, we geven ieder een rijksdaalder en praten er niet meer over. Meneer! Ho, mijnheer! U steekt me met uw paraplui in het oog! Gij vergist u, mijnheer! Wat vergissen! Gij steekt mijn oog bijna uit, ik voel het tot in mijn hersens en dan wou je nog zeggen, dat ik me ver giste. Ongetwijfeld. Het is niet mijn pa raplui. Ik heb ze maar geleend. Een dame bestelt in een confectiewin kel voor kinderen de elegantste kinder- kleeren volgens de laatste1 Parijsche mode op zicht. Als er na eenige dagen geen be stelling komt en de kleeren ook niet terug gezonden worden, telefoneert men. Daar mama afwezig is, komt de 12-jarige Piet aan de telefoon en antwoordt zonder zich te bedenken; O, darik u, u kunt de kleeren terug laten halen, de fotograaf is er al geweest. rares worden aan een Handelsschool; of via een .stoomcursus de lagere' akte halen, eventueel de hoofdakte, in ieder geval eenige lagere taalaktem en (of) een middelbare taaiakte zal voeren naar het M. U. L. O., een kostschool, een grootero Meisjes-Vakschool, naar Indiër- Blijkt soms in den loop harer Gymna sium-jaren dat zij met les geven geen suc ces zou beleven, aangezien zij niet tactvol omgaat met klassegenooten of jongeren, zich niet duidelijk uitdrukt, doordat zij anderer mentaliteit niet aanvoelt niet zóó uitlegt, dat de ander haar begrijpt, eigen wil niet vermag door te zettendian zou, gegeven nu eenmaal den taalaanleg, de loopbaan van bekwaam correspondente voor haar openstaan. „Mocht evenwel langzamerhand dó aanr leg voor de exacte vakken gestadig groot- ter blijken, en dien voor de talen allengs overtreffen, dan zou zij later naar die bêta<- afdeeling kunnen overgaan. „Is zij echter reeds op de lagere school een véél betere leerling in rekenen dan in taal; stelt zij belang in technische dingen: trein, tram, schip, motorboot....; pendule, horloge....; in oorzaak van eb en vloed; in verlenging en verkorting van daglicht...., legt zij een aquarium of een terrarium aan, of determineert zij uit eigen b,&wieS|1'Il8 bloemen en planten...., dan wijst haar aanr leg duidelijk in de richting van Gymnasium B of 5-jarige H.B.S. „Maar nü het, uiteraard veel grooter, percentage meisjes zonder studie-aamuCg middelmatige leerlingen op de lagere school. „Van haar kan de moeder wel weten, of zij handig is in huishoudelijke werk zaamheden, of zij bijzonder goed naait; knoopsgaten maakt, kleine dingen verstelt, maar nooit een blousje verandert, niet van fraaie handwerken houdt....; hetzij juist wèl aardig en vlug poppengoed1 vervaar digt, begrip heeft van kleurencombinatie, van stofversiering, artistiek inzicht dus op naaigebied. Oók ziet de moeder, meestal wel of zij gezellig met kleine kinderen speelt, geduld met ze beeft; omgekeerd of die kleintjes haar aanhankelijkheid betoonen. Heeft het meisje, behalve geen studie hoofd, ook géén bijzondere voorlief dó voor huishoudwerk of naaien, géén bijzon^ cVe tact om rr.e1 zuigelingen of kleuters De Oceaan-vlucht van de „Southern Cross". De vier leden der bemanning van het vliegtuig. De eerste en tweede piloot Kingsford Smith en van Dijk met den navigator en den marconist voor het toestel. om te gaan, dan' kan de moeder opletten of zij ijverig en accuraat issterk en spor tief artistiek, zoo ja, in welke richtingof zij teekenaamleg bezit.... „Meisjes als déze moeten stellig niet naar H.B.S., Lyceum of Gymnasium won den gestuurd. Wèl naar een middelbare Meisjesschool, of een M.U.L.O.-school, óf indien ook het werk daar te groote moeilijkheden mocht blijken op te leveren naar een Meisjes-Vakschool. „Een en ander met de bedoeling, om daarna te worden opgeleid (in verband niet uitsluitend met den aanleg, doch ook met financieele positie, connecties, plaats van inwoning....) voor huishoudelijken ar beid op zichzelf (practisch werken in ge zin, later in inrichting), of wei tezamen met kinderverzorgingbetrekkingen van allerlei aard in de verpJeegwereid; ambten als leerares in koken en voedingsleer, in huis houdkunde en waschbebandeling, in de naaldvakken, in kunstnaaldwerk, bij het landbouwhushouid-onderwijsvoor leerares in gymnastiek, liefst daarnaast heiigym- naste-masseuse; onderwijzei®^ bij het voor bereidend onderwijs; kantoorwerk van al lerlei aard; ambtelijke betrekkingen bjijv. bij den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst; bouwkundig teekenaiarster, binnen- architecte; teekenaarster bij' het kadaster; fotografie". Een benoemingsquaestie- Speelde gódsdienstige over- tuiging een. vol In de gemeenteraad van Nijmegen heeft de benoeming van een leeraar in. de wis kunde aan het Stedelijk gymnasium, waar toe zooals gemeld werd, no. 2 van de voor dracht dr. J. H. G. Nagel, leeraar aan het St. Lambertus en St. Gertrudis lyceum te Roosendaal (N.-B.) na afhandeling van de agenda aanleiding gegeven tot zeer scherp debat. De quaestie is, dat op de door het col lega van curatoren opgemaakte aanbeve ling als no. één- was geplaatst mej. A. Hyl- kema, leerares aan het lyceum te Ensche dé. In de vergadering van verleden week Woensdag was de benoeming aangehouden en werd na afloop van de openbare ver gadering ruim een uur in besloten zitting gediscussieerd over deze aangelegenheid. Maandagavond besloot de raad met 18 tegen 13 stemmen no. twee van de voor dracht te benoemen. Daartegen werd van de zijde van de sociaal-democratische frac ties scherp geprotesteerd- No. één van de voordracht behoorde n.l. tot de Ned. Herv. gemeente, terwijl de benoemde r-k. is. Het debat werd' geopend door den heer Beukema (s. d.) die in krachtige bewoorr dingen er aan herinnerdó dat hij reeds een der de vrees heeft uitgesproken dat bij benoemingen het geloof der sollicitanten zich wel eens als factor liet gelden. De voorzitter van de r.k. raadsfractie heeft daarop sprekers betoog betiteld als een verdachtmaking, welke zijin oorsprong zou vinden in anti-papisme. Reeds had de soc. dem. raadsfractie, betoogde dó heer Beukema verder, vermoedens dat bij deze benoeming een herhaling van. de door hem gewraakte feiten te vreezen stond. Spr. bracht vervolgens in herinnering dat de inspecteur der gymnasia van meening was dat no. één van de voordracht boven haar medesoliicitanten te verkiezen was, terwijl het college van curatoren met bij zonderen nadruk heeft gewezen op de uitstekende aanbeveling van no. één. Daarna den uitslag van de gehouden stemming besprekende, zeide spr. dit feit zeer ernstig te achten en dat hieruit ge bleken is dat de katholieke fractie andere dan zuiver zakelijke overwegingen heeft laten geiden bij de bepaling van haar stem. Namens de soc. dem. fractie en ook na mens alle niet katholieke raadsleden pro testeerde spreker met klem tegen dlezö handelwijze. Spr. zeide het aan de goede zeden verplicht te achten te protesteeren tegen de schade die op deze wijze aan, het onderwijs wordt toegebracht en tegerv het misbruik dat de katholieke fractie van haar macht maakt. De voorzitter van de r.k. fractie mr. Van der Velden heeft hierop geantwoord, dat de heer Beukema zijn bewering, dat hier andere dan zakelijke motieven ge golden hebben, niet heeft bewezen. Dat stemmen op no. twee per se eem bewijs van partijdigheid zou zijn. is een odium, dat spreker voor zijn fractie met klem afwijst. Wij hebben, aldus spr. .nimmer beweerd dat in gevallen waarin een getal stemmen gelijk was aan dat hetwelk de linkerzijde van dezen raad telde op no. twee of no. drie werd uitgebracht, wan neer no. één een katholiek was, de raad uit partijdigheid gehandeld had al was in zulk een geval ook de schijn van partijldig!- heid tegen de linkerzijde. De keuze uit een voordracht, besloot spr. ,is een onaan tastbaar recht van ieder raadslid en het gebruik maken van dat recht mag geen aanleiding zijn tot het verwijt van partij digheid. De heeren Gautzsch (V.B.), Gent sen (a.r.), cn Struik Daim (v.d.) sloten zich hierna bij het protest van den heer Beukema aan. De wethouder van onder wijs, de heer Krootjes (r.k.) heeft ver volgens het standpunt der r.k'. fractie na der verdedigd en heeft daarbij er op ge wezen dat bij benoeming uit een voordracht waarop twee personen voorkomen van tweeërlei religie, steeds de schijn van partijdigheid gewekt wordt, wanneer de stemmen verdeeld zijn. Het betreft bier een aanbeveling waarbuiten men gaan mag en het spijt spreker dat getracht is op deze benoeming een bijzoinder licht te doen vaL- len. Spreker begrijpt niet waarom een r. katholiek geen onderwijs zou kunnen ge ven aan een openbaar gymnasium. Nadat op scherpe wijze van re- en dupliek gediend was, sloot de voorzitter de discussie. Meisje aangevallen. Met oneerbare bedoelingen. Te Santpoort vonden voorbijgangers de 20-jarige mej. K. uit IJmuideii be wusteloos op' den Middenduinweg jiggen. Zij brachten haar naar een woning over, terwijl geneeskundige hulp ontboden werd. Toen het meisje weer tot bewustzijn kwam, deed' zij een omstandig verhaal van een aanranding. Toen zij de bocht van den weg was ingereden, 'kwam haar een man achterna, die haar den weg versperde en daarbij manoeuvreerde op een wijze, die niet den minsten twijfel overliet omtrent zijn be doelingen. De wielrijdster schrikte door het opi- treden van den man zóó hevig, dat zij te gen den grond1 sloeg en het bewustzijn verloor. In dien toestand' werd zij aan getroffen. De man had inmiddels het hazenpad gekozen. Het meisje heeft tengevolge van den val nog eenige wonden in het gelaat be komen, doch kwam verder met den schrik vrij. Een driftig bewaarder. De eigenaar van een auto mis handeld. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur heeft een man in Den Haag, die zichzelf had opgeworpen als bewaker van een auto, het den eigenaar van dien auto lastig gemaakt. De heer J. Hendriks uit Utrecht bei- zocht met een kennis een café aan den Stationsweg in Den Haag, en liet zijn auto op de straat voor het café staan. Tij dens hun afwezigheid passeerde A. Z. uit de Glasbiazerslaan, hij' zag den oajbe. heerden auto, posteerde zich emaast en wachtte, tot de eigenaar zich vertoornen zou. Toen de heer Hendriks na eenigen tijd verscheen, probeerde Z. op de be kende manie»', door de medddeelimg: „op uw auto gepast, meneer," een fooi te be machtigen. De heer Hendriks antwoord de echter, „ik heb je niets gevraagc stapte met zijn reisgezel in en wilde weg|- rijden. I Daarop ontstak Z., die onder den in vloed van sterken drank was, in woede; hij sprong op de treeplank van den auto en eischte belooning voor zijn ongevraag(- den dienst. De heer H. stopte en trachtte Z. van de treeplank af te duwen, hetgeen niet gelukte. Z. hield zich met een hand vast en took met de andere een mes, waar mee hij den' bestuurder bedreigde. Deze weerde den man af en ving met de linkerf- kerhand een steek op, die op zijn buik was gericht. De heer H. werd ernstig aan de hand gewond'. Hij' is in de polikliniek aan het Wagenplein voorloopig verbonden, waarna de geneeskundige dienst hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal bracht. Intusschen was Z. op den loop gegaan, doch de politie, die ijlings gewaarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam, wist hem te grijpen en bracht hem naar een politiebureau. Het bebloede mes werd1 nog in zijn bezit gevonden. Er is proces-ver baal tegen Z. opgemaakt wegens poging tot zware mishandeling en wegens mishan deling. Hij is opgesloten. Ongeluk bij een zweminrichting. Een 21-jarig meisje verdronken. Toen Dinsdagmiddag de gezusters Dirk je en Annie TCoops met eenige vriendin nen zich in de bad1- en zweminrichting te Stadskanaal vermaakten, en de meisjes zich zouden opstellen voor liet nemen van een kiekje, bleek dat de 21-jarige Dirkje Koops er niet meer was. Toen de meisjes op haar geroep geen antwoord kregen, zochten 4j het water af en von den Dirkje weldra op den bodem van het basin. Zij was, zonder dat iemand er iets van gemerkt bad, verdronken. Pogingen om het leven weer op te wekken, mis|- lukten. DE FUIVENDE GEUZEN. (Ter hoogte van Schevenin- gen zal buiten de zeegrens een drijvend hotel gelegen heid geven tot bizondere ge nietingen, zonder de beper kende bepalingen der wet). Nu komt het vermomde genotsparadijs, Zeer kunstig gebouwd tot een drijvend paleis, Langs Nederland's kusten flaneeren, Opdat er de mensch, die onwettig be geert, Een nieuwe losbandige levensles leert, Waarvoor hij zich niet zal geneereni Men voert er de vreugde uitbundig ten top Op t deinende, wiegende, ruischende sop, Waar niemand die vreugde komt storen, Men brult er zijn liedjes in 't weelde-café, Bij 't eeuwige, machtige lied van de zee, Dat niemand meer aan wenscht te hoorenl Daar leeft men z'n leven zooals men dat wil, En eind'lijk verlost van den zeed'lijkheidsgril, Die jaren 't bestaan heeft gebonden, Vooruit, naar de vrijheid, de speeltafel roept, In band'loos genot van 't ver- bood'ne gesnoept, En lach om maatschapp'lijke zondenl Daar wordt weer iets nieuws in de wereld gebracht, Dat om zich zal grijpen als sloopende macht, Want zaken zijn altijd nog zaken, De zee is toch vrij na een zekere grens, Daar fuift men een fuif als oor spronkelijk mensch, En heeft met geen voorschrift te maken O, knoeiende Geuzen, die buiten de wet U zelve ondeugd'lijk ten troon hebt gezet, En U van Uw land acht ontslagen, Verwacht ge, raakt eens soms Uw lustoord in nood, De helden der zee in hun reddende boot, Om worst'lend hun leven te wagen?! Gij maakt Uw genot tot een vrij heidsfestijn, Ge eischt van Uw Jazz-band een vrijheidsrefrein, Om 't nieuwste idee te bezingen, Maar vogelvrij hebt ge Uzelve gemaakt, Omdat ge 't maatschappelijk leven verzaakt, Maatschapp'lijke schipbreukelingen!! Familietwist. Ruzie en mishandeling. In de Kamillenstraat te Eindhoven wil de Dinsdagavond een man, die gescheiden leeft van zijn vrouw, haar weer opzoe ken, waartoe hij reeds eerder pogingen had aangewend, die tot veel rumoer ia de straat aanleiding hadden gegeven. Toen de vrouw den man zag naderen, omstreeks zes uur, vluchtte zij naar de bu ren en liet de dochter zeggen, dat zij niet thuis was. De man drong toen het huis bin nen, doch ontmoette in dé gang den kost ganger, tevens verloofde van het meisje H. Verhoeven. Er ontstond een heftige woordenwisse ling, waarna de indringer een scheermes te voorschijn haalde en daarmee' den jon gen man een diepe snede in de hals toe bracht. Het slachtoffer werd paar het ziekenhuis overgebracht. Daar bleek, dat er geen onmiddellijk levensgevaar te duch ten was. De dader is wegens zware mishandeling in arrest gesteld. De koning en. de koningin van Enge land zijn Woensdagmiddag om twaalf n-ur tegenwoordig geweest bij een dankstond in de kathedraal van St. Paul in Londen ter gelegenheid van die voltooiing van de werken tot herstel van het kerkgebouw, die 6 millioen gulden gekost hebben. De uitgever van de New-York Ti mes, Adolph Ochs, is te New-York van zijin reis naar Europa terug gekeerd en heeft bij zijn aankomst aan persvertegemr woordigers verklaard', dat het Amerikaaml- sche volk ziek niet bewust is van de eitif stige ontstemming van Europa, ten op zichte van de tariefpolitiek der Vereenag- de Staten. Na den oorlog is er in Europa een vriendschappelijke stemming gekomen voor Amerika, doch déze is thans aan het ont slaan. 1 Naar uit Rome wordt gemeld', is de paus gedurende de laatste weken \y£er lij dende aan zijn oude blaasaandoeniug. Zijn gezondheidstoestand moet ongunstiger ge-

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2