GOESCHE COURANT Jk BIJVOEGSEL De Schelde- Zender. Jlk Het meisje, dat met een Koning trouwde Film-Varia Voor de VrouW - HEEREN BAAI gen: Uit de Pers. VAN DB VAN VRIJDAG 27 JUNI 1930. Hallo, Hallo. Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de slechte weg, die het vervolg is van den goeden weg Goesrichting t Sas (we riepen er de vorige week iets over om) niet aan de gemeente Kattendijke behoort, doch aan den Wilhelminapolder. Nu we dit weten begrijpen we gansch niet meer waarom deze weg niet beter is. De Wilhelminapolder immers houdt niet van minderwaardige zaken, dat een goedls en strenge controle er voor zorgt, dat alleen leden der zwemver- eeniging zich m. het kleedlokaal aan de Goesche badplaats verkleeden. Wellicht leidt deze controle (eeoigö dagen wjr-d zij ten onrechte uitgeoefend door een v(elclf wachter!) tot versterking van het ledental, dat de voetbalvereniging Goes het niets prettig vindt een gedeelte van haar entrée-gelden in den vorm van vermake lijkheidsbelasting in de gemeente-kas van Kattendijke te moeten storten, dat Kattendijke dit inkomen zou mis sen als eindelijk in Goes eens uitvoering werd gegeven aan de plannen inzake den aanleg van een sportterrein, welke plan nen nu circa 3 jaar in de gemeentelijke archieven aan het dutten zijn, dat deze plannen, evenals het plan betreffende het Goesche badhuis, wellicht gewekt worden d'oor dan storm die nog steeds in het inwendige van het Goesche raadhuis heerscht over den uitslag van de keuring door den raad van de salaris plannen van Ged. Staten, dat vele abonné's, aangesloten bij de Goesche radio-distributie den laatsten tijd mopperen over de wijze waarop zij die uit zendingen te genieten "krijgen, dat het zoo verdacht stil is in de nabijheid der Koninginnefeesten. De klep perende jeugd daargelaten, natuurlijk, dat de Goesche Courant" tal van bewijzen van instemming kreeg over den Westhoek", waarin het repeteeren door muziekgezelschappen e.a. in een locaal op de Markt onder de loupe werd genot men, dat in den omtrek van >JBorssele iemand zich onledig schijnt te houden met het vergiftigen van honden, dat een inwoner van 's Heerenhoek dezer dagen in contact kwam met de Goei- sche politie wegens het zich voorzien van rookmateriaal uit een sigarenwinkel in de ganzestad, op niet gebruikelijke wijze, dat er volgens de „Middelburgsche Courant" thans schot komt in den herbouw in de Lange Delft. Er gaat weer een fir ma met den bouw beginnen. Vermoedelijk wordt ingezien, dat het door dein brand vrijgekomen terrein voor land- en .tuin bouw niets uithaalt. Peultjes en peentjes kan men overigens beter elders verbouj- wen, dat de laatste tram, die van Middel burg naar Goes rijdt vooral voor hen, die een 15 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. En de man vertelde ook, dat zij het hem erg lastig gemaakt zou heb ben, wanneer Max niet naar haar toe was gegaan. Menschen, zooals zij, zijn er naar ik vermoed, toe in staat hef tige scènes te maken. Ze zou onge twijfeld heel onaardig voor hem ge weest zijn, wat hem ontzettend zou hinderen. Hij zou zooiets niet kunnen dulden, omdat hij haar liefheeft. En de vrouw veronderstelde, dat de ac trice zich gehaast had hierheen te ko men, omdat ze alles van onze huwe lijksreis afwist. Vermoedelijk bezit ze een huis ergens in de buurt. Oh, hoe kan ik het verduren? Ik vraag me af, of de menschen, die een huwelijk tusschen ons voorstelden al les wisten en of het dien staatslieden en hoogen politici bekend was? En in hoeverre waren zij, die mij aanmoedigden Max' aanzoek aan te nemen, op de hoogte? Mijn familie en mijn moeder? Neen, ze moeten daarvan kooiden neus In Vlissingen halen, nog te vroeg vertrekt, dat de overweg wachter der spoor wegen, die den overweg tusschen Goes en s Heer Arendskerke dermate bediende, dat hij met den rechter in conflict kwam, naar Zevenbergen wordt overgeplaatst. Dit besluit van de spoorwegen stemt lot erkentelijkheid, dat de „Zeeuw" onlangs een fout beging door het te doen voorkomen alsof de Bevelandsche afdeling van de Ned. Mij. voor geneeskunst Nisse geen eigen dokter zou gunnen. Van gunnen is hier geen sprake. Het dorpje is te klein om zich de weelde van een eigen arts te kun nen veroorlooven. Bovendien ligt het zoo dicht bij dorpen waar wel artsen gevestigd dat in dezen snellen auto- en telefoon tijd patiënten in Nisse practisch steeds even snel over medische hulp kunnen beschikken, als het geval zou zijn wanneer in Nisse een arts woonde, dat de reorganisatie der brandweren in Zeeland vermoedelijk een tweede moe der, n.l. een nog grootere brand dan de Middelburgsche in December 1929, noo dig heeft, dat de Antwerpsche wereldtentoon stelling iederen dag tientallen bezoekers uit Zeeland trekt, dat de mooie weg GoesHee, Hendrikskinderen, waarover in ons blad onlangs een en ander geschreven werd, gelukkig niet zoo recht gemaakt zal won den door den rijkswaterstaat als we dest- tijds vreesden. De leiding van den rijks waterstaat zal zooveel mogelijk met het natuurschoon rekening houden, dat de Goesche politie wel eens aan dacht mocht wijden aan de motorrijders die in een open knalpot hun ommaati- schappelijke opvattingen tot lawaaierige uitdrukking brengen. Motorrijden is een en sympathieke sport als ze op beschaafde wijze beoefend wordt, dat de coöperatieve electrische maat schappij, die St. Philipsland tot nu toe van electrisch licht voorzag, haar werkzaami- heden gestaakt heeft. De St. Philipslaniders zullen nu de olielampen weer voor den dag moeten halen, dat in Terneuzen Zondag j.l. een meetingsdag door de S.D.A.P. is gehou den, die uitstekend geslaagd is. Het chris telijk orgaan in onze provincie nam den A. R. burgemeester van Terneuzen zijn toestemming voor deze meeting zeer kwa lijk. Van een p.g. had het blad die toe stemming voor een S.D.A.P.-propaganda op Zondag niet verwacht. Het is niet voor het eerst dat die A. R. vader van Terneu zen niet aan den leiband' zijner broeder; loopt, dat de politie in Breskens een Belg arresteerde, die in Gent tot een auto had gezegd: „Pak je weg, of ik pik je". De auto liep in het valletje; later zijn onrecht matige berijder, dat tijdens de rede van den heer Coi- lijn in Goes de rede werd draadloos verspreid de vogeltjes in de boomen van het Schuttershof deden alsof er geen ex-minister aan het woord "was. Ze kweb belden door de rede heen, hetgeen in de radio zeer goed te hooren was. De heer Colijn moet zich een oogenblik in de Twee de Kamer verplaatst gevoeld' hebben, dat het gemeentelijk museum in Zie: rikzee alsmaar verrijkt wordt met oude voorwerpen. Het jongste geschenk bei- stond uit eenige oud'e medicijnfleschjes, dat de leden van den Ned. bond van zaadhandelaren in Juli in Vlissingen en in Goes zullen vertoeven. De gewasi- sen op het veld zullen wel hoog op schrikken, dat de gemeenteraad van Koudet kerke er niets voor voelt om de tekorten van de stoomtramweg mij. „Walcheren aan te zuiveren, daar de tram den autobus, dienst MiddelburgKoudekerke in de wintermaanden stop wil zetten, - dlat in Zuid-Beveland hoe langer hoe meer eigenaren van 'kersenboomgaarden hun boomgaarden open stellen voor be zoekers, die voor enkele dubbeltjes kersen, zóó van den boom, willen eten. De Betu we mag langzamerhand wel gaan oppas sen voor deze concurrentie. dat een Goesche ruit zich dlezcr da gen kapot ergerde toen een wielrijder haar beroerde. dat bij de brievenbus aan het post kantoor in Goes thans te lezen is hoe laat die bus gelicht wordt. Bravo et merci. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu tot volgende week Vrij dag. Adieu. onkundig geweest zijn, anders hadden ze niet op een dergelijke verbintenis kunnen aandringen. En móéder? Ik ben er beslist van overtuigd, dat moe der bet niet wist. Zij zou het verschrik kelijk gevonden hebben. Ze mag hef ook nooit te weten komen, want bef zou nu toch niet meer baten, aange zien er totaal niets aan te veranderen valt Ik geloof dat het eenige, wat mij overblijft is mijn plicht te doen en gelaten alles te dragen. Doch ik weet niet, of ik hiertoe in staat zal zijn Het lijkt mij vrijwel uitgesloten, dat Max' moeder het geweten heeft. Zij zond mij een brief, welke mij op mijn huwelijksdag door een specialen koe rier overhandigd werd. Ik heb dezen hier bij me. Zij schreef: „Mijn waarde schoon dochter. Ik vertrouw, dat je met God's hulp een goede en plichtsgetrouwe vrouw voor mijn lieven zoon zult zijn, en dat het blijken zal dat je zulk een uitstekenden en flinken man in alle opzichten waardig bent. Dan zul je voor goed een plaats in mijn hart in nemen. Ik hoop, dat je het mij wilt vergeven dat het geluk en het wel zijn van mijn zoon bij mij voor alles gaat". Getuig, het echter van een mooi De telefoon rinkelde. Een jongeman, op een sobere h-otelka mer greep ernaar. Ja, antwoordde hij met een typisch Zuidelijk-zangerigen toon hier Gavin Gordon. Met de Metro Goldwyn Mayer W-at zegt u... ja ik heb een film-proef af gelegd... een tijd geleden al, maar ik deug, de blijkbaar niet. Wat? Nee...! De jongeman drukte de hoorn dichter tegen zijn oor. Zegt u het nog eens heel kalm em duidelijk. In de verte klonk een stem: Men verwacht u morgenochtend om 9 uur in studio 6 als partner van Greta Garbo in Romance. Er is een kleedkamer voor u klaar! Dertien jaar geleden zag Gavin Gordon zijn eerste film... een woeste- Wild West film, die sterk op de fantasie van den jongeman werkte. De toevallige bezoeker werd een trouwe klant. De geheimzinnige wereld van de film trok hem aan. Een ad vertentie trok zijn aandacht: Filmschool in Chicago. Gavin Gordon aarzelde niet, pakte een koffertje en ging naar Chicago Teleurstelling. De school was oplichterij verlangde veel geld en gaf weinig als telgen, prestatie. Zoo kwam Gordon terecht al klerk op het kantoor van een spoorweg maatschappij. Toen hij 19 jaar was en hard werken zijn filmfantasieën om het leven had ge bracht, zag hij voor het eerst een toon eet stuk. Voor de tweede maal kroop een on bestemd verlangen in zijn bloed1. Hij wilde ook naar 'het tooneel. Iedere cent werd bel- steed aan entrée's voor schouwburgen en iederen avond speelde hij de rollen, die hij gezien had, na. Overdag donderden loco motieven langs zijn kantoor, moest hij naarstig schrijven en cijferen, maar 's avonds kwam hij voor den spiegel tot hevig-dramatische climaxen. Een dilettan- ten-tooneelclub bracht uitkomst. Gister avond was hij een oud man, vanavond zou hij een minnaar zijn en morgen misschien Hamlet... maar overdag was hij klerk op een kantoor. Vijf ja-ar gingen voorbij. Toen kwam de kans. Grant Mitchell, een tamelijk be kend acteur, 'kwam op het kantoor van de spoorwegmaatschappij. Gordon ontving hem, stond hem een gunst Joe namens ld' directie en verkreeg als contraprestatie een introductie voor een tooneeldirecteur. Hij kreeg kleine rolletjes, toen grootere speelde op Broadway en in andere plaat sen. Acht jaar brachten hem tot een zekere bekendheid', nadat hij gespeeld Jiaidl in Paris, Tampico, Celebrety, Pomeo and Juliet, Crashing Trough en vele andere stukken. en mannelijk karakter op die manier van mij weg te loopen om naar Karina Valona te gaan, zoodat ieder een op het kasteel het bemerkte? Oh, ik mag niet op die wijze door gaan. Ik moet me tot de feiten bepa len en schrijven over hetgeen ik deed. Als ik er over zit te piekeren, zal ik krankzinnig worden. Ik vermoed, dat ik dien nacht toch wel wat geslapen heb, alhoewel hef mij leek alsof ik geen oog had dicht gedaan. In elk geval werd ik tegen het aanbreken van den dag rillend wakker en was ik gedurende eenige oogenblikken erg verschrikt, daar ik niet wist waar ik me bevond. Ik stond op, kleedde mij uit, waschte mij en trok iets warms aan, aangezien het bitter koud was. Het weer scheen veranderd. Vanuit het venster zag ik niets dan donkere wolken. Ik vond het heel grappig, dat er in dit prach tige kasteel geen badkamers warfen, doch slechts een waschgelegenheid in de slaapvertrekken. Daar ik zoo vroeg was opgestaan, had niemand er aan gedacht een bad in mijn kamer te brengen, zooals dit de gewoonte is. Het is zeker eigenaardig. Zelfs in Eden House, -dat toch heel ouderwetsch was, hadden wij ieder onze eigen bad kamer, niettegenstaande er geen elec trisch licht was en wij eerst twee jaar Toen kwamen de talkies. Bij eeli townee werd Hollywood aangedaan en bet verzoek volgde om in de Metro-studio's een film en stemproef af te leggen. Gordon was blij. M-aar dat duurde niet lang. Want bij werd voor de rol, welke men voor hem op het oo-g had, gepasseerd'. Hij zocht een nieuw engagement... wilde weg uit Holly wood, waar niemand hem kende en nie mand zich om hem scheen te bekomme ren, totdat... het telefoontje kwam. Zoo werd Gavin Gordon filmacteur- Het verduurzamen van zomergroenten en vruchten. De vrouwenwereld raakt in actie. Het met succes verduurzamen der jonge groenten en de voorjaars- en zomervruch ten wordt weer 't programma vain den dag. Met de verschrikking van de in den win ter dagelijks weerkeerende vraag voor oogen „Wat zullen we eten?" haasten we ons, al wat het jaargetijde van bedien oplevert, voor dien tijd van schaarsche groentenkeus te verduurzamen, id.w.z. zóó te bereiden, dat het gedurende al dien tijd kan worden bewaard zonder tot bederf over te gaan. Maar... ook hier kan een teveel een tekort beteekenein. Alles wel beschouwd, heeft elk jaargetijde zijn eigen voortbrenig!- selen in verschen toestand, voortbrengsie- selen, die om bepaalde redenen (bezit van vcedingszouten is daar één van) een eigen rol voor het welzijn van ons lichaam te vervullen hebben en dus niet zondbr scha de vervangen hummen worden door proi- ducten uit een anidier seizoen, te meer, waar die dan. door langdurige verhitting, dbor toevoeging van groote hoeveelheden sui ker, door behandeling met een overmaat van zout of azijn en meer van dergelijke hulpmiddelen, veel van hun oorspronkelijke waarde hebben verloren. Voegen we daar nog bij, diat ons lichaam in den winter een grootere portie vet moodig heeft om 'het op de vereischte temperatuur te houden en bedenken we, idlat vet beter is toe te die nen in een stamppot van aardappelen met kool of met wortelen en uien dan in een portie tomaten of bloemkool, dan begrij pen we wel, dat het verduurzamen van voorjaars- en zomergröenten meer moet berusten op het doel van eens afwisseling te brengen in de wintermenu's, dan van de voorziening in onze dagelijksche voedi- selbehoefte. Hoe verleidelijk het verduurzamen ook is, we moeten er ons in bepalen tot „wat" groente, „wat" vruchten, „wat" jam enz. willen we met een teveel er van ons lichaam niet tekort doen. Als eerste eisch van slagen is, dat al de te verduurzamen levensmiddelen van goede kwaliteit moeten zijn. Meent ge, dat ver lepte bladgroente, aangestoken fruit of roestige peulvruchten altijd nog wel gi genoeg zijn om te conserveeren, dan komt men bedrogen uit en alle moeite, die men doet, is vergeefs. Vóór alles dient men dus op de deugdelijkheid van de groenten em vruchten te Ietten. Bladgroenten moeten frisch van kleur zijn en niet slap aanvoelen; bloemkool moet vast zijn en geen bruine of rotte plekken vertoonen; fruit moet gaaf zijn en niet rimpelig en peulvruchten mogen geen zwarte of bruine plekken hebben. Men spreekt nu gewoonlijk van „in maken" en „inleggen" als men verduur zamen (d.i. conserveeren) bedoelt, wat wel niet geheel en al onjuist is, maar toch aanleiding geven kan tot verwarring, daar men bij inmaken denkt aan zout, bij inleg gen aan azijn en het verduurzamen ook nog op andere wijze kan geschieden. Ook spreekt men van wecken, waarmee men bedoelt steriiiseeren. Wecken is een woord' Buitenlucht1 Gezond en heerlijk Ja, dat wéét ik allemaal. Maar de lucht van DOUWE EGBERTS Uit mijn pyp is ideaal 'tJs genot bij volle teugen. Het is geurig zacht en fijti. Het brengt ui myn mannenleven Reuzengettr en zonneschijn. Clinge Doorcrvbos- ECHTE FR1ESCHE 20-5OCIPER-0NS verschaft 11 welken, van genot. afkomstig van het veelvuldig gebruik ma ken van het sterilisatietoestei door dc fir ma Weck in den handel gebracht. Er be staan evenzoo Rex-, Duplex, Hollandia- en andere toestellen en flesschen en mis schien kumnen we in de toekomst als on derdeel van het woord steriiiseeren, ook de woord-en rexen, dupiexen enz. ver wachten. Het wekelijksch menu. Zondag: Koninginnesoep; Blind'e vin ken, postelein, aardappelen, fruit. Maandag. Varkenslapjes, gestoofde sla, aardappelen; rijst met rhabarber. Dinsdag: Kalfsoesters, spinazie, aard appelen; pannekoek. Woensdag: Duitsche biefstuk, wortel tjes, aardappelparée; griesmeelpap. Donderdag; Gehakt, stamppot; maize- na met .pruimen. Vrijdag. Kabeljauw of schelvisch, bie ten, aardappelen, botersaus; karnemelk met gort. Zaterdag; Pkikvisch; rhabarbermoes. geleden telephonisch werden aange sloten. Ik verliet mijn kamers en liep naar beneden, -daar ik niet wist wat ik an ders zou -moeten doen. Het personeel scheen blijkbaar al op te zijn niette genstaande het vroege uur. Ik begaf me naar een der terrassen, "doch het was zoo koud, -dat ik dadelijk weer naar binnen stapte. Daarna begon ik in de boreede corridors op en neer te loopen, terwijl ik naar de verschillen de jachttropheeën en de zware, maar toch prachtige eikenhouten meubelen keek. Ik moet er vrij moedeloos hebben uitgezien, toen ik plotseling achter mij een stem in het Fransch hoorde zeg- .Uwe Majesteit is reeds vroeg bij de hand. Ik wilde, dat wij U met wat mooier weeir konden begroeten". Ik wendde mij om, en zag dat het Baron Waldtrmar was, die mij met zijn vriendelijke oogen, welke mij reeds van het begin af aan getroffen had den, aanstaarde. Hij is lang en mager en was ge kleed in een sportcostuum, waarvan de kraag en de mouwen met leder waren afgezet. Hij heeft een van -de innemendste en intelligentste gezichten welke ik ooit gezien heb. Ik heb reeds bemerkt dat hierop somtijds een tin Naar welke school de meisjes Aanwijzingen voor ouders. Het „Maandhulletin" van het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid, be spreekt de vraag: Naar welke school? en geeft dan aanwijzingen: „Is het meisje een uitstekendel eerlimg op de lagere school, leert zij spelenderwijs heeft zij een beslisten taalaanleg, zich too,- nend o.m. in vlot spreken, het zoeken naar en vinden van het juiste woord, de juiste uitdrukking, de juiste nuance, het schrijven van Nederlandsch nagenoeg zonder fout en met een weinigje stijlbegrip, het corris geeren van eigen taalfouten of -vergissin gendan zeade men haar, zoo mogelijk, naar het Gymnasium; voorloopig met de bedoeling, haar later naar de alpha-afdee- Iing te laten gaan. „Mocht zij, later blijken, geschikter te zijn voor practische dan voor weten schappelijke taalstudie, dan zou zij latei- de akte kunnen halen voor handelstermi- nologie en handelscorrespondentie en lee- teling van vroolijkheid kan komen. Hij draagt zijn grijzen baard kort ge knipt als een zeeman: zijn haar is erg dun, en zijn stem klinkt heel oud, zoodat ik veronderstel, dat hij een hoogeren leeftijd heeft dan men vol gens zijn uiterlijk zou denken. Ik dwong mezelf te glimlachen en antwoordde, dat ik gewoon was vroeg op te staan, waarop hij zei, dat het weer waarschijnlijk later wel zou op klaren. Hij geleidde mij naar de woon kamers en drong er op aan het ont bijt voor mij te bestellen. Terwijl wij op den 'drempel van een der ver trekken stonden, welke uitkwamen op de breede hall, ging de groote voor deur open en Max, gehuld in een zwa- ren ulster, trad blootshoofds, zijn blond haar geheel in de war, opge wekt binnen. „Hallo, Meg!" riep hp vroolijk uit. Jij bent ook vroeg uit de veeren. Ik heb juist een bad genomen beneden bij de terrassen. Het was een beetje kil om te zwemmen. Op een morgen als het beter weer is, zal ik je de badgelegenheid wijzen. Werd er niet gesproken over ontbijten? Nu, ik zou wel iets lusten. Als je op me wachten wilt, ben ik binnen vijf seconden bij je". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1