BURGERS E.N.R. Uit den Westboek Sport. Buitenland, Op *iïijm. ProVincienieuWs Koloniën Itood en Tuinbouw DE MISKENDE UITVINDER! Eenige weken geleden bracht de „N. R. C." een hoofdartikel, waarin uit voerig gewag werd gemaakt van de pogingen van zekeren heer v. d. Berg om het door hem uitgevonden mid del „Mataflo" tegen het mond- en klauwzeer genade te doen vinden de oogen van de Nederlandsche auto riteiten. Het hoofdartikel schetste uit voerig den lijdensweg van den Neder landschen uitvinder, beschreef min of meer verontwaardigd diens pogingen tot erkenning door de veterinaire kop stukken hier te lande, het deelde smede dat de heer v. d. Berg in ons land en ook in Berlijn was tegengewerkt door bevooroordeelde autoriteiten, doch dat hij eindelijk in Spanje geslaagd was zijn „Mataflo" tot eer en aanzien te brengen. Blijkens het hoofdartikel werd de miskende Nederlandsche uit vinder in Spanje op handen gedragen, ja schier als een heilige vereerd om dat zijn middel tegen mond- en klauw zeer daar een ware uitkomst had ge bracht. De „N. R. C." schreef dat in Spanje een groote fabriek ter ver vaardiging van het middel gesticht zou worden, en het blad wees er op, dat deze grootsche instelling voor Neder land verloren was gegaan, tengevolge van kortzichtigheid van de professo ren in de veeartsenijkunde te Utrecht Het artikel in het voornaamste blad van Nederland heeft hier te lande heel wat opschudding verwekt. „Ziedaar weer Nederland op z'n smalst", schreef en zei men. „Men drijft uitvinders van beteekenis, die een weldaad voor het land beteekenen, naar elders door miskenning. Elders plukt men de vruch ten die men hier had kunnen pluk ken". Een Kamerlid wendde zich zelfs met een aantal vragen over „Mataflo: tot de regeering Toen wij het bewuste hoofdartikel pas gelezen hadden, voelden ook wij ons geneigd tegen de miskenning van den heer v. d. Berg op te komen. We lazen het artikel echter nog eens, la ter weer eens, entoen was er iets, men noeme het „feeling", dat ons op ons eerste besluit deed terugkomen. Bij nader inzien school er in het arti kel te veel dit bij ons de veronder stelling post deed vatten dat het wel eens van de hand van den miskenden uitvinder zelf kon zijnIntuïtie waarschuwde ons, dat er met het stuk, hoewel het in de „N. R. C." een plaats had gekregen, iets niet in orde was. Gisteravond het „Handelsblad" op slaande kregen we vrijwel de zeker heid dat onze intuïtie het bij het rechte einde had gehad. Het blad be vatte n.l. het verslag van een onder nemend veehouder uit Weesperkarspel die uit nieuwsgierigheid gedreven, naar Spanje reisde om eens rond te neuzen wat er nu eigenlijk met dat „Mataflo" gaande was. De veehouder heeft in Spanje con tact gehad met den heer v. d. Berg, maar ook met Spaansche hoogleeraren en autoriteiten, die in het artikel in de „N. R. C." den Nederlandschen uitvinder den eere-kroon op het hoofd heetten gezet te hebben. Eilïeve: de heer v. d. Berg, de ver guisde Nederlander, de miskende pro feet in het eigen land komt er slecht af. Hij is in Spanje in het geheel niet tot een soort heilige uitgeroepen; zijn middel is onderzocht, doch waarde loos bevonden; de geweldige fabriek, die „Mataflo" zou gaan maken is een oud gebouwtje, dat niet eens den naam van fabriekje verdient. Spaansche autoriteiten die blijkens het hoofdarti kel in de „N. R. C." opgetogen zouden zijn over het middel van den heer v. d. Berg tegen mond- en klauwzeer hebben den ondernemenden veehou der, waarin een goed journalist verlo ren is gegaan, niet alleen mondeling, doch ook schriftelijk verzekerd, dat „Mataflo" als middel tegen de ge vreesde ziekte geen enkele waarde heeft. Het is een naar geval, doch we mo gen verheugd zijn, dat er licht in de zaak is gekomen. Gebleken is dat onze veterinaire wetenschap zich niet heeft schuldig gemaakt aan handelingen die een blaam op die wetenschap en op de Nederlandsche mentaliteit werpen, doch dat de heer v. d. Berg lijdende is aan de kwaal, waarmede alle pseudo- uitvinders min of meer behept zijn, n.l. een miskennings-waanzin. In wel ken graad kunnen we natuurlijk niet uitmaken. Het is zeer jammer dat de „N. R. C." (natuurlijk) te goeder trouw „er in geloopen" is. Heel erg verwonde ren doet ons dit overigens niet, want van nabij is het ons bekend, dat het blad meermalen berichten en stukjes opneemt, zonder te onderzoeken of de berichtgevers of de inzenders der stukjes wel als de juiste medewerkers aan het blad beschouwd kunnen worde|n 1 In de omg."v'ng van Goes en inl Goes b.v. journalistiekt iedereen en nog wat in de Nieuwe Rotterdammer, en de berichten uit deze streek vestigen bij ons herhaaldelijk den indruk, dat de controle op de berichtgeving aan de Rotterdammer te wenschen over laat. Wellicht wordt het „Mataflo"-geval aanleiding tot verscherping van het toezicht, ook op de provinciale be richtgeving. De „Nieuwe Rotterdam sche Courant", voor velen toch nog al tijd „de" courant van Nederland, zou zulks alleen ten goede kunnen komen. LUCHTVAART. De Southern Cross. Bijzonderheden over de vlucht en over de landing. Kingsford Smith heeft verklaard, dat hij bij zijn vlucht over den Oceaan groote moeilijkheden heeft moeten overwinnen. Na Cape Race had hij dermate met zwaren regen te kampen, dat, toen ook het kompas weigerde, oriënteering in het geheel niet meer mogelijk was. Bij het aanbreken van den morgen werd wegens uitputting van den brandstoffenvoorraad (er was nog voor vier uur aan boord) tot het doen van een noodlanding besloten. Inzonderheid wees hij er op, dat hij en zijn metgezellen, zonder radio installatie absoluut hulpeloos zouden zijn geweest. 's Nachts om ongeveer 3 uur 15 min. (Greenwich-tijd) was het vliegtuig op niet meer dan 100 mijl van het vuur schip van Kaap Race verwijderd, maar ondanks herhaalde uitzendingen van draadlooze vragen had hef radio-sta tion aldaar ze niet opgepikt, zoodat de bestuurder gedwongen was geweest langer dan 5 uur in den blinde in den mist heen en weer te vliegen. Om kwart voor elf kreeg hij eindelijk ant woord en kon de Southern Cross weer koers richten naar Harbour Grace. Om 11 uur 40 zag de bestuurder het vlieg tuig, dat hem den weg moest wijzen en 13 minuten later was de landing vlot verloopen. De geheele tocht heeft dertig uur en 28 minuten geduurd, maar de eigenlijke tocht over den Oce aan niet meer dan 221/2 uur. Toen de vier het vliegtuig verlieten en het vliegveld opstapten, zagen zij er uitstekend „fit" uit; alleen hadden zij een beetje last aan de oogen en ze waren echt „doof". Maar allen hadden een breeden glimlach van voldoening op het gezicht. Hun eerste vraag was: „heeftiemand ook een cigarette" en toen zij die ge kregen hadden, waren schijnbaar al hun wenschen bevredigd. De menigte op het vliegveld bracht den vliegers een hartelijke ovatie; daarna stapten zij in de gereed staan de taxi's, waarmede zij naar het ho tel werden gebracht omte ont bijten en te slapen. Fokker, de bouwer van de Southern Cross, heeft een telegram aan Kings- ford Smith gezonden waarin hij zegt: ,Uw verstandig commando over het stoere, oude vliegtuig is er in geslaagd voor 't eerst den Atlantischen Oceaan van Oost naar West over te steken naar een Amerikaansch vliegveld. De hartelijkste gelukwenschen van ons allen voor uzelf, van Dijk, Stan- nage en Saul. Zij zullen een groot aandeel hebben gehad in uw worste ling. Dat gij hebt gezegepraald is een nSeuw bewijs van uw geschiktheid op het punt van organisatie en bevel voering". De „Southern Cross" is gistermorgen om 5 uur 35 min. Amerikaansche tijd van Harbour Grace, vertrokken en het vliegtuig is te 7.30 uur Amerikaansche tijd (12 uur 49 min. Amsterdamsche tijd) vlot te New-York geland. Een duizendkoppige menigte be groette de koene vliegers met luide, geestdriftige toejuichingen. Vele regeerïngspersonen en leden van hef corps diplomatique waren uit Washington en New-York naar het vliegterrein gekomen. Tot de eersten, die Kingsford Smith gelukwenschten met zijn geslaagde Oceaanvlucht, be hoorde de Engelsche ambassadeur Sir Ronald Lindsay. Mussolini over Pan-Europa. Een sceptische beschouwing. De „New-York American" brengt een artikel van Mussolini, die het plan van de Vereenigde Staten van Europa zeer sceptisch beschouwt. Dat er in Europa nog geen rust valt te bespeu ren, is te wijten aan de veel verbreide ontevredenheid over de vredesverdra gen, een ontevredenheid, die zoowel bij de overwinnaars als bij de over wonnenen bestaat, meent Mussolini. Voor men een bestendige nieuwe re geling wil treffen, dient men de vraag te beantwoorden, of Duitschland er toe gebracht kan worden, uit eigen beweging zijn tegenwoordige bezwa ren op te geven en te vergeten. Ook Hongarije klaagt bitter over zijn ver engde grenzen. Italië behoort welis waar tof de overwinnaars in den we reldoorlog, maar het heeft geen man daten of grooter koloniaal bezit ge kregen, waarop het in verhouding tot zijn nadeel recht had. „Kunnen we nieuwe paden inslaan, den status quo als bestendiging be schouwen en over een vereenigd Euro pa spreken zonder de genoemde mis standen uit den weg te ruimen?" vraagt Mussolini. Dan trekt Mussolini tegen Briand van leer, zonder diens naam te noe men. Hij voert tegen hem aan, dat drie groote mogendhedenden, n.l. het Britsche Rijk, Duitschland en de Ver. Staten, wier belangen zoo menigmaal samenvallen en alles overheerschen zouden kunnen komen tot een levende eenheid. Maar voor een Vereenigd Europa zijn niet zulke gunstige voor waarden aanwezig. Bij de staten, die in aanmerking zouden komen, bestaat er niet alleen groote verscheidenheid, maar ook een directe tegenstelling, als men nagaat, welk doel nagestreefd werdt. Een gemeenschappelijk doel is slechts door een druk, die óf door hef Britsche imperium óf door de Ver eenigde Staten zou worden uitge oefend. Bovendien worden, wanneer Engeland als de machtigste staat in Pan-Europa wordt opgenomen, de Do minions óók opgenomen. Maar dan verliest de Europeesche eenheid haar oorspronkelijk karakter. De Sovjet-Unie zou men eveneens in Pan-Europa kunnen betrekken. Er schuilt echter een groote bedreiging in de Sovjet-ideeën en het is de vraag of het land van Stalin en de zijnen ooit met de overigen zal kunnen har monieeren. Wil men een Vereenigd Europa aldus Mussolini dan zal men op nieuw de bestaande verdragen aaneen ernstig onderzoek moeten onderwer pen. Het fundament der Europeesche be trekkingen zal bijgewerkt dienen fe worden. wortels overgaan. Daar Parijsch groen spoedig bezinkt, moet men tijdens de besproeiing de pulverïsateur meermalen schudden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en de op verschillende plaatsen werkzame amb tenaren van dien Dienst. Uw volgend RIJWIEL is zeker een VRAAGT PRIJZEN JACOB SNOODIJK Keizerstraat 7 - Goes Door een tijger neergeslagen Uit Medan wordt gemeld: Op de rubber-onderneming Soengei Paleivan de N.V. Hollandsch-Amerikaansche Plantage Mij. te Amsterdam, gelegen op 46 paal afstand van Tebing Tinggi, in de onderafdeeling Batoa Bakra, af- deeling Assahan, gouvernement Oost kust van Sumatra, heeft een tijger 's morgens twee koelies neergeslagen, die in gewonden toestand naar het hospitaal werden vervoerd. De tijger raakte in een klem gevangen en werd doodgeschoten. Keverlarven op bietenplanten. Hoe deze te bestrijden. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft: Aangezien de aanwezigheid van aas keverlarven op bietenplanten op eeni ge plaatsen is geconstateerd, wordt de aandacht der telers van bieten en van mangelwortels op deze vreterij, die ernstige afmetingen kan aannemen, ge vestigd. Aaskeverlarven zijn zwart; tof ongeveer 1 c.M. lang, aan de voorzijde van hun platte, naar achter smal toe- loopende lichaam hebben zij 6 korte pooten; zij gelijken eenigszins op pis sebedden. Zij kunnen soms in groot aantal op bietenplanten voorkomen en deze in korten tijd geheel kaal vreten. Een be spuiting van het loof met 1 ons Pa rijsch groen op 100 liter water, waarin nog 1 K.G. versch geblusclite kalk wordt opgelost, is voldoende om alle larven te vergiftigen. Daar de vreterij plotseling optreedt en zeer snel in om vang kan toenemen, is het noodig on middellijk te spuiten, zoodra men de eerste larven op de bladeren heeft waargenomen. Hetzelfde middel kan gebruikt wor den ter bestrijding van de groene lar ven der schildpadforretjes, die ge woonlijk op meldeplanten voorkomen maar die vaak op bieten en mangel- Gemeenteraad van Middelburg. Mededeelingen over den her bouw in de Lange Delft,- een voordeelig jaar; over de nieu we belastingen. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Mid delburg heeft de voorzitter meege deeld, dat thans goedkeuring is ver leend aan een plan voor herbouw van het pand der firma De Jager Jr. in de Lange Del/t, een der op 7 Decem ber afgebrande perceelen, (men is er al aan het bouwen), en het plan der firma S. Wiener Co. bij den archi tect ter beoording is. Het hotel Ver- sepuf wordt weer fe koop aangeboden, zoodat nog niet aan herbouw wordt begonnen. Verder rest nog het pand der firma Gebr. Kaan. De voorzitter zeide, dat de gemeen terekening over 1929 vermoedelijk een goed slot van f 130.000 zal opleveren, waarvan dan wel een kleine f 100.000 op de begrooting 1930 zal kunnen komen. Inzake de nieuwe belastingen naar aanleiding van de nieuwe wet op de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten werd*op voorstel van B. en W. besloten, dat Middelburg in de eerste klasse voor de fondsbelas ting zal komen, dat zullen worden geheven 80 opcenten voor de gebouw de en 20 voor de ongebouwde eigen dommen en 110 op de hoofdsom der personeele belastingverder intrekking van de 50-, opcenten op de vermogens belasting en indeeling van de gemeente in de 5de klasse voor de personeele belasting. Over het nieuwe ambtenaren-regle ment staakten de stemmen voor de tweede maal, zoodat het reglement is verworpen. Aanvaard werd hef legaat van me vrouw Gallé, omvattende zeven fa milie-portretten. Voor de werklooze arbeiders der meelfabriek zal weer een wachtgeld regeling worden ingesteld, waaraan de minister blijkens een telegram gaarne weer zal medewerken. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Gedurende de laatste dagen heeft er op de expositie te Antwerpen, een tentoonstelling plaats gehad van afge sneden bloemen, alsmede van fruit. De deelneming was niet overgroot en het meeste bleef rond het middel matige. Van Nederlandsche zijde zagen wij slechts een paar inzendingen; deze be haalden echter 'n buitengewone onder scheiding. De rozenkweekerij W. Ver schuren te Oeffeit verwierven den grooten prijs" met gelukwenschen der jury voor de nieuwigheden in de ro- zencultuur, Jhr. Jan v. Vredenburch behaalde den „hoogsten prijs" met zijn prachtige hybriden en de ver gulde medaille met een keurige col lectie reuk-erwten. Droevig ongeluk. Bij het zwemmen ver dronken. Onze correspondent te Wissenkerke meldt ons: Woensdagavond omstreeks 8 uur waren op hef strand van den Vlïefepolder eenige jongens aan hef baden. Twee jongens van bijna 12 jaar waren dicht bij elkaar, toen een van hen, Jan van den Berge Wz., op een diepere plaats komende, onder water ging. Zijn kameraad C. Breas trachtte hem nog te grijpen maar -dit mislukte, en hij zag zijn kameraad verdrinken. Met de roeiboot van den Vlietepolder is later het lijk van den jongen opge- vischt en naar de ouderlijke woning vervoerd. Gemeenteraad van Borssele. Nieuwe plannen van B. en W.; brandspuit en rioleering. Woensdag vergaderde de raad van Borssele. Afwezig was de heer C. Nijs- ten. Het ontwerp jaarweddenregeling burgemeesters, secretarissen, ontvan gers en wethouders kwam allereerst aan de orde. De raad verklaarde er mee accoord te willen gaan. Beide wethouders waren echter van mee ning, dat hun salaris als wethouder voldoende was. Daarna hadden ver schillende benoemingen plaats, alle in vacatures ontstaan door het overlijden van den heer Richel. Met algemeene stemmen werd de burgemeester, de heer H. C. Rutgers, achtereenvolgens EUROPA—AMERIKA. Ze hebben vermetel hun sprong gewaagc Van Oost naar West en ze zijn geslaagd, Van Oost naar West over d' Oceaan, Waarbij reeds zoovelen zijn onder gegaan, Zoovelen als zij met hun wil en hun moed, Hun hoop op succes en hun laat- sten groet! De zee nam de meesten, niet ver van de kust, Waar leven en hoop werden uitge- bluscht Bij mist en bij regen, bij gierende wind, Bij jachtende sneeuw, die de oogen verblindt, Die rond deed dolen van hier naar -daar, De wanhoop nabij en in levensgevaar, Tot eind'lijk de laatste benzine vervloodt, Dan rezen de golven en wenkte de dood! Ook Kingsford Smith en de store van Dijk, De mannen van durf en van harde practijk, Ze kenden den prijs van hun pogen wel, Hun leven als inzet bij 't wor stelend spel Met winden en water en noodgetij, 't Gebaar rondom en geen redding nabij, De ernst van een voorgaande levensles, En nochtans ze gingen, met hoop op succes! Ze hebben vermetel hun sprong Van Oost naar West en ze zijn geslaagd, Geslaagd, toen de nood met een grimmig gebaar Hen dreef naar het dreigende doodsgevaar, Dat d' and'ren in eenzaamheid deed vergaan, En meetrok naar 't graf in den Oceaan Nu jubelt de wereld met schallend geluid: Ze kwamen er toch, want ze hielden het uit!" Maar menigeen vraagt aan het eind van hun tocht: „Werd zóó deze roem niet te duur gekocht?!" benoemd tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, tof lid van het burgerlijk armbestuur en tot lid van de commissie tot wering van school verzuim. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, die er voor dezen niet was, benoemde de raad den heer C. Rottier, terwijl als lid der schattingscommissie, na 4 stem mingen bij loting werd aangewezen de heer M. de Regt Jz. Men besloot zoo spoedig mogelijk den vuilnisbak, die een ondragelijken stank verspreidt, op te ruimen. B. en W. zullen onderzoe ken of misschien een tweedehands wagen met slang kan aangeschaft wor den, of dat het financieel wenschelij- ker zal blijken, over te gaan tot in voering van het tonnenstelsel, waarna ze met een voorstel zullen komen. De raad verklaarde zich bereid naar aan leiding van een advies der Gezond heidscommissie over te gaan tot rio leering der Westsfraaf; echter op eeni ge aan de aanwonenden te stellen voorwaarden. Deze (een 6 a 7 tal) zullen verplicht zijn de aansluitings- kosten van hun erven aan het riool in de straat te betalen en jaarlijksch een kleine vergoeding moeten beta len als tegemoetkoming in de rente van de door de gemeente te maken kosten. Gemeenteraad van Kloetinge. School-gymnastiek in de ge meente-herberg; de salaris kwestie; een arrestantenlo kaal; koffie voor schoolkin deren. De gemeenteraad van Kloetinge ver gaderde gisteren voltallig. De raad be sloot, hoewel B. en W. anders gead viseerd hadden, adhaesie fe betuigen aan het bekende adres van de mid- denstandsvereenigingen te Goes be treffende de verbinding met Noord- Beveland. De voorzitter werd gemach tigd de nieuwe muziektent in gebruik fe geven. De voorzitter deelde mede, dat de Inspecteur van hef L. O. op zijn meening is teruggekomen, inzake het geschikt zijn van de gemeenteka mer als gymnastieklokaal, en dat hij allereerst een openluchtterrein noodig oordeelt De heer Buitenhuis vroeg waarom de Inspecteur veranderd is. De voorzitter zei dat het grootste be zwaar is dat het lokaal een gedeelte is van de gemeenteherberg en ook dat het onderwijzend personeel practisch niet bekwaam is tot geven van gym nastieklessen aan toestellen, ten min ste volgens de meening van den In specteur en het hoofd der School. D< heeren Buitenhuis en Straub wezen ei

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2