Vao Overal Stadsnieuws Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Sport. Binnenland Laatste Berichten. De Southern Cross geland Advertentiën. naar Middelburg. DeWe is op 21 Juni 1930 dus na 17 jaar terug ontvangen door den afzender te Krabberadijke. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van Waterstaat ge vraagd Is het den minister bekend, dat goed- koope treinen op Zondag worden inge legd, zoo b.v. van Roosendaal naar Amsterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de minister bereid aan dit loo- pen van goedkoope treinen een einde te maken, gelijk Zijn Excellentie toe zegde te zullen bevorderen in zijn Ka merrede van 26 November 1929? Na de ziekte welke onder de olmen in België heeft geheerscht en tot gevolg had dat tienduizenden de zer boomen moesten worden geveld, blijken ook de eiken, in sommige dee- len van het Vlaamsche land, bedreigd te worden. Door den „Dienst der Bosch experimenten" te Groenendaal, is, in dit verband, een onderzoek ingesteld. Maandagmiddag is bij het verrichten van werkzaamheden in een lokaal van do school der Eerw. Broeders aan de Vugjit- straat te Roosendaal de 31-jarige arbei der W. v. d. Broek, aldaar woonachtig, tengevolge van het gebruik maken van een looplamp, welke niet aan de eischen vol deed', door den electrischen stroom ge dood. Het duurde enekle minuten voordat de aindlere arbeider, die met hem onder den vloer van het lokaal aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uit schakelen. Men heeft geruimen tijd nog getracht de levensgeesten bij den man op te wekken. Hij iaat een vrouw en 5 kinde ren na. Onze torenhaan. Men schrijft ons: Dianilc zij de nauwgezette studie van tal- looze geleerden, heeft de mensch vooral in de laatste jaren heel wat wetenschap opgedaan omtrent het leven van verschil lende diersoorten, dit is algemeen bekend, maar wat (niet iedereen weet is, dat er ook geleerden zijn, die zich hebben bezig ge houden met de bestudeering van de taal dier dieren en... met gunstige resultaten. Bij toeval ben ik in' kennis gekomen met een „handleiding voor het bestudieeren van de vogeltaaien na een grondige studie is het mij gelukt sommige vogels te verstaan niet alleen, maar met hen ook een eenvoudig gesprek te voeren. Ik las in de Goesche Courant van 19 dezer, dat ons haantje weer zijn oude plaats had ingenomen; dit bericht deed bij mij het verlangen ontstaan om hem eens te in ter vieu wem. Ik klom 's nachts de stelling op en bereikte bijna den torentop. Ons haantje had al eens angstig naar benedien gekeken, maar toen ik hem in zijn taal gerust stelde, kende zijin vreugde geen grenzen. Verrukt riep hij uit: „Is het heusch waar, verstaat gij mij? Dan wilt gij zeker wel een en ander van mijn leven en werken vernemen?" „Graag," zei ik en ons haantje begon: „Ik ben al heel oud, al meer dan hon derd1 jaar en heb een leven vol afwisseling. Toen ik nog jong was en mij zoo vlug be wegen kon, draaide ik bij de minste veran dering van windrichting statig in het rond. De menschem zeiden danwat is die haan toch wispelturig en rekenden dat mij als een verwijt aan. Nu bij de menschem is wispelturigheid zeer zeker een ondeugd maai* voor m ij een groote deugd. Ik ben de gehoorzame dienaar van Aeolus en diens bevelen moet ik stipt en direct opvolgen. Huichelen kan ik niet. Als de wind' noord is, w ij s ik naar 't noorden en doe nooit jals sommige menschen wier woorden en da den vaak geheel met elkaar in strijd zijn. Ja, ja, ik heb in mijn lange leven al wat gezien en ondervonden. Ge moet weten, dat ik kan zien bij helder daglicht, maar ook in den stikdonkei-en nacht, dat ik uren in het rond door daken, muren en vensters heen kijk en ook kan hooren, wat daar binnen gebeurt. En dat is veel goeds, veel leelijks, veel oprechtheid, veel huichelarij, veel waar heid, veel leugen. Mijn eerste blik gunde ik iederen dag de opkomende zon een niet beschrij ven schouwspel, telkens anders, vol varia tie, maai* mooi onuitsprekelijk mooi Goddelijk in eén woord. Wat mist de mensch, die diat nooit gezien heeft! Dan richtte ik mijn blik naar de verblijf plaatsen van mijn collega's op dein grond. Een kort oogenblik daarna waren ze bui ten en riepen mij welgemoed hun mor gengroet toe: kukeleku kukeleku! Een poosje later loerde ik naar de slapende menschen, en als door een onzichtbare macht gewekt, maakten zij zich aanstonds vaardig hun dagelijksche werkzaamheden aan te vangen. Ik verheugde mij er vaak over, dat zoo velen, pas als ze buiten kwa men, mij hun eersten blik gunden en als zagen ze in mij' een profeet, dan tot -cfe conclusie kwamen; 'tWordt mooi weer vandaag of er komt vast regen, enz., voor-' spellingen, die dikwijls geheel met elkaar in strijd waren. Als ik dan alles wat sliep, mensch en dier en plant, gewekt had', dan had jjt weer wat anders te doen. Ik moest ook zorgen, dat mijn taliooze vrouwtjes deden, wat van haar verlangd werd'. Een goedkeu rende knik kreeg mijn vrouwtje uit Die- men, die haar honderdste ei gelegd had. Dat zij zoo gefêteerd werd door autoritei ten, vond ik maar zoo zoo, want ik vroeg mij af: Werden die loftuitingen niet in gegeven door egoïsme en kortzichtigheid, want ik ken verscheidene vrouwtjes, die het Diemens record hebben verbeterd. Later op den dag werden mijn werk zaamheden minder. Wel hield ik een wa kend oog op het doen en laten van mijn familieleden, maar ik had toch nog volop gelegenheid ook eens een kijkje te nerrJh in de woningen der menschen. En als ik daarvan alles wilde vertellen, gij zoudt er boekdoelen van kunnen vullen. Ik zag veel goeds, veel leelijks, veel liefs, veel wreeds, veel oprechtheid, veel huichelarij, ja wat niet ai! Menigmaal dacht ik, de menschen moesten eens een paar oogen hebben zooals ik, dan zouden ze elkaar wat anders beoordeelen dan nu. Schijn en werkelijkheid En zoo ging de dag voorbij en kwam de avond, die weer meer werkzaamheid van me vroeg. Ik moest mijn familie en de kleine kinderen beduiden, dat het bedtijd was, den volwassenen aankondigen, dat de tijd van rusten was aangebroken. Als dat alles gebeurd jwfas en ik weer genoten had van het schitterende schouwspel, dat de ondergaande zon aanbood, dam kwam er voor mij ook een poosje «van verademing, 't Liefst keek ik dan de Poel in om met volle teugen de frissche buitenlucht in te ademen, die mij uit het Zuiden em Westen tegen woei. Naar 't Noorden of Oosten, keek ik niet graag, ik walgde vaak van de „luchtjes" die opstegen boven belt en vest. Ik vroeg mij wei eens af, hoe kun nen de menschen in die omgeving gezond blijven? (In den laatsten tijd begint het in de Poel jammer genoeg óók minder frisch te worden). Steeds donkerder werd het. Toch zag ik nog wel leven in de Poel. 't Waren de paartjes, die daar de eenzaamheid zoch ten, het vee, dat een veilige rustplaats vond voor den nacht. Eindelijk kwam de nacht. En nu zoudt gij allicht denken, dat ook i k mij in Morpheus armen kon wer pen, maar niets is minder waar. Wel mag ik eens eventjes indommelen, maar waak zaam ben ik en blijf ik. En dat is noodlig ook, want er gebeurt zoo 's nachts nog al wat, dat het daglicht niet zien mag. Als het zoo tegen tienen liep gluurde ik in de woningen der menschen en wat zag ik al niet? Hier was 't ziekenkamer, waar uit een deerniswaardig gekreun opsteeg van den zieke, die vergeefs den slaap trachtte te vatten, daar was doodsche stil te en waren allen in diepe rust, elders was nog een vroolijk gezelschap bijeen en ver maakte zich met zang en dans, voor een poos de dagelijksche zorgen en beslomj- meringan vergetend, weer ergens anders zat een koopman peinzend over zijn za ken, zijn toekomst. Vaak getuigden de ang stige trekken van zijn gelaat van niet veel geluk en voorspoed, enz. enz. Zoo zou ik nog honderden dingen kun nen noemen, want niets is voor mijn geestes oog verborgen. Maar ik zal het hierbij la ten. Om 12 uur waren al de deuren gesloi- ten en lag het gieheele stadje als in een diepen slaap verzonekn. Nu nog iets van de laatste dagen. Pas ben ik weer hier, langen tijd vertoefde ik op den grond' en hoewel 't verblijf daar mij allerminst beviel, toch ben ik blij, dat het gebeurd is. Want vaak heb ik voor mijn leven gevreesd! Mijn voetstuk verkeerde in een desolaten toestand', meermalen boog de torenspits als een riethalm en dacht ik, dat mijn laatste uur geslagen was. Ik wist wel, dat het binnenste van den toren in- gerot was en ik juichte van plejzier, toen een stuk van het binnenste als een' over tuigend bewijs van de invaliditeit van den toren in de raadszaal gebracht, die ©dei- achtbaren met klem overtuigde, ld!at een grondige reparatie dringend noodig was. En die is nu geschied! Maar wat ik niet heb durven kJemkem is, dat men bok m ij] niet vergeten heeft. Of ziet gij niet, welk prach tig kleed ik heb gekregen? Maar heusch mijn pakje maakt mij niet hoovaardig. Dat ik zoo blink» is niet om m ii, maar ter wille va;n de menschen, die mij des te beter kun nen zien. Men Lad het plan mij te laten photografeeren, maar dat is gelukkig niet gebeurd, diat laat ik voor de menschen over. Mijn pakje is mooi, maar niet duur, toude heb ik 15 jaar lang gedragen. Ge kunt dus niet anders zeggen, dan dat ik zuinig ben en niet roekeloos met de ge meen te-f inanciën omspring. En nu eindig ik. Ik heb al te veel van uw geduld gevraagd. Maar ik was zoo blij, dat ik een aandachtig luisteraar had, dat ik misschien wel wat al te lang ge weest ben'. Als gij straks weer in uw ge zellige huiskamer zijt, overdenk dan ee^is alles wjait ik u g^e^d heb, haal uit uw hoe kenkast het bundeltje van de Genestet voor den dag en lees daaruit het ontroe rende gedicht Het haantje van den toren, dat mooi is en b 1 ij ven zal. En sla een eindje verder ook eens op dat kleine versje van „dien vriend met ijz'ren hand en koel gebiedend oog", en kijk dan naar mij en vraagt gij mij of dat m ij n vriend is, dan zal het antwoord niet twijfelachtig zijn. Want mijn plicht te doen, in alle opzichten, is steeds mijn streven tot welzijn van de menschheid, van mijn omgeving in het bijzonder. Mochten alle menschen aan mij een voorbeeld ne men. Als straks de tand des tijds ook m ij zal doen vallen, dan zal ik dankbaar zijn een zoo welbesteed leven achter den rug te hebben, dankbaar bij de gedachte, dat ik bij zoo velen in aangename herinnering zal voortleven, dat allen zullen zeggen: Ons haantje heeft goed voor ons gezorgd! Beste luisteraar, ik krijg het nu weer te druk, kom eens spoedig weer, want ik kan nog wel uren met u p raten en ik do® het graag, want ondanks mijn bedrijvig leven, voel ik mij' toch wel eens wat ver laten op „mijn eenzamen post"". Aan het verzoek van het haantje wil ik gaarne voldoen. v Benoemd. De Commissaris der Koningin heeft tot lid der gezondheidscommissie zetel Goes benoemd mr. H. C. J. Zaaijer. Zwem niet buiten de vakken. Een waarschuwing voor zwemmers. Het bestuur van ,,'tSas" schrijft oms: Met voldoening hebben wij ook d'it jaar weer de groote toename van het zwemmen aan het Goesche Sas gade geslagen en wij verheugen ons dat deze gezonde en bij uitstek nuttige zomersport dagelijks meer wordt beoefend. Het warme zomerweer der laatste we ken trok zooveel zwemmers naar 'tSas, dat verschillende dagen ruim 500 liefheb bers een frisch Schelde-bad namen. Wij' meemeti goed te doen juist nu nog eens de aandacht te vestigen op het gevaar verbonden aan het Izwemmenl hui ten die vakken. Aan kinderen en ongeoefende zwemmers moeten wij zelfs het zwemmen in het derde vak bij hoog water ontraden, doch allen, ook de geoefende zwemmers, wijzen wij er nog eens met nadruk op, dat het zwemmen huiten de vakken en vooral het zwemmen naar de ton, die ter plaatse als baken voor de scheepvaart dient en voor velen groote aantrekkingskracht schijnt te bezitten, in verband met de dik wijls zéér 'stehke eb en vloedstroom, levens gevaarlijk is. Tot heden gebeurden geen ongelukken. Helpt mede deze voorkomen! Zwem aan 'tSas, maar.... niet buiten de vakken! 1 Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 5 kalveren, 40 biggen- LUCHTVAART. De Oceaanvlucht van de „Southern Cross". Kingsford Smith en de Hol lander Van Dijk op weg naar Amerika; draadloos contact met de wereld; gunstige be richten. Kingsford Smith is gistermorgen van het strand van Port Marnoch in het Graal schap Dublin opgestegen voor de vlucht over den Oceaan van Oost naar West. Bij den start in den vroegen ochtend, hort na het aanbreken van den (dag, bestond vrij groote belangstelling. De „Southern Cross" vloog op betrek kelijk geringe hoogte en was spoedig uit het gezicht verdwenen. Voor het vertrek van de „Southern Cross" verklaarde Kingsford' Smith dat hij de weersomstandigheden thans zeer gunstig achtte en dat hij zelfs dacht New York zonder benzine bij' te laden te kun nen bereiken. Onmiddellijk nadat de „Southern Cross" was vertrokken, kreeg het vliegtuig draad loos contact met de laodstations. Kingsford Smith seinde, dat de zee een korten golfr slag vertoonde. Te 7.30 uur (Greenwich tijd) seinde Smith, dat de Iersche kust uit het gezicht verdween. Op dat moment had hij een hevigen tegenwind1. Boven zee was de lucht blauw en het zicht goed. Het toestel vloog met een snelheid van ongeveer 100 mijl op een hoogte van 500 voet. In verband met den tegenwind schatte Kings ford Smith de werkelijke snelheid op 75 mijl. Om 15.45 uur is een telegram ontvan gen van de bemanning van de „Southern Cross", meldende, dat zij' zich pp een hoogte van pJm. 80 M. boven den Atlari- tischen Oceaan bevonden en door regen en slecht weer vlogen, met zwakken tegen wind. De snelheid van het vliegtuig bedroeg 160 K.M. per uur. Tengevolge van het benzineverbruik was het toestel thans in staat, langzamerhand te gaan klimmen. Om half vier gistermiddag is te Lon den nog een draadloos bericht van Kings ford Smith ontvangen, waarin de bestuur der meldde, dat de „Southern Cross'f in een dichten mist geraakt was en d<e at mosferische toestanden in het algemeen ongunstig waren. De motoren deden het echter prachtig en de kapitein was tevre den over zi]n voortgang. In een telegram seinde Kingsford Smith Alles gaat best. Ik wou, dat we uit dien beestachtigen mist konden komen. We voelen er ons zoo in opgeslnten. Uit Nieuw York wordt gemeld, dat men maatregelen heeft getroffen om de „Sout hern Cross" in de huurt van Portland Mains van benzine te voorzien, indien de voorraad na het oversteken van den Oce aan bedenkelijk geslonken mocht zijn. In het land der werkelijkheid. De chauffeur van Richard Ta/u- ber bekeurd. Richard Tauber is Zondagavond na af loop der voorstelling van „Das Land des Lacheln' er op merkwaardigs wijze aan herinnerd, ld!at ons land er een is van wer kelijkheid en niet een van enkel lachen en zingen. De voorstelling in den Koninklijken Schouwburg in Den Haag was afgeloo>- pen en de gast der Fritz Hirsch operette stapte in 'zijn auto om naar zijn hotel op Scheveningen terug te keepen. Blijkbaar verlangde de gevoerde zanger erg naar zijn bed of Waar een bald); hoe het zij, Tau ber reed in een vaart die Den Haag nu eenmaal niet duld't in de richting van Sche veningen. Hij reed evenwel niet zoo hard of een agent der motorpolitie reed' nog harder. Deze zette dien snelrijdenden auto achterna en op den nieuwen Pariklaain werd het een race-partij van jewelste, die door den politieman werd gewonnen, vlak bij het Palace-hotel. De chauffeur werd opmerkzaam ge maakt, dat hij' veel te sniel had gereden en dat hij dus moest worden bekeurd. En reeds haalde de politieagent op schrijfboekje en potlood te voorschijn, toen Tauber op minder artistieke wijze te kennen gaf, dat hij» het er heelemaal niet mee eens was. Hij maakte zich erg kwaad en oordeelde het blijkbaar eerst op dat moment noodig zich aan de politieagent voor te stellen. „Wissen sie wohl wer ich bin? Ich bin der Kammersanger Richard Tauber uind si, sie sindl..." en toen volgde een qualificatie, waaraan politieagenten in Den Haag niet voldoen. De man liet zich dat geen tweemaal zeggen, als was het ook Tauber of wie weet ook welke gewichtige persoonlijk heid en hij zette den chauffeur van den Kammersanger „op de bon". Overval van een kaslooper. De aanrander gevat. Een brutale overval van een kaslooper heeft Maandagmiddag in Amsterdam plaats gehad. De 55-jarige kaslooper T. de Visser, van de Kas vereniging, diie een tasch met groote waarde droeg, moest zijn bij de firma Wesselius, gevestigd aan den, Singel, bij den Heiligen Weg. Toen de man zich in het gebouw van deze firma bevond1, werd hij op een por taal overvallen door een ongeveer 20-jari gen jongeman, die hem met een hard1 voor werp op het hoofd sloeg, klaarblijkelijk met de bddbeling, hem bewusteloos te slaan en hem dan te berooven. De "kas looper schrok geweldig, d'och viel niet. De dader, die zag, dat zijn aanslag mis lukt was, vluchtte. De kaslooper snelde den jongeman na, onder het geroep: Houd! den dief! In de Kalverstraat werd dé man aangehouden en aan de politie overgelevejHcï. Hagelslag in Haarlem. Als het zomer is.... Bij het hevige onweer van Zondagavond heeft vooral Haarlem-Noord het zwaar te verduren gehad1. Er zijn hagelsteenen gevallen, grooter dan een duivenei, en zij kwamen met zooveel geweld neer, dat dui zenden ruiten zijn verbrijzeld'. Tijdens de hagelbui werd juist een lof gehouden in de St. Ludinakerk. Dat werd' gestoord door dat op vijf plaatsen de groote bramdget- schilderd'e ramen door hagelsteenen. ge troffen werden. De scherven vielen rin kelend in de kerk, en bliksem- en donder slagen deden verwarring ontstaan. Een 17-jarige jongen uit Haarlem Is te Zandvoort Idbor een hagelsteen bewusteloos geslagen; familieleden* hebben 'hem per auto naar huis gebracht. De hagelsteenen hadden een buitenge wonen vorm en bestonden uit verschillende lagen. De buitenkant was van glad door schijnend ijs, de kern was wit, en in die witte kern zat een zwart lijkend gedeelte, ter grootte van een erwt en in vorm gelijk aan den pupil in het oog. Het in de hand houden van deze hagelsteenen bracht een krampgevoel in arm en hand te weeg. Van het provinciale ziekenhuis te Sant poort en de bij deze inrichting behoorende gebouwen zijn ongeveer duizend' ruiten vernield. Ook in het d'orp Santpoort zijn op tal van plaatsen ruiten, serres en broei kassen stukgeslagen. Te Bloemendaal heeft d'e schade zich bepaald tot het vernielen van iHiiten aan broeikassen en van enkele woningen. Tijdens de hevige onweersbui vluchtten ongeveer 400 bezoekers van het Bloemem- daalsche strand' naar de garage van de fir ma Backhuiser heerschte geen paniek, maar vele dames waren dloor de hitte be vangen en vielen bewusteloos. Hevige vechtpartij. Arbeiders schieten op elkaar Gistermorgen omstreeks 7 uur heeft op een bouwwerk in de Krommerd'tstraat bij de Witte de Withstraat te Amsterdam een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij van revolvers gebruik werd gemaakt. In verband met een tariefkwestie was op dit bouwwerk een geschil ontstaan met vier katholieke steenzetters, die op het werk werkzaam zijn. Reeds vroeger in den ochtend was het tot een botsing gekomen tusscben deze arbeiders en een honderdtal communistische arbeiders. Laatstgenoem den moeten daarna op het bouwwerk de vier katholieke arbeiders hebben aange vallen. Deze trokken zich op het bouw werk terug, doch stuitten op een schutting. Hierbij ontstond een hevige vechtpartij, waarbij ook met een vaarboom werd ge slagen. Een der katholieke arbeiders heeft toen een revolver getrokken en daarmede geschoten. Ook door de communisten is geschoten. Een der communistische arbei ders heeft ieen schot in de borst geit regen en is overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Tenslotte is de politie gekomen en heeft ingegrepen. De vier katholieke arbeiders werden voornamelijk met het doel om hen te beschermen naar het politiebureau over gebracht. Het schijnt nog niet vast te staan, dat de getroffene werd geraakt door een schot van den katholieken, arbeider. Het is ook mogelijk, dat hij door een kagei uit een revolver van een der communisten is getroffen. De politie stelt een nader onder zoek in. NEW-YORK, 25 Juni. De „Southern Cross" is hedenmorgen te 1 uur Ame- rikaansche tijd (6 uur 20 Amsterdam- sche tijd) over Kaap Race gepasseerd. HARBOUR GRACE, 25 Juni. De „Southern Cross" is heden te 5 uur 53 Amerikaansche tijd (11 uur 17 Am- sterdamsche tijd) te Harbour Grace geland voor het innemen van benzine. Het vliegtuig had voor de landing ge- ruimen tijd om het veld gekoerst. Naar de vliegers mededeelden was het in den dikken mist, dien zij voor de kust van New-Foundland aantroffen, zeer moeilijk geweest de positie vast te stellen. Het duurde geruimen tijd voor dat men in contact was gekomen mef de radio-stations van Chatham en Ca pe Race. Door het langdurig rondvlie gen in den mist was een groot ge deelte van de benzine verbruikt, en Kingsford Smith en Van Dijk achtten het niet gewenschf verder door te vlie gen. Nadat de positie was vastgesteld werd besloten te Harbour Grace te landen. Een groot gedeelte van de vlucht gedurende de laatste uren was blind gevlogen. De vier leden der be manning zijn in uitstekende conditie. Het ligt in de bedoeling na het inne men van benzine naar New-York te vertrekken. LICHT OP. Donderdag 26 Juni 9.54 uur Vrijdag 27 Juni 9.54 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Krina Karrematl, 83 jaar, echtgenoote van Johannes Bakker. WEERBERICHT. Dc verwachting .tot den avond1 van 26 dezer luidt: hnatige Z.Wl. tot W. wind, half tot zwaar hewolkt, wellicht nog enkele re genbuien, iets koeler. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: a contant van den heer A. SINKE, de Duitsche zure Bessen, wassende te Kloetinge in den Jongen Boomgaard ten Westen van de hof stede „Olmestein". Briefjes in te leveren tot Zaterdag 28 Juni 12 uur (N. T.) ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3