GOESUHE 1 COURANT Belgisch Geld I Hendrikse Go's Bank N.V. N°. 71 Woensdag 25 Juni £950 117 Jaargang IEDER GRATIS Buitenland. LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde tegen voordeeSige koersen band en Tuinbouw Rechtszaken. Koloniën I ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf 1 - 1 C n TA N T O AA Xai*anCl/< r] t laaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. die zich van heden af voor 3 maanden op de ,G O E S C H E COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI Staking. In Sevilla staken 50.000 arbeiders. Tengevolge van botsingen tusschen arbeiders en politie is te Sevilla de aigemeene staking afgekondigd. Meer dan 50.000 arbeiders hebben het werk neergelegd en de toestand wordt cri- tiek geacht. Bij gevechten tusschen po litie en arbeiders werden 9 burgers en 1 politie-agent zwaar gewond, ter wijl een vrouw werd gedood. Volgens de verklaring der politie zou de vrouw toevalligerwijze tijdens het gevecht ten gevolge van een hartverlamming zijn overleden, doch in de stad doet alge meen het gerucht de ronde dat de vrouw door de politie is neergescho ten. Het schijnt dat de aigemeene sta king als protest hiertegen is afgekon digd. Alle verkeer te Sevilla is stop- lezet en alle winkels zijn gesloten. Onmiddellijk na hef bekend worden in het besluit tot het afkondigen in de aigemeene staking, trachtten i autoriteiten uit de bakkerijen in e omgeving van de stad het voor de aedselvoorziening benoodigde brood verkrijgen. De stakers trokken ech- r in groote troepen naar de bakke- jen en beletten den aanvoer. Deeer- e tram die 's morgens wilde uïtrïj- en, werd door de menigte bestormd :i moest in de remise terugkeeren. n het autoverkeer onmogelijk te .aken, hebben de stakers groote stee- en en spijkers op den weg gelegd. In ;n loop van Maandagmiddag werd e toestand ernstiger en alle café's ,.n zaken moesten gesloten worden. Iterke afdeelingen politie patrouillee- en door de stad en verhinderen sa menscholingen. Op bevel van den gou verneur der stad moest het tramver keer 's avonds worden hervat. In den loop van den dag werden 20 leiders gearresteerd De stakingsleiding is voor de overmacht der politie bezweken en is uit de stad gevlucht. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES EN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 13 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik zat met mijn rug naar hem toe gekeerd, terwijl hij dit opende. Doch een oogenblik later keek ik om en be merkte, dat zijn gezicht totaal veran derd was.Er lag een stralende uit drukking in zijn oogen, die ik er van te voren in gezien heb. Hij zag er uit, alsof hem iets wonderbaarlijks was overkomen en hij scheen er naar te verlangen onmiddellijk weg te kun nen gaan. Het viel mij op, dat hij naar de klok keek en daarna mij aanzag. Ik meen de, dat hij een weinig verlegen was, toen hij zei: „Wil jemeevenexcusee- renMeg?" Hierop verliet hïi de kamer. Hij kwam terug met Zijn overjas aan en zijn hoed onder den arm. Hij keek me op een heel eigenaardige manier aan. Ik bemerkte duidelijk, GOES BEESTENMARKT 8 Bestrijding van de iepenziekte. Vrijdag heeft het comité ter bestu deering en bestrijding van de iepen ziekte te Utrecht vergaderd ter be spreking van den omvang, dien aan het onderzoek gegeven kan worden in verband met de beschikbare fondsen. Met erkentelijkheid werd vastge steld, dat de geldelijke steun, die door twee departementen van algemeen be stuur, twee provinciale besturen, vele gemeenten, eenige polders en water schappen en een belangstellend par ticulier voor het loopende jaar en voor volgende jaren werd verleend of toe gezegd, bevredigend is, zoodat aan de verschillende onderzoekingen de aan vankelijk gewenschte omvang zeer waarschijnlijk kan worden gegeven. Met de mogelijkheid, dat de on derzoekingen later nog eenigszins moe ten worden uitgebreid, zal echter re kening gehouden moeten worden. Met kracht wordt het onderzoek naar de rol, die de ïepenspintkevers spelen bij de verbreiding van de ziekte, voort gezet. De aanvankelijk verkregen re sultaten zijn door eenige Duifsche on derzoekers reeds bevestigd. Daarnaast wordt op zoo uitgebreide schaal, als in verband met de finan ciën mogelijk is, aan het onderzoek naar voor de ziekte weinig vatbare of geheel onvatbare rassen of soorten verder gewerkt. Hierin wordt veel ma teriaal, door buitenlandsche connec ties verkregen of alsnog te verwach ten, betrokken. Aan het eind van het jaar zal een eerste verslag van de verschillende onderzoekingen verschijnen. Politierechter te Middelburg. Wederspannige melkboeren. W. v. d. E., 65 jaar, melkveehou der te Yerseke, werd verdacht dat hij op 12 Mei j.l. te Goes wederspan- nig is opgetreden tegen de keurmees ters van der Zee en Tissing, bij hef nemen van melkmonsters, en verder dat hij deze ambtenaren, die in de uitoefening van hun dienst waren, heeft beleedigd. P. v. d. E., 31 jaar, melkveehou dersknecht te Yerseke, werd verdacht dat hij op 12 Mei j.l. te Goes de keur meesters van der Zee en Tissing heef! bedreigd met misdrijf tegen het le ven, bij het nemen van melkmonsters, en verder dat hij de beide ambtena ren heeft beleedigd. Deze beide zaken werden te samen gevoegd. De eisch luidde voor ieder dat hij zenuwachtig was, doch in zijn oogen lag nog steeds die stralende uitdrukking, welke er in gekomen was terwijl hij het briefje las. „Zeg, Meg", begon hij, „het spijt me erg, maar ik heb zooeven een zeer dringende boodschap ontvangen. Het betreft iets zeer belangrijks. Ik vrees, dat je me ontzettend onhebbe lijk zult vinden, omdat ik zoo maar wegloop". Niettegenstaande ik bitter teleurge steld was, antwoordde ik natuurlijk, dat ik het volkomen begreep. Ik was er van overtuigd, dat hij niet wegge gaan zou zijn, tenzij een zeer drin gende reden hem riep. Glimlachend zei ik, dat ik het niet zoo vreeselijk vond een paar uur alleen in dit prach tige kasteel door te brengen. Hij liep naar de deur, doch keerde weer terug. „Ik hoop niet, dat je je zult vervelen", zei hij onhandig. „Je begrijpt natuurlijk den toestand, niet waar? Wij hebben er niet over gespro ken, doch dit is vrij overbodig. Men- schen in onze omstandigheden moe ten zich nu eenmaal in zooiets schik ken. Wij zullen het elkander niet las tig maken, is het wel,? Wij deden wat 3 weken gevangenisstraf. Mr. Kegge vrceg vrijspraak en bij schuldigver klaring eene voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak ieder f 100 boete of 10 dagen hechtenis. Mishandeling. J. K., 35 jaar, landbouwer te Wis- senkerke, werd verdacht dat hij op 24 Mei j.l. te Wissenkerke G. Flik- weert heeft mishandeld en 2 ruiten, foebehoorende aan G. Flikweert, heeft vernield. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 da gen hechtenis. De schop. K. S., 65 jaar, ketellapper te Yer seke, werd beklaagd dat hij op 22 Mei j.l. te Yerseke A. Wisse heeft ge schopt en door elkaar geschud. Eischf 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Nog een. C. O., 22 jaar, pakhuisknecht te Goes, werd verdacht dat hij op 24 Mei 1930 Pieter Sonke heeft geslagen en geschopt. Eisch: fio boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraakf 10 boete of 10 da gen hechtenis. Voor iederen wagen een nummerbewijs? De kantonrechter te Middelburg heeft vonnis gewezen inzake eenauto- mobiel-verkooper, die wel in het be zit is van een rijbewijs, maar niet van een nummerbewijs voor ieder der wa gens die in zijn garage staan of daar tijdelijk zijn. Dit had tengevolge, dat bedoelde handelaar werd verbaliseerd. De kantonrechter achtte verdachte strafbaar, daar van eenigen strafuit sluitingsgrond niet is gebleken. Hij veroordeelde verdachte tot f 0,50 boe te subs, een dag hechtenis en over woog, dat deze straf behoort te wor- den opgelegd in verband met het ka rakter der overtreding, daar toch is gebleken, dat het slechts afgeven van één nummerbewijs voor één vierwielig motorrijtuig moeilijkheden met zich kan medebrengen voor handelaren. De veroordeelde, die de zaak uitge maakt wil zien, heeft direct cassatie aangeteekend. De moord in de Faber van Riemsdijkstraat. Het arrest vernietigd. De Hooge Raad heeft arrest gewe zen in de zaak van den 43-jarigen marktkoopman M. B., dien het Haag- sche Gerechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, gepleegd in den avond van 30 Mei 1929, in zijn woning aan de Faber van Riemsdijkstraat te 's Gra- venhage, heeft veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof vernietigd en de zaak ter be rechting en afdoening verwezen naar het gerechtshof te 's Hertogenbosch, op grond van de overweging, dat uit het proces-verbaal van de terechtzit ting van het Hof niet blijkt, dat de getuige-deskundige Oly en de getuige dr. Buisman Ebbinge, arts, beiden te men van ons verwachtte, zijn nu ige- trouwd en zullen trachten er het beste van te maken. Daarom kunnen wij ook goede vrienden zijn, vindt je niet? Nu, goedennacht, klein Engelsch meis- je. Wel te rusten. Ik reken er niet op dat je vroeg opstaat. Morgen zal ik een heerlijken autotocht met je ma ken". Ik weet niet precies, wat er in me omging. Het was echter, alsof ik me geen rekenschap kon geven van het geen er om mij heen voorviel. Ik bleef hem eenvoudig aankijken, doch zei niets. Voordat ik weer tot mezelf gekomen was, had hij vroolijk glimlachend de kamer verlaten en hoorde ik hem op gewekt fluiten, terwijl hij door de gang liep. Op dat oogenblik was het mij niet duidelijk, waarom ik me zoo vreemd en beklemd voelde. Die onverschilli ge woorden hadden mij diep getrof fen. „Menschen in onze omstandig heden moeten zich nu eenmaal in zoo iets schikken. Wij zullen het elkaar echter niet lastig maken, is het wel?" Wat beteekent dat? Ik moest wel erg dom zijn, veel dommer dan ik s Gravenhage, de door de wet ge- eischte belofte hebben afgelegd. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad had eveneens tot vernieti ging en verwijzing geconcludeerd. De Bennekomsche moordzaak. De verdachte tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. H. te Ede, thans gedetineerd, er van beschuldigd, dat hij te Bennekom mej. T. K., verpleegster toen deze meteen andere verpleegster in de bosschen aldaar wandelde, heeft aangerand en vervolgens zijn slachtof/er met een dolkmes verschillende steken heeft toegebracht, tengevolge waarvan mej. K. spoedig daarna is overleden. Na de behandeling van deze zaak, welke met gesloten deuren geschied de, had de officier van justitie een veroordeeling van den verdachte tot levenslange gevangenisstraf geëischt. Reeds lang voordat de zitting gister morgen begon, verdrong zich een dich te menigte voor het gerechtsgebouw om de uitspraak te kunnen bijwonen. Toen het publiek werd binnengela ten, keek de verdachte, die volkomen kalm was, brutaal de zaal rond, alsof deze belangstelling niet hem gold. Nadat de zitting was geopend, las de president, mr. Quintus, een ge deelte van hef vonnis voor, waaruit bleek, dat de rechtbank op grond van verschillende getuigenverklaringen van oordeel was, dat de verdachte moest worden schuldig verklaard aan dood slag, voorafgegaan door een strafbaar feit en gepleegd om zich terzake van dit feit straffeloosheid te verzekeren. Op grond van de rapporten en de ver klaringen der deskundigen had de rechtbank aangenomen, dat de ver dachte geen hoogere motieven kende dan zijn eigen belang, en dat hij de maatschappelijke orde beschouwde als een instelling, die men gerust mag terzijde stellen. Op grond .pok van zijn verleden en in het belang van de maatschappelijke vrijheid, was de rechtbank van oordeel, dat de verdach te terzake van de hem ten laste geleg de feiten moest worden veroordeeld tot de hoogste straf, die de wet toe laat, en zij veroordeelde mitsdien den verdachte tot levenslange gevangenis straf. De verdachte hoorde deze uitspraak aan zonder van eenige ontroering te doen blijken. Toen hij werd wegge leid, riep hij tot het publiek: En toch ben ik geen moordenaar. Vreeselijk drama. Een amokmaker doodt en wondt. Onlangs waren de inwoners van kam pong Aboeng (Birajang) onderafdee- ling Berabai (Borneo), getuigen van een afschuwelijke menschenslachting, gepleegd door een zekeren Asnawi, in een aanval van waanzin, aldus de Nwe. Soer. Crt. Genoemde Asnawi, nog een jonge man, woonde met zijn moeder zelf vermoedde. Heel langzaam drong het echter tot mij door. Max hield niet van mij, en ik zou totaal niets in zijn leven beteekenen. Hij had mij getrouwd, omdat men dit van hem verlangde. Alleen zijn aangeboren be leefdheid veroorzaakte, dat hij het zoo onaangenaam vond mij alleen te laten. Ik had geen flauw idee van den tijd. Ik herinner me hoe ik wanho pig in een stoel neerviel, en mijn han den zoo stijf op elkaar klemde, dat het me pijn deed. Uren moesten ver- loopen zijn. Er heerschte diepe stilte in het kasteel. Max kwam niet terug. Plotseling raakte ik weer tot be zinning, zag het ironische van mijn positie en ik stond op met een luiden, valschen lach, waarvan ik zelf schrok. Ik liep de kamer uit en kwam in eeen grooten steenen corridor, hier en daar verlicht door kaarsen, welke aan de muren bevestigd waren. Ner gens was een levend wezen te bespeu ren. Ik wist, dat het reeds heel laat moest zijn, doch ik had niet het flauwste idee, waar mijn kamers zich bevonden. Ik dwaalde rond, ging de eene trap op en de andere weer af, doch ik zag niemand. Toen hoorde Dagboekblaadjes. 25 JUNI. Een bericht is een won derlijk ding. Wie het voor iets doods houdt, heeft het mis. Een bericht leeft en het groeit. Hoe verder het loopt, hoe grooter het wordt. Het gaat van nieuwsbureau tot nieuwsbureau, van krant tot krant, van stad tot stad, van tand tot land. Maar het groeit sneller dan mensch of dier. Een kind herkent men niet meer na vijf faar, een hond na een jaar, van een bericht zou men na een week al zweren, dat men het nooit te voren gezien had. Neem het bericht van het ongeluk op het Kagermeer en volg het in al zijn phasen. Dan krijgt u ongeveer hel volgende: De ex-keizer maakte met een gezel schap in twee booten een tocht op de Kagerplassen. Plotseling had op een der booten, waarop de ex-keizer zich niet bevond, een ontploffing plaats. Vijf personen hadden brandwonden ge kregen. De ex-keizer voer onmiddel lijk naar de plaats van het ongeluk en bood hulp. (Hollandsche bladen). De ex-keizer, zijn vrouw en vele le den van hun gevolg maakten een boot tocht op het Meer Kaag bij Leiden. Plotseling vloog een der booten in de lucht. Er zijn vijf zwaar gewonden, voor wier leven gevreesd wordt. (Fransche bladen). Koelbloedigheid van Wilhelm II kenmerkte een noodlottig drama, dat op een der schilderachtige meren bij Den Haag, Skager Meet geheeten, plaatsgreep, waar hij met zijn vrouw en eenige gasten roeide, toen de mo tor van een passeerende boot ontplof te. Volgens een niet-bevestigd gerucht zou de ex-keizer zwaar gewond zijn. Engelsche bladen Volgens een bericht uit Londen is Wilhelm II van Hohenzollern gewond bij een ontploffing aan boord van een motorjacht in het Skagerrak, na een botsing met een ijsberg. Men vreest voor zijn teven. Spaansche bladen Communisten worden verantwoorde lijk gesteld voor een driesten aanslag op het leven van Wilhelm II, die, zooals men weet, sedert den oorlog op een kasteel te Amsterdam woont. Hij maakte dezer dagen met een luxe- stoomer een tocht door het Skager rak, toen plotselingenz. (Ame- rikaansche bladen). Volgens een bericht uit Now-York is het prachtige kasteel te Amsterdam, waarin de Duitsche keizer woonde, en dat na den slag bij Doggersbank „Skagerrak" heette, door anarchisten opgeblazen. De geheele hofhouding is omgekomen; de keizer ligt zwaarge wond in het ziekenhuis te Dom, de Hollandsche hoofdstad. Japansch blad). samen, leed reeds I1/2 maand aan he vige koortsen en wilde de laatste tien dagen niet meer eten, maar -dronk slechts groote hoeveelheden water. Op bovengenoemden dag, ging zijn moe der zich als gewoonlijk bij den puf achter het huis baden en Asnawi riep toen zijn grootmoeder, die naast hef huis woonde, ten einde gemasseerd te worden. Terwijl de oude vrouw haar ik eensklaps stemmen, welke uit een kamer kwamen, waarvan de deur half open was. Het waren die van een man en een vrouw, en ze spraken Fransch. „Het is wel een beetje al te erg", zei de vrouw, die op luiden, beslis ten toon sprak. „Hij had toch min stens wel een paar dagen kunnen wachten". „Ik geloof niet, dat hij zelf zoo graag wilde gaan", hoorde ik denman op luchtige, onverschillige, doch niet onvriendelijke wijze zeggen. „U weef echter, dat -de bekoorlijke KarinaVa- lona moet gehoorzaamd worden. Ze zou het hem aardig lastig gemaakt hebben, wanneer hij geen gevolg had gegeven aan haar oproep". „Het was toch schandelijk van haar hem juist vanavond bij zich te roe pen", ging de vrouw voort. „Ze is waarschijnlijk hals over kop uit Pa rijs teruggekomen, om zijn kans op geluk met zijn bruid te bederven. Het is algemeen bekend, dat zij met hem doen kan, wat ze zelf maar wil. Dat arme kind had beter gedaan in Enge land te blijven, en zich niet te laten verleiden -door het vooruitzicht opeen troon". (Wordt vervolgd). ■MH

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1