PUB.ÖL^li Stukge/oopen Rechtszaken. Stadsnieuws in oneconomische en voor het be drijf, zoowel als voor de verbruikers, minder gelukkige banen zou worden geleid. De verdeeling van het eiland Walcheren als verzorgingsgebied tus- schen de Middelburgsche, de Vlissing- sche en wellicht de Zuid-Beveland* sche waterleidingen, maakt sinds ge- ruimen tijd een onderwerp van be spreking uit en vast staat, dat geen dei drie in staat is het geheele eiland te voorzien van drinkwater. Tot eene re geling is getroffen, dient te worden voorkomen, dat een bedrijf zich be geeft op terrein, dat redelijkerwijze geacht mag worden, te behooren tot het verzorgingsgebied van een an der. Dat hierbij sprake zou zijn van krenking van rechten, die tot dwaze consequenties zou leiden, kunnen Ged. Staten dan ook niet inzien. Er is ook wel degelijk een provinciaal belang bij betrokken, als een gemeente zich buiten haar grenzen begeeft ten deze, en de streek in plaats van de stad treedt, en komen er dan hoogere be langen dan zuiver intern, plaatselijke in het spel. Als men opziet tegen een provinciale concessie, dan is dat niet een gevolg van de voorschriften maar van een gebrek aan sociaal gevoel bij de leiders van het bedrijf. Een excursie. Schotsche ingenieurs op Walcheren. Een groot aantal leden van de ver- eenigingen „Instution of Engineers and Shipbuilders in Scotland" en „North East coast instution of engineers and shipbuilders", dus ingenieurs en scheepsbouwers uit Schotland en de noord oostkust van Engeland de mees te vergezeld van hun dames kwamen Zaterdag met de mailboot te Vlissin- gen aan. Het gezelschap, totaal onge veer 250 personen, nam intrek in „Britannia" en in andere hotels. Gisteren werd de dag besteed om het eiland te zien. Met een 9-tal tou- ring-cars en autobussen werd gereden naar Middelburg en na een kort op onthoud aldaar naar Veere, waar ook eenige tijd werd halt gehouden. Van Veere ging het naar Domburg, waar in het Badhotel de lunch werd ge bruikt en waar de gasten genoten van de dansen in boerencostuums, die ge geven werden onder leiding van den heer Chr. J. Mazure. Te half vier werd Domburg weer verlaten en over Westkapelle, waar gestopt werd om den dijk in oogen- schouw te nemen, naar Vlïssingen te ruggereden, waar in „Britannia" door den heer en mevrouw Arntzenius, den directeur van het Nederl. loodswezen, de thee werd aangeboden. De dag werd werd besloten met een diner, aange boden door het Comité voor ontvangst te Vlissïngen, de heeren mr. J. Smit Azn. en Ir. H. C. Wesseling, directeu ren der Kon. Maatschappij „de Schel de", Ir. H. van Oordt, directeur-hoofd ingenieur en Ir. W. Ijl. Brinkhorst, hoofd-ingenieur van den Rijkswater staat en G. A. Waller, directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Hedenmorgen te 10 uur verlieten de heeren de hotels voor een bezoek aan de fabriek en scheepswerf der Kon. Mij. „de Schelde", welker direc tie de heeren te kwart voor één de lunch aanbood. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de nieuwe haven en sluïswerken en verlieten de hee ren per extra-trein te 3.24 Vlissingen weer. De dames waren intusschen on der leiding van mevrouw Smit—Coster te 11 uur per autocar naar Middel burg gereden, waar zij ten stadhuize door den burgemeester werden ver welkomd, om vervolgens het stadhuis en de Abdij-gebouwen te bezichtigen daarna de lunch te gebruiken in de Sociëteit „St. Joris". Te half vier stopte de extra-trein aan het station en voegden de dames zich weer bij de heeren, om gezamen lijk naar Scheveningen te reizen. Voor morgen staat een bezoek aan de Zuiderzee-werken op het program ma, Woensdag heeft te 'Scheveningen in het Kurhaus een vergadering plaats, en worden de ingenieurs met hun da mes door hef gemeentebestuur van den Haag in de „Twee Steden" ontvangen. Donderdag wordt een bezoek aan Am sterdam gebracht, en door een deel van het gezelschap ook aan Marken, Volendam en Monnikendam; Vrijdag gaat een deel naar Rotterdam, en een deel naar Leiden en Noordwijk, ter wijl de „Summer meeting in Holland" dien dag met een officieel diner aan geboden aan de gastheeren in het Pa- lacehotel wordt besloten. Gemeenteraad 's Heer Abtskerke. De raad over ambtenaren, die salarisvethooging wenschen. Zaterdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van 's Heer Abtskerke. Af wezig de heer De Roo. De voorzitter deelt mede, dat het vervoer van steen slag is gegund aan J. de Jonge voor f 1,25 per ton cn dat de kefsopname bij den ontvanger heeft plaats gehad. Alles is in orde bevonden. Goedkeu ring is verkregen van Ged. Statenvoor de af- en overschrijving der begroo ting 1929. Daarna volgt de aanbieding der gewijzigde bouwverordening, wel ke na circulatie bij de leden in de volgende vergadering zal worden be handeld. Verder komt in behandeling de circulaire van Ged. Staten inzake salarissen van burgemeester, secreta ris, ontvanger en wethouders. De voor zitter deelt mede, dat de wethouders zich niet met deze circulaire kunnen vereenigen. De heer van Weele keurt het af, dat de ambtenaren thans bij Ged. Staten op verhooging der sala rissen aandringen. Nadat verschillende leden hun ontevredenheid over de voorgestelde regeling hebben betuigd, wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten geen goedkeuring te hechten aan de betreffende circulaire. Nadat de pensioengrondslag van den gemeen- teneesheer opnieuw is vastgesteld, wordt de vergadering gesloten. Autobusconcessie. Oud-Sabbinge—Middelburg. Ged. Staten hebben wijziging ge bracht in de voorwaarden, waarop aan Joh. Eggebeen te Wolphaartsdijk ver gunning werd verleend voor het in werking brengen van een autobus dienst van Oud-Sabbinge naar Mid delburg, alleen op Donderdagen. Be paald werd dat Eggebeen als hij van Oud-Sabbinge langs het Wolphaarts- dijksche veer is gereden, niet meer over Oud-Sabbinge hoeft te rijden, maar direct over Oostkerke, 's Heer Arendskerke en Nieuw- en Sf. Joos- land naar Middelburg. Hotel „Brittannia''. Het seizoen ïg^o ingeluid Hongaarsche muziek; de lange robe. In hotel „Britannia" te Vlissingen, dat dank zij de oordeelkundige leiding van den directeur, den heer Soerewijn, de laatste jaren des zomers het mon dain middelpunt yan Zeeland is ge worden, vond Zaterdag de officieele opening van dit seizoen plaats met een soirée dansante in besloten kring. Dank zij de fascineerende muziek der Hon garen, die het vorig jaar in „Britan nia" reeds lauweren geoogst hebben, en dank zij een groote opkomst van de geïnviteerde gasten had de avond een alleraardigst en gedistingeerd ver loop. Tot vroeg in den ochtend heb ben de bezoekers zich verlustigd in den dans en in de melodieën van het Hongaarsche orkest, dat meerma len blijk gaf ook muzikale tol te wil len betalen aan de niet-dansers. Tusschen de dans-nummers in be wogen de gasten zich op het terras van „Britannia", waar hef, in de koele nachtlucht, met het uitzicht op zee, waar een enkele boot lichtend door het water gleed, goed toeven was. „Britannia" heeft het seizoen 1930 op waarlijk fijne wijze ingezet. De ge- noodigden van Zaterdag zullen de di rectie van de „Zeeland" en den heer Soerewijn, wiens organisatorisch talent dien avond, zooals steeds, in tal van kleine zaken tot uiting kwam, dank baar zijn voor de invitatie om het sei zoen te helpen openen. De dames-genoodigden verleenden luister aan den avond door het ver schijnen in avond-robes die tot de enkels reikten. Men moge over deze nieuwe mode-wending denken wat men wilaan een dans-avond geeft zij ongetwijfeld het gedistingeerde ca chet, dat de mode van de korte rok ten eenenmale ontbeerde. Auto-ongeluk Een der inzittenden ernstig gewond. Zondagavond reed de heer Quast uit Bergen op Zoom, door het te kort nemen van een bocht, met zijn auto van den dijk in Schore. Behalve de heer Q. zaten in den auto diens vrouw, dochter en twee zoons. Een der zoons wist nog vlug uit den auto te springen. Het voertuig bleef halfverwege de dijk met het openstaande portier hangen tegen een boom. De dochter van den heer Q. geraakte met den voet be kneld tusschen dezen boom en hef portier en werd ernstig aan den voet gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze werd verleend door Pr. Pfeiffer van Ka- pelle. De heer Q. was zelf aan het arm gewond en zijn vrouw aan het hoofd. De auto was ernstig beschadigd zoodat de reis niet kon worden voort gezet. Met een andere auto is de fa milie Q. naar Bergen op Zoom ge bracht PROVINCIALE SNIPPERS. D.O.S. uit Goes speelde Vrij dagavond te Katfendijke een voetbal wedstrijd tegen Z.B.B. De Goesenaren wonnen met 4—2. Zaterdag speelden op het ter rein in den Ouden Polder te Wemel- dinge de voetbalvereenigingen S.M.I.T. I en II gecombineerd tegen H.V.V. uit Hansweert. De uitslag was 3—2 in het voordeel van S.M.I.T. De voetbalvereeniging S.M.I.T. 1 speelde te Wemeldinge tegen „Vites se" van Kruiningen een medaille-wed strijd, welke medaille was uitgeloofd door S.M.I.T. De wedstrijd werd ge wonnen door S.M.I.T. met 4—1. Tot secretaris-ontvanger van den polder „Borssele" is benoemd met 11 van de 19 geldige stemmen de heer F. W. J. Immink, no. 1 der voor dracht. De heer C. Hage verkreeg 6, Mej. Timans 2 stemmen. De raad van Driewegen verga derde Donderdag. Een portret, ge schonken door de familie van wijlen den heer D. Mulder, oud-burgemees ter dezer gemeente, werd in dank aan vaard. De raad verklaarde zich tegen de nieuwe regeling der tractementen van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders. Op een ver zoek tot subsidie voor een tuinbouw- cursus te Ellewoutsdijk werd afwij zend beschikt. Het met zand geladen sleep- schip „Maria", kapitein P. Verschuu- re, dat gesleept werd door de motor vrachtboot „Evenaar", kapitein A.Ver- schuure, is bij het binnenkomen der middensluis te Wemeldinge op den kop van deze sluis geloopen, zoodat belangrijke materieele schade ont stond. O.a. was de „david" geheel verbogen. Een door de sleepboot „Leen- dert" gesleepte logger, kreeg ter hoog te van het vaarwater Krammer lek kage, en moest om erger te voorko men op de slikken worden gezet. La ter is door het bergingsbedrijf van Hoogenboezem en Van der Tak het schip weer in vaarbaren toestand ge bracht, waarna het zijn bestemming ktfn vervolgen. De in Wemeldinge gehouden Waterloo-collecte heeft f 11,05 opge bracht. Vrijdag werd te Wemeldinge ten overstaan van Notaris Kram te Ka- pelle, publiek verkocht de kersen, wassende in onderscheidene boom gaarden van diverse eigenaren, voor de som in totaal van f 1839,Ingeschre ven werd voor f 1498,Een boom gaard bleef onverkocht. 1 perceeltje aardbeien van de Wed. C. Wabeke werd verkocht voor f68,de 50 roe den aan G. Schouwenaar, alles ver meerderd met 81/2 °/o onkosten. Bedorven vleesch. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde G. K. v. d. B. te Koude- kerke wegens het in zijn zaak te Vlis singen in voorraad hebben van bedor ven vleesch tot f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis en publicatie van Eet vonnis. De landbouwcrisis, De heer Colijn over de moei lijkheden in den landbouw; de redding moet komen van de boeren zelf; geen bescher mende tarieven. Zaterdagmiddag sprak .jn den tuin van het Schuttershof, voor het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigtingen in Zee land, de heer H. Colijn, leider der A. R. Partij, over „De landbouwcrisis". Het gesproken woord werd over den Huizenzender uitgezonden. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij verschillende kopstukken op landbouwl- gebied op, ook van niet A. R. richting. De spreker werd door het Eerste Ka merlid, Mr. A. A. de Veer uit Middel burg, voorzitter van het Comité, ingeleid. De heer Colijn zeide, dat hij 'hier geen politieke rede zou houden. Hij wilde de crisis zien als economische moeilijkheid over de geheele wereld1, welke niet al leen in Nederland' bestaat. De algemeene kenmerken welke tot de crisis leidden waren, een lage rentevoet, goedkoop geld, een lage productieprijs e-n een afneming van den algemeenen wereld handel. Degenen die iets van de oorzaken der crisis weten, zijn in hun uitspraken voorzichtig; degenen die diaper in deze zaak doorgedrongen zijn, gevoelen zich huiverig om een besliste meening te geven. De heer Colijn zou slechts enkele punl- ten in zijn rede aanstippen. Een geheele behandeling van het vraag stuk zou te uitgebreid en voor sommigen ook onvruchtbaar zijn. Met bescheidenheid en uitermate voorzichtig moet men het moeilijke probleem behandelen- De tariefpolitiek van vele landen heeft de crisis voorbereid en de markten verengd voeten, verzacht j en geneest men met IV 4 Dooa 30-60. Tube it. Bij Apolh. ts Drogisten (0$ om onze producten kwijt te raken. In 1921 en 1922 heeft Amerika zijin tarieven ver hoogd en daardoor werd Europa in zijn afzetmogelijkheden bemoeilijkt en werd1 de begeerte naar compensatie gewekt, om de binnenlandsche markt voor zich zelf te behouden en de buiteinlnndsc'be goederen door tariefmuren te weren. De tariefpolitiek van de Staten is ver stard en is in onbeweeglijkheid1 vastgeloo- pen. Men verwacht staatshulp door hooge tariefmuren, door het weren van buiten land sche goederen, het sluiten van handels verdragen en het verruimen van onzen af zet naar buitenlandsche markten. Na den oorlog zien we dè gedachte opt- komen om zooveel mogelijk in het eigen land voort te brengen, opdat men niet meer van het buitenland afhankelijk is. De emigratie, die vóór 1914 uit Europa per jaar 1.300.000 personen omvatte, is na den oorlog gedaald tot 600.000, terwijl juist, als gevolg van de verarming, het aan tal hooger dan vóór 1914 had moeten zijn. Vroeger jaren kon een land alleen van den landbouw bestaan, men was daar op aangewezen. Tegenwoordig is dit met de industrie anders geworden en wordt spe ciaal voor den uitvoer gewerkt. Wij zien in Duitschland en Engeland groote werkloosheid, als gevolg van de economische politiek der laatste jaren. Na den graaninvoer uit die Overzeesche gewesten is men hier in Nederland zich op de teelt van kwaliteitsgewassen gaan toe leggen. Zoo is in Zeeland door het gebruik van andere producten de verbouw van meekrap geheel en van koolzaad bijna ge heel verdwenen. De nu voor het oog vrij plotselinge landbouwcrisis is een vijftal jaren geleden begonnen. Het is met den akkerbouw be gonnen. Ook de zuivel en de tuinbouw staan er niet rooskleurig voor. De historie leert, dat elke crisis bij den akkerbouw begint en ook de andere deelen daarop volgen. Verleden jaar zijn er meer dan 1000 H.A. aardappelen meer verbouwd en van daar dè prijsdaling. De crisis openbaarde zich door esn geweldige prijsdaling der opbrengst ter wijl de bedrijfsonkosten op dezelfde hoogte zijn gebleven. De prijsdaling is beneden het peil van 1914. De pachten zijn gestegen, vele genor men hypotheken zijn. hooger dan de opi- brengstwaarde geworden, de Loonen zijn dubbel zoo hoog dan in 1914, maatregelen voor sociale voorzorg zijn ingevoerd. Als we voor de jaren 19101913 als normaal 100 nemen, dan was dit in Mei 1930 165, terwijl de gemiddelde opbrengst 75 was. Was de opbrengst in 19241928 100, dan is dit nu 55. Er worden overzeesche granen inge voerd tegen prijzen, die benedien de in land sche kostprijzen zijn. Vele Ned'es^- landsche producten zijn onverkoopbaar gebleken. Na den oorlog zijin groote gebieden woes te gronden ontgonnen. Sinds- 1913 is die productie van Amerika en Argentinië met 30 pet. en die van Aus tralië met 100 pet. toegenomen en is de hoeveelheid tarwe van 9.000.000 tot 18.000.000 ton vermeerderd', terwijl in ons land het verbruik van broodgraan van 1215 pet. teraggeloopen is. Als nevemoorzaak kan men noemen het met enorme verliezen van zijn overschot afzetten in het buitenland. Het door het treffen van beschermeridè maatregelen komen van overproductie. Duitschland dat tot 1924 suiker impor teerde, heeft nu een surplus, door het heffen van een invoerrecht, dat met f6 per 100 K.G. begon en dat nu tot f 19 gestegen is met ais gevolg het zich steeds uitbreiden van de teelt en een grooter wor den van het verlies door het toestaan van f 12 per 100 K.G. uitvoerpremie voor het overschot. Men ziet dus, dat de middelen om te helpen niet zoo eenvoudig zijn. Over de kwaal is men het eens, over de oorzaak is men het nagenoeg eens, maar in de geneesmethode bestaan zeer groote verschillen. De geneesmeesters vermenigvuldigen zich, om in den stijl te blijven, als de konijnen. Er zijn drie groepen, die meenen, dat hulp kan worden geboden- De eerste groep, meent, dat men alles van den staat verwachten moet; de tweede groep, die van staatshulp niets willen we ten en de derde, en de heer Colijn behoort tot Idie groep, die erkennen, diat in die hoofd zaak de redding moet ktomen van onze 'boe ren zelf, maar dat er omstandigheden zijn, die een beroep op staatshulp niet alleen ge oorloofd maar ook geboden doen zijn. Alleen staatshulp zou een groote ramp zijn; onze boeren zijn niet gewoon om hulp vain den staat te ontvangen en^ hun eigen energie heeft hen in vroeger jaren de moeilijkheden te boven doen. komen. Alleen, het is nu geen natuurlijke strijd meer met den tar ie venoorlog. Steun, die niet direct werkt is mogelijk door beter landbouwonderwijs, het met regeeringssteun geven van ruimere voor lichting betreffend de afzetmogelijkheden in het buitenland op de juiste tijdstippen en dus b.v. geen half jaar te laat, alget- meene voorlichting op landbouwgebied. De heer Colijn ziet er geen baat in als er een apart Ministerie voor Landbouw komt of een directeur-generaal. Die kan de moeilijkheden niet wegnemen. Ook aan de verbetering van de verkeers middelen en ontwatering van den bodem dient aandacht te worden geschonken. Een invoering van beschermende tarie ven heeft voor ons land geen zin, omdat alleen granen ingevoerd worden. Doch dit slaat ook weer terug op den prijs van veevoeder. Bovendien leert de praktijk, b.v. zooals Zwitserland met Oostenrijk, waar de uitvoerpremie op boter gelijk werd aan de invoerrechten, dat ook dit geen resultaten geeft. De invoering van een onderhandelings tarief heeft ook bezwaren. Nu hebben wij in alle landen het laagste recht te betalen dat geheven wordt, maar dit verandert en verhoogt bij het onderhandelingstarief. Het vraagstuk van onze houding tegen over dumping is buitengewoon moeilijk. De uitvoerpremie in andere landen verdlrukt onzen landbouw. In zulke gevallen is staats hulp tegen anderer staatshulp gewenscht. De bietemcultuur kan voor onzen land bouw niet worden gemist, voor wisselbouw en ook van uit sociologisch standpunt. De heer Colijn verwacht van het regieiel- rimgsvoorstel tot daadwerkelijke hulp aan de boeren voor de suikerbietenteelt wei nig hulp. Er zijin 10.000 H.A. meer bieten bezaaid dan in 1929; dit beteekent dus, dat er 40 a 50.000 ton suiker op de we reldmarkt komt en dat de f 6.000.000 hulp weg zal gaan aan de mindere opbrengst van het te veel. De staat zou kunnen helpen door een milde credietregeling, zoo noodiig rente loos, financiering van niet aan dadelijk be derf onderworpen voorraden, zoo als aardappelmeel. Verlaging van lasten (vrachttarieven, huurdaling, opheffing vleeschaccijns, crisisopcenten op de grond belasting). Ook 'een ma alver bod, waarbij voorge schreven wordt om een zeker procent bin nenland sche tarwe te gebruiken zal geen uitkomst geven. In andere landèn waar staatshulp op mime schaal geboden wordt is de toestand niets beter dan in ons land'. Onze boerenbevolking zal zich moeten herzien. De soberheid, die eenige tientallen jaren geleden heerschte, is heden niet meer zooals toen. Van de graanrechten en. de sociale las ten wilde de heer Colijn niet veel zeggen, omdat daardoor de politiek zich van dit punt meester gaat maken en de aandacht van de hoofdzaak afgaat en de hoeren niet geholpen worden. Ook de onttrekking van grond' heeft zijn j bezwaren. Men drijft dè plattelandsbevoL fl king dan naar dè steden met de gevolgen I daarvan. I Wij moeten onze rustige, zelfbewuste M plattelandsbevolking behouden, die no gedragen wordt door het geloof. Naar God's woord moeten wij ook tegenspoed geduldig zijn. 1 Dooi* de heeren Vogelaar van Krab j bendijke en Scheele van Ter Neuzen \v|e I den nog enkele vragen gesteld over hejl zelfde standpunt, dat de chr., r.k. boe j renbomden en het Kon. Nedl Lamdböuw comité innemen, en dat dus in de Kame< wel een meerderheid zou te vinden wezen van de hulp van andère deelen der bevol g| king zooals in den oorlog de boeren d<x de maximumprijzen geholpen hebben, Jiif j: beperken van de gewassenteelt en daai j door een overschot aan grond', graamrecjb 1 ten en maal verbod. De heer Colijn antwoorddè, dat of- schoon het K. N. L. C. zoo denkt als dt|1 andere organisaties, dè Vrijheidsbond eefil andere meening heeft. Ook de leden van de andere politieke partijen denken niet hetzelfde hierover. Wij moeten ook hier de dingen zichzelf, I min of meer, latenl uitwerken. Een verhooging van den binnenlandschenj graanverbouw zou tot gevolg hebben, dat j de uitvoer van andere gewassen stopgezet wordt en bij een verbetering in den toe stand is het moeilijk om de verloren afzet}-1 gebieden te herwinnen. Nadat dè voorzitter de vergadering had gesloten, ging de heer Colijn in gebeld voor. Goes ISparta* De sterkte van de „Sparta"* combinatie niet meegevallen over de prestaties van enkele spelers en over de verrich tingen der twee ploegenwat we „Goes" toewenschen. Terwijl de warme zomerzon ,,'t Sas" zooveel baders bezorgde dat het er Sche veningen (en dan het stille strand' van Scheveningen) in het klein leek, heeft Goes I op een smoorheet veld dèn aangekend ig- den wedstrijd tegen een combinatie van spelers uit de drie elftallen van Sparta uit Rotterdam gespeeld. Dè wedstrijd werd gadegeslagen door een paar honderd belangstellenden, die de zon trotseerden

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2