Belgisch Geld N0. 75 Maandag 25 Juni 1950 117 Jaargang IEDER GRATIS ProVinciemeuWs Land en Tuinbouw* Het meisje, dat met een Koning trouwde In 'f bedompte kantoor ASPIRIN tegen voordeelige koersen. Hendrikse Cos Bank N.V. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant ISpSCJ en Kleeuwens Ross* Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 - - gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15ct< per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. die zich van heden af voor 3 maanden op de GOESCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI Bestrijding van mond- en klauwzeer Het middel „Mataflo De heer Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister inlichtingen ver strekken omtrent de werking van het middel „Mataflo" bij vee, lijdende aan of besmet met het virus van mond en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder wetenschap pelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan be reid met het oog op de groote belan gen der Nederlandsche veehouders on middellijk daaromtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevoor oordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse om trent de werking van genoemd mid del op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wil de minister alsdan bevorde ren, dat ten spoedigste in Nederland proeven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden doordien in de onmiddellijke omge ving van 's Gravenhage een ernstige mond- en klauwzeer-epidemie heer- schende is? 4. Is de minister niet van meenïng, dat niets onbeproefd moet worden ge laten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehouders honderdduizenden guldens schade berokkent, zoo deug delijk mogelijk te bestrijden? Gemeenteraad Ellewoutsdijk. Voor salarisver hoogingver langen naar electriciteit. In de Vrijdag gehouden gemeente raadszitting van Ellewoutsdijk werd het nieuwbenoemde lid W. Goetheer beëedigd. Adhaesie werd betuigd aan het bekende adres van de „Hanze" en „Handelsbelangen" te Goes. Voor be strijding der iepenziekte werd geen subsidie gegeven. De burgemeester zal op eigen kosten naar het con gres van de vereeniging voor Ned. Ge meenten gaan. In de gemeentebegroo- ting 1929 werden enkele wijzigingen aangebracht. Naar aanleiding van het groote bedrag „kwade posten" bij de 12 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Aan de eene zijde bevindt zich een steile, honderden meter diepe afgrond waardoor een rivier naar de vallei loopt. Het is een prachtige bergstroom die in het zonlicht glinstert als een breede gordel van smaragden. Op onzen weg naar boven ontmoet ten wij eenige inwoners van het dorp. De vrouwen dragen nog steeds de eigenaardige nationale kleederdracht. Ze wisten blijkbaar wie we waren, want de vrouwen bogen diep, terwijl de mannen hun hoeden afnamen. Zowa ren echter in het geheel niet verbaasd en keken ons evenmin op hinderlijke wijze aan. Men beweert, dat deze Al pen-bewoners de meest trotsche en zelfbewuste menschen van de wereld zijn. Aan het kasteel werden wij ontvan- gen door een ouden heer tqet een genoot ik van het schitterend uitzicht belasting, werd gevraagd, of hieronder ook verminderingen van belasting schuilden. B. en W. konden hierom trent geen inlichtingen geven. Naar aanleiding van het voorstel omtrent d nieuwe jaarwedde-regeling voor bur gemeesters enz., betoogde de heer Meulenberg, dat voor kleine plaatsen het burgemeestersfraktement ruim vol doende was, en dus geen verhooging behoefde. Bij meerderheid van stem men verklaarde de raad zich echter voor het voorstel. Het havenmeester schap zal aan den gemeenfeveldwach ter en den gemeentewerker worden opgedragen tegen een vergoeding van f 100,'s jaars voor ieder. De heer Goetheer vraagt het lossen met de giek te verbieden. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen, De heer Klooster vraagt toezicht op de z.g. venters, die eigenlijk bedelaars zijn. Ook vraagt hij of de burgemees ter al een conferentie over gaskamers bijgewoond heeft. In Zeeland hebben de burgemeesters nog geen uitnood! ging ontvangen. De heer Meulenberg vraagt naar de elecfrificatie. Aan B, en W. wordt opgedragen, alles te doen, om zoo spoedig mogelijk electrïsch licht te krijgen. Op voorstel van den heer Meulenberg wordt aan een schip per een gedeelte van het betaalde ha vengeld gerestitueerd. Raadsvoorstellen Middelburg. B. en W. van Middelburg stellen den raad voor, inzake de circulaire van Ged. Staten, inhoudende het ont- werp-besluit voor vaststelling van de wedden van de burgemeesters, de secretarissen, de wethouders en ont vangers der Zeeuwsche gemeenten, ac coord te gaan met een salaris van f6000 tot f7000 voor den burgemees ter, doch voor -den secretaris te lezen f 5700 tot f 6700 en niet accoord te gaan met het voorstel tot het doen meetellen van elders als zoodanig door gebrachte jaren. Voorgesteld wordt, weer voor 3 maanden deel te nemen in de wachtgeldregeling voor perso neel der N.V. Meelfabrieken der Ne derlandsche Bakkerij. B. en W. ko men met klem op tegen het voorstel van den heer Jeronimus om de loo- nen van het gemeentepersoneel te doen stijgen of dalen met het indexcijfer voor kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen te Amsterdam. Zij betoogen, dat dit aanleiding zou zijn tot een chaos. Stoomvaart Mij. „Zeeland". Winstsaldo na aftrek verlies- saldo 'A. P. ad f 365.523, blijft f 16.243. In de te Vlissingen gehouden verga dering van aandeelhouders van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" werd het verslag over 1929 uitgebracht, waar aan het volgende is ontleend: Het aantal vervoerde reizigers nam toe van 63.881 in 1928 tot 66.025 in 1929. Deze vooruitgang was weder ge heel te danken aan een toeneming van het aantal passagiers, reizend op ex cursie-biljetten. Het aantal gewone rei zigers nam iets af. Het aantal ver voerde tonnen goederen nam toe van 24.744 tot 28.621, dat der vervoerde vriendelijk! gelaat. Het geheele perso neel stond in rijen opgesteld, niette genstaande er niet zooveel bedienden zijn. De oude heer heet Baron Waldemar, en hij is het eenige lid der hofhou ding, dat hier vertoeft. Hij heeft heel veel aan Max' opvoeding gedaan en is blijkbaar buitengewoon aan hem ge hecht. Van het begin af aan was hij zeer vriendelijk tegenover mij. Veel Engelsch spreekt hij niet, doch de Fransche taal is hij volkomen machtig. Dadelijk bemerkte ik, dat ons ge volg zich op den achtergrond zou hou den, wat ik ten zeerste waardeerde. Ik was diep onder den indruk van al leshet prachtige landschap, de bevolking in haar schilderachtige klee derdracht, en het feit, dat ik koningin van zulk een mooi land wasHet meest emotievolle was echter, dat ik thans met Max alleen zou zijn. Voor een korten tijd zouden wij slechts man en vrouw en niet koning en ko ningin wezen.... Het was reeds laat in Hen middag, toen wij aankwamen. Wij dronken thee en daarna nam Max mij mee naar de verschillende kanteelen en terrassenen De Koningin en Prinses Juliana zijn per „Batavier V" van Rotterdam naar Noorwegen vertrokken, om daar eenigen tijd in het Noorsch gebergte te vertoeven. De Koningin wuift de menigte, welke van haar vertrek getuige was, ten afscheid toe. postzakken van 329.286 tot 335.104 in 1929. Het hotel was weder goed be zocht. De vloot besfond op 31 December uit drie stoomschepen, n.l. de „Oranje- Nassau", groot 2884, de „Prinses Ju liana" en de „Mecklenburg", beide 2907 reg. tons, alle met 10.000 P.K. Er werd f400.000 op afgeschreven. De bruto opbrengsten beliepen in 1929 f2.942.315, tegen f2.898.856 in 1928. De exploitatiekosten bedroegen f2.047.431 in 1929 en f2.066.978 in 1928. Het overschot der exploitatie van de schepen bedroeg in 1929 f 894.884 tegen f 831.878 in 1928. De nevenbedrijven gaven een nadee- lig saldo van f 12.644, voor het nadee- lig saldo der interest-rekening is noo- dig f25.431 en voor afschrijvingen f475.130, dus blijft er een voordeelig verschil van f 381.767. Dit verminderd met hef saldo verlies ad f 365.523, geeft een saldo winst van f 16.243. is elke heete dag een kwelling. 1—2 Aspirin-iableffen verdrijven dat dof te gevoel in hef hoofd, en geven nieuwe werklust. Lel op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. eenig op de wereld Aan de eene zijde bevond zich de groote laagvlakte van Lostrasia, die glinsterde in de zomerzon en Max duidde mij uit waar Vesteral, onze hoofdstad lag op een afstand van cir ca 150 mijlen. Hierna gingen wij^ons kleeden voor het diner. Onze kamers waren een weinig vreemd en primitief ingericht. Het waren vier groote vertrekken, welke in elkander liepen, vol zeldzame ouderwetsche meubelen, vrij zwaar en onhandig. De bedden waren voorzien van gebeeldhouwde houten baldakijns, bedekt met prachtige gekleurde gor dijnen, waarop wapenschilden waren afgebeeld. Er lagen berenhuiden op den grond en bij de vensters waren groote, steenen zitplaatsen aange bracht, ter breedte van de dikte der muren, waarop gemakkelijk drie men schen naast elkaar zouden kunnen zitten. Bij het diner ontdekte ik dat wij geheel alleen waren in een alleraar digste, kleine, ronde kamer. Om de waarheid te zeggen, bevond deze zich in een toren, waar geweien, koppen van herten, gemzen en andere dieren aan de muren hingen. Honderden kaarsen in de kandelabers gestoken, Provinciale Staten van Zeeland. Ged. over de drinkwater verordening. Naar aanleiding van een voorstel van Ged. Staten van Zeeland om eene wijziging te brengen in de drinkwa terleiding-verordening voor Zeeland, maakten B. cn W. van Middelburg daartegen ernstig bezwaar, speciaal te gen de omschrijving van het „gebied" n.l. de gemeente en, buiten die ge meente, een strook van 40 M. breedte aan elke zijde van op het tijdstip van inwerkingtreding van het besluit aan wezige buisleidingen. Zulk een bepaling achten zij eene krenking van rechten, die bovendien in hare toepassing tot dwaze conse quenties en tot nadeel van de water voorziening der inwoners moet leiden. Eene krenking van rechten omdat elk waterleidingbedrijf mag verwachten het water te mogen leveren aan ieder die redelijkerwijze op aansluiting bij die waterleiding is aangewezen, zon der inmenging van derden. Naar hun ne meening is verder bij de voorge stelde begrenzing geen enkel Provin ciaal belang betrokken en gaat de Pro vincie zich aldus inlaten met de in terne aangelegenheden van een wa terleidingbedrijf, die buiten haar be moeienis liggen. Ook meenen zij, dat eene waterleidingbedrijf, hetwelk bij een enkele aansluiting geen of nage noeg geen belang heeft, er niet aan denken kan om, ten behoeve van eeni ge aansluitingen, zich den last eener dagboekblaadjes, welke eveneens van dieren gemaakt waren, verspreidden een fantastisch licht. Hef eenige, wat ik me nog goed herinner is, dat ik me gelukkig voel de naar Max' stem te kunnen luiste ren en te zien, dat hij inderdaad van me moest houden, daar zijn oogen zoo glinsterden en hij zulke vriende lijke dingen tegen me zei. Tegelijker tijd schaamde ik me echter vreeselijk. Het leek me erg brutaal zooïefs te veronderstellen, want per slot van re kening had hij me slechts eenmaal gekust. Aan den anderen kant moet ik echter toegeven, dat er heel weinig gelegenheid was geweest voor meer liefkoozingen. Na het eten liep hij met mij door de verschillende vertrekken van het kasteel. Het heele gebouw werd door duizenden kaarsen verlicht Hij toon de mij de prachtige wapenzaal twea honderd voet lang vol wapenuitrus tingen uit alle tijdperken, kanonnen en allerlei soort vuurwapenen. En daarna bezichtigden wij de schilde rijen-galerij, de groote balzaal en de kapel. Alles was buitengewoon aardig en primitief, en het deed mij denken aan de tijden, toen de mannen eigen 23 JUNI. Telkens verbaas ik mij opnieuw er overdpt de explosieve wijze van adverteeren, waarvan ds bios coop-eigenaars het monopolie schijnen te bezitten, niet ook door andere ad verteerders wordt nagevolgd. Zouden onze advertentie-kolommen er niet bij winnen aan feuilletonnistische kleur rijkheid, als wij bijvoorbeeld dergelij ke annonces daarin aantroffen.- Supertandarts Hendrix heeft de practijk hervat. Schitterende praes- taties. Zomer prijzen. Bespreekt uw plaatsen! A. C- B. Kleerenmeyer's Daveren de Sensatie-Uitverkoop. Verbijste rende prijsvermindering! Aangrij pend laagterecord. Toegang voor alle leeftijden. Wordt beslist niet verlengd! P. Frikkers, super-super-leeraar in de onvergetelijkelijk schoone Fransche prachttaal. Cursus van verleden jaar was schitterend be zet. Leidt u binnen in den begoo chelden doolhof van nimmer door u gekende grammatica-mysteriën, volgens een nog nooit in Neder land vertoonde, schitterende hu moristische methode, vol treffende afwisseling. All talking. Lachen! Lachen! Lachen!!! Brengt uw zomer door te Niefs- nutheuvel op de Drentsche hei! Betooverende oerpracht, onge ëvenaarde natuurschoonheid, vol gens B. en W. verreweg het ver rukkelijkste oord ter wereld! leder jaar spannende, sensationeele mo torraces, waarbij snelheden wor den opgevoerd tot duizelingwek kende hoogte, beroemde deelne mers, in restaurant fabelachtige keuken, aangrijpend menu, ontroe rende prijzen, komische bediening. GOES - BEESTENMARKT 8 Provinciale concessie op den hals te halen. Ged Staten hebben hier op van ant woord gediend, al vinden zij, dat de toon, waarin het adres van B. en W. is gesteld, niet uitlokt tot debat. Zij meenen, -dat zoo direct Middel burg er toe overging water te leve ren, ook buiten haar territoir, een nauwkeurige omschrijving van de gren zen voor hare bemoeiingen noodzake lijk werd om te voorkomen, dat, let tende op het feit, dat thans op Wal cheren twee, straks wellicht drie wa- ferleveranciers fungeeren, de voorzie ning van het eiland met drinkwater lijk alleen schenen te leven om oor log te voeren en de vrouwen zich met borduurwerk onledig hielden, wach tend op hun terugkomst. Wij gingen terug naar een andere kamer, welke vermoedelijk een salon was, in meer modernen stijl gemeu beld, waar zich een menigte bloemen, eenige gemakkelijke stoelen en divans bevonden, terwijl dikke tapijten op den vloer lagen. Max vroeg mij iets voor hem op de piano te willen spelen. Ik' ging zit ten en probeerde hef, maar mijn vin gers beefden zoo heftig, dat mijn spel heel veel op dat van een schoolmeisje geleek. Daarom gaf ik het ten slotte op. Hij kwam achter me staan en zong eenige lichte Fransche liedjes. Hij heeft een prachtig tenor-geluid, en zijn stem klonk half vroolijk, half be droefd. Ik slaagde er in me wat te beheerschen, zoodat ik hem kon ac- compagneeren. Ik vond het verrukke lijk en genoot er zoo van, dat ik van geluk had kunnen schreien. Toen kwam plotseling iemand met een briefje voor Max binnen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1