60ESGDB COURANT ^BIJVOEGSEL IEDER GRATIS De Schelde* Zender. Film^ Varia KleinVee^Teelt. Binnenland Lcand en Tuinbouw Rechtszaken. VAN DB VAN VRIJDAG 20 JUNI 1930. die zich van heden af voor 3 maanden op de ,G O E S C H E COURANT' abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI Hallo, Hallo." Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, (dat pan het Goesche postkantoor nergens te lezen staat wanneer de brieven bus gelicht wordt, dat sommigen meenen, dat zulks al leen geschiedt wanneer die bus vol is dat we zulks ten stelligst kunnen te genspreken, dat het Goesche gemeentebestuur van plan zou zijn het huis met tuin aan den Brouwersgang, thans bewoond door den heer Van Heel, aan te koopen, dat we in dezen aankoop geen midi- del tot verbetering der toegangswegen tot de stad kunnen ontdekken, dat enkele raadsleden van Katten- dijke zich nog maar steeds in de belasting op honden verdiepen, dat zij o.i. beter aandacht konden schenken aan den slechten toestand van den weg die Wilhelminadorp naar het Goesche Sas voert, dat de baden aan 'tSas hoe langer hoe meer aftrek vinden. Jammer genoeg niet slechts van hen, die lid1 zijn van do bad- en zwemvereeniging. dat vele Sas-bezoekers zich Dins dagavond met veel haast naar Goes spoedden teneinde voor de onweersbui thuis te zijn. Ze reden juist in de armen van het onweer, want terwijl het in Goes en naaste omgeving stortregende bleef het aan 'tSas droog, dat de concerten die door „Kunst vrienden" te hooi en te gr,as op de Goesche Markt gegeven worden, door honderden stadgenooten worden gewaardeerd. Wan neer zal deze vereeniging evenals de twee andere plaatselijke muziekgezel schappen eindelijk eens gemeentelijk sub sidie ontvangen en ztch geregeld in het openbaar doen hooren, - dat het museum in het Gothische huis in Goes nog niet erg op dreef as. Een behoorlijke organisatie kan men in het huis niet ontdekken. Ook is het museum niet geregeld te bezichtigen. W,ie brengt eens orde in dezen chaos dat den laatsten tijd in Wolphaarts- dijk nogal eens een begin van brand ont staat. Hopenlijk houdt de brandweer re kening met de plots ontstane voorkeur van het vuur voor die gemeente, dat gepasseerde Dinsdag niet zoo veel boeren (in verband met de sluiting van het effecten-kantoor Roos) hun geld van de andere banken gingen halen als door sommigen verwacht werd, dat in Axel een 12-jarig jongetje bij het baden in de Kreek verdronk. Zijn 13- jarig vriendje, dat hem wilde redd'en, kwam ook om het leven. Toezicht bij het zwemmen blijkt telkens weer zeer gd- wenseht, dat in Arnemuiden gebrek aan drink water is. Maandag werd per omroeper water te koop aangeboden uit den regen put der Ned: Herv. Kerk met deze voor waarde, dat men lid der Herv. Kerk moest zijn, wilde men water uit voornoemden regenput kunnen betrekken. Een lidmaat schap van een kerk kan soms erg voor- deelig zijn, dat in het Grand Hotel Britannia te Vlissingen gedurende dit seizoen concer ten zullen worden gegeven dbor de Hon- gaarsche Zigeunerkapel, onder leiding van Horvath Gyuala. Het openingsconcert, uitsluitend voor genoodigden, is vastgesteld op morgena vond te half negen, dat de gemeenteraad van Kattendijko door zijn besluit, om geen adhaesie te be tuigen aan het adres der Goesche mid!- denstandsvereanigingen tot verbetering van de verbindingen met Noord-Bevcland, weer eens bewezen heeft altijd tegen dfin draad in te willen. Een zonderling college, dat men in Zierikzee dezer dagen zich onledig heeft gehouden met het uit reiken van witte en militaire mobilisatiïel- kruisen. 22 personen werden dol-gelukkig gemaakt met deze onderscheiding, die in het buitenland nog wel eens voor een echte wordt aangezien, dat een hotelhouder te Temeuzen de dupe is -geworden van iemand die eenige dagen te zijnen huize sliep en at, doch die een hekel aan hotelrekeningen bleek te hebben. Hij verdween dus voordjatde reikq- ning vertoond werd, dat de burgemeester van Zoutelando raad zal vragen aan de Dr. Kuijperstich- ting omtrent de houding die A. R. hebben aan te nemen tegenover het vreemdelin genverkeer. O.w. het bezoek "van vreemde lingen en het baden op Zondag! dat de eerste steen reeds is gek voor den herbouw der sociëteit „De Ver genoeging" op de Markt te Middelburg. De Middelburgers blijken in het verlangen naar hun plakiokaal actiever dan in hun streven naar eon gerestaureerde Lange Delft, dat de jaarlijksche verschooning van de Goesche haven gelukkig bijna tot stand is gekomen, dat het Koninklijk bezoek aan Z. Vlaanderen in Augustus de Zeeuwsch- Vlamingen weer voor een paar dagen ras- Nederlawders za Idoen gevoelen, dat het erg lang duurt voordat in Goes de telefoon ook des Zondags open gesteld is. De beslissing hieromtrent schijint nog ergens in een Haagsch departement te zweven. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu tot volgende week Vrij dag. Adieu. King Vidor, de regisseur van De Groote Parade, La Boheme en de in ons land nog niet vertoonde hegerfilm Hal lelujah, is een van de origineelste en merk waardigste personen uit de Amerikaansche filmwereld. Hij werd' zes en dertig jaar geleden in Texas geboren, waar zijn va der een lompen-fabriek had'. Na zijn school jaren keerde Vidor naar Galveston terug en trachtte daar een filiaal van het bedrijf zijns vaders op te richten. Maar erg pr~fc tig vond de jongeman dit werk niet en hij voelde veel meer voor journalistiek werk en het schrijven van vele korte verhalen. Het succes was zeer gering. Iets heter werden dè vooruitzichten, toen hij zich waagde aan filmscenario's. Deze brach ten hem met de „movies" in contact en Vidor was vast besloten, om dit interessatnf- te bedrijf nader te leeren kennen. In 1912, bij de groote Mexicaansche revolutie, sloot hij vriendschap met een chauffeur. Niet zoozeer, omdat dit zoon aantrekkelijke persoonlijkheid was, maar wel, omdat deze een.... filmcamera bezat. Zijn instinct als regisseur 'kwam boven en toen hij hoorde, dat 10.000 man naar Galveston oprukten, leende hij de camera, zocht een prima plaatsje en.... en filmde een stuk journaal op zoo interessante wijze, dat een filmmaatschappij hem er onmiddellijk 600 dollar voor betaalde. Met dat geld; wilde wilde de jeugdige idealist een filmmaat schappij oprichten. Hij filmde inderdaad maar zonder eemig succes. Daarom liet hij de camera maar weer in den steek, ging weer scenario's schrijven en kreeg gaandeweg de overtuiging, dat hij regisseur moest worden. Wetende, dat zijn kennis niet voldoende was om hem maar dade lijk aan een dergelijke positie te helpen trok hij naar New York en werkte daar achtereenvolgens als extra, studio-timmer man, requisiteur, electricien, assistent ca meraman, eerste cameraman en-... waagde toen de groote stap: regisseerde een film. Het kostte hem aanvankelijk veel geld, maar in 1920 werd een van zijn films ,Jaek Knife Man", door pers en publiek zeer uitbundig ontvangen. Zijn originaliteit werd opgemerkt. Independant engageerde hem en een lange reeks van films volgde: „Peg O, My Heart,,' „The woman of bronze", „The sky-pilot", „Three wise fools", „Wine of youth" en „Wild Oran ges", om er maar enkele te noemen. Daar na volgde volgde een contract met Metro Goldwyn Mayer en na „Bardelys the magnificent en „La Boheme", schiep hij in 1926 de wereldberoemde „Groote Parade", die hem in de voorste gelederen bracht. Nadien volgde nog „Show Peo ple' en verleden jaar won hij aller waar deering met „Hallelujah", een all-negro- film, waarvan het vervaardigen al jaren lang een zijner ambities was. King Vidor is een interessante persoon lijkheid. Hij is altijd uiterst halm, maar geeft zich heel moeilijk. Zoo is het hem onmogelijk te werken, wanneer hij niet zeker weet, dat in zijn studio .een algö- meene harmonie heerscht. Vidor wérkt niet volgens vaste regels. Telkens heeft hij nieuwe ideeën en indrukken, zoodat het wel eens lijkt of hij op goed geluk af een film maakt. Toch regeert hij tnet vaste hand en er gaat geen seconde ver-, loren. Discipline is een van zijn eerste eischen. Regisseeren is voor hem geien taak, maar de vervulling van een behoefte. Aangezien hij reeds 18 jaar in het film bedrijf is, heeft dit voor hem geen gehei- sn. Nog twee dingen zijn er, waarop hij dol is: tennissen en goochelen. Vidor bezit de mooiste tennisbanen van heel Holly wood en speelt lederen dag eenige uren. Als hij niet tennist of regisseert, zit hij ingewikkelde goocheltrucs te bedanken en hij schept er een kinderlijk behagen in om zijn vrienden een demonstratie van zijn handigheid op dat gebied te geven. King Vidor, die, ondanks zijn jeugdigen leeftijd,, een der oudste regisseurs van Hollywood is, was vroeger getrouwd met Florence Vidor en nu met Eleanor Board man. Op het oogenblik maakt hij voor Metro Goldwyn de film Billy The Kid" met John MacBrown en Wallace Beery. Glad verkeerd. In tachtig procent van de stad'skip- penverblijvcn is het eigenlijke slaap- of nachthok op eenige decimeters boven den grond gebouwd' en is er dus precies oncler dat hok een plaatsruimte ontstaan, die werkelijk nuttig gebruikt kan worden bij de beperkte ruimte, waarover men ge meenlijk beschikt. Tijdelijk kan idlaar bij voorbeeld een hen afgezonderd worden, als men ze broedsch-af wil maken of er kan een tentooiastelimgskooi in gezet wor den om een nieuwkoopje aan He anderen te doen gewennen, of die ruimte kan diö- nen tot tijdelijke huisvesting van een haan of ook van een gewond dier. Maar jammer genoeg wordt de hier be doelde ruimte op een glad verkeerde wijze misbruikt. Wat al malen heb ik niet moeten zien hoe daar waar juist weinig of heelemaal geen direct zonlicht binnen kan vallen, waar het dus vochtig en oinfrisch is, het kostelijkste opgeborgen wordt, wat men onder zijin dieren heeft, namelijk het joinge, veelbelovende goedje. Opgroeiende kuikens hebben in id'e aller' eerste plaats ruimte en direct zonlicht broodnoodig. Ze kunnen onmogelijk tie ren, ze kunnen onmogelijk uitgroeien ah hun de ruimte ontbreekt om te lie gen kroelen in het mulle zand, om elkaar na te loopen, nu en "dan. dansend tegen elkaar op te springen om te spelen, te stoeien en zoodoende hun longen' en spie ren te sterken. G'ladverkeerd is dus de armzalige me thode ze onder het nachthok op te slui ten. Als nog bovendien het daarboven ge legen hok niet vrij is van mijt, dan vallen deze kleine bloedzuigers op de arme kui kens neer, ontnemen hun den slaap en een deel van hun bloed'. De bodem van die ruimte is ook nog doorgaans veel te laag, heel wat lager dan de begane grond van den tuin, bovendien onrein, vol met stuk ken puiin en ook nog allerlei afval. Geen wonder dat ondanks een goed ge volgde voedermethode en in weerwil van prima kwaliteit voer en met toepassing van wat verder de Groene al aanbeveelt, toch zulke kuikens er armzalig, ruig en ruw uitzien. Het kan niet anders of dat moet een treurig, zwak zoodje worden, te krachteloos om weerstand te kuinmen bie den aan eventueele aanvallen van ziek ten. Beste vrienden, doet dus geheel anders- Geeft u de moeite aan uw kuikens, het komende geslacht, de hoop der toekomst, de beste ruimte te geven, waarover u kunt beschikken en dan liever de nog aanwe zige volwassen dieren wat te beperken. Ik zag meermalen een toom gebrekkig' oude kippen, adspiranten, binnen eenige weken voor den pot, genieten van een flinke ruimte, terwijl een dozijn kuikens het maar moesten klaar spelen in een donkere on derruimte, waar ze ieder over hoogstens een handpalm ruimte beschikten! Is dat niet gladverkeerd gehandeld? Hègenèrs voor 't loket. A Het was aan het station Den Haag, vertelt „Spoor- en Tramwegen", Een reiziger vroeg een retour eenste Bèrn. Het antwoord van den loketambtenaar luidde zooiets als „vijf en zestig gulden 35'', „Wat", zeide de ander verbaasd, „is dat zoo duur, naar Bèrn?" „Ja," zeide die amb tenaar, „het is ook een heel eind. Bazel is reeds een 800 K.M.' „Maar ver klaar de reiziger, „ik moet niet naar Zwit serland, ik moet naar Bèrn.' Toen ging den loketambtenaar een licht op en hij begreep, dat bij een klant voor Baarn voor zich bad.... Dezelfde loketambtenaar had daarna verschil van meening met een reiziger, die een retour naar Essen vroeg en van wien hij wilde weten of hij bedoelde Essen in Duitschland of Esschen in België. Nader bleek dat het Hoog-Hègscb slachtoffer naar Assen moet. Het moederhart sprak. In het water tot inkeer geko- men. Er heeft zich te Loosduinen, in het duin nabij de Boschjes van Pex een drar ma afgespeeld, doch wat gelukkig r.og niet zulle een einde heeft gehad als de op zet daarvan had bedoelen te zijn. Ten huize van de familie D., iia het duin, ver voegde zich een dame, die in haar armen een kindje van eenige maanden droeg, dat bijna geheel ontkleed was. Beiden hadden te water gelegen, het kindje gaf slechts zwakke teekenen van leven. De jeugdige vrouw verkeerde in zeer overspannen toe stand en deed verwarde verhalen. Het eenige wat men hiervan begreep was, dat zij om politie vroeg. Nadat men haar eenigszins gekalmeerd had kon men uit hetgeen de overspannene vertelde te ulj tem komen, dat zij zich met haar kind door verdrinking van het leven had willen ba- rooven. Zij was daartoe in een sloot ge sprongen, doch eenmaal in het water kon zij haar kind niet zien verdrinken, en heeft zich nog juist bijtijds met haar kind we ten te redden. Daar de toestand van het kindje zoowel als van de vrouw zeer ern stig was heeft men den Eerste Hulpdienst en de politie gewaarschuwd. Moeder en kind zijn per auto naar het ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Aan den sloot kant vond men op de door de vrouw aan gegeven plaats den kinderwagen staan, waarop de kleeding van de kleine lag uit- Op tiïijm. Ongeluk op de Kager Plassen. De gewezen Duitsche Keizer aan groot gevaar ontsnapt. Woensdagmiddag is op de Kager Plas sen onder Rijmzaferswoude een ernstig ongeluk gebeurd. Mevrouw C. von Pam- witz, van de Hartekamp te Heemstede, had een gezelschap watersportliefhebbers uitgenoodigd tot een boottochtje op de Kaj- ger Plassen. Zelfs heeft ziji efin flinke motorboot, de Olympia, en gelet op de uit gebreidheid van het gezelschap had zij bij de jachthaven te Warmond een tweede boot aangevraagd. Deze boot was in April van dit jaar geheel nieuw gebouwd en. yoor- zien van een onder deskundige leiding ge construeerde motor. Onder de gasten op de Olympia bevon den zich de voormalige Duitsche Keizer die een groot liefhebber van watersport is, keizerin Hermine, prinses Kamo, ver der graaf von Bülow, verbonden aan het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam, de lijfarts van de keizerlijke fami lie, dr. Klassmann, en mevrouw von Panw- witz. In de andere boot waren de jongere deelnemers aan den tocht verzameld, o.a. Carin gravin Lehmdorff, en H. graaf Donhöff. Het gehee'.e gezelschap bestond uit ongeveer 15 personen. Nadat men eenige uren over de plassen gevaren had, begaf men zich dicht bij het dorpje Rijnzaterswoudë aan land. Toen men aan boord was teruggekeerd', voer de Olympia regelmatig weg, maar dé ge huurde boot was niet in beweging te krij gen. Deze werd bediend door den 33-ja- rigen monteur H. Koppers uit Warmond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak ontstond plotseling een ontploffing, waar door de boot onmiddellijk vlam vatte en gedeeltelijk uit elkaar sprong. De monteur en eenige anderen werden in het water ge slingerd; sommigen sprongen zelf in het water en enkelen, werden dbor de toege snelde Olympia opgenomen. Koppers was ernstig aan hoofd en handen gewond, hij wist echter zwemmend' den wal te be reiken. Gravin Lchndorff had ernstige brandwonden over het geheele lichaam en graaf Donhöff had brandwonden aan het hoofd en de linkerhand. Nadat dr. Klassmann de slachtoffers voorloopig had verbonden, voer de Olym pia zoo snel mogelijk naar de Spanjaard- brug te Leiden. Inmiddels hadden graaf von Bülow en eenige der bedienden zich naar het St. Elisabethsgasthuis te Leiden begeven om da ar van het gebeurde medc- deeling te doen. Da ex-keizerlijike familie had zich per auto naar Doorn terugbege- ven. Ernstig auto-ongeluk. Twee bewoners van een woon- I wagen gedood'. Woensdagavond te elf uur is op den Bosschen weg te Tilburg ter hoogte van het spoorweg-viaduct een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto met studenten van de Tiiburgschc Handblshoogeschooi, bestuurd dbor den student Van Thiel, komende van de IJzeren Man, ontmoette ter plaatse een woonwagen, die plotseling den weg overstak om zich naar het kamp te begeven. Er volgde een botsing, waarbij de beide begeleiders van den woonwagen, vader en zoon, ernstig werden gewond. Do een was onmiddellijk dood, terwijl die fweBl- dc kort daarop is overleden. De slachtoffers zijn de 42-jarige J. B. van Reeken, vader van 4 kinderen, uit Tegelen afkomstig en zijn 14-jarig zoontje Marlmus. De vrouw en drie kinderen in den woonwagen bleven ongedeerd; ook de studenten bekwamen geen letsel. De onbewaakte overweg. Een bejaarde man gedood. Woensdagmiddag werd die reeds be- MUSSOLINISME. Men houdt in 't schoon Italia, Als taaie vaderlanders, Van durf en militarïa, Daar is het nog eens anders! Men roept hoera voor het kanon, Met oud-Romeinsch geschetter, Bij 't koes'rend licht der vrijbeidszon.... W apengekletter De duikboot is er het symbool Van alle ware deugden, En „laat ze komen" het parool Van de fascistenvreugden, Daar is het vaderlanderschap Heldhaftiger en netter, En steeg er tot den hoogsten trap.... Wapengekletter! Men vindt er 't vredeswerk fataal Voor een verheven stemming, Het geeft bij vaderlandsch kabaal Een zekre beklemming, Genève en Locarno zijn Vervalscht naar geest en letter, 't Fascisme slaat ze kort en klein.... Wapengekletter! Zoo roept men onbeperkt hoera, Bij vele duizendtallen, Of laat geregeld voor en na Een fermen krijgskreet schallen. En bij dit alles is „de Duce" De hevigste trompetter, Die maalt het buitenland tot moes.... Wapengekletter! i Europa, let toch op Uw zaak, De vrede gaat verloren, Gij zwijgt er> 't is Uw dure taak Uw stem te laten hooren! De oorlogsvlam smeult zeer geducht, We speuren reeds geknetter, In 't Zuiden dreigt een onweerslucht.... Wapengekletter! jaarde groentevenler C. Pik te Hatlem, met zijn hondenkar door een motortrejn gegrepen op den onbewaakten overweg bij den Eierdiijk te Hattem, in de lijn ZwolleApeldoorn. De man weixl op slag gedood. De hondenkar werd geheel versplinterd, en van den hond een stuk van den staart en een achterpoot afgere den. Invoerrecht op suiker. Een actie van fabrikanten. Naar „De Crt." verneemt, bestaan er onder de choc.- en suikerwerkfabrikan ten plannen om een actie te voeren tegen de voorgestelde heffing van een compOn- seerend invoerrecht op „consumptiesui- ker". De invoerrechten zullen eventueel worden gesteld op f2,40 per 100 K.G. Volgens de chocoladie- en suikerwerlk- fabrikanten is de bedoeling van het ont werp om de bietenverbouwers en suiker- fabrikanten te steunen. Invoering van den voorgestelden maatregel zal h.i. nu ten gevolge hebben, dat de buitenlamdsche con currentie allengs zal worden teruggedron gen en de suikerprijs hier te lande ver hoogd zal worden. Zooals bij dergelijke protectionistische plannen wel meer voor komt, zoo zeggen de opposanten, heeft men waarschijnlijk de gevolgen niet over zien. Ten bate van de eene benadéeldfa industrie zou een andere nog zwaarder worden getroffen. De meeste chocolade- en suikerwerkfabrikanten hebben zich, zooals gewoonlijk hier te lande, voor do herfstcampagne in suiker gedekt; Idle sui kerraffinaderijen hebben reeds eenige we ken geleden in die gedrukte contracten do bepaling opgenomen, dat de prijs ver hoogd zou kunnen worden met het bedrag van een eventueel in te voeren invoerrecht. Dit beteekent natuurlijk een groot ver lies voor de chocolade- en suikerwerk- fabrikanten en in het algemeen voor allen die consuniptiesuiker betrekken. De sui,- kerspeculanten hebben op de geruchten hierover reeds enorme voortfaden suiker opgeslagen. Meikersen Gisteren zijn de eerste Meikersen uit de Betuwe via Vlissingen naar Engeland verzonden. Over eenige dagen wordt over al met den pluk begonnen. Er wordt een goede oogst verwacht. Uechtbarik te Middelburg. Van rechtsvervolging ontslagen. De kantonrechter te Middelburg heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in de za ken van G. Q. W„ te Middelburg, L. K. te 's Heerenhoek en C. K> v. d. B. te Vlis singen, verdacht van betrokken te zijn bij het vervoer en ver- en aankoop van twee op 29, December 1929, doodl geboren kalveren. Alle verdachten werden ontslagen van rechtsvervolging.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1