Uit den Westboeb. ProVincienieuWs Stadsnieuws TE VEEL LAWAAI. In sommige plaatsen van ons goede vaderland wordt ingezien, dat de hui dige menschheid te veel lawaai produ ceert, en men schept er verordenin gen teneinde dit tegen te gaan. Hier en daar is het b.v. verboden muziek te maken in vertrekken, waarvan de ramen open staan. In Goes is men zoover nog niet. Nog lange niet. In Goes schijnt men zelfs op lawaai gesteld te zijn. Eenige avonden per week vergunt men daar nJ. muziekgezelschappen en zangvereenigingen in een lokaal op de Markt, achter openstaande ramen, te repeteeren. Des zomers wordt een ieder die op de Markt aldaar verblijf houdt, eenige avonden achtervolgd met de pogingen van instrumentale en vocale executanten om een muziekstuk of een zangstuk machtig te worden. Het is niet onze bedoeling deze po gingen af te keuren. Verre van dat. Ook ligt het verre van ons de vraag op te werpen of de Goesche dilettan ten goed musiceeren of goed zingen. We kunnen dat buiten beschouwing laten, omdat het hier slechts om de repetities van de executanten gaat. En deze repetities zijn als alle repe- ties (zelfs die van groote meesters) heel erg hinderlijk en vervelend Onze vraag nu is deze: zou het ter- wille van het vreemdelingenverkeer (de touristen verblijven in hoofdzaak in de hotels op de Markt) en van alle Goesenaars die op of in de nabijheid van de Markt wonen geen aanbeveling verdienen de repetities van muziekge zelschappen en zangvereenigingen voortaan niet meer in de Beurs, doch in een der vele gymnastieklokalen van onze talrijke scholen te doen houden. Er zijn waarlijk wel scholen waarin gerepeteerd kan worden, zonder dat de omgeving muzikaal verontrust wordt. Zoo jaenz. H. van Iwaarden. Zijn teraardebestelling. Woensdag is te Heinkenszand ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. van Iwaarden. Een 100-tal personen volgden de lijk koets. De kist was bedekt met 2 kran sen. Op de begraafplaats hadden zich tal van belangstellenden opgesteld. Na dat de kist in de groeve was neerge daald, sprak burgemeester Mes na mens den gemeenteraad en de burge rij woorden van groote waardeering voor het vele werk dat de overledene gedurende een lange reeks van jaren in het belang der gemeente als raads lid en wethouder .heeft verricht. Een groot burger is van ons gescheiden en het zal de familie een troost zijn te vernemen dat hun man en vader in dankbare herinnering zal blijven voort leven. Met een rust in vrede sluit Mr. Mes zijn rede, waarna hij op ver zoek ook namens het bestuur van het waterschap 's Heer Arendskerke den overledene woorden van hulde en dank brengt als gezworene en dijkgraaf ge durende een tijdvak van bijna 30 jaar. Daama sprak de heer A. Simonse Bz. die den overledene sinds kort ver ving als voorzitter van het muziek gezelschap „Euterpe", waarvan de overledene eveneens een lange reeks van jaren bestuurslid en voorzitter was. Vervolgens spr. Ds. van Kooten, Ned. Herv. predikant, die gedurende 2 jaar met de overledene zoo innig heeft samengewerkt. Gedurende deze 2 jaar dat spr. in deze gemeente is, heeft hij den overledene leeren kennen als hoogstaand mensch en ijverig pre sident-kerkvoogd. Nadat hij had voor gelezen het laatste gedeelte van Ro meinen 8, werd een gemeenschappelijk gebed uitgesproken. Een der zoons van de overledene bracht dank voor de gesproken woorden en voor de groote waardeering. A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland. Werken in Zeeland. Door de Wegencommissie A.N.W.B.- K.N.A.C. werden vanaf 1922 in Zee land door afsnijding van hoeken, op ruiming van gebouwen en verruiming van bochten, de navolgende verbete ringen tot stand gebracht en daaraan door elk dezer een gelijk bedrag bij gedragen: Verbetering van een ge vaarlijken hoek in de gemeente Se- rooskerke in de kom van het dorp f 400; opruiming van een hinderlijk huis te Sas van Gent f 500; verbete ring van een gevaarlijke bocht te Kloosterzande bij den standaardmolen f150; opruiming van een hinderlijk huis te Middelburg f200; verbetering van een gevaarlijke bocht door weg- verbreeding te Knpelle f250; verbete ring van een gevaarlijke bocht te Hoe- dekenskerke f100; opruiming vaneen hinderlijk huis te Westdorpe f700; het maken van een doorgraving te Wolphaartsdijk f200; verbetering van een gevaarlijke bocht te Tholen f90. Voor den aanleg van het rijwielpad VlissingenZoutelande werd door den A.N.W.B. alleen besteed het bedrag van f1700, „Nut en genoegen". Vergadering te Wilhel- minadorp. De schoolfeestvereeniging „Nut en Genoegen" te Wilhelminadorp, hield Woensdagavond haar jaarvergadering, die zeer slecht bezocht was. De aan wezigen spraken hun afkeuring er over uit, dat vele ouders van school gaande kinderen zoo weinig belangstel stelling toonen en als de reis, waar toe dan enkelen moeten besluiten, hun niet aanstaat, zij hun kinderen thuis houden. Te hopen is het, aldus de ver gadering, dat spoedig alle leden zul len opkomen. De aftredende bestuurs leden P. M. v. d. Broecke en A. Pro voost werden herkozen. De contribu tie werd bepaald op f 2,per lid. In de maand Juli a.s. zal met de grootere schoolkinderen een reis naar Rotterdam worden gemaakt met een bezcek aan den dierentuin en boottocht over de Maas. De kleine kinderen worden alsdan op 't dorp getracteerd tegen een vergoeding van 50 cent per kind, tot een maximum van f 1, per gezin. De verbinding Walsoorden— Hansweert. Vragen van het Kamerlid Lockefeer. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft den minister van Waterstaat ge vraagd: 1. Is de minister bereid te bevor deren, nu door de Ged. Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten wordt voorgesteld te besluiten tot het aanschaffen van een tweeden ferry boot voor het veer Vlissingen—Bres- kens, dat te gelijker tijd worde over gegaan tot het laten bouwen van een gelijkwaardig schip tusschen de ha vens Walsoorden—Hansweert? 2. Is het den minister bekend, dat het thans tusschen Walsoorden en Hansweert dienstdoende schip, hoe goed ook voor personenvervoer, ge heel onvoldoende is om het auto-, vrachtwagen- en autobussenvervoer te verwerken en dat het meermalen voor komt, dat genoemde voertuigen in het geheel niet of met veel moeilijkheden en vertragingen kunnen geladen wor den, zoodat het verkeer hiermede door het buitenland heen veelvuldig moet geschieden? 3. Indien de in vraag 1 bedoelde gelijktijdige aanbouw niet wel doenlijk mocht zijn, wil de minister dan bevor deren, dat in ieder geval de aanbouw en hef in de vaart brengen van een ferry-boot tusschen Walsoorden en Hansweert de prioriteit verkrijgt, om dat de bootverbinding op dit traject door de in vraag 2 vermelde omstan digheden veel sterker om verbetering roept dan op welk veer op de Wes- ter-Schelde ook? 4. Wil de minister alsnog bevorde ren, dat bij den bouw van de nieuwe ferry-boot voor het veer Walsoorden- Hansweert er rekening worde gehou den met den nieuwen toestand, die zal ontstaan, nadat de plannen tot opheffing en verplaatsing van het sta tion Vlake naar Kruiningen zullen zijn verwezenlijkt; daarbij in aanmerking nemende, dat, wanneer de ferry-boot- haven dan aan de oostzijde van het kanaal zal worden gegraven en de tramaansluiting vandaar naar het sta tion wordt aangelegd, er zich een veel intensiever personen- en vrachtvervoer zal ontwikkelen en bovendien dooi vermijding van den kanaalovergang het auto- en vracfitwagenvervoer, zelfs in ternationaal, sterk zal toenemen? PROVINCIALE SNIPPERS. De molenaar M. Verhage te Wis- senkerke gleed Dinsdag uit en brak zijn been. Woensdagmorgen is hij naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Dit is de tweede maal in dit jaar dat M. V. hetzelfde been breekt B. en W. van Schore zullen ad- haesie betuigen aan het adres van de Middenstandsvereenigingen „Handels belangen" en „de Hanze" te Goes in zake opheffing van den autobusdienst Goes-Wolphaartsdijksche veer en ver betering van de dienstregeling van de tram Bij de brandweer in Schore zijn benoemd tot brandmeester de heeren J. P. Rijn en H. Glerum en tot brand spuitmeester de heeren W. Sterk en P. Kole. Mej. W. A. van de Zande te Hansweert is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de o. 1. school te Schore. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft voor het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1935 herbenoemd tot lid (tevens voorzitter) van de te Kruiningen gezetelde Gezondheids commissie den heer M. van Harmeien te Yerseke. Door het overlijden van den heer H. van Iwaarden komt in de lijst van de Hervormde gemeenteraadsleden te Heinkenszand voor de 3e maal gedu rende een halfjaar een vacature. Als opvolger op de lijst komt voor de heer J. de Mol. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. L. Richel, is benoemd tot bestuurslid van de Vereeniging van burgemeesters en se cretarissen in Zuid- en Noord-Beve land de heer J. Ermerins, burgemees ter van Baarland. Onze correspondent te Kapelle verzoekt ons te berichten dat in de vergadering van de groep aardbeien telers „Aller Belang" in het café „de Veiling" niet 42 gemet, maar 65 ge- met Jucunda's werden opgegeven door 42 leden. In de commissie tot rege ling van vervoer en verkoop werden benoemd de heeren: A. v. d. Graaf f, C. v. d. Vliet en Johs. Schippers. Woensdag brak te Wolphaarts dijk brand uit in een houten schuurtje bij J. Dingeman aan den Veerweg. Door spoedig toegesnelde hulp en met een drietal Minimaxen werd de brand gebluscht. Donderdag brak de brand echter weer uit. De brandweer kon het schuurtje niet behouden. Het woonhuis echter wel. Voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke heeft Ds. P. v. Lelyveld te Dungerdam be dankt. Gisteravond had in .een der za len van den heer Verbeek te 's Gra venpolder een vergadering plaats van de onderafdeeling van de Ziekenhuis- verpleging voor Zuïd-Beveland. We gens vertrek van den heer Ornee werd in zijn plaats gekozen als secretaris- penningmeester de heer Th. de Klerk. Te Arnhem slaagde voor beton- technicus de heer J. J. v. d. Broecke, buitengewoon opzichter bij den Rijks waterstaat te Den Helder, afkomstig van Wilhelminadorp. De minister van binnenlandsche zaken heeft ingetrokken zijn beschik kingen van 26 Mei en van 3 Juni, waarbij met ingang van 21 Juni het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen, omvattende respectievelijk de provinciën Limburg en Zeeland. Donderdag werd te Biezelinge, ten overstaan van Notaris J. C. Kram, voor het Burgerlijk Armbestuur van Kapelle, in het openbaar, voor 7 jaar, verpacht 23.47.84 H.A. bouw- en wei land te Kapelle, voor f 2507,61 per jaar. De prijzen varieerden van f 60, tot f198,— per H.A. De afdeelingen Noord-Brabant en Zeeland van het Landstormkorps Motordienst, zullen op 27 en 28 Juni a.s. een oefening in Noord-Brabant houden. Als leider van deze gezame- lijke oefening treedt op le luitenant Persant Snoep. Bevelandsche Onderwijzers. Jaarvergadering te Goes mededeelingen over de applecatie-cur sussen; een interessante lezing; de ex cursie. Heden hield in de „Prins van Oranje" de Vereeniging van Onderwijzers en On- derwijzeressen in Zuid- en Noord-Be- veland haar 93ste algemeene vergadering. De vergadering wordt geopend door den voorzzitter, den heer Kloosterman. Deze roept de plm. 100 aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid' Dr. A. Minderhoud, Rijksbijenconsulent te Wagenimgen, die zoo bereidwillig is ge weest zich beschikbaar te stellen om voor de vereeniging een lezing met lichtbeelden te houden over. „Een en andb* uit het le ven der bijen". De voorzitter dankt de firma N.V. Joh. IJkema te 'sGravem|- hage voor haar bereidwilligheid om op deze vergadering een tentoonstelling te houden van leermiddelen op het gebied van het onderwijs. Van de inspecteurs bij het L. O. is bef- richt van verhindering ingekomen. Daarna leest de secretaris dfe zeer uit voerige notulen van de vorige vergadering voor, die onder dankzegging van den voor zitter en van de vergadering onveranderd worden goedgekeurd. Daarna worden door het bestuur medb'- deelingen gedaan inzake de applecatieV cursussen, waartoe het vorig jaar 'door den inspecteur van het L. O. en de inspec tie Goes het initiatief was genomen ein die verder met steun en medewerking van de vereeniging tot stand zouden komen. Door de vereeniging werden circulaires gezon den aan alle gemeentebes turen in Zuid- en Noord-Beveland1. De genoemde besturen stonden bijna zonder uitzondering zeer sceptisch tegenover deze cursussen, zoo dat we voorloopig in Zuid- en Noord^Be vel and van een dergelijk instituut gespeend zullen blijven. De vergadering hoorde zonder zichtbaar leedwezen deze mede deelingen aan. De rekening der vereeniging werd' goed gekeurd en tot bestuurslid' werd bij ac clamatie herbenoemd mej. F. Baetens te Goes. Het verslag over de boekerij van de vereeniging werd in zeer .pessimistische stemming gegeven. Van de boekerij wordt over het algemeen zeer weinig gebruik ge maakt. Daarna ving Dr. A. Minderhoud zijn aangekondigde lezing aan. Op zeer inte ressante wijze vertelde hij de vergadering uit het leven van een bijenvolk. Het leven en de handelingen van werkbijen, darren en koninginnen werd behandeld. Uitvoerig werd stilgestaan bij het be vruchtingsproces der bijen. Na de algemeene beschouwing vertelde spreker het resultaat van enkele zeer in teressante proeven door hem zelf gönor men inzake het „intellect" der bijen. Spreker kwam op tegen de zeer uitge breide meening van het publiek, dat bijen „verstandig" waren. Van „verstand" is volgens spreker heel weinig sprake1. Spre ker zou niet willen spreken van „ver stand", maar jneer van „instinct". Spreker eindigde zijn lezing met zijn spiijt te betuigen, dat in een tuinbouwge»- bied zooals Zuid-Beveland langzamer hand niet meei* aan bijenteelt word't gedaan Het is voor de bestuiving der planten zeer nuttig. Hij wekte de aanwezige leden op zich te gaan bekwamen voor het di ploma bijenteelt. Bij voldoende deelname zou er vo or Zuid - en Noord-Bevel and een cursus kunnen worden opgericht. Na de lezing stelden verscheidene aan wezigen aan Dr. Minderhoud' vragen, die door spreker op soms humoristische wijze werden beantwoord'. De voorzitter dankte Dr. Minderhoud voor zijn belangwekkende causerie, een dank, die door de vergadering met warm applaus werd onderstreept. Den heer Van Dijl te Goes werd ver zocht zich beschikbaar te stellen om in 1931 een lezing te houden. De heer Van Dijl nam dit aan. Na de lezing begaf de vergadering zich aan de koffietafel. Vervolgens werd "een excursie gemaakt naar de Bloemkweeke- rijen van den heer Van der Have te Ka pelle en naar de nieuwe sluizen te Wemel- dinge. De vergadering werd gesloten op „den Berg" te Wemelid'inge. Aanbesteding. Heden hebben B. en W. aanbesteed het maken van leidingen enz. voor db elea- trische verlichting in de Rijkslamdbouw'r winterschool alhier. Ingeschreven werd door: Fa. van Driel te Kloetinge, f 329,50, bijwerk f 125, Ga- brielse en Van de Woestijne f334, bij werk f 50, en H. P. van der Heli f 300, bijwerk f65. De Haan. Op zijn post terug. De haan op den toren, der Groote Kerk heeft tijdens de toren-restauratie gerui- men tijd ten huize van een schilder ver toefd, waar hij een grondige schoonmaak beurt gekregen heeft. Hedenmorgen }s de haan op zijn hoogen post teruggekeerd. Toen de zon hem bescheen flonkerde het hanebeest van zelfvoldaanheid en..., nieuw heid. Menig Goesenaar zal verheugd zjjn dat hij weer aanwezig1 is, en dat hij dezen zomer niet den weg van zoovele andere hanen is opgegaan. Men schel ijke magen prefereeren geen torenhanen. Geen ander veld. De „N. Z. Crt." meldde gisteren dat de voetbal vereeniging „Goes" waarschijnlijk de beschikking zal krijgen over een voet balterrein in deze gemeente. Bij een door ons ingesteld onderzoek is gebleken dat daaromtrent nog niets bij het bestuur bekend is. Wel is door verschillende ingezetenen die wenschelijkheid uitgesproken te trachten een veld in Goes te krijgen, doch een aan bod daarvoor is nog van geen enkele zijde aan het bestuur gedaan. Het is dan ook wel zeker dat de ver eeniging haar terrein aan den Poldersch© weg zal blijven bespelen. Voetbal. „Goetf' tegen Sparta". A.s, Zondag speelt „Goes" tegen „Spar ta", le klasser uit Rotterdam. Deze wedstrijd ook bedoeld als propaganda voor de voetbalsport alhier en in het bijzonder voor de ver. „Goes is o.m. georganiseerd om de vele voet balliefhebbers nog eens als slot van de dit seizoen thuis gespeelde wedstrijden, iets bijzonders te laten genieten. Na dezen wed strijd zal den spelers van het le elftal van „Goes" eenigen rust worden gebor- den en zal getracht worden het 2e elftal tegen behoorlijke \CreenigingOn in het veld, te brengen, terwijl de mogelijkheid diet uitgesloten is, dat „Goes" zelfs een 3e elftal zal laten spelen. „Sparta" is in Nederland voldoende bekend, en ook de spelers van die vereeni ging. i i Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal „Sparta" met de volgende spe lers komendoel: Nieuwveld; achter: Davids en Kerkhofmidden. Chielie, v. d. Heijden en Huizingh; voor: Kip, West- dijk, Went, Nieland en Pieterse (aan voerder). Nieuwveld is ,,Sparta"s res. doelman en kwam o.a. uit tegen Ajax I, Excelsior I. Kerkhof is een der beste spelers van het 2e elftal en verving in verscheidene wedstrijden Van Zwieteren. Ook Kip is 2e elftaller. Van der Heijden, Westdijk en Went zijn spelers uit het le elftal en genoeg bellend. Davids, Chielie, Huizing en Pieterse zijn 3e elftalspelers, terwijl Nieland waarschijnlijk in het nieuwe sei zoen in het le zjal spelen. Bioscopen. Het Slot Ostende geeft ditmaal weer twee hoofdnummers, en wel de cowboys film. „Buck de bokstrainer", en: „Twee maal geleefd". In de Landbouw-Bioscoop gaan deze week: „Parijsche mode", een klucht, en: „Vreemde duivels", een avonturenfilm met Tim Mac Coy in de hoofdrol, repeteeren. Des zomers wordt een In sommige plaates van ons goede In- en uit. Ingekomen: J. Th. Kopmels en ge zin, wagenm., van Vlissingen, "Nieuw- straat 50; J. W, H. Reinierse, depot knecht, van Breda, Trompstraat 4; H. H. Minnaar, dienstbode, van Katten- dijke, Ganzepoortstraat 3; S.a. Holle- stelle, onderwijzeres, van Zandvoort, Bd. Paulus Loot 5; M.a. Verheule— Onderdijk, zonder beroep, van We- meldinge, Kloetingsche weg 30; M. N. Maijs, onderwijzeres, van Zaltbommel, Oostsingel 122; H. A. Haïderer, dienst bode, van St Polten, Couwervestraat 19; P. Westveer, bakkersknecht, van Hoedekenskerke, Lange Kerkstraat 7; H. M. Mijnsbergen, arbeider, van Eind hoven, Schel destraat 70; P.a. van Da len, dienstbode, van Kloetinge, Lange Kerkstraat 44; C. J. Mesu—Jansen, zonder beroep, van Middelburg, Sta tionsweg 6. Vertrokken: J. van de Vreede en gezin, koopman, naar Hulst B 18; P. Maljerts, dienstbode, naar Hulst B18; G. M. Dominicus, tuinderaknecht, naar Naaldwijk, Honselerdijk D 98a; A. M. E. Schevenhoven, liefdezuster, naar Maastricht, St. Servaasklooster 14; C.a. Leeman, dienstbode, naar Maar- sen, Heerengracbt 28; K. Bakker, mil. politie, naar Loenen, Nieuwersluis, Ka zerne Willem III; N. Zuijddijk,dienst bode, naar Wemeldinge, Chezeestraat A 72; A. Westdorp, arbeider, naar 's Gravenhage, Breughelstraat 75; J. G. Willemse—Heijen, huishoudster, naar Vlissingen, Groene Woud 34,- P. A. Hootsmans, schilder, naar Vlissin gen, Sottegemstraat 85bov.J. J. de Jonge, werkman, naar Maastricht, Brusselsche straat 94; J. M. Rooze, dienstbode, naar Wolphaartsdijk; M. C. A. Remmer, kinderjuffrouw, naai Middelburg, Korte Delft G 16; A. F. Goedemondt, waterb. opzichter, naar Hontenisse, Walsoorden A 103; P. J. de Witte, korp. kok, naar Helder, Oranjestraat 27. Kantongerecht. De kantonrechter alhier veroordeelde wegens overtreding Geen signaal geven als de veiligheid Van het verkeer zulks vordert; J. J. v. d. J. te Vlissingen f 15 s. 15 d. Met auto niet voldoende links houden: N. v. 't W. te 's Heer Arendskerke f 15 of 15 d. Zonder vergunning over grond' loopen met verboden toegang; C. C. K. te Heiit- kemszand, J. M. te Krabbendijke f 3 of 3d. i Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebben: J. W. R. te Pannerden, L. M. te Willebroeck f2 of 2d. Arbeidswet: P. d'. K. te Kamperland f2 of 2 d. Invaliditeitswet: G. F. J. B. te Schore ontslag van rechtsvervolging. Niet voldoen aan bevel rijksambtenaar op den rijksweg: C. B. te Rottendam f 0,50 of 1 dag. Visschen zonder akte en vergunning: C. V. te Nisse berisping en uitleveren hengel of f 0,25 een week tuchtsch. Met rijwiel de veiligheid van het veit- keer in gevaar brengen; D. d. J. te Kaf- pelle, J. d. N. aldaar een berisping. Te Goes het verkeer belemmeren: C. v. S. te Goes, ontslag van rechtsvervol ging. i Met rijwiel zonder noodzaak links hou den- L. V. te Zierilkzee f 3 s. 3 ld. Met auto in verboden richting in straat rijden; J. L. te Wemeldinge f 5 of 5 ld. Met auto rijden zonder nummer en rij bewijs: W. A. te Vlissingen 2 maal f3 of 2 Imjaajl 3 d. i

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2