Van Overal Rechtszaken. School en kerk Wetenschappen. Binnenland Gemengd Nieuws. Advertentiën. JACOB J, SNOODIJK Keizerstraat 7 GOES Üag. Ook is een rijtoer gehouden. Hedenmorgen werd de tentoonstel ling, gepaard gaande met de land bouwdagen, te Kloosterzande geopend niet een rede van den Commissaris der Koningin. PROVINCIALE SNIPPERS. Te Langweer is beroepen Ds. W. H. Kelder Jr. te Ellewoutsdijk. Maandagavond werd te Vlissïm gen de 68-jarige Van den Heuvel op den Prins Hendrikweg door een loco' motief van de Kon. Mij. „de Schelde overreden, waarbij hem een zijner bee nen werd afgereden en het andere zwaar gewond. Bovendien kreeg de man nog een ernstige hoofdwond. Naar het St Joseph-ziekenhuis overgebracht is de ongelukkige daar na korten tijd overleden. Gisteravond ontlastte zich een korte doch felle onweersbui boven 's Heer Abtskerke. De bliksem sloeg in den schoorsteen van den landbou- wer J. T., vernielde dakpannen en sloeg een gat in den zolder. De oud ste zoon wist met behulp van water brand te voorkomen. Enkele minuten na het inslaan van den bliksem luidde de brandklok alarm, doch gelukkig behoefde er niet uitgerukt te worden. Van den landbouwer J. van de Velde te Yerseke is een drietal run deren afgemaakt moeten worden we gens dolheid. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. De tuinbouwvereeniging E.M.M. te Yerseke, bestaande uit 31 leden, ver gaderde Dinsdagavond in hotel Nolet ter bespreking van het vervoer van aardbeien naar de veiling. De resulta ten van de inschrijvingen voor hef vervoer zullen later bekend gemaakt worden. Aan de vereeniging van oud- leerlingen van den tuinbouwcursus, die in September a.s. een tentoonstelling in Kapelle zal houden, is een zilveren medaille toegezegd. Uit Nisse meldt men ons, dat de heer A. Geill, rustend arts te Wol- phaartsdijk, van plan zou zijn in Nisse te gaan wonen, en zich daar als ge neeseer te vestigen. Het voorstel van B. en W. van Den Haag voor fcen gemeenschappe lijk Rotterdamsch-Haagsch vliegveld bezuiden Delft is met 27 van de 38 stemmen aangenomen. In Mei hebben de rijksmiddelen hier te lande f 50.777.300 opgebracht, of f2.058.300 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst uit de gewone bronnen f 220.014.300, wat f 10.025.800 meer is dan een jaar geleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee zag de machinist van een goederentrein op de spoorbaan ZwolleAmersfoort, na bij de IJsselbrug, een menschelijk li chaam ter zijde van de rails liggen. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijk van een jongeman van omstreeks 20 jaar, blijkbaar door een vroegeren trein overreden, waarbij het hoofd ge heel van den romp was gescheiden, Hij was gekleed in witte broek en blauwe colbertjas, als een opvarende van een plezierjacht. Op het lijk wer den gevonden geld, een meisjesportret en een verscheurde pas, waaruit op te maken viel dat hij afkomstig moest zijn uit Halberstadt (Duitschland). Maandagmiddag is het 2-jarig zoontje van deri' caféhouder Buisman te Franeker, dat te dicht bij een groo- ten, bij huis vastgebonden beer kwam, door het dier gegrepen en zoo ernstig gewond dat het spoedig overleed. De eigenaar van den beer had, na miet het beest op straat kunstjes vertoond te hebben, in de zaak van den heer B. gelogeerd. Naar de „Maasb." verneemt, zullen binnenkort in de doorgaande D-freinen, alsmede in de electrische treinen op het baanvak Amsterdam- Rotterdam, installaties worden aange bracht voor het ontvangen van radio- muziek'. Ten einde de bijna spreekwoor delijk geworden onzindelijkheid van de derde klassewagens op de Belgi sche spoorwegen en van sommige sta tions te keer te gaan, is nu, met in gang van Zondag, een nieuw regle ment in toepassing getreden, waarbij het spuwen in wachtzalen of in spoor wagens met geldboeten van 25, 15 en 5 francs kan worden gestraft Bij on middellijke betaling der geldboete zal echter geen proces-verbaal worden op gemaakt. Dezelfde maatregel geldt ook voor het rooken in de wachtzalen van - Te en 2e klasse en in de coupé's voor nief-rookers. Te Leicester ontdekte men Maan dag in een bos bananen, die uit de West was gekomen, een oppossum met twaalf kleintjes. De vruchten waren te Leicester een week lang in het pak huis opgeslagen geweest. Men zal moei te doen om de kleine opossumpjes groot te brengen. Zondag is te IJmuiden binnen gekomen de sfoomfreiler Derika V IJm. 418, aan boord waarvan zich den vorigen dag onder de bemanning ver giftigingsverschijnselen hadden voor gedaan. Alle elf opvarenden waren zoo ziek, dat zij niet in staat waren te werken. De schipper heeft het schip echter varende weten te houden en binnengebracht. Dr. R. te IJmuiden vermoedde, dat de oorzaak vleesch- vergiftiging was, daar het vleesch al 12 dagen oud en niet gekookt was. De opvarenden werden per auto naar hun woning gebracht. Allen maken het re delijk goed. Zeeuwsche faillissementen. J. van de Vreede, graanhandelaar te Goes, Kleine Kade. Rechter-Commissaris Th. Portheine, Curator mr. Ph. R Hu- genholtz, advocaat en procureur te Goes. Joz. Verdonk, commissionnair te Ovezand. Rechter-Commissaris mr. J. W. Zijlstra Curator mr. Ph. R. Hugenkoltz, advo- eaat en procureur te Goes. Politierechter te Middelburg. Beleediging. P. van H., 63 jaar, werkman te Kruiningen werd verdacht, dat hij op Mei j.l. te Hansweert Jan Johan Flips heeft beleedigd. Eisch f 10 boete sub. 10 d. h. Uit spraak idem. De bruut. P. F 53 jaar, vrachtrijder te Kapelle, werd ten laste gelegd dat hij op 17 Mei j.l. te Biezelinge Marinus van Zweden heeft geschopt en inet een stok heeft geslagen. Eisch f10 boete sub. 10 d. h. Uit. spraak idem. De moord te Bennekom. Verdachte voor de rechtbank; levenslang geëischt. Voor de rechtbank te Arnhem is gis teren behandeld de zaak tegen J. H., geboren 3 Januari 1895 te Dwingelo, reiziger wonende te Ede, thans ge neerd. Verdachte stond terecht wegens de bekende aanranding van twee verpleeg sters in de bosschen van Bennekom, ge volgd door doodslag op een harer, mej Koperberg. Als verdediger van verdachte trad op mr. H. Maten, te Arnhem. Van de zijde van het O. M. waren 20 getuigen gedagvaard, onder wie als kundigen dr. Hulst uit Leiden, die de lijkschouwing heeft verricht, dr. Hesselink uit Arnhem, die als politie deskundige bij het voorloopig onderzoek heeft mee gewerkt, dr. Schnitzler en dr. Van Erp Taalman Kip, beiden te Arnhem, die als psychiaters den verdachte in het buis van bewaring hebben onderzocht. De verdediger had 16 getuigen a de charge doen dagvaarden. De verdachte, die een kalmen indruk maakte, antwoordde rustig op de vragen door den president, mr. Quintus, hem hedaan omtrent zijn naam, geboorteplaats, enz. Nog voordat de dagvaarding werd uit gebracht, verzocht de officier van justitie de verdere behandeling van de zaak met gesloten deuren te doen geschieden. De rechtbank besliste, dat de geheele behandeling met gesloten deuren zou plaats hebben. Van de zijde van het publiek was de belangstelling, waarschijnlijk doordat te voren was meegedeeld, dat de behandeling van de zaak met gesloten deuren zou geschieden, slechts matig. De officier van justitie heeft tegen den verdachte levenslange gevangenisstraf ge- eischt. Omtrent het getuigenverhoor verneemt het „Hbld" nog: Mej. Boerwinkel was zeer pertinent in haar verklaring dat zij den verdachte als dader van den moord herkende. Zij heeft tijdens de aanranding van haar vriendin pogingen gedaan om tusschenbeide te ko men, Na den moord was zij als het ware den verdachte vergeten, zij heeft getracht het bloed uit de wonden van mej. Koper berg te stelpen. Toen is zij opgestaan en gelijk met den verdachte weggeloopen. Later is zij gaan vermoeden dat verdachte haar achtervolgde, maar aanvankelijk wist zij dat niet. De beide psychiaters, dr. Schnitzler en dr. Van Erp Taalman Kip, waren na onderzoek van verdachte tot de conclusie gekomen dat deze niet lijdt aan bewust- zijnstoornissen en evenmin aan waan» voorstellingen. Zij constateerden dat ver dachte intellectueel is aangelegd boven het middelmatige. Hij is als in elk op zicht toerekeningsvatbaar te beschouwen Door den gereektelijken scheikundige, dr. W. P. Hesselink, werd een uitvoerig rapport uitgebracht van het onderzoek van reslanten van stof, gevonden in asch achter de woning van verdachte. Daarbij was het stuk van den rand van een pan talon zooals Hoek droeg en het oog van een broekshaak met het verkoolde restant van een bandje waarmede zulke haken aan de stof zijn bevestigd. De totaal indruk is dat de stof voor de verbranding grijs van kleur is geweest. Voorts werd door dr. Hesseling geconstateerd, dat de onderbroek van Hoek een bloedvlek van tO centimer lengte vertoonde ter hoogte van de linkerknie. De bloedvlekken waren verwaterd en niet scherp begrensd, de kleurstof is in de omliggende vezels uit geloopen. De aard van de sporen is van dien aard, dat zij ontstaan zijn bij het uitwasschen van de bovenbroek, die dan vrij sterk bebloed moet zijn geweest. Een aantal getuigen verklaarden verdachte omstreeks het tijdstip van den moord in de omgeving van den moord te hebben gezien. De vrouw van den verdachte werd er door den president, mr. Quintus, op ge wezen, dat zij niet verplicht was tot eedsaflegging. Verdachte gaf toen zijn vrouw te ken nen dat zij den eed maar moest doen De verklaringen van de vrouw weken op verschillende punten af van hetgeen ver dachte beweerde. De verklaringen van verschillende ge tuigen ii décharge bleken geheel te zijn in het nadeel van verdachte. In het ge heel werden gehoord 16 getuigenacharge en 12 a décharge. Examenopgaven bemachtigd. In de Maandag gehouden raadsverga dering te Zutphen deelde de wethouder van onderwijs mede, dat 6 candidaten al daar zijn uitgesloten van het eindexamen van de handelsdagschool, omdat zij zich in het bezit hadden weten te stellen van de examenopgaven, met behulp van een drukkersmaatje op de drukkerij, waar de examenopgaven gedrukt werden. De Karakorum-expeditie. Plannen van den heer Visser. De heer en mevrouw Visser—Hooft hebben plan om na afloop hunner Kara korum-expeditie een bezoek te brengen aan Nederlandsch-lndië, mede tot het houden van voordrachten over hun reis. Van daar hopen zij een kort uitstapje te maken naar Oost-China en Japan, waar vermoedelijk eveneens een voordracht ge houden zal worden. Zij werden alleraan genaamst verrast door een aanbod van de JavaBengalen Lijn, Java-China-Japan Lijn, Mij. „Nederland" en „Rotterdam. sche Lloyd" voor vrije passage van Cal cutta naar Java, van Java naar Sjanghai en terug en van Java naar Nederland. Zij hebben deze buitengewoon vriendelijke uitnoodigiugen met groote erkentelijkheid aanvaard. Spoedig na terugkeer in Europa hoopt de beer Visser te lezen voor Royal Geogra phical Society in Londen, waartoe hem reeds in Yarkand een uitnoodiging be reikte. Vechtpartij. Een vader steekt zijn zoon. Zaterdagavond heeft de 54-jarige J. P. F. B. omstreeks half 12 voor een café in de Oranjeboomstraat te Rotterdam, op de hoek van de Stevenhoogendijkstraat, zijn 25-jarigen zoon J. B. uit de Zinker straat, bij een woordenwisseling een ern- stigen steek in de borst toegebracht. De vader, die na den dood van zijn vrouw, die eenigen tijd geleden gestorven is, met een van zijn zoons samenwoont, was Zaterdagavond uit de stad gekomen en hij kon zijn zoon, waarmee hij samen woont, niet vinden. Hij passeerde het café en daar zag hij zijn zoon J. staan, met wien hij sedert eenigen tijd in onmin leefde. Hij ging het café binnen en vroeg zijn zoon of hij zijn broer ook had ge zien. De jongeman antwoorddedaar trek ik me niets van aan; met jullie heb ik niets te maken. Hierop ontstond een woordenwisseling, die buiten het café werd voortgezet en daarbij wond de va der zich zoo op, dat hij een mes, dat hij in zijn zak droeg, nam, en den zoon een diepe wonde in de borst toebracht. Toe vallig passeerde juist een dokter, die den gewonde de eerste hulp kon verleenen, De arts constateerde, dat er een bloeduit storting had plaats gehad in de borstholte. De gewonde is per auto van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De dader werd gearresteerd en overge bracht naar het politiebureau aan de Nassaukade. Hij werd onmiddellijk ver hoord en hij bekende zijn zoon gestoken te hebben. Het mes, zeide hij, toevallig in zijn zak te hebben gehad, omdat hij eenige dagen geleden zijn schoenen had gerepareerd. Het mes is door de politie in beslag genomen. De dader is opgesloten. De Koningin naar Noorwegen. De inscheping te Rotterdam. Maandagmiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana haar reis naar Noor wegen aangevangen. Omstreeks half vijf arriveerden de vorstelijke personen, ver gezeld van een klein gevolg, in Rotter dam. Aan de Boompjes hadden zich tal rijke belangstellenden verzameld. Van enkele panden woei, ter eere van het be zoek, de nationale driekleur, Toen de Koningin en de Prinses aankwamen, klon keu luide juichkreten. De Koningin en de Prinses begaven zich dadelijk aan boord, waar kapitein W. J. Wilkens, die tijdens de Noorsche reis het bevel over de Batavier V voert, het hooge reisgezelschap begroette. Even later verschenen de Koningin en de Prin ses ojï het promenadedek, waar zij de toejuichingen van de samengestroomde menigte beantwoordden. Terwijl een sleepboot de Batavier naar het midden van de rivier trok, heeft de menigte de Koningin en de Prinses spon taan het Wilhelmus toegezongen. Ernstig motorfietsongeluk. Twee dooden Bij de fabriek van zilverwerken te Voorschoten heeft Maandagmiddag een motorfietsongeluk plaats gehad, dat aan twee raenschen het leven heeft gekost. Een motorfietsrijder, met een dame op de duo, reed met een volgens ooggetuigen groote vaart door den bocht en kwam daarbij te slippen, waardoor hij tegen een boom vloog. De dame op de duo was op slag dood; de motorfietsrijder is na een half uur aan de bekomen verwondingen overleden. De namen van de slachtoffers zijn: W. H. Swart, winkelbediende in een mode magazijn te Leiden, en mej. W. Braaksma, verpleegster in het sanatorium Rhijngeest te Oegstgeest. De Zaandamsche schatgravers. De hoop niet opgegeven. De schatgravers hebben opnieuw een poging aangewend cm de opgravingen te mogen voortzetten. Burgemeester en wethouders hebben echter op hun schrif telijk verzoek andermaal afwijzend beschikt De heer Jan Sol uit Amsterdam be klaagt zich in De Zaanlander bitter over dit afwijzende antwoord. Blijkens zijn mededeelingen in dit plaatselijk blad ging het verzoek uit van hem, van gra vin Sylvia, mr. Blaupot ten Oate en van den heer Ramondt. Naar hij verder mede deelt was burgemeester Ter Laan er wel voor om opnieuw concessie te verleenen, maar wilden de wethouders het niet, om dat dezen zich niet langer belachelijk wilden maken. De heer Sol zegt, dat als er sprake is van belachelijkheid, dat in de eerste plaats den ingenieur aangaat, die als man van de wetenschap en als vakman heeft beweerd, dat er niet alleen goud, maar zeer veel goud verborgen ligt, en wel op de plaats, die nu benaderd is; het gewelf, waarvan gravin Sylvia reeds in eerste instantie het bestaan aan gaf, en ten tweede hem en den heer Blaupot ten Cate, die in de zaak gelooven. Het kost de gemeente immers niets, zegt de heer Jan Sol in zijn stukje, terwijl de kans bestaat, dat zij een aanzienlijke som met deze graverij ontvangt. Het viertal geeft de hoop niet op, om burgemeester en wethouders alsnog op hun besluit te doen terugkomen. Spoorweg-ongeluk te Brus sel. In het Zuiderstation te Brussel heeft Maandagavond een ongeluk plaats ge had bij het binnenkomen van den sneltrein Parijs—Brussel. Een locomo tief, die met een aantal wagens aan het rangeeren was, reed door een on veilig sein en kwam daardoor in bot sing met den sneltrein Parijs Brus sel, toen deze het station binnenreed. De schok was weinig hevig, daar beide treinen langzaam reden. Echter wer den het restauratierijtuig en een per sonenrijtuig van den sneltrein omver geworpen. Er werden tien personen gewond van wie één ernstig. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Oude tijd). Dagen. 19 Juni 20 21 22 23 24 25 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 8.31 8.46 1.46 2.05 9.21 9.41 2.38 3.04 10.21 10.45 3.36 4.09 11.25 11.49 4.38 5.10 0.30 5.38 6.09 0.49 1.23 6,34 7.02 1.41 2.13 7.21 7.48 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Paulus Janus z.v. Jan van Luïjk en Elisabeth Koole. Huw.-aang.: Leo Antonïus van Bers 25 j. jm. te Kloetinge en Prudentia Cornelia Amalia Goedemondt. LICHT OP. Donderdag 19 Juni 9.53 uur Vrijdag 20 Juni 9.54 uur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 19 Biezelinge, verpachting bouw- en weiland, boomgaard, Kram. 20 Wemeldinge, kersen, Kram. 23 Ellewoutsdijk, hofstede met bouw landen, Jonkers. 23 Kloetinge, hoefje met grond en erf, Kram. 30 Ovezande, bouw- en weiland, Oele. Juli: Nieuw- en St Joosland, hofstede met boomgaard, bouw- en wei land, dijk en arbeiderswoningen, Jonkers. Augustus: 27 Biezelinge, kapitale boeren-inspan, Kram. AANBESTEDINGEN. Juni: 20 Goes, aanbrengen electrisch licht, Rijkslandbouwwinterschool, Dir. van Gemeentewerken. 26 Goes, aanbouwen schoollokaal,ma ken toegangsweg en leveren school- meubelen, M. W. v. d. Weert. VEILINGSVEREENIGING ,K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Exportveiling van 17 Juni 1930 8.30 uur v.m. Aardbeien f 16 a f 35 per 100 K.G. Groote veiling, 12 uur. Kruisbessen f 4,10 a f 5,50 per 100 K.G. Kleine veiling, 1 uur n.m. Aardbeien f 8 a f 24 per 100 K.G. Exportveiling van 4.30 uur n.m. Aardbeien f 20.10 a f 28.10 per 100 K.G. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, d.d. iöjuni T930 is verklaard in staat van faillis sement Johannes van de Vreede, Graanhandelaar, destijds wonende te Goes, thans te Hulst, met benoeming van den E. A. Heer Mr. TH. PORT HEINE, lid van voormelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van onder- geteekende tot Curator. Mr. PH. R HUGENHOLTZ. Curator. Goes, 17 Juni 1930. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, d.d. 16 Juni 1930 is verklaard in staat van faillissement Joz. Verdonk, Commissionnair, wo nende te Ovezande, met benoeming van den E. A. Heer Mr. J. W. ZIJL STRA, lid van voormelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van onder- geteekende tot Curator. Mr. PH. R. HUGENHOLTZ. Curator. Goes, 17 Juni 1930. KOOPT EEN BURGERS E N. R. RIJWIEL HET GOEDKOOPSTE EN SOLIEDSTE MERK EN GEREED VOOR DEN WEG.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3