PpoviocienieuWs Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten crétaris f300 minder verdient dan de vorige spr. heeft gezegd. Spr. is er op tegen dat het salaris van den bur gemeester wordt afgewogen naar de levensduurte. Dit heeft men vroeger, toen men den burgemeester f1500 sa laris gaf, ook niet gedaan. De heeren Eckhardt en Vermaite zijn voor verhooging. De heer Crucq is ook voor verhoo ging. Het salaris van den secretaris moet zoo zijn, dat hij geen bijbaantjes noodig heeft. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Eckhardt, Vermaire, Crucq, Buijs en van Melle. Voorstel tot wijziging der begrooting van het gasbedrijf voor het jaar 1929. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der begrooting van het slachthuis voor het jaar 1929. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het jaar 1929. Aangenomen. De voorzitter deelt mede dat be strating van de Ossenhoofdstraat f 4060 zal kosten. Een trottoir in de Van de Spiegelstraat aan de zijde der woon huizen zal f 1450 kosten. Het trottoir bij den Keuringsdienst van Waren f 950, en het trottoir tegenover den fieer Stieger f200 a f350. B. en W. zullen bij de behandeling van de begrooting hierop nader te rugkomen. De voorzitter zegt dat de raad in 1928 een salaris-commissie heeft in gesteld. De voorzitter vraagt wat de raad met deze commissie wenschf. De heer Eckhardt ziet niets in de commissie en hij wil haar opheffen. De heer van Bommel van Vloten merkt op, dat de commissie nog niet zoo lang bestaat als de voorzitter zegt. Zij is pas in Augustus 1929 benoemd. Spr. wil de commissie handhaven. De heer Potter wil haar aan den kant zetten, omdat zij, zoo zij ging onderzoeken, wel eens kon adviseeren de salarissen te verhoogen. De heer Vermaire laakt het dat de commissie zoo traag heeft gewerkt. De heer van Bommel van Vloten protesteert hiertegen. Als de commis sie serieus wil werken dan heeft zij tijd noodig. De heer Eckhardt stelt voor de com missie in te trekken. De heer Van Bommel van Vloten zegt dat B. en W. een half jaar noo dig hebben gehad om de commissie te benoemen. Nu verwijt men de com missie dat zij nog niet met haar rap port gereed is. Ir. van Poelgeest vindt dat het vraag stuk blijft hangen als de commissie opgedoekt wordt Laat de commissie het vraagstuk rustig onderzoeken. Er is geen haast bij. Het voorstel van den heer Eckhardt wordt verworpen met 7 tegen 6 stem men. De commissie blijft dus bestaan. De raad gaat hierna over in beslo ten zitting. Na heropening der zitting besluit de raad den prijs van den grond aan den hoek Zaagmolenstraat- Westerstraat van f 3,per M2. te ver lagen tot f 2,Er doet zich voor dien grond, die niet er veel waard is, n.l. een kooper op, die niet meer dan f2,per M2. wil betalen. Geslaagd. Voor het examen horlogemaker, le gedeelte, is te Utrecht geslaagd de heer C. Harinck, bediende bij den heer Mannhardt, alhier. Bank gesloten. De heer Roos deelt ons mede, dat zijn kantoor weliswaar gesloten is, doch dat de cliënten toegang tot hef kantoor hebben. Verder deelt hij mede dat er reeds onderhandelingen worden gevoerd tot overname van zijn bank met enkele groote bank-instellingen. Verbouwing H B. S. Dezer dagen zal een aanvang wor den gemaakt met de door ons reeds eerder aangeduide verbouwing der R. H. B. S. Ondergrondsche leiding. Naar we vernemen worden nog steeds onderhandelingen gevoerd inzake het bestuur der gemeente en de P.Z.E.M. over den aanleg van een onder- grondsch electriciteitsnet in Bouw plan III. Zooals men weet is deze kwestie meermalen in de bijeenkom sten van den gemeenteraad ter sprake gekomen. Zijn we wel ingelicht dan is het reeds zoo goed als zeker, dat het net aldaar onder den grond zal worden gelegd. Verstoord concert. Toen „KunstvriShden" gisteravond op de Markt het eerste nummer van het uit te voeren muziek-programma voor een zeer aanzienlijk auditorium ten gehcore had gebracht, brandde een onweer boven de stad los; Flitsen door kliefden de lucht, en weldra plenste een fiksche regenbui op de Markt neer. Het was wel grappig te zien hoe vlug een groote menigte zich ver spreidde. Na afloop van het onweer heeft de mondharmonica-vereenïging „Kunstvrienden" haar programma af gewerkt. We zeggen er niet meer van dan hetgeen we vroeger ook eens ge zegd hebben: „Wat klinkt deze muziek alleraardigst in de open lucht". De tal rijke menigte die het concert bijwoon de gaf in een opmerkelijke stïlteblijk het gegevene hooglijk te waardeeren. De vereeniging en haar dirigent kun nen tevreden zijn. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 65 biggen. Provinciale Staten van Zeeland. Voorstellen voor de a.s. zitting. Veerdienst Zijpe—Anna Jacobapolder. Naar aanleiding van aanhalingen uit de desbetreffende correspondentie met den minister van Waterstaat en de directie der R. T. M., meenen Ged. Staten, dat er thans van regeeringswe- ge binnen afzienbaren tijd afdoende regelingen ten aanzien van bedoelden veerdienst zullen worden getroffen. Ten einde evenwel te voorkomen, dat de R. T. M. bij de onzekerheid van het subsidie den uitgebreiden dienst op het veer Zijpe—Anna Jacobapolder na 1 Juli 1930 niet verder zou voort zetten, achtten zij het gewenscht, dat de bedoelde proeftijd, onder de thans geldende voorwaarden alsnog wordt verlengd en wel tot 1 Januari en stel len zij voor tot dien datum f 3,sub sidie per enkele vaart te verleenen, voor 3 vaarten in beide richtingen. Subsidie restauratie kerk en toren te Tholen. In verband met het aangehouden verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Tholen om sub sidie uit de Prov. kas in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw deelen Ged. Staten mede, dat zij met de Rijkscommissie voor de monumen tenzorg van meening zijn, dat de res tauratie daarvan het gevraagde finan- cieele offer waard is. Evenwel zal hef aandeel van de provincie naar de in 1925 vastgestelde regelen niet meer kunnen bedragen dan f24.300 n.1. 10% van de eerste f 30.000 en 5% van de overige f 426.000. Zooals ten vorigen jare reeds werd gemeld hebben B. en W. van Tholen een verzoek ingediend voor subsidie van restauratie van den toren, waarvan de kosten zijn geraamd op f 90.000. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Com missie noemt dezen toren een belang rijk object van 15e eeuwsche bouw kunst en adviseert tot het verleenen van eene bijdrage. Ged. Staten stellen daarom voor om voor den toren f6000 te verleenen. Motorveerboot Hansweert Walzoorden. Ged. Staten zijn tot de overtuiging gekomen, dat het noodig en wensche- lijk is dat voor de lijn Hansweert Walzoorden een nieuw schip wordt ge bouwd waarbij dan de vraag of ook nog een nieuwe boot voor de verbin ding KortgeneWolphaartsdijksche veer buiten beschouwing kan blijven. Nadat zij tot deze aanvankelijke be slissing waren gekomen, rees de vraag, aan welk type schip in dit geval de voorkeur moet worden gegeven. Van invloed hierbij was de wetenschap, dat de weg van Walzoorden naar de Bel gische grens, die op het Rijkswegen plan voorkomt, vermoedelijk reeds met ingang van 1 Jan. 1931 door het Rijk zal worden overgenomen, terwijl ook aan de andere zijde van de Schelde belangrijke veranderingen zouden te wachten zijn. Zonder hierop thans nader in te gaan, meenen zij toch te mogen wijzen op de, weliswaar niet van of- ficieele zijde bevestigde, doch evenmin tegengesproken berichten dat het spoorwegstation Vlake in meer Ooste lijke richting zal worden verplaatst, terwijl dit station dan een rechtsfreek- sche verbinding met Hansweert zou krijgen. In ieder geval zal het veer een schakel vormen in het Rijkswegennef en dan achten zij een schip met kop en achferlading verkieselijk, doch op een vraag aan den minister van Wa terstaat d.d. 10 Januari over het ma ken van aanlegplaatsen als voor den dienst Vlissingen—Breskens is nog geen antwoord ontvangen. Daarmede in verband hebben Ged. Staten aan Ir. M. A. Cornelisse verzocht plannen te maken voor een schip met zijlading en een met kop- en achterlading. De kosten worden geraamd op f190.000 voor het eerste en f 290.000 en f 305.000 voor het laatste model. Ged. Staten stellen voor tot het laatste en hen een crediet te verleenen van f315.000. Handelsonderwijs. Ged. Staten stellen voor de volgen de subsidies te verleenen: aan de ver eeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg 10% der netto uitgaven tot een maximum van f8150 voor de dagscholen en f2400 voor de avond school; voor de avondschool te Goes 5o/o met een maximum van f1150; voor de R.K. school te Hulst 15% tot een maximum van f 5730 en voor de avondschool te Vlissingen 5% en een maximum van f1150, mits het Rijk ook steunt en tot wederopzegging. Hoogspanningsnet Middengroep. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van de electrificafie der Middengroep een nader crediet te verleenen van f 157.000. Dit daar zij het wenschelijk achten het streven der Maatschappij om in de Middengroep een geheel on- dergrondsch hoogspanningsnet te stich ten en te bevorderen door beschik baarstelling van het crediet van f112.000, terwijl de andere f45.000 be stemd zijn als een aanvulling van het bedrag voor den bouw van distriefs- monteurswoningen met magazijnen enz. Gemeenteraad Hoedekenskerke. Benoeming hoofd der school; salaris-verhooging. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad van Hoedekensker ke, waren alle leden tegenwoordig. Be sloten werd de oprit naar de haven die te steil is en daardoor gevaar voor het verkeer oplevert, aan het boven einde te doen afgraven. In besloten zitting werden daarna de besprekingen geveerd over de benoeming van een hoofd der school. Na heropening der vergadering werd tot benoeming over gegaan, en als zoodanig met algemee- ne stemmen benoemd de heer W. Drenth, hoofd der O. L. School te Oud-Sabbinge, gemeente Wolphaarfs- dijk, no. 3 van de voordracht. Na ampele discussie werd met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren M. Steïjn Jr., J. Louisse en J. Franse besloten aan Ged. Staten te berichten dat de raad zich neerlegt bij de door dat college ontworpen nieuwe jaarwedde- regeling voor de burgemeesters, secre tarissen, ontvangers en wethouders. De jaarwedde van den burgemeester wordt daarbij met f270,verhoogd, die van den gemeente-ontvanger met f10,en die van de beide wethou ders ieder met f20, Gemeenteraad Kattendijke Tegen een autobusdienst Goes— Wolphaartsdijksche veer. In de Maandag gehouden raadsver gadering werd afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie voor de be strijding der iepenziekte. Naar aan leiding van een schrijven van den In specteur der Directe belastingen om het percentage Inkomstenbelasting te verhoogen met het oog op het minder gunstige vorig jaar werd besloten niet te verhoogen, doch op enkele posten minder uit te geven. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan Ged. Sta ten te verzoeken niet tot verhooging van de jaarwedde van burgemeester enz. over te gaan. Met de stem van het raadslid fiundersmarek voor werd besloten geen adhaesie te betuigen aan het adres van de verkeerscommissie van de Middenstandsvereenigingen „Handelsbelangen" en de „Hanze" te Goes om alsnog vergunning te ver krijgen voor den heer Krijger te Goes voor het vervoer van reizigers van Goes naar Wolphaartsdijksche veer. G. van Huisstede verzocht in een uit voerig adres om teruggaaf van hon denbelasting over de jaren 1922 tot en met 1929. Met de stemmen van de leden van der Kemp en Hundersmarck voor, besloot de raad geen teruggave te geven. De heer Hundersmarck vroeg op diverse gronden vernietiging van den aanslag 1930 voor zijn aanslag schoolgeld. De raad besloot den aan slag te handhaven. Op nog een recla me schoolgeld werd afwijzend beschikt Eene wijziging begrooting 1929 had plaats. In de commissie tot het nazien van de rekening 1929 en de begrooting 1931, werden nadat de leden van der Kemp en Hundersmarck verklaard hadden niet in de commissie te wil len plaats nemen, benoemd de leden Feleus, van Kleunen en Zandee. De leden van der Kemp en Hundersmarck werden benoemd tot commissieleden tot het nazien van de rekening 1929 en begrooting 1931 van het algemeen burgerlijk armbestuur. Waterschappen. Nieuwe benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 11 Juli tot 'dijkgraaf van het waterschap Hoedekenskerke de heer L Groenewege te Hoedekensker ke; met ingang van 1 Augustus tot ge zworene van het waterschap De Bree- de Watering bewesten Verseke, de heer C. van I.iere te Kloetinge, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 1 Augustus tot gezwo rene van het waterschap De Breede Watering bewesten Verseke de heer W. van Liere te 's Heer Abtskerke en A. v. 'f Westeinde te 's Heer Abtskerke. Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vla anderen. De* Commissaris der Koningin heeft gisteren tijdens het Landbouw-diner te Hulst medegedeeld, dat het in het voornemen van de Koningin ligt, om Zaterdag 16 Augustus een bezoek te brengen aan Oost. Zeeuwsch-Vlaan- deren. H.M. zal vergezeld zijn van de prinses en den prins. Landbouwdagen der Z, L. M. De bijeenkomsten te Hulst; algemeene vergadering en hoofdbestuursvergadering. Ditmaal houdt de Z.L.M. haar land- bouwdagen in het land van Hulst. De ontvangst van het hoofdbestuur en de genoodigden had op het raadhuis te Kloosterzande gemeente Hontenisse plaats door den burgemeester, mr. R. J. J. Lambooy, die verzekerde dat iedere gemeente gaarne ziet, dat er binnen haar grenzen een tentoonstel ling gehouden wordt, omdat hiermede voor het oogenblik niet alleen, doch ook voor latere relaties van beteeke- nis kunnen worden aangeknoopt. Temeer is dit het geval met een ge meente, die zoo iets maar zelden heeft en als het dan een materie betreft, van belang voor de streek, en op goe de wijze georganiseerd. Spr. wijst op de activiteit van de daarmede belaste personen, de faam van de reeds door de Z. L. M. gehou den tentoonstellingen en het program ma zijn borg voor het welslagen. Spr. wijst op het groote belang van heel de gemeente bij den landbouw, en kan niet medegaan met hen, die het parodoxaal noemen in tijdsmoeï- lijkheden gelden uit te geven voor iets, waar men niet dadelijke resultaten kan constateeren. Spr. heet allen wel kom in Hontenisse. Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., beantwoordde de toespraak. In de raadzaal werd vervolgens de vergadering van het hoofdbestuur ge houden, die geopend werd door Mr. P. Dieleman met welkom tot het ge meentebestuur en verschillende auto riteiten, o.w. den heer L G. J. Kake- beeke, vertegenwoordiger van den mi nister van landbouw, en dr. Molhuïj- zen, secretaris van het A. N. L. C. Tof voorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer Mr. P. Dieleman, die zich bereid verklaarde voor de derde maal die functie voor 5 jaar te aanvaarden. Aan de orde was daarna het onder werp Landbouw-crisis. De voorzitter leidde dit in met voorlezing van het urgentieprogram der Z.L.M. en dat van de samenwerkende drie landbouw organisaties. Een commissie werd benoemd voor bespreking van de kwestie van een landbouwuitvoerwet en veilingen van landbouwproducten. Inzake het brandgevaar van vee stallen meende het dag. bestuur, dat moet worden gewerkt in de richting van advies bij bouwen. Toegezegd werd, dat men zal trach ten meer rijkssteun voor de tertiaire wegen te krijgen. Verder werd bespro ken verbetering van het vervoer per boot op de lijnen der Wester-Schelde, verbetering werd zeer zeker in het vooruitzicht gesteld, ook doof den re- geeringscommissaris, den heer Fulder van Noorden. Tot eereleden werden benoemd de heeren A. Mol te Waarde, C. Dix- hoorn te Oostburg, P. Lindenbergh en A. Dominicus, beiden te Wemeldinge. Gistermorgen begon in café „de Ko ning van Engeland" te Hulst de al gemeene vergadering. Na behandeling van de ingekomen stukken en mededeeling en goedkeu ring der rekening over 1929, werden opnieuw goedgekeurd reeds vroeger vastgestelde wijzigingen in de statuten, zulks omdat voor kon. goedkeuring de eisch werd gesteld, dat deze wijzigin gen minstens één maand te voren den leden bekend moet zijn gemaakt, aan welke voorwaarde de vorige maal "niet was voldaan. Hierna hield de voorzitter zijn jaar overzicht, dat evenals in andere jaren in het eerste deel in het teeken der historie stond. Spr. wees er op dat nog steeds de landbouwende bevolking de krachtige steunpilaar van het maat schappelijk leven is, de kracht en so liditeit van den Ncderlandschen staat. Ditmaal is het de kring Hulst, die de edele roeping heeft om op te wekken voor het landleven. Men is in hef Hulsterambacht oudstijds wel het be langrijkste der 4 Ambachten van Vlaan deren, eertijds ondergeschikt aan het kasteel van Gent, door Keizer Ofto aldaar gesticht. Hier regeerden de gra ven van Vlaanderen, o.a. de krachtige Philips van den Elzas (1169-1191) uit wiens tijd de belangrijkste keuren van Hulst en Hulster-ambacht dateeren- Eerst na langen strijd werd in 1322- 1323 de Hollandsche graaf Willem III heerscher over deze gebieden. Van verschillende Abdijen deden de mon niken hier uitstekend werk en spr. zette dit aan de hand der historie uitvoerig uiteen. Ook hier schiepen uit schor en slik de Zeeuwen zich hun land, waar eens 't gekrijsch der meeu wen verstierf aan het eenzaam strand. Buiten de bedijkingen door de abdijen tot stand gebracht, had men er ook onder leiding van wereldlijke heeren. De relaties met de heeren van Zuid- Beveland waren groot en dit duidt er op, dat de Honte toen niet was de breede stroom die men nu moet over steken om van Zuid-Beveland in hef land van Hulst te komen. Hulst zelf is al zeer oud en wordt reeds in 984 in een charter genoemd, en het kreeg in 1180 eenige stadsrechten, het koos steeds de zijde van de Graven o.a. in den strijd met hef machtige Gent. Sedert 1645 behoort het tot Noord- Nederland. Het bleef een vesting en in 1672 durfden de Franschen het niet aanvallen. Doch in 1794 werd het door hen zonder slag of stoot genomen. Het behoorde tot 1814 bij Frankrijk en in 1830 was het één week door de Belgen bezet. Spr. behandelde verder de geschie denis van St. Jansteen, Clinge, Graauw en Langendam, Boschkapelle, om er dan op te wijzen, dat het land gedu rende de republiek generaliteitsland was. Benarde tijden heeft de bevolking medegemaakt en ook nu hangen don kere wolken boven haar hoofd. In de vergadering hield Ir. Th. J. Mansholf, inspecteur van den land bouw een lezing over de beteekénis van het onderhandelingstarief. De heer Mansholt kwam tenslotte tot de volgende conclusies: Hoewel de protectionistische maatregelen van verschillende landen ten opzichte van sommige artikelen tot het ontstaan van de ongunstige verhouding fusschen de productie en de consumptie der landbouwproducten hebben bijgedra gen, moeten de hoofdoorzaken van den tegenwoordigen landbouwcrisis op ander gebied worden gezocht. Herstel van de ongunstige verhou dingen kan plaats vinden door toe neming der consumptie en door ver mindering der productie. Zou de wer king dezer beide factoren aan het na tuurlijk verloop der verhoudingen worden overgelaten, zoo zou de Neder- landsche Landbouw, hoewel hem daar bij ook moeilijke tijden te vallen zou den, zijn aandeel daartoe gaarne bij dragen en zou hij den weg zoeken om zich bij de gewijzigde verhoudingen aan te passen. Dit wordt echter ernstig bemoeilijkt door de protectionistische maatregelen van andere landen, waardoor zoowel de vermeerdering der consumptie als de inkrimping van de productie wordt belemmerd. Dit wordt thans opgedragen aan de weinige landen, die dergelijke maatre gelen niet toepassen. Waar het hier regeeringsmaatregelen betreft, is het verklaarbaar, dat de landen, die zich van protectionistische maatregelen ont houden, ernstig overwegen of hunner zijds regeeringsmaatregelen genomen kunnen worden om de nadeelige ge volgen van de maatregelen der pro tectionistische landen te voorkomen of althans te verminderen. De ontwikkeling der handelspo litiek van vele landen is van dien aard, dat de afzet van onze landbouw producten daardoor reeds aanmerke lijk wordt belemmerd, terwijl rekening moet worden gehouden met de mo gelijkheid, dat deze belemmeringen in de naaste toekomst nog een veel ern stiger karakter zullen nemen. In verband hiermede is het ge wenscht, dat onze regeering bij hef sluiten van handelsverdragen de be schikking krijgt over middelen, waar mede in de gevallen, dat zulks nood zakelijk en mogelijk is, de noodige drang op de andere regeeringen kan worden uitgeoefend om te voorko men, dat de afzet van onze producten grootere belemmeringen ondervindt dan die uit andere landen en voorts, dat hef bestaan van onzen landbouw door de handelsbelemmeringen van an dere landen ernstig wordt bemoelijkt. Na eenige vragen en opmerkingen sloot de voorzitter de algemeene ver gadering. Een gemeenschappelijke maaltijd, waarbij zeer veel gespeecht is, vormde het slot van den tweeden

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2