GRATIS Doorzitten NB. 71 Woensdag 18 Juni 1950 117 Jaargang IEDER Raadsfilm. LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning- trouwde Stadsnieuws Dagboekblwdjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave:Naamlooze Vennootschap Goesche Courant 60 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. die zich van beden af voor 3 maanden op de „GOESCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI B. en W. hebben den raad niet onwaarschijnlijk in verband met den stand van den barometer, die in de richting van een onweertje wees Maandag niet zoo dociel en zoo ge makkelijk uit de hand etend getrof fen als in tal van andere bijeenkom sten in den laatsten tijd te doen ge bruikelijk was. Het naderend onweer in de lucht kondigde zich reeds aan bij het voorstel van het dag. bestuur om de verordening op de heffing van het marktgeld te wijzigen, welke wij zïging een verlaging voor de van elders komende kooplieden inhield. De heer Vermaire, die uiteraard van samen komsten in de open lucht iets meer weet dan de overige vaderen van de vroedschap, kantte zich tegen vermin dering van het marktgeld. Deze spr. zei: „De markt wordt hoe langer hoe drukker ondanks het huidige staan geld. Er is dus geen reden tot verla ging". Tegen deze zeer gezonde op vatting viel niet veel in te brengen, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat de raad, en B. en W., na het betoog van den heer Vermaire met lamheid geslagen waren. Vele raadsleden hebben over de markt het hunne gezegd. De heer Simons was zelfs zoo vriendelijk over de bestrating van het marktplein te beginnen, iets waarmede hij na tuurlijk ons hart gestolen heeft. Ho- penlijk zullen B. en W. zijn verzoek om eens met plannen daartoe in den raad te komen, niet in den wind slaan. Toen de marktgelden en andere za ken, met de markt verband houdend, breedvoerig waren besproken, haalden B. en W. tusschen een tegenstand van 4 stemmen hun voorstel „er door' Nadat het college eveneens een suc cesje had behaald niet hot voorstel inzake verhuring van grond aan de voormalige Achterhaven, begon de storm, het onweer voorgaand, op te te steken. B. en W. gaven n.l. den raad in overweging instemming te betui gen met de nieuwe, door Ged. Staten Hoek Koningstraat - Magdalenastraat SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 10 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. June van Oren sprak ik gisteren even in Londen. Moeder en ik had den een afscheidsbezoek afgelegd op het Paleis, en daarna dronk ik met June thee. Ze is een van mijn bruids meisjes. Zij weet wie de mooie dame is, die in -de Opera was. Het is een actrice en haar naam is Karina Va- lona. June is niet heel zeker omtrent haar nationaliteit, en vermoedt dat Zij half Spaansch, half Russisch is. Het verbaast me nog meer, dat Max geheel vergat, dat hij met haar in Bondstreet gesproken heeft. Ver moedelijk bewondert hij haar talent en is zij waarschijnlijk in den een of anderen schouwburg na de voorstel ling aan hem voorgesteld. Oh, vaarwel, mijn lieve, witte ka mer! Ik moet dit boek zorgvuldig weg bergen. Ik ben heel gelukkig en tege lijkertijd erg angstig. Ik ben Max niet waardig, want hij is zoo goed en mooi. ontworpen salarisregeling voor burge meesters, secretarissen, ontvangers en wethouders in Zeeland. Volgens deze regeling zouden de salarissen van bur gemeester en secretaris hier ter stede met f 300 en f 300 verhoogd worden. Wethouder van Melle was de pleit- voerder uit hef college van B. en W. voor de verhooging. In zijn pleidooi wees hij op de omvangrijke werkzaam heden van den burgemeester en van den secretaris en hij koppelde de ver hooging aan de prestaties dezer amb tenaren vast. Dit nu was verkeerd, hetgeen de heer van Bommel van Vlo ten namens de fin. commissie en na mens den Vrijheidsbond duidelijk aan toonde. Deze spr. zei, dat men de onderhavige personen buiten beschou wing moest laten, en dat men het voor stel breeder diende te zien. Hij deed dit door er op te wijzen dat de sala rissen in 1920 het laatst waren vast gesteld, dat nadien de levensomstan digheden eerder goedkooper dan duur der waren geworden, dat de sala rissen, mede door de bijverdiensten van den secretaris geenszins aan den la gen kant zijn, en dat het niet in de bedoeling van den wetgever heeft ge legen om de, volgens de gewijzigde finantieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, aan de ge meenten uit te keeren bedragen, voor de verhooging der salarissen te be stemmen. Deze argumenten waren zakelijk, hetgeen niet gezegd kan wor den van die van wethouder van Melle, den heer Eckhardt e.a. welke men als gevoelsargumenten mag beschouwen. De houding van de Vrijheidsbon- ders en van de leden der fin. com missie verdient aller waardeering. Toen de raad aldus had bepaald, dat de salarissen van den burgemees ter en van den secretaris niet ver hoogd dienen te worden, zocht de te leursfelling van den voorzitter uitweg in de weinig te waardeeren poging om de destijds door den raad ingestelde commissie tot onderzoek der salaris sen van de gemeente-ambtenaren, op te ruimen. Eenige raadsleden steun den den voorzitter in deze poging (o.a. de heer Potter, die bevreesd was, dat het verslag der commissie wel eens tot verhooging der salarissen zou kun nen leiden!!), doch de meerderheid van den raad vond het noodig de commissie, die weliswaar zeer traag werkt, in het leven te houden. Dit verheugt ons om de commissie zelve, doch ook omdat de beslissing van den raad een absoluut ongemoti veerde houding van den voorzitter al dus afstrafte. We kunnen het voorne men van den voorzitter om een door den raad ingestelde commissie te niet te doen zonder daartoe een schrifte lijk behoorlijk toegelichte reden, en zonder dat het voorstel tot te niet doening op de agenda voorkwam, geenszins billijken. Begrijpen kunnen we het slechts als we aan het in de lucht hangend onweer denken, en aan een persoonlijke teleurstelling Het komt ons waarschijnlijk voor dat Ged. Staten de salarissen toch wel zullen bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrij nen en Smetten, verzacht cn geneest men met Doos 30,60, Tube 80ct PtlfOl verhoogen (zij vroegen slechts de meenïng van de raad, maar de raad heeft geen zeggenschap in de verhoo ging), en de uitspraak van den raad heeft dus practisch weinig befeekenis. Doch daarover ging hei niet zoozeer. Het ging over de prïncipïeele houding! Na het steekspel over de salarissen ging de raad in besloten zitting over. Of het ook daar nog warm is toege gaan is ons niet bekend. Na herope ning der zitting werd nog slechts be sloten een hoekje grond op den hoek Westersfraat-Zaagmolenstraat voor f2 per M2. te verlioopen, hoewel de prijs van dien grond destijds was vasfge steld op f 3,v Ik wilde, dat hij geen koning was. Is het slecht van mij zooiefs te wen- schen Ik voel me echter volstrekt geen koningin.... arme, onbeduiden de, verlegen, domme Meg! Hij heeft mij evenwel gekozen en is zoo aardig voor mij. Ik ben er zeker van, dat hij in mijn oogen kan lezen hoe ik hem bewonder, maar toch blijft hij even bescheiden. De gedachte dat hij van me houdt, overweldigt me. Het geluk maakt me zoo angstig. Ik moet echter dapper zijn en alleen aan zijn heerlijke, blau we oogen denken, waarmede hij me dikwijls zoo glimlachend aankijkt. Al les draait bij mij om hem heen en ik heb oog noch oor voor iets anders. Moeder roept me vanuit de andere kamer. Ik moet me gaan kleeden. Bericht uit de Londensche Courant „Het Morgen Nieuwsblad". Het vol gende is een uittreksel uit het ver slag over Lady Margaret's huwelijk. „De groote plechtigheid is voorbij. De pracht en praal overweldigden en het menschelijke daarin ontroerde ons. De Engelsche roos is met haar echt genoot vertrokken. Hetgeen wij ver liezen, wint Lostrasia en we kunnen niet anders dan dit land benijden. Gemeenteraad. (Vervolg van Maandag). Verzoeken om afschrijving van be lasting. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van marktgeld. De heer Vermaire vindt de verla ging van het marktgeld niet noodig. Hij vraagt of de markt misschien min der wordt dat men om verlaging vraagt. De voorzitter zegt, dat de markt niet achteruit gaat. Hem is echter meermalen gewezen op het feit dat het marktgeld in Goes hooger is dan in andere plaatsen. De heer van der Dons vraagt of hef bedrag dat van de kooplieden uit Goes wordt geheven, dan ook niet aan den hoogen kant is. De voorzitter ontkent dit. De Goesche kooplieden betalen slechts f 0,10. Ir. van Poelgeest kan zich met den heer Vermaire vereenïgen. De markt kooplieden nemen steeds toe. Waar om dan de standplaatsen goedkooper te geven? De voorzitter merkt op, dat de kooplieden erg klagen. Ir. van Poelgeest. Dat doen ze al tijd en daarin hebben ze ook gelijk. De heer Eckhardt is ook tegen ver laging. De heer van Bommel van Vloten merkt op, dat de markt een attractie is geworden en dat zij voorziet in een behoefte. De gemeente moet de marktkooplieden eenigszïns tegemoet komen. De heer Simons is het hiermee eens. De heer Eckhardt is voor de oude heffing, temeer daar hij op den duur de markt zou willen doen verharden. De voorzitter zegt 'dat verharding Zij was een van de onze. Kan er méér gezegd worden? Zij is het echte type van een Engelsch meisje. Wij wen- schen haar het allerbeste toe. De feeën hebben haar bij haar geboorte reeds al het goede meegegeven, en zij zullen haar ook verder bescher men. En zij huwde een waren Sprook jesprins. Gedurende een oogenblik' hielden wij onzen adem in, en leek hef ons, alsof oitze harten als het ware stilstonden, terwijl tranen ons in de oogen spron gen. De bruid, thans de Koningin van Lostrasia, verliet aan den arm van haar gemaal het altaar om zich naar den uitgang te begeven. Dit was een indrukwekkend moment plechtig, ontroerend en romantisch. Het geel van het gouden kleed, de fonkelende diamanten, het hermelijn en de kost bare kant van de bruid, staken prach tig af tegen de helblauwe uniformen der Eerste Lostrasiaansche Lijfgarde, de glinsterende medailles en het breede lint van de orde van den Kou seband van den bruidegom. Op den achtergrond bevond zich een weelde van bloemen, en na het jonge paar volgde een stoet van vorstelijke en andere hooge personen, één schitte ring van uniformen en juweelen. „Toen de jonggehuwden even voor niet goed mogelijk is in verband met de hengstenkeuring. Bestrafing zou verder 8 a 10.000 gulden kosten. De heer Simons vindt dit bedrag niet hoog. Hij hoopt dat B. en W. eens met een plan tot verharding van de markt zullen komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Bezwaarschrift van den heer C. Th. Verhoeven tegen zijn aanslag in hef vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Op het bezwaarschrift wordt afwij zend beschikt. Voorstel tot aankoop van een huisje met grond te Kapelle ten behoeve van de gasvoorziening aldaar. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot onderhandsche verhu ring van eenige perceeltjes grond in de voormalige Achterhaven. De heer Koning vraagt of de strook jes grond niet beter verkocht kunnen worden. Spr. ziet het belang van eigen domsrecht van de gemeente niet in, en zegt dat de verhuring beslomme ringen met zich mee brengt. De voorzitter zegt, dat onder de perceelen een riool loopt, en dat dit zich beter in gemeentegrond kan be vinden dan in gronden van particu lieren. De heer Euijs vraagt of de eigena ren der huizen nu de huur zullen ver hoogen. Wethouder van Melle meent dat men dit aan die eigenaren mag overlaten. De heer Crucq zou de gronden aan de huurders der woningen willen ver huren en niet aan de huis-eigenaren. De heer Eckhardt merkt op, dat de gemeente bij misbruik altijd nog kan ingrijpen. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van Gedeputeerde Staten om de meenïng van -den raad te doen kennen in verband met een ontwor pen nieuwe salarisregeling voor de burgemeesters, secretarissen, ontvan gers en wethouders. B. en W. stellen voor de nieuwe sa larisregeling aan te bevelen. De fin. commissie kan geen motie, ven vinden om de verhooging toe te staan. Wethouder van Melle spijt zulks. Want volgens hem zijn de motieven er. Blijkens Ged. Staten zijn de sala rissen der functionarissen in Zeeland aan den lagen kant. Het Rijk zal in de toekomst bovendien belangrijk meer aan de salarissen bijdragen dan tof nu toe. De waardeering van het werk van burgemeester en secretaris komt niet tot uiting in de huidige salaris sen. Spr. hoopt dat de raad zich niet met het advies der fin. commissie zal kunnen vereenigen. De heer van Bommel van Vloten zegt dat de salarissen van den burge meester en secretaris voor het laatst zijn vastgesteld in 1920. Sedert dat jaar zijn de kosten van het levens dat zij de deur van de kerk bereik ten, stilstonden, speelde het heldere zonnelicht, mooier dan alle juweelen der aarde, om hen heen. Wij zagen duidelijk het bekoorlijke gezichtje der bruid, toen ze met een uitdrukking van bijna bovenaardsche lief de in haar blauwgrijze oogen naar haar echtge noot opkeek. En we bemerkten hoe er op het knappe, vriendelijke gelaat van den jeugdigen Koning' een glim lach verscheen, in antwoord op de zen teederen blik. Ze vormden een gewoon menschenpaar, dat pas inden echt was vereenigdeen jongen en een meisje, volmaakt gelukkig in hef vooruitzicht van het nieuwe leven dat zich voor hen opende. „De engelen bidden dikwijls voor een koninklijk huwelijk uit liefde welnu hier Is er een. „Een lang leven, geluk en voorspoed zij het deel van Maximiliaan II van Lostrasia en zijn Engelsche bruid". Uit het Dagboek van H.M. de Koningin van Lostrasia. Karbinka, sia. Mei. Opper-Los tra- Ik ben het ongelukkigste schepsel van de heele wereld. Mijn hart is ge 18 JUNI. Zelfs onze vacantie kunnen we niet ongestoord genieten. De moderne psychologen immers trach ten ons ervan te overtuigen, dat wij, om het volle nut van onze vacantie te trekken, ons terdege moeten verdie pen in het vraagstuk, wat de vacantie feitelijk voor ons beteekent, welke ra dertjes van ons ingewikkelde ziele en lichaamscomplex behoefte hebben aan rust, welke daarentegen aan een actieven prikkel. En bleef het dacr nog maar bij, dan zouden we eenvoudig kunnen zeggen: mijn geest is oververzadigd aan psy chologische zelfbeschouwing, dus ik zal zoo vrij zijn, bij wijze van vacantie maar niet over het lastige vraagstuk na te denkenMaar het blijft er niét bij, want er zijn ook nog, de kin deren. „Ieder kind", zegt de psycho loog, die mij aan het peinzen heeft gebracht, „heeft zijn eigen onderbe wuste ideaal van vacantie, en ouders behoorden zich meer moeite te ge ven om er achter te komen, hoe kin deren werkelijk hun vacantie wenschen door te brengen". 't Is geen kleinigheid. En toch ge loof ik, dat-ie gelijk heeft. Ik heb mij dan ook voorgenomen, dat als mijn zoon groot genoeg zal zijn en wij on ze vacantie aan zee doorbrengen, ik hem vragen zal: „Jan, wat is je on derbewuste ideaal vandaag?. Wat zou je werkelijk willen doen?" Jan zal antwoorden: ,,'t Is allemach tig attent van u, vader, zoo met mijn wenschen rekening te houden. Hoe- geld hebt u bij u?" Ik zal zeggen: „O, 'n gulden of vijf tig jong, 'n gulden of vijftig". En Jan: Als u me vijftig gulden geeft, vader, ga ik me wel ergens amur seeren". Dan zal ik zeggen.- „Je wensch in teresseert me buitengewoon en ik zal niet nalaten, den psycholoog ervan in hennis te stellen. Intusschen kun je je zelf beschouwen als het slachtof fer van een onderdrukt verlangen. En hier heb je een kwartje, daar kun je een fleschje limonade voor koopen in de tent op 't strand. En vertel me vanavond vooral of je tevreden bent geweest over je daqf'. onderhoud aanmerkelijk gedaald en de salarissen zijn thans op een vol doend peil. Temeer daar bij de sala rissen de pensioensforting mag wor den opgeteld. Het salaris van den burgemeester be draagt hier van f 5185 tot f 6340 en van de secretaris van f4800 tot f5100 tof f 6100. De secretaris maakt bovendien gebruik van de gelegenheid hem toe gestaan, om bijwerk te verrichten. De fin. commissie acht deze salarissen voldoende. Spr. zegt verder dat de herziening van de gemeentewet niet in het leven is geroepen om' de sala rissen te wijzigen. De fin. commissie stelt voor de salarissen te handhaven. De voorzitter merkt op, dat de se- broken.... Slechts drie dagen ben ik getrouwd en ik verlang reeds naar mijn dood. Ik werd bedrogen en voor den gek gehouden. Max houdt niet van me. Hij geeft totaal niets om mij. Alleen omdat vooraanstaande politici het noo dig en in het belang van het land achtten, heeft hij dit huwelijk met mij gesloten. Het geschiedde uitslui tend om „Staatsbelangen". Welk een afschuwelijke uitdrukking! Ik ben een zottin, want ik had dit moeten weten. Waarom zou hij ver liefd op mij worden? Hoe kon ik zoo verwaand zijn mij een dergelijk iets te verbeelden? Ik behoor niet tof het soort meisjes, dat hem aantrekt. Hij voelt veel meer voor vulgaire ac trices die een huid hebben, welke heel veel op oud goud gelijkt en stroogeel haar. Hij heeft me op een onvergeeflijke, wijze vernederd. De vriendelijke ma nier, waarop hij me behandelt, is op zichzelf al een beleediging. Hij be schouwt me slechts als een goede ka meraad, terwijl hij doet alsof ik alles begrijp, het heel natuurlijk vind en zelfs niets anders zou wenschen. Ik' acht het echter allesbehalve vanzelf sprekend en ik wil zijn vriendin niet zijn. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1