Transpirerende Koloniën Iiand en Tuinbouw7 ProVinciemeuWs Rechtszaken. Rechtszaken. Stadsnieuws oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth en Drogisten. Buitenlanders als houtvesters in Ned-Indië In antwoord op de schriftelijke vraag van het Volksraadslid mr. J. A. Jonk man, naar aanleiding van het aanne men van buitenlanders als houtves ters voor den dienst in Ned.-Indië, heeft de regeerïng o.a. het volgende verklaard: Voor de jaarlijksche aanvulling zijn 7 a 8 Wageningsche koloniale bosch- bouw-ingenieurs noodzakelijk. In het jaar 1928 bestond echter reeds een tekort in de formatie van 18 hout vesters, terwijl men verwacht, dat het aantal afgestudeerden in de periode 19291932 9 zal bedragen. Het aan gegroeid tekort aan hoogere bosch technici kon niet langer bestendigd blijven, zoodat besloten werd 10 bui- tenlandsche houtvesters aan te nemen, hetgeen in het jaar 1931 meet worden herhaald. De bedoeling werd uitge sproken dezen na afloop van hun tij delijk verband zoo mogelijk te doen vervangen door Wageningers, waartoe een nieuwe toeslag-regeling wordt overwogen voor het meer aanlokkelijk maken van de studie voor kolonialen boschbouw, ook voor jongelieden in Ned.-Indië. De pacht-ontwerpen. Op de vragen van den heer Van der Sluis over de wenschelijkheid eener goede pachtwet heeft de minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord: Spoedige totstandkoming van een „goede Pachtwet" over de vraag, wat deze moet inhouden, kunnen de meeningen uiteenloopen Is onder alle omstandigheden gewenscht. De omstandigheden, waarin thans de land bouw verkeert, maken de afdoening van de aanhangige wetsontwerpen niet urgenter. Intusschen zal de Memorie van Antwoord, naar de regeering ver trouwt, binnen bekwamen tijd kun nen verschijnen. Tuinbouwver. Kapelle en Omgeving, Tot dagveiling der aardbeien, frambozen en boonen besto ten; knoeiende leden zullen geroyeerd wordengeschillen commissie benoemd. De Tuïnbouwvereeniging Kapelle en Omgeving hield Vrijdagavond in de zaal van Mej. E. Hanson haar leden vergadering onder voorzitterschap van den heer H. Eversdijk. De talrijk op- gekomenen werden door den voorzit ter welkom geheeten. Tot de vereeni- ging, die 250 leden telt, traden 14 nieuwe leden toe. Vanwege de vereeni- ging van Oudleerlingen van de Tuin- bouwcursussen Kapelle en Omgeving wordt verzocht om beschikbaarstelling van een medaille voor de in het na jaar te houden fruit-, groenten- en bloemententoonstelling. Het bestuur stelde voor om twee medaille's be schikbaar te stellen, één voor fruit en één voor groenten. Met algeheele in stemming werd aldus besloten. Alsnu volgde bespreking verkoop aardbeien. De voorzitter deelt mee, dat de op brengst wel minder jpl $ijn dan het vorige jaar; 1929 was dan ook buiten gewoon in opbrengst zoowel, als wat de prijs betreft. Opgegeven werd reeds een opbrengst van 150 gemet Jucun- da's, 12 gemet Mad. Matot en 4 ge- met Mad. Ie Fèbre. Het bestuur stelt voor, na overwogen te hebben de voor deden van veiling voor het vat en gewone dagveiling, om dagelijksch te doen verkoopen bij dagveiling. Zonder dat iemand hierover het woord voer de werd direct het bestuursvoorstel aangenomen en besloten tot dagvei ling. De hoogste prijzen werden ver leden jaar behaald bij de dagveiling. Eveneens werd besloten om op ge lijke wijze de frambozen en de boo nen te doen verkoopen. Het kwan tum frambozen werd nog niet opge geven, wordt alsnog ingewacht. Voor boonen werd opgegeven een opbrengst van 50 gemet princesseboonen zonder draad en van 246.800 boonensfaken. De voorzitter wijst verder op moge lijke knoeierijen met verkoop, welke het bestuur voorstelt te straffen met algeheele royeering. Dergelijke leden kunnen niet geduld worden. Besloten werd na een drukke bespreking om op dezelfde wijze als verleden jaar de wijze van aanvoer te doen plaats hebben. In de commissie tot regeling bij mogelijk voorkomende geschillen werden benoemd de heeren: B. V. Pols te Yerseke; P. de Jager 'Joz.z. J. van Liere Gz. te Kapelle; P. J. J. Dekker te Wemeldinge en Q. van de Vrie te Biezelinge. Nog werd een apar te vergadering belegd met de telers van vroege aardbeien, waarin beslo ten werd tot gecombineerden verkoop, aanvoering van een kwantum. De voor zitter deelde mee, dat liooger prijzen alsdan zeker kunnen besteed worden en dit voor de kooper gemakkelijker is. Een Luchtvloot te Vlissingen' De R. A. C. in Walcheren. Er heerschfe Zondagmorgen tegen elf uur een groote drukte op en rond het vliegveld te Vlissingen, waarheen de Rotterdamsche Aero-club een club- tocht had georganiseerd. Tusschenll uur en 11.20 zijn aldaar niet minder dan 14 vliegtuigen geland. Het was een zeer interessant gezicht, toen o.a. vijf machines op het zelfde oogen- blik in dalende richting het terrein na derden. Er waren 7 machines van le den der genoemde club, 6 van Bel gische particuliere eigenaren en één van de K. L. M. Onder de aviateurs bevond zich één dame, terwijl ver schillende vrouwelijke deelneemsters als passagiers met de andere vlieg tuigen aankwamen. Drie vliegtuigen daalden eerst toen de inzittenden der andere reeds naar hotel „Brittannïa" waren gegaan per toeringscar en daar bij monde van den burge meester, den heer C. A. van Woelde- ren, verwelkomd en gelukgewenscht met het prachtige weder, dat dezen dag hun deel was. Spr. hoopte dat de 25 leden der R. A. C„ die nu mede vlogen, mogen beschouwd worden als de pioniers, daar deze club 200 le den telt. Ook de Belgische gasten heet te spr. hartelijk welkom. De voorzit ter der R. A. C., de heer Kolf, dankte hartelijk voor de woorden van wel kom en zeide dat het vanzelf sprak, dat de eerste clubtocht binnen de rijksgrenzen, naar Vlissingen ging met zijn prachtig landingsterrein en gele gen om het alom geroemde eiland Walcheren. Namens de Belgische vlie geniers bracht de secretaris der Brus- selsche Vliegclub, Le Comt de Looz de Cors Waren, dank voor de vrien delijke ontvangst. Met toeringcars werd vervolgens Walcheren rond getuft, om tegen 5 uur voor den start weder op het vliegveld terug te keeren. Hier had intusschen het vliegtuig der K. L. M. passagiersvluchten gemaakt, ter wijl voor het verfrek der luchtvloot de heer H. N. Schmidt Crans, chef instructeur van de Nationale Lucht- vaartschool nog met een der machines keurige staaltjes van zijn vliegkunst gaf. Ook bij het vertrek der machines was de belangstelling groot Aardbeienteelt. „Aller Belang" voor de dagveiling. Zaterdagavond kwam de groep van aardbeientelers „Aller Belang" te Ka pelle en Omgeving in ledenvergade ring bijeen in het café de „Veiling", onder voorzitterschap van den heer Johs. Schipper. Besloten werd tot dag veiling. Staande de vergadering wer den voor verkoop opgegeven een op brengst van 42 gemet Jucunda's en 4 gemet Mad. Matot. Deze opgave ge schiedde door 42 leden. Bij nadere opgave kan het een opbrengst wor den van 100 gemet Jucunda's en van 6 gemet Mad. Matot. De voorzitter deelde mee, dat bij aanvoering op de dagveiling de chips voor jucunda's en Mad. te Fèbre het 2V2 K.G. gewicht niet mogen te boven gaan én dit der Mad. Matot de 2 K.G. niet. Door het personeel der veiling zal hierop nauw gelet worden. Besloten werd opgaaf te vragen voor den verkoop van fram bozen en groene boonen om gezamen lijk te doen veilen. Opgegeven werd een oppervlakte van 4 gemet fram bozen. De opgave kan tot 1 Juli ge schieden. „Voorzorg" te Wolphaartsdijk. Overzicht van 'het afge- loopen jaar. Zaterdag hield de vereeniging de „Voorzorg" te Wolphaartsdijk, afdee- ling van de Ned. Boeren Onderlinge een vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling 80 leden benevens 5 polderbesturen telt. Gedurende het afgeloopen boek jaar werden in totaal aangegeven 48 ongevallen; in 21 gevallen kon de ge troffene zijn werk blijven verrichten en behoefde alleen geneeskundige be handeling te worden vergoed. De to tale uitkeering aan getroffenen be droeg f 673,95. Aan ziekengeld in 'de vrijwillige ziekteverzekering werd uit gegeven f 1630,91. De ontvangsten be droegen in totaal f8179,70, de uitga gaven f 5993,13. Saldo 1 Mei 1930 f2186,57. De door de leden te beta len premie per f 1000 loon landbouw f 11,tuinbouw f 6,85, aankoopver- eenigingen f52. Als bestuurslid werd herkozen de heer Joh. Lindenbergh, als plaatsvervangend bestuurslid de heer H. v. Iwaarden, als leden van de financieele commissie de heeren J. A. C. Lenshoek en M. J. Mol, als leden van de geschillencommissie de heeren A. v. Strien, M. Janse en J. L. Goetheer. „Vooruitgang is ons streven Handboogschutters in Ktva- dendamme bijeen. De handboogsociëteit „Vooruitgang is ons streven" te Kwadendamme heeft ■gisteren een concours gehouden waar aan door 13 sociëteiten met 63 schut ters werd deelgenomen. De hoofdprij zen werden behaald als volgt: Hoofd vogel de heer Jan de Jonge van de „Vrije Schutters" te 's Heerenhoek; le klepprijs F. van Loenhout van„Ja- coba van Beieren" te Goes; 2e klep prijs A. Luik, idem; 3e klepprijs I. Slabbekoorn van „Willem Teil" te Kloosterzande; le zijvogel K. J. de Schrijver van .„Jacoba van Beieren" te Gces; 2e zijvogel J. van Doorri van „Zorgvlied" te Ellewoutsdijk; le bo- venkal L. Remijn van „Amicitia" te 's Heerenhoek; 2e bovenkal C. Lous van „Juliana"; le onderkal G. Zuid hof van „V.I.O.S." te Kwadendamme; 2e onderkal J. de Baar van „Willem Teil" te Ovezand. Waterschap Hoedekenskerke. Adhaesie aan het adres van Borssete. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke waren 18 ingelanden tegenwoordig, uitbrengende 20 stem men. Adhaesie 2al worden betuigd aan het door ingelanden van het water schap Borssele, tot den minister van landbouw, handel en nijverheid ge richte adres om te trachten eenige ver betering te brengen in de thans be staande drukkende toestand op land bouwgebied. Geen subsidie zal wor den verleend in de kosten verbonden aan de bestrijding van de iepenziekte. Voor verbetering van den ingang van den nieuw te maken haven in de „Val" wordt aan de provincie Zee land een stukje dijk verkocht tegen f2000 per H.A. Uit het polderverslag bleek, dat de schuldenlast van het waterschap nog f 69.950 groot is. De uitslag van de voorjaarspeilingen ble ken bevredigend te zijn geweest. H. van Iwaarden. f Men schrijft ons uit Heinkenszand Heden heeft deze gemeente een zwaar verlies geleden door het overlijden van den heer H. van Iwaarden. Behalve wethouder der gemeente, dijkgraaf van het waterschap 's Heer Arendskerke en president-kerkvoogd der Nederl. Herv. Gemeente, was hij jaren aan een voorzitter en bestuurslid van tal van andere plaatselijke vereenigingen. Zijn uitgebreide werkkring als voor beeldig landbouwer belette hem nim mer iets voor anderen te zijn. Nim mer werd tevergeefs een beroep op medewerking gedaan, wanneer het de belangen van zijn medeburgers gold. Daarom verliest deze gemeente in hem een zijner beste burgers, een ver lies dat hier algemeen wordt betreurd PROVINCIALE SNIPPERS. Zaterdagavond speelde de voet- balvereeniging te Kapelle V.D.O. te gen H.V.V. II van Hansweert een ge lijk spel 2—2. De voetbalvereenigïng te Kapelle is korten tijd geleden op gericht De uitzaai der schelpen voorde oestercultuur is wederom aangevan gen. Het laat zich evenwel aanzien dat dit seizoen niet zooveel als in 1929 zal worden uitgezaaid. De aan voer van de Zuiderzee zal ook iets minder zijn. De prijs is dezelfde ge bleven. De kwaliteit is tot heden be ter dan andere jaren. Vanwege de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te Yerseke zal binnenkort een verpachting gehouden worden. Vanaf die verpachting is de oude re gel weer gevolgd, dat iedereen (van welk kerkgenootschap ook) weer kan inschrijven. Dus geen Ned. Herv. pach ters alleen meer. Zaterdagavond speelde de voet balver. „Stormvogels" van 's Heer Hendrikskinderen tegen D. V. O. van Kortgene. De wedstrijd eindigde met 3-3. Het bestuur der waterkeering van den Calam. polder Borssele heeft de volgende voordracht opgemaakt voor de betrekking van secretaris-ont vanger van genoemden polder; no. 1 F. W. J. Immink te Borssele; 110. 2 C. Hage te Borssele en no. 3 Mej. A. C. Timans te 's Heerenhoek. Vrijdag geraakte een kind van den heer F. te 's Gravenpolder onder den auto van den molenaar V. te Nisse. De bestuurder stopte onmid dellijk, waarna het kind van onder de auto werd gehad. Het bleek niet gewond te zijn. Rechtbank te Middelburg. Flesscheatrek'kerij. J- B„ 41 jaar, 'koopman en commisskm- nair te Nieuwtlorp, word1 beklaagd dat hij in 1928, 1929, en 1930 te 's Heer Arendskerke er een gewoonte van heeft gemaakt om goederen te koopen, zonder volledige betaling, hebbende bij gekocht van: P. K. Nieuwenbuizen 620 H.L. aard appelen voor 434van F. Dekker 60 H.L. aardappelen voor f126; van P. Blok 11026 K.G. aardappelen voor f330,78; van Foort Zandee 40 H.L. aardappelen voor f 126,24; van J. de Regt 23 H.L. aardappelen voor f64,70; van D. Zandee 6722 K.G. mangels voor f53,77; van D. Goense 35 H.L. aard appelen voor f25,88; van J. Veiïmue 7251 K.G. aardappelen voor f310,75; van P. Remijn 3761 K.G. aardappelen voor f 155,44; van W. Westerweele 7584 K.G. mangels voor f52,95; van C. Schild- ker 4474 K.G. mangels voor f35,92, ter wijl hij geen dezer goederen volledig of ten deele heeft betaald. Eisch9 maanden gevangenisstraf. Huisvredebreuk in het Paleis op den Dam. Tegen Baldadige Studenten wordt 3 weken geeischt. Zooals wij hebben gemeld, hebben voor de Amsterdamsche reohlbank terechtge staan de beide Delftscbe studenten A. A. M. de B. en A. H. B., die op den avond na de Varsity (11 Mei) het Koninklijk Paleis te Amsterdam zijn binnengedron gen. Zij hadden aangebeld en toen de portier mededeelde, dat het Paleis niet te bezichtigen was, hadden zij hem opzij geduwd en waren het Paleis doorgeloopen. Tenslotte werden beiden gearresteerd, na dat zij een ruit van het Paleis aan de zijde van den Nieuwe Zijdsvoorburgwa) hadden vernield. De studenten werd door den Senaat voor den tijd van twee jaar de toegang tot de Technische Hoogeschool ontzegd. Zoowel van de zijde van het publiek als van die van de balie, bestond voor deze zaak veel belangstelling. Op de tribune had een aantal Delftsehe studen ten plaats genomen. De rechtbank werd gepresideerd door mr, Huysinga, terwijl mr. Massink het O. M. waarnam. Beide verdachten bekenden de ten iaste gelegde feiten. De Officier van Justitie, mr. Massink noemde in zijn requisitoir het geval zéér zeldzaam in de geschiedenis van het Kon. Paleis. Beide verdachten hadden te veel gedronken, zooals dat tijdens de Varsity veel voorkomt. Spr. is volkomen overtuigd, dat verdachten niet in het Paleis zouden zijn binnengedrongen, indien zij niet zoo veel hadden gedronken. Toch zijn zij be wust het Paleis binnengedrongen. Hier kan zeer zeker niet van een studenten grap worden gesproken, temeer daar het hier het Paleis van H.M. de Koningin geldt Deze plaats dient iedere Nederlan der heilig te zijn. Er is reeds een straf door den Senaat over beide verdachteD uitgespro ken, een straf, die hier en daar nogal verontwaardiging wekte, wat dit betreft hadden beiden „een gunstige pers». Doch spr. wil hiermede geen rekening houden, er dient tegen dergelijke onhebbelijkheden streng te worden opgetreden, daar H. M. de Koningin in dit geval werd beleedigd. Spr. eischte ten slotte een gevangenis straf van drie weken. Hierop was het woord aan den ver dediger, mr. J. de Vrieze PI. wees er op, dat het O.M. de zaak in een zeer ernstig licht stelde. De verdachten zijn reeds drie maanden geschorst door het corps en twee jaar door den Senaat. Hun examen is eveneens afgebroken, PI. ziet nog wel het grappige van de zaak in, al is deze ver keerd. De jongelui waren brooddronken en hadden pech, dat de vertrekken niet gesloten waren. Was dit wei het geval geweest, dan zou er niets gebeurd zijn. De zaak is zeer opgeblazen, en het ware beter geweest de heele geschiedenis dood te zwijgen. Ook dient de rechtbank niet te vergeten in welke stemming de ver dachten verkeerden na de overwinningen op de Varsity. PI. drong dan ook met klem aan op een geldboete subs een geringe voorwaardelijke straf. Uitspraak 27 Juni. ^Verduistering door een Advocaat. Tot een jaar veroordeeld. Vrijdag heeft de rechtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak tegen den 89-jarigen Amsterdamschen advocaat, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens verschillende verduisteringen, ge pleegd ten nadeele van een Duitschen doctor in de kunstgeschiedenis, dr. II. H. Sch. Het O.M. had 2 jaar gevangenisstraf geeischt met aftrek van 6 maanden voor- loopige hechtenis Verd. werd veroordeeld tot eeu gevangenisstraf van 1 jaar. Pe rech'bauk overwoog, dat verd. zioh meer dan eens heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, bovendien oefende hij in d'en tijd het beroep van advocaat en procureur uit. De rechtbank overwoog echter ook, dat het bekend worden van hel misdrijf door verd ge pleegd, reeds een geduchte val voor hem be'eekent in zijne positie als advocaat en procureur. Bank gesloten. Surseance van betaling aan gevraagd. De heer L. F. Roos, kassier encom- mïssionnair in effecten alhier, heeft per circulaire bekend gemaakt, dat zijn kanfoor van heden af gesloten is, en dat geen transacties meer door hem gedaan zullen worden. In de cir culaire wordt gezegd dat een en ander verband houdt met moeilijkheden, die het kantoor zijn aangedaan door een groote bank. De heer Roos zal zoo spoedig mogelijk surseance van be taling aanvragen, en trachten de za ken op een voor de clientèle zoo voordeelig mogelijke wijze af te wik- kelen. Concert. „Kunstvrienden" zal morgenavond te half negen op de Markt concerfee- ren. Uitgevoerd wordt het navolgend programma: Groot Rotterdam, marsch Schootemeijer; An der schonen blauep Donau, J. Strauss; Ich habe keinauto, H. May; Heinzelmanchens Wachtpa- rade, K. Noack; Ernst August, marsch, H. L. Blankenburg. Pauze. Florenti- ner march, J. Fucik; Donauwellen, J. lvanovïei; Abschied der Gladiatoren, H. L. Blankenburg; Die Schmiede im Walde, W. Eilenberg; De kleine Amor; Mondnacht auf der Alster, Oscar Fé- tras; Finale. i Na de pauze solo voor accordeon: I. The Wedding of, the Painted Doll, N. H. Brown; 2. Coucou Walzer. Goes I H.K.I. I. De laatste wedstrijd van het tournooi; een gezellige avond in het Schuttershof. Gisteren had alhier op het terrein aan den Poldersche weg de laatste wedstrijd van het nederlaag-tournooi plaats, en wel tusschen Goes I en H.K.I. uit Breda. Als de scheidsrech ter half drie beginnen fluit, verschijnt „Goes" met 2 invallers. „Goes" trapt af en direct worden goed opgezette aanvallen ondernomen, geleid door den middenvoor van „Goes". De ver dediging weerstaat echter de moeilijke oogenblikken. Als er eenige minuten gespeeld ïs krijgt de Goesche links buiten den bal in zijn bereik, geeft een prachfigen voorzet en de rechts binnen kogelt de bal in het HK.I.- net (1—0). Daardoor is H.K.I. geens zins ontmoedigd, speelt een goed slui tend spel en de middenvoor ziet kans den gelijkmaker te scoren (11), me de dank zij den sterken wind, die hij in de rug heeft Toch zijn de Goesche spelers in de meerderheid, en door toedoen van den middenvoor, die zeer goed op -dreef was, brengen zij den stand met eenige minuten verschil op 4—1. Eenige minuten voor de rusf krijgt H.K.I. een strafschop te nemen, die in een doelpunt wordt omgezet, zoodat de stand 42 voor „Goes" de rust inging. Na de rust pakt H.K.I. beter aan, maar toch heeft „Goes" wederom succes door haar midden voor, die den bal onhoudbaar ,in hef net deponeert (5—2). H.K.I. dat zich nog niet gewonnen heeft, tracht den achterstand in te halen, en het gelukt haar, ditmaal door haar rechtsbinnen (5—3). In het laatste gedeelte van den strijd weet de rechtbuiten van „Goes" er nog een doelpunt aan de 5 toe te voegen (6—3), maar ook H. K.I. weet nog eenmaal te doelpunten, waardoor de eindstand op' 6—4 werd gebracht. Voor dezen wedstrijd was een extra-medaille beschikbaar ge steld door een bestuurslid van „Goes". Des avonds had in het Schuttershof de aangekondigde prijsuitreiking plaata Nadat eerst de jazz-band een drie-tal nummers had gespeeld, gaf de voor zitter, de heer Huijsse, een overzicht van de nederlaag-wedstrijden. Spr. zei dat „Goes" met voldoening op deze wedstrijden kan terugzien en dat er maar één elftal is geweest dat „Goes" een nederlaag heeft kunnen toebren gen en nog wel met de kleine cijfers van 2—1 n.l. N.O.A.D. uit Tilburg. Verder bracht spr. dank aan de spe-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2