N*. 70 Maandag iO Juni 1950 117 Jaargang. IEDER GRATIS mi I Aspirin PpoVincienieuWs Het meisje, dat met een Koning trouwde Vandaag heef en droog, dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 mum en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct» per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. die zich van heden af voor 3 maanden op de „GOESCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI Provinciale Staten van Zeeland. Voorstellen voor de eerst volgende vergadering. Voor de a.s. zitting van de Provin ciale Staten zijn thans nog de volgen de voorstellen ingekomen: Weg Zierikzee—Brouwershaven. Voor de verbetering van de traverse door de kom van Zonnemaire werd destijds noodig geacht f 47.500, waar van de provincie f37.500 als subsidie toezegde bij besluit van 26 Juli 1927. Thans is nader gebleken dat de kos ten van aankoop der benoodigde per- ceelen zijn gestegen van f28.500 tot f 30.000 en die voor de verbeterings- werken van f19.000 tot f31.000, mede door dat is opgenomen de verbete ring van ongeveer 50 M. weg van den Blooischedijk en een meer uitgebreide verbetering van de eerste 300 M. van de traverse, dan oorspronkelijk was gedacht. Het aandeel der provincie zal stijgen van f37.500 tot f51.000 en Ged. Staten stellen voor daartoe te besluiten. Weg St. JanssteenClinge. Door het bestuur van den St. Jans- steenpolder is medegedeeld, dat de laagste inschrijving voor de verbete ring van den weg tusschen St. Jans steen en Clinge f17.712 bedraagt of f1041 meer dan geraamd was. Voorts bleek het gewenscht, om eenige strook, jes grond met boomen en heggen, die het uitzicht belemmeren, aan te koo pen, waarvoor de koopsom f 345 be droeg. In verband met een en ander stel len Ged. Staten voor het renteloos voorschot voor deze wegsverbetering te verhoogen van f17.350 op f20.247. Zenuw- en zielszieken. Naar aanleiding van het in Decem ber 1928 in hunne handen gesteld ver zoek van het bestuur der „Centrale vereeniging ter behartiging der maat schappelijke belangen van zenuw- en zielszieken" te Utrecht, om een sub sidie van f500 voor 1929, zeggen Ged. Staten dat het in verband met in te winnen inlichtingen niet mogelijk was eerder van advies te dienen. Inmid dels is ingekomen een nieuw verzoek om subsidie voor 1930. Vroeger heb ben de Staten op voorstel van Ged. Staten afwijzend op dergelijke verzoe ken beschikt, doch een met het be FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik wist zelf maar al te goed, -dat ik hem aanbad. Maar op dat oogen- blik was het mij onmogelijk hem te antwoorden, en slaagde ik er zelfs niet in een woord uit te brengen. Ik voel de hoe ik vuurrood werd, en toen legde hij zijn armen om me heen en kdste me. Ik was zoo gelukkig, dat ik wel in snikken had kunnen los barsten. Opeens, geheel onverwacht, liet hij me los. Ik meende, dat hij buiten voet stappen onderscheidde. Ik bemerkte, hoe weer die ernstige trek 'op zijn ge zicht kwam, en kort daarop trad Ar thur binnen om te zeggen, dat er een andere wagen gezonden was, welke thans voor stond. Uittreksel van een brief, geschiieven stuur van Vrederust" gehouden be spreking heeft Ged. Staten evenwel doen zien, dat het belang der Provin cie bij den arbeid der Centrale ver eeniging grooter is dan zij aanvanke lijk' meenden. Naar het schijnt, is „Vrederust" op den duur voornemens zich bij deze vereeniging aan te slui ten; in elk' geval treedt deze advi- seerend op en aangenomen moet wor den, dat hare adviezen van groot be lang zullen zijn voor de ontwikkeling van het instituut „Nazorg". Ged. Sta ten vinden in een en ander aanleiding tot wederopzegging toe aan de ver eeniging een subsidie van ten hoog ste f100 per jaar toe te kennen. Tertiaire wegen. Daar er bezwaren zijn gerezen te gen den termijn van 20 jaar voor de terugbetaling van rentelooze voor schotten voor de verbetering van z.g. tertiaire wegen en destijds voor dien termijn geen bepaalde reden is aan gegeven, stellen Ged. Staten voor den termijn te wijzigen in 30 jaar, met bevoegdheid voor hun college om in bijzondere gevallen een korteren ter mijn voor te schrijven. Regeling jaarwedden en werktijden. Naar aanleiding van het besluit van 3 Dec. j.l. tot aanhouding van hef voorstel tot wijziging in enkele jaar- weddenregelmgen, opdat Ged. Staten zouden kunnen nagaan of een algehee- le herziening niet gewenscht ware, hebben Ged. Staten verschillende wij zigingen ontworpen, welke zij aan de commissie van overleg ter beoordee ling voorlegden. In het antwoord der commissie blijkt, dat de commissie eene motie aangenomen heeft, waarbij Ged. Sta ten worden uifgenoodigd, hun stand punt inzake het nemen van maatrege len, waardoor de diensttijden van het varend personeel der Prov. Stoom bootdiensten aanmerkelijk zouden worden ingekrompen, ten spoedigste te bepalen en daarbij met de belan gen van het personeel dier diensten volledig rekening te houden. Ofschoon de regeling dezer diensttijden tot hun ne bevoegdheid behoort, willen Ged. Staten er toch enkele woorden aan wijden, omdat een inkrimping van de diensttijden van het varend personeel noodwendig gepaard moet gaan met uitbreiding van dat personeel en der halve met verzwaring van de finan- cieele lasten der provincie. Ged. Sta ten zeggen, dat het vaststellen van een eenigszins bevredigende regeling, die tevens niet al te zware eischen aan de Prov. financiën zou stellen, verre van gemakkelijk is. Dit blijkt ook reeds hieruit dat hoezeer op onder scheiden tijdstippen door verschillen de besturen van personeel-organisa- ties verzoeken in bovengemelden zin tot Ged. Staten werden gericht, die verzoekers steeds in gebreke zijn ge bleven, den weg aan te toonen langs welken, naar hun oordeel, op vooi de provincie aannemelijke wijze, hef beoogde doel zou kunnen worden be reikt Zij bepaalden zich tot aanwij zing van het te bereiken doel, doch de keuze der middelen om daartoe door den Koning van Lostrasia, aan zijn opperstalmeester en persoonlijken vriend, Graaf Hugo Resta, die ver hinderd was met zijn koninklijken meester mede te komen naar Enge land ter bijwoning van de huwelijks plechtigheid, daar hij bij de manoeu vres van het Lostrisiaansche leger een ongeluk had gehad. Graaf Hugo had zijn opvoeding in Engeland genoten, en de Koning schreef hem in het En gelsch, iets wat zijn gewoonte was te genover zijn intieme kennissen. ,Je vraagt me, hoe mijn ontvangst in Engeland is geweest. Deze was in één woord schitterend! De Engelschen zijn zeer zeker de vriendelijkste, har telijkste en meest sympathieke men- schen van de wereld. Iedereen, uit den hoogsten zoowel als uit den laag- sten stand, behandelt mij alsof ik een landgenoot ben. Of ik me amuseer? Mijn beste jongen, ik ben hier niet voor mijn plezier: althans nu niet Trouwen brengt heel wat rompslomp met zich mede, eindelooze recepties, en duizenden personen, vereenigingen en instellingen willen geschenken en huldeblijken aanbieden. Al de ca- deaux zullen in het Keizerlijk Genoot fe geraken, lieten zij, van hun stand punt beschouwd wijselijk, aan Ged. Staten over. Deze hebben dan ook zonder die motie reeds geruimen tijd het vraagstuk van de diensttijden in studie en vertrouwen niettegenstaande de vele moeilijkheden, die moeten worden opgelost, binnen niet te lan gen tijd tot een oplossing te geraken, waarbij, zooveel als redelijkerwijs mo gelijk is, aan de wenschen van hef personeel tegemoet wordt gekomen. Hoezeer Ged. Staten zich niet ontvein zen, dat een dergelijke regeling geld zal kosten, meenen zij, dat onzeker heid omtrent de grootte van het of fer, dat hiervoor van de provincie zal worden gevorderd geen reden be hoeft te zijn, om de voorgenomen her ziening der jaarwedden geheel te la ten rusten. De commissie verklaart zich een te genstandster van de voorgestelde kin- der- en diploma-toelagen, terwijl zij zich, in afwijking met het voorstel van Ged. Staten heeft uitgesproken voor premievrij pensioen. Verder wilt de commissie voor alle ambtenaren 65 jaar als de leeftijd op welken ont slag moet worden genomen, zien be paald. Een gratificatie bij ziekte van iemand, die ziek is en wiens ambt men waarneemt, wordt gewenscht en een opheffing der ongelijkheid, wel ke bestaat ten aanzien der toekenning eener tegemoetkoming in de huishuur, noodig geacht. Ged. Staten wijzen er op, dat vol gens hun voorstellen f33.000 meer per jaar zal noodig zijn en als alle wen schen der commissie zouden worden ingewilligd rond f64.000 en daarom zouden zij gaarne op verschillende be ginselen geestverwanten hooren. In af wachting daarvan verzoeken zij de ont worpen salariswijzigingen buiten be spreking te laten. Zij vragen het oor deel der Staten over het toekennen van een kindertoeslag te beginnen met hef derde kind; het toekennen van diploma-toelagen; het heffen van pen sioensbijdragen op den bestaanden voet; het verlagen van den leeftijd voor ongevraagd eervol ontslag op 65 jaar; het toekennen van een gratifi catie voor het waarnemen door een ambtenaar gedurende meer dan een maand onafgebroken van hef ambt van een boven hem gestelden ambtenaar en wel zoo, dat die toekenning over wordt gelaten aan het oordeel van Ged. Staten; en het toekennen van een tegemoetkoming in de huishuur op den bestaanden voet. Begroofing Wegenfonds. Ged. Staten stellen voor de begroo ting 1930 van hef Provinciaal Wegen fonds vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 673.323,13. Rekening 1928. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening over 1928, welke aan wijst in ontvang f 5.117.090,41 en in uitgaaf f5.029.578,76, alzoo een goed slot van f 87.511,65. Steiger Walzoorden. Op desbetreffende schriftelijke vra gen van den heer Koster, antwoorden Ged. Staten, dat hen bekend was, dat de verlichting aan den steiger te Wal zoorden niet in orde was, maar dat reeds in Mei 1929 voorbereidende maatregelen tot verbetering van de verlichting zijn genomen, maar dat die door omstandigheden, buiten den wil van Ged. Staten, konden die toen niet tof uitvoer worden gebracht. Inmid dels zijn de gerezen bezwaren onder vangen en is voor eene behoorlijke verlichting zorg gedragen. schapsgebouw voor het publiek ten toongesteld worden. ,Ik moet je tusschen twee haakjes even vertellen, dat ik toen ik op een avond heel laat bij Lord Redlington opliep, met „chemin de fer" achttien duizend francs won. Niet slecht, vindt je wel? Generaal Lymton organiseerde te Lymton Court een polo-match. Het was een prachtige wedstrijd, doch mijn partij verloor. Ik voelde me niet thuis op Lymton's paarden, niettegenstaan de het prachtige beesten zijn. ,Om je de waarheid te zeggen, oude jongen, heb ik erg te doen met mijn kleine bruid. Ze is een heel bekoor lijk kind. Het is inderdaad vervloekt hard voor haar. Ze is mooi genoeg en moest feitelijk trouwen met een ge wonen man, die haar liefheeft, en van wïen zij ook houdt. Ik voel me wer kelijk eenigszins bezwaard. Natuurlijk zal het zeer gemakkelijk zijn met haar om te springen. Ze heeft zulke aar dige maniertjes en is inderdaad een schoonheidhet echte, blonde En- gelsche type. Ook doet ze veel aan sport. Ze tennist uitstekend, speelt goed hockey en kan bijna even hard loopen als een jongen. La, la, la, het hindert me als 1k er aan denk, dat morgen misschien N -jx'Ir koel en nat!'£ Daarom ook in den zomer nooif zonder Aspirin- tabletten. leenig op de wereld Lel op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 cls.^ Gemeenteraad van Ovezande. De salarisregeling aange nomen. De raad van Ovezande vergaderde Vrijdag. In verband met de nieuwe conceptregeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen, ont vangers en wethouders wordt beslo ten aan Ged. Staten te berichten, dat tegen de nieuwe regeling geene be zwaren bestaan, hoewel men den tijd voor verhooging van f ractementen niet juist gekozen acht. Het daarin ver vatte voorstel tot kindertoeslag vond warme toejuiching en zou ook wor den begeerd als de verdere regeling niet tot stand kwam. In de begroofing van 1929 wordt eene wijziging aange bracht. De pensioensgrondslag van den gemeente-ontvanger werd nader vastgesteld. Op een verzoek van het Christelijk Schoolbestuur tot aan schaffing van nieuwe leermiddelen werd gunstig beschikt. PROVINCIALE SNIPPERS. Zaterdagavond speelde de voet- balvereeniging „Ajax II" uit Yerseke op het terrein in den Ouden Polder te Wemeldinge tegen S.M.I.T. I al daar. De uitslag was 2—0 in 'hef voor. deel van „Ajax". De aangekondigde openbare ver gadering over „Kerk en Vrede" in We meldinge, waarin de heer J. Okkërse zou spreken over: „De Evangelische christen en de oorlog" is door de zéér geringe opkomst der "bezoekers (er waren 6 a 7 bezoekers), niet door gegaan. Vrijdagmiddag is de coiffeur G., van Kapelle afkomstig, op den hoek bij hotel Smits te Wemeldinge, door dat hij geen gas afsloot, met zijn mo tor op dusdanige manier in aanraking gekomen met het ijzeren hek voor het hotel, dat hij omver sloeg, en met uitwendige kneuzingen werd opgeno men. Ook de motor was beschadigd. zij in dat muffe Paleis te Vesteral als het ware opgesloten zal zitten. Ik zelf kan er van tijd tot tijd eens uit loopen, maar zij zal het bard genoeg hebben, dat arme kind! Alle vrotu- wen zullen haar natuurlijk het leven zuur maken, want bij haar vergeleken zijn zelfs de mooiste onder Hen, lee lijk. ,Het is jammer, dat wij niet op commando kunnen liefhebben, niet waar, oude jongen? Ik kan je echter wel zeggen, dat ik mezelf gelukkig ach f, als ik denk aan die monster achtige Xantippe, waaraan mijn neef Adelbert voor zijn heele verdere le ven vastzit. „Staatsbelangen" zijn al lemaal goed en wel, Hugo, doch ik ben erg bang, dat men de bittere pil wel een beetje al te veel verguld heeft voor het kleine meisje. Ze schijnen haar te hebben wijsgemaakt, dat ik wanhopig verliefd op haar ben, even als Henry de Achtste dat werd op het portret van Anne van Cleve, weef je niet? Ze heeft met geen enkel woord daarop gezinspeeld. Daarvoor is ze veel te lief en bescheiden. Niettemin iieb ik den indruk dat iets dergelijks haar gezegd is geworden. „En jij kunt beter dan iemand aa rd JUNI. Polletiek, polletiek bromde mijn vriend de staatsman, ter- wijl hij ongeduldig op zijn stoel heen en weer schoof, wat heb je toch al tijd te smalen op polletiek-Kunnen we 't soms stellen zónder polletiek Hooren we niet alien belang te stel len in de wijze, waarop wij worden geregeerd Maar als alle politieke partijen eens ophoepelden en de 'Kamerleden voorlaan het algemeen belang dienden in plaats van het partijbelang Quatsch! raasde mijn staatsman. Het algemeen belang! Wal is het al gemeen belangledereen zal op die vraag een ander antwoord geven, om de eenvoudige reden, dat er nog zoo iets als beginselen zijn. Uit die begin selen ontstaan de partijen en daar door komt het, dat iedereen het al gemeen belang anders ziet. Dus als ik het goed zie, moest men eigenlijk liever het algemeen be lang opheffen, want dat brengt de verdeeldheid Maak geen gekheid, daar is de zaak te tragisch voor. Je mag nu al betreuren, dat de Kamer de A.V.R.O. beknot heeft, maar het is en blijft een besluit, door de groote meerder heid van het Nedertandsche volk ge- sanctionneerd, sinds het door zijn kie zers in Juli l.l. 53 mannen van Rechts en 24 van de S. D. A. P. naar de Tweede Kamer zond. Mag ik beleefd opmerken, op-, perde ik bescheidenlijk, dat ik dit betwijfel? Dacht u b.v„ dat alle chris- telijk-historischen, alle antt-revolution- nairen dol zijn op katholieke propa ganda? Hebt u niets gemerkt van den papieren opstand der hervormde pre dikanten? Dacht u, dat alle katholie ken het toejuichen, dat de socialisti sche sprekers, na in het Zuiden van ons land angstvaltig uit de weinige be schikbare zalen te zijn geweerd, vrije lijk via de luidspreker de katholieke huiskamer zullen binnen dandinee- ren? Dacht u, dat de tienduizenden menschen, die gewoon zijn uit louter oppositie op de S. D. A. P. te stem men zonder erbij te zijn aangesloten, willen helpen een artistieken onpoli- tieken omroep te vermoorden? Maat dacht u dat de politieke bonzen zich afvroegen wat hun kiezers ergens van denken? En moet ik soms respect hebben voor prof. Slotemakex de Bruine, die in de Kamer de behan deling van de A.V.R.O. streng af keurt en toch zijn stem tegen de mo tie van afkeuring uitbrengtKan hei algemeen belang behartigd tvorden door verloochening van eigen over tuiging ten behoeve van de polletiek Ik had met zooveel geestdrift ge praat, dat ik niet had gemerkt, dat mijn staatsman was ingeslapen. Toen ik met mijn vuist op tafel sloeg, werd hij wakker en bromde.- „Onzin!" Is het niet vteeselijk, dat ze alteen maat naar hun eigen stem kunnen luisteren? ders begrijpen, dat er in die richting niets van mij te verwachten is. Ik wilde, dat je Karina bij de gala-voor stelling in de Opera had kunnen zien. Ze kwam over van Parijs. Ik had haar in geen twee maanden gesproken. Ik heb slechts een paar woorden met haar kunnen wisselen in Bondstreet, toen ik een wandeling maakte. Kapi tein Eliassen was bij me, doch hij verdween heel kiesch onmiddellijk in een winkel. Ze is mooier dan ooit en is naar Lostrasia teruggegaan naar haar kasteel in de Alpen, haar „Arends nest", zooals zij het noemt". Uit het dagboek van Lady Margaret Lindenfold. De morgen van mijn trouw-1 dag. Er is zulk een eigenaardig rustig en vreemd gevoel over me gekomen, dat ik veel gelijk op een klok die is blijven stilstaan. Ik heb slechts een paar minuten tijd om te schrijven, voordat ze me komen kleeden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1