Grionik-Pilletjes 4 De Schelde- Zender. Stadsnieuws Mevrouw (tot dienstbode)Heb je ook onder het karpet geveegd? Dienstbode: Ja, mevrouw, ik veeg altijd alles onder het karpet. Een jonge man kwam op een partijtje en begaf zich regelrecht naar de gastvrouw Wat vind ik dat aardig van u, dat gekomen is, zei ze hartelijk. Maar wa is uw broer? O, onze zakea zijn zoo druk, dat maar één van ons weg kon. Toen hebben we er om gedobbeld. En? Ach, antwoordde het jonge mensch verstrooid, ik verloor natuurlijk. Op de boerderij waren twee extra knech ten aangenomen. Den eersten dag, dat die moesten eten (er was rijstebrei op tafel) had de vrouw nog maar een lepel over. De ander moest zich met een vork tevre den stellen. De eene knecht kreeg dus haast niets, terwijl de ander at alsof k aangenomen werk was. Toen de pot zoo wat tot op een derde leeg was, begon het dien met den vork fce vervelen. Hij trok den ander aan de mouw en zei: Zeg, maat, ga jij nou eens harken dan ga ik graven. Gevangenisdirecteur: Zoo, dus morgen slaat voor jou het uur van scheiden. J< gaat zeker dadelijk je gezin opzoeken, zoodra je ontslagen bent? Ja, ja, dat wel, maar ik zal toch eerst een paar huisbezoeken moeten bren gen. Ik kan toch niet met leege handen aankomen! Slim had een goede mop gehoord, die hij aan z'm vrouw wilde vertellen. Nauwe lijks binnengekomen, zei hij: „Zeg Lien weet je waarom ik' er uitzie als een muil ezel?" En mevrouw, die juist niet erg in haar humeur was, antwoordde kort: „Neen, ik ben er al aan gewend je jjjoo te zien, maar hoe het komt heb ik me nooit afgevraagd." Men kan nooit wetenschap genoeg vergaren, zei de heer M. nadrukkelijk. Zoo! was al wat zijn vrouw zei. Ik wensch mij te wijden aan de astronomie. Hoor eens, Karet, riep zijn echt- genoote uit op harlden toon je zult'wat' anders moeten verzinnen om heele nachr ten uit te blijven. 5' 1 Heer des huizes: Jan, ik heb je na morgen niet meer noodig. Ik ga alles zelf doen. Mijn eigen wijn drinken en mijn eigen sigaren rooken. den is voor zuigelingen-bescherming. Ook behandelde hij de vraag wat het doel is en hoe hef wordt nagestreefd. Spr. wees er op, dat het geboortecij fer steeds dalende is, maar ook het algemeen sterftecijfer. Dit laatste zal niet steeds kunnen blijven dalen en als dan hef geboortecijfer toch blijft dalen, richt dit een volk ten gronde. Frankrijk is volgens spr. daarvan het bewijs. Als men de zuigelingen krach tig maakt, spaart men op lateren leef tijd de kosten van dokters, ziekenhui zen enz. Bij de f.b.c.-bestrijding geldt het een ziekte doch bij de zuigelingen sterfte verschillende ziekten. In 1923 werd ter zake de eerste vergadering in Zeeland gehouden en toen is reeds aangedrongen op het vestigen van consultatiebureaux en het houden van moeder-cursussen, terwijl ook de regeering in die richting werkt. Ook opleiding van speciale huisbe zoeksters voor zuigelingenbescherming is zeer gewenscht, want het huisbe zoek is goed voor controle en ook voor de statistiek. Men moet goed in prenten, dat voor een deugdelijke kin derverzorging goede hygiëne onmis baar is. Aan de hand van Statistieken en platen heeft spr. nader uiteengezet de goede gevolgen van de verzorging en controle en ook aangegeven, dat zie kelijke storingen bij de geboorten, aandoeningen van maag en darmen en van de ademhalingsorganen de voor naamste oorzaken zijn van de groote kindersterfte. Door de cursussen is bij de bestrijding van deze sterfte reeds veel succes geboekt. Ook het onderzoek tijdens de zwangerschap is voor hef kind, dat geboren wordt, van groot belang en bevordert de kans op krachtige kinderen. Een verslapping van toezicht doet het sterftecijfer weer direct stijgen. In Zeeland zijn thans in totaal 12 consultatiebureaux gevestigd, dit moet nog veel meer worden en spr. roept den steun in van de afdeelingen der ver- eenïging. Er werden tot nu toe een 10-tal moedercursussen gehouden, dit moet ook meer worden. Als men een lokaal kan krijgen en men betaalt f 10,per cursus (in sommige ge vallen minder) dan kan men gerust een cursus aanvragen. Men moet daar naast de wijkverpleegsters gelegenheid geven om specla'e cursussen vóórhaar bij te wonen en ten slotte zijn ook' de bakercursussen, waarvan "de theoreti sche lessen gratis worden gegeven en de practische in enkele plaatsen der provincie, waarna een diploma wordt uitgereikt, ten zeerste aan te bevelen. Hallo, Hallo. Hier is het draadloos uitzendstation de Schel dezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de electrische tram tusschen. Mid delburg en Vlissingen op de beide Pink sterdagen 20450 passagiers vervoerde Toch doen er zich nog geen serieuze koot pers voor het hobbelend vehikel met het beruchte slechte spoor op, dat V.V.V. te Middelburg eigena resse is geworden van de verlichtingsap paraten, die eenige weken geleden hïet Middelburgsche stadhuis bij avond zoo mooi als een nieuw stuk marmer maakten. V.V.V. heeft het plan het stadhuis enkele keeren per week te verlichten. We vra gen ons af of V.V.V. in onze hoofdstad geen nuttiger gebruik van haar gelden had kunnen maken. Touristen zullen waarlijk niet naar Middelburg komen teneinde den toren bij kunstverlichting te zien. Hoe mooi die op zichzelf ook wezeni mag, dat nu weer eens in Tholen een die* renbeul aan het werk is geweest. De on verlaat sneed een paard1 in een der achteaf- beenen. „inlanders kennen geen dieren liefde", zei de Indonesiër Frans dezer dagen in zijn lezing. „Nederlanders wel". Laat hij het Thoolsc'he geval niet hooren, dat de kruisbessen dit jaar velen een strop bezorgen, dat de landbouwers in Zeeuw schi- Vlaanderen zich met waar fanatisme op den teelt van bloembollen werpen en groor te bedragen in die producten steken. Als uit die rage maar geen tweedien tulpenhandel voortkomt. Insiders vreezen het ergste-, dat de aardbeien, wat de prijs be treft, goed hebben ingezet, ondanks het feit, dat iedereen in Zeeland, lekker ge maakt door de winsten op de aardbeien het vorig jaar, in die vruchten „doet"', dat de politie in Yerseke iemand aan hield, die zich voor uitgever uitgaf. Hij voor een Visscherijboek uit te geven. Vermoedelijk bedoelde hij de gelden van goedgeloovige Yersekenaars, - dat ooit in Zeeland wellicht een te kort aan leerkrachten bij het lager onder wijs zal ontstaan. Waarom is destijds ook de normaalschool in Go-es opgedoekt. En fin.... men kan haar ons weergeven, - dat er geen geld meer is voor de restauratie van de consistorie-kamer der Groote Kerk in Goes, - dat de nachtegalen en andere gevleu gelde zangers, domicilie hebbend te Wi.3- sekerke, besloten zouden hebben dit jaar geen muziek meer te produce eren. Hun besluit zou verband houden met het Pink ster-concours der Zeeuwsche muziekge zelschappen daar ter plaatse, dat sommigen vreezen dat het met het christelijk lyceum in Go-es deinzelfden weg opgaat als met het christelijk zieken huis, hetwelk men eenige jaren geleden in de ganizestad dacht te vestigen, - dat het lyceum meer kalts van sla gen gehad zou hebben indien tot de op- ïchting was besloten voor den bouw van de nieuwe Gereformeerde kerk, dat een sergeant-majoor in Middel burg een (voor de journalistiek gelukkig niet spelender wijze) te water geraakt knaapje nasprong, hoewel hij zelf niet goed zwemmen kon. Ook onder uniform jassen kloppen nog helden-harten, dat in de eerste week, dat de zee baden in Vlissingen geopend waren, 1371 vrouwen en mammen zich in de zee beu natten, -dat vele bezoekers der Antwerp sche tentoonstelling nog niet bekend zijn met het feit, dat verschillende der van Amtu werpen naar Esschein vertrekkende trei nen niet meer van het Centraal Station, doch van Antwerpen Oost vertrekken en dit o.a. de laatste trein, die verbinding met Zeeland geeft die van kwart voor negen (Belgische tijd), dat 19 en 20 Augustus in Clinge een klompenbeurs gehouden zal worden, dat wij niet van plan zijn daar heen te gaan, dat we niet gehoord hebben of de oudheidkundige vereamigiing te Goes een rol speelt hij de ontvangst van Üe leden van de Ned. vereniging van oudheidkundigen, die in Juli in Goes komen vergaderen. Zal echter wel, dat in Middelburg tijdens een con cert op het Molenwater een 10^-jarige kuitenprikker ontdekt is. Met behulp van De terugkeer van Prins Carol naai' Roemenië en zijn uitroeping tot Koning "heeft veel enthousiasme in Roemenië verwekt. Koning Carol II begeeft zich naar de Kamer van afgevaardigden na zijn aankomst fe Boekarest. een pen onderzocht het kuit-lievend jong- mensch de Joop-apparaten van het zwakke geslacht, -dat een gedeelte van de suikerfabriek .Zeeland" gesloopt zal worden, dat bij aankomst van den mailtrein in Vlissingen een passagier overleden bleek te zijn. Het was een Duitscher, op weg naar Engeland, dat een marine-man een dezer nach ten zich toegang verschafte tot het huis van een in Vlissingen alleen wonende vrouw. De couranten meldden, dat hij dit deed met minder eerbare bedoelingen. Een inbreker? dat in diezelfde stad, n.l. in de voor malige kazerne Willem III een jeugdher berg geopend is. De geraamten der daar verblijf gehad hebbende soldaten zullen zich vermoedelijk in hun graven hebben omgekeerd, dat de suikerfabriek Sas van Gent dit jaar weer aan (de campagne zal deel nemen, - dat Maandag 50 werklooze Middel burgers naar Drenthe zullen verhuizen. Men mag in de hoofdstad wel een beetje zuiniger met de zielen omspringen. Op den duur houdt men er niet veel meer over, dat Ged. Staten in de dorpen, niet veel succes hebben met hun ontwerp in zake de nieuwe regeling van d'e jaarwed den der burgemeesters, secretarissen enz. Vele dorpsche gemeenteraden zouden de salarissen der onderhavigen nog liever ver lagen dan verhoogen, - dat de witte maden, die men wel aan de wortels van knolplanten treft, in Aardenbuirg bewezen hebben ook van aardbeieniplanten te houden. Het her nieuwt ons met welk middel de planten,- ziektenkuindige dienst de maden via de kranten van smaak zal doen veranderen, - dat op de Goesche raadsagenda, die Maandag in behandeling komt het voor stel tot den bouw van een badhuis alweer ontbreekt. We vallen dikwijls in herha ling, dit geven we gaarne toe. Liever echter zouden we dit niet doen, - dat de open ramen, erg vCe'l radioi- muziék door laten, dat dé Marktbewoners in Goes altijd nog de repetities der plaatselijke muziek gezelschappen kunnen volgen. De open bare concerten brengt dezen Goesenaren dus geen neiuws, - dat dezelfde bewoners des zomers een hekel hebben aan de hengsten, die het officieel op het heng sten-ge weten hebben dat de Markt niet bestraat wordt. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu tot volgende week Vrij- Adieu. Ned.-Indonesisch verbond. Waf het verbond beoogteen kruistocht van Noto Soeroto en Frans ten behoeve der rijks eenheid. De dichter-prins Raden Mas Noto Soe- •oto en de Timorees C. Frans, die in ons (and een kruistocht ondernemen teneinde leden Ie werven voor hel Nederlandsch-In donesisch Verbood, hebben Woensdag avond in de „Prins van Oranje" alhier, voor een vrij groot aantal belangstellenden gesproken. De heer D. J. Karres, secretaris van het comité van aanbeveling leidde de Indo nesiërs in met een korte uiteenzetting van het doel van het verbond en met het uitspreken van dank aan allen, die in Goes hebben meegewerkt om den avond te doen Hierna was het woord aan den heer Frans, evenals de heer Noto Soeroto in de nationale dracht van het land zijner ge boorte gekleed. De heer Frans zei, dat Nederland een groot land is door zijn werk in Indië. Ne derland en Indonesië hebben tesamen een oppervlakte, even groot als West-Europa, en zij vormen een gemeenschap van 60 millioen zielen. De kroon van de groot heid van Nederland is het werk dat in Indië tot stand is gebracht. De smaragden, die zich slingeren om den evenaar, zijn door de bemoeiingen van Nederland gaan stralen. Nederland heeft in Indië zulke groote en goede dingen in het leven ga- roepen, dat het andere koloniale mogend heden tot voorbeeld' kan strekken. Het werk, dat Nederland heeft gewrocht, al dus spr., wordt bedreigd. Want het oosten is ontwaakt; de gekleurden vragen mede zeggenschap (niet zoozeer in de politiek dan wel in het economische leven) en allen verlangen gelijk te zijn aan dan blan(- ke, en als zoodanig behandeld te worden In Indonesië is een rasgevoel, een volks bewustzijn ontstaan, dat bij sommigen, reeds is uitgegroeid tot een haat jegens de blan ken. Bij sommigen, doch bij anderen kan dit nog komen, en. daarom wordt Neder land bedreigd. Het gevaar wordt verj- gvoot door de communisten, die met opzet het oosten geregeld prikkelen, en door de extremisten, die een grof gebruik maken van de, zelfs in de grijze oudheid, door Nederlanders gemaakte misslagen. Ne derlanders, die uitroepen: „Indië los van Nederland", blazen het gevaar aan en werken in de kaart van de extremisten, die alleen met succes kunnen handelen als Indonesië ontevredenheid heerscht. De communisten hebben het terrein dat zij prikkelen, zeer goed gekozen, zei spr„ want als Indië in opstand komt dan is, daar om Indië de belangen van de groote logendbeden zich groepeeren, de wereld brand ontstoken, en daar Is het de cotnl- muinisten om te doen. Spr. wees op de gevel gen van den opstand voor Nederland. Er zal bloed vloeien, Nederland zal tot ar moede, en Indonesië tot slavernij worden gebracht. Dat het gevaar bovendien niet onder schat dient te worden leeren we uit het voorbeeld van Japan, dat er angstvallig voor zorgt om in bet zooveel kleinere Ko rea bet opkomend nationalisme in goede banen te leiden. In Nederland heerschen vele opvattin gen over het probleem Imdonesië-Nedér- land, vervolgde spr. zijn rede. Onheilvol echter is de zienswijze van hen, die de opf lossing van het koloniale vraagstuk gevon den meenen te hebben in zoo spoedig ma- gelijk loslaten van Indië. Immers: Indië los van Nederland zal in Indië de vrijheid niet verhoogen, omdat Indonesië nog geen eenheid is. Zelfstandigheid zou onherroe pelijk leiden tot onderdrukking hetzij, door blank, geel of bruin. Indië los van Neder land beteekent vooralsnog een chaos, die de thans goed gewaarborgde internatio nale belangen in bel gedrang zal brengen, en die aanleiding zal worden tot een we reldoorlog. Nederland mag het zoover niet laten komen. Nederland' dient de prik kels die men op de Inlanders uitoefent te bestrijden, en de Nederlanders in Indië zullen hun meerderheidswaan moeten la ten vallen en de bruinen als hun gelijken moeten beschouwen. Laten de Nederlan ders, zei spr., alles vermijden wat de eigenwaarde of de nationale gevoelens der inheemschen kan kwetsen, en laten zij den kleurling als mensch tegemoet treden. Als het nationalisme in goede kanalen wordt geleid, als het tot een goede samenwer king tusschen blank en bruin komt, dan zal het tot heil van Nederland en van In donesië zijn. Moge de verhouding worden die van den volwassen pupil tot den voogd en moge er een rijkseenheid van hoa- gere orde ontstaan. blijven bij het ideaal van afschei ding zijn blind voor de teekenen des tijds. De Westersche techniek maakt de wereld dra tot één groot huishouden, en daarom reeds is afscheiding tegen de ord'e van de zen tijd. Nederlanders, die streven naar scheiding tusschen Nederland en Indië kunnen eigenlijk niet voor den wereld vrede zijn. Want de wereldvrede1 zal uit de vrede binnen het eigen rijk geboren moeten worden. Als Nederland er in slaagt het koloniale vraagstuk op te lossen in vrede dlan bestaat de kans dat andere ko loniale mogendheden het voorbeeld zulten overnemen en dan is de geheete wereld een stap verder op dien weg naar den waarachtigen en bestendigen wereldvrede. Jan Pieterz. Coen heeft destijds ge zegd: „Er kan iets grootsch gesticht wor den in Indië Er is_ reeds veel grootsch gewrocht, zei spr., doch er kunnen nog meer grootsche dingen gddhan worden. Er kan eenheid gebracht worden tusschen hon derden inheemsche volken en tusschen blank en bruin. De regeering in Ned.-Indië werkt reeds in deze richting, doch de goede resultaten kunnen eerst bereikt worden als het ge- heele volk zijn steun verleent. Niet met woorden, maar met daden. Deze daden wil het Nederlandsch-Indonesisch verbond, dat geen politieke partijen kent, doch dat Nederlanders verzamelt, die op een basis van gelijkheid van blank en bruin tot het boven geschetste doel willen komen. Spr. besloot zijn rede met epn opwekking tot toe treding tot het verbond. Hierna was het woord' aan Noto Soe roto, die de rijkseenheid wilde behande len. Voor deze rijkseenheid', zei spr., pleiten stoffelijke, zedelijke en staatkun dige motieven. Hij toonde aan dat iedere Nederlander, die niet alleen de z.g. kapi talist, helang heeft bij Indië. In het xcheeps bouwbedrijf hier te lande, dat zijn bestaan aan Indië dankt, werken tienduizenden ar beiders. De „Schelde" in Vlissingen al leen reeds betaalt ieder jaar aan loonen rond D/a millioen guldén. De K. P. M. heeft onlangs voor een waarde van 35 millioen gulden op Nedterlandsche werven laten bouwen. Spr. gaf nog tal van andere voorbeelden teneinde aan te1 toonen, dat iedere Nederlander belang heeft bij Indië. De koloniën zijn een beleggingsgebied voor een groot deel van het Nederlandsche volks vermogen, en voorts zijn zij een prachtig afzetgebied. In Twentbe is er een fabriek die per j'aar voor 3 millioen gulden naar Indië exporteert. Van de economische ging spr. hierna over tot de zedelijke en staat kundige argumenten voor de rijkseenheid. Hij verwees naar den noodzaak van har monische samenwerking tusschen de vol keren en naar dien van zelfbeperking van het nationalisme. Spr. sprak over de ge varen van een te groot nationalisme en zei dat de grootste slagboom voor de rijkseen)- heid juist het gevoel van het nationalisme zal blijken te zijn. Spr. toonde het verband tusschen nationalisme en egoisme aan. De egoist wordt veroordeeld, doch een groep van egoisten, schuil gaande onder de ylag van het nationalisme, wordt toegejuicht. Na over den slechten kant van het nationai- Iisme te hebben uitgewijd "zei spr., dat het nationalisme ook goede elementen bevat. Het toegeven aan het niets ontziend natio nalisme beteekent echter een terugkeijr naar .het barbarendom. Moeilijk is het de grens te vinden tusschen dit streven en het gezonde nationalisme, dat zich zelve be perkt. Hierover wordt de laatste jaren veel gedacht. En in het dénken wordt het ver langen naar vrede betrokken. Zeker is echter dat dé bestaande rijkseenheid dien vrede niet waarborgt. Nederlands taak nu is het de harmonische regeling van de verhouding tusschen de volken op zich te nemen, en het rijk naar een eenheid van hoogere orde te leidén. Spr. zei de waar heid van deze stelling absoluut te kunnen toetsen aan de wereldeenheid, zooals die door bekwame mannen als Mr. Loder, wordt voorgestaan. Spr. besloot zijn rede met de uiteenzet ting van het doel van den kruistocht van den heer Frans en hem. Er zal veel geld noodig zijn om dén geest van verzet in Indië met behulp van een week- of dlag- blad te bestrijdén. Dit geld willen zij o.a. verzamelen door het werven van leden voor het Nederlaodsch Indonesisch Verbond. De beide sprekers werdén warm toege juicht. Nadat de heer Karres een slotwoord had gesproken werd een film van Indië vertoond, die op schitterende wijze het

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2