Op *iïijm. ProVincienieuWs RecbtszakeD. Vao Overal Binnenland LIEFDE. (Nuttige voorjaarwenken). De liefde is een wonderding Met allerhande kuren, Ze kan een menschenleven soms, Ze kan ook dagen duren. Ze bloeit gemeenlijk in de jeugd, In onverpoosd begeeren, Maar ook bedaagde ouderdom Weet haar nog te waardeeren! Van daar zoo in het algemeen Het oneerbiedig praatje Van den verdwaasden ouden bok, En 't malsche, groene blaadje! Ze vraagt naar uiterlijk vertoon, Naar geld en schoonheid beide, Of stelt zich tot haar ideaal Een hutje op de heide. Ze offert met een blij gemoed Wat kleine levenszonden, Of maakt een eer- en deugdzaam mensch Uitbundig ongebonden! Ze spitst zich uit tot teederheid, Soms wordt ze overdreven Tot rozengeur en maneschijn, Maar ook tot haat in 't leven. Ze neemt soms met de jaren toe, Dat is toch haar bedoelen, Maar kan ook met de jaren vaak Kleineeren en bekoelen! Ze lijkt zoo op het daag'lijksch oog Eenvoudig ongevaarlijk, Maar is voor zwakke harten vaak Verwarrend en bezwaarlijk! Soms vraagt ze niet naar geld of goed, En is ze geen vernisje, Maar hengelt ook met Amor's aas Naar 'n stevig erfenisje! De liefde is een wonderding Met allerhande kuren, Vaak voert ze tot het hoogst geluk, Vaak moeten we 't bezuren! 't Zal steeds dezelfde oorzaak zijn, Die ons het hoofd op hol kweelt, Zoolang daarin hef wonder: „Vrouw" Haar wonderlijke rol speelt! En daarom hupsche, jonge man, Die alleen wilt beminnen, Bezint U eerst terdege wèl, Vóórdat ge gaat beginnen!! cretarissen, ontvangers en wethouders der gemeenten in Zeeland. Deze herziening houdt ongetwijfeld verband met de totstandkoming der wet van 15 Juli 1929 tot herziening van de financieele verhouding tusschenhet Rijk en de gemeenten, krachtens wel ke voortaan jaarlijks, behalve de uit- keering per inwoner, de gemeenten zullen ontvangen een uitbeering ten bedrage van 75o/o der jaarwedden van burgemeester en secretaris met een maximum van f3000,in totaal. Vol gens de bepalingen der bestaande wet, bedraagt deze uitkeering een vierde van de som der jaarwedden van bur gemeester en secretaris, met een maxi mum van f 600, Deze regeling brengt voor Goes de volgende wijzigingen Jaarw. burgemeester, thans f4200— f5200, wordt f4500-f5500. Jaarwedde secretaris, idem. Jaarwedde ontvanger, thans f1900— f2650, wordt f2400-f3150. De jaarwedden der wethouders blij ven gehandhaafd op f1000, Bovendien bevat de ontwerp-regeling het element der kindertoeslagen, dat in geen der voorgaande regelingen voorkwam. Voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar, te beginnen met het derde, zal voortaan worden be taald 2i/a°/o der bruto-wedde, meteen minimum van f 50,en een maximum van f200,— per kind. De nieuwe regeling zal ingaan op 1 Januari 1931. Daar zoowel de burgemeester als de secretaris en de ontvanger in ver band met hun aantal dienstjaren, recht hebben op de maximum-jaar- wedde zullen de salarissen dezer titu larissen de volgende wijzigingen on dergaan: de jaarwedden van burgemeester en secretaris worden verhoogd elk met f300,-; de jaarwedde van den ontvanger zou van f 2650,worden gebracht op f3150,—. Krachtens de overgangsbe paling der bestaande regeling is hij evenwel in het genot gebleven van een salaris van f 3250,welk bedrag ook ingevolge de nieuwe regeling zal wor den gehandhaafd. Op 1 Januari 1930 komt voorts geen der genoemde titularissen meer in aanmerking voor kinderbijslag. De nieuwe regeling zal dus jaar lijks een hoogere uitgave vorderen van f 600,—, waartegenover een hoogere ontvangst komt te staan van f2400,—. Benoemd. Tot dagelijksch opzichter aan het Waterschap Oud- en Jong-Breskens, is benoemd de heer J. Kramer te Kortgene, leerling van het Zeeuwsch Technisch Ins'iatut alhier. Gegund. Ged. Staten hebben het uitvoeren van een verbetering van den weg, vol gens het wegenplan volgnummer 13a, in de gemeenten 's Heer Arendskerke en Heinkenszand, gegund aan de fir ma F. Duijnhouwer te Goes voor f 28.950,— voor het eerste en f 38.300,— voor het tweede perceel. Vlaggetjesdag. De netto-opbrengst van den 10 Juni gehouden vlaggetjesdag, ten bate der kas van de afdeeling Goes van het lïentraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies be draagt f 306,79. Voetbal. De laatste wedstrijd van het neder laag-toturnooi. A.s. Zondag speelt „Goes" haarlaat- sten wedstrijd van het nederlaag- tournooi, tegen H.K.I. uit Breda. We verwachten dat de strijd vrijwel gelijk op zal gaan, met mogelijk „Goes" iets in de meerderheid, wanneer ten minste de meeste spelers geen last meer zullen hebben van de in den qp 2den Pinksterdag tegen de Belgen gespeelden wedstrijd, opgedane ver wondingen. Het zal wel de moeite waard zijn den wedstrijd bij te wonen, daar ook H.K.I. evenals „Goes" gelijk wist te spelen tegen T.S.C. en voorts met 3—1 heeft gewonnen van een Velocitas - combinatie, waarin waren opgenomen 5 spelers van het eerste en 6 van het tweede elftal. De stand van de gespeelde wedstrij den is thans: Goes—N.O.A.D. 1-2; Goes—R.B.C. 3—3 (4 maal gedoelpunt uit doelschop- pen); Goes—T.S.C. 4-4 (4 maal gedoel punt doelschoppen)Goes— M.E.V.O. 31; Goes—Middelburg 32 enGoes- Zeelandia 4—3, zoodat N.O.A.D. nog steeds candidaat is voor den lsten prijs, en R.B.C. en T.S.C. zullen moe ten loten om den 2en en 3en prijs. Wint echter H.K.I., dan kómt hier in natuurlijk verandering; en H.K.I. zal inderdaad moeite doen te winnen en zoo sterk mogelijk komen. Indien het geluk met hen 'is en dat is bij voetbal veelal ook een voor name factor maken ze nog een zeer goede kans voor den lsten prijs. H.K.I. komt met de volgende spe lers: doel: P. van Duppen; achter: J. v. Vugt en J. v. Bezooijen; midden: A. v. d. Linden, J. Marjé en J. Henkel- man; voor: J. Clement, T. Takx, J. Doeland, H. Kools en C. Adriaansen. Bioscopen. De Landbouw-Bioscoop brengt deze week: „De poort van het geluk' '.Cla ra Bow en Richard Arlen vervullen in dezen spannenden film uit het mis- dadigersleven de hoofdrollen. In het Slot Osfende gaat wederom een Ufa-film, n.l.„De poel der zou de". De hoofdrol in dit werk werd toebedeeld aan den bekenden Harry Liedtke. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens Het met een motorrijtuig de vrij heid van het verkeer in gevaar bren gen: G. H. te Biezelinge f15 s. 15 d. Wapenwet: F. K. te 's Heerenhoek f 25 s. 25 d., uitlevering geweer of f10 s. 10 d. Eieren van wild zoeken: J. G. te Wolphaartsdijk, een berisping. Sfrooperij: S. B., zonder bekende woonplaats f10 s. 10 d., J. v. 't W. te Kwadendamme, vrijgesproken. Straatschenderij: P. G. te Colijns- plaat f 15 s. 15 d., J. V. en L. V. te Wolphaartsdijk, vrijspraak, A. E. al daar, berisping. Als opkooper goederen in geschenk aannemen: P. S. te Wemeldinge f25 s. f 25 d. Zonder vergunning loopen over be planten grond: M. K. en J. Z. te Ka pelle, berisping. Op openbaren weg wapen bij zich hebben: A. T. te Heinkenszand f 15 s. 15 d. Op marktdag op de Groote Markt met een paard in draf rijden: H. B. zonder bek. woonplaats, f10 s. 10 d. Te Colijnsplaat rumoer maken: D. V. te Wissenkerke f5 s. 5 d. Te Oudelande niet bij brandspuit- oefening tegenwoordig zijn: P. J. te Oudelande f0,50 s. 1 d. Te Heinkenszand met motorrijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur: L. N. te Roosendaal f 15 s. 15 d. Overtreding Arbeidswet: F, T. te yerseke 2 maal f 10 s. 2 maal 10 d., J. V. te Goes 2 maal f 15 s. 2 maal 15 Met Hemelvaartsdag te Krabbendij- ke bier verkoopen: C, K. te Krabben- dijke f20 si. 20 d. Visschen op een anders perceel in Schelde: E. E. en J. F. B. te Bou- chaute, vrijgesproken. Na sluitingsuur in tapperij als be zoeker zijn: W. d. B. te St. Philips- land, J. F. te Zaamslag f5 s. 5 d., P. R. te St. Philipsland f5 s. 1 week tuchtschool. Zonder vergunning loopen over spoorweg: J. V. en L. V. te Wol phaartsdijk, vrijgesproken, A. G. al daar, terug aan ouders. Bijenkorven te dicht bij den open baren weg plaatsen: J. Z. te Kamper land f2 s. 2 d. Koe over voetpad drijven: W. W. en E. W. te Krabbendijke f10 s. 10 d. Met voertuig zonder noodzaak lin kerzijde van den weg houden: M. B. te Goes f3 s. 3d. Met rijwiel de veiligheid van hef verkeer in gevaar brengen: J. d. J. te Kapelle f10 s. 10 d. Met rijwiel zonder noodzaak lin kerzijde van den weg houden: M. op 't H., te Heinkenszand, S. J. te N. en St. Joosland f3 s. 3d. Met auto niet behoorlijk uitwijken: L. d. N. te Antwerpen, vrijgesproken, Met auto niet behoorlijk naar rechts uitwijken: C. W. B. te Goes fl5s. 15 d. Met motorfiets de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: C. J. S. te Kamperland f25 s. 25 d. Met auto in bocht niet rechts hou den: C. v. d. S. te Kapelle flOs. 10 d. Met auto geen teeken geven wan neer men van richting wil verande ren: C. A. v. d. B. te 's Heerenhoek f5 s. 5 d. Met auto me tte ver uitstekende la ding rijden: J. d. P. te Goes f 10s. 10d. Als voren en in verboden richting te Kloetinge: T. F. D. te Zevenbergen f3 en f 10 s. 3 en 10 d. Met auto zonder achterlicht en rood licht rijden: J. H. v. d. D. te 's Heer Arendskerke f5 s. 5 d. Als voren en zonder rijbewijs: M. v. d. S. te Goes f 2 en f 5t s. 2 en 5 d. Met auto rijden zonder zichtbaar nummer en letter: A. v. d. G. te Drie wegen f5 s. 5 d. Dronkenschap: A. K. te Heinkens zand, J. M. te Ouderkerk, J. H. J. te Goes f15 s. 15 d., J. B. te Nieuw- dorp f 15 s. 30 d., W. A. R. te Ka pelle bij herh. 3 dagen hechtenis. Cassatie aangeteekend door A. L. te Goes, veroordeeld wegens overtre ding te Goes benzine opgeslagen heb ben meer dan 10 liter. Hooger beroep aangeteekend door F. K. te 's Heerenhoek, veroordeeld tot f 15 s. 15 d. en uitlevering ge weer of f10 s. 10 d., wegens overtre ding hef zich op den openbaren weg bevinden met een wapen. Idem door G. H. te Biezelinge, ver oordeeld tot f 15 s. 15 d. wegens het met een motorrijtuig de vrijheid van het verkeer in gevaar brengen. Burgemeester van Borssele. De installatie en de feeste lijkheden, die daarmee ge paard gingen. Woensdag werd de burgemeester van Borssele, de heer H. E. Rutgers, ge ïnstalleerd. De burgerij heeft den bur gemeester een feestelijke ontvangst be reid. Het gemeentebestuur, een rui terstoet, en het fanfarecorps haalden hem aan de grens der gemeente af. Vóór het raadhuis werd hem door de zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" een welkomstlied toegezon gen; daarna zetten de leerlingen der openbare school het Wilhelmus in, dat door het talrijke publiek spontaan werd meegezongen. Nu ging de op tocht, waarin een praalwagen, waarop eenige in het wit gekleede meisjes stonden, vooral de aandacht trok, hef dorp door. Telkens weer deed het muziekgezelschap blijde tonen klin ken. Na afloop van den optocht had de officieele ontvangst en de instal latie plaats. Alle gemeente-ambtena ren, de bestuursleden van den polder, de predikanten der verschillende kerk genootschappen, de pastoor van 'sHee- renhoek, eenige burgemeesters en se cretarissen van omliggende gemeenten, benevens de feestcommissie waren daarbij als genoodigden tegenwoordig. Nadat de oudste wethouder, de heer J. Bruinooge, den heer Rutgers geluk had gewenscht met zijn benoeming en hem een hartelijk welkom had toege roepen, hing hij hem den ambtsketen om. Daarna nam de burgemeester zelf het woord. In welgekozen woorden richtte hij zich, na de Koningin, den minister van binnenlandsche zaken en den Commissaris der Koningin Zijn dank te hebben gebracht tot den raad en sprak den wensch uit, dat hij met dezen in goede verstandhouding tof heil der gemeente zou kunnen 'werk zaam zijn. Hij herdacht zijn overleden ambtsvoorganger en velen der aanwe zigen waren bewogen, toen hij wees op het vele goede, dat deze in en voor Borssele heeft gedaan. Hij gaf de ver zekering, dat hij zou trachten de moei lijke taak, het opbouwende werk van den heer Richel voort te zetten, zoo goed mogelijk te vervullen. Zijn ver klaring, dat hij onpartijdig zou zijn, zal menigeen aangenaam in 'de óoren hebben geklonken. Tal van personen voerden daarna het woord. Niet allen kunnen genoemd worden. Alleen zij vermeld, dat eenige vrienden uit Bar- neveld de verre reis naar Borssele hadden gemaakt, om bij de installatie van hun vriend tegenwoordig te kun nen zijn, o.a. de reserve-officier San ders en de gemeente-geneesheer van Barneveld. Beiden spraken van het verlies, dat geleden wordt door het vertrek van den heer Rutgers, een verlies voor den vrijw. landstorm al daar, die in hem een voortreffelijk leider had, een verlies in 't algemeen, waar de heer Rutgers een werkzaam, welwillend en vastberaden persoon is, van wien dan ook voor Borssele naar hun oordeel veel goeds "Is te wach ten. De heer Hartog uit "Bergen op Zoom, een vriend van zijn overleden vader en van hem en zijn moeder en zuster, die beiden tegenwoordig wa pen, sprak in hartelijke woorden tot hem en zijn familieleden. Uit naam van burgemeesters en secretarissen der omliggende gemeenten voerde de bur gemeester van 's Heer Arendskerke het woord. De nieuwbenoemde dankte elk der sprekers afzonderlijk voorde goede wenschen en sloot daarna de eerste raadszitting, door hem geleid. Borssele heeft daarna den geheelen dag nog feest gevierd, 's Avonds ga ven muziekgezelschap en zangvereeni ging concerten op het dorpsplein, dat, evenals vele eerepoorten was ver licht. Er werd gedanst en gezongen en eerst laat in den avond was de rust teruggekeerd. De burgerij koes tert de hoop, dat het verlangen van haar burgervader, om, waar hij als Geldersman onder de Zeeuwen is ge komen, te worden een Zeeuw onder de Zeeuwen, verwezenlijkt zal worden. Polder Borssele Een beslissing van den raad van state. In de gisteren gehouden vergade ring van den Raad van State, afdee ling voor de Geschillen van Bestuur, zijn o.m. de volgende Kon. Besluiten, voorgelezen: Vernietigd is het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij le. is vernietigd het besluit van den Dijkraad voor de Waterkeering van den Calam. Borsselepolder om niet te bevorderen de verhooging van "een gedeelte van den buitenberm van den zeedijk met gelijktijdige optrekking der steenglooiing van 25 M. voor dijk- paal 17 tot dijkpaal 33 over een leng te van 1575 M.; 2e. indien 'de Dijk raad in gebreke mocht blijven om voor de uitvoering dezer werken het benoodigde bedrag uit te trekken, op de begrooting in uitgaaf te brengen een bedrag van f68.000; 3e. aan het bestuur der Waterkeering op te dra gen ten spoedigste in overleg met den betrokken ingenieur van de bedoel de bermverhooging de noodige be stekken op te maken. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij het passeeren van een auto kreeg de heer M. te Schore een kor reltje macadam in het oog. Aanvanke lijk werd hieraan niet veel aandacht geschonken, doch des nachts verer gerde de pijn zich in dier mate, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Zondag worden op het vliegveld Vlissingen verwacht eenige leden van de Rotterdamsche Aeroclub, die met eigen vliegtuigen, met die der Club en met een K. L. M.-toestel daar ongeveer te elf uur zullen landen, met het doel een tocht per auto rond het eiland te maken om des middags weder naar Rotterdam terug te vlie gen. Aan de" constructie-werkplaats Fa. Sanderse te Schore-Vlake is op gedragen het maken van 2 stuks neer- klapbare ijzeren bruggen ten behoe ve van den Provincialen aanlegsteiger te Walsoorden. Voor den dienstplicht der lich ting 1931 werden te Waarde 6 perso nen vrijgesteld wegens broederdienst. Twee personen werden voorgoed on geschikt en één persoon werd tijdelijk ongeschikt verklaard. Aan de loting namen 14 personen 'deeL Dinsdagavond omstreeks 8 uur ontstond op de hofstede van den heer C. Remijnse te Wolphaartsdijk brand in een ajuin-ren, die geheel verbrand de. De brandweer kon erger voorko men. B. en W. van Kapelle hebben aanbesteed het bouwen van een lo kaal met bijbehoorende werken en het maken van een speelplaats aan de Christelijke school voor lager onder wijs te Kapelle. De laagste inschrijver was de heer J. J. Dronkers te Ka pelle voor f9588, aan wien het werk gegund is. Mej. J. K. Cornelisse, onder wijzeres te yerseke, is opnieuw be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Krui- ningen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heclen werden de vol gende vonnissen uitgesproiken Heling: A. N., 59 jaar, oesterkweeker te' Yerseke, f50 of 25 d. h. Het veroorzaken van gevaar op een spoorweg: J. v. d. B„ 61 jaar, vrachtrij der te Wolphaartsdijk, f 100 of 10 d. h. Overtreding Motor- en Rijwiehvet: O. K. G., 33 jaar, veekoopman, bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter f25 of 25 d. h. Straatschenderij. J. v. S. huisvr. J. S,. zonder beroep, te Kruiningen, vrijspraak. Het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld'. J. d. B., 20 jaar, chauffeur, te Goes, f25 of 10 d. h. Oneerlijk reiziger. G. N„ 25 jaar, reiziger te "Vlissingen. gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 3 Januari 1930 te Vlissingen, opzet telijk ongeveer f60,77; f26,55; f57,55; f20,75; f43,45 en f35,60, toebehoorendo aan J. J. Lagaay, welke gelden hij al9 reiziger had ontvangen van J. E. Hanson te Kapelle, Ph. Kosten te Yerseke; Ch. Kok te Bath, Mej. C. Kloet te Waarde, W. Pieterse te Yerseke en C. F. van Strien te Kruiningen, ter betaling van het geen zij aan J. J. Lagaay verschuldigd waren, heeft verduisterd'. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Hugenholtz, verdachtes raadsman, vroeg bij schuldigverklaring een voor waardelijke straf op te leggen. Moordaanslag. J. V., 20 jaar, schipper te Yerseke, werd ten laste gelegd dat hij op 1 April 1930 ter uitvoering van zijn voornemen om Hubregt van Boven opzettelijk van het leven te berooven, opzettelijk een geladen revolver op hem heeft gericht en afge schoten, waarbij1 hij dezen niet heeft ge raakt. Subsidiair werd "hem ten laste ge legd dat hij in de richting van Van Bo ven een schot heeft gelost. Eisch. ontslag van rechtsvervolging. Mr. Dirven, verdachtes raadsman, vroeg vrijspraak en met ontslag van rechts vervolging, omdat er niets bewezen is, De koninklijke familie zal, alvorens aanstaanden Maandag naar het buitenland te vertrekken, dien dag het noenmaal bij de koningin-moedér ten paleize te Soest- ddjk gebruiken. Vandaar vertrekken ko ningin en prinses naar Rotterdam voor de inscheping naar Bergen in Noorwegen. Te Dordrecht is gistermiddag een 75-jarige bewoonster van den Noorden- dijk met de vlam van een gastoestei in aanraking gekomen. Zij bekwam zooda nige brandwonden over de geheele voor zijde van het lichaam, dat zij in hopeloozen toestand naar het gemeenteziekenhuis is vervoerd. Te Overschie doen zich twee ge vallen van 'kinderverlamming voor. In het gezin van J. in de Conradistraat te IJmuiden heeft zich een geval van kin derverlamming voorgedaan. Uit voorzorg is de bewaarschool, waarop die kleine ging, voorloopig gesloten. Gedurende de jaren 1926, '27, '28, 29 en '30 bedroeg het aantal radioabon- né's in Hongarije 42,602 23,785; 85,239; 98,014 en 266,567. In 1929 bedroeg de toeneming 58.1 pet. Einde van dat jaar had men per 10.000 inwoners: 308 radio- ontvangers tegen 196 einde 1928. Een gevaarlijk reiziger. Dames lastig gevallen. Enkele dames, die Woensdag met den laatsten trein terugkeerden naar Rijssen, zijn tijdens dé reis lastig gevallen door een jongmensch van ongeveer 25 jaar, dat kort voor het vertrek uit Amersfoort was ingestapt, blijkbaar met ongunstige bedoe lingen. Hij greep plotseling een revolver en richtte deze op de inzittenden. In den coupé brak een paniekstemming uit. Gelukkig trok een der dames aan de noodrem. Even voorbij Amersfoort stopte de trein en werd de man gegrepen. Hij werd onder strenge bewaking naar Apel doorn vervoerd, waar hiji inargest is ge steld. 1 .1 Het Twenfsche industriegebied. Een tentoonstelling in vaknijverheid. Het Twentsche industriegebied is in een eeuw tijds tot krachtige ontwikkeling gekomen Enschede en Lonneker, die nog

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2