N°. 69 Vrijdag 15 Juni 1950 IEDER GRATIS City Magazijn if 7 Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Nederland en Indonesië WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS Het meisje, dat met een Koning- trouwde Buitenland. Stadsnieuws HEERENBAAI dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. die zich van heden af voor 3 maanden op de „GOESCHE COURANT abonneert, ontvangt de nummers tot 1 JULI Over drie stetlingen uit de lezingen van Noto Soeroto en Frans; de onzakelijke staaf die vriendelijk, doch als een suk kei toekijkt. De lezingen, die de Indonesische kruisvaarder voor het Nederlandsch- Indonesisch verbond Woensdagavond hier ter stede gehouden hebben men zie het verslag hiervan elders in dit nummer hebben niet veel nieuws onthuld omtrent den huidigen stand van zaken van de anti-Neder- landsche agitatie in Jan Oost, noch omtrent de practische oplossing van het rassen-probleem dat aan den eve naar langzaam maar zeker tot gisting komt. Hetgeen de sprekers gezegd hebben met veel woorden, kan wor den samengevat als volgt: „Het zou schadelijk zijn indien Indië los van Nederland werd gemaakt voor de in landers en voor de Nederlanders, wel licht voor de geheele wereld. Men zal moeten streven naar een rijks- eenheid van hoogere orde. Blanken dienen de kleurlingen als gelijkwaar- digen te behandelen". Ziedaar de drie hoofdstellingen, die Noto Soeroto en Frans in vrij lange betoogen aan de orde hebben gesteld. Aangenomen mag worden dat de eerste stelling door ieder weldenkend Nederlander, hetzij deze tot de libe rale, A.-R., Chr. Hist., R.-K., V.-D. of S.-D.-partij behoort in de geheime Kameren van zijn hart als juist wordt erkend. Nederland zonder Indië is een landje zonder eenig perspectief, dat overgeleverd is aan de economische grillen en nukken van de groote buur staten, wier economische gedragingen zeer zeker nog niet gebaseerd zijn op de leer van den Volkenbond. Indië IN FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Daarna had het bal in het Paleis plaats en daarvan herinner ik mij maar één feit Ik danste een of twee maal met Max, en hoe hij het gedaan kreeg weet ik niet, maar ten slotte bevonden wij ons geheel alleen in de groote serre, waar enorme palmen en goudvisschen-vijvers zijn. Max droeg de lichtblauwe met zilver afgezette uniform van de eerste Lostrisiaansche Lijfgarde. Hij zag er buitengewoon knaj> en aantrekkelijk uit en het lint van de orde van den Kouseband, had precies dezelfde kleur als zijn mooie, donkerblauwe oogen. Hij was een en -1 leven, vol scherts, en hij verkeerde in de meest opgewekte stemming. Hij stond er op, dat ik met hem alleen daar achter de palmen zou dansen. Plotseling was het, alsof de geheele uitdrukking van zijn gezicht veranderde.... hij leek me lang niet zoo jongensachtig toe.,., en toen zei hij zachtjes: zonder Nederland is een prooi van koloniale mogendheden die elkaar in de haren zullen vliegen als in een losgelaten Indië de internationale be langen, welke thans gewaarborgd zijn, verloren dreigen te gaan. Over den noodzaak om Indië te behouden, valt eigenlijk door Nederlanders niet te twisten, al wordt dit in de politiek nog wel eens gedaan. De tweede stelling der kruisvaar ders, leerende dat gestreefd dient te worden naar eenheid tusschen het moederland en de koloniën is, evenals de eerste, een waarheid als een koe. Doch een waarheid, die nog maar al te veel uit het oog wordt verloren, zelfs door de regeering hier te lande. In dit verband worde herinnerd aan het voornemen om de radio-uitzending naar Indië op ongeveer gelijken voet te scholen als de uitzending in ons land, d.w.z. op een voet van verdeeld heid. De blanken, in Indië thans nog Nederlanders zullen binnenkort ver deeld zijn over de hokjes, die Ne derland op den duur ten gronde zul len richten. Het streven naar rijks eenheid klinkt als een grapje, wan neer men bedenkt dat men zich voor stelt die rijkseenheid te bereiken door middel van een steeds verdere on derverdeeling van de Nederlanders in Indië. Over de derde stelling, volgens wel ke de blanken in Indië de Indonesiërs op voet van gelijkheid moeten behan delen, zullen vooral zij, die Indië ken nen, het lang niet eens zijn, of liever zij zullen uitroepen, dat een derge lijke behandeling tot een catastrofe zou voeren. Wij zijn die meening ook toegedaan. In de eerste toekomst kan een gelijkwaardige behandeling eerder ten kwade dan ten goede werken. Dit sluit evenwel den noodzaak van een herziening van de verhouding tus schen blank en bruin bij vele Indisch- gasten niet uit. De talrijke overvallen op employé's bij de ondernemingen, hebben reeds meermalen aangetoond, dat de Inlander niet meer gediend is van den ouden vorm van behandeling door blanken, een vorm, die dicht bij de slavernij stond. Noto Soeroto en Frans zullen de op den ïndonesischen avond aanwe zigen, die iets meer van Indië weten, geen nieuws hebben gebracht met hun stellingen. En ook niet met de door hen aangegeven middelen ter bestrij ding van de nationalisten en extre misten. Doch velen uit het gehoor heb ben zich na de lezingen wellicht ojp- nieuw afgevraagd: „Waarom staat de Staat zoo onzakelijk tegenover de be weging in Indië?" Waarom zorgt de Staat niet dat men in Indonesië de opruiende artikelen in de vele Inlandsche blaadjes te lijf gaat met artikelen in door den Staat uit te geven Inlandsche bladen? Dit hebben wij ons weer eens afge vraagd na den ïndonesischen avond, doch een antwoord hebben wij ons zelve niet kunnen geven. Iedere zakenman zou zich tegen een aanval op zijn zaak met alle onder zijn bereik vallende middelen verde ,Ik zal je goedennacht zeggen, Meg, nu ik er de gelegenheid voor heb". Hierop kuste hij mijn wang. Hef was de eerste maal, dat hij dit deed. En oh, nu weet ik het maar al te duidelijk: ik houd ontzettend veel van hem. Is het niet wonderbaarlijk? Overmorgen zal ik met hem trouwen, en ga ik samen met hem in zijn land wonen. Nu heb ik daar niets meer op tegen, integendeel ik ben er blij, heel blij om.... Natuurlijk mag June dit gedeelte van mijn dagboek niet lezen. Ik zou het aan niemand willen laten zien. Het is alleen voor mezelf bestemd. Ik) wil echter mijn belofte houden. Nadat ik' getrouwd ben, zal ik eiken dag heel veel voor haar opschrijven, waaruit ze alles kan weten wat er met mij gebeurd, en ook begrijpen zal, hoe ik denk over het land en het volk. Ik vraag me afof hij ook wer kelijk van me houdt? Eden House, Richmond. Het is heel laat, maar ik heb to taal geen slaap. Nog één dag en dan ben ik getrouwd. Morgen zal ik voor het laatst den dag en nacht doorbren gen in rnijn eigen heerlijke „witte" digen. Een Staat echter wacht de aan vallen af en ziet toe of door -een of ander toeval de een of ander (hier het Nederlandsch-Indonesische ver bond) zich nipt geroepen voelt voor hem op te komen. Dat is niet in orde. We hopen van harte gaarne dat hef Nederlandsch-Indonesische verbond zeer spoedig over zooveel geld zal beschikken, dat het in Indië een goed weekblad of beter nog een goed dag blad zal kunnen oprichten. Liever zou het ons echter nog zijn indien de Staaf de pogingen van hef verbond niet zoo vriendelijk-sullig glimlachend beschouwde. Muiterij in het Fransche leger. Communistische propaganda in het spel Eerst thans maakt de „Echo de Pa ris" melding van een geval van mui terij in het Fransche 'leger, dat zich verleden week Dinsdag in een kamp van reservisten te Sissonne bij Rijssel in Noord-Frankrijk heeft voorgedaan en waarover de autoriteiten het diep ste stilzwijgen hebben bewaard. Toen de officieren aan tafel zouden gaan, rotte een aantal soldaten vóór de offi ciers-eetzaal bijeen en uitte bedrei gingen aan het adres der officieren. Door het tactisch optreden van eeni- ge korporaals en onderofficieren kon na geruimen tijd de orde worden her steld. Des nachts herhaalden de inci denten zich en twee reservisten wei gerden de hun gegeven bevelen op te volgen. Donderdags trachtte een groep reservisten hun overige kame raden over te halen buiten de kazerne te blijven en ook hier duurde het ver scheidene uren voordat de rust her steld was. Een klein aantal soldaten, die een leidende rol hadden gespeeld, werden gearresteerd. Men vermoedt dat de incidenten een gevolg zijn van de communistische propaganda in hef leger, die zich ondanks de strenge maatregelen der autoriteiten, steeds meer uitbreidt. Gemeenteraad. Tuintjes. De demping der sloot in de voor malige achterhaven heeft voor de be woners der aanliggende woningen Üe gelegenheid gegeven om hun tuintjes niet onbelangrijk te vergroofen. B. en W. stellen voor de gronden te gen 4 ct. per c.A. per jaar voor den tijd van zeven jaren te verhuren. Gasvoorziening Kapelle. De gascommïssie adviseert over te gaan tot aankoop van een woning met grond te Kapelle, voor f1500, De gascommissïe geeft dezen koop in overweging op grond van 'de om- kamer, zooals ik die altijd noem, met het mooie uitzicht op het park. De antieke meubelen, de water-verf schetsen, die hier aan den muur han gen, al mijn boeken, de portretten van mijn familieleden en vrienden, mijn aardig klein Fransch bureautje en mijn naaitafel, zullen naar TLos- trasia gezonden worden, zoodat ik iets zal hebben, wat mij aan het ouderlijk huis herinnert. Ik moet even een grappig voorval vermelden, dat plaats vond. Het was zoo amusant, omdat daaruit bleek welk een slecht geheugen Max heeft. Gisterenavond in de Opera zat een buitengewoon mooie dame in een der loges. Die der Koninklijke familie be vindt zich juist in het midden van het gebouw en de hare lag links daar van. Ze leunde voortdurend naar vo ren, zoodat ik haar nauwkeurig kon gadeslaan. Ik heb nog nooit in mijn leven zulk een prachtige vrouw ge zien, en het kwam me voor, alsof ik mijn blikken niet van haar kon af wenden. Ze droeg een heel laag uitge sneden zwarte japon met verscheidene snoeren paarlen. Haar haar was geel achtig rood, welke tint mij eenigszins deed denken aan de vacht van een tijger. Ze had dit op een heel bijzon dere manier opgemaakt. Haar oogen Als het rustelooze klokje Eindelijk het rustuur slaat, Als de rustelooze werker Na zyn dagtaak rusten gaat Vindt hij thuis nstoel, zijn vrouwtje, En zun vuurtje en zyn thee Eenfyti pijpje DOUÜ/E EGBERTS Completeert het rust idee. Clinge Doorertbos ECHTE FRIESCHE 20-50 a. PER ONS verschaft U ivcikm van genot* standigheid, dat de plaats zeer ge schikt is als punt van uitgang der gas distributie te Kapelle. De woning zal dan moeten worden afgebroken en ter plaatse zal kunnen verrijzen een nieu we woning voor den te Kapelle te sta- tionneeren gasfitter annex toestellen- kamer met een klein werkplaats-ma gazijn. B. en W. stellen voor tot dezen koop te besluiten. Marktgeld. Naar aanleiding van brieven van or ganisaties van marktkooplieden, waar in werd verzocht om wijziging te be vorderen van het tarief van marktgeld voor kramen, uitstallingen, enz., heb ben B. en W. een onderzoek doen instellen naar de tarieven, die elders geheven worden. Gebleken is, dat het bedrag, dat van niet-ingezetenen wordt geheven, n.l. f 0,20 per M2. (ingezetenen betalen f 0,10 per M2.) wel tot de hoogste hef fingen behoort zoodat er termen zijn voor eenige verlaging. Op het denkbeeld van genoemde or ganisaties om het marktgeld voortaan te hef/en per strekkenden inplaatsvan per M2., moet, volgens de meening van B. en W. niet worden ingegaan, teneinde te voorkomen, dat al te om vangrijke uitstallingen zouden worden gemaakt. Bovendien is in hef algemeen een heffing naar de oppervlakte meer ge bruikelijk dan een per strekkenden M, Wel achten B. en W. het gewenscht dat een afzonderlijk tarief wordt in het leven geroepen voor z.g. „stand werkers", d.w.z. personen, die gewoon waren groot en gitzwart, terwijl haar huid een kleur had, die veel op oud goud geleek. Het was onmogelijk mijn verlangen om haar door mijn binocle te bekij ken, te onderdrukken. Ik geloof dat ik haar schoonheid volmaakt gevon den zou hebben, als haar roode mond iets kleiner was geweest. Haar glim lach daarentegen was buitengewoon verleidelijk. Ik weet niet, waardoor het kwam, maar onwillekeurig deed ze me aan het een of andere wilde beest denken. Zij maakte den in druk heel wreed te kunnen zijn, en niettegenstaande zij zulk een warme, prachtige gelaatskleur had, lag er toch iets kouds over haar geheele wezen. Ze scheen zeer veel belang in ons te stellen. Uit haar luidruchtig lachen en het feit, dat zij zich meer moeite gaf dan de Engelsche dames om de aandacht op zich gevestigd te krijgen, leidde ik af, dat zij een buitenland- sche moest zijn. Het grappigste echter is, dat toen moeder en ik vanmorgen uitreden om in Bondstreet te gaan winkelen, wij Max voorbijgingen, terwijl hij op straat voor den goudsmid Gleesonmef dezelfde dame uit de Opera stond te praten. Ik herkende haar onmid dellijk. 13 JUNI, Ik begrijp de menschen niet, die moeite hebben met officieele taal. Daar hebt u het nieuwe wets ontwerp op het Huwelijksvermogens recht. Lees de Memorie van Toelich ting; simple comme bonjour: Uitgangspunt is gebleven, dat de man is hoofd der echtvereeniging. Maar de minister is er op be dacht geweest, meer dan tot dus ver waarborgen tegen misbruik van -de maritale macht te schep pen. In die lijn ligt, dat, terwijl de gemeenschap van goederen als de meest met den aard van het hu welijk overeenstemmende vorm van huwelijksgoederenrecht is ge handhaafd als wettelijke regel en den man daarvan, uit kracht van zijn hoofdschap der echtvereeni ging, het beheer is gelaten, de positie der vrouw is versterkt, doordat voor onderscheidene han delingen haar medewerking isver- eischt, voorts waar de bevoegd heid om rekenschap te vragen is gegeven met als sanctie de moge lijkheid haar met het beheer der gemeenschap te belasten en ver der ook de scheiding van goede ren is vergemakkelijkt. Het beheer is gelaten aan den man, terwijl voorts desniettegenstaande en hoewel voor onderscheidene handelin gen als hietbovenbedoeld de bevoegd heid om rekenschap te vragen met als eventueele sanctie de mogelijkheid in de lijn ligt van het beheer der gemeen schap. Daarentegen is de man als hoofd der echtvereeniging en dienten gevolge hoewel, indien de aard van het huwelijk overeenkomstig den over eenstemmenden vorm van het huwe lijksgoederenrecht met inachtneming van het bepaalde bij. Met andere woor den, indien meer dan tot dusver maat regelen zijn te scheppen tegen het hoofdschap der echtvereeniging met medewerking der vrouw als wettelij ke regel, terwijl nochtans daarentegen menigmaal hoofdzakelijk uit hoofde de practijk het tegenovergestelde zou kunnen worden verwacht, en zal in- tusschen als sanctie de mogelijkheid van scheiding van goederen worden vergemakkelijkt. Hetgeen te bewijzen was. Met andere woorden, alles blijft bij het oude, behoudens aangebrachte wijzigingen. Zie boven. zijn, toehoorders tot zich te trekken door hef geregeld luidkeels aanprijzen en toelichten hunner waren. B. en W. geven den raad in overwe ging om het tarief voor vreemdelingen terug te brengen tot f0,15 per M2. en dat voor standwerkers te bepalen op f 0,50. Jaarwedden burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders. Zooals bekend, hebben Ged. Staten een nieuwe regeling ontworpen voor de salarieering der burgemeesters, se* Ze had een reusachtigen, zwarten hoed op met afhangende veeren, en droeg een mooi donker bont, niette genstaande het reeds Mei en ontzet tend warm was. Haar japon was ech ter zoo dun en doorzichtig, als ik nog ooit een toilet gezien heb, hoewel het zeer chic was. Ik kan niet ont kennen, dat ik eenigszins verbaasd was. Ik veronderstelde, dat zij een van de groote dames uit Lostrasia is. Ik wist, dat zij niet de vrouw van een der heeren uit het gevolg van Max kon wezen, daar deze alle jong en ongehuwd zijn, terwijl ik er ook zeker van was, dat zij niet de echt- genoofe van den Lostrasiaanschen ge zant was. Ik trachtte' van moeder iéts te we ten te komen, doch daar zij haar slechts vluchtig gezien had, kon ze mij niet inlichten. Max zag ons niet. Hij vindt het altijd verrukkelijk om incognito door de straten te wande len. Het was mij bekend, dat hij dien morgen uit zou gaan. Hij zag èr heel knap uit in een blauw cosfuum en met een ronden hoed op. Ik vraag me af, waarom ik de manier waarop hij zijn hoeden -draagt altijd zoo aardig vind. Oh, waaraan heb ik het toch ver diend zoo gelukkig te zijn..,. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1