N°. 66 Woensdag 4 Juni 1950 117 Jaargang ProvlncienieuWs LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde 'Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave:Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Pinksteren op Noord-Beveland. Het mooie landgoed „Sorg wijck"; een optvekking om naar Noord-Beveland te reizen. Men schrijft ons uit Noord-Beve land: Op 't oogenblik zal men in vele gemeenten van Zuid- en Noord-Beve land en Walcheren aanplakbiljetten aantreffen, die uitnoodigen tot een be zoek aan het muziekconcours te Wis senkerke (Noord-Beveland) op hef prachtige landgoed „Sorgwijck". In gedachten hooren we menigeen al zeggen„Hef prachtige landgoed „Sorg wijck"? Ja, ja, zeker weer een weide met een paar troepjes boomen plotse ling omgetooverd in een prachtig land goed. 't Zal wel weer een beetje bluf zijn". Neen lezer, ditmaal is 't geen bluf. U heeft waarschijnlijk nimmer van „Sorgwijck" of van ,,'t bosch van juf frouw Cato" zooals 't hier in den volksmond vaak wordt genoemd, ge hoord. Misschien slaat U den „Gids voor Zuid- en Noord-Beveland" op en vindtniets erover. Ja, zoo erg bekend is 't buiten Noord-Beveland niet, en zelfs vele Noord-Bevelanders zijn er nooit ge weest. Het is geen publiek terrein, waar ieder naar hartelust ronddolen kan; en vandaar die onbekendheid, Maar wie er heeft rondgewandeld, is opgetogen over de schoonheid er van, Het landgoed „Sorgwijck" is gele gen op eenigen afstand van Wissen kerke en niet aan den gewonen ver keersweg. Hef is 10 H.A. groot. Prach tige rechte lanen, omzoomd door hout gewas, doorsnijden, terwijl tal van smallere paden zich er door slinge ren, zóó, dat men zelfs een deel van 't bosch den naam van „doolhof geeft. Prachtige, hooge boomen van verschillende soort, opgaand hout, sierheesters, breede vijvers en nog veel meer treft men er aan. Zeer zeker is 't een lustoord, dat men in Noord- Beveland niet zoeken zou. En daar wordt nu op den 2en Pink sterdag as. de 12de bonds-wedstrijd van den Bond van Harmonie- en Fan- fare-vereenigingen gehouden, en de bezoekers daarvan kunnen zich, be halve in de uitvoeringen van een 20- tal muziekvereenigingen verlustigen ïn de beschouwing der schoone natuur. Velen zullen reeds plannen maken om op den 2en Pinksterdag een uit stapje te maken. Laten ze ditmaal eens hun keuze laten vallen op Noord Beveland en een bezoek brengen aan „Sorgwijck". Ze zullen het niet be treuren. Als aanbeveling moge misschien nog het volgende dienen: Onlangs bezich tigden we met een gezelschap het Hoek Koningstraat - Magdalenastraat, SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik ben nog nooit verliefd geweest. Hef zou mij te ver voeren om te ver tellen van al de droomen, die ik ge- gehad heb om nuttig te zijn voor an deren en alles voor hen te doen, wat ik slechts kon. Niettemin was ik er mij ten volle van bewust, dat ik eens zou trouwen op dezelfde manier, zoo als mijn familieleden het gedaan had den. Ik dacht aan de mooie Koningin van Moldavia, die moeder van tijd tot tijd bezocht. Ook zij is een Engelsche van geboorte. Haar echtgenoot was een buitenlander en lijkt lang niet zooveel op een Engelschman als de Koning van Lostrasia. Niettemin schijnt zij vol maakt gelukkig te zijn. Ik aarzelde, peinsde en tobde, zonder tof een be- begluit te kunnen komen. bosch, en van alle kanten hoorden we enthousiaste uitroepen. Een der aanwezigen, iemand uit Domburg, zei- de: „Ik heb mijn oordeel wat opge schort; ik ben aan zooveel natuur gewoon, maar wat ik hier gezien heb, overtreft mijn stoutste verwachtingen", Is dit geen schitterende aanbeve ling? En nu waarde lezer, raden wij U: „Kom en ziel" „Heinkenszand en omstreken" Gezamenlijk veilen en ver voeren. Maandagavond vergaderde de Tuin bouwvereeniging „Heinkenszand en Omstreken". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de secre taris de notulen der vorige vergade ring had ge/czcn, die onveranderd werden goedgekeurd, kwam in bespre king hef gezamenlijk veilen en vervoe ren der bessen. Na langdurige be spreking werd besloten met algemeene stemmen gezamenlijk te veilen en te vervoeren. Besloten werd om het ver voer der bessen aan te besteden. Met algemeene stemmen werd tot contro leur benoemd de heer J. I. Wisse en tot plaatsvervangend controleur de heer W. Nijsse Gz. Besloten werd het huishoudelijk reglement te wijzigen, De vergadering was goed bezocht De polder Oud-Noord-Beveland. Geen belasting op het gebouwd tegen publieke verpachting der polder-eigendommen. In de Vrijdagmiddag te Colijnsplaat gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland waren 38 van de 46 stembevoegde in gelanden tegenwoordig of vertegen woordigd. De rekening over 1929'30 werd vastgesteld in ontvangst op f 81.468,99V2 en in uitgaaf op f 65.291,08, alzoo met een goed slof van f 16.177,91 V). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen, uitgezonderd het verzoek om een bijdrage voor de bestrijding van de iepenziekte en dat van den water bouwkundigen ambtenaar om verhoo ging van salaris, op welke afwijzend werd beschikt, -dat van de huurders van bouw- en weiland om verminde ring van de huursom, waarop beslo ten werd 10°/o vermindering toe te staan en dat van den heer P. J. van de Sande, om een gedeelte van de rij baan op den Emelissendijk te verhar den, dat onder bepaalde voorwaarden werd ingewilligd. Uit de mededeelin- gen bleek1, dat de leening, groot f80.000, was geplaatst a pari tegen 43/4 o/o rente per jaar, af te lossen ïn 20 jaar; en dat het oeverwerk zijn voltooiing nadert. De 12406 M2. kraag stuk liggen op hun plaats, terwijl van de bestorting met 17015 scheepston steen op 20 Mei reeds 12.536 scheeps ton was aangevoerd. Door den ont vanger-griffier werd rapport uitge bracht over het onderzoek naar de mogelijkheid van het heffen van be lasting op de gebouwde eigendommen. Het uitgevoerde oeverwerk komt in aanmerking voor de heffing. De ver hooging van het dijkgeschot bedraagt pl.m. f4600. Het „gebouwd" zal hierin kunnen bijdragen voor ongeveer 3.5 Door een gedeelte van een brief, welken mijn moeder mij toonde, moet ik tot een beslissing zijn geraakt. Deze was geschreven door den jongen Ko ning van Lostrasia en bedankte hij haar hierin voor haar uitnoodiging haar te komen bezoeken, wanneer hij tegen Nieuwjaar in Engeland kwam. „Het is buitengewoon vriendelijk van U, Hertogin, om mij dit te vra gen", schreef hij, „en ik zal het heel prettig vinden te komen. Ik verlang er meer naar dan ik zeggen kan de kennismaking met Uw lieftallige en bekoorlijke dochter Lady Margaret te hernieuwen". Niet alleen de gedachte aan de aardige, openhartige wijze, waarop hij zich in het Ensgelsch uit drukte, deed mij er naar verlangen hem weer te ontmoeten, doch het was hoofdzakelijk de herinnering aan zijn stem, en zijn vroolijke blauwe oogen, toen hij guitig tot me zei: „U danst als een fee, klein Engelsch meisje". Ik' zei, dat ik bereid was met hem te trouwen. In het begin van het jaar kwam hij hier en lunchte met ons. Daarna nam moeder den jongen knap pen Graaf Hugo Resta, die hem als gevolg vergezelde, mede om haar cent per gulden belastbare opbrengst. Aangezien hier de meeste bezitters van gebouwde eigendommen ook bezitters van ongebouwde eigendommen zijn, wordt op sprekers voorstel, dat door het bestuur wordt gesteund, besloten niet tot belastingheffing van het ge bouwde eigendom over te gaan. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten het vroeger genomen besluit tot verkoop van effecten voorloopig niet uit te voeren. In tegenstelling met het oude gebruik om de polder eigendommen publiek' te verpachten, werd hef bestuur opgedragen te trach ten de mogelijkheid te scheppen tof onderhandsche verhuring weer voor een tijdvak van ongeveer 10 jaren met tusschenfijdsche vaststelling van de te betalen huursom b.v. om de 3 jaar. Als het bestuur een plan gereed heeft, zal een buitengewone vergadering van ingelanden worden belegd, om dat plan te bespreken. De begrooting van 1930- '31 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 177.294,941/2, met een post voor onvoorzien van f 26.236,731/2. Hierin is begrepen een post van f 9000 voor verkoop van effecten, waartoe voorloopig niet wordt overgegaan. Hef dijkgeschot werd van f 32 op f 35 per H-A. gebracht. Op de lijst van aanbe veling voor een gezworene werden ge plaatst de heeren G. N. C. Israël (aftr.), J. M. Bom en J. F. Dees. Aan den waterbouwkundigen ambtenaar werd voor de drukke werkzaamheden een gratificatie van f 100 toegekend. Het waterschap Baarland Algemeene vergadering. In de Vrijdag gehouden jaarverga dering van ingelanden van het water schap Baarland c.a. waren aanwezig 35 ingelanden, uitbrengende 38 stem men. De rekening van den dienst 1929- 1930 werd goedgekeurd in ontvangst op f 90.537,71 en in uitgaaf op f 84.108,36, sluitende dus met een ba tig saldo van f6429,35. Na eenige -dis cussie werd het voorstel van het be stuur tot verharding van het restee- rend gedeelte van den Korten Dijk te Oudelande en de Ooster-Striepe weg te Baarland, aangenomen, eveneens het voorstel tof betrekking van de vroo- nen in het dijkgeschot, doch met deze wijziging dat inplaats van f12,per H.A., zooals het bestuur voorstelde, er f 17,per H.A. zal moeten betaald worden. In verband met de in 1929 in combinatie van eigenbeheer met aanneming uitgevoerde dijkswerken, werd besloten den waterb. ambtenaar en ontv.-griffier een gratificatie toe te kennen. De begrooting van den dienst 1930—'31 werd met meerderheid van stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f39.657,45, met een post voor onvoorziene uitga ven groot f2671,77. De stemming werd gevraagd in verband met de in het vo rig jaar ingevoerde gelijkstelling van dijkgeschot der voor- en achterpol ders. Het dijkgeschot blijft bepaald op f23,per H.A. Wegens periodieke aftreding van den heer Jan de Dreu Jz. als gezworene, werd de volgende aan beveling opgemaakt: 1. Jan de Dreu Jz.; 2. A. J. Mol; 3. A. Boonman, al len te Oudelande. Aan het eind der schilderijen te gaan bekijken en ble ven wij alleen in het salon, Hij was zelf een weinig verlegen en ik had wel door den vloer kunnen zinken. Alhoewel ik hem in gedach ten nog tegen den schoorsteenmantel geleund zie staan, kan ik, hoe graag ik het zou willen, er toch geen be schrijving van geven. Hetgeen mij hef meest opviel was het feit, dat hij ïn houding, kleeding en manieren op en top een Engelschman was. Ook trof mij het half Schertsende, half be schroomde ïn zijn stem en de blos van verlegenheid op zijn knap ge zicht, toen hij zei: „Klein Engelsch meisje, ze willen hebben dat wij met elkaar gaan trouwen. Wat zeg je er van?" Ik herinner me niet, wat ik ant woordde, want ik wist in mijn zenuw achtigheid ternauwernood, wat ik deed. Ik weet echter nog heel goed, dat hij naar me toekwam1, mijn hand nam en die drukte, terwijl hij me verzekerde heel blij «1 vereerd te zijn. Hierop begon hij over alle mo gelijke dingen te praten en bleef bij na zonder ophouden doorspreken, tot- dat ik me weer een weinig hersteld vergadering kwam wederom ter spra ke de plaats van vergadering der inge landen en werd op een voorstel uit de vergadering besloten, om op beurt jaar te Oudelande en te Baarland te vergaderen. Gemeenteraad van Rilland-Bath. De burgemeester meester in de rechten; gemeente contra polderbestuurjaarwedden- tegeling gemeente-personeel. Vrijdag vergaderde de raad voltal lig. Wethouder van Boven wenschtbij den aanvang der vergadering den voorzitter geluk met het behalen van den meesterstitel, een resultaat daf ook aan de gemeente ten goede komt. De heer A. Blok Jz. sluit zich als oudste lid in jaren hierbij aan. De voorzitter betuigt zijn dank voor het gesprokene en hoopt dat een en an der ten voordeele der gemeente moge strekken. Aan M. J. Polderman wordt op zijn verzoek de gewone vergoe ding verleend krachtens art. 13 der L. O.-wet voor drie schoolgaande kin deren. Door Ged. Staten werd goed keuring gehecht aan hef raadsbesluit om zich in hooger beroep te verwe ren tegen den Reigersbergschen pol der. De voorzitter -deelt mede, dat de dagvaarding in hooger beroep van wege den voorzitter van het Polder bestuur werd uitgebracht zonder dat de voorzitter zelf of het Polderbe stuur of de Ingelandenvergadering iets van een appèl bekend was en zonder dat de machtiging van Ged. Staten gevraagd was. Het appèl had moeten steunen op een besluit van ingelan den. Het schijnt dat dhr. Kakebeeke deze zaak op eigen houtje met den ad vocaat der tege'npartij klaarmaakte. Deze onwettige handeling werd door het gemeentebestuur onder de aan dacht van Ged. Staten gebracht, waar na juist twee dagen voordat de zaak moest dienen het beroep werd inge trokken. Inmiddels heeft de polder aan de beslissing van het vonnis vol daan. De begrooting van het gasbe drijf over het eerste halfjaar van 1929 wordt gewijzigd. Naar aanleiding van de door Ged. Staten ontworpen rege ling tot herziening der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvan gers en wethouders wordt besloten Ged. Staten te verzoeken de 5e klasse te doen aanvangen bij 2000 inwoners, zooals dit jarenlang gewoonte was, daar de regeling anders beteekenteen declasseering der gemeenten tusschen 2000 en 2300 inwoners. Waar de rege ling bedoelt wederom gelijkheid te brengen tusschen de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen wordt besloten te verzoeken de jaarwedden der burgemeesters, die indertijd ver laagd zijn en nog in functie zijn, op het onverlaagde bedrag te handhaven of althans de gemeenten daartoe of tot eene wenschelijke verhooging de vrijheid te laten. Gewezen wordt ook op den kindertoeslag, die voor rijks ambtenaren voor alle kinderen geldt Door de declasseering zou de jaar wedde der wethouders komen onder het tegenwoordige bedrag, wat te laag wordt geacht. Het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelas- had en we naar moeder gingen zoeken. Dien avond, toen ik haar goeden- nacht kuste, nam moeder mij in haar armen, en schreide, terwijl ze voort durend op fluisterenden toon zei: „Mijn kind.... Mijn kleine doch ter". Mijn hoofd -duizelde. Ik kon niet goed denken en nam eenvoudig hef feit aan, dat mijn lof beslist was. Het lijkt me nu heel lang geleden toe, omdat er intusschen zooveel ge beurd is. Ik bedoel hiermede niet be paald voorvallen, die mijn leven ge wijzigd hebben, maar meer die din gen, welke innerlijke veranderingen bij mij te weeg brachten. Wij hebben het natuurlijk ontzet tend druk gehad met het gereedma ken van mijn uitzet en het schipperen om met een klein beetje geld zooveel mogelijk te doen, het beantwoorden van brieven, het in ontvangst nemen van gelukwenschen en cadeaux, het afleggen van bezoeken bij familie leden en alle mogelijke andere be slommeringen meer. Hetgeen er echter in mijn binnenste omgaat, is het vreemdst voor mij. Ik kan byna niet gelooven, -dat ik Max 4 JUNI. Bij het lezen van som mige berichten in onze bladen houd ik altijd mijn hart vast, b.v. bij dit uit de „Telegraaf": NEW-HORK, 28 Mei. Het astro nomisch observatorium te Flagstaff in Arizona, het Lowell Observatorium, heeft een nieuw hemellichaam ont dekt, dat reeds een naam heeft gekre gen, n.l. „Gansefuss Pluto". (Ik dacht altijd, dat Gansefuss aanhalingstee- ken beteekende). En bij de volgende: RIO DE JANEIRO, 27 Mei. - Ge meld wordt, dat 38 aanhangers van den afgevaardidge José Pereita, die in opstand is tegen de regeering van den staat Parahyba, zijn gedood in een bloedig gevecht met de provin ciale politie, dat meer dan twee da gen duurde. De „Matin" verneemt uit Riga, dat het tusschen Stalin en Rykof tot he vige meeningsverschillen is gekomen. Laatstgenoemde, die onder den in vloed van sterke drank verkeerde, ont stak daarbij zoodanig in woéde, dat hij zijn revolver greep en op Stalin schoot, evenwel zonder dezen te raken, Mijn angst is misschien ongerecht vaardigd, maar ik ben altijd bang, dat men in die verre landen raar zou op zien als men die berichten las, zoo ongeveer als wij zouden kijken als we in een vreemde krant déze tele grammen vonden: DEN HAAG, 1 Juni. Minister Vogt heeft bepaald, dat de radio-uit zendingen zich voortaan moeten be palen tol kerkelijke muziek. De be volking dreigt met revolutie. Vooral in de hoofdstad Antwerpen worden troebelen gevreesd. De regeeting heeft er Uhlanen heen gezonden. De radio orkesten te Halversom zijn in staking. DEN HAAG, 2 Juni. De Aan halingstee kens Zuyderzee wordt deze maand droog gelegd, waardoor Mar ken, Volendam en Zandvoort ophou den badplaatsen te zijn. OLDENZAAL, 5 Juni. Het sei zoen te Scheveningen is door minis ter-president Gort van der Linden ge opend. Tot de attracties behoort een buiten het territoriaal gebied veran kerd luxe-schip, met attracties, die bij de Nederlandsche wetten verboden zijn, zooals roulette en neutrale ra dio-uitzendingen. ZEVENAAR, 3 Juni. De ex-kei zer heeft in Hollandsch nationaal cos- tuum een bezoek gebracht aan de goudmijn te Zaandam. Hij daalde in een schacht af en liet zich door een Duitsch ingenieur over de werkzaam heden voorlichten. Daarna bracht hij een bezoek aan de kaasmarkt te Noordholland (prov. Alkmaar) waar zijn zoon vroeger hoefsmid was. ting wordt gesteld op 1 (als ten vo- rïgen jare). Ter bestrijding der iep- ziekte wordt besloten uit de gemeen tekas een jaarlijksche bijdrage te vo» teeren van f5,— gedurende 5 jaren. in den korten tijd, welken hij hier kon doorbrengen, zoo goed heb lee- ren kennen. Voortdurend houd ik me zelf voor oogen, welk een benijdens waardig persoontje ik moet zijn. Hij ia buitengewoon aantrekkelijk en volgens mij kan niemand hem evena ren. Wij voelen ons thans geheel en al op ons gemak met elkaar. Hij heeft zulke innemende manieren en is to taal niet stijf of deftig. Telkens ont dek ik nieuwe eigenschappen in hem. Ik heb al gezegd, -dat het mij onmo gelijk lijkt hem precies te beschrij ven: het eenige, wat ik zeggen kan is, dat ik niets dan goeds in hem zie. Ik ben verrukt over de manier, waar op zijn haar om zijn slapen groeit het is blond, heel dik en hij draagt een scheiding opzij. Het is alsof zijn mooie, blauwe oogen, met de lange, zwarte wimpers altijd lachen.' Alhoe wel hij heel slank is, ziet hij er toch sterk uit, en ik verbeeld me, -dat zijn kleeren het verrukkelijk moeten vin den door hem gedragen te worden. Zijn gelaatstrekken zijn regelmatig en het gedeelte van zijn voorhoofd, daf niet gebruind is, is zeer blank. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1