diens hofstede met bouwlanden de Kersen Binnenland Sport. Van Overal Gemengd NieuWs Laatste Berichten. Adverfentiën. Te koop bij inschrijving, Schildersknecht zelfden voet worden voortgezet als de reeds sedert U/2 jaar uitgezonden pro gramma's, die zich in de volle waar deering van het Ned. Indisch publiek heb ben mogen verheugen- Die raad van com missarissen heeft besloten, als deze rege ling niet tot stand wordt gebracht de zen ding buiten werking zal worden gesteld; met ingang van 1 Juli a.s. De schatgravers van Zaandam. De kuilen zijn dicht gegooid Uit Zaandam wordt aain Het Volk gemeld Het vinden, van. de kist j.l. Dinsdagmor gen schijnt een grap te zijn geweest, waar door heel Zaandam j.l. Dinsdagmorgen in rep en roer is geraakt. Uit vrij zekere bron vermannen wij, dat deze kist, waarin zich een oorbelletje bevond, dein vorigen avond door een der omwonenden van het graafterrein, een Zaamdamschen winkelier, in den kuil was gesmeten. Het schijnt zelfs, dat een of meer agenten van politie van deze grap op de hoogte zijn geweest. De heer Lamghirt is naar Duitschland teruggekeerd. De arbeiders ontvingen de opdracht, de kuilen dicht te smijten. De mogelijkheid bestaat, diat hij nog terug' komt. Het waarschijnlijkste lijkt ons ech ter, dat hij wegblijft en het geheele avon tuur hiermede tot het verleden behoort. Rotsblok losgeraakt. Eén jongen gedood', drie zwaar gewond. Drie en zeventig leerlingen en zeven leeraren van de Rijkskweekschool Haarlem brachten een vierdaagsch bezo aan Valkenburg. Tot besluit van de uit stapjes werd Zaterdagmorgen naar Geul- hem gewandeld, met het doel om aan de verlaten rotswoningen een bezoek te bren gen. De vroolijke groep trok naar Hou- them en ging vervolgens naar Geulhem waar zij omstreeks halfelf arriveerde. Daar gekomen beklom men een in de rots uitgehouwen trap, die naar de op ongeveer vier meter hoogte gelegen oud© rotswoningen leidt. Geen enkele aanwijzing was er, dat er gevaar dreigde. Toen even wel een gedeelte van het gezelschap zich in de verlaten woning thans niet meer dan een groote holte in den rotswand bevond, stortte plotseling een groote steen welke ruim 3000 K.G. woog, naar bene den. De zeventienjarige Piet Vissers uit Zand voort werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot kon 'slechts na groote moeite worden geborgen en werd overge bracht naar het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen. Gewond werden de zeventienjarige An nie Jellema, uit Haarlem (lichte been fractuur), de zeventienjarige Jan Lieven, uit Haarlem (zware beénfractuur) en de veertienjarige Lena Weesma, uit Haar lem, die een ernstige beenwonde opliep. Deze gewonden zijn in het Ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht ter verple ging opgenomen. Nog enkele andere leer lingen kregen verwondingen, dlie evenwel niet van gevaarlijken aard waren. De Vrijheidsbond. Algemeene vergadering te Sche vcnimgen; een rede van mr. Fock. In het Kurhaus te Scheveningen werd Zaterdag de algemeene vergadering houden van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond". De vergadering werd geopend met een rede van den heer mr. D. Fock. Hij zeid© dat de drang om voor de liberale begin selen te werken en te propageeren som tijds niet groot is, zoolang de algemeen* verkiezingen niet in het zicht zijn. Laat men toch gevoelen, dat men fe laat komt, wanneer werk en propaganda tot de laat ste maanden vóór de algemeene verkiezin gen worden uitgesteld'. Bovendien men ver- gele niet, dat ook de verkiezingen voor de Prov. Staten, die in 1931 moeten plaats hebben, van het grootste belang zijn, om dat in 1932 weder een deel van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal aftreedt. En een versterking van onze groep in de verschillende colleges der Prov. Staten is dus van beteekenis voor onzen invloed in de Eerste Kamer. In 1932 zullen de Prov Staten van Zuid-Holland, Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente voor de Eerste Kamer hun keus moeten doen het is dus plicht om te zorgen, idlat onze partij in alle provincies, maar vooral in die provincies in 1931 met een groot aantal leden uit de stembus komt. Aanstonds en voortdurend moeten wij aan het werk zijn en alle belangrijke vraagstukken en problemen, die aan de orde komen, moeten met ernst zooveel dat mogelijk is onder de aandacht van ons volk worden gebracht. Ik roep u allen op, om ieder in zijn kring en omgeving, algemeen de overtuiging bij te brengen, dat de toepassing van de liberale beginselen strekt tot geluk van {and en volle en dat dus de liberale vaan moet worden hooggehouden. En vóór alles geen verdeeldheid, wegens verschil van gevoelen over hetgeen klein en onbeduidend is; er zij eensgezindheid onder db vrijzinnigen! Zoekt niet naar het-, geen verdeelt, maar naar hetgeen vereenigt. Na deze rede verhieven de aanwezigen zich^ van hun zetels en werd het „Wilhel mus" gezongen. De voorzitter hief vervolgens een „Leve de Koningin!" aan, wat driewerf werd herhaald. i Op voorstel van mr. Boon werd de vol gende motie onder algemeene instemming aangenomen „De Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" enz. spreekt haar diepe ver ontwaardigimg uit over de beschikking van den minister van Waterstaat in zake dé zendtijdverdeeling, waardoor Nedjerlanld het eenige land Ier wereld is, waar geen algemeene omroep gedurende de ge heele week zal bestaan; protesteert er voorts niet kracht tegen, dat nu de regeering het systeem van verdeeling van den zendtijd over ver schillende groepen dbr bevolking heeft gevolgd het aandeel der liberale groep daarin slechts een kleine fractie van één procent van' den totalen zendtijd zal be dragen". Het luid applaus, dat uit de vergadering kwam, bewees, dat deze motie de alge meene instemming had. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren werd de volgende wedstrijd om het kampioenschap van Nederland gespeeld met uitslag als volgt: Ajax—Willem II 7 v'elocitas—Go Ahead 1 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Go Ahead Ajax Velocitas Willem II Blauw Wit 2 10 5 9 19-14 19—1 10-16 14-15 8—17 KORFBAL. Zeeuwsche Korfbalbond. De uitslagen van Zaterdag zijn als volgt: Zeelandia IE. L. T. O. 3—0 V. I. O. S.Zeelandia II 40 LUCHTVAART. The Southern Cross. Afscheid aan Veere Zaterdagmorgen kwam de Australische vliegenier Kingsford Smith, op weg van Amsterdam naar Ierland1, over Walche ren. Te 4 minuten voor 11 werd ,,The Southern Cross van uit Veere boven N.- Bevelamd waargenomen op een hoogte van ongeveer 800 M. Boven Veere kwam de machine lager, op ongeveer 300 M. en vloog een paar maal rond dén toren. Met Amerikaansche vlaggen werd door op den dijk aanwezigen een afscheidsgroet gebracht; door den koenen vliegenier met korte schommelingen met de vleugels be antwoord. Toen „The Southern Cross" in den ne vel verdween voor het voortzetten van de eerste étappe van de reis naar Ame rika, speelde het carillon van den stad huistoren in Veere juist „Een vaste burcht is onze God". De „Graf Zeppelin" i Te La'kehurst geland! Even voor half één (M. E. T.) Zater dag werd de „Graf Zeppelin" aan den mast te Lakehurst geankerd. De „Associated Press" meldt uit New Yorlt, dat de Graf Zeppelin klaarblijkelijk eenigszins beschadigd is. Korten tijd na aankomst van het luchtschip begaven zich arbeiders naar den achtersten motorgon del en mem kom waarnemen diat eenige reparaties werden gedaan. MededeeJimgen werden hierover niet gedaam, maar- waar schijnlijk zijn twee draiden bij den gondel afgebroken. De in Haarlem aangehouden ver dachte van een aanranding te Spaarndiam is thans door verschillende andere meis jes, die van 1928 af waren aangerand, her kend als degene, die de meisjes aange vallen heeft. De verdachte blijft echter 'hardnekkig ontkennen. I Trein ontspoord. De sneltrein Parijs-Marseilie-Nice die Zaterdagavond om 9.20 van de Gare de Lyon is vertrokken is op ongeveer 400 Meter afstand van het station Montereau ontspoord, waarbij' zeven personen wer den gedood en 30 gewond, van wie acht zeer ernstig. De machinist en de stoker werden van de machine geslingerd, doch bleven ongedeerd', de locomotief en d© ten der reden nog ongeveer honderd meter door en kante-ldfem toen om evenals dei terwijl de vier volgende wa gens ontspoorden. Het eerste voorloopige officieele on derzoek heeft die verdenking opgewekt* dat het ongeluk aan opzet te wijten is. Vastgesteld is, dat de trein ontspoorde, doordat een lorrie, zooals gébruikt wordt docr bet spoorwegpersoneel bij de inspec tie van de lijn, zich op dé rails bevondr. Korten tijd, voordat het ongeluk plaats plaats had, is een andere train dezelfde plaats gepasseerd, zonder dat er iets is ge beurd. In die tusschemperiode moest de lorrie, die gemakkelijk door een man ge hanteerd kan worden, op de rails zijn geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Koninginnefeesten te Goes. De tijd van voorbereiding voor boven bedoelde feesten wordt kort en al is hel niet onze bedoeling om vooruit ta ioopen op den misschien stillen, maar enthousras- tischen arbeid van ons hoofdbestuur, toch komt het ons gewensdht voor nog op één zaak de aandacht te vestigen. Waar we in onze stad minstens vier zangverecnigingen hebben, spreekt het bij na vanzelf dat deze vereenigingen evenmin als onze muziekgezelschappen zich gedu rende onze feesten niet onbetuigd zullen laten en terecht. Waar zouden we moeten verschijnen zonder muziek en zang? Ligt het nu niet, zoo willen we vragen, op den weg van ons hoofdbestuur zoo zulks nog niet is geschied om met de vier verschillende vereenigingen te onder handelen over de mogelijkheid om enkele liederen voor dit doel geschikt, gezamen lijk uit te voeren? Is dit de bedoeling, dan moet deze zaak vlug aangepakt worden, willen de vereenigingen voldoende gelegenheid krij gen ter bestudeering. Eenzelfde plan voor onze beide muziekgezelschappen is zelfs zeer aan te bevelen. Waar Augustus, ook voor vele ver eenigingen, vacantiemaand is, wordt als van dit plan iets tot stand' komt, de tijd kort en dringen we aan op een spoedige, en in het belang der feesten, afdoendb maatregel. EEN ZANGER. „Kerk en Vrede". Geachte Redactie. Mag ik ditmaal eenige plaatsruimte in uw blad vragen? Bij voorbaat mijn dank. Mij kwam het nr. van j.l. Maandag van uw blad in handen. Daarin las ik o.m. uw hoofdartikel over het „Vredeswerk in Zeeland". Nu is het niet mijn bedoeling op den inhoud van dit artikel in te gaan, hoeveel er over te schrijven zou zijn.... Alleen dit: U schreef: „Qualificee- ren als lafaards, zooails een der debaters op den Goeschen Schurer-avond de „Kerk en Vrede"-menschen betitelde...." Nu heb ik het o.a. ook gehad over ver dediging van huisgemooten en vaderland Mocht daarom bovenaangehaalde zin op mij slaan, dan wensch ik gaarne te ver klaren, dat ik noch gezegd1, nóch be doeld heb, dat de „Kerk en Vrede" menschen lafaards zijn! Niet gezegd, hetgeen ik desnoods wil bewijzen. Niet bedoeld, omdat ik geloof, dat er onder de „Kerk en Vrede'L menschen zijn, die uit volle over tuiging een beginsel nastreven, dat wel niet het onze kan zijn, dat ik zelfs moet „bestrijden" (hoewel ik heusch niet „oor logszuchtig" ben, integendeel óók dien vre de min!) maar wier persoon ik, - juist omdat ze meenen, uit volle overtuiging, aldus te móéten handelen, respecteer! Nogmaals mijn dank voor de plaatsing, M. DE BORST. (We weten zeer zeker dat dé inzender het woord „lafaards" gebruikt heeft. Het is echter niet buitengesloten dat hij het woord bezigde voor hen, die bij een mobi lisatie dienst zullen weigeren. „Kerk en Vrede" propageert déze dienstweigering Onze verwisseling van feiten was dus ver klaarbaar. Red. G. C.) Onze plantsoenen. Mijnheer de Redacteur! Bij mijne wandelingen in ai om ons tadje word ik, loopende langs de Singels tegenover den Westwal en vooral ook den Oostwal steeds weer getroffen door den schoonen aanblik, welke onze plantsoenen in de laatste jaren al meer en meer krij gen na de gebleken deskundige behandeling welke deze hebben gekregen door den nieuwen aanleg van eenige jaren geleden en kan ik, en waarschijnlijk zeer velen met mij, gedurende de wandeling daarvan be paald genieten. Ik meen mij te herinneren, mijnheer de Redacteur, dat ik in den tijd, toen er door die behandeling vele oude boomen eld zijn, wel eens ingezonden stukken in uw blad heb gelezen, waarbij spij(t en teleurstelling werden uitgesproken over het verwijderen van die boomen en dacht ik> dat, wanneer we enkele jaren verder zou den zijn, de meening hieromtrent wel zou zijn veranderd', wat ik ook geloof dat bij velen thans het geval zal zijn. Waar ingezonden stukken veelal moe ten dienen tot het, soms ten onrechte, be- critiseeren van het een of andere werk, geloof ik dat het ook wel overweging verdient er, in het belang van hen die hunne goede krachten er aan gegeven heb ben, op te wijzen dat die critiek mis is geweest, en waar ik die tot nu toe in dit geval nog niet heb bemerkt, ben ik zoo vrij uwe gastvrijheid tot plaatsing dezer regelen in te roepen, Waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig en waarmede aan mijn wensch voldaan is. OPMERKER. Hooge onderscheiding. Men meldt ons uit Den Haag: De Koningin heelt het Groot Kruis van den Ned. Leeuw verleend aan de Groot- H er to gin vain Luxemburg. Wijziging postspaarbankwet. Men meldt ons uit Den Haag: Bij het departement van waterstaat is in voorbereiding een wetsontwerp tot wij ziging van de postspaarbank wet. Het zal in hoofdzaak strekken tot verhooging van het rente gevend maximum der inlagen, wijziging van verschillende bepalingen aan gaande het verkrijgen van een inschrijving op een staatsschuldboekje, verkrijging van de mogelijkheid om de rentevergoeding van inlagen 'te gelegenertijd op 3 pet. te brengen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Maatje Lena, d.v. Simon Cornelis Jacob van Essen en Dina Leijn tj'e Hollestelie. Huw.-af'k.Jan Verheule, 30 jr., j.m., en Maria Oudendijk, 20 jr., j.d. te We meldinge; Joos Mesu, 51 jr., j.m., en Catharina Johanna Jansen, 32 jr., j.d. te Middelburg. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van dezer luidt: zwakke tot matige verander' lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 2 Juni 1930. Kruisbessen f7,50 a f10,10 per 100 K.G. Kleine veiling Bloemkool f6 a f 14, Kropsla f 1,40, beiden per 100 stuks; Aardbeien f50 a f 135 per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING „E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Veiling van 28/30 Mei 1930. Kruisbessen f7,80 a f 10,10 en f 10,30 per 100 K.G. STAATSLOTERIJ. 5e klasse 8e lijst. Trekking 30 Mei. f2000: 14611 f 1000: 321 4978 17005 18528 f 400: 10225 17098 19171 19729 f 200 378 6344 6505 9234 13396 19510 f 100: 2984 3161 7860 8366 10544 10848 12346 13001 13514 13825 19383 15143 17547 Uitgekomen met eigen geld: 8550, 8552, 8578, 8592, 12473, 12477, 12478, 12483 en 12491. Nieten: 8565, 8591, 8600, 8573, 12465, 12493, 12479, 12484, 12486 en 12495. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 4 Borssele, drie huizen en erven, bouwterrein, weiland en bouwland, Beth. 5 Borssele, inboedel, Beth. 5 Goes, woonhuis, schuurtje en erf; pakhuis en erf; inventaris graan- zaak, Jonkers. 13 Kloetinge, klavers en kanthooi, van Dissel. 23 Ellewoutsdijk, hofstede met bouw landen, Jonkers. 16 's Gravenpolder, huis met schuur tje, winkelhuis en erf, Oele. Ellewoutsdijk, hofstede met bouw landen, Jonkers. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juni: Landbouw-Bioscoop, „De jolige Weduwnaar" en „Het lokkende voetlicht". Prins van Oranje, concert „De Symphonic". AANBESTEDINGEN. Juni: 11 Kapelle, schoollokaal en speel- plaats, le Clercq, Kruïningen. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Juni 1980. Vlasaanvoer 3950 blauw f 0,75 a f 1,00, 4..000 Groningen f0.75 a f 0.90, 8000 geel f 0 80 a f 0.90, 5000 wit f0,75 a f 8-2,50. Handel traagweinig verkocht. Zaden geen noteering. Boekweit, danziger Juni aflevering 8,55, Fransche Juni f 10,25. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 15,25 a f-.-, Maïs f140,—. Haver f 6,25. Binnenlandsche: Maanzaad 33,a 35, Karwijzaad 30,a 32, Kanariezaad 26,a ijnzaad (voer) 17,a 19, Tarwe vaster gestemd. Handel traag; stemming zeer gedrukt. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 1,70 a f 2,— Bonten f 1,90 a f 2,50 Eigenheimers f 0,00 a f 0,00. Handel traag. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 12)6 eerste kwaliteit 0,64, a f 0,66 tweede f 0,62 a f 0,64 derde f 0,60 a f0,62 zouters f 0, f 0,export f 0,63 a f 0,69. Handel zeer lui. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Vrijdag 13 Juni 1930, des namiddags 2 uur (N. T.) te Kloe tinge, ten herberge van K. Meulpol- der, ten verzoeke van den heer A. VAN LIERE Az. publiek verkoopen: onder Kloetinge: 8 perceelen klavers en kanthooi, (perc. 1 met haver), wassende achter het vroontje op de hooiweide tegen hef land van de Hollandsche Hoeve, op en naast de Mosselbank en aan den Noorddijk, samen groot 7 H.A. 80 A. of 19 Gem. 262 R. De perceelen zijn genummerd. Voor koopen boven f50,betaaldag 1 Dec. 1930 met borgtocht. De Notaris H. JONKERS te Goes, zal op Maandag 23 Juni 1930, des n.mi. 2 uur (N. T.) te Oudelande, in de herberg van Gezusters Lous, ten verzoeke van den heer J. TRAAS Czn. te Ellewoutsdijk. publiek verkoopen: in de gemeenten Ellewoutsdijk' en Oudelande, in 14 perceelen en diverse combinatiën; te aanvaarden de hof stede uiterlijk 1 December 1930, de overige perceelen met het rooven van den oogst in 1930. Bij de hofstede kunnen circa 4 hec taren 39 aren bouwland in pacht vol gen. Boekjes met kaart zijn vanaf 7 Juni a.s. verkrijgbaar ten kantore van den Notaris, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. tegen contante betaling in de volgende boomgaarden: 1. van den heer R. CLAUS, achter diens villa, aan den Nieuwen weg; 2. van den heer JOH. PILAAR, te Driewegen, tegenover de hofstede van weduwe Bruggeman; 3. van het BURGERLIJK ARMBE STUUR te Goes: a. de Vetzak, onder Schore, aan de Schoorsche Brug (met uitzon dering van de gemerkte boomen); b. in den Smokkelhoek, nabij Bie- zelinge; 4. van Mej. VAN WEELE, den Kar- nemelkspufboomgaard aan hef Nissepaadje fe Goes. Informatiën te bekomen ten kantore van Notaris JONKERS. Biljetten van eiken boomgaard af zonderlijk in te leveren ten kantore van genoemden Notaris op Zaterdag 7 Juni a.s. voor 's middags 12 u. (N.T.) Terstond gevraagd een bekwaam van goede getuigschriften voorzien. Bij gebleken geschiktheid voor den geheeleu zomer werk, en loon naar geschiktheid. Aan te melden bij JOH. KORPORAAL, Schilder te Slie- drecht, Kerkstraat 5.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3