Stadsnieuws Rechtszaken. Koloniën heer Bierens vroeg naar den stand van zaken betreffende verharding van den weg langs de Westzijde van "hef kanaal vanaf de Schorebrug noord waarts, waarop de voorzitter ant woordde dat deze zaak in behande ling is bij den Rijkswaterstaat. Vervol gens zei de heer Bierens, dat, nu de gasleiding te Biezelinge wordt gelegd, de bewoners van Schore, die tegen de kom van Biezelinge wonen, hun perceelen ook gaarne op de leiding zouden laten aansluiten. Kan hieraan iets worden gedaan door de gemeen te? De heer Karelse zag liefst een verzoek van de betreffende burgers, waarop de noodige maatregelen kun nen worden genomen. Alle raadsleden verklaarden, dat zij tot volle mede werking bereid zijn. Tenslotte vroeg de heer Bierens of iets kan gedaan worden tot verbetering van den toe stand, ontstaan door het afvalwater van de jamfabriek te Kapelle. Het wa ter in de leidingen wordt bedorven en de stank is ondragelijk. De voor zitter meent dat de heer Griep van Hansweert reeds werkt voor de noo dige verbetering. Aan den heer Griep is dan ook reeds een betreffende ver klaring afgegeven. Gemeenteraad van Yerseke. Discussies over eert school- plafond; de raad voor ver hooging der salarissen van de ambtenaren. De gemeenteraad van Yerseke kwam Vrijdagavond voltallig bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Verschillende verzoeken om onthef fing van schoolgelden en van honden belasting werden goedgekeurd. Dever- eeniging voor Geref. Lager Onderwijs „Kakeldans" vroeg flOÉO voor de ver andering van haar gebouw. B. en W. meenden dat de gelden konden wor den toegestaan behalve die voor de plafonds. De heer Cornelisse protesteerde tegen deze voorstelling van zaken. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 stemmen voor en 2 tegen. (Willemsen en Cornelisse). Aan den heer Hage werd op een nader te bepalen datum ontslag verleend als hoofd der openbare school I. Bij de behandeling van het concept der jaar wedden van burgemeester etc. wensch- te de heer Cornelisse te protesteeren. Hij was voor bezuiniging en niet voor verhooging. Ook de heeren Mol en Scheele waren tegen verhooging. De heeren Bom e n van Es vonden de nieuwe salarieering van Gedepu teerde Staten billijk. Het concept van Ged. Staten werd aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Blanco stemden de heeren de Koeijer en Hartoog. Tegen Willemsen, Scheele, Cornelisse en Mol. Twee huisjes in de Lange Viele ver klaarde de raad onbewoonbaar. Aan genomen werd het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot toe passing van verhaal ingevolge de Ziek tewet. Het vermenigvuldigingscijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting bleef gehandhaafd op 1. Bij de rondvraag vroeg de heer Scheele naar de veldwachfersfiets en naar hef uniform van den nachtwacht. De heer van Es verzocht om een fietsrek bij het postkantoor. Over deze kwestie werd nog uitvoerig van gedachten ge wisseld. De kreeftenvangst Geringe vangst en lage prijzen De kreeftenvangst, waarvan 1 Juni alweer de eerste helft is verloopen, heeft geen bevredigende resultaten op geleverd. Zoowel de vangst als de prijs is tegengevallen. Reeds voor den offi cieel aangegeven tijd hebben sommige visschers hun korven uit het water gehaald. Als de vangst loonend is, wordt meestal tot den laatsten dag ge wacht. De prijs is langzamerhand tot ongeveer f2,— per K.G. teruggeloo- pen. De hoop is nu gevestigd op het tweede deel van 't seizoen. Feestdag C. B. P. T. T. Postmenschen in Middel burg bijeen. De jaarlijksche réunie van de Zeeuw- sche afdeelingen van den Centralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, is te Middelburg gehouden. Zij werd bijgewoond door de afdeelingen Middelburg, Vlissingen, 4de district, Neuzen, Goes, Oostelijk Zuid-Beveland, Schouwen en Duive- land. Te kwart over twee verzamel den de deelnemers zich op de Markt en volgden de Vlissingsche postfanfare naar het Schuttershof. Voor de ope ning der bijeenkomst speelde de fan fare het bondslied. De voorzitter der afdeeling Middelburg, de heer H. M. van der Weele, heette alle aanwezigen welkom en in het bijzonder den Bonds voorzitter, den heer H. M. Roos, en allen die hun medewerking verleen den oln dezen dag te doen slagen. De dag zou staan in het teeken van pro test tegen de overmatig lange dienst uren van het personeel. De heer Roos sprak over de wan verhouding, die er bestaat tusschen werktijden van de ambtenaren bij den P. T. T. en die van ander rijksperso neel. Waar over het algemeen op de partementen en bij verschillende tak ken van staatsdienst 45 tot 48 uur per week wordt gewerkt, kent men bij den P. T. T. werkweken meermalen van 50 tot 60 uur, soms zelfs nog meer. Speciaal bestellers, technisch perso neel en kantoorhouders zijn hiervan de dupe. Aan het slot der rede werd met algemeene instemming eene motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat sedert 1 Januari 1923 aan het ge- heele personeel een verlenging van den arbeidsduur werd opgelegd waar door een extra-aandeel (waarvan de noodzakelijkheid naderhand niet door den stand van 's Rijksmiddelen is be vestigd) werd geleverd in de z.g. ge zondmaking van 's lands financiën; herinnerd wordt aan de veel voorko mende vroege-, late nacht-, Zondags- en Zaterdagmiddagdiensten, en aan de zeer beduidende verzwaring en inten- sieveering van den arbeid door de toenemende rationalisatie; gewezen op het feit, dat een gedeelte van het Rijks personeel 39 of 42 uur, een ander deel 48 uur en nog een ander gedeelte waaronder de grootste groepen bij P. T. T. 51 uur per week en langer arbeidt, dat het gedeelte van het rijks personeel met de regelmatige dienst- verdeeling en een kort dienstraam de minste diensturen verricht, terwijl juist bij de met zeer ongeregelde diensten belaste P. T. T.-ambtenaren, die hun arbeid verrichten in een dienstraam van 15 uur en langer, met dikwijls splitsing in drie gedeelten van den dag, een langere dienstduur is voorge schreven; uiting wordt gegeven aan de groote onvoldaanheid over deze ongemotiveerd lange arbeidstijden, die thans reeds ruim 7 jaren door de re geering worden bestendigd; en ver klaard niet te zullen rusten voor de arbeidstijden van het geheele P. T. T.- personeel beduidend zullen zijn ver kort. Vervolgens kwam aan de orde het vertoonen van de Bondsfilm, die is samengesteld uit opnamen uit de ver schillende afdeelingen en de opvoering van een blijspel en enkele tableaux. Voorschotten Landarbeiderswet Plaatsjes in Borssele en Kruiningen. Aan de gemeente Borssele is een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f1382, ter verstrek king aan de vereenïgïng, in die ge meente uitsluitend werkzaam ter 'be vordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als land in pacht uit te geven, welk voor schot in 30 jaren zal worden afgelost. Aan dezelfde gemeente is een voor schot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 3436, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Aan de gemeente Kruiningen is een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 3384, ter ver strekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landar beider benoodigde bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Tegen de zendtijd-verdeeling. Protestvergadering te Mid delburg. Zaterdagavond werd in het Schut tershof te Middelburg een druk be zochte vergadering gehouden, georga niseerd door een comité van A.V.R.O.- luisteraars. De heeren Mr. J. Adriaan- se, consul en voorzitter van het ge westelijk bestuur der A.V.R.O., en ba ron Tindal, lid van het Dag. bestuur der A.V.R.O., voerden het woord. Bei de zetten de bezwaren tegen het minis terieel besluit uiteen en de heer Tin dal kwam o.a. op tegen de scheeve voorstelling alsof hij indertijd tevre den zou zijn met 13_°/o en nu niet met het dubbele van den zendtijd. Spreker heeft destijds goed gevonden van de A.V.R.O. (toen nog A.N.R.O.) voor 13°/o deelnam in het kapitaal voor een Nationalen omroep, maar dat is toch heel iets anders. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin er bij den minister op wordt aangedrongen toestemming te verleenen tot den bouw van een eigen zender. De vergadering was zeer enthousiast wat o.a. bleek uit de opbrengst eener gehouden collecte, al. ruim f133,— bestemd voor de A.V.R.O. Verschillende malen klonk de mede gezongen A.V.R.O.-marsch door de zaal en de bijeenkomst werd met het zingen van het Wien Neerlands bloed beëindigd. «Aller Belang". iQ2g een gunstig jaar voor aardbeien. Zaterdagmiddag kwam de groep aard beientelers „Aller Belang" onder voor zitterschap van den heer Johs. Schip per te Kapelle bijeen. De secretaris, de heer D. Mallekoote, deelde in zijn jaarverslag mee dat het ledental klom van 74 tof 101. Voor de vafveiling werd in 1929 verkocht een opbrengst van 50 gemet Jucunda's tegen den ge middelden prijs van f48,65 per 100 K.G., waarvan de opbrengst was 151526 K.G. voor een bedrag van f73.717,40. De opbrengst per gemet was 3030,50 K.G. en per roede 1010 K.G. Vorig jaar was dit per gemet 1555 K.G. en per roede 5 K.G. Ook werd op de dagveiling aangevoerd een opbrengst van 25 gemet. Hiervan bedroeg de ge middelde prijs f 61,84 per '100 K.G. 1929 staat opgeteekend als een bizon der jaar, zoowel waf opbrengst als prijs betreft. De aftredende bestuurs leden de heeren Johs. Schipper, W. Karelse en P. van Oeveren werden herkozen, in de plaats van M. Staal die bedankte werd gekozen de heer C. van der Vliet. Staande de vergadering werd reeds een groote oppervlakte Ju cunda's opgegeven. Hierna werd be sloten na onderlinge bespreking om binnenkort te vergaderen en de telers de vrijheid te geven op de dagveilin gen aan te voeren of voor het vat te doen veilen. Bij voorkomende zaken werd voorgesteld om dan ook de soor ten Madame Matfot en Madame le Fèbre op te nemen. Hierover zal later een besluit genomen worden. PROVINCIALE SNIPPERS. Voor de vacante betrekking van ontvanger van hef Burgerlijk Armbe stuur te Oudelande hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Op de aanbeveling voor ontvan ger van het Burgerlijk Armbestuur te Oudelande komen voor: J. Mol Mz. en A. Lous. Zaterdag j.l. vergaderden de in gelanden van het waterschap de „Bui tenpolders van Nisse". De rekening 1929'30 werd vastgesteld in ont vangst op f 5247,72, in uitgaaf op f4165,91 J's, met een goed slot van f 1081,80Dé begrooting 1930'31 werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f5270,18, met een post van onvoorzien ad f 204,21. Het dijkgeschof werd bepaald gelijk vorige jaar op f 12,per H.A. De heer Jan Vermue werd als dijkgraaf herkozen. Besloten werd op het verzoek van het water schap 's Heer Arendskerke om steun voor verharding van den Platendijk een jaar aan te houden wegens de te genwoordige crisis in den landbouw. De sleepboot „Sallandia" heeft in het schaar van Ossenisse zijn roer ver loren. De sleepboot „Corry" van Hans- weert heeft de boot naar Dordrecht gesleept. Zaterdagavond speelde de voet- balvereeniging Z. B. B. te Kattendijke tegen S.M.I.T. I van Wemeldinge. De uitslag was 31 in het voordeel van laatstgenoemde. De voetbalvereeniging S.M.I.T. II te Wemeldinge speelde Zaterdagavond tegen „Juliana" van Goes. De wed strijd eindigde in gelijk spel (11). Vrijdag werd ten overstaan van Notaris Kram te Kapelle te Wemel dinge publiek verkocht het huis, schuur en erf, groot 4.23 A., staande aan den Nieuwendijk en bewoond door M. van de Werke. Hoogste inschrijver was de heer W. Wesfstrate Mattz. voor f2444 Kooper D. Hardenberg f4770, plus de gewone onkosten. Schakers uit Goes, Terneuzen en Zuidzande hebben op Hemelvaarts dag in Antwerpen een schaakwedstrijd gespeeld tegen vertegenwoordigers van Antwerpsche schaakclubs. De Antwer penaren wonnen den wedstrijd met 16—13. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meermalen dergelijke ont moetingen te organiseeren. De Z. L M Vergadering van het Dag. Bestuur. Onder leiding van den voorzitter, Mr. P. Dieleman, hield het Dag. Be stuur der Z. L. M. 19 Mei zijn ge wone maandelijksche vergadering te Middelburg. Aanwezig waren de leden D. J. Dees, H. C. v. d. Zande, S. J. de Regt, C. Franse, C. H. A. Stout- jesdijk, benevens de adviseerende le den Ir. C. Zwagerman, Ir. C. Stevens en P. Stehouwer. Op een schrijven van het K.N.L.C. welke de gevoelens waren der Z.L.M. ten opzichte voor verlaagde spoorweg tarieven, werd geantwoord dat voor massaproducten als stroo, aardappe len en bieten, verlaging gewenscht Handelspolitiek. Breedvoerige be schouwingen werden vastgeknoopt aan de bezwaren die onderhandelingsta rieven voor den landbouw met zich mede kunnen brengen. Unaniem werd besloten de dumpings-maatregelen in het buitenland tegen te gaan. Over de al of niet noodzakelijkheid van een onderhandelingstarief zullen de be sprekingen van het K.N.L.C. worden afgewacht. De Chr. boeren- en tuindersbond in O. Zeeuwsch-Vlaanderen. Ingestemd werd met de overeenkomst, die door den secretaris werd toegelicht, waar bij men ten aanzien van de gewassen- keuring zal samenwerken. Reeds eerder Qok werd erkend dat de landbouwproducten hoe langer hoe meer over veilingen verkocht zullen moe ten worden. Het dagelijksch bestuur machtigde dientengevolge den secretaris, zoolang nog geen veilingscommissie be noemd zal zijn, in deze richting voort te werken en keurde goed om deze commis- missie uit leden der groeiende veilingen en Ir. v. d. Plassche op te bouwen. Naar aanleiding van het op het urgentie- program van het K.N. L.C. voorkomend pont over steun aan de tarweteelt, wer den de vormen waaronder steun zou kun nen verleend worden en de voor- en na deden diezer vormen, aandachtig be schouwd. Een maalgebod waarbij de ge heele Ned. tarweoogst zal worden inbe grepen, vond bij een invoerrecht op tar we, de voorkeur en goedkeuring. Aan een schrijven van de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent aan den minister om verlaging der tarieven bij de Zeeuwsch-Vlaamsche T ramweg-Maat- schappij, werd besloten adhaesie te betui gen, terwijl koppeling der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij hieraan, goedge keurd werd. Ten aanzien van het mond- en klauw zeer werd sluiting der provinciale grenzen voor vee gewenscht geacht onder voorbe houd dat de sluiting in September zalwor den opgeheven. Benoemd. Tot directeur aan de ambachtsschool te Doetinchem is benoemd de heer A. En gels, directeur der ambachtsschool alhier. Gediplomeerd Mej. J. v. Eijsden alhier behaalde aan de Academie des Coiffures te Den Haag, diploma's voor dameskappen en moderne baarverzorging. Uitvoering. De orkestverecniging „De Symphonic" alhier zal morgenavond te 8 uur in de „Prins van Oranje" een instrumentaal concert geven. Nieuwe zaak. De eigenaar van Bos' Kleedingmaga- zijn heeft zijn zaak van de Ganzepoort- straat overgebracht naar de Lange Vorst- straat, en Vrijdagavond1 is aan het nieuwe pand officieel zijn bestemming gegeven. Het nieuwe kleedingmagazijin beantwoordt aan de moderne eischen, zoowel in- als uitwendig kan het met glans den toets der critiek weerstaan. We zullen niet in bij zonderheden treden doch volstaan met de verzekering dat Goes wederom een keurig zakenpanel rijker is geworden. Hier is bewezen dat met een verbouwing zeer veel bereikt kan worden. Wie volgt? Goes IZeelandia I 4—3 (Rust 3-3) Een verdiende overwinning fraaie doelpunten van de gastheeren. Het heeft gisteren bij de ontmoeting tusschen Goes I en de 2e Wassers Zee landia I uit Middelburg wederom niet aan spanning ontbroken. „Goes" heeft verdiend gewonnen en is daardoor in het bezit gekomen van de voor dezen wed strijd beschikbaar gestelde zilveren pla quette. Alle spelers hebben zich dan ook ten volle gegeven en verdienen een bij zonder woord van lof voor hunne presta ties. Voor de rust toen Goes tegen wind in speelde ging het vrijwel gelijk op, hoe wel toen toch reeds bij onze stadgenooten eenig overwicht was te bespeuren. Na de rust trok Goes er zoo enthousiast op los dat de gasten bijna geen kans meer kre gen een aanval te ondernemen en alle moeite moesten doen hun doel te verde digen. Dat Zeelandia toch nog 3 doel punten voor de rust wist te maken is niet zoozeer bet gevolg geweest van goed op gezette aanvallen, doch in twee gevallen hadden ze daarvoor het „geluk" met zich. Goes daarentegen heeft alle doelpunten op fraaie wijze verkregen. We kregen zoo den indruk dat Zeelandia in het begin speelde met de gedachte gemakkelijk ie kunnen winnen, en te laat inzag dat Goes thans goed in vorm is. Inderdaad is het spel van Goes den laatsten tijd zoodanig verbeterd, dat daarmede de bezoekers terdege rekening dienen te houden. Het is voor bestuur, spelers en supporters aangenaam de bewijzen fe zien, dat de moeit© om de voetbalsport alhier op een behoorlijk peil te brengen, ruimschoots wordt vergoed1. Rest nu nog een nederlaagwedstrijd te gen H.K.I., die op Zondag 15 Juni a.s. zal worden gespeeld. N.O.A.D. is tot nu toe er slechts in geslaagd „Goes" een nederlaag toe te brengen en zal vermoedelijk wel winnaar van den beker woixlen. In- en uit. Ingekomen; S. Wisse en gezin, zonder beroep, van N. en St. Joosland, Oostsin gel 140; S. J. Bauer, geb. Flohr, van Dresden, Voorstad 79; N. Zuijddijk, dienstbode, van Wemeldinge, Wilhelmir- nastraat 98; P. H. Breas, timmerman, van Wissenkerke, 's H. Hendrik skindéren- straat 63; M. de Looff, timmerman, van Wissenkerke, s H. Hendriksk'nderenstraat 63; M. G. Verbeek, bakkersknecht, van Rotterdam, Groote Kade 2; J. van Bei zen, chauffeur, van Vlissingen, Piet Hein- straat 8; W. A. Speetjens, rijwielherstel ler, van Breda, Lange Vorststraat 32; A. J. Polfliet, los werkman, van Eindho ven, Scheldestraat 56; Wed1. M. W. G. Michielsen, zonder beroep, van Rotter dam, Koningstraat 6; M. M. E. Schnei der, onderwijzeres, van 's Heerenhoek, Oude Vismarkt 2. Vertrokken: A. J. Nieuwendijk, buis houdster, naar Nederhorst den Berfg, Voorstr.A. J. Visser, reiziger, naar Hil versum, Egelantierstraat 14; E. M. Spoor maker, onderwijzeres, naar Rotterdam, 'b Gravendijkwal 137. Onbestelbare post Brieven binnenland: Van der Hooft, Zundert of Klundert; Van Eenen, Goes. Brieven buitenland: mej. P. Vos, Dur ban. Briefkaarten binnenland; M. Crucq, Rotterdam; 1 briefkaart zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stuif ken bun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- beid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is bet gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Rechtbank te Middelburg. Straatschenderij. J. v. S., huisvr. J. Sj, 43 jaar, zonde» beroep, te Kruiningen, was door «Jan kan tonrechter te Goes op 10 Januari 1930 veroordeeld ter zake van straatschenderij tot f 15 of 15 cl. h. Door verdachte was hiertegen cassatie aangeteekend. De Hoo- ge Raad verwees daarop de zaak naar de Middelburgsche rechtbank. De zaak dien de Vrijdag. i De eisch was thans f 15 of 15 d. h. Failliet verklaard. Joh. C. Maïjs, loodgieter te Zierik- zee. Rechter-Commissaris Mr. J. H. Bybou. Curator Mr. C. M. Kegge te Goes. H. Schippers, manufacturier t« Bors sele. Rechter-Commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. C. M. Kegge te Goes. Mishandeling en berooving. Het legerbestuur ontving een 'telegram van den gouverneur van Celebes, melden de dat de assistent-resident van Loewoe zich den 25en Mei met den militairen deta chementscommandant vatn Palopo en een brigade militairen naar Tjerekang, gelegen in de ooderafdeeling Malili, afdeeling Loewoe, heeft begeven, in verband met geestdrijverij van den kant van een kam- pongshoofd, welke had geleid tot geweld pleging, waarvan een politieagent het slachtoffer was geworden. Voorts had den de aanhangers van genoemd hoofd zich schuldig gemaakt aan mishandeling en berooving van voorbijgangers. De Ph O -H.-I. Naar wij van Ph.O.-H.I. zijde verne men heeft naar aanleiding van het bekend geworden voorloopig advies van den radio- raad inzake de N.V. Philips Omroep Holand-Indië (Ph.O.-H.I.), den 27st»n Mei een vergadering plaats gevonden van den raad van commissarissen dezer ven nootschap. In deze vergadering werd uit drukkelijk verklaard; dat men zich wenscht te houden aan den oorspronkelijken op zet der oprichting, n.l. dé zendinstal'latie te bestemmen voor de verzorging van uit zendingen naar Ned.-Indië, uitsluitend liggend op het gebied van kunst, weten schappen, ontspanning, sport- en nieuws berichten, namelijk uitzendingen van godsdienstigen aard niet zouden wor den uitgesloten. De vereeniging der uit te zenden programma's zou uitsluitend moeten zijn bij de Ph.O.-H.I. en op dén-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2