N0. 63 Maandag 2 Juni 1930 117 Jaargang. ProVincieoieuWs Het meisje, dat met een Koning trouwde COUPONS EN LOSSINGEN Hendrikse Co's Bank N.V., dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant ijj-SjSjjlIl en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf TaIa? 1*7 «kn T T Tfl "NT ,-v O AA 1 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elk'e regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Stukken voor de Prov Staten. Bouw tweede motorveerboot. In den brief van 4 Oct. 1929, waar bij de begrooting der Prov. inkomsten en uitgaven voor 1930 werd aangebo den, stelden Ged. Staten de Prov. Staten in kennis met verschillende plannen en daaronder was dat tot den bouw van eene tweede motorveerboot voor den dienst Vlissingen—Breskens. Het onderzoek ten deze is thans zoo ver afgeloopen, dat door het inge nïeurs-bureau voor scheepsbouw M. A. Cornelissen te Amsterdam een voor- loopig plan der boot kon worden op gemaakt, met inachtneming van de op gedane ondervinding ten aanzien van de bestaande boot en de voorgenomen zoo noodzakelijk gebleken verbreeding van den mond der haven van Breskens Volgens de stukken zouden de hoofd afmetingen der boot ongeveer moeten zijn: lengte tusschen de loodlijnen 65 M.; lengte over alles 65.36 M. breedte, grootste, op buitenkant span ten op dek 10.50 M.; idem op lastlijn 10 M.breedte, grootste, over dek 12.25 M.; breedte, grootste, op bui tenkant berghouten 12.70 M.; holte, in de zij midscheeps van bovenkant kiel tot onderkant stringerplaat 5M. hoogte promenadedek, van bovenkant balk tot bovenkant balk 3.75 M.; hoog te, sloependek van bovenkant balk tot tot bovenkant balk 2.30 M. Geheel afgewerkt en uitgerust met allen in ventaris en met totaal 110 ton aan ruwe olie en ballast aan boord, zal het schip vóór en achter een diepgang hebben van 3.40 M., gemeten uit on derkant kiel. Hef is de bedoeling ook die boot, welke eene snelheid zal moeten hebben van 12^ Engelsche zeemijlen, van één ruwolie motor te voorzien. De afwijkingen van de bestaande boot, de „Koningin Wïlhelmina", ko men in hoofdzaak hierop neer, dat de bestuurbaarheid en de zeewaardig heid nog grooter zullen worden door eene verlenging van 12 M., tengevolge waarvan de boot beneden scherper zal worden. Voorts zal het schip niet meer aan elk .der beide uiteinden van twee schroeven en twee roeren, maar van één schroef en één roer worden voor zien. In plaats van de z.g. koppen voor het afweren van het buiswater wordt het beter geacht; op het nieuwe schip deuren, in den geest van sluisdeuren, aan te brengen. De prijs wordt geschat op ongeveer f700.000. Het komtGed. Staten gewenscht voor, dat spoedig met den bouw een aanvang wordt ge maakt en stellen zij voor daartoe te besluiten. Naar aanleiding van hef verzoek van de studie-commissie in zake land- en tuinbouwvraagstukken in Westelijk Z. Vlaanderen, om op de nieuwe boot breedspoor te doen aanleggen, opdat zij ook spoorwagens zal kunnen ver voeren, deelen Ged. Staten mede, dat volgens de adviezen van de hoofd ingenieurs van den Rijks- en den Prov. Waterstaat, er overwegende bezwaren bestaan ten opzichte van de toegangen tot de boot, terwijl de heer Ir. M. A. Cornelissen mededeelde dat 'het rij dek en de dekbalken van de ontwor- FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Je moet er natuurlijk rijpelijk over na denken, Margaret", ging moeder voort. „Ik wil je alleen voorbereiden op hef aanzoek van den Koning! Hij bewon dert je buitengewoon en is ervan over tuigd, dat je in alle opzichten geschikt bent voor de hooge positie, welke hij je aanbiedt. Alhoewel ik ook in de vaste meening verkeer, dat het huwe lijk alleszins gewenscht is, wil ik on der geen beding in het belang van de beide landen, je dit opdringen. Dat weet je, nietwaar, beste kind?" De stem van mijn moeder trilde even en ik voelde hoe de tranen in mijnoogen kwamen. Het leek mij zoo ongeloofe- lijk en toch zoo overweldigend, dat ik van eenig nut kon zijn voor zulke belangrijke naties als mijn geliefd En- pen boot sterk genoeg zijn om later nog rails er op te kunnen leggen. Vooralsnog meenen Ged. Staten even wel in overweging te moeten geven, deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Toekennen van subsidies. Onderscheidene subsidies zijn de laatste jaren toegekend onder voor waarde, dat de „behoefte" aan het ge vraagd subsidie moest blijken endaar- om keerden Ged. Staten het niet of niet geheel uit, als er een batig saldo was. Gebleken is dat dit tot moeilijk heden aanleiding kan geven. Dit om dat tot het vormen van een batig sal do factoren kunnen medewerken (b.v. opbrengst van een gehouden bazar, het ontvangen van een gift, het aanvaar den van een legaat e.d.) die niet te voren waren te voorzien en waar mede geen rekening kon worden ge houden. Het op die wijze aan banden leggen, kan de volle ontplooiing der betrokken organisatie er toe brengen, om eventueele batige saldi te doen ver dwijnen. Een onderzoek heeft uitge maakt, dat in andere provincies, een enkele uitzondering daargelaten dez.g. „behoefte" clausule niet wordt ge steld. Veelal gelden de toegekende subsidies als maxima. Ged. Staten stel len dan ook voor overal, waar staat „dat de behoefte aan het subsidie moet blijken", deze clausule te doen vervallen en daarvoor te bepalen, dat het subsidie als maximum en tot we deropzegging wordt verleend. De or ganisaties, die thans nog de bestreden clausule onder de voor hen gestelde voorwaarden hebben zijn: de vereeni ging tot verbetering van het rundvee in Zeeland; die tot verbetering van het schapenrasde Zeeuwsche Ver eeniging tot bestrijding der t.b.c.; de Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis"; de Commissie voor de hygiëne van het kind; de ver. „Sa natorium Zeeland" en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen". Kolenladen Hansweert. In verband met de aangehouden mo tie van den heer de Pauw om f 500 uit te trekken voor het kolenladen te Hansweert, deelen Ged. Staten mede, dat het traject Hoedekenskerke-Hans- weert sedert het in exploitatie brengen van de locaalspoor niet meer noodig is, dat er tot voor kort nog één reis naar Hansweert werd gedaan, hing sa men met de noodzakelijkheid om ko len te laden, waartoe te Hoedekens- kerke, evenmin als te Terneuzen ge legenheid bestaat. Dit laden kostte veel tijd en het kwam bijv. in de drie laatste maanden van 1929 niet minder dan 28 maal voor, dat de boot van 11.55 zooveel te laat te Terneuzen aankwam, dat de post niet meer op tijd aan den trein kon worden gebracht. Dit kan ook door het aanstellen van meer kolen- dragers niet worden voorkomen. Thans is een regeling getroffen, waarbij de vaart op het traject Hoedekenskerke- Hansweert komt te vervallen en het schip te Vlissingen kolen gaat laden, en intusschen de dienst wordt waar genomen door het schip van den dienst VlissingenTerneuzen. Dit is met 15 Mei j.l. ingegaan en heeft de motie-de geland en het schitterende koninkrijk Lostrasia. Hierover sprak ik met moeder en vroeg haar tevens mij te vertellen hoe het kwam, dat ik als een geschikte partij werd beschouwd voor den Ko ning van een dergelijk groot land. Eenvoudig en duidelijk legde ze mij alles uit. Voor zoover ik me herinner, kwam hetgeen ze zeide hierop neer: Het Lostrasiaansche volk verlangde een Engelsche Koningin. Er hadden altijd nauwe relaties en vriendschaps banden tusschen de beide naties be staan. Max's moeder was ook een En gelsche. Tegen een verbintenis met een Engelsche dame van koninklijken bloede bestonden onoverkomelijke be zwaren. De voornaamste daarvan was de godsdienstkwestie, welke bij ons echter niet gold. Hef politieke gedeel te was erg ingewikkeld en zou ik dat waarschijnlijk niet begrijpen. Volgens het oordeel van de staatslieden en dat der hoven van beide landen, was ik in elk opzicht een geschikte bruid voor den jongen Koning en het Los trasiaansche volk zou mij hartelijk ver welkomen. ALLE per 1 Juni vervallende worden verzilverd door GOES. Pauw haar bestaansrecht verloren, hef thans te Hansweert beschikbare per soneel is ruimschoots voldoende om het schip van den dienst Hansweert Walsoorden te bedienen. De motie zou derhalve verder buiten behandeling kunnen worden gelaten en Ged. Sta ten zullen aannemen, dat de Staten besloten deze mededeeling voor ken nisgeving aan te nemen. Verhooging pensioenen. Naar aanleiding van de motie-Eras mus, waarin de wensch wordt uitge sproken, dat Ged. Staten een voorstel zullen doen om de pensioenen van vóór 1921 te verhoogen, deelen deze mede, dat zij erkennen, dat er onder de pensioenen zijn, die voor eenige verhooging in aanmerking komen. Het komt hen echter juister voor niet te rekenen met den tijd, waarin een pen sioen is ingegaan, maar met het be drag. Zij stellen voor de pensioenen tot en met f 500 te verhoogen met 40°/o, die van f 501 tot en met f 1000 met 30% en die van f 1001 tot en met f1200 met 20%. 1 liermede wordt het grootste deel der gepensionneerden niet onaanzienlijk gebaat, terwijl de pensioenen der overblijvenden in 't algemeen zoodanig zijn, dat zij niet voor verhooging in aanmerking be hoeven te worden gebracht. Bovendien stellen Ged. Staten voor de weduwe pensioenen met 20% te verhoogen, de fïnancieele gevolgen zijn resp. f 1900 en f2100. Aangezien sinds het in wer king stellen der Pensioenwet 1922 geen pensioenen ten laste van de pro vincie meer worden verleend, kan hef totale bedrag van f4000 wel minder, maar niet meer worden. Reglement wegen en voet paden. Met de besturen van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. zijn Ged. Staten van oordeel, dat het in het belang van de instandhouding der wegen —inzonder heid van die, welke voorzien zijn van een modern wegdek eene bepaling ter voorkoming van beschadiging der wegdekken door scherp hoefbeslag al leszins gewenscht is. De terzake ge hoorde landbouworganisaties blijken zich met een dergelijke bepaling te kunnen vereenigen, doch daarbij zal moeten worden bepaald, dat uitzon dering wordt toegestaan bij gladheid der wegen en voor de in veterinair opzicht geboden gevallen. Door de N.V. „P.Z.E.M." is gewezen op het feit dat het meermalen is voor gekomen, dat voertuigen met hoogge laden vrachten tegen de draden van het electrisch net gereden zijn, waar bij schade aan de geleidingen werd veroorzaakt. Ged. Staten stellen in ver band daarmede voor te bepalen, dat on beschermde sterkstroomleidingen met lage spanning in het algemeen niet la ger dan 4 M. en bij kruisingen van Lostrasia begint zich nu, niettegen staande het onder het vorig geslacht in een paar kleine oorlogen gewik keld was, snel tot een bloeiend land te ontwikkelen. De industrie gaat sterk vooruit en op landbouwgebied is het toonaangevend. Er wordt een over vloed van steenkolen en petroleum vonden. Moeder glimlachte toen ze mij dit alles vertelde, omdat ze weet van hoe weinig belang dergelijke feiten voor mij zijn en hoe slecht ik van die soort dingen op de hoogte ben. Naar ze zeide, vermeldde zij echter deze bij zonderheden, teneinde mij te doen in zien, dat mij een van de schitterend ste posities in Europa, of beter ge zegd van de heele wereld, werd aan geboden. Ik had den Koning het laatst in Londen ontmoet, toen hij er den vo- rigen zomer veertien dagen geduren de het seizoen vertoefde. Ik had naar hem gekeken, terwijl hij polo speelde en bemerkt, dat hij een leelijken val deed. Het was op dat oogenblik alsof mijn hart stilstond, daar ik stellig dacht dat hij een trap van zijn paard wegen niet lager dan 5 M. boven den grond mogen hangen en naast de be staande maximum-breedte van de vrachten op voertuigen eene maximum van 3.80 M. vast te stellen. Zij stellen voor in het Reglement op de wegen en voetpaden de noodige wijzigingen aan te brengen en tevens een noodzakelijk gebleken correctie van eenige misstelling bij een vroe gere reglementswijziging. Rekening Prov. Stoomboot diensten. Ged. Staten bieden de vast te stel len rekeningen der Stoombootdiensten aan. Die van de Wester-Schelde-dien- sten wijst voor bootdiensten aan ont vang f460.899,22, uitgaven f612.658,85, tekort f 151.759,63; tramdienst ont vangsten f 11.485,70, de uitgaven f33.980,32, tekort f22.494,62, totaal f472.384,92, f646.639,17 en f 174.254,25. Van dit tekort zal f 112.941,47 voor rekening van het Rijk komen, dus voor de provincie f 61.312,78. De dienst op de Ooster-Schelde geeft aan ontvangsten aan f80.317,19 en aan uitgaven f 84.447,61, alzoo een tekort van f4130,42. De gemeente Zierikzee geeft voor het uitbaggeren van het havenkanaal en de zwaaiplaats der boot f1000, zoo dat voor de provincie een kwaad slot rest van f3130,42. Gemeenteraad van Schore. Een gevaarlijke bocht; ver langens naar gas,- stinkende sloofen. Woensdagavond kwam de raad van Schore in openbare vergadering bij een. Aanwezig waren alle leden. Van den heer L. Rottier was bericht in gekomen dat hij tot wederopzeggens accoord gaat met het raadsbesluit van 29 April inzake verplaatsing van de afheining voor zijn woning. Besloten werd geen beroep in te stellen tegen de door Ged. Staten genomen beslui ten inzake vaststelling van de bedra gen, bedoeld in art. 9 (uitgaven voor politie, armenzorg en onderwijs), 17 (opbrengst plaatselijke ïnkomstenbe- latting) en 18 (opbrengst opc. vermo gensbelasting boven 50 opc.) van het Kon. besl. van 4 Nov. Ï929 (Stbl. na 476) uitvoering financieele ver houding tusschen het rijk en de ge meenten). Omtrent de ontwerp-rege- ling van de jaarwedden van de bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders der gemeenten in Zee land, zal aan Ged. Staten worden me degedeeld, dat niet met de nieuwe re geling wordt accoord gegaan. Mede gedeeld werd dat in verband met de 11e 10-jaarlijksche volkstelling is over gegaan tot vernummering der huizen en dat wijziging der politïe-verorde- ning betreffende het rookverbod voor kinderen is afgekondigd en in werking getreden. Aan J. Meijaard' wordt we gens vertrek uit de gemeente een half jaar afschrijving van hondenbelasting verleend, terwijl de aanslagen in die belasting van M. L. Walen, F. Kaat en J. Francke werden vernietigd, aange zien de honden van laatstgenoemden kunnen worden beschouwd als waak honden. De gemeente-begrootingen voor 1929 en 1930 werden gewijzigd. Bij de rondvraag wees de heer Nieu- huijse op het gevaar van den bocht had gekregen. Onmiddellijk daarop sprong hij echter weer in het zadel, en speelde zoo schitterend, dat hij het winnende doelpunt voor zijn partij maakte. Als een razende klapte ik in mijn handen, totdat ik ontdekte, hoe tante Letitia mij met een afkeuren den blik aankeek, waarop ik begon te blozen. Mijn tante Letitia kan altijd maken, dat ik me vreeselijk klein voel. Een of twee keer heb ik met hem gedanst, doch er waren verschillende buitenlandsche Koninklijke gasten aan het Hof, zoodat hij het grootste ge deelte van den tijd door hen in be slag werd genomen. Ik had hem ech ter niet vergeten. Niemand zou dat trouwens kunnen. Nog heel goed her inner ik me, hoe hij met zijn vroolij- ken, zonnigen lach tot mij zeide, ter wijl wij in de balzaal zaten: „U danst als een fee, klein Engelsch meisje". Destijds dacht ik, dat ik feitelijk over dit gezegde beleedïgd moest zijn, want het was zeer zeker een heel familiare wijze van spreken. Dit was evenwel niet het geval, doch toen had ik niet kunnen droomen, dat hij me zes maan den later ten huwelijk zou vragen. 2 JUNI. Voor menSchen, die niet gewend zijn aan de toestanden in Hol lywood lijken de ervaringen van John Gilbert wat vreemd. Eenige maanden geleden trouwde hij met de actrice Ina Claire. In de maand, die op hun huwelijk volgde, liepen zij een stuk of wat keer en van elkaar weg en hun hutvelijk ligt nu alweer zóó lang in het verleden, dat zij, als ze elkaar weer ontmoeten, zich waarschijnlijk opnieuw aan elkaar laten voorstellen. De oorzaak: Het heele huwelijk is tot stand gekomen op aanraden van Pathé's Peclame-afdeeling. Ina Claire maakte voor deze maatschappij de film Awful Truth" en Pathê meende, dat zij meer zou trekken ais de vrouwe lijke hoofdrol zou worden gespeeld door „mevrouw John Gilbert". Inderdaad: een awful truth. Toch komen die dingen vaker voor. Een faat geleden maakte ik voor de Metro Goldwyn een film van de Zui derzeewerken, waarin ik de hoofdrol zou speten als „het groote tekort". Het zou een talkie worden, waarvoor Lubitsch de bevolking van twaalf Zui derzeedorpen had afgehuurd. Er was een speciale folklorevoor ontwor pen en de groote „hit" zou worden: een gesyncopeerde ode van den kater aan de haring. De kunstwaarde van de film was gewaarborgd door de kos ten. die 2 milliard dollar beliepen. Maar Metro Goldwyn kwam op het onzalige denkbeeld, dat de film meer zou trekken als ik de echtgenoot van Pola Negri was. Zij liet zich dus schei den en kwam over. Ik stapte over alle bezwaren heen en huurde een paar paleizen. Maar ongelukkigerwijs ble ken onze karakters volstrekt niet te harmonieeren. Ik houd bijvoorbeeld van opschik en zij bleek de eenvoud zelf te zijn. Ik had mij graag overal in het openbaar met haar vertoond, maar zij bleek een echte huismusch en was niet van den haard weg te krijgen. Ik vond dat een kunstenares zich niet tot huiselijken arbeid most verlagen en had zes dienstboden ge huurd. Zij ontsloeg ze op staanden voet, duldde zelfs geen werkster in huis en lag heele dagen vloeren te dweilen en trappen te schrobben. Ik kon dit niet aanzien en liet mij na een week van haar scheiden. Tot mijn eigan nadeel overigens, want daardoor, komt Jiet, dat mijn film van de Zui- derzee-werken nooit is vertoond in de Naaimeet nabij het Naaimeet- sche weegej. Spr. zou ter plaatse een waarschuwingsteeken willen laten aan brengen, zoodat de automobilisten tij dig op het gevaar worden gewezen. De voorzitter zei toe dat B. en W. hieraan aandacht zullen schenken. Verder zei de heer Nieuwenhuijse dat hij heeft qpgemerkt dat het lijken huisje op de begraafplaats er thans haveloos uitziet, zoodat verbetering noodig is. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente-opzichter jaarlijks een lijst overlegt van hetgeen herstel ling noodig heeft. Vermoedelijk zal dus zeer spoedig ook bericht omtrent het lijkenhuisje worden ontvangen. De Hierop volgden eenige zeer moei lijke dagen. Ik bemerkte duidelijk dat moeder wenschte, dat ik met den Ko ning van Lostrasia zou trouwen, en ik ontdekte dat feitelijk iedereen dit wilde. Een zeker hoog personage was erg aardig voor mij en ik begreep, dat ook hij het verlangde. Ik heb hem altijd bewonderd en wilde het hem dus graag naar den zin maken. Nie mand oefende echter eenigen dwang op mij uit, tenminste niet in woorden. Niets kon natuurlijk gedaan worden, totdat ik had toegestemd. Het spreekt vanzelf, dat de Koning van Lostrasia zeker moest zijn van het antwoord, alvorens hij zijn aanzoek deed. Ik dacht aan de boeken, die ik ge lezen had en dit maakte mij eenigs- zins verdrietig. De meisjes, welke daar in voorkwamen, hielden toch altijd van de mannen, met wie ze trouwden, en hadden voordat zij in een huwelijk toestemden, hen reeds heel lang lief gehad. Maar ik veronderstel, zooals moeder zei, dat ik niet verwachten kon, alléén voorrechten en geen plich ten in mijn leven te krijgen. (Woedt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1