Uit den Westboek. Eerste Hulp.4" Stadsnieuws Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 't Raadslid wordt gereden. De gemeenteraden van vandaag ver schillen hejnelsbreed met die van gis teren. Het gemeenteraadslid van gis teren was meestal raadslid voor de eer. Basta. Van de rest wilde hef niets weten. Het lid van vandaag ech ter gaat meer en meer allures aanne men van commissaris eener N.V., die het breed heeft en het ook breed laat hangen. Bewijzen? Het lid van den raad verlangt mo menteel een zoet douceurtje voor ac vergaderingen, die het bijwoont. Soms eischt het vrijkaarten op trams, zoo nu en dan een gratis abonnement op de telefoon, een enkele keer vrije thee en vrije sigaren gedurende de zittin gen. Wat het lid verlangt, dat krijgt het ook meestal, want het heeft er immers zelf over te beslissen! En de N.V. kan het best betalen. Dat de commissarissen der N.V. ge meente zich steeds van meer gemak ken willen voorzien is dezer dagen weer eens in Kruiningen gebleken. Daar heeft de raad beslist dat de raads leden, in Hansweert wonend, voortaan gratis in en uit de raadszaal gebrachf zullen worden. Hoe dit geschiedt ver meldt het verslag niet, doch we ver moeden per auto. Per luxe-auto, zoo als dat zoo leelijk in verslaggevers jargon heet. „Het gemak dient den mensch", zal men opmerken. Jawel. Maar in het gemak van de hier be doelde raadsleden ontdekken we toch iets waarmee we ons niet vereenigen kunnen, als we denken aan de omstan digheden, waaronder vroegere raads leden hun eere-functies vervulden. De raad van Kruiningen heeft door het gratis-vervoer bovendien een las tig precedent geschapen. Immers: waarom zullen alleen de in Hansweert wonende raadsleden per auto naar de raadszaal vervoerd wor den en waarom niet zij, die weliswaar in Kruiningen huizen, doch op vrij groofen afstand van het gemeente huis? Op den duur kan het besluit tot heel rare dingen leiden. Als een raads lid eens erg veel gegeten heeft en te gen een wandeling van 10 minuten naar de raadszaal opziet, dan zal het met goed recht vrij vervoer kunnen eïschen. Voor een lid met venijnige ekster-oogen is de gang naar de vroe de zaal, al duurt deze slechts een mi nuut of zeven, ongetwijfeld bezwaar lijker dan de tocht, zooals die voor heen werd gemaakt, door de in Hans weert wonende raadsleden. En dus ook voor den ekster-oog fokker de auto. Het is met gratïs-allerhandjes aan gemeenteraadsleden als met alle an dere zaken. Men weet wel waar het begin is, en niet waar het einde ligt Daarom ook al achten me het be sluit van den Kruininger raad geens zins gelukkig. post voor onvoorziene uitgaven groot f 1321,03. Het dijkgeschot werd1 verhoogd met f 1 per H.A. en gebracht van f 9 op f 10. Na een uitvoerige discussie betreffen de de al of niet noodzakelijkheid tot het uitreiken van lastgevingen tot het delven van slooten, ein het bestuur een nicer soe pele toepassing van art. 24 van het Regle ment van Politie voor de Polders of Waterschappen in Zeeland werd ver zocht, werd de vergadering gesloten. Misdrijf Een lijk gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd in een woonkeet, staande op het terrein van de cokesfabriek te Sluiskil een man aangetroffen badende in zijn bloed. Bij onderzoek bleek het een Itali- aansch werkman te zijn, bij de fabriek in dienst, die een doodelijke wonde aan den hals bleek tc hebben en ook reeds was overleden. Het lijk is naar Axel vervoerd en Zondagmorgen vandaar overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. De politie stelt een onderzoek in naar de vraag of hier misdrijf in het spel is. -! 1 T3 l -1 Nader wordt gemeld, dat niet aan misdrijf moet worden gedacht. Het slacnt- offer, dat een einde aan zijn leven maakte, en daarbij nog een ander verwondde, was geestesziek. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Gemeenteraad Kruiningen. Geen brievenbussen,- radio distributie; gratis vervoer van raadsleden. Maandag vergaderde "de gemeenteraad. Afwezig was de heer J. Witte. De raad besloot een verzoek van bewoners van den Armenhoek om betere bestrating cn af watering van dit gedeelte van het dorp in te willigen. B. en W. deelden mede geen Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, mag in geen enkel huis een doos of tube Purol ontbreken. aanleiding le vinden tot wijziging der bouw verordening voor het doen aanbren gen van brievenbussen aan nieuwe wonin gen. Een voorstel omtrent de nieuwe sala- rieering van burgemeester, secretaris en ontvanger zal den raad in de e^rst volgende vergadering worden voorgelegd. Mede gedeeld werd dat de minister van onider^- wijs bereid gevoindlen zal worden ont heffing te verleenen in de voorzieningen van onderwijzer met boofdiacte aan de O. L. school te Kruiningen en in de va cature van hoofd der O- L. school te Oostdijk. De wijziging der politieveror dening werd goedgekeurd. De heer Bur- kink stemde tegfcin omdat z.i. aan den [bur gemeester te veel macht wordt verleend, hetgeen in de toekomst wellicht tot mis bruik kan leiden, cn omdat hij tegen het vloekverbod is. De radio-distributie in Kruiningen zal worden opgedragen aan den heer Oor schot te Vlissingen, in Hansweert aan den heer Polderman. Binnen 3 maanden zal aan de uitvoering der distributie een begin gemaakt moeten zijn. De jaarlijk- sche vergoeding aan Krabbenidijke voor het onderhoud van den gemeeascfoappolij- ken weg in Oostdijk werd van f50 tot f 100 verhoogd. De raad besloot f 50 te verleenen aan de sportvereniging „Zee- landia" te Hansweert voor den bouw van een kleedlokaal voor haar afdieeling reddingsbrigade. De raad besloot verder om voortaan de raadsleden die in Hans weert wonen voor elke raadsvergadering op kosten der gemeente af te dloen haktn en thuis te doen brengen. a Bij de rondvraag informeerde de heer Burkink naar het loon van de werklieden die behulpzaam zijn bij het straten maken. Gemeenteraad 's Heer Arcndskerke. Vloeken en voetballen verbo den; liejhebber ij voor de ra dio-distributie. In de Maandagmiddag, onder voorzit terschap van den burgemeester gehouden raadsvergadering te 's Heer Arcndskerke, die door 11 leden en den secretaris werd bijgewoond, werd medegedeeld', dat waren ingekomen verzoeken van P. A. Butler te 's Heer Arcndskerke en K. Barcman te Goes, en vain M. van Driel te Kloetinge, om machtiging tot stichting van een radio- distributiecentrale in deze gemeente. Besloten werd deze verzoeken te ren- voyeeren naar bet college van B. en W. teneinde den Raad daaromtrent later te dienen van advies. Eveneens besloten in handen van. B. en W. te stellen om advies, een verzoek van A. de Leeuw te Nieuw- dorp en 20 andere belanghebbenden om verharding van den berm van den dijk tus- schen den West-Kraayert en den Nieuwen West-Kraayertpolder. Op een verzoek van W. Geelhoed om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 voor zijne leerplichtige kinderen, werd1 afwijzend beschikt daar de afstand tusschen de woning van re clamant en de bijzondere lagere school te Nieuwdorp alwaar zijn kinderen school gaan, minder dan 4 K.M. bedraagt. Verder werd goedgekeurd een besluit van bet Burgerlijk Armbestuur van 's H. Arendskerke tot wijziging in de begrooting zijner instelling over de jaren 1929 en 1930 en werden eenige wijzigingen aange bracht in de begrootingen dezer gemeente over de jaren 1929 en 1930. De pensioensgrondslag van wijlen den heer J. Timmerman in leven gemeente veldwachter te 's H. Arendskerke, werd in verband met de verbooging voor de ver- j ediïig voor woninghuur ingaande 1 Jan. '30, vastgesteld op f 1745. Vervolgens werd besloten eenige wij zigingen aan te brengen in de verordening betreffende de straten, wegen en andere openbare plaatsen, waarbij het vloeken, voetballen en draden spannen op of over de openbare wegen wordt verboden. In verband met de verbetering van den weg naar Heinkenszand, opgenomen in het provinciaal wegenplan onder no. 13g werd besloten tot aankoop van de daar voor benoodigdb en langs dezen weg ge legen gronden. Ten slotte kwamen in behandeling eenige ingekomen verzoeken om gedeel telijke ontheffing van betaling van school gelden over het belastingjaar 1929/1930 Besloten werd de aanslag van C. de Baar op het kohier te handhaven, gedeeltelijke ontheffing te verleenen aan M. J. Hanne- wijk tot een bedrag van f 0,78, aan A. de Vos tot een bedrag van f 0,86V2» aan W. S. de Vlieger tot een bedrag van f0,75. Bijde rondvraag spreekt de beer Van den Dries de wenscbelijkheid uit aan den veldwachter Finson te Nieuwdorp eenige vergoeding te verleenen voor meerder werk, door hem verricht tijdens de ziekte en de thans nog loopende vacature van veldwachter te 's H. Arendskerke. De heer Schipper vestigde de aandacht er op, dat bij de j.l, plaats gehad heb bende brand op de hofstede van J. Ver- mue te 'sH. Arendskerke, enkele brand spuitgasten niet zijn verschenen en zou gaarne zien dat d'eze personen werden vervolgd. 4 In verband met een vraag van den heer Van den Dries welke de redenen zijn dat de bewoners van het Levvedorp nog steeds verstoken blijven van electrisch lichte raadde de voorzitter aan zich met die vraag te wenden tot den directeur van de P.Z.E.M. Ten slotte zou de beer Van dien Dries gaarne zien, dat een regeling kan worden getroffen met de bewoners van den Pa rallelweg toegang gevende tot het spoor wegstation te Noord-Kraayert over het gebruik van den langs dien weg staande grasetting enz. De voorzitter zei hieraan zijn aandacht te zullen wijden. Gemeenteraad Hoedekenskerke. Een verzoek van Ged. Staten niet ingewilligd; de inkom stenbelasting-factor verhoogd I11 de op Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoede kenskerke was de heer D. de Regt met kennisgeving afwezig. De voorzitter deel de o.m. mede, dat de gemeentebegrooting dienst 1930 door Ged. Staten thans is goedgekeurd, en dat vanwege de provin cie op een gedeelte van den weg naar 's Gravenpolder borden, zullen worden geplaatst met het opschrift „rijwielpad". Besloten werd niet in te gaan op het verzoek van Ged. Staten om de kommen van Hoedekenskerke en Kwadendamme zooals deze in de raadsvergadering van Maart 1928 in verband met de uitvoering van de inotor- en rijwielwet zijn vast gesteld te wijzigen. 1 Het heffingspercentage voor de plaat selijke inkomstenbelasting dienst 1930/31 werd vastgesteld op 1 pet. tegen 0,85 pet. voor den dienst 1929/30. De reke ning van het burgerlijk armbestuur dienst 1929 werd goedgekeurd in ontvang ad f 11563,181/2, in uitgaaf ad f 9773,46V2, dus met een goed slot van f 1789,72. Aan bet bestuur der R.K. Jongens school te Kwadendamme werd ingevolge artikel 72 der wet op het lager onder wijs 1920 een bedrag van f228,70 toege kend voor aankoop van nieuwe leermid delen. De pensioensgrondslag van den ge meente-veldwachter werd in verband met zijn verhoogde jaarwedde herzien en per 1 Jan. 1930 nader vastgesteld op f1703. Bij de rondvraag vestigde de heer Joh. Boone de aandacht op den toestand waarin de havenoprit zich bevindt, we^ke naar sprekers meening voor het verkeer gevaar oplevert. De voorzitter zeide toe deze zaak in een vergadering van B. en W. nader onder het oog te zullen zien om hierop in een volgende raadsvergadering te zullen te rugkomen. PROVINCIALE SNIPPERS. Met ingang van 1 Juni a.s. is be noemd tot directeur van het Post-, Tele graaf- en Telefoonkantoor te IJzendijke de commies H. A. van Meeuwen voordien te Hansweert. Onder de inwoners van Hoedfe- kenskerke circuleert een adres aan den raad om den heer W. Drenth die als no. 3 op de voordracht voor hoofd der O. L. school aldaar voorkomt, en die voorheen aan deze school als onderwijzer was' ver bonden als zoodanig te benoemen. Op deze lijst wordt druk geteekend. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke is beroepen Ds. Lelyveld te Durgeixlam. - Bij het zware onweder van Zater dagavond is de bliksem geslagen in een boom bij de hofstede van mej. Wed. C. Nieuwenhuize te Kruiningen. Eenige koei en en een paard met veulen die er vlak bij stonden, bleven ongedeerd. De bewoners van den Prinsendijk (gemeente Colijnsplaat) hadden bij het ciassikaal bestuur der Ned. Herv. Kerk een verzoek ingediend', om een zoodanige kerkelijke grens wij zing, dat zij kerkelijk bij Kortgene gevoegd worden. Dit ver zoek is ingewilligd, en de bewoners van den Prinsendijk behooren nu kerkelijk bij Kortgene. In de te Utrecht gehouden alge- mee 11e vergadering van de Coöp. Raif- feisenbank werd' als lid van dien Raad van Toezicht in de plaats van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. die kwam te overlijden, gekozen de heer D. W. Lindenbergh, voorzitter van het bestuur der Boerenleenbank te 's Heer Arends kerke. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland De omzet het millioen over schreden,- mededeelingen uit het jaarverslag; pogingen om het gehalte van het aan gevoerd fruit te verbeteren. In het Schuttershof is gistermorgen een algemeene vergadering van devei- lingsvereeniging „Zuid-Beveland" ge houden onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken. Deze zegt in zijn openingswoord, dat de vooruitzichten van de fruitcultuur niet ongunstig zijn. Nadat de notulen der vorige vergade ring zijn goedgekeurd, en nadat me- dedeeling is gedaan van de Kon. goed keuring op de wijziging der statuten, brengt de secretaris, de heer A. v. d. Poest Clement, zijn jaarverslag uit. Aan het jaarverslag onfleenen we het volgende: Het omzetcijfer overschreed voor de eerste maal na de oorlogsjaren weder om het millioen. De groote omzet bracht een vermeerdering van onkos ten voor de veiling. De betere kwali teit van het product kwam met den overvloedigen oogst van het afgeloo- pen jaar in sterke mate tot uiting in de gemaakte prijzen. Appels en peren in goede sorteering konden niettegen staande de ruime aanvoer een goeden prijs bedingen, terwijl daarentegen de tweede en derde soort en de kroet slechts tegen soms zeer lage prijzen van de hand gingen. Het kleine fruit gaf een bevredigen de opbrengst; de prijs der kruisbessen was vrij goed, roode bessen konden geen loonenden prijs bedingen, zoodat die soms de exploitatie-kosten niet dekte. De zwarte bessen werden ook tegen betrekkelijk lagen prijs verkocht. Aardbeien, die overal in den lande vrij veel geleden hadden van de stren ge vorst waren goed in onze provincie, waar in die periode veel sneeuw was gevallen. De prijzen waren van dien aard, dat de aanplanting van dat pro duct binnen korten tijd meer dan ver dubbelde. De prijzen der groenten wa ren dooreen genomen aan den lagen kant. Vooral tomaten waren in het volle seizoen laag in prijs. Op de finantieele resultaten van het afgeloopen jaar hebben Je fruitprij- zen meer invlced gehad dan die der groenten. Wij veilden op de groote vei ling voor een bedrag van f224.200,31 en op de kleine veiling voor f 928.948,24, zijnde een totaal van f 1.453.148,55. Verleden jaar bedroeg het totaal f 885.518,59. Wij kochten 40.000 kisten aan, doch dit was blijkbaar nog niet voldoende. Het terugzenden van het ledige fust liet wederom te wenschen over. Het bestuur meent, dat wanneer nu met het a.s. seizoen de materiaal-controle in haar geheel wordt ingevoerd, dit euvel van kisten-tekort tot het verle den zal gaan behooren. Ook zal hef gemeenschappelijk sorteeren meer nog dan tot nu toe regel moeten worden. Juist in dezen tijd van malaise en ook van zelf-produceeren van de rondom ons liggende mogendheden zullen we steeds meer aandacht moeten schen ken aan het goed en gelijkmatig sor teeren van het fruit. Het verslag memoreert dan verder de reorganisatie der vereeniging in zake de finantieele aansprakelijkheid der leden, en zegt dat het bestuur gaarne het verplicht veilen had inge voerd. Dank zij de reorganisatie is de cre- diefwaardigheid voldoende geworden om te voorzien in de financiering van het bedrijf. En de gedachte van het bestuur, dat de werkelijk belangheb bende leden zouden teekenen in het register, wordt ten volle bewaarheid. De leden, die bedanken zijn geen be roepskweekers, en zoo zal de veiling binnenkort uitsluitend uit beroeps kweekers bestaan. Het bestuur besloot tot aanschaf fing van een groote aardbei-spoelma- chine, die in het a.s. seizoen in wer king zal kunnen komen. Het verslag maakt dan melding van eenige veran deringen aan terrein en gebouw. Het gebouw werd van electrisch licht voor zien. Het los- en laad-emplacemenf werd uitgebreid, en de straat achter het gebouw verkreeg een breedte, waardoor vrachtauto's elkaar zullen kunnen passeeren. De heer Hanken heet Ir. v. d. Plassche welkom en brengt hem hartelijk dank voor hetgeen deze in het afgeloopen jaar voor de veiling deed. Spr. hoopt, dat de heer v. d. Plassche de leden der veiling ook de noodzaak van het ver plicht veilen zal kunnen doen inzien. Spr. zegt dat de tijd voor den tuinbouw niet gunstig is. Het is de derde crisis die hij meemaakt. Twee is spr. er door gekomen. Deze vindt hij echter ernsti ger dan de twee voorgaande. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn verslag. De heer Vogelaar rapporteert na mens de commissie van onderzoek gunstig over de rekening 19291930. Naar aanleiding van de balans merkt de voorzitter op, dat wel eens gefluis terd is, dat de positie der veiling niet sterk zou zijn. Spr. kan dit ten sterk ste tegenspreken. De heer Klooster vraagt of niet te weinig is afgeschreven. De voorzitter antwoordt bevestigend, doch dit komt omdat er zeer veel materiaal aange- schaft moest worden. De afschrijving kwam dus wat in het gedrang, doch het reserve-fonds komt hieraan tege moet. Tot lid der commissie tot nazien der rekeningen wordt benoemd de heer P. J. Dekker te Wemeldinge. Aangenomen wordt het voorstel van het bestuur inzake de provisies. Ge heven zal worden als volgt: groote veiling 2%, kleine veiling 4o'o voor de leden, die zich vrijwillig verbin den om al hun klein fruit te veilen. Voor de leden die zulks niet wen schen te doen, voor groote veiling 3o/o en kleine veiling 5»Voor het veilen van hard fruit voor de leden: groote veiling 2»» en kleine veiling 4"o. Gas ten betalen voor hef veilen hunner producten: groote veiling 4o/0 en klei ne veiling 6°/o. De contributie wordt bepaald op f 1,Enfrée-geld zal dit jaar, bij wijze van overgang, niet be hoeven te worden betaald. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren M. van Harmeien 134 st.), A. Lous (136 st.) en A. v. d. Poest Clement (140 st.j. Bij deze stemming verkrijgt de heer J. J. Mol 69 st en de heer W. Robijn 70 st. Bij herstem ming wordt de heer Robijn gekozen (100 st). Aangenomen wordt het voorstel van het bestuur om, nu de goedkeuring der statuten is verkregen, de gelegen heid open te stellen tot 1 Juli a.s. om het leden-register te teekenen. Bij voorkomende zaken zegt de heer Vogelaar dat in de vakbladen 6teeds weer werdt aangedrongen op het kwee ken van beter fruit. Spr. is het hier mede volkomen is. Hij vraagt zich af of de veiling niet meer in deze kan doen, b.v. door inrichting van een aparte afdeeling voor mooi gesorteerd fruit. De voorzitter antwoordt dat het be stuur deze zaak gaarne zal onderzoe ken, want het ziet hef nut van goede sorteering volkomen in. De heer Vogelaar licht nog toe, dat men zou kunnen beginnen met ver pakt fruit. Ir. v. d. Plassche dankt den voor zitter voor zijn woorden van wel komst. Hij wekt de leden op tot een drachtige samenwerking, daar de en keling niets meer bereikt. Men moet door samenwerking streven naar het bereiken van den wereldprijs voorde producten. Spr. wekt dan nog op den raad van den heer Vogelaar te vol gen. Men zal hier moeten komen tof een eenheids-product, dat in massa kan worden verkocht. In ons land laten de fruitveilingen nog veel te wenschen over. De voorzitter deelt nog mee dat de bond van klein-handelaren in Zuid vruchten en aanverwante artikelen een actie op touw heeft gezet om voortaan geen huur voor fust meer te betalen. Het bestuur voelt voor deze actie niets, en het zal zich in verbinding stellen met andere veilingen in Zeeland, om zich tegen den eisch van bedoelden bond te verzetten. Mededeeling wordt nog gedaan van de nieuwe controle op het fust, dat aan de leden uitgegeven zal worden. Deze controle zal beletten dat leden te veel kisten te lang onder zich hou den. Getracht zal worden in de dor pen een depot voor kisten in te rich ten. Mededeelingen omtrent gelegen heid daartoe zullen gaarne bij het be stuur worden ingewacht. Een der leden deelt mede dat de provincie 40°/o reductie zal verleenen op de vrachtprijzen voor het vervoer der kisten van en naar Noord-Beveland. Autobusdienst aangevraagd. De heer N. F. Bruinooge te Wemel dinge heeft aan Ged. Staten vergun ning gevraagd voor het in werking brengen van een dagelijkschen auto busdienst met uitzondering van den Zondag van Wemeldinge over Ka- pelle en Kloetinge naar Goes en om gekeerd. Goedkoopere melk. Met ingang van 1 Juni zal de Coöp. fabriek van melkproducten „Zuid-Be veland G.A." alhier, volle melk ver- koopen tegen 9 ct. per liter. Vermoe delijk zal nu ook de prijs van de melk der melkboeren wel snel dalen. De huishoudpotten der dames zullen er wel bij varen. Nieuw feuilleton. In ons nummer van Vrijdag zal een nieuw feuilleton aanvangen, n.l.„Het meisje, dat met een koning trouwde". Dit zeer boeiend feuilleton is van de hand van de Engelsche schrijfster Alice Heath Hosken.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2