DIPLOMATE! Hendrikse Go's Bank N.V., N0 65 Woensdag 28 Mei 1850 Ü7 Jaargang. Samenwerking. COUPONS EN LOSSINGEN BaifceolancL LINTVELT's BAZAR Uit de Radiowereld School en kerk. ProVinciemeaWs Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Naar een eenheidsproduct in den tuinbouw; tuinbouw als industrie; de tijd eischt ge meenschapsgevoel. Het is een gelukkig em verblijdend verschijnsel dat de voormannen in den tuinbouw m ons gewest zich door de malaise, die momenteel (en vermoedelijk; ook in de naaste toekomst) overal in den tuinbouw heerscht, niet in den put laten drukken, doch dat zij juist onder invloed van die malaise naar middelen zoeken om de tuinbouw-producten voor de consumen ten inog aanlokkelijker te maken dan deze tot nu toe zijn. s, In de vergadering van de veilingsveree- tnigiug „Zuid-Beveland" is gisteren dit streven door verschillende personen gede monstreerd. O.a. Ir. v. d. Plassche, de tuinbouw- consulent van de Bevelanden heeft over deze richting het woord gevoerd. Het voornaamste middel om tot het doel te ge raken noemde deze bekwame en altijd zeer geïnteresseerde deskundige samenwerking in den fruitteelt, leidlende tot een eenheids product van Zeeland. Spreker stelde Amerika tot voorbeeld en wees er op, dat bet Amenkaansche fruit grooten ingang heeft gevonden omdat bet een eenheidsproduct is. In Amerika ,het practische Amerika, verspillen de fruitkweekers hun krachten niet aan allerlei proeven, doch ze leggen al hun energie en werkkracht toe op één goed product, dat zij zich hebben voorge- gesteid een krachtige positie op de we reldmarkt te laten veroveren. Ook in oins gewest zal het, wil het den tuinbouw op den duur goed gaan, dezen kant uit moeten. Geen verbrokkeling, geen pogingen om individueel van aller- hand goede en minder goede soorten de hoogste prijzen te maken, doch samen werking ten bate van één uitstekend pro duct. Eer het Zeeuwsche eenheidsproduct door alle kweekers geteeld zal worden zal er nog wel h eel wal water door de Schalde vloeien. Natuurlijk. Maar dat is niet zoo erg. Hoofdzaak is dat de voormannen van den tuinbouw in ons gewest reeds inzien dat de tuinbouw meer en meer een industrie dient te wor den dan tot nu toe het geval is geweest. Een industrie, die werk zal verschaffen aan tal van arbeiders, zich a llen toeleggend op de vervaardiging van één product, dat volgens ter zake kundigen op de wereld markt een goede kans zal maliën. Daarbij zal iedere arbeider aan indivi- clueele teelt-vrijheid natuurlijk moeten in boelen. Velen zullen dit betreuren, ja in dezen eisch zien we zelfs de gevaarlijke klip van het eenheidsproduct, want de Nederlander is nu eenmaal vrijheidslie vend, en de Zeeuw zeer zeker. t Maar op den duur zullen ook deze individualisten tot het inzicht komen, dat in deze maatschappij het individu geen rol meer speelt, en dat de meeste een- ALLE per l Juni vervallende worden verzilverd door GOES. heden de sterkste en besliss-cnde groepen formeer en. De streken waar het eerst (en dit geldt niet alleen voor den tuinbouw!) het ge meenschapsgevoel het individueele gevoel overheerscht zullen het gemakkelijkst het hoofd kunnen bieden aan den crisis, die momenteel de wereld in boeien slaat. Dat Zeeland dit wel begrijpe! Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 107 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA Een paar uur later had er een zeer gewichtige en zonderlinge bijeenkomst plaats op uitnoodiging van den Secretaris van Staat namens zijn Regeering tusschen Lord Yeovil, Prins Yoshimo en Prins Lutrecht. Zij kwamen samen in de ambte lijke kamer van den Secretaris in bet Witte Huis. Er werden geen groeien gewisseld» geen beleefdheden van weiken aard ook. De Secretaris sloot zelf de deur. „Heeren," zeide hij, „ik hejb u gevraagd hier samen te komen, omdat, welke onze gevoelens ook mogen zijn, de Vereenigde Staten van Amerika, meer dan ieder an der lamid1, den oorlog haten, wraak ver foeien en streven naar echte beschaving. Door een reeks van toevallige incidenten is Amerika op het spoor gekomen van de. Weer een rede van den Duce Hoe langer hoe strijdlustiger; de overwinning in de vuist. Mussolini heeft op het Domplein te Milaan een rede gehouden voor m^er dan 300.000 menschem. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat de zwarthemden geen aanvulling verwacht ten van zijn redevoeringen te Florence en Livorno, waarover hij lang had nagedacht alvorens ze uit te spreken. De redevoerin gen hadden ten doel, en hebben dit doel ook bereikt, te beletten dat het Italiaan- sche volk insliep bij het geblaat der lam meren, die echte wolven zijn en opdat het zich niet straks bij het ontwaken geplaatst ziet voor min of meer tragische verras singen in zijin geschiedenis. Men heeft vergelijkingen gemaakt, aldus Mussolini, maar ik weet niet of ik ze grotesk of ridi cuul moet noemen. Men heeft ook gezegd dat mijn reis, die in heel 'Italië buitengewoon groote menschenmenigten heeft bijeengebracht, gemaakt werd met het oog op den ecouo- mischen toestand des lands. Dit is volko men onjuist. De economische toestand is niet slechter dan die van andere landen. De regeering controleert dien toestand dagelijks; zij heeft reeds de noodigemaat regelen genomen en zal dit blijven doen. Mijn regeerimg, zeide Mussolini, is geen ministerie maar een regime, waarvan ik het scheppende hoofd1 ben en waarvan ik ook de verdediger moet zijn, want het wordt miskend: wat zijn leer betreft en in zijn leiders wordt het door het slijk ge sleurd en beleedigd. Dit zijn geen vage dingen die ik zeg, want wij zijn voldoende ingelicht over wat men elders voorbe reidt en over den geest die bij sommigen onzer buren overheerscht. Mussolini noemde vervolgens het be richt dat de ronde heeft gedaan omtrent het ontschepen van Italiaansche troepen in Albanië dwaas en voegde er bij: Wij kunnen ons tegenover deze bewijzen van een duidelijke en algeheeie kwade trouw geen illusies maken en moeten vooral zorgen dat ons volk zich geen illusies maakt. Na er aan herinnerd te hebben dat Italië vijftien jaar geleden tot den oorlog toetrad en na zijn verliezen in herimneritng te hebben gebracht, zeide Mus solini dat na veertig maanden van zeer harde beproevingen de overwinning kwam en niet alleen voor onszelf. Voor degenen, vijandelijke bedoelingen van Japan en Duitschland. Laat ik u in bedenking ge ven, Prins Lutrecht, dat, indien u vol houdt, u zonder de hulp der Russische schepen zult zijn en uw vloot, eer ze den Atlantischen Oceaan bereikt, zal worden gestuit door de vereenigde zeemacht van Frankrijk én Engeland, en waarschijnlijk Italië. Het feit, dat voor het oogenblik nog Amerika buiten het Pact staat, is, dank zij de edelmoedigheid' van de volke ren der wereld, buiten beschouwing gela ten wegens de laatste ontdekking. U, Prins Yoshimo, hebt die meerderheid van zee macht verloren, waarmee u van plan waart onze vloot en onze kusten te veroveren en ons volk aan uw wil te onderwerpen. In dien uw vloot uitzeilt, zal ze dè Ameri- kiaansche vloot in haar geheel ontmoeten, en ik verbeeld mij, dat onder de tegen woordige omstandigheden, het voordeel in materiaal een beetje aan onzen kant is. De intriges, die u hebt bedacht om ver deeldheid en oproer in ons land te bren gen, zijn ontdekt en bestraft. Vijftig bur gers van dit 'land eemigeni er van burgers van naam bevinden zich nu in de gevan genis. Vijfhonderd1 anderen, zijn onder toezicht der politie. De gevaarlijke puin- die dit in twijfel trekken, hebben wij zeer kostbare getuigenissen zelfs van degenen die wij he streden. Wij herdenken, zoo vervolgde Mussolini, dien datum echter niet om opnieuw haat te wekken, daar wij ons geheel en al en loyaal met onze voor malige vijanden hebben verzoend en zelfs door oprechte vriendschap met sommigen hunner verbonden zijn, maar wij brengen dezen datum vooral in herinnering, omdat in Mei 1915 de Italiaansche revolutie begon waardoor bet volk ophield toeschou wer te zijn om ten slotte de eenige hoofd persoon te worden op het tooneel dier ge schiedenis. Na herinnerd te hebben aan het begin van het fascisme, zeide Mussolini dat het Italiaansche volk thans volkomen mees ter is van zijn lot. „Wij zijin volkomen zeker van onze toekomst en met dit dbel scherpen wij al onze energie en orgaini- seeren wij al onze krachten omdat wij ons nooit door de gebeurtenissen zullen laten overvallen. .■„Wij zijn uit Versailles met een ver minkte overwinning thuisgekomen, maar de overwinning hebben wij in onze vuist. Zij werd verminkt in diplomatieke pro tocollen, maar is bet niet in onze armen en onze harten. Aan het slot van zijn rede gaf Mus solini allen op dezelfde plaats bescheid voor 28 October 1932 (tien jaar na den opmarsch der fascisten naar Rome) „om aan allen te bewijzen dat wij nog altijd zeker zijn van onze toekomst, de naaste zoowel als de verwijderde." Tijdens de rede van den duce klonken herhaaldelijk toejuichingen en aan het eind' werd hem een groote ovatie gebracht. De Phohi-zender. Ne cl.-Indische pers-cr itiek. Aneta seint uit Batavia: Het Bat. Nieuwsblad becritiseert bet voorloopig advies van den Radio-raad, no pens de verdeeüng van den Phohi-zend- tijd. Het blad wijst daarbij opnieuw met grooten nadruk op de wenschelijkheid om Indië te sparen voor het onverkwikke lijk beeld, hetwelk Hofland in dezen biedt, Het blad schrijft dan verder: De totaal andere toestanden in Indië brengen den eisch mede, dat men dit land niet een schema oplegt, dat passend wordt geacht voor Holland, wijl de Indische radio-luisteraar een andere geaardheid bezit. De arbeidersmentaliteit ontbreekt, betgeen niet met politiek kan worden weggewerkt, zoodat aan de cultureeie uit zendingen van de V.A.R.A., welke niets anders zijn dan politieke beschouwingen met een cultureel vaantje, niet de minste behoefte bestaat. Het blad is van meeining, dat het sectarisme op zich zelf al erg ge noeg is, maar dat dit nog niet de verplich ting met zich brengt om een plaats in te ruimen voor de politiek. Het blad' noemt het voorts een wonderlijke situatie, dat de Regeering aan de roode propaganda» die op de massa in Ned.-Indië revolutionr nair werkt, gelegenheid geeft tot ruimere verspreiding. De radio, aldus het blad vond haar wegen naar de bevolking nog niet, maar dit is slechts een kwestie van lijd, waarna de mogelijkheid bestaat, dat de socialistische „culturen" hier op ruime schaal worden verspreid. Het Bat. Nieuwsblad schrijft verder, ten van New York tot San Francisco* welke het hun plicht was aan te valkn* wor den bewaakt. Nu, heerain-, hebt u gehoord, wat ik u te zeggen had. Zujt u nog door gaan met uw vergeef sche intriges? Zoo ja, dan kunt u binnen een half uur ons land verlaten." Een wonderlijk man van een wonder lijk ras, Prins Yoshima boog. „,Er is veel misverstand geweest," zeide hij. „Japan bemint den vrede ook. Ik meen onder deze omstandigheden te mogen vooruitloopen op de beslissing van mijn Keizerlijken Meester. Ik wensch de documenten terug te nemen, welke ik gis teren de eer had aan de Regeering der Vereenigde Staten aan te bieden." „En ik," voegde Prins Lutrecht er bij, „wensch u, en door u uw Regeering, de verzekering te geven, dat er veel over drijving heeft plaats gehad' in het beschrij ven van de houding en plannen van mijn land. Het is een hard lot voor Duitschland, voortdurend naar vrede te streven en altijd te worden verdacht van oorlogzuchtigheid. Ik bied u de volledigste waarborgen voor onze vredelievende be doelingen aan. In naam mijner Regeering stem ik to© in het opheffen der overecn- Coöp. Fabriek van Melkproducten „Zuid-Beveland" G.A., te Goes. Van af 1 JUNI bij onze slijters verkrijgbaar prima volle Melk a 9 cent per Liter. Deze verlaging is N I E T t ij d e 1 ij k. DOET UW VOORDEEL! dat de algemeene opinie in Nederlandsch- Indië is, dat de uitzending ten behoeve van den Ned.-Imdischen luisteraar voor ten minste 80 pet. uit ontspanningsmate riaal moet bestaan. Het blad is van oor deel, dat men ijn Holland daarmede reke ning had moeten houden. Dat de politieke drijvers in Holland eischen kunnen stel len, gelooft het blad gaarne, maar daar om beeft Holland ook de zend tijdverdbe- ling, die het verdient, en is het ondanks de schitterende prestaties op technisch gebied de risée van het buitenland. De zaak is in Indië echter anders. Het blad eindigt: „Wij prolesteeren er met groote stelligheid tegen, dat wij ten deze met Hollandsclie maat worden gemeten." Gymnasiasten die niet mee kunnen Op advies van curatoren van het gym nasium stellen B. en W. van Zutphen den gemeenteraad voor art. 24 der verordening van het gymnasium aldaar aan te vullen als volgt: aan een leerling, die tweemaal is afgewezen voor het eindexamen, hun nen curatoren, gehoord de leeraren-ver gadering, den toegang tot het gymnasium ontzeggen. Ds. Kersten 25 jaren predikant. Ds. G. H. Kersten, lid van de Tweedie Kamer en predikant van de Gereformeer de Gemeente te Rotterdam, hoopt Zon dag 1 Juni te gedenken, dat hij 25 jaren geleden te Meliskerke, in het ambt be vestigd werd: Als herdenkingsdag is b paald Dinsdag 3 Juni e.k. De predikanten der onderscheiden Gemeenten hopen in de ochtenduren met den jubilaris dit feit in intienien kring te vieren. Des namiddags is er in het kerkgebouw aan den Boezem singel te Rotterdam receptie, bij welke gelegenheid onderscheiden personen het woord hopen te voeren. Des avonds 7 uur hoopt ds. Kersten dan in het kerkgebouw zijn gedachtenisrede uit te spreken. De Koninglnne-feesten te Middelbuurg. Wat er zooal te doen zal zijn. Het programma voor de Koningimne- feesten te Middelburg luidt: Vrijdag 29 Augustus ter inleiding, uit voering van gewijde muziek in de Nieuwe Kerk Zaterdag 30 Augustus: Kinderfeest; gondelvaart, concerten; Maandag 1 September: Muziek op den Abdijtoren, reveille, concerten, cariljon- bespeling, bloemencorso1, groote histori sche optocht des middags en des avonds', avondfeest, fakkeloptocht, vuurwerk. komst tusschen Rusland en ons. Ik ver klaar mij voor den vrede." De Secretaris boog. „Dit," zeide hij, „is niet de plaats noch het uur om de toekomst te bespreken. De Conferentie der Beperkte Bewapening heeft opgehouden te bestaan. Het Pact zal vermoedelijk óf ontbonden óf op nieu we grondslagen opgebouwd moeten wor den, in aanmerking genomen de gevaar lijke positie, waarin uw beide landbn, hoe ren, den wereldvrede hebben gebracht. Dat is alles, wat wij nu kunnen zeggen, denk ik." Prins Lutrecht boog somber. Prins Yoshima volgde zijn voorbeeld. Zij ver lieten tezamen de kamer, onvervaard, met weinig minder waardigheid als vroeger. Lord Yeovil nam een sigaret aan en stak ze nadenkend op. „Een eigenaardig brein hebben sommi gen van die menschen,'" merkte hij op. De Secretaris glimlachte. „Wat zoudt u denken van een cocktail en lunch?" stelde hij voor. „De Presi dent zou u gaarne willen ontmoeten." Lord Yeovil keek op zijn horloge. „Ik neem een dag vacamtie," zeide hij. „En ik zie, dat ik mij moet haasten-. Mijn 28 MEI. Jarenlang heeft de Engel- sche natie gezworen bij de pijpen van Baldwin. Journatisten die op zeker oogenblik niets anders wisten te ver tellen, vonden in Baldwin's pijp altijd een redmiddel, waarvan het succes ver zekerd was. De pijp ontbrak in de pers bijna geen dag, waaruit men dus zou kunnen afleiden, dat mijn Engelschs collega's ie der en dag om een praatje verlegen waren. En daar leek het dan ook op. Maar plotseling kan hij zoo veel pijpen rooken als hij wil nie mand stelt er eenig belang in. De kranten drukken de pijp (met of zon- Baldwin) niet meer af. Als Baldwin morgen ophield, pijpen te rooken wat een jaar geleden iets als een revo lutie zou hebben ontketend zou be halve Ealdwin's dienstbode niemand in Engeland het vernemenEn verkondigt mr. Baldwin nog wel van die zachtmoedige aardigheden, die ver leden jaar de kolommen der ochtend bladen vulden„Ik zal ze niet hoo- ren En ook Winston Churchill beslaat niet meer. Geen mensch denkt er meer aan, dat Winston Churchill amateur-metse laar is. Waarschijnlijk metselt hij op het oogenblik een schuur op zijn bui tenverblijf in Surrey,- geen foto wordt ervan gemaakt. Zijn buitenmodel-hoe den, zijn buitenmodel-boorden, geen krant die er meer een verdienste in ziet. On s'en fiche. En niemand noemt Sir William Joyn- son Hicks meet „Jix". Waarom zou men een man die geen minister is, an ders noemen dan hij heet? Evenmin als iemand nog belang stelt in de mo nocle van Sir Austen Chamberlain. Ja, waar is ChamberlainHeb ik er gens gelezen dat hij gestorven is? Of vergis ik mijHij is spoorloos ver dwenen; deze machtige heeft, als het kan, nog radicaler opgehouden te be staan dan Baldwin. Een kabinetswijzi ging lijkt wel een massamoord. Politiek is het ondankbaarste vak dat er bestaat en u behoeft bij mij nooit met 'n ministerportefeuille aan te komen. Men kan nog beter in het voetspoor van Liebermann treden. Over, diens werkzaamheden sprak tenminste het heele land nog tang, nadat hij zijn portefeuille (met inhoud) voor het laatst had Schitterende algemeene verlichting op drie of vier avonden. Op Zondag 31 Augustus zuilen, over eenkomstig den wensch van de Koningin, geene openbare feestelijkheden, plaats hebben. Het waterschap Waarde. Het dijkgeschot verhoogd met f i, In de Maandag gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap Waar de, waren aanwezig 23 ingelanden, uit brengende 27 stemmen. De rekening van den dienst 1929/1930 werd goedgekeurd in ontv. op f27989,32 en in uitgaaf op f23334,56. De begrooting voor den dienst 1930/ 1931 werd vastgesteld in ontvang en uit- op een bedrag van f 66693,15 met een dochter trouwt vandaag om één uur met Grant Slattery, en daarna hebben wij een familiepartijtje in het Gezantschap. Uw vrouw zal wel reeds een uitnoodiging heb ben ontvangen. Ik hoop, dat wij het genoe gen mogen hebben u beiden te zien." „U kunt zeker op ons rekenen," ant woordde de ander hartelijk. „Laat ik u mijn beste wenschen aanbieden voor hef geluk van uw dochter. Grant Slattery is een uitstekende kerel. Slechts, weinigen van ons zullen ooit weten, hoeveel ons tand te danken heeft aan hem en zijn ,werk gedurende de laatste twee jaar." „Niet alleen uw land, maar de wereld, stemde Lord Yeovil toe. „Oorlog brengt rampen mede voor den overwinnaar zoo wel als voor den overwonnenne." „Een overblijfsel van de Middeleeu wen," verklaarde de Amerikaansche staats man, „toen de overwinnaars soms een be- driegelijk voortitel behaalden om de een voudige reden, dat internationale handel alleen bestond in een primitieve poging tot ruilen en de complicatie van beurshandel nog onbekend was." I „En toch," zuchtte Lord Yeovil, „zul len er altijd oorlogen zijn." EINDE.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1