Aanbesteding. „Jubilate Deo" van lêo mens. Sport. Van Overal Binnenland RecbtszakeD. Laatste Bepicbfcen. KËBK-CONCËRT op HEMELVAARTSDAG (2 9 Me[i 1930) Laat men hier klaren wijn schenken, maar, als men aanspoort tot die daad, ook de verantwoordelijkheid tegenover de betrokken jonge menschen, maar ook tegenover den staat durven dragen. Spr. erkende, dat wij, Christenen, ons zeker hebben te bezinnen over het oorlogsprobleem. We kunnen ons hiervan niet met enkele gemeenplaat sen afmaken. Maar wij moeten daarbij staan op den grondslag van Gods Woord, niet van een deel, maar van het geheel. Berusten in onrecht en gewelddadige onderdrukking is niet Bijbelsch. Als het tot nationale ontwapening kwam, hoe dan te handelen bij rellet jes en revolutionaire bewegingen, ook van binnen uit ons volksleven? Moet er dan niets gebeuren? *t Is niet waar, dat 't Christendom den oorlog verheerlijkt. Waar de rede van den heer S. vrijwel negatief was, wijst spr. op het positieve werk, dat ook door Nederlandsche Christen mannen te Genève en elders op het gebied van Volkenbond en Volken recht is gedaan. De heer Schurer, de debaters beant woordend, erkent zeker niet alle pro blemen te kunnen oplossen. Spr. zal ook geen oordeel vellen over men schen, die honderden jaren geleden, bij het licht van toen geleefd hebben. Zij hebben ter goeder trouw gestreden. Wij hebben onze positie tegen den oorlog van nu te bepalen. En die oorlog is vreeselijk. Het ka rakter van het militairïsme moet be streden worden. Strijd voor een volksbestaan is goed, maar er is verschil in de methodes, Spr. is het dan ook niet ongelimiteerd eens met het: „Alle ziel zij den mach ten over haar gesteld, onderworpen' enz. Voor hem geldt: „Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de men schen". Spr. kan b.v. niet medewerken aan het bommen werpen op steden van een ander land. Dat een land, dat niet naar de wa penen grijpt, altijd ondergaat, is niet juist. De martelaren te Rome én elders hebben zich ook niet met geweld verzet Spr. erkent in zijn rede geen practi- schen weg te hebben gewezen. Ook hij erkent de groote waarde van den ar beid van mannen als Colijn en Rutgers te Genève, maar spr. heeft niet zoo veel fuditie in den Volkenbond. Spr. wil liever beginnen met natio nale ontwapening. Deze kan er niet anders komen, dan wanneer geheel hef volk weigert militairen dienst te doen, De persoonlijke dienstweigering moet meer algemeen worden. Dan zal de re geering voelen, dat het zoo niet lan ger gaat. Die nationale ontwapening begint niet in Genève en ook niet in onze volksvertegenwoordiging te Den Haag, maar een kwartier buiten Den Haag in de bijzondere strafgevangenis. Hierna te ongeveer 11 uur werd deze vergadering door den heer Zwaan met uitspreken van het Onze Vader beëindigd. boven en ging het spel daarna weer vrijwel gelijk op. Van de door „Goes" gemaakte doel punten verdienen bijzonder vermeld te worden de twee zeer fraaie, ge maakt door den rechtsbuiten J. Schrij ver. De spelers hadden allen veel last van de gladheid van het terrein en menige valpartij was daarvan de oor zaak. De leiding was zooals steeds, weer prima in handen van den heer Huij- brechtsche. Volgens de bepalingen van de Ne- derlaagwedsfrijden mochten de gasten na den wedstrijd nog 5 penalties ne men, waarvan het den keeper Schip per gelukte er één te stoppen. Hierna werd de strijd nog even ver lengd voor de beschikbaar gestelde extra medaille, welke door de gasten met een 20 overwinning werd ver diend. Opgemerkt zij, dat „Goes" toen met een invaller speelde en dat een andere speler wegens ongesteldheid niet meer in staat was zich .geheel te geven. Volgende week komt de goede 2de klasser „Zeelandia" uit Middelburg binnen de lijnen, waarvoor, naar we verwachten, wel bijzonder veel belang stelling zal bestaan, gezien de bekend heid van die club in onze provincie Voor dien wedstrijd heeft de heer Jacob Snoodijk een extra zilveren pla quette beschikbaar gesteld. Vechtpartij. Zaterdagavond omsfreeks 11 uur gin gen op de Markt een aantal jongelie den elkaar te lijf. Een van hen, C. S, werd met een scherp voorwerp ge raakt, tengevolge waarvan zijn boven lip ernstig gewond werd. De politie onderzoekt de zaak. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren werd de volgende wedstrijd om hef kampioenschap van Nederland gespeeld met uitslag als volgt: Blauw WitAjax 10 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Velocita]s) Ajax Willem II Go Aliaed Blauw Wit 6 2 3 1 7 3 13 6 2 2 2 6 2 2 2 7 2 2 3 KORFBAL. 9—12 12-6 12-8 10-10 5-12 De Zomercompetitie. De uitslag van den wedstrijd D.O.S.- V.I.O.S. is 92. De wedstrijd Zeelan dia I—Zeelandia II werd na de rust gestaakt. De stand was toen 0—0. Zaterdag a.s. spelen: V.I.O.S.—Zee landia II te 4 uur te 't Zand; en Zee landia IE.L.T.O. te 6 uur te Vlake, SCHIETEN. Geslaagd. I Schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw Bij het op 23 Mei door don Ned. Bond I Landstorm, voor Ziekenverpleging afgenomen examen I Tal van autoriteiten hebben Vrijdag voor Ziekenverpleging slaagden de zus-1 morgen den nationalen schietwedstrijd ters: S. Steketee, C. J. de Groen, M. van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die op H. J. Drogmans en J. A. Kotterink. Af-1 Waalsdorp bij Den Haag wordt gehou- gewezen werd één candidate. Alle zus-1 den, bezocht. ters genoten hunne opleiding in het Gast-1 Aan den wedstrijd hebben geduren- huis te Goes. I de de vier dagen deelgenomen 234 Te 8 uur. I koningsschutters, 505 scherpschutters, 1849 schutters 1ste klasse, 398 schut- r, ,e zang-uitvoering in de Groote I ^ers 2de klasse en 176 officieren, ge- Kerk alhier, zal Donderdagavond niet I ven(je een totaal van 2162 deelnemers, te 7 uur, doch te 8 uur aanvangen. I [)e einduitslag van de korpswedstrij Goes I—T. S. C- I- I den is aldus: I Scherpschutters: Zeeland 222, Een mooie wedstrijd, twee Schutters 2de klasse: Zeeland 204. fraaie doelpunten, de me- I Zeeland 200. daille in handen der gasten. I yan jgn nationalen wedstrijd voor Zooals we verwacht hebben is het I de landstorm-koningsschutters (scherp gisteren een spannenden strijd ge-1 op 100 M.) was o.a. onder de eerste weest. Beide ploegen waren volkomen I tien winnaars A. de Muynck te Bors- tegen elkaar opgewassen en het resul-1 sele met 96 p. taat van 4 —4 geeft de juiste verhou-1 Extra prijzen. In de scherpschut- ding weer. I tersklasse zullen voor het hoogste ge De aanvallen van „Goes" waren zeer I middelde per verband de volgende gevaarlijk, doch voor het doel faal-1 prijzen worden uitgereikt: Veluwe den de midvoor en linksbinnen her-1 224 1ste prijs, medaille van de Konïn- haaldelijk, waardoor het prima back-1 gin; Gouda 217.50 2de prijs, medaille stel der gasten steeds gelegenheid I van de Koningin-Moeder; West-Bra- kreeg tijdig het terrein te zuiveren. I bant 217.33 3de prijs, medaille van Vooral de linksback was een zeer goed I Prins Hendrik Zeeland 210 punten, speler en demonstreerde meermalen I 4de prijs, medaille van Prinses Juliana, lste klasse voetbalspel. I In de categorie van schutters 1ste De bezoekers daarentegen liepen I klasse zal voor het hoogste gemiddel steeds in het buitenspelvalletje dat I de per verband de 4de prijs m. c. K. door „Goes" zeer handig werd toege-1 worden uitgereikt aan Zeeland, past, zoodat ook voor het doel van I In de categorie van schutters 2de onze' stadgenooten de aanvallen meest-1 klasse voor het hoogste gemiddelde al werden onderbroken. I per verband: Zeeland 198, 2de prijs Vooral voor de rust heeft het m. c. K. ondanks het minder aantrekkelijke I In de categorie koningsschutters zal weer talrijk opgekomen publiek van I de volgende extra-prijs worden uitge- het spel der beide ploegen genoten. I reikt: lste prijs A. de Muynck te Na de rust begon T. S. C. direct een I Borssele (medaille van den minister aanvallend spel, waaraan de onzen Ivan binnenlandsche zaken), zich niet direct goed konden aanpas-1 Toen des middags te 5 uur dit tour- sen en alle krachten moesten bijzet-1 nooi was geëindigd, was er maar één ten om doelpunten te voorkomen. Ge-1 roep en wel deze, dat deze 4-daagsche lukkig waren ze vlug die inzinking te 1 wedstrijden bijzonder geslaagd waren. LUCHTVAART. Amy Johnson In Australië aangekomen. Het verontrustend bericht in ons nummer van Vrijdag omtrent het lot van Amy Johnson, die op weg was naar Timor, is gelukkig ongegrond ge bleken. Miss Johnson is veilig op Ti- mor geland. Vandaar is ze een dag later opgestegen naar Australië, ook dit laatste gedeelte van haar zwaren tocht ig gelukt. Zaterdag landde ze te Port Darwin. De geheele bevolking van Port Dar win heeft vrijwel aan den intocht van Amy Johnson deelgenomen. Nog op het vliegveld werd zij door den gou verneur van Noord-Australië en den burgemeester verwelkomd en geluk gewenscht, waarna in auto's naar h'ef regeeringsgebouw werd gereden. Mej Johnson was erg vermoeid en bijna doof door het geronk van haar motor en zij was erg verbrand door de zon, maar na twee uur rusten kon zij al weer aan de haar ter eere gegeven re ceptie deelnemen. Inmiddels was reeds een telegram van den premier, Scul- lin, ingekomen met gelukwenschen en een uitnoodiging om naar Canberra te komen tijdens de zitting van hef par lement en kort daarop kwam een tele gram van den Engelschen koning van den volgenden inhoud: „De Koningin en ik zijn ten zeerste verblijd door het bericht van de goede aankomst van mej. Johnson op Australischen bodem. Wij wenschen haar geluk met haar wonderbaarlijke vlucht en' haar moed en doorzettingsvermogen". Mej. Johnson is de gast der regee ring te Port Darwin. Ondanks allen tegenslag heeft zij den tocht toch nog juist in 19 dagen volbracht en ofschoon zij 31/2 dag on der Hincklers record is gebleven, had zij vóór dezen tocht nooit verder ge vlogen dan van Londen naar Huil, terwijl Hinckler reeds een gerouti neerd lange afstand-vlieger was, toen hij zijn recordvlucht maakte. De Engelsche bladen wijden kolom men aan de prestatie van Amy John son. Ramsay Mac Donald heeft zijn gelukwenschen gezonden: „Wij heb ben uw tocht met de grootste belang stelling en bewondering gevolgd. Wij zijn zeer trotsch op U". - Zaterdagmiddag heeft de A. V. R. O. in het Concertgebouw een pro testvergadering gehouden tegen ide ver deeling van den zendtijd, onder voor zitterschap van dr. H. Molhuysen, al gemeen voorzitter van de A. V. R. O. In de groote zaal was geen plekje on bezet. Apn lange file's menschen, die zich van den ingang van het Concert gebouw tot in de van 'Breesfraat en Joh. Verhulstsfraat hadden opgesteld, kon geen toegang meer worden ver leend. Terzelfdertijd werd in het gebouw Carré een vergadering gehouden; ook dat gebouw was reeds om half drie tot aan den nok gevuld. - De Italiaansche pers meldt dat de onderscheidingen van alle Italiaan sche zakenlieden, die failliet gaan, zul len worden ingetrokken. - Binnenkort zullen nieuwe for mulieren voor binnenlandsche post wissels worden uitgegeven, bedrukt met een ondergrond, een z.g.n. pan- togram, dat bij wijziging van de in vulling van den wissel, bijv. in naam of bedrag, beschadigd wordt en de wijziging zichtbaar maakt. Tevens is op het middengedeelte der formulieren ruimte gelaten voor hef invullen van naam en adres van den afzender. De nieuwe modellen zijn gedrukt op papier van grijze kleur met brui nen bovendruk. - De Rotterdamsche Sociaal-De mocratische Raadsfractie heeft den Raad voorgesteld een straat te Rot terdam naar wijlen mr. P. J. Troelstra te noemen. Het gesloten kassierskantoor. De firmanten terecht. Omtrent het plotselinge vertrek van de kassiersfamilie W. te Princenhage wordt nader vernomen, dat de beide firmanten niet in het buitenland, maar te Amsterdam en Rotterdam hebben vertoefd. Zij zouden ook te Roosen daal zijn gezien. Slechts mevrouw W. vertoeft te Merxem (België). Vrijdag zijn de beide firmanten voor het parket te Breda verschenen en hebben hun faillissement aangevraagd Dit is toegestaan. Tot rechtercommis saris is benoemd mr. J. C, Sikkel, tot curatoren zijn benoemd mr. F. Bloemaerts en mr. v. d. Schrïeck. Over de grootte van het deficit kan nog geen cijfer worden meegedeeld, doch dit zal in ieder geval, hoewel niet catastrofaal, zeer belangrijk zijn. De beide firmanten zouden het dorp niet met kwade bedoelingen verlaten hebben, maar om molestaties van de gedupeerden te ontgaan. Groote brand te Zaandam Een fabrieksgebouw verwoest. Vrijdagavond circa 7 uur brak te Zaandam een felle brannd uit in de doppenmaalderij en pakhuizen der firma Jan Schoenmaker aan de West zijde aldaar. Weldra stond het fabrieksgebouw over zijn volle lengte in lichte laaie. De brandweer was spoedig met uitge breid materiaal aanwezig en ook de spuiten van Wormerveer, Wesfzaanen Koog aan de Zaan kwamen ter hulp. Door den Noordelijken wind liep de aangrenzende gashouder der gemeen telijke gasfabrieken gevaar en was de vrees niet denkbeeldig dat door het gloeiend worden der buitenwanden een gasonfploffinng kon volgen. In allerijl werd dan ook de inhoud van den bedreigden gashouder in een meer Zuidelijk gelegen gashouder over gepompt en werd het publiek terug gedreven. Inmiddels was een enorme water massa in de vuurzee geworpen en wist men na menig hachelijk oogenblik, de vlammen meester te worden. Toch kon niet verhinderd worden dat het ge heele fabrieksgebouw werd verwoest. Van de belendende perceelen werd de gashouder ernstig beschadigd, terwijl een naast de fabriek gelegen timmer werkplaats, een houten loods en een rijwielherstelplaats mede in asch wer den gelegd. Om negen uur was de brand be dwongen. Verzekering dekt grootendeels 'de schade. De autospuit der Zaandamsche Vrijwillige Brandweer werd door de hevige hitte ernstig ontwricht. Ernstig auto-ongeval, Vrijdagmiddag ongeveer vier uur heeft te Ede een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een Duitsche auto kwam van den Veenendaalschenweg de Groo testraat inrijden. De auto reed een koopman in gist aan, een zekeren Broekhoven, die daar met zijn kar retje liep. Hevig gewond aan gelaat en handen werd hij opgenomen. Door den schok reed de auto naar den an deren kant van den weg, waar juist een zekere van R., uit Ederveen, op de fiets reed. De ongelukkige werd slag gedood. Dr. Weyer, uit Ede, ver leende de eerste hulp. De 70-jarige Broekhoven werd bij een particulier opgenomen. Het lijk van den fiets rijder werd naar het politie-bureau overgebracht De auto werd niet zwaar beschadigd. dachfe wegens doodslag, vier maal ge pleegd, tot 20 jaar gevangenisstraf. De toestand in Britsch-Indië. LONDEN, 26 Mei. Uit Bombay wordt gemeld, dat na afloop van een betoo ging te Utadi, waarbij het wederom tof botsingen met de politie kwam, de af getreden leider van de wettige verga dering, Patel, die thans de leiding der onafhankelijkheidsbeweging op zich ge nomen heeft, gearresteerd is. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Job z.v. Willem de Bruijne en Leuntje de Back. Huw.-afk.Petrus Rijk 25 j. jm. te Ovezand en Melania Maria Schuer- man 24 j. jd. te Hulst. OverledenPaulina Rijkse 66 j., echt- genoote van Gerrit Cornelis van der Straate. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke veranderlijke wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Exportveiling van 23 Mei 1930. Kropsla f 0,50 a f 1,50 per 100 stuks. Kleine veiling. Bloemkool f 13 a f 38, Witte Komkom mers f 15 a f 17, Groene idem f 12 a f 15, Kropsla f 0,20 a f 1,90, Aardbeien f0,30 a f2,50, Perziken f28, alles per 100 stuks, Aardbeien f50 a f 163, Groe ne boontjes f99, Postelein f 15 a f 17, Vroege aardappelen f31, Idem poters f 15, Oude aardappelen f0,10 a f3, alles per 100 K.G., Wortelen f6 a f 12, Rlia- barber f2,70 a f2,90, Lathyrus f3,901 alles per 100 bos. MARKTBERICHT. Failliet verklaare. J. C. Rensen, schoenwinkelierster te Zierikzee. Rechter-Commissaris Mr. Th. Portheine. Curator Mr. C. J. B. du Croo te Zierikzee. De N.V. Autobusdienst „De Nieuwe Onderneming", gevestigd te Middel burg. Rechter-Commissaris Mr. J. W. Zijlstra. Curator Mr. F. W. Adrïaanse te Middelburg. Opgeheven is het faillissement van P. J. Weterings, caféhouder te Middel burg. Curator Mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, wegens gebrek aan baten. De moord op de 4 veldwachters. Men meldt ons uit Leeuwarden: Het gerechtshof alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen den 33-jari- V". W., die door de rechtbank te Gro ningen was veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. Het Hof vernietig de het vonnis en veroordeelde ver- ROTTERDAM, 26 Mei 1980. Vlasaauvoer 5800 blauw f 0,75 a f 1,00, 13.000 Groningen f0.75 a f0.90, 1600 dauwrood f 0.60 a f 0,65, 1900 geel f 0,75 a f 0.90. wit f 0,a f0, Handel traag. Zaden geen noteering. Boekweit, danziger 8,70. Fransche Mei-Juni aflevering f 10,25. Granen buitenlandsohe prijshoudend. Meel f 15,25 a f-,-, Mais f 142, Haver f 6,30. Binnenlandsche: Tarwe f 10,50 a f 10,90 Gerst Chevalier 6,50 a 7,00 Haver 6,00 a 6,25 Erwten 8,00 a 9,75 Schokkers, 11,— a 18,50 Bruine Boonen 12,00 a 13, Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,10 a f 2,70; Bonten f 1,90 a f 2,70 Eigenheimers f 0,50 a f 0,60. Handel traag. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1046 eerste kwaliteit 0,66 a f 0,68 tweede f 0,64 a f 0,66 derde f 0,62 a f 0,64 zouters f 0, f0,export f 0,67 a f 0,72. Handel traag. Op Vrijdag 30 Mei a.s. zullen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, des voormiddags 10 uur ten Raadhuize aanbesteden: Het lichten, schoonmaken en teren van 2 sluisdeu ren op het Goesche Sas, Bestek ligt ter inzage op het Stad huis en is aldaar tegen f 0,50 per exemplaar verkrijgbaar. Inlichtingen verstrekt de Directeur van Gemeentewerken. in de Ned. Herv. Kerk, 's avonds 8 uur te Goes. Uitgevoerd zal worden o.a. |\JT A TP voor Koor en Soli 1 rt 1 L-a Piano, Orkest en Orgel door 5 Zangkoren. Dir. S. J. Tamminga, ADRI VAN DAMME, Wolfertsdijk. Sopt. GER. LECOINTRE, Den Haag, Tenor. JEANNE KLOOSTERMAN, Goes, Piano. T. W. SPREIJ, Rotterdam, Orgel. Aanvang 8 uur. Entree 50 ct. Gereserveerde plaatsen 10 ct.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3