Stadsnieuws vrage van de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel te Kapelle, Biezelinge en Eversdijk om een vierde leslokaal aan de bestaande school met verlegging van het speelterrein achter de school en het bestaande voor dis school, dat te klein en benevens gevaarlijk is, op te heffen. Het preadvies van B. en W. luidt: gehoord het advies van den in specteur van het onderwijs om de ge vraagde medewerking te verleenen en zelf eveneens als destijds te Biezelinge voor aanbesteding en uitvoering zorg te dra gen. Met algemeene stemmen werd aldus besloten, voor spoedige uitvoering zal met het oog op de vacantie gezorgd worden. De raad besloot voor de straatverlich ting electriciteit te verkiezen boven gas. Wethouder Zegers achtte het gewenscht, dat de verlichting vóór Sept. gereed zal zijn. De heer Fraanje vraagt, of de prij voor Kapelle en Biezelinge één is. De voorzitter antwoordt hierop, dat de prijs één is; ook is er maar één transfor- matorhuisje, dat gebouwd wordt tusschen Kapelle en Biezelinge. De voorzitter deelt mee, dat met slootdemping bij het erf van den heer J. Rottier te Biezelinge een aan vang genomen kan worden; de demping aan den ingang zandweg te Kapelle van 30 M. hoofdwatergang moet nog wachten Hiervoor durfde de dijkgraaf geen ver gunning geven, maar moeten de ingelan den beslissen. De gezondheidscommissie adviseerde tot demping van dezen stink- boel. De voorzitter wil al het mogelijke beproeven tot opruiming van dezen, onge zonden toestand1. Wethouder Zegers be twijfelt of de ingelanden hierover moeten beslissen, het is gemeentekom. De heer Fraanje wensebte wel, dat d'e burgers werden békend gemaakt met de aanlegprijzen voor gas en electriciteit, Voor velen is dit een belemmering om aan te sluiten. De voorzitter onderhandeld!, met den directeur van het gasbedrijf en kreeg toezegging, dat aan elk bewoner dit zou medegedeeld worden per circulaire, ook zal dit gevraagd worden voor de Electri citeit. De voorzitter leest voor het schrij ven van 'het Gymnastiekverbond, waarin verzocht wordt, om met het oog op dé ju- bileerende vcreeniging „Olympia", weik< haar 20-jarig bestaan herdenkt Zaterdag 12 Juni e.k„ dit bestuur met afgev. van 16 deelnemende ver. en banierdra gers ongeveer naar schatting een 50 per sonen officieel ten gemeentehuize te ont vangen. De heer Fraanje zegt tegen deze offi- cieele ontvangst te zijn. Spr. zelf, secre taris van een bond van Chr. Zangvereeni- gingen met duizenden leden, zal het nim mer aanleggen om officieel ontvangen te worden; dit werk is voor de jubileerende vereeniging. Deze ontvangt. Bovendien zijn de kosten niet gering voor ontvangst en.... waar blijven wij op den duur met al die vereenigingen, die zoo iets faegeeren? De heer Van der Graaf is voor offi- cieele ontvangst ten gemeentehuize, hier gaat het om zijn naam op te houden, beter een goede naam dan goede olie geldt ook hier. Voor de "kosten mag men het niet nalaten, het is een brengen van hulde. Wethouder Zuidweg is er tegen. Spr. meent: dit bedrag kan beter aangewend worden en dringt vooral aan op bezuini ging. De beer Van Wingen vraagt: waar is op den duur de grens met al die ont vangsten. Een Tuinbouwtentoonstelling als vier jaar geleden is heel wat anders, maar voor allerlei vereenigingen is spr. niet te vinden. Bij de rondvraag merkt de voorzitter op, dat voor verbreeding bij wachtpost 37 de noodig© reeds eerder aangegeven middelen door den heer v. d'. Graaff zijn beproefd. De heer van der Graaff vraagt of er nog geen bericht is ingekomen van het B.A. hoe men de hofstede wenscht te verpachten en of de raad Tiiermee .in ken nis kan gesteld worden. De voorzitter antwoordt, dat pas be richt ingekomen is en tegen mededeeling wel geen 'bezwaar kan bestaan wanneer B. en W. eerst dit hebben ingezien. Een Chr. Hist. Kiesvereeniging. Vergadering te Borssele; be dreiging der openbare school; een verslag met opmerkingen. Vrijdagavond' sprak de heer Wallien uit Breskens in een openbare vergadering in de gemeentewoning te Borssele over: „De beginselen der Christelijk Histori sche Unie". Het doel der vergadering was te trachten in Borssele een Chr. Hist, kiesvereeniging op te richten. Voorzitter der vergadering, die bezocht werd door 16 personen, was ds. Elenbaas, hervormd predikant te Borssele. De voorzitter leid de den spreker in en sprak daarbij o.a. er zijn vreugde over uit, dat in Borssele een Christelijk Historisch burgemeester is benoemd. Hij beweerde, dat Borssele daarop recht had, omdat de gemeenteraad rechtsch is, waar er zitting in hebben 1 R.K., 1 A.R., 1 St. Geri en zeker 1 Chr. Hist, lid, terwijl bij de 3 overigen, naar hij meende, dbch niet zeker wist, nog 1 Chr. Hist. was. (Zijn meening in dit opzicht is verkeerd, want ik geef de stel lige verzekering, dat dé 3 overigen tot de liinkerpartijen behooreil en daar komt bij, dat hij, dien hij Chr. Hist, noemde, geen «O lid van die partij was en zich als man van links heeft doen kiezen. Corresp.) De heer Wallien, het woord verkrij gend, las het eerste artikel van het pro gram der Chr. Hist. Unie en wees er in zijn rede o.a. op, dat de openbare school niet was, wat ze moest zijn, dat haar neu traliteit een grief tegen haar was en dat de Chr. Historischen alleen voor haar zouden kunnen zijn, als ze op Christelij ken grondslag rustte. (Een goed verstaan der kan daaruit opmaken, wat Borssele te wachten staat. Corresp.) De spreker meende, dat, indien er slechts 10 personen wilden toetreden tot de oprichting van een kiesvereeniging kon worden overgegaan. Er gaven zich van de aanwezigen juist 10 op, en, waar de voor zitter reeds van een 5-tal niet aanwezigen de toezegging had', dat zij zouden toetre den, werd een Christelijk Historische kiesvereeniging opgericht. De eerste, die zich opgaf, was de wet houder, de heer C. Rottier, die meende in de vergadering te moeten verklaren, dat hij Christelijk Historisch was en dus tot rechts behoorde. (Hij is als man van lindes tot raadslid gekozen en heeft tijdens zijn zittingsperiode nimmer -getoond1 tot rechts te belmoren, doch, in primcipiëele kwesties zelfs, steeds met links gestemd'. Corresp.) Men zal trachten het ledental der ver eeniging uit te breiden. Dc voorzitter wees in zijn sluitimgs woord er op, dat de Chr. Historischen bij de a.s. raadsverkiezingen zeker wel 1, misschien 2 zetels zouden verwerven, waardoor d'an de gemeenteraad overwe gend rechts zou wordén. (Hoop doet le ven, en zich vergissen kan de beste doen. Corresp.) Veilingsvereeniging K. B, en O. De resultaten van het afgeloo- pen jaar; uitbreiding van per soneel; verplicht veilen op komst. In Kapelle vergaderde Zaterdag de vei lingsvereeniging Kapelle, Biezelinge en omstreken onder leiding van den heer H. A. Nijssen, die in zijn openingswoord mededeelde, dat het bestuur de toekomst hoopvol tegemoet gaat. De voorzitter her dacht het overleden bestuurslid den heer P. C. Pols uit Yerseke, en gaf daarna de vergadering een overzicht van de aam- koopen der vereeniging. In het afgeloopen jaar werd voor f822390,54 geveild. Het winstcijfer bedroeg f 14860,01. Naar aanleiding van vragen van den heer P. Scheele, zei dé voorzitter, dat het vorige jaar eerst boeten zijn opgelegd nadat waarschuwingen niet ter harte waren genomen, en dat de cutler- sorteermachine niet winstgevend is geweest De heer Ganseman verwees naar de post zwarte bessen, die hij dbbieus acht. De voorzitter antwoordde dat de zwarte hes sen het volgend jaar afgeschreven zullen worden. Het bestuur wil ze voor ieder aannemelijk bod van de hand doen. De heer de Koeijer maakte aanmerking op den aankoop van de machine voor aardbeien en op den bouw van een loods zondier dat daarvoor toestemming was gevraagd aan de ledenvergadering. De heer Gamseman klaagde over het zoek raken van fruit aan de veiling. De voorzitter verwachtte dat dit voortaan voorkomen zal worden daar het personeel uitbreiding zal ondergaan. De vergadering benoemde den heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge tot lid der financieele oommissie. De contributie voor dit jaar werd vastgesteld op f 1.per lid. Het vaste personeel zal worden uit gebreid met iemand, die f 1040 per jaar zal verdienen. Aangenomen wend' het voorstel om de weegbrug „Ons belang" voor f 1000 aam te koopen. In de vacature P. C. Pols werd als bestuurslid gekozen de heer P. J. Dekker te Wemeldinge. Hierna volgde vaststelling van het vei lingspercentage. Het bestuur stelde voor dit te heffen evenals het vorige jaar, kwee 'kers die zich verplichten om al het zachte fruit te veilen'; groote veifeg 2 pet., kleine veiling 4 pet., boomgaarden 3 pet., eieren 1 pet. kweekers, die zich hiertoe niet ver dichten: groote veiling 3 pet., kleine vei ling 5 pet. en boionvg|a.aMëlit 3 pet. De vergadering ging hiermee accoord. Besloten werd dat het bestuur in de eerst volgende vergadering met een voorstel tot verplicht veilen zal komen. De voorzitter antwoordde dat hij gaarne nog eens met Goes hierover zal spreken. Verschillende voerden hierover het woord en Goes werd inzake deze goede regeling als de schuldige aangemerkt. 4 De heer H. Eversdijk wees op het hoo- ge winstcijfer. Hij vood dat het percentage heffing voor de aardbeien verlaagd dient te worden. Ook de chips kan spr. voor minder aankoopen. Dc voorzitter zeide dat Kapelle een van de laagste veilingen is wat het 'hef fingspercentage Jjetreft. De chips zijn doelmatig en in overeenstemming met an dere veilingen. De heer Van der Graaff wilde gaarne dat de sorteering aangegeven werd door het bestuur. Het bestuur moet "naar een heidssortiment. i De voorzitter wees op het moeilijke hiervan. De stappen die reeds zijn gedaan wijzen op de goede richting waarin het bestuur wenscht te gaan. Aankoop van de Cutler-sorteermachine, het plaatsen van de boxen zijn sprekende bewijzen. Aan een ideaal pakstation zijn we nog niet. De heer Van der Graaff verlangde vaste lijnen. Ook vroeg hij of de veiling Kapelle vertegenwoordigd' was op de groepsvergadering. De voorzitter ant woordde bevestigend. Loop der bevolking. Wederom achteruitgangeen teveel aan mannen. De bevolking onzer provincie bestond op 31 December 1928 uit 124390 mannen en 124202 vrouwen, totaal 248592 perso nen. Geboren werden in 1929 2477 man nen en 2300 vrouwen, er overleden, 1217 mannen en 1264 vrouwen ,dus meer ge boren dan overleden 1260 mannen en 1066 vrouwen. Er vestigden zich 7031 mannen en 6713 vrouwen, doch er vertrokken 8478 mannen en 8244 vrouwen, alzoo een vermindering met 1447 mannen en 1531 vrouwen. Op 31 December bestond de bevolking uit 124203 mannen en 123707 vrouwen, totaal 247910. De achteruitgang is totaal dus 682 zielen of 187 mannen en 499 vrouwen. Het surplus aan mannen steeg van 188 tot 496. In de gezamen lijke gemeenten van Walcheren woonden op 31 December 1928 65907 personen, en op 31 December 1929 65914; op Zuid- Beveland resp. 49103 en 49234; in Ooste lijk Zeeuw sch Vlaanderen 55077 en 55154; in Westelijk Zeeuwscb Vlaande ren 27412 en 27218; op Schouwen en Duiveland resp. 24005 en 23764op Tho- len en St. Philipsland 18196 en 17841; op Noord-Beveland 7626 en 7584. Kampioenschieting. Handboogschutters kampen te Heinkenszand. Zaterdag is te Heinkenszand de jaarlijk scbe kampioenschieting gehouden, vanwe ge de Vereenigde Handboogsocieteiten op Zuid-Beveland. 15 van de 16 aangeslo ten vereenigingen namen aan den wedstrijd deel. De uitslag vain den wedstrijd, die we gens het slechte weer gestaakt moest worden, is als volgt: l De meeste kleppen werden geschoten door den heer Iz. van Wingen van „Zorg vlied" te Ellewoutsdijk en de meeste vo gels door den heer P. van Dries van Eensgezindheid" te 's Heerenhoek, die de hiervoor extra uitgeloofde prijzen be haalden. Vervolgens: 2e klepprijs de heer C. Stouthamer van „Zorgvlied" te Elle woutsdijk; le zijvogel de heer P. v. d. Dries, voorn.; 2e zijvogel de heer D. v. d. Poel, van Juliana" te Oudelande; le hoofdkal de heer P. J. v. d. Bliek van „Zorgvlied" te Ellewoutsdijk; 2e hoofd kal de heer P. v. Wingen, van „Zorgvlied" te Ellewoutsdijk; le onderkal de heer A. Luik, van „Jacoba van Beieren" te Goes; 2e onderkal de heer G. Verheijke Mz., van „Zorgvlied" te Ellewoutsdiijk. Vondsen op den bodem der zee Een drietal visschers uit Breskens heeft opgevischt en aan wal gebracht verschil lende geraamteomiderdeelen van voorhisto rische dieren en wel een schedel met ge wei van den bison proscus, den buffel, die in het tertiaire tijdperk in Zeelandr voor kwam, een tweede schedel van eenzelfdk dier met volledige zware hoorns en her senkas, en een schedel met bovenkaak en half gewei van het reuzenhert (cervus eurycerus). De vondsten zullen worden overge nomen door het Zeeuwscb Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Antwerpsch jacht gezonken. De Antwerpsche groothandelaar J Verellen, wonende te Brasschaat, was met zijn jacht, aan boord waarop zich zijn vrouw en kinderen en eenige vrienden in totaal tien personen, bevouden, aan het spelevaren op de Westerschelde, toeD het lichte vaartuig tengevolge van een plots opstek enden storm kapsijsde, Geluk kig hadden twee visscher? uit Bouchaute het ongeluk gezien en snelden zij on middelijk met hun boot de drenkelingen te hulp. Dez^n konden allen worden ge red Twee minuten later zonk het jacht De geredden werden te Hoofdplaat aan wal gebracht en keerden enkele uren later, na hun redders geldelijk te hebben beloond, per auto naar Antwerpen terug Ziekenhuisverpleging op Walcheren In de Zaterdag te Middelburg gehou den vergadering van bovengenoemde ver eeniging werd het jaarverslag goedge keurd. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van het bestuur, dat in het ver volg in totaal per jaar hoogstens f 105 per persoon wordt uitgekeerd, wat overeen komt in het gasthuis te Middelburg met 28 verpleegdagen, te Vlissingen 40. Ver vallen werd verklaard' de bepajing, dat eerst na drie dagen verpleging wordt uit gekeerd, dus wordt dit nu van af den eersten dag zal geschieden. Voor vervoer kosten naar en van het ziekenhuis worder bij opname vergoed tot een maximum van f25. Besloten werd de vereeniging te split sen in plaatselijke afdeelingen, die op de algemeene vergadering stemrecht hebben 'm verhouding tot het ledental. Toch heb ben alle leden toegang tot die vergadering. PROVINCIALE SNIPPERS. Te Middelburg is oen comité van actie gevormd, in verband met de achter- uitstelling van de A.V.R.O. inzake den zendtijd. Dit comité zal Zaterdag een pro testvergadering houden, waarin als spre kers zullen optreden de heer mr. J. Adri- aanse, consul voor Zeeland en een nader aan te wijzen vertegenwoordiger van liet A.V.R.O.-bestuur. Ook te Vlissingen zal een vergadering plaats hebben met dezelf de sprekers en wel Vrijdagavond. Maandagnacht te kalf drie werd de burgerij te Heinkenszand opgeschrikt door brandsignalen en 'klokgelui. De land- bouwschuur van den keer J. de Jonge Mz. stond in lickte laaie. De bewoners hadden nog niets van den brand bemerkt toen zij door buren werden gewekt. Het dak van de schuur stortte toen reeds in. De brand weer wist het woonhuis te behouden. In de schuur kwamen 6 paarden, 3 veulens en een stier in de vlammen om. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de Schade. B. en W. van Vlissingen stellen den raad voor aan dén heer W. K. B. Boom, directeur van het havenbedrijf op zijn ver- zoék wegens gezondheidsredenen eervol ontslag te verleenen met 1 Juli a.s. on der dankbetuiging voor de vele diensten de gemeente bewezen. De bemanning van Hoogenboezem en v. d. Tak's Bergingsbedrijf heeft voor de 'kleine of Westsluis te Wemeldinge een z.g. zeekat (soort inktvisch) gevangen. Deze komen hier bijna nooit voor. Dr. Gnirrip bewees het exemplaar de laatste eer door het op sterk water te zetten. In het oude gemeentehuis van Wol- phaartsdijk is Zaterdag ©en winkel van electrische apparaten geopend. In het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten aan de weegbrug „De Hoop" "te Wolphaartsdijk f 1387,39. Het dividend is in, de vergadering van Vrijdag bepaald op 20 pet. Het weegloon van sommige artikelen werd verlaagd. Tot weger is benoemd H. van Leerdam, tot reserve D. Meeuwse. Het salaris bedraagt 50 pet. van het weegloon. De Rijkswaterstaat heeft het le veren en storten van steen vóór en langs het westelijk hoofd van de Wes ter- of Koopmanshaven, het Groen- harthoofd en het daartusschen gelegen gedeelte zeewering te Vlissingen, ge gund aan den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge voor 2040 scheepston steen voor f2000,-—. De Ned. Spoorwegen hebben aanbesteed het maken van een goede renloods, het wijzigen der bestaande goederenbergplaats met lanpisterie, hef maken van eenig spoorwerk enz. te Krabbendijke. De laagste inschrijver was de firma D. van Maris te Kapelle voor f9190, B. en W. van Vlissingen stellen den raad nog voor het bedrag waar voor eene kasgeldleening zal worden aangegaan te verhoogen van f150.000 op f 250.000, omdat in verband met den aankoop van grond van het Rijk aan den Singelweg ongeveer f40.000 en in gevolge de dading met de Stoomvaart Mij. „Zeeland" ongeveer f92.000 zal noodig zijn. LICHT OP. Dinsdag 27 Mei Woensdag 28 Mei 9.34 uur 9.35 uur Kerk en vrede. In het Schuttershof alhier is Vrijdag avond een bijeenkomst gehouden van de afdeeling Zuid-Beveland van de vereeni ging „Kerk en Vrede". Nadat de voor zitter, de heer Zwaan, dé bijeenkomst bad geopend was het woord aan den heer Scburcr, die een rede hield over de christenen en den oorlog. De heer Sclvurer zeide dat men zich als Christen' er niet mede kan afmaken door te zeggen, ik heb met die ontwape- nijngskwestie niets te maken. God zelf stelt telkens nieuwe groote vragen aan dé orde en men kan dan ook niet voor altijd zijn standpunt vaststellen. Spr. her innerde in dit verband aan den val van het Romeinsche keizerrijk, aan de refor matie, aan d© afschaffing der slavernij, aan de opkomende arbeiders beweging, aan de actie "thans onder de koloniale volkeren. Met al die vragen is ook opge komen en brandend geworden het pro bleem van den oorlog. Het is een zeer moeilijke zaak, maar de Christen mag daarbij niet alleen een belangsteillfenid toeschouwer zijn. Spr. bedoelt dan als Christen niet iemand, die zijn kerkelijke plichten waarneemt, maar iemand, die het heimwee in zich voelt naar den Chris tus. In dit verband kan spr. begrijpen, dat er menschen zijtn geweest, die kluizenaar werden om alleen met Christus te zijn, al zal hij dit niet verdedigen. Want de Christen moet het leven der wereld medemaken. Het Koninkrijk Gods zal ko men en is gekomen, maar dan heeft de Christen de plicht niet een klein, groepje te vormen, maar om het beginsel uit te dragen. Er dreigt dan ook het groote gevaar, dat men denkt beter te zijn dan een ander, dat is een pharizeesch mis verstand. Men moet niet vergeten, dat dé groote wereldoorlog uitbrak in een tijd toen de volkeren loch reeds grooten in vloed hadden op de regeeringen. Spr. zou niet gaarne tegen het onderwijzen opkomen, maar het is geen domheid, die al het oorlogsmateriaal uitdacht, doch het verstand is alleen goed als het zedelijk gebruikt wordt en zooals God het bedoeld heeft. De staat en de maatschappij zijn niet te scheiden. De fabrikanten van be wapeningen lappen het vaderland aan hun laars, zij kijken alleen naar de winsten. Krupp verkocht in de laat ste jaren voor den oorlog veel meer kanonnen naar het buitenland, dan in Duitschland en de eerste werden later gebruikt om zijn eigen landgenooten dood te schieten. Het zoo hoog ge roemde Fransche snelvuur geschut was van Duifsch fabrikaat. Als de landen of als menschen gewapend naast el kaar leven, is er niet veel noodig om de zaak te doen ontbranden. Men den- ke aan het gezegde „Wie sterven wil zal leven, wie leven wil zal sterven". Zeker is de oorlog het gevolg van de zonde, die tegen de Goddelijke wet indruischt en men moest meer behar tigen „Heb God lief boven alles en Uw naasten als Uzelf" en „Zoo gij wilt dat U de menschen doen, doe hef ook hen". Zij, die zeggen dat alleen Neder land niet imperialistisch is aangelegd, vergissen zich. Als men zegt, dat men zich toch verdedigen moet, dan zegt spr. dat bij den wereldoorlog ook nie mand zegt te hebben aangevallen en bij een volgenden is dit heelemaal uit gesloten het zal alleen een wedstrijd in vernietigen zijn. De Christen kan alleen daaraan mede doen, als hij vergeet Christen te zijn, want op hef slagveld is voor Christus geen plaats. De Christen moet zijn anti-militairist en moet helpen de zonde in al zijn vormen te bestrijden. Spr. heeft ook zijn vaderland lief, maar te lief om het te zien vernietigen. Als er sprake is van een offer brengen, dan doet de staat dit en de menschen zijn de of ferdieren. Men heeft het kwaad van den oorlog in allen omvang herkend en kan het dan ook bestrijden. Als men als middel om het volk voor te lichten centralisatie van den berichten dienst wil, beteeként dit dis tributie van den leugen; en als men dan tegen vereenigingen als deze wil optreden dan is dit met andere maat regelen het militairisme. Het is erger met de huidige vernietigingsmiddelen te overwinnen, dan er mede overwon nen te worden. Men moet nu het nog tijd is een krachtig vredesleger orga- niseeren. Als men een Christen is zal men ook persoonlijk nimmer aan dit werk mede doen. Nadat was gepauzeerd werd gelegen heid gegeven tot gedachtenwisseling. De heer de Borst, Chr. onderwij zer, vroeg aan den heer Schurer, hoe deze toch Vaderlandsche Geschiedenis kan onderwijzen. Durft de heer S. zeggen, dat de strijd van Prins Wil lem van Oranje on-Christelijk was? Wie eiken oorlog verwerpt, moet ooik dien verwerpen. Verder wijst spr. op mannen als Willem III en Gustaaf Adolf, die ook gestreden hebben ter- wille van hun beginsel. Was hetgeen zij hebben gedaan on-Christelijk? Een oorlog kan on-Christelijk, maar kan ook Christenplicht zijn. Het kan daarin gaan om de eere van Gods Naam. Een volk, dat niet strijden wil voor zijn bestaan, is dat bestaan niet waard. Wij moeten voor onze heilige goederen durven strijden. De heer de Lange erkende de moeï- heid, om met iemand, die op zulk een gansch ander standpunt staat, van ge dachten te wisselen, maar wilde toch, terwille van de jonge menschen, die in de zaal zijn, enkele vragen stellen. Ook nu weer had spr. gemist een duidelijke uitspraak, of „Kerk en Vrede" fot dienstweigering aanspoort.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2