DIPLOMATEN JCef vredeswerk in Zeeland. Dagboekblaadjes. N*. 62 n|f|Maand«g|26 Mei I9S0 117 Jaargang.ri ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COIRANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. In verband met de post bestelling op Hemelvaarts dag, 29 Mei, worden advertentiën voor 't a.s. Woensdagnummer slechts tot 10 uur v.m. aangenomen. Directie Goesche Courant». Wat de verschillende vereeni- gingen willen; nationale ont wapening en dienstweigering vredeswil noodzakelijk. In ons blad heeft mem gedurende het laatste jaar herhaaldelijk kennis kuinnen nemen van het bestaam van vereenigizigen in ons gewest, welke, op diverse wijze de vrede te propageeren» f Het bestaam em het voortdurend actie ver optreden dezer vereenigingem heeft geleid tot een strijd, die in sommige vooral kerkelijke kringen reeds d'etn vorm van een min of meer ernstig conflict heeft aangenomen, dat zich, met het voort schrijden en veldwimnem der vredesbegiiv selen, ongetwijfeld nog zal verscherpen. De strijd voor den vrede is een ver schijnsel geworden dat wij niet meer onop gemerkt voorbij kunnen gaan. Bijna in alle kringen openbaart het zich en geeft aan leiding tot een aan weerszijden positief stelling nemen. Vooral het streven der ver- eeniging „Kerk en Vrede" ontmoet orthodox-christelijke kringen een gewel digen tegenstand; die overigens verklaar baar is. Want veronderstelt reeds niet de naam dezer vereeniging, dat de Kerk ii den loop der eeuwen reeds den oorlog vast aan zich heeft verbonden? En moet het geen doorn in het oog van velen zijn, dat talrijke ernstige Christenen de Kerk mede schuldig verklaren aan den wereld oorlog? Predikanten en priesters alleen veroorzaken den oorlog, merkte kortgele den nog een ernstig predikant, lid dezer vereeniging op, cn het is geen wonder, dat het officieele Christendom dergelijke uit latingen ziet als een pertinente oorlogs verklaring. Inderdaad ook is het streven der ver eeniging „Kerk en Vrede" radicaal. Zij roept alle Christenen binnen en buiten de kerken op om tegen oorlog en. oorlogs toerusting te getuigen. Ja zelfs mem zie ons verslag over de „Kerk en Vrede"- vergadering in dit nummer heeft de christen-antimiliitairist Schurer, geschorst onderwijzer aan de gereformeerde school te De Lemmer, als zijn meening uitge sproken, dat de nationale ontwapening behoort te geschieden van uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Nationale ontwapening is onze leus niet; integendeel, wij nemen hiertegen met alle kracht stelling. En ook de dienstwei gering kunnen wij niet apprecieeren; al moeten wij een anti-militairistische le venshouding, gefundeerd op een christelijk beginsel, respecteeren. Maar het stelling nemen behoort eerlijk te geschieden. Qualificaties als: lafaards, zooals een der debaters op den Goeschen Schurer- avond dè „Kerk en Vrede^-menschein betitelde, getuigen niet van eerlijkheids zin en respect voor een anders te goeder trouw ingenomen standpunt. De debaters hebben het trouwens ook verre gezocht. De kern van Schurer's betoog, het GVis- 106 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M- HELLEMA. Monsieur Lafayel, de Fransche verte genwoordiger, was een oogenblik de kluts kwijt. 1 „Mon Dieu!" riep hij uit. „Een oor logsverklaring!' „Mijn geëerde vriend loopt feitelijk vooruit," merkte de Secretaris op. „Maar de houding der Vereenigde Staten van Amerika tegenover zulk een eisch is mis schien al te duidelijk, dan dat er een an dere gevolgtrekking uit kan worden ge maakt. Lord Yeovil stond opnieuw op. Hij zag de tafel rond met het voorkomen van iemand, die wenscht zich het beeld in te prenten van een tooneel, dat bestemd1 is historisch te worden. Hij sprak langzaam en bedaard1. „Meneer de Secretaris en Heeretn,'f telijk grondbeginsel waarop diens hou ding gebaseerd is, vermochten zij niet aan te tasten, en daarom begaf men zich op zijwegen, o.a. met het kennelijk doel om antwoorden uit te lokken welke als wa pen tegenover den gever zouden kunnen worden gebruikt, wapenen welke de groo- te, niet-denkende massa in sommige krin gen, welke door de pers wordt gevoe derd, zouden vermogen te imponeeren. Hoe weinig wij het ook met Schurer'® betoog eens konden zijn, zijn eerlijkheid moeten wij erkennen. Dit zelfde kan niet altijd1 gezegd wor den van hen, die „Kerk en Vrede'1' be strijden, em die ook de Jongeren vredes- actie geregeld aanvallen. De laatste vereeniging heeft niets uit staande met „Kerk en Vrede", en ze wil niets anders dan de jonge memschen doen beseffen, dat het probleem oorlog en vrede hen allen persoonlijk raakt; dat ieder jong mensch in déze een roeping heeft, dat hij zich rekenschap heeft te geven van zijn houding die hij ten opzichte daarvan aanneemt. Dit streven kunnen wij billijken. De Volkenbond het instituut waar van wij een oplossing van het probleem verwachten heeft onlangs een drin gend beroep gedaan op de volkeren- Zijn werk kan alleen waarde hebben, indien het gedragen wordt door denernstigen vredeswil van alle volkeren. Dezen vredeswil moedigt de Jongeren Vredes Actie aan. En daarom kan het niet anders dian verheugend worden ge noemd dat zooveel jonge menschen (do Zuid-Bevelandsche afdeeliog telt reeds omstreeks 120 leden) zich ernstig reken schap gaan geven van de plicht waartoe zij geroepen zullen worden in het leven der volkeren. Rechtszaken. Rechtbank te Middelburg. De Leidsche wouderdokter. Tegen den zoogenaamden Leidschen wonderdokter N. K., werden weer enkele zaken behandeld1. Een zaak wegens het plaatsen van advertenties in de Midtdel burgsche courant van 4 en 7 Januari j.l., waarbij hij zich wonderdokter noemt, waarvoor hij door den kantonrechter te Middelburg was veroordeeld tot 4 maal 25 gulden boete of 4 miaal 5 dagen hech tenis. Eisch in deze zaak; bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. f Door den kantonrechter te Ter Neuzen was hij op 27 Maart j.l. voor een zelfde feit, het plaatsen van advertentiën in de Ter Neuzensche Courant van 18 Octo ber, 8 November, 2 December en 3 Januari j.l. veroordeeld tot 4 maal f 10 of 4 miaal 5 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Door den kantonrechter te Ter Neuzen was hij ook nog op 28 Maart j.l. veroor deeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de Geneeskunst tot 2 maal f 150 of 2 maal 15 dagen hechtenis. Ook van dit vonnis was de ambtenaar van het O. M in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. zeide hij, „ik wend mij nog eens tot u, hoofdzakelijk om de opmerkingen van mijn geachten vriend, Prins Lutrecht, te beantwoorden. Ik spreek tot u, niet alleen als de vertegenwoordiger van Groot Brittannië, maar als vertegenwoordiger van de Mogendheid, die op haar beurt bejast is met het bewaken der zeeën en het zorgen voor het nakomen der voor schriften van deze Conferentie. Ik moet u medcdeelen, dat ik in het bezit ben van overtuigende bewijzen van den kwaden trouw der zich van deze organisatie af scheidende natie Japan. Ik heb vandaag overgeseinde inlichtingen ontvangen van den Admiraal, bevelvoerende over de politiemacht ter bewaking der oostelijke wateren, dat hij, overeenkomstig de ont vangen instructies, de vijf oorlogssche pen heeft vernield, welke Japan weder rechtelijk heeft laten bouwen, ön even eens het nest luchtschepen, in de haven van Yulensk gelegen, en gebouwd en be wapend zonder medeweten van deze Ver- Het zou misschien moeilijk zijn te ge- Iooven, dat een toespraak ooit grooter uitwerking op een vergadering zou kun nen hebben dan deze woorden van Lord HENDRÏKSE CBANK - GOES N V. GEVESTIGD TE MIDDELBURG TEL. No. 249 2 LIJNEN. BEESTENMARKT 8 L. S„ Hierdoor deelen wij U mede, dat vanaf i JUNI 1930 onze R ENTEVERGOEDING VOOR DEPP SITO zal bedragen met 1 dag opzegging 3 °/0 1 maand 3V2 °/o '9 voor 3 maanden vast 33/4 °/0 1 12 4'/a voor andere termijnen en groote bedragen op nader overeen te komen voorwaarden. voor 6 maanden vast 4 °/0 474 °/o SPAARBANK h 4°/o ProVinciei)ieuWs Gemeenteraad van 's Gravenpolder De bezoldiging van den veld wachter,- de raad contra Ged. Staten. Vrijdagmorgen vergaderde de gemeen teraad van 's Gravenpolder. Afwezig was de heer M. van Lier». Ingekomen waren o.a. een verzoek van den heer M. van Driel te Kloetimge tot het bouwen van een radio-distributie Centrale en een verzool: van het bestuur van de bijzondere lagere school om f 100 uit de gemeente kas te mogen ontvangen voor aanschaf fing van nieuwe leermiddelen wegens uit breiding der school. De beslissingen op laatstgenoemde verzoeken werden aan gehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter deelde mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den Commis saris der Koningin in verband1 met het feit, dat dè raad niet wenscht fe voldoen aan het verlangen van Gedeputeerde Sta ten om de bezoldiging van den veldwach ter te verhoogen. De Commissaris heeft geadviseerd' niet in die richting verder te gaan aangezien de gemeente daardoor in groote moeilijkheden zal geraken. Uit de daarop volgende discussie bleek dat alle leden bij hun gevoelen blijven, dat het reoht om de bezoldiging van den veldwachter te regelen volgens die wet aan den raad' behoort en niet aan Gede puteerde Staten. De voorzitter stelde voor om aan het verlangen van Gedeputeerde Stafjen te' vol doen. Dit voorstel werd met algemet stemmen verworpen. De vernieuwing van het dak van den torenspits werd gegund aan den laagster inschrijver, den heer A. de Hond teOve- zande, voor de som van f471. Het heffingspercentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting werd ge bracht van 1,(2 op 1,7 op grond van de mededeeling van den inspecteur djer directe belastingen, dat gezien die malaise in den landbouw de opcenten op de rijksinkom stenbelasting en de gemeentelijke inkom stenbelasting slechts 65 pet. zullen op Yeovil. Verbazing en half ongeloovige belangstelling was het meest-heerschenide gevoel- Lutrecht feek echter als door den bliksem getroffen. Alle kleur was uit zijn wangen geveken- Zijn lippen waren droog geworden. Hij scheen te willen ipreken, maar deed1 .geen poging om op te staan. „Verder," ging Lord' Yeovil voort, „en in antwoord aan Prins Lutrecht, moet ik hem mededfeelen, dat wij bewijzen heb ben, dat de termen der geheime overeen komst tusschen de zeemacht van Duitsdh- land en die van Rusland niet in overeen stemming zijn met de bepalingen dezer Conferentie, en ik heb de vrijheid geno men, in naam van de macht, welke mij is verleend, te anticipeeren op uw verlof om volgens onze statuten -fe handelen. Een klein deel der Britsche vloot heeft de Russische oorlogsschepen verrast, die te Archangel lagen, en in naam der Confe rentie volstrekt niet, zooals u zult be grijpen in naam van Groot-Brittannië, maar ter wille van ons aller belang daarvan bezit genomen en ze ontwapend, in af wachting van een bevredigende regeling. Ik mag er bijvoegen, dat ze geheel waren uitgerust en gereed om uit te zeilen ten brengen van hetgeen zij het vorig belas tingjaar opbrachten. De bouwverordening werd aangevuld met een bepaling, dat aan alle nieuw te bouwen woningen een "brievenbus aanwe zig moet zijn. Aan het comité inzake bestudeering en bestrijding der Iepenziekte zal ejan bijdrage worden gegeven. Ter tafel kwam een nieuwe ontwerp regeling van Gedeputeerde Staten der Jaarwedden van burgemeesters, secreta rissen, ontvangers en wethouders. Met algemeene stemmen werd besloten Ge deputeerde Staten te berichten, dat do raad niet met de regeling accoord g: omdat gezien de -tijdsomstandigheden een jaarweddeverhooging niet gerechtvaar digd is. De bebouwde kom der gemeente voor de toepassing van het Motor -en Rijwiel reglement werd vastgesteld1. Met de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij zal in overleg worden getreden over de vaststelling van de bebouwde kom voor de electrificatie. De raad achtte het gewetischt ook de Ka- dam in dè kom te doem vallen. De gem.-begrooting dienst 1929 werd gewijzigd. Een wijziging in de begrooting van het burgerlijk armbestuur keurde de raad goed. Bij de rondvraag vestigde de heer Jo- ziasse de aandacht op den slechten toe stand van de Lange Mairdijk. Verder wees hij op- het werpen van vuil en faeca- liën in slootem en watergangen. Gemeenteraad van Kapelle. Geen subsidie voor de bestrij ding der iepenziekte'electri- citeit voor de straatverlich ting.- hoe de gemeenteraad te genover jubileetende veteeni- gingen staat. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van Kapelle- Afwezig was de heer A. van der Have. De voorzitter deelde medej dat B. en W. binnenkort bij den raad een wijziging der bouwverordening zul len indienen, welke wijziging het aan brengen van brievenbussen isi nieuwe wo- einde zich te vereenigen met de Duitsche vloot op een afgesproken plaats dicht bij de noordkust van Ierland." Prins Lutrecht stond met moeite op. Al zijn onbeschaamdheid' was verdwenen. „Meneer de Secretaris," deelde hij mede, „mij blijft geen andere keus dan het voorbeeld te volgen van Zijne Excel lentie, dem vertegenwoordiger van Japan en uit deze Conferentie te treden." „Een stap, dien ik natuurlijk volg,'1' verklaarde de afgevaardigde van Rusland', „Het zal mijn land ten zeerste spijten, zeide de voorzitter op sarcastischen toon, „dat déze Conferentie, welker oprichting aan Amerika is te danken en welker be palingen wij ijverig en naar het blijkt tot groot gevaar voor ons zelf hebben opge volgd, niet langer bestaat. Maar ik mag er bijvoegen, dat het ons nog meer smart, dat de omstandigheden, waaronder de Conferentie wordt ontbonden, zoo duide lijk wijzen op ontrouw van de zijde van twee der er toe behoorandè naties. Prins Lutrecht deed' nog een enkele poging. .Ontrouw, meneer?" 'heihaalde hij, op weg naar de deur staan blijvende. 26 MEI. Terwijl het jongemensch mij stond in te zeepen, zei hij plotse ling Gaat beroerd in Suriname, me neer! Zoo? zei ik gereserveerd. (Ie kon nooit weten of het niet op een bedelpartij uitliep). Ja, Suriname is de 'laatste tien jaar achteruitgegaan. Hm. Ondanks de ontwikkeling van het bawcietbedrijf en de toeneming van den rijstuitvoer. Let er vooral op, dat ik in m'n hals een heel dunne huid heb. En weet u wat de ongunstige factoren zijnTen eerste 'de slechte gang in het balatabedrijf, ten tweede het feit.... Ai kerel, wees toch voorzichtig onder m'n neus. Is 't open Nee meneer, niets gebeurd. Ten tweede het feit, dat de suikercultuur niet toeneemt, en ten derde de om standigheid, dat de Liberia-koffie, die Suriname kweekt, moet worden ver kocht op een markt In m'n hals opscheren. op een markt, waar zéér veel aanvoer is uit rijker koffiegebied. Hij nam even het mes van mijn ge zicht af om met een breed handge baar te kunnen zeggen: En wiens schuld is hetVan de regeering! Terwijl wij voor ons on derwijs in Suriname veel meer uitge ven dan onze Britsche buren met een talrijke bevolking, besteden wij voor de landbouwvoorlichting slechts een fractie van wat Demerara met gelijk soortige belangen daaraan ten koste legt. 't Is een kwartje meneer. „Wat heeft die jongen toch?" vroeg ik bij het afrekenen niet zonder be zorgdheid aan den patroon. ,,'t Is de schuld van de krant me neer. De kapper van het Mac Alpine hotel in New-Eork is in z'n ból gesla gen. U weet wel, die man die onlangs schatrijk is gaan rentenieren en bij zijn afscheid in een rede tegen zijn personeel heeft gezegd: „Wees be leefd, maak je niet druk om de fooien en lees de hoofdartikelen, als je et komen wil". Ik heb hem dat verteld. En hij wil er komen, 't is een Stre ber I M'n jonge vriend was juist met een nieuwen klant begonnen: Gaat beroerd in Suriname, me neer. ningen verplichtend zal stellen. De raad verwierp het voorstel om subsidie te ver- leemen voor de bestrijding der iepen ziekte. Blijkens de uitlatingen van enkele leden was het college de meeming toege daan, dat de bestrijding niet tot de taak der gemeente behoort. De herziening jaarwedden burgemees ter, secretaris, ontvanger en wethouders werd goedgekeurd zooals Ged. Staten voorstelden, wel werd! opgemerkt, dat de bezoldiging van de wethouders zeer aan den lagen kant is. Het werk is, vooral nu de gemeente zich steeds uitbreidt, niet gering te noemen. De jaarwedde was f 150, werd gebracht op f 160. Hierna kwam in behandeling dè aan- „Het spijt mij dat woord te moeten gebruiken, Prins," merkte de Secretaris ernstig op. „Ik zal u nu geen verklaringen aanbie den. Indien u die verlangt, lees dan die cou ranten van hedenavond en morgenochtend. Daar zult u slecht nieuws vinden. Dit is mijn laatste woord tot u." Lutrecht verbet de kamer. Dè Secre taris wachtte, tot de deur gesloten was. „Mij blijft niets anders over, Hee- ren," ging hij voort, „hoe smartelijk het ook moge zijn, dan te verklaren, dat deze Conferentie heeft opgehouden te bestaan, totdat er verdere overeenkomst kan wor den verkregen tusschen de volken, ge grond op beginselen, welke schijnen te zijn geschonden door de vertegenwoordi gers der twee uittredende Mogendhedèm, De Vereenigde Staten van Amerika moe ten in het vervolg hun eigen vrijheid ver dedigen." Er volgde een .geritsel van papieren een geschuifel van voeten en toen begonnen allen tegelijk te praten. De Conferentie der Beperkte Bewapening eindigde, zoo als de meeste dergelijke vergaderingen in een algemeene opwinding, verwarring en misverstand, (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1