Examen gedaan en niet geslaagd Parlementaria. Uit den Westhoek. Uit de Radiowereld Stadsnieuws MODE-PRAATJE. Dat ook het Zuid-Bevelandsche vrou- wen-costuum niet geheel aan de mode ontkomen is, mag als bekend worden verondersteld. De taille-hoogte van onze Bevelandsche mciskes o.a. heeft zich, zij het dan minder opvallend dan die harer steedsche zusters, in den loop der jaren ook al eenigszins be wogen. De kleuren in hef beukje wis selden bijna zoo veelvuldig als de teekening in de zomersche stoffen, be stemd voor de dametjes op z'n bur- gersch. Gisteren nog zagen we een zeer op vallende demonstratie van den in vloed der mode op de nationale dracht Op de markt te Goes liepen n.l. eenige frissche, blozende onvervalschte Zuid- Bevelandsche deerntjes. Een van hen droeg de rokken van het Bevelandsch costuum zóó kort, dat menig toeschou wer geïnteresseerd het hoofd wendde teneinde de onder de rokken te voor schijn komende loop-apparaten aan een nader onderzoek te onderwerpen. 't Was nogal dwaas. Niet het kijken, doch de korte rok. En bovendienniet in de mode. Als het deerntje, dat zich waar schijnlijk up to date vermoedt, dezen zomer, b.v. met een goedkoopen trein, naar Rotterdam of Den Haag mocht reizen, raden we haar een nauwkeurig kijkje in de vitrines van de groote magazijnen aan. Het meiske zal dan zien dat de mode juist zulke lange rokken decreteert als gisteren de naast het kortgerokte meiske wandelende zusferen droegen. De korte rok, die zij gisteren de monstreerde was bij de mode ongeveer een jaar ten achter. Het effect was heel erg leelijk. Een beetje belachelijk; misschien ook een ietsje zielig. Wenschen? Inzake telegraaf of telefoon. Van den Directeur-Generaal der P. T. T. kwam bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor He Zeeuw- sche Eilanden te Middelburg het ver zoek in, hem in kennis te stellen met wenschen van den handel, de scheep vaart en de nijverheid omtrent verbe teringen of wijzigingen in de bestaan de regelingen van den Internationalen Telegraaf- en Telefoondienst, met het oog op de voorbereiding voor de in ternationale Telegraafcommissie welke in 1932 te Madrid zal worden gehou den. Zij die wenschen terzake hebben, kunnen hiervan schriftelijk mededee- ling doen aan het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, Oost Indisch Huis, te Middelburg. Gemeenteraad van Nisse. Eet vermenigvuldigings- cijfet 4-5- Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente Nisse. Aanwezig waren alle leden. De wijziging der gemeente- begrooting 1929 werd goedgekeurd. De bebouwde kom werd op verzoek van Ged. Staten in verband met de Mo tor- en Rijwielwet opnieuw nader vast gesteld. Het heffingspercentage 1930- 1931 werd vastgesteld op 4.5. De raad ging niet accoord met het con- cept-jaarwedde-regeling van burge meester, secretaris-ontvanger en wet houders. De rekening Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd in ont vangst op f5777,42 en in uitgaaf op f 4668,26, met goed slot f 1109,16. Electriciteit in Zierikzee. De aansluiting op het net. Woensdagavond is Zierikzee aange- gesloten aan het electrische net. Om half negen kwamen ten stadhuize bij een de gemeenteraad, de raad van be stuur van de P.Z.E.M., alle burgemees ters van Schouwen-Duiveland, de raad van advies der afd. Noordergroep, de heeren die bij den aanleg betrokken waren en vele notabelen. Na de thee gebruikt te hebben ging het gezelschap naar het transformatiehuis en scha kelde de burgemeester, de heer J. C. A. Bannink, het licht in. Teruggekeerd op het stadhuis, hield de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van lifford, een rede, die door den burgemeester beantwoord werd. Het stadhuis en de stadhuistorens werden door 12 schijnwerpers verlicht. In de electrisch verlichte muziek-tent gaf „Kunst en Eer" een concert. De nieuwe belastingregeling. Wat B. en W. van Vlissin- gen voorstellen. B. en W. van Vlissingen hebben een uitvoerige uiteenzetting bij den raad ingediend in verband met de nieuwe belastingregeling en komen ten slotte tot het voorstel, om de gemeente voor de heffing van de personeele belasting in de 4de klasse te doen blijven; de bestaande opcenten op de hoofdsom der personeele belasting zoodanig te verhoogen, dat daarin worden ver werkt de 50 provinciale opcenten en de 10—20 voor het leeningsfonds; de aanslag in hoofdsom voor de grond slagen „paarden" en „motorrijtuigen" betreffende de personeele belasting zoodanig te verhoogen, dat in den to taalaanslag, derhalve inclusief alle op centen, worden verwerkt de 80 lee- ningsfondsopcenten op de aanslagen dezer grondslagen; de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbe lasting te rangschikken in de 2e klas se; op de hoofdsom dier belasting over 1931—1932 80 opcenten te hef fen; vooralsnog niet over te gaan tot invoering eener belasting van woonfo- rensen en op de hoofdsom der ver mogensbelasting 50 opcenten te heffen. Jagen in Zeeland. Het aantal jagers vermin derd. Uit het jaarverslag van de afdee- ling Zeeland van de Ned. Jagersver- eeniging, uitgebracht in den loop de zer maand op de jaarlijksche algemee- ne vergadering, blijkt o.m., dat het le dental wederom achteruitgegaan is, door overlijden en bedanken. Over den stand van het wild wordt bevre diging betuigd. Wat het standwild be treft. Patrijzen, kwamen, behalve in enkele polders, waar de legsels door lokale stortbuien vernietigd werden, veel voor, zoo wordt gezegd en de hazenstand was vooral in behoor lijk bewaakte terreinen goed te noemen, terwijl ook de fazanten van het gunstige broedseizoen bleken te hebben geprofiteerd. Eenden kwamen minder voor, en met het trekwild was 'tal zeer ongunstig gesteld. Houtsnip pen, die anders aan de Zeeuwsche kus ten meestal voor langen tijd verblijf houden, kwamen slechts sporadisch voor, ook watersnippen slecht in gerin gen getale en wilde ganzen en buïten- landsche eendensoorten onvoldoende. Een mooie uitgave We vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit nummer, waarin de firma G. W. den Boer te Middelburg de uitgave van het standaardwerk „Zeeland door de eeuwen heen" aan kondigt. Vermoedelijk zal dit boek, dat in af leveringen verschijnt, in onze provin cie, waar men de historie mint als nergens anders in den lande, veel af nemers vinden. PROVINCIALE SNIPPERS. Woensdagmorgen is te Hein- kenszand onder zeer groote belang stelling ter aarde besteld wijlen pas toor A. v. Schïjndel. In 1928 werd hij te Heïnkenszand benoemd, waar hij na een jaar om gezondheidsredenen ontslag moest vragen. Sindsdien bleef pastoor v. Schijndel in deze gemeente wonen. De verplaatsing van den kom mies M. Sterringa van Hontenisse naar Hansweert, is ingetrokken. Met ingang van 21 Mei is de kommies P. v. d. Endt te Sas van Gent verplaatst naar Hansweert. Gisternacht is de vrachtboot „Rijn en Schelde 10" van de reederij van Plouvier en Co. te Antwerpen, ge laden met stukgoed, komende van Duitschland en bestemd naar Antwer- werpen, ter hoogte van het Keeten omhoog gevaren en blijven zitten. Door twee sleepbooten, uitgezonden door het bergingsbedrijf Hoogenboe- zem en van der Tak, is het gelukt het schip vlot te trekken, waarna het on beschadigd de reis heeft voortgezet. De vrouw van den winkelier N. te Wemeldinge, sprong uit een nog rijdenden auto. Zij bezeerde zich zoo danig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan de openbare school te Delft is benoemd de heer C. A. de Keijzer, onderwijzer aan de openbare school te Kapelle. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Ph. J. van Dixhoorn, te Axel, is tot lid van de Provinciale Staten benoemd verklaard de heer L. J. Geelhoed! te Terneuzen. In de Woensdag gehouden ver gadering van Kerkvoogden en Nota belen der Ned. Herv. Kerk te Krui- ningen deed de ontvanger rekening over 1929. Daaruit bleek dat was ont vangen f 6642,20de uitgaven bedroe gen f 5909,471/2, het batig saldo f 732,721/2. Het goed slot van het vo rige jaar bedroeg f 1496,83. Een lijsterpaar heeft in Kruinin- gen zijn nest gebouwd op een kozijn van een in aanbouw zijnde villa. In het nest liggen eitjes, die uitgebroed worden. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijn- hardt's Zeuwtabletten gebruikt! Hier door blijft men kalm en 'helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Befreffeilde de staking der koop lieden aan de veiling te Middelburg kan nog worden gemeld, dat er slechts 2 van de 110 kooplieden, w.o. een 70- tal georganiseerden bleven koopen. Niettegenstaande reeds was toegege ven en het filmtoestel niet meer zal worden gebruikt op de kleine veilin gen is Woensdag nog niet gekocht, daar men eerst de uit Holland aange voerde groenten wilde verkoopen, wat dus voor de veiling een groot nadeel zal hebben beteekend. Intusschen kon de veiling heden weer als gewoon voortgang hebben. De aanslag op de A. V. R. O. Ben A.V.R.O.-zender bij Phi lips? Bindt de minister in? Wij lezen in het „Volk" van gister avond o.a. het volgende: In de kringen der omroepvereeni- gïngen gaat het gerucht, dat de N.V. Philips Radio zich bereid heeft ver klaard voor de A.V.R.O. een zender te bouwen, ook al is deze omroep- vereeniging niet in het bezit van een daarvoor vereischte vergunning. De Eindhovensche firma zou zich verder accoord hebben verklaard met een be paling, waarbij der V.A.R.A. het me degebruik van zulk een zender inden haar toekomenden zendtijd wordt on mogelijk gemaakt. Het „Volk" heeft zich om inlichtin gen gewend tot de directie van Phi lips, die mededeelde, dat het bericht in zijn absoluten vorm onjuist is. De onderhandelingen over deze aangele genheid met de A.V.R.O. zijn nog niet ten einde. Inderdaad hebben, naar het blad reeds bekend was, vertegenwoordigers van Philips, n.l. He heeren Waterman, Guépin en dr. v. d. Poll, geconfereerd met de A.V.R.O. over zulk een plan. Te Utrecht werd gisteravond een vergadering door het A.V.R.O.-comité gehouden in de groote zaal van Tivoli, die door 1800 personen werd bezocht. Als sprekers traden op de heeren Van Doorne en W. Vogt. Aan den minister werd een telegram gezonden. De heer Vogt deelde onder grooten bijval mede, dat de Vereeniging De vrije luistervink een uitnoodiging had ontvangen een bespreking te houden met den Minister. TWEEDE KAMER. Wijziging der Ongevallenwet. De Kamer heeft gisteren de Onge vallenwet gewijzigd. Nu het ziekengeld in de Ziektewet op 80 pet, van het loon is gebracht, was het logisch om de tijdelijke uit- keering (gedurende ten hoogste zes weken) krachtens Ongevallenwet of Land- en Tuinbouwongevallenwet, eveneens van 70 pet. op 80 pet. te brengen. Een wijzigingswetje voor de Ongevallenwet had deze verhooging tot doel. De juistheid van deze ver hooging als consequentie van de ver hooging van het ziekengeld kon niet aangevochten worden. Wel hadden de heeren van Rappard en Braat overwe gend bezwaar om in dezen voor land en tuinbouw drukkenden tijd nieuwe lasten op te leggen, een bezwaar, dat ook de heer van Voorst tot Voorst naar voren bracht, doch dezen afge vaardigde niet tot tegen-stemmen leid de. Zeer belangrijk zijn deze kosten voor land- en tuinbouw echter niet: op de Rijksverzekeringsbank zal f 3500, op de gezamenlijke bedrijfsvereenigin- gen f 36.000 per jaar drukken. Anders uitgedrukt zal deze verhooging (welke ook het verzwijgen van ongevallen zal tegengaan) per landarbeider 40 cent per jaar kosten. Gemeenteraad. (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Afwezig: de heer Koning. Aanwezig 12 leden. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukhen. Mejedeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Afschrift van het besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland1, waarbij goed keuring wordt onthouden aan het besluit der vergadering van ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewes ten Yerseke" tot het heffen van een dijk- geschot van de gebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1930/1931. Goedkeuring van de op 24 Februari 1930 vastgestelde verordening op de hef fing van beuirsrechten. Goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ad f 110.000. I Goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van de rooilijn voor de te bou- wen woningen aan de dreef welke af slaat van de westzijde der Middelburg- sche straat. Goedkeuring van de raadsbesluiten tot aankoop van panden in de Voorstad en aan den Oosthavendijk. Verslag over 1929 van de Gezondheids commissie gezeteld te Goes. Rekening van de ontvangsten en uitga ven over 1929 van de Gezondheidscom missie gezeteld te Goes. Raming van de ontvangsten en uitgaven voor 1931 van de Gezondheidscommissie gezeteld te Goes. Verslag over 1929 van de N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten. Verslag over 1929 van de vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf" gevestigd te Goes. Verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond om spoedig eene beslissing te nemen op het dd. 27 November 1928 ingezonden adres en verbetering der salarissen van de politieambtenaren. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, behalve het ver zoek van den Algem. Ned. Politiebond^ dat in handen van B. en W. wordt gesteld. Verzoeken om afschrijving van belas ting. De verzoeken worden toegestaan. Besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting dier instel ling voor het jaar 1929. Het besluit wordt goedgekeurd. 1 f< t '/f iJ Begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor het jaar 1930. De heer Crucq vraagt of de be grooting voortaan eerder in den raad kap. komen. De voorzitter zal het B. A. piet dezen wensch in kennis stellen. De begrooting wordt goedgekeurd. Verzoek van de Nederland sche Veree niging van Reinigingsdirecteuren om een donatie ten behoeve van het door haar uit gegeven tijdschrift. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel om een jaarlijksche bijdrage toe te kennen aan het Comité inzake be- studeering der Iepcnziekte. De heer Van Bommel van Vlo ten zegt, dat hij aanvankelijk niet voor deze bijdrage was, omdat z.i. de staalt deze belangrijke kwestie had moeten op lossen. De staat wentelt zijn taak weer op de gemeenten af. Daar het bedrag niet groot is kan spr. zich echter met de bij drage vereenigen. Het voorstel wordt aangenomen- Verzoek van den heer O. Verstrenge om uitwegen naar den Westwal. De voorzitter deelt mee, dat de heer Verstrenge de voorwaarden van B. en W. nogal bezwaarlijk vindt. Hij wil bet verzoek thans aanhouden tot Sept. daar hij dan nog met andere verzoeken zal komen. B. en W. stellen voor het ver zoek echter thans reeds toe te staan, doch in Sept. nogmaals over de voorwaarden te beraden. (BehaRe over het bedrag van f2,50, in de voorwaarden genoemd). De raad vereenigt zich hiermede. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het jaar 1929. De heer Van Bommel van Vlo ten vindt dat enkele punten erg zijn overschreden. B.v. de post boek- en bind werk met f640, de post onderhoud met f431, de post kosten kantoor gemeente ontvanger f 170 enz. Spr. dringt er op aan dat de begrooting voortaan minder krap zal worden opge steld. Het is niet in orde dat de verbete ring van dein Stationsweg f1500 boven de raming uitgaat en de Oude Singel f3600. De raad weet nu niet wat hij aan de be grooting heeft. De voorzitter vindt vele opmerkingen van den heer Van Bommel van Vloten volkomen juist. Getracht zal worden de begrootingen voortaan juister op te stellen. Ir. van Poelgeest vraagt of het B. en W. bekend was, diat het bedirtag voor den Ouden Singel zooveel hooger zou worden. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Ir. van Poelgeest merkt op, dat B. en W. den raad dan eerder in kennis hadden moeten stellen. 4 Wethouder van Me lie zegt, dat de meerdere kosten in hoofdzaak voortsprui ten uit het tegenvallen van den ondergrond*. Wethouder Goedbloed meent, dat de kosten van het nieuwe weg-materiaal niet vooruit bekend waren. De heer Simons sluit zich bij den heer Van Bommel van Vloten aan. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor het jaar 1929. Aangenomen. Voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten, houdende vaststelling van het be drag, bedoeld in art. 9 van het Kon. Be sluit van 4 November 1929 (Staatsbl. 476) Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de Gemeente lijke Inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1930 1931. B. en W. stellen voor het cijfer niet te veranderen. 1 Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het in aanbouw zijnde woon- en win kelhuis aan de St. Adriaanstraat. De voorzitter zegt dat deze bouw den toestand ter plaatse zeer zal verbete ren. De heer Simons vindt dat achter de woning zeer weinig grond beschikbaar zal zijn. Is het niet mogelijk een stukje grond te reserveeren. j. De heer Van Bommel van VIo- t e n merkt op dat die heer Simons mosterd na den maaltijd geeft. De plannen zijn destijds in den raad geweest. Toen zou de opmerking van den heer Simons ad rem geweest zijn. Als de toestand thans ver anderd wordt, zou een nieuwe gelegenheid tot huren moeten worden opengesteld1. De voorzitter zaf de kwestie met den heer Rothuizen bespreken. In het nieuwe gebouw, aldus spr., zullen ook de zeer brandbare voorwerpen worden ge borgen, die thans onder de raadszaal zijn opgestapeld, en daar brandgevaar ople veren. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van de Vereeniging tot bevor dering van Christelijk Schoolonderwijs om beschikbaarstelling van gelden, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen. Het verzoek wordt toegestaan. Rondvraag. De heer E c k h a r d t vraagt of het geen tijd wordt in de Laurens v. d. Spie gelstraat een trottoir aan te leggen. Spr. verzoeikt verder bij politie-verordbning ver bod van het neerwerpen van schillen van bananen en sinaasappelen op den publie- ken weg. De voorzitter antwoordt op dé eerste vraag, dat deze kwestie in de ver gadering van B. en W. ook al door den heer Goedbloed is aangeroerd. De direc teur van gemeentewerken heeft de zaak in onderzoek. Op de tweede vraag antwoordt spr. dat hij zich niet veel voorstelt van zoofo nieuw artikel in de politie-verorjdening. Hij wil er echter Wel eens over denken. De heer Crucq stelt zich van 'zoon verordening niet veel voor. De heer B u ij s merkt op, dat aan het Bergpad een electrische draad vrij laag is aangebracht. De voorzitter £egt, dat dé Com missaris der Koningin zijn bezoek aan idle gemeente heeft gebracht. Hij heeft de pa len voor de electriciteit aan het Bergpald gezien, en hij vond ze zeer leelijk. Hij meende dat B. en W. nog1 niet hard ge noeg gebruld hadden tegen deze ontsiering. De heer Crucq vraagt of de kom der gemeente alsnog niet veranderd kan worden in verband' met de elektrificatie in bouwplan III. De voorzitter wil dit wel trach ten. Het is echter de vraag of db P. Z. E. M. aan deze uitbreiding mede wil werken. De heer Vermaire vestigt de aan dacht van B. en W. op de slechte bestra ting van de Osscnhoofdstraat. Hierna gaat de raadJ over in besloten zitting. Na de heropening van die openbare ver gadering deelt de voorzitter mede, diat de bank, die een geldleening wilde ver strekken ten behoeve van de restauratie der Groote Kedk, haar aanbod ingetrok ken heeft. I De raad machtigt B. en W. bedoelde geldleening elders te plaatsen. Een wegenplan. De commissie geïnstalleerd. Woensdag heeft in hotel Centraal1 al hier mr. P. Dieleman, voorzitter van den Zeeuwschen Polder- en Waterschaps- bond, dé commissie geïnstalleerd die voor Oostelijk en Westelijk Zuid-Bevelianid een plan zullen opmaken voor tertiaire wegen, welke in aanmerking komen voor verbetering met steun van de Provincie.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2