DIPLOMATEN n°. ei Vrijdag 23 Mei 1930 117 Jaargang Parlem entaria. City Magazijn Rechtszaken. ProVincienieuWs Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland. Rand en Tuinbouw WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. In verband met de post bestelling op Hemelvaarts dag, 29 Mei, worden advertentiën voor 't a.s. Woensdagnummer slechts tot 10 uur v.m. aangenomen. Directie iGoesche Courant». ten-Generaal en gaat over tot de orde van den dag". TWEEDE KAMER. De herziening der gemeente wet afgehandeld. Aanstaanden Dinsdag zal de Tweede Kamer eindstemming houden over de herziening der gemeentewet, waarvan de behandeling Woensdag is beëindigd. Den meesten tijd in het debat eiscli- te Woensdag de politie. De heer Ter Laan verdedigde aa. een amendement- Van den Bergh, waarvan de bedoeling was, dat de ambtenaren van politie ten aanzien van hun rechtspositie met het overige gemeentepersoneel gelijk zouden worden gesteld. De burgemees ter zou hen dus niet aanstellen of ontslaan, doch deze zaak zou worden geregeld als ten aanzien van het ove rige gemeentepersoneel. Dit amendement werd verworpen. Een ander politie-amendement-Van den Bergh, waarvan de bedoeling was te doen vervallen de bepaling, dat door de Kroon moeten worden goedgekeurd de verordeningen regelende positie en arbeidsvoorwaarden der gemeentepo litie, sneuvelde ook. Evenmin had mr. Van den Bergh succes met een amendement, dat den burgemeester verantwoordelijk tegen over den Raad wilde stellen voor de uitvoering van zijn taak als hoofd der politie. De crisis in den landbouw. Een motie van de Holl. Mij. van Landbouw. In „Diligentia" te 's Gravenhage is Woensdag de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Besproken werd de crisis-toestand. Ten slotte werd bij acclamatie aan genomen een motie, luidende: „De vergadering enz. van oordeel dat onmiddellijke steun van de Re geering aan den landbouw noodzake lijk is, besluit, dit ter kennis te bren gen van de Regeering en van de Sta- IN 104 FEUILLETON DOOR PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Meneer de secretaris en leden der Conferentie", zeide hij, „zooals u weet, hebben sommigen van de Mogendhe den den plicht op zich genomen beur telings een jaar de wateren en landen der aarde te bewaken, om ons te over tuigen, dat de door u, heeren, vast gestelde bepalingen eerlijk en trouw worden nagekomen. Ik moet u een rapport voorleggen van den Comman dant der Engelsche flotille in de oos telijke wateren van dezen inhoud, dat Japan door een stelsel van verdubbe ling, nader beschreven in de papieren, welke ik de eer heb u voor te leggen, gedurende dit en het vorige jaar de het toegestane tonnemaat van oorlogs schepen heeft overschreden met twee honderd vijftig duizend ton, en pok Mussolini's redevoeringen. Sabelgerinkel; critiek in het buitenland. Mussolini is momenteel bezig met zijn zege-tocht door Italië. Hij heeft reeds verschillende steden bezochten natuurlijk niet nagelaten de massa toe te spreken. Dit laatste nu zou niet erg zijn, als de Duce in zijn redevoerin gen niet zoo dikwijls van machtswel lust had getuigd. Dit nu deed hij wel. Bijna in al zijn toespraken klinkt het rinkelen van de sabel. In 'Florence o.a. heeft hij zoo'n gezwollen rede voering gehouden, die niet alleen op zijn toehoorders, doch ook in het bui tenland indruk heeft gemaakt Het uitspreken ervan viel ongeveer samen met de publicatie van Briands memo randum inzake de federatie van Euro- peesche staten en het contrast dezer beide uitingen is wel heel schril. De „Temps" wijst daar op, doch legt nog meer den nadruk op het verschil tus- schen den toon van de redevoering van den Duce, die de oud-strijders toesprak, en die van Tardieu, die te Lyon voor de Nationale Unie van Oud strijders het woord heeft gevoerd. De beide redevoeringen, zegt het blad, zijn karakteristiek voor twee geestes gesteldheden, twee manieren, twee me thodes. Wij laten het aan de openbare meenïng in Europa over en ook aan het verstand van het Italiaansche volk om te beoordeelen welke de beste en de zekerste is om het groote gemeenschappelijk doel te bereiken. Wie denkt er eigenlijk in het nieuwe Europa aan om het Italiaansche volk als een „klein volk" te behandelen? Wie wil trachten het fascistisch Italië te isoleeren, terwijl juist alle pogin gen er op zijn gericht om het zoo volledig mogelijk aan het internatio nale leven te doen deelnemen? Wie peinst er over Italië „aan te vallen?" Men vraagt zich af met welke bedoe lingen men het Italiaansche volk zou willen doen gelooven dat het bedreigd wordt door gevaren, die niet bestaan. Men dient de zaak van de toenade ring der volken niet door te verkon digen „dat fascistisch Italië, krachtig gewapend, eenvoudig het alternatief zal stellen: een kostbare vriendschap of een strenge vijandschap". De Ita liaansche vriendschap is kostbaar door de deugden van het Italiaansche volk zelf, dat haar alleen wenschelijk moet maken. Gelukkig, besluit het blad, gebruikt de diplomatie een andere taal dan die, welke de fascistische massa gaarne toejuicht. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de redevoering van Mussolini en richt een ernstige waarschuwing tof den Italiaanschen Minister-president om de tegenstelling met Frankrijk niet door dergelijke openbare demonstra ties te verscherpen. De taal van den grooten leider van een modernen staat, aldus schrijft het blad, behoort in werkelijkheid niet dat in de haven van een zeestad aan de Chineesche kust, welke het heeft gehuurd, of op een naburig eiland, een twintigtal luchtschepen van een nieuw type, blijkbaar voor oorlogs doeleinden gebouwd en nu in gereed heid zijn. De papieren, de bijzonder heden bevattende van de afwijking der beginselen en verordeningen der Conferentie, had ik de eer gis teravond te overhandigen aan den se cretaris van Staat, en een kopie is ge loof ik gereed gemaakt voor ieder van u om in te zien." Er heerschte een gespannen stilzwij gen. Een der jonge mannen van de zijtafel stond op met een stapel papie ren in dei hand, welke hij uitdeelde aan de leden. De secretaris liet eenige minuten voorbijgaan, terwijl ieder hef hem voorgelegde, eenvoudige docu ment bestudeerde, dat vertaald was in de taal van eiken afzonderlijken vertegenwoordiger. Toen stond hij op. ,Het is mijn plicht", zeide hij, „den vertegenwoordiger van Japan, Zijne Excellentie Prins Yoshimo te verzoe ken ons uitlegging van en antwoord op deze zeer ernstige: beschuldiging te geven." Itash stond zwijgend 'op en plaatste meer in dezen tijd thuis. Zijn uitdruk kingen stammen uit een andere eeuw, en de gedachte dat andere mogend heden trachten Italië te isoleeren, stemt niet overeen met de politieke werkelijkheid. Tenslotte wijst de „Ti mes" erop, dat samenwerking tusschen Italië en Frankrijk voor het herstel van Europa noodzakelijk is, en zegt dat er op den grondslag van de on langs in de Kamer door den Italiaan schen minister van buitenlandsche za ken, Grandi, gehouden rede een op lossing van de moeilijkheden tusschen Italië en Frankrijk gevonden zou kun nen worden. Italië heeft door zijn daden een nieuwe positie in Europa veroverd, eindigt het blad. Maar nieuwe daden zijn niet minder noodzakelijk, opdat deze positie erkend zal worden. De moord aan het Bezuidenhout. Levenslang geëischt. Hef Haagsche Gerechtshof behan delde Woensdag de zaak tegen den gewezen tram-stationschef te Hooge veen W. K. v. d. M., thans gedetineerd, door de Haagsche rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens doodslag, op mevr. Odem, in haar woning aan het Bezuidenhout, en poging tot doodslag op haar huis houdster in Sept. van het vorig jaar. Het O. M. der rechtbank, dat le venslange gevangenisstraf had geëischt had eveneens appèl aangeteekend. Op de vraag van den president waar om hij in hooger beroep was geko men, antwoordde verdachte omdat hij onschuldig is. Hierna ving uitvoerig getuigenver hoor aan, evenals voor de rechtbank aldaar destijds plaats had. Na het getuigenverhoor verklaarde verdachte zich nogmaals onschuldig. De procureur-generaal eischte le venslange gevangenisstraf. Gemeenteraad van Middelburg. f3500 voor de Koninginne- feesten; werkloozen naar Drenthe; ktachten over de Lange Delft. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Mid delburg is een voorstel van den heer Jeronimus (bezuinigingspartij) om -de salarissen van nieuwe ambtenaren en werklieden verband te doen houden met het indexcijfer, waarbij hij thans nog meedeelde, dat zoo mogelijk ook de oude ambtenaren en zij, wier sa laris door de Kroon of Ged. Staten worden vastgesteld of aan de goed keuring daarvan zijn onderworpen, er van af zouden moeten hangen, in han den van B. en W. gesteld om advies. Ditzelfde geschiedde met een verzoek van den heer Jeronimus om cle ver goeding van de schade, door hem ge leden in verband met een proces over een aan hem toebehoorende onbe woonbaar verklaarde woning, waarbij zich achter den vertegenwoordiger van zijn land, die ook Gezant in de Ver- eenïgde Staten was. Prins Yoshimo stond langzaam op. Hij zag er onver stoorbaar en volstrekt niet verlegen uit. „Meneer de secretaris", zeide hij, ,en Heeren, de beschuldiging van Lord Yeovil is een verrassing voor mij. Ik kan alleen zeggen, dat, zooals reeds meer is gebeurd, een beetje te veel ijver is getoond, een beetje te groote groote „Lichtgeloovigheid", fluisterde Itash. lichtgeloovigheid", ging de Ge zant voort. „De zoogenaamde duplicaat schepen zijn niets anders dan kolen schepen, en de luchtschepen zijn voor handelsgebied. Dat is mijn antwoord". Lord Yeovil stond weer op. „De verklaring van Zijne Excellen tie Prins Yoshimo", berichtte hij, „is in directe tegenspraak met mijn in lichtingen". Weer stond Prins Yoshimo op, kalm en rustig sprekend. „Meneer de Secretaris", zeide hij, ,ik heb u de verklaring gegeven, wei- ke u verlangde. Laaf anderen gaan zien Onze havens en dat deel der Chinee sche kust, waarover wij beschikking hebben, staan open voor alle hieraan- hij door de Kroon in hef gelijk is ge steld, en met een verzoek van het bestuur der Godshuizen om de ge meente garant te doen zijn voor rente en aflossing van een leening met de R.V.B., groot f118.000, voor uitbrei ding van het Gasthuis, boven de f 106.000, waarvoor de gemeente reeds garant is. B. en W. hadden voorgesteld, on geveer f 3500 beschikbaar te stellen voor een tijdens de Koningïnnefeesten op 30 Augustus en 1 September door de P.Z.E.M. te houden lichtreclame- week, wat ook van belang wordt ge acht voor het gemeentelijk electrisch bedrijf. Na eenige discussie werd dit voorstel met de principieele stemmen der s.d. (5 in aantal) tegen, aange nomen. Wethouder Onderdijk (s.d.) deelde vervolgens mee, dat in verband met het stijgende aantal werkloozen en het niet meer aanwezig zijn van een object van beteekenis voor werkver schaffing in de gemeente zelve, over leg is gepleegd met de ministeries van arbeid en van binnenlandsche za ken en dat eerstgenoemd departement bereid is gevonden, mee te werken aan een wachtgeldregeling, als ook de betrokken industrieele lichamen en de gemeente dit willen doen. Maar daar mee is men er niet en in overleg met binnenlandsche zaken en na een be zoek aan Witteveen meenen B. en W. dat moet worden overgegaan tot hef tewerkstellen van werkloozen in Dren te, waarvan de voorwaarden volgens spr. aannemelijk zijn. De werklieden, die er vier weken achter elkaar heen zullen gaan, kunnen f 15,50 per week naar huis laten zenden. Voorloopïg zullen er op 16 Juni een 50 heengaan, maar dit aantal kan zoo noodig tot 100 worden opgevoerd. De heer De Veer (wethouder van financiën, a.-r.) deelde mee, dat het bedrag voor het vaststellen van deuit- keering in verband met de gemeen telijke fondsbelasting door Ged. Sta ten is bepaald op f 929.366,45, dit met enkele wijzigingen van de door "B. en W. ingediende cijfers. Voorgesteld werd, inzake drie posten in beroep te gaan bij de Kroon. Aldus werd be sloten. Aan de orde was vervolgens de eind stemming over het op 30 April en 5 Mei door den raad behandelde amb tenaren- en werkliedenreglement. De stemmen staakten. Men vermoedt, dat als de raad de volgende maal voltallig is, het reglement wordt verworpen. Een voorstel tot wijziging van rooi lijnen in verband met het steeds toe nemende verkeer, gaf nog aanleiding tot eenige discussie, maar het werd ongewijzigd aangenomen, omdat de voorzitter verzekerde, dat de betrok kenen zoo noodig schadeloos zullen worden gesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Mes (r.-k.) of het gemeentebestuur geen maatregelen kan nemen tegen den on- ooglijken aanblik ten gevolge van den brand in de Lange Delft en met name of de stoep van het Grand Hotel niet kan worden verbeterd en de ijzeren hekken, die niet meer dan oud roest zijn, niet kunnen worden verwijderd. wezïge Mogendheden". De Secretaris wendde zich tot Lord Yeovil, die opnieuw opstond. „Ik wensch", verzocht -deze, „twee dagen uitstel van alle verdere discus sie hierover". De gewone zaken van de Conferen tie werden behandeld, maar het waS heel moeilijk de aandacht der leden er bij te bepalen. De vragen, waar over zij een beslissing moesten nemen, schenen van zeer weinig belang ver geleken bij de groote kwesties, die zich nu hadden voorgedaan. De ochtend zitting ging echter voorbij éh ook de namiddagzitting verliep zonder verde re stoornis. De laatste eindigde om vijf uur. Slattery, die alleen wegging, bevond zich in een der gangen plot seling tegenover Itash. Zij wisselden geen groet, maar Itash bleef staan en een onaangename glimlach speelde om zijn mond. „Is die prachtige inlichting", vroeg hij, „een deel van den onzin, dien ik in mijn slaap zou hebben gebabbeld en dien Mademoiselle Cleo zou heb ben oververteld?" „En waarom zij vermoord werd", voegde Grant er bij. Itash bleef onbewogen. 23 MEI. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en In- en Uitwendige Radio Zending, geeft met verschuld, gden eerbied te kennen, 1 1 fj ondergeteekende, oprichter van het Algemeen Ethisch en Aesthetisch Ge nootschap „Rust in de Buurt", dat hij met voldoening heeft kennis genomen van de beschikking van Zijne Excellentie, waarbij aan de A. V. R. O. nagenoeg de helft van de zend-uren, die dezen omroep ten dienste ston den, is ontnomen, ten behoeve van een drietal politieke en confessionee- le omroep-organisaties dat adressant, waar het Algemeen Ethisch en Aesthetisch Genootschap „Rust in de Buurt" zich ten doet stelt de bestrijding van onwelluidend ge rucht in den meest uitgebreiden zin des woords, van de beschikking van Zijne Excellentie veel heilverwacht voor het oogmerk, dat het Genoot schap zich stelt; dat hij evenwel vreest, dat bij be houd door A. V. R. O. zelfs van de zen karig toegemeten zendtijd vele zoogezegde luistervinken het nog niet zullen opgeven naar de te verleide lijke praestaties van dezen omroep te luisteren, dat hij er derhalve in het belang van voornoemd Genootschap bij Zijne Excellentie op aandringt, den zedelij ken moed. te toonen om ook het laat ste restant van redelijkheid ten op zichte van voorzegde A. V. R. O. af te leggen en haar volkomen van de lijst der omroepvereenigingen af te voeren, zijnde adressant overtuigd, dat daar mede voor negentig procent der zoo gezegde luistervinken alle neiging zal komen te vervallen en alle lust zal vergaan om nog ooit hun radiotoestel aan te zetten; zullende dan het ideaal, dat het Al gemeen Ethisch en Aesthetisch Ge nootschap „Rust in de Buurt" zich stelt, zijn bereikt en zullende Zijne Excellentie, in dien hij dit grootsche doel helpt ver- wezentijken, het vredelievende deel van het Nederlandsche volk hoogelijk aan zich hebben verplicht en in de annalen voortleven als de Man Die Recht Deed. De voorzitter zeide, dat B. en W. in deze richting reeds werkzaam zijn geweest, maar nog zonder het ge- wenschte resultaat De heer v. d. Feltz (c.-h.) vroeg hoe het staat met de reorganisatie van de brandweer. De voorzitter antwoordde, dat hef rapport van de commissie uit de Kon. Ned. Brandweervereeniging is ingeko men, maar nu in handen is van de technische ambtenaren der gemeente, die er rapport over uitbrengen. Op een vraag van den heer Paul (s_-d.) werd geantwoord, dat dezer da gen het voorstel van B. en W. inzake de verteringsbelasting aan de com missie van financiën zal worden toe gezonden. „Ik lees zoo zelden de couranten", zeide hij. „Ik heb begrepen, dat zij zelfmoord had gepleegd. Dat was oold wel verstandig. Waarom niet Daartoe heeft ieder van ons het recht. Maar u beantwoordt mijn vraag niet" „Dat ben ik ook niet van plan", antwoordde Grant. „Maar ik zal eens heel onbezonnen zijn en u dit zeggen. Het was Mademoiselle Cleo, die ons uw vrees mededeelde, dat Cornelius Blunn te zeer geneigd was tot senti mentaliteit Het diepste gewelf in de Safe Deposit Company der stad had dat gouden kistje moeten bewaren". Itash' adem stokte. Het was, alsof hij een plotselingen aanval van asthma kreeg. Geen woedende uitroep of drif tige verwensching had half zooveel kunnen uitdrukken als de eenvoudige woorden, die langzaam en afgebroken uit zijn mond kwamen. ,Wat bedoelt u?" ,Ochl" mompelde Grant. „Verkla ringen zijn zoo vervelend. Ik wil u een raadseltje opgeven, om u het ver dere van den dag bezig te houden. Prins Lutrecht deelt uw vrees. Prins von Diss eveneens, denk ik. Heel spoe dig zult u dat weten". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1