Reuzen partij Boederen Nu moet U koopen! I aan halven prijs LINTVELTs BAZAR moeten wij ruimte maken, f Sport. Lrand en Tuinbouw Binnenland Advertentiën. den geheelen INVENTARIS, trokken, vermoedelijk omdat deze grenspalen enkel Fransche opschrif ten dragen. VOETBAL. België —Nederland. De gistermiddag te Antwerpen ge speelde interland voetbal - wedstrijd BelgiëNederland werd door de Bel gen met 31 gewonnen. In de laat ste seconde van de eerste helft gaf v. d. Broek onzen landgenooten op fraaie wijze de leiding, wat een ver diende belooning was na het verras send goede spel van ons geheele elf tal. Na de rust waren de bordjes echter plotseling verhangen en druk ten de Belgen hun onbetwistbaar overwicht uit in drie doelpunten, om aldus met 31 te winnen. Kampioenschap van Nederland Zondag hadden de volgende wed strijden plaats om hef kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt VelocitasBlauw Wit 0—0 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Ajax 6 3 1 2 7 12—5 VelocitaS 6 2 3 1 7 9-12 Willem II 6 2 2 2 6 12-8 Go Ahaed 6 2 2 2 6 10-10 Blauw Wit 6 1 2 3 4 4-12 KORFBAL. De Zomer-competitie. Voor de Zomer-competitie van den Zeeuwschen Korfbalbond speelde Za terdag E.L.T.O. tegen V.I.O.S. De uitslag was 5—2. LUCHTVAART. De tocht van Amy Johnson. Weder opgestegen, doch u>e- derom eenigszins pech. Mejuffrouw Johnson is Vrijdagmid dag na een moeilijken tocht van ze ven uur te Bangkok aangekomen. Zij was toen tien uren bij Hinckler ten achter geraakt door haar ongelukje bij Rangoon, maar zij hoopt op het laatste gedeelte, waar Hinckler ook een paar uur oponthoud heeft gehad, haar achterstand in te halen. Zaterdag wilde zij van Bangkok naar Singapore vliegen. Zij is echter in Singora, de haven aan de Oost kust van Malakka moeten landen. Geluk bij een ongeluk. Vliegtuig neergestort. Uit Parijs wordt gemeld, dat een Goliath-vliegtuig, op weg naar Char- tre van een hoogte van 3500 M. naar beneden is gestort. Twee der inzitten den landden met hun parachutes vei lig. De derde, de mechanicien, die zijn parachute had laten vallen, moest in het toestel blijven zitten. Hij moest uit het geheel vernielde toestel ge zaagd worden, waarbij bleek, dat hij slechts een beenfractuur had. De crisis in den landbouw. Vragen van het Kamerlid Eraat beantwoord. Het Tweede Kamerlid Braat had den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gevraagd of de Re geering bereid is om wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog vóór het a.s. zomerreces der Ka mer behandeld kunnen worden, wel ker inhoud zal zijn: steun of bescher ming, in welken vorm ook, aan de landbouwers, ter opheffing of vermin dering van de crisis in verschillende takken van landbouw. De minister heeft hierop geant woord, dat de Regeering het er mee eens is, dat, indien de wettelijke weg moet worden gevolgd, deze zoo spoe dig mogelijk dient te worden inge slagen. Of tot mogelijke maatregelen, met betrekking tot de crisis, voorzienin gen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. De begrafenis van Mr. Troelstra. Grootsche demonstratiehef défileeren van duizenden langs de kist; de groote sa menkomst in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Tot degenen, die Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van Troelstra, dat door zulk een enorme stoet begeleid werd naar zijn laatste rustplaats, op de algemeene begraafplaats opwacht ten, behoorden o.m. de Kamerleden v, d. Bilt en mr. Boon, beiden van den Vrijheidsbond; Marchant en Oud van den Vrijz. Democratischen Bond; Floris Vos; Snoeck Henkemans, van de Chr. Hist. Kamerfractie; mevr. Van Itallie-van Embden, van de Vrijz. Dem. partij; de oud-Kamerleden M. I. W. J. Bijleveld en Drion. Voorts dr. Berlage, dr. Bqart de la Faille, oud-predikant der Ned. Herv. Ge meente te Londen; notaris A. Ph. Ridder uit Utrecht; A. Verschoor, commissaris van de Onderlinge Brand Waarborg Mij. Neerlandia, waarvan mr. Troelstra directeur was (mr. J. Limburg, eveneens commissaris dezer maatschappij, was verhinderd wegens verblijf in Genève) en meer anderen. Het défilé der tienduizenden langs de kist, die op een katafalk voor de kapel was geplaatst, voltrok zich in beklemmende stilte. Vaandels en ba nieren brachten een laatsten groet. Eenige uren lang hield de stroom aan van de massa, en eerst om vier uur marcheerden de laatsten van t kerk hof. Toen kon het stoffelijk overschot aan de aarde worden toevertrouwd. De heeren Schaper, Ankersmit, Men- dels, Hermans, Kupers, van Zadel hof, de Boer, Ter Laan, van Eek en Moltmaker namen de kist van do ka tafalk en droegen 'haar naar de groe ve, waarbij de heeren Wibaut, Vlie gen, de Roode en mevrouw Suze Groe- neweg als slippendragers fungeerden. Op de kist werd een ruiker neerge legd, waarbij het volgende opschrift was gevoegd: Wy bernfsjes fen fryske greiden roppen oan Piter Jel- les en lést farevol ta fen 't aide Heï- felan. (Wij kinderen van de Frïesche weiden roepen aan Piter Jelles een laatst vaarwel toe van 't oude ge boorteland). Jelle Troelstra, zoon van den over ledene, sprak, toen de kist in de groe ve was neergelaten, een zeer kort woord om te bedanken en hiermee was de plechtigheid op de begraaf plaats ten einde. Het Gebouw van Kunsten en We tenschappen was bij de opening der herdenkingsbijeenkomst tot in de uiterste hoeken gevuld. De zaal was in schemer gehuld. Van de verlich ting brandde alleen een dubbele rij lampen langs de lijst van het plafond, zoodat men de personen, die er zich verzameld hadden, slechts ternauwer nood kon onderscheiden. Aan haar inrichting was niets ver anderd. Alleen op het tooneel een paars gordijn gehangen, 'dat de wan den en den achtergrond ervan geheel bedekte. Daarvoor waren in een hal ven cirkel omfloerste lichtzuilen ge plaatst, welke een zwak licht in de zaal verspreidden. Rechts van de zaal op het tooneel zag men het door Jelle Troelstra ge teekende protret van zijn vader, in een lijst van sparregroen. Apn den voet daarvan stond een enorm bloem stuk van blauwe irissen. Ter linker zijde van het tooneel werd later de partijvlag geplaatst. Het publiek bewaarde een eerbie dige stilte. De voorste tien rijen van de zaal werden vrijgehouden voor de bestuursleden van de S. D. A. P. en het N. V. V. en andere persoonlijk heden, die bij de ter aardebestelling aanwezig moesten zijn, de voorste lo ges rechts voor de familie Troelstra en de vrienden. Gedurende den tijd welke met het wachten op de komst van dezen ver liep, speelde de heer Gravelotte, or ganist van de Luthersche kerk, op het orgel, o.a. een freurmarsch van Guilmant, een van de treurmarschen van Beethoven, den treurmarsch uit de Lieder Ohne Worte van Mendels sohn en andere met het karakter van de bijeenkomst overeenkomende stuk ken. Omstreeks kwart over vieren was de teraardebestelling afgeloopen, om tien minuten over half vijf betraden de familie Troelstra en de personen, welke bij de begrafenis aanwezig wa ren geweest, de zaal en namen op de voor hen bestemde zetels plaats. Het eerst sprak de heer J, Oude geest, voorzitter der S. D. A. P. Hij schetste Troelstra als den man, die zich als priester offerde voor degenen, die in nood verkeerden, de vlamdra- ger van een nieuwen tijd, de dichter en profeet, die lafheid, baatzucht en harteloosheid verjoeg, de staatsman die het gebouw der toekomst opricht te op de fundamenten van democra tie en organisatie. Hij dankte Troel stra voor wat hij deed en voor den geest, dien hij in duizenden wekte, De heer Albarda, voorzitter der Ka merfractie, noemde Troelstra de groot ste figuur der Nederlandsche sociaal democratie en een der grootste Ne derlanders. Aan de arbeidersklasse gaf hij een roeping, voor de sociaal-demo cratie werd hij de baanbreker en gids. Hij was een diep voelend mensch met groote gaven des yerstands, en dat alles gaf hij voor zijn beweging. Wel is de groei der S. D. A. P. niet uit sluitend zijn werk, maar aan ieder onderdeel van dien breeden uitbouw heeft hij het grootste gedeelte bijge dragen. Teen hij zich terugtrekken moest nam hij geen rust, maar hij schreeft zijn gedenkschriften als een geschiedenis der arbeidersbeweging in Nederland. Ten slotte bracht de heer Albarda dankbaar hulde aan de vrouw van Troelstra, die hem op zijn ziek bed met zulk een zorg en liefde om ringde, en hem daardoor den arbeid mogelijk maakte. De volgende spreker was de heer Emile Vandervelde, die het woord voerde uit naam van de Tweede In ternationale, die aan Troelstra zeer veel te danken heeft. Troelstra is, zeide hij, een van degenen geweest, die nimmer gewanhoopt hebben aan het herstel van de betrekkingen in de internationale arbeidersbeweging, welke door den oorlog verstoord wa ren, en een van de krachtigste strij ders tegen den ojrlog, een veteraan als Jaurès, Rosa Luxemburg, Bebel, Lïebknecht, Adler, Branting, Anseele. De arbeiders van de wereld al dus besloot spr. begroeten in u een van hun beste en grootste man nen, aan wie het socialisme zijn over winning te danken zal hebben. Hierna sprak ook nog de Duitsche socialist Wels uit naam van de Duit sche sociaal-democraten en ten slotte getuigde de heer van der Walle na mens het N. V. V. van hetgeen Troel stra voor de ontwikkeling van de ar beidersorganisatie in Nederland heeft gedaan. Hij richtte zich met troostwoorden tot mevrouw Troelstra en verzekerde deze, dat het Troelstra-oord altijd Troelstra's naam zal doen voortleven. De bijeenkomst werd besloten met een woord van dank van den heet Jelle Troelstra, die zich in het bij zonder ook richtte tot de duizenden vrienden in den lande, welke niet tegenwoordig hadden kunnen zijn. Vergiftiging. Thee met vitriool. Op de hoeve Pietershof te Eierland op het eiland Texel heeft zich een duister geval van vergiftiging voorge- gedaan. De 18-jarige landarbeider C. P. Schaatsenberg, die zijn jas in de schuur van de hoeve had neergelegd en daarin een flesch met thee had ge borgen, is na het ©brinken daarvan plotseling hevig ongesteld geworden. De geneeskundige wiens hulp was in geroepen, constateerde vergiftiging door kopervitriool. Men brengt dit geval in verband met drie andere dingen, die den pa tiënt den laatsten tijd overkwamen. Eerst werd door een onbekende zijn horloge stuk gedraaid, daarna werden er schroeven van zijn fiets losgedraaid en voorts is hij onlangs in de duister nis door een auto aangereden, waar van hij den dader niet heeft kunnen ontdekken. De politie doet ijverig nasporingen in deze zaak. Bij het onderzoek is al gebleken, dat in de schuur op een plank een paar half ledige zakjes met kopervitriool lagen, die daar waren achtergelaten door den vorigen bewo ner van de hofstede. Een onvoorzichtige fietser. Door een auto gedood. Zaterdagavond reed op den Geldrop- schenweg onder de gemeente Eindho ven een personenauto, toebehoorende en bestuurd door baron H. van Hö- vell tot Westerflier, wonende in de Willemstraat te Eindhoven in de rich ting Geldrop. Van de tegenovergestel de richting kwam een fietser aanrij den. De auto reed rechts op den weg, terwijl de wielrijder midden op den weg fietste. De autobestuurder gaf signalen, doch de fietser bemerkte dit blijkbaar niet en bleef den mid denweg houden. Toen de auto was genaderd, week de fietser plotseling in de richting van den auto. Hij kwam met zijn hoofd tegen de vooruit van den auto terecht. In deerniswekken- den toestand werd hij opgenomen en is kort daarna overleden. Hij had een schedelbreuk gekregen en een diepe wonde in de linkerborst. Zijn lijk is naar het lijkenhuis oevrgebracht. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. In zijn zak waren papieren gevonden, welke geadresseerd waren aanW. Rooyakkers in Den Haag. Vernietiging van groenten. Vragen van het Kamerlid Duys. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend1, dat, ter wijl duizenden in ons land nog groote behoefte hebben aan behoorlijk voedsel, door economische omstandigheden, waar in zij verkeeren, niet in staat zijn, dit voor zich en hun kinderen aan te schaffen, op verschillende plaatse» iin ons land groote hoeveelheden waardevolle groente, als: spinazie, sla, enz. als veevoeder worden gebruikt, ja zelfs in slooten, op vuilnis belten en dergelijke niet daarvoor be stemde plaatsen worden geworpen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze, met a]Ie redelijkheid in strijd zijn de, handelingen, die gevolgen zijn van een productie-stelsel, dat gebaseerd is, niet op de belangen der gemeenschap en de be hoeften der menschen, maar uitsluitend op het belang van de winst van enkelen? 3. Is de minister bereid1 terstond in te grijpen, ten einde te voorkomen, dat nog langer deze vernietiging op groote schaal van voor de menschheid kostbare produc ten voortgang vinde, en is hij bereid1 medie te deelen, welke maatregelen hij voorstelt te nemen, ten einde tc voorkomen, dat ook in de toekomst dergelijke vernietiging op groote schaal van waardevol voedsel zich niet zal herhalen? De schatgravers te Zaandam. Hoop doet leven De gravers te Zaandam, met den heer Langhirt aan het hoofd, zijn zeer tevreden over het resultaat van hun graverij op de nieuwe plaats van het kerkhof. Men is namelijk gestuit, zoo als de helderziende madame Sylvia had voorzien, op het geprepareerde stroo. Dfe gravers vonden een laag hout, die op een vloer geleek en uit het nieuw gedolven gat kwam een beeld te voorschijn, voorstellend een meisje met een krans boven het hoofd, dat door het spitten echter kapot ge gaan was. De heer Langhirt liet Za terdagavond om zeven uur den arbeid staken, meer enthousiast dan ooit, om madame Sylvia weer te raadplegen Zelfs de arbeiders, die de graafwerk zaamheden verrichten, waren verrast over de juiste uitkomsten der voor spelling. Het wordt mogelijk geacht, dat de vloer op 1.20 meter diepte de bedekking van een gewelf is. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 19 Mei 1980. Vlasaanvoer 12810 blauw f 0,70 a f 1,00. 8.000 Groningen f 0.70 a f0.90, 1750 dauwrood f0.60 a f 0,70, 7000 geel f 0,70 a f 0.90. 2575 wit f 0,70 a f 0,90. Handel zeer Biecht. Gedeeltelijk verkocht. Zaden geen noteering. Granen buitenlandshe kalm. c Boekweit, danziger 8,85. Mansjoerische Mei-Juni aflevering 112,00, Vleel f 15,50 a f-,-, Mais f 148, Haver f6,76. Binnenlandsche: Tarwe f 10,00 a f 10,60 Gerst Chevalier 6,25 a 7,00 Haver 6,00 a n 6,75 Erwten n 8,00 a 10,25 Schokkers, n 11,50 a ,t Bruine Boonen 12,00 a n 12,75 Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,10 a f 2,70; Bonten f 1,90 a f 2,70 Eigenheimers f 0,50 a f 0,60. Handel flauw. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1612 eerste kwaliteit 0,70 a f 0,72tweede f0,68 a f 0,70 derde f 0,66 a f 0,68 zouters f 0, f 0,j export f 0,67 a f 0,71. Handel redelijk. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond1 van 20 dezer luidt: meest matige Z.W. tot N.W. wind, afwisselende bewolking, waarschijn lijk eenige regen, iets koeler. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. YERSEKE. Vrijdag werd' alhier door Notaris Jonkers publiek verkocht: 1. een hoefje aan de Damstraat, be staande uit woonhuis, schuren en erf groot 13 aren 70 centiaren voor f6350, en wei land aan den Akkerschen weg, groot 1.55,60 H.A. voor f2458,51 aan Wed. L. Wisse-Koster te Yerseke; 2. weiland aldaar groot 2.54.60 H.A. voor f4995,07 aan Johannes Padm03 Senior, te Yerseke; 3 een woonhuis en erf aam de Schip- perstraat, groot 1 are 39 centiaren voor f665 aan Wed. B. Hollestelle-Wisse te Yerseke; 4. een huis aan de Stoofstraat groot 36 centiaren voor f 525 aan J. C. Pol derman en J. A. van der Jagt beiden te Yerseke. Samen f 14994,48. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Dignus Willem, z.v. Leen- dert Lieyense en Maria Verburg, te Kortgeme; Cornelia Maatje, d.v. Jacob Dariker Roozemomd en Jacoba Francina van Sluijs. Huw.-afk.Hendrik den Ouden, 27 jr., j.m. te Rotterdam, en Hendrika Frederika Elbartha Quarlel, 30 jr., j.d. Overleden; Apolonia van Stee, 9 mand., te HeinkenszandMaria Buijze, 72 jr., (ongeh.); Simon van Noort, 83 jr., echt genoot van Pielernella Kriekaart; Catha- rina Maria Huijsse, 79 jr., echtgenooto van Jan Meeuse. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en Oom, de Heer JAH MARTINUS N0TEB00M, in den ouderdom van 44 jaar en 7 maanden. St. Philipsland, J. A. VAN IWAARDEN Noteboom. H. VAN IWAARDEN en Kinderen. Wolfaartsdijk, S. G. KOEMAN— Noteisoom. P. KOEMAN en Kinderen. Kloetinge, A. C. NOTEBOOM. C. NOTEBOOM—Sinke. M. J. NOTEBOOM. L. NOTEBOOM—Mol. Heeze, G. F. VAN DER WEELE— Noteboom. J. M. VAN DER WEELE en Kinderen. Kloetinge, 19 Mei 1930. De Notaris M. OELE Jz„ te 's Gra venpolder, is voornemens in het openbaar te verkoopen; op Vrijdag 30 Mei 1930, des nam. 1 uur, Zomertijd, ten ver zoeke van dhr. S. J O Z IA S S E, te 's Gravenpolder, wegens beëindiging van zijn bedrijf, aan zijn werkplaats te 's Gravenpolder, o.m.: Draaibank (2.25 M. tusschen de ctrs); Benzinemotor, 6 P.K. Boorma chines, Slijpsteenen, Veldsmidse, Lucht- ketel, Moffeloven, Bankschroeven, car bid Soldeertoestoel, Aambeeld, Cirkel zaag, Vijzel, Sparhaak Byonietgasver- lichting10 gebruikte Motorrijwielen, Motoronderdeelen, Dynamo (220 volt) Automobieldynamo's, Startmotors, Ac cu's, Vrachtautobak met cabine, Riem- schijven, Lagers, gebruikte Dames- en Heerenrijwielen, diverse Rijwielonder- deelen, een groote partij Gereedschap pen voorts eenig HUISRAAD alsLedikanten, Linnenkasten, Tafels, Stoelen, Matrassen, Kachels, Gaslam pen, i4 Kippen met Haan, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht Onkosten 10 Betaaldag 1 November 1930. De kleermakerij van Van Westen staat bekend als één van de beste. Even opbellen no. 362. Onkosten worden vergoed. VAM WESTEN - GOES Wegens de vloedgolf van binnen» komende VOORJAARSGOEDEREN CO Wij verkoopen nu een

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3