Stadsnieuws Rechtszaken. Van Overal zelfde jaar, 18 jaar later gevolgd door haar benoeming tot membre honoraire de zer vereeniging. Toen in 1892 het Kon. Nederl. Genootschap voor Munt- en Pen ningkunde werd opgericht, was mej. De Man het eenige vrouwelijke lid, dat werd benoemd en éen jaar later werd zij opge nomen in de redactie van het tijdschrift van dit genootschap. Vanzelf sprekend is de jarige lid van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, maar verder o.a. van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde, het Utrechtsch Genoot schap en correspondeerend lid van de Nu- mismatischer Verein te Dresden. Vele verhandelingen over munten en penningen zijn van haar hand in den loop der jaren verschenen, o.a. over de vele, die in het laatst der vorige eeuw op het strand te Domburg werden gevonden, w.o. Karolingische, Angelsaksische en Mero- vingische munten. De belastingfactor vastgesteld op 1.9. De belasting-factor vastge steld op ï.g. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad van 's Heer Abtskerke. De heeren De Roo en Van Weelc waren afwezig. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de steenslag voor de we gen is aangekoeht voor f3.99 per scheeps- ,lon fen dat aan den heer P. Huijzen, op zijn verzoek wegens vertrek uit de ge meente ontslag is verleend als lantaarn opsteker te Sinoutskerke. Door B. en W. is met ingang van 1 Sept. e.k. in deze functie benoemd de heer P. Minnaard. Aan de heeren P. Huijzen en Constant wordt op hun verzoek V2 jaar ontheffing verleend inzake hondenbelasting. Een af- en overschrijving van het Algemeen Armbestuur wordt goedgekeurd. Met algemecne stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten een sub sidie te verleenen van f2,50 per jaar aan de Commissie ter bestrijding van Iepen- ziekte. Een af- en overschrijving der gemeente-begrooting 1929 wordt goedge keurd. Ten slotte wordt behandeld het voor stel van B. en W. tot vaststelling van den factor Inkomstenbelasting 1930/ 31 B. en W. stellen voor deze te bepalen op 2. Wethouder Braam vraagt en verkrijgt daarover 't woord. Hij heeft medegewerkt aan het voorstel van B. en W. en het is niet zijn bedoeling om dit voorste! te be strijden. Hij is echter nadat B. en W. tot dit voorstel besloten, bij de bestudeering van de Wet op de Financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten tot de con clusie gekomen, de opbrengst der Per- soneele belasting en 3/4 der Grondbelas ting reeds met ingang van 1 Januari 1931 ten goede komt aan de gemeenten, terwijl met 1 Mei 1931 de Wet zelf voor 't ove rige deel in werking treedt. Dit is z.i. een voordeel wat ten goede komt aan het looponde belastingjaar en meent dat de factor daarom wel iets lager kan zijn. Verder meent hij dat er voor de toe komstige jaren een meer gunstig vooruit zicht is in verband met het in werking tre den der genoemde wet. Nadat hierover nog van gedachten word* gewisseld, stelt de voorzitter voor om de factor te bepalen op 1.9, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Brand in 's Heer-Arendskerke. De stang der brandspuit te kort. Zondagmiddag ongeveer 1 uur brak brand uit bij den heer J. Vermue in de Kraaijert. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in een „strooklamp' en daar deze gevaar opleverde voor dc schuur werd de bramdlwecr gealarmeerd. Deze was spoedig ter plaatse met 2 brandspui ten n.I. de oude welke nog gepompt moet worden, en de nieuwe welke op de wa terleiding aangesloten kan worden. Met deze laatste werd beproefd het vuur te bestrijden, doch de slang was juist eenige meters te kort. Door den opperbramd- meester, den heer J. Smit Jr., werd toen de slang van de brandspuit te Nieuwdorp gehaald en nadat deze bevestigd was, was men het vuur spoedig meester, zoodat de brandweer te drie uur kon inrukken. Op het terrein was ook aanwezig de loco- burgemeester Jacs. Nijsse, terwijl later de heer van Poelgeest, directeur der wa terleiding, even een kijkje kwam nemen. Handboog-schietconcours Gisteren is te Ovezand door de Hand- boogsocieteit „Willem Teil een con cours gehouden, waaraan door elf socië teiten werd deelgenomen. Alhoewel het weer grauw was ,had de schieting toch een goed verloop. De hoofdprijzen wer den behaald als volgt: Hoofdvogel de heer F. van Loenhout van „Jacoba van Beieren", Goes; le klep: de heer Joh. Smallegange, „Zorgvliet'', Ellewoutsdijk; 2c klep: de heer F. van Loenhout, voornoemd; 3e klep: de heer A. Westveer, „Ons Genoegen", Oude- lande; lezijvogel: de heer P. Maati „Zorgvlied", Ellewoutsdijk; 2e zijvogel: de heer A. Boonman, „Willem Teil'', Ovezandle kal. de heer C. Rijk, „Wil lem Teil", Ovezzand; 3e kal: de heer A. Boonman, „Willem Teil", Ovezand; 4e kal; F. Wolse, „Zorgvlied", Ellewouts dijk. De polder Borssele. Een besluit van Ged. Staten door de Kroon vernietigd-, een blijde boodschap voor an dere polders. Men schrijft ons: In de vergade ring van den Dijkraad voor de Wa- terkeering van den Calamiteuzen pol der Borssele van 17 Januari 1929 werd behandeld een door het Bestuur ont worpen omschrijving van werken tot verhooging van den buitenberm van den Waterkeerenden dijk, welke om vatte een derde gedeelte van de ver hooging over de geheele lengte, waar van de kosten bleken te zijn geraamd op f 160.000,- De vergadering nam toen met bevreemding kennis van hef bestuursvoorstel, te meer, omdat het reeds sedert lang bekend was, dat de zeedijk zelf, over de geheele lengte, niet lag aan het voorgeschreven hoog- tepell en ze noodigde het bestuur uit de aangeboden omschrijving voors hands terug te nemen en een om schrijving met kostenraming te doen maken voor de noodige dijksverhoo- gïng. Met op één na algemecne stem men werd in dien geest besloten. Ged. Staten gaven echter bij hun besluit van 8 Maart d a.v. krachtens de bepalingen van hef reglement voor de Calamiteuse polders aan het be stuur opdracht (bevel) de voormelde werken ten spoedigste uit te voeren en een post op de begrooting te bren gen voor het gedeelte dat in het dienst jaar 1929'30 zou moeten worden ter hand genomen h f68.800. Van dit hevel ging de Dijkraad op 22 Maart 1929 bij de Kroon in beroep en werden de heeren E. A. van der Bent, lid en P. Warren, dijksopzlch- ter aangewezen om de belangen der Waterkeering bij den Raad van State eventueel te bepleiten. Het geval deed zich daarna voor, dat bij de kennisneming van de door de hoogere technische ambtenaren uit gebrachte adviezen aan de Kroon bleek, dat deze een geheel van elkaar afwijkende meening voorstonden. Een van deze ambtenaren bleek de mee- ning te zijn toegedaan, dat de buiten- bermverhooging slechts ten deelenoo- dig is terwijl de andere deskundige het heelemaal eens bleek met den Dijkraad, die deze werken onnoodig achtte en de voorkeur gaf aan de werken welke gevorderd worden, om den waterkeerenden dijk te brengen aan het hoogte-profiel, waaraan zoo goed als alle polders of waterschap pen, belast met zeewering in Zeeland, reeds lang hebben moeten voldoen. Bij Kon. besluit van 15 April 1930 No. 18 is het hierbovenvermelde be sluit van Ged. Staten van 8 Maart 1929, waarbij het bestuur bevolen werd spoedigst tot de buitenberm- verhooging over te gaan zij het op administratieve gronden vernietigd, De bijdragende polders zullen deze beslissing zeker met genoegen verne men omdat de kans geringer wordt hunne bijdragen aan de Waterkeering Borssele in het komende dienstjaar te moeten storten, nu de kas dier Waterkeering na de uitvoering van groote oeverwerken in de laatste dienst jaren, den bodem van de groote Spaardoos bijna te zien gaf en niet in staat zal blijken de kesten van ko mende kostbare werken, zonder de bijdragen te betalen. PROVINCIALE SNIPPERS. Geslaagd voor 2e stuurman groote vaart, de heer P. A. van den Broecke te Wilhelminadorp. De aanleg van het buizennet ten behoeve van de gasvoorziening van Kapelle is reeds tot Biezelinge gevorderd. Zaterdagavond speelden te We- meldinge de voetbalvereenigingen S. M. I. T. I en II gecombineerd tegen de voetbalclub „Zwart Wit" uit Yer- seke. De uitslag was 1—0 in het voor deel van S. M. I. T. De voetbalvereeniging Z. B. B. van Kattendijke speelde tegen S. M. I. T. II van Wemeldinge. De uitslag was 6—2 in het voordeel van S. M, I. T. II. Gister is te Wemeldinge door de bemanning van het bergingsbedrijf van Hoogenboezem en Van der Tak binnengebracht een vreemdeling, van Oostenrijksche nationaliteit, die met een cano van Heidelberg de Rijn ai Holland was binnengekomen. Hij werd doornat en verkleumd en met zijn cano half vol water in het Keeten in den nacht aangetroffen. Nadat hij zijn boot weer had gerepareerd, heeft hij de reis naar Antwerpen voortgezet. Zijn plan is om per cano Spanje te bereiken. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Yerseke is beroepen Ds. J. H. Wessel van Burum. (Vrijdag meldden wij abusievelijk, dat bij de Geref. Kerk Ds. I. K. Wessels van Burum beroe pen was). Hedenmorgen en Zaterdag is van Yerseke een 25-tal motorbooten naar de Zuiderzee vertrokken om mossel zaad, dat in groote banken daar wordt aangetroffen. Duizenden tonnen zul- de eerste weken worden gehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een politie-agent in het Bellamypark te Vlissingen een auto tegen een boom rijden. De bestuurder sprong er uit en maakte zich uit de voeten. Hij werd later aangehouden, daar gebleken was dat de auto, die onbeheerd stond, door hem was weg gereden, doch aan een ander behoor de. De man verkeerde onder drank" invloed, dc auto was beschadigd. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Dowctei"dagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen komen. Agenda Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belas ting. Besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting dier instal ling voor het jaar 1929. Begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor het jaar 1930. Verzoek van de Nedarlandsche Veree- nigiing van Reinigingsdirecteuren om een donatie ten behoeve van het door haar uit gegeven tijdschrift. Voorstel om een jaarlijksche bijdrage toe te kennen aan het Comité inzake be studeering der Iepcnziekte. Verzoek van den heer O. Verstremge om uitwegen naar de.i Westwal. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het jaar 1929. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor het jaar 1929. Voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten, houdende vaststelling van het be drag, bedoeld in art. 9 van het Kon. Be sluit van 4 November 1929 (Staatsbl. 476) Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigiiïigscijfer voor de Gemeente lijke Inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1930 1931. Voorstel tot 'onderhamdsche verhuring van het in aanbouw zijnde woon- en win kelbuis aan de St. Adriaans tra at. Verzoek van de Vereemiging tot bevor dering van Christelijk Schoolonderwijs om beschikbaarstelling van gelden, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen. Gelden voor leermiddelen. B. en W. stellen voor f238,30 toe te kennen aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met het toenemen van het aantal leerlingen der school en het splitsen van klasse 6 en 7 in twee afzonderlijke lokalen. Winkelhuis St. Adriaanstraat. Voor het in aanbouw zijnde woon- en winkelhuis aan de St. Adriaansti aat heb ben zich twee gegadigden aangemeld, n.I. de heeren J. Westveer en M. Q. de Groot. Eerstgenoemde wilde daarin vestigen een slagerswinkel, laatstgenoemde een bloemenzaak. B. en W. geven aan een bloemenwinkel de voorkeur, en zij hebben zich het eerst met den heer De Groot in verbinding ge steld. Deze is genegen het pand te huren voor vijf achtereenvolgende jaren tegen een huursom van f750 per jaar en onder con ditie, dat de huur wordt betaald' in drie- maandelijksche termijnen bij vooruitbeta ling onder garantie van twee solied- bor gen. Aangezien B. en W. deze aanbieding aannemelijk achten, stellen zij den raad voor, tot een onderhamdsche verhuring aan den heer De Groot overeenkomstig bo venvermelde condities ie besluiten, onder voorbehoud, dat gedurende den huurter mijn slechts een bloemenwinkel in het pand zal mogen gevestigd' zijn. Subsidies. B. en W. stellen voor een donatie van f5 te verleenen ten behoeve van het tijd schrift, uitgegeven door de Ned. vereeni ging van reinigingsdirecteuren, en f25 subsidie toe te kennen aan het comité in zake bestudeering dèr iepeuziektem. Verzoek om uitweg. Blijkens bijgevoegd schrijven verzoekt de heer O. Verstreng© om vergunning tot het maken van twee uitwegen naar den Westwal voor zijn perceel kadastraal be kend Sectie D ino. 3395 en voorts om al daar een boompje te mogen verwijderen en een reclamebord te mogen plaatsen. B. en W. stellen dein raad' voor, de twee uitwegen te verleenen tegen betaling van de gebruikelijke recognitie van f2,50 per, uitweg per jaar en voorts onder enkele voorwaarden. De verwijdering van een boompje ach ten B. en W. ongevvensebt en onnoodig. De vraag betreffende het reclamebord staat ter beoordeeling van het college van B. en W. 1 Ge meente lij ke jnkomstenbelastm g. Door den raad moet wederom en thans voor de laatste maal worden overgegaan tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer der gemeentelijke inkomstenbelas ting en wel voor het belastingjaar 1930 1931. De Inspecteur van de Registratie cn Domeinen alhier, deelde B. en W. mede, dat op het kohier 1929/1930 thans reeds is uitgetrokken een bedrag van f 196468 en dat .in verband met het feit, dat nog enkele aanslagen definitief moeten wor den vastgesteld, vermoedelijk een op brengst zal worden verkregen vanf 196500 Aan de band van deze cijfers hebben B. en W. de volgende berekening ge maakt: in de gemeente-begroeting 1930 is de bruto-opbrengst geraamd op f 185000 ten bate van den dienst 1930 komt 1/3 van de opbrengst van het kohier 1929 1930 of 1/3 van f 196500 is f 65500 zoodat 2/3 van het kohier 1930 1931 zal moeten opbrengen f 119500 en mitsdien het volle kohier f 179250 of rond f 180.000< Bij eenzelfde factor als door den Raad werd vastgesteld voor het belastingjaar 1929 1930, n.I. 1.09, wordt de opbrengst voor het belastingjaar 1930/1931 door bovengeaoemden Inspecteur geraamd op f 180.000derhalve evenveel als het blijkens bovenstaande berekening bcnoo- digde bedrag. In vorige jaren werd deze berekening teneinde schommeling in den belasting druk zooveel mogelijk tegen te gaan voortgezet. Aangezien, voor de laatste maal de factor moet worden bepaaldj zulks in verband met de inwerkingtreding* gedeeltelijk op 1 Januari 1931 en voor een ander deel op 1 Mei 1931,, van die nieuwe vet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, is déze voortzetting der berekening thans over bodig. Op grond van een en ander geven B. en W. den raad in overweging het ver- menigvuldigingscijfer voor het belasting jaar 1930/1931 evenals voor het vorige belastingjaar te bepalen op 1.09. Rijk en gemeenten. B. en W. schrijven den raad': Bij de berekening van het bedrag, dat ingevolge de nieuwe1 wet, regelende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten per inwoner aan de ge meenten zal worden uitgekeerd, is een der factoren in de desbetreffende for mule voorgesteld door die letter U, welke gejijk is aan bet bedrag der volgens de gemeenterekeningen over 1926, 1927 en 1928 ten laste der gemeente 'blijvendé ge wone uitgaven voor politie, lager onder wijs en armenzorg. Ter bepaling van dat bedrag moest door ons aan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie een opgave met de noodige bewijs stukken en toelichtingen worden inge zonden, aan de hand waarvan door dit College het bedrag, voorgesteld door bo venbedoelde letter U moest worden vast gesteld hetgeen thans is geschied bij het hierbij gevoegde besluit van 17 April 1930. Bij deze vaststelling evenwei zijn in bedoelde opgaaf enkele wijzigingen aan gebracht, omdat enkele door ons opgege ven uitgaven en inkomsten daarin niet haddén mogen voorkomen naar de meenjng van Gedeputeerde Staten. Het laat zich begrijpen, dat in dé aan Gedeputeerde Staten ingezonden opgaaf de ten laste der gemeente komende uit gaven van politie, lager onderwijs ein ar menzorg zoo hoog mogelijk zijn opge voerd» daar de grootte van het uit te kee- ren bedrag per inwoner aan deze ge meente daarvan kan afhangen en des te grooter het bedrag der bedoelde uitga ven is ook de uitkeering per inwoner stijgt. Wij willen niet ontkennen, dat er in de opgaaf niet een paar posten voorkomen waarvan het twijfelachtig is of zij mogen medetellen, doch hieromtrent bestaat nog geen jurisprudentie. Getracht moet dus worden déze te verkrijgen omtrent punten van twijfel door het instellen van beroep tegen het besluit van ^Gedeputeerde Sta ten, dat schrapping van enkele Idloor ons opgegeven bedragen inhoudt. Dit beroep op de Ministers van Finan-, ciën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw moet blijkens een schrijven van laatstgenoemden bewindsman uitgaan van Uwen raad. In uw besluit moeten de punten worden aangegeven, waartegen het beroep is gericht, terwijl de gronden van het beroep vermeld worden in een me morie van toelichting van ons College. Op de in de memorie van toelichting aangegeven gronden geven wij uwen raad bij dezen in overweging te besluiten tot het instellen van beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 17 April 1930, tot vaststelling voor zoo veel betreft deze gemeente van het bedrag, in art. 9 vain het K.B. door dé letter U voorgesteld. „Hosanna". „Hosanna" zal Woensdagavond half negen uur, het volgende programma ten gehoore brengen: 1. „Florentiner Marsch", Jul'. Fucik; 2. „La Dame de Trèfle", ouverture, L. Langlois; 3. „Au Paradis de Ro-ses", grande valse, W. v. Perck; 4. „Don Pas- /juale grande fantasie sur l'opera, G. Donizetti. Pauze. 5. „Summa cum Laude" marsch, S. Vjessmg; 6. „Ouverture Sym- phonique'E. Deneufbourg; 7a. „Elegie" v. d. Hegge Zijnen, arr. N. A. Bouw- manj^b. „Ases Tod", aus der „Peer Gynt Suite, Ed. Grieg; 8. „Fantasie aus der Operette „Die Fledermaus", J. Strauss; 9. „Francia", marche, A. Ruelle. Goes II R C. S. I. Een gemakkelijke overwinning. Gisteren speelde een voorloopig 2e elftal van „Goes" een wedstrijd tegen de 3e klasser R. C. S. I uit Souburg, welke .strijd eindigde met een 2—0 overwinning voor „Goes". Beide doelpunten werden gemaakt door het nieuwe lid van Luijk, die hiermee een waardig entrée in de club heeft gemaakt. Zelfs fijkt deze speler 2eer geschikt voor het le elf tal, om daarin als linksbinnen de voorhoede te versterken, Voor de rust speelde R. C. S. met den wind mee, en verschillende ge vaarlijke aanvallen werden op het doel van „Goes" ondernomen, die veelal door het goede backstel werden on derbroken, terwijl tenslotte de kee per steeds goed zijn doel 'Wist te ver dedigen. Na de rust speelde „Goes" met de bezoekers een spelletje van kat en muis. De gasten kwamen toen slechts maar enkele keeren in den aanval; „Goes" daarentegen geregeld. Dat toep niet meer doelpunten gemaakt zijn, is te wijten aan het falen van den midvoor. De rechtsbuiten van „Goes" deed heel goed werk. Verschillende overige spelers zullen zich echter nog flink moeten oefenen om een plaats in het 2e elftal naar behooren te kunnen vervullen. We vernemen dat het bestuur ver schillende wedstrijden zal laten spe len, alvorens de vaste spelers voor het 2e elftal aan te wijzen en daaruit reserves te zoeken voor het le elftal. Jacoba van Beieren De Koning. Zaterdagmiddag hield de handboog sociëteit „Jacoba van Beieren" haar j'aarlijksch koningschieten. Met een prachtige prestatie wist de heer A. Luijk te Biezelinge, die de meeste kleppen schoot, dezen titel te bemach tigen. Zijn gevaarlijkste mededin ger was de heer E. Vervaat, die het met slechts 1 klep verschil moest afleggen. Namens de sociëteit werd de heer Luijk door den voorzitter, den heer Roegiers, hartelijk gefelici teerd. De eére-teekenen werden hem opgespeld. Rechtbank te Middelburg. Opgeheven. Het faillissement van C. Dronkers timmerman te Goes, thans wonende te Kloetinge, Curator Mr. J. W. Goedbloed, advocaat en procureur te Goes, is heden opgeheven wegens ge brek aan baten. Geen rem. De kantonrechter te Middelburg heeft A. K. te Heinkenszand veroor deeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens het rijden met een rijwiel zonder rem. Zaterdagochtend is in de regis ters van den burgerlijken stand te Schiedam de 50.000ste inwoner inge schreven. Het is Neeltje Jacoba Wes sels. Zij is Donderdagavond half elf in het ziekenhuis geboren. De burge meester heeft den vader namens de gemeente een spaarbankboekje met f 100 aangeboden, en de H. A. V.-bank heeft een polis van f250 toegezegd. De vlaggen wapperden van stadhuis en St. Janstoren. Tusschen Mechelen en Leuven, alsook in de streek bewesten Brus sel zijn, dezer dagen, door onbekend gebleven personen, talrijke Fransche reclameborden overgeschilderd ge worden met een groot dwarskruis en de woorden „In Vlaanderen Vlaamsch". Ook zijn onlangs een paar zware pro vinciale grenspalen, gelegen langs groote wegen, welke Brabant met Oost-Vlaanderen verbinden, omverge-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2