IIPLOIRATEK GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL De] gehelde- Zender. VAN DB VAN VRIJDAG 16 MEI 1930. Hallo, Hallo. Hier is het draadloos uitzendstation d< Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de vereeniging voor bijetnhou ders in Zeeland zich in de afgeloopen week precies een kwart-eeuw aam haar taalt gewijd had'. Dit heuglijke feit is ge vierd met een feestelijke bijeenkomst de hoofdstad van Zuid-Beveland. Debijein ontbraken op de feestvergadtering. Ze ver klaarden zich vermoedelijk solidair met de verslaggevers der kranten, die van het herdenkingsfestijin geen kennis hadden ge kregen. Hetgeen zeer sympathiek. Van de bijen althans. dat een café-houder in Westkapell vergunning heeft gekregen radio-muziek in zijin publieke zaak te laten schallen.. Op Zon- ein feestdagen zal hij evenwel dien luidspreker het zwijgen moeten opleggen. Hetzelfde zal hij behooren te doen indien de bezoekers aanstalten maken op de radio-muziek té dansen. De café-houdt bedoeld, weet waarlijk niet waaraan hij begint, dat een jeugdig verliefd paartje de zer dagen in dé Poel te Goes zeer af wezig lucht-effecten bestudeerdfe. Een voor een kar gespannen hond ergerde zich blijkbaar aan deze onaardschheid. Hij rende tenminste tegen 2X2 beenen, ten gevolge waarvan 't paartje in een vrij diepe, met water gevulde sloot verplaatst Ïwerd. Het keerde nat en geurend tot de werkelijkheid terug. dat aan de ammoniakfabriek te Sluiskil een gashouder van 30.000 K.G naar beneden kwam. Gelukkig kreeg geen der arbeiders het in hef hoofd het ge vaarie in zijin val ie stuiten, zoodat geen menschenlevens te betreuren zijin, dat de ijsheiligen zich dit jaar geens zins onbetuigd hebbein gelaten, dat de nieuwe muziektent, die Kloet in ge uit den grond' aan het oprijzen vS een gedeelte dér mooie oude kerk aan !ïet gezicht zal onttrekken. Vermoedelijk 1 >estaat het plaatselijk muziekkorps, dat le tent van tijd tot tijd zal bevolken uif i>ez ienswaard ighedén, dat de vlag op den toren van de nieu —we gereformeerde kerk in Goes rei J§pp al je windstreken heeft gestaan. Men 2^ fluistert dat de werklieden hebben ge il tracht uit te vinden uit welken hoek de bij 4 de vlag gebruikelijke tractatie zou waaien, dat het tooneel in het Goesche Schuttershof heusch niet afgebroken is. J! We kunnen dit gerucht absoluut tegen- spreken, hoewel de langdurige afwezig heid van beroeps-artisten er een schijn -2 van waarheid aan geeft, dat men dé onbewaakte overwegen der Ned'. Spoorwegen voortaan per auto g ynz. met een snelheid van 20 K.M. per ri uur mag oversteken inplaats van- met een jS vaartje van 10 K.M. Hebben we onlang: niet beweerd, vdat de Spoorwegen de nenschheid mesr en meer tegemoet komt» dat de Rotterdamsche Aero-club Jj 100 FEUILLETON 3 )OOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik eigenlijk evenmin", stemde rij toe. „Om een ding ben ik blij", ging hij voort, „en dat ïs, dat wij een land naderen, waar heel vooruitstrevende ideeën heerschen over huwelijksvol- ^rekkingen. Niets van onder de gebo- den staan en drie weken wachten en d'zoo iets". „Je denkt toch niet, dat ik hier wil trouwen?" riep Susan uit. „Dat hoop ik wel", antwoordde hij geduldig. „Ik dacht, dat een rustige trouwpartij in Washington een goed besluit zou zijn van ons werk daar indien wij namelijk in het leven blijven". .Je hebt eerst nog heel belangrijk ~'erk te doen, Grant", herinnerde zij hem. „Ja", gaf hij toe. „En je vader ook. tiet mijne kan mij misschien inmoei- fii Juli op het vliegterrein onder Souburg een meeting met de Antwerp Aviation- club zal organiseeren. De leden der club zijn voornemens overdag een auto-tocht door Walcheren en des avonds Vlissin- gen onveilig te ma'hen, dat de Zuid-Bevelanders in dfe afge- loopen maaind' meer geld van de spaarbank hebben gehaald dan zij er op gebracht hebben. En dat terwijl de kermis nog niet in 't zicht is, i dat volgens een advertentie in de groote bladen J. Krishnamurti van 29 juli tot 7 Augustus in het Sterkamp te Ommen zal spreken. We vreezen dat de man het niet haalt, dat de bovengreodsche telegraafg© leidingen Rotterdam-Goes, Amsterdam Middelburg, Amsterdam-Vlissingen, Rot terdam-Vlissingen, Rotterdam-Middelburg en Vlissingen-Antwerpen over de geheele lengte ondergrondsch gebracht zijn. Wc dachten ook al; wat klinken de stemmen aan de andere zijde van den draad soms zacht en diep, dat B. en W. van Biervliet den ge meenteraad een crediet van f 100 vroegen voor de aanschaffing van een fiets voor den veldwachter. En de raad gaf het, dat dë Zeeuwsch-Vlaamsche vruch- tenveiling hier en daar tracht de zomer- vacantie der schoolkinderen, te verleggen in verband met den aar jbeicnpluk. De ge meentebesturen gaan er over het algemeen niet op in, dat de Goesche agenten van politie zelfs in hun slaap nog achtervolgd wor den door cijfers. Vermoedelijk houdt dit verband met het alsmaar notieeren van auto-nummers in de laatste maanden, z ,n- derdat de kantonrechter hun overcijfer de harten, ontlast, I dat thans ook in Middelburg hard gewerkt wordt aan een garantie-fonds noodig voor de openstelling van de tele foon op Zoin- .en feestd^en, dat in de Zeeuwsche hoofdstad oen show-room der N.V. Englebert's auto mobielhandel geopend is, dat db motorveerboot „Koningin Wilheimina" weer eens uit de vaart is genomen voor de periodieke schoonmaak partij, wisten de couranten dezer dagen mede te deelen. We begrijpen niet waar om de reiniging van dit vaartuig steeds zoo opvallend publiek wordt gemaakt, dat -de heer A. Staves-man, chirurg te Vlissingen, Dinsdag j.l. 25 jaar arts was. In hreedön krin'g is dit jubileum her dacht. Men kan immers nooit eens weten- dat die directie der stijfsejfabrieh in Sas van Gent voor haar werklieden te gen een matig percentage gelden beschik baar stelt tot het bouwen van eigen huizen, dat in Zierikzee iedereen al weet hoe het leidingwater smaakt, hoewel de officieel© opening der waterleiding eerst op 3 Juni plaats vindt, dat de waterleiding op Schouwen- Duiveland bij de opening reeds aan 4000 van de 5000 aansluitbare perceelen water zal leveren. Men is wel vooruitstrevend daar aan dien Noordelijkten overkant, dat de oefeningen, met de Ideppe rende Goesche kinderen, voor de Konin ginnefeestem een aanvang hebben genomen. dat een inwoner van Goes, die ver baasd was over de vele musschen die in een bepaalden Goeschen boom vertoef den aan een stadigenoot vroeg: „Wat doen die musschen toch allemaal in dien boom Het antwoord luidde: „Tjilpen", dat db weg naar het Goesche Sas tot aan de grens van Wilhelminadbrp goed berijdbaar is. Het resteerend' gedeelte ver keert echter nog in eelt-veroorzakendon toestand. De zwemmers kuntten daar in het komend seizoen rekening mee houden, dat het ons niet bekend is of de politie in de ganzestad' reeds met de nieu we, door den raad toegestane revolvers is uitgerust. We hebben het plan dezer dagen daaromtrent eens een nachtelijken hond te interviewen. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu tot volgende week Vrij dag. Adieu. lijkheden brengen, maar je vader hefeff de grootste verantwoordelijkheid. Ik geloof niet, dat er een ander man in de wereld is, die in staaf is den toe stand zoo te behandelen, als hij hef over eenige dagen zal doen. Wij na deren een vreeseljjke crisis, Susan". ,De gedachte daaraan doet ons on ze eigen zaken haast onbelangrijk voorkomen, nietwaar?" zuchtte zij. Hij boog zich over haar heen en kuste haar stoutmoedig. Dat zal mij geluk' aanbrengen", fluisterde hij. Op weg naar zijn hut kwam Grant voorbij de deur naar Cornelius Blunn's suite. Hij lichtte het gordijn op. De hofmeester hield buiten voor de ge sloten deur de wacht. Hoe gaat het meneer Blunn he denavond?" vroeg hij. „Hij is een beetje beter, geloof ik, meneer", antwoordde de man. „Zou hij mij misschien willen ont vangen?" Ik zou hem liever niet willen sto ren, meneer. Hij heeft de deur geslo ten en schijnt nu heel rustig te zijn". Blijf je hier den ganschen nacht zitten?" Meneer Blunn geeft mij tien dol- lors per nacht, om hier te blijven zitten voor het geval, dal' hij mij noodig mocht hebben. De eerste hof Film*Varia Als u een filmstudio bezat De veronderstelling is misschien een beetje vreemdsoortig, maar laten we het geval eens, in -al zijn onmogelijkheid, aannemen. Als u een filmstudio bezat.... ddh zoudit u eigenaar zijn van een gebouw met tien verdiepingen, 500 kamers bevat te,ntle en in elk van fee kamers zou een moord gepleegd kunnen, worden, zonder dat de slachtoffers buiten gehoord zou den worden, hoe hard ze ook gilden. Want de hoeveelheid geluidwerend materiaal in een studio is voldoende voor 500 kamers Wanneer u vredelievender oogmerken heeftals u een filmstudio bezat, zoudt u een privé-stadj© kunnen bouwen van 180 huizen, elk bevattende vijf kamers, of u zoudt een school kunnen doen oprichten in niet minder d'an 45 gemeenten. Een dorp met 4000 inwoners, zou door u heel gemakkelijk van electrioiteit kunnen wor den voorzien. Zoo zouden we kunnen doorgaan. Het aantal mogelijkheden is even groot als fantastisch. En daarbij moet niet vergeten worden, dat u nog slechts één studio bezit, terwijl de groote Amerikaansche maatschappijen er meestal wel meer dan een dozijn hebben. lederen keer, dat een leek een be zoek aan Hollywood brengt en kans krijgt om een filmstudio te zien, hoort men do vreemdste opmerkingen- 03 zeer verwon derde uitroepen. Want een filmstudie -if een wereldje apart. Niet alleen, omdat zij van de buitenwereld' is afgesloten, maar omdat de materialen, die hoodig zijin, voordat een film ten einde is, zoo ge varieerd en eigenaardig zijn. Artisten en scenario's zijn natuurlijk onmisbaar voor het maken van een film, maar timmerhout, lijm, kalk, spijkers, films, verf, zijden cn wollen stoffen, lak, papier, metalen en duizenderlei andere dingen niet minder. Als u een van de Metro Golidwyn Mayer studio's bezat, zoudt u aan het hoofd staan van een warenhuis, met een voortdurende waarde van 250.000 gulden aan artikelen, in een hoeveelheid, toerei kend voor een gemeente van 20000 zielen. Naast de meest verschillende artikelen die een kwart-ton waard zijn, zoudt u echter ook zoo'n heel stadje in gevallen van nood kunnen helpen aan. tal van ma chinerieé'n, kokend water bij duizendten liters tegelijk, aspirines, verbandmiddelen en alles, wat bij eerste" hulp bij ongeluk ken te pas komt, koffie, suiker, vet, naal den, garens, broekskno-open en allerlei andere schoon© zaken, die ieder oogenblik van den diag noodig kunnen zijn. In normale omstandigheden zou de tele- foon-afdeeliog van. uw studio veel drukker zijn dan die van een Nederlands,che stad van 25000 inwoners, want daar zullen vermoedelijk wel geen 70000 gesprekken per maand gevoerd' worden. De hoeveelheid celluloid', die gebruikt wordt voor de jaarlijksche filmproductie is voor één studio moeilijk te berekenen, maar bet zal waarschijnlijk een tiend® deel zijin van circa 30 millioen meter filmband, de hoeveelheid', die gemiddeld' per jaar in de Metro-studio 'b gebruikt wordt. En de 24000 liter verf, d'ie men ieder jaar meester heeft een ander aangesteld om voor een paar van mijn hutten te zorgen. Gelukkig ben ik er aan ge wend in een stoel fe slapen". „Goeden nacht," zeide Grant. „Goeden nacht, meneer." Grant ging naar zijn eigen hut, ver wisselde zijn schoenen voor donker gekleurde met rubberzolen, zijn avond costuum voor een blauwe serge jas, tot den hals toe dichtgeknoopt, stak een automatisch pistool in den zak en kwam langs een omweg' weer op het dek. Het was nu bijna midder nacht en er waren maar weinig men- schen meer te zien. Hij trok' een stoel heel dicht bij de door glas: afgeslo ten ruimte voor Blunn's suite en wachtte, tot allen waren verdwenen en hij geheel alleen was. Toen stond hij op, opende de schuifde-ur, waar van hij den sleutel had en bevond zich in de kleine afgesloten ruimte. De deur, welke naar de eerste feamet leidde, stond op een haakje. Er was geen geluid te hooren, ofschoon er een licht brandde. Zacht lichtte hij het haakje op en gluurde naar bin nen. Dit vertrek was blijkbaar de zit kamer der suite en voor het oogen blik onbewoond. Hij ging binnen en luisterde. Tegenover hem was er nog een deur, ook op een haakje, dienaar 'de slaapkamer leidde, waaruit een Mr. P. J, TROELSTRA. noodig beeft, zoiu memig verfhandelaar doen verlangen naar een dergelijke klan- disie. Op het photografisch afdrukpapier, cnait gebruikt wordt tot het vervaardigen van scène-foto's der films, zou men die por tretten van alle inwoners van een stad met een millioen inwoners kunnen afdruk ken en dan zijn daarbij nog niet gerekend de tienduizenden foto's der sterren, die over de heele wereld' verspreid wordan. Het aantal requisieten bedraagt ieder jaar circa 11000. Saul Clark, bet hoofd van de requisieteia-afdceling der Metro Goldwyn, vertelt, dbt 90 percent van de "dingSp, die noodig zijn voor d© décors en de ranikraïHg'kaJt^fiffi™ b""10" ,24 uur geleverd moeten. het (natuurlijk niet mag voorkomeu>s£i^ door het ontbreken vain een schilderij, een* bepaald soort tafel, oen vaas of wat dan ook, de productie wordt belemmerd. Het maken van een film is ongeveer hetzelfde als het leggen van mozaïek. De onderdeelen op zichzelf beteekemen niets, doch zij krijgen huiu waarde in het ensemble. Het levenlooze materiaal be zorgt vaak heel wat meer last dan het levende, in casu acteurs en actrices. En als men eons bedenkt, hoeveel werk ge daan moot worden om eein requisiet o.i.d. le krijgen, die door drie kwart van heit publiek niet oeafs wordt opgemerkt, dan zal men begrijpen, dat de organisatie van dit onderdeel van het filmbedrijf do zorg voor het levenlooze materiaal, even be knigrijk als interessant is. Want do films hebben meer noodig dan artisten, regisseurs, technici en cameramen! Voor de VrouW Het menu ven de week. Zondag: Vermicellisoeproastbief, Brusselsch lof, aardappelen, fruit. Maandag: Saucijsjes, bloemkool, aard appelen; rijstebrij. Dinsdag: Rundergehakt, raapstelen, aardappelen, griesmeel met gestoofde pruimen. Woensdag: Biefstuk, zoete appeltjes, aardappelen; broodpudding. Dondendhg: Haché, rijst, aardappelen; miaizena-pap. zwakke lichtglans scheen. Hij nader de onhoorbaar. Er was geen geluid te hooren, zelfs niet de ademhaling van een slapende. Een oogenblik bleef hij staan, verwonderd over de diepe stilte, en toen lichtte hij lang zaam en met de uiterste behoedzaam heid het haakje op en duwde de deur voorzichtig open. Eindelijk was de opening groot genoeg om zijn hoofd door te laten. Hij keek rond en greep zich toen aan de deur vast. Het bed was leeg hoewel in wanorde. Cor nelius Blunn zat op een stoel voor een ronde tafel, voorovergebogen, met het hoofd op de handen. Hij droeg een dikke jas over zijn pyama's en was blijkbaar in een buitengewoon diepen slaap verzonken. Zijn linker hand lag over de tafel en zijn vin gers klemden zich om het einde van een ketting met eenige sleutels er aan. Een eindje verder stond een kist je van een dof geel metaal. De tijd verliep, Grant kon zijn eigen hart haast voelen kloppen. Hij ging de kamer in, deed de deur weer op het haakje en naderde de stille ge daante. Toen hij zich over haarboog, zag hij iets vreeselijks. Hij vergat voor ■een oogenblik het doel van zijn on derzoek vergat, dat het geheim tot redding der wereld daar in zijn bereik was. Hij bukte zich, om in Vrijdag. Gestoofde poon (zie onder recepten), worteltjes, aardappelen; kar nemelk met gort. Zaterdag; Panvisch; varkenslapjes, stamppot van aardappelen en raapstelen. RECEPTEN. Gestoofde roode poon. Benoodigd': 2 a 3 groote poonen, wat peper en zout, 3 eetlepels tarwebloem, 2 uien, 4 theekopjes bouillon van water met 2 Maggi-blokjes, peterselie, 1 ei, 1 theekopje slaolie. Maa'k de visschen op de gewone wijze schoon of laat dit idioten, wasch ze, wrijf ze dan in met zout en peper, baal ze dloor d© bloem em bak ze in de heete slaolie rondom mooi bruin. Breng de visschen dan over op een platten, vuurvasten scho- f^^*Jjg«fig£nipperdie uien in de achter gebleven heete^NÏ*S ,er bouillon bij cn de takjes pcte7^e 011 laat At mengsel zacht doorkoken. Zeef dan de saus en giet"z?S£^r ,ue visschen. Zet den schotel toegedekt rïtC oven en laat de visch daar nog 15 a minuten gaar stoven. Klop het ei, meng er een paar Iepels van d© saus uit tien schotel door en roer dan dit mengsel voorzichtig door db saus die bij de viscb is achtergebleven. Goulascfi van kabeljauw. Benoodigd'1 ikabeljauw (of 2 schel- visscheo), 2 uien, 4 eetlepels boter, 1 ei, wat citroensap, 2 theekopjes melk, 1 theelepeltje paprika (d.i. Hongaarsch© pe per in poedervorm), zout, peper en wat bloem. Maak d© visschen schoon, snijd' ze in niet te groote mooten, wasch zo en wrijf ze in met zout en peper. I Smelt de boter en laat er de gesnipper de uien in gaar smoren, zonder ze bruin te laten kleunen. Roer er vervolgens de paprika door en een weinig citroensap. Leg hierin de mooten visdh en laat ze er gedurendb een Kalf uur in gaar smoren; af ©n toe een lepel melk bijvoegend. Doe er op het laatste oogenblik een ga- klopt ei bij en bind de saus nog met walt bloem. hef doode gelaat fe zien. Al zijnzelf- beheerschittg verliet hem. Hij uitte een gesmoorden kreet. Het wasvree- selijk zoo in het gelaat van eendoodö fe staren. Doch hij herstelde zich' weldra weer. Die kreet, begreep hij, was haast noodlottig geweest. De hof meester daarbuiten had hem gehoord. Er werd hard op de deur geklopt. Hij lette er niet op. Het kloppen hield aan. Toen deed Grant een uiterste poging. Hij greep de reeds verstijfde vingers en trok den ketting er uifj, knoopte het andere eind uit den gor del onder de pyamabuis los, stak hef in zijn zak en nam het kistje op. Mef voorzichtige stappen sloop hij weg, maakte het haakje los en deed het weer op de deur, ging de zitkamer door, bereikte de door glas afgeslo ten ruimte van het dek, kwam van daar op hef hoofddek en ging wan kelend verder. Een oogenblik bleef hij in den wind staan om zich te her stellen. De boot maakte ongeveer dertig knoopen per uur door een on stuimige zee, die kleine stralen van schuim op het dek wierp. Grant voel de de frissche zeelucht in zijn ge laat en was in een oogenblik zich zelf weer. Hij liep om den boeg heen, ging aan de andere zijde de trap af en snelde naar Lord Veovil's suite. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1