Meisjes Parlementaria. Uit den Westhoek. Stadsnieuws Kunst Binnenland HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Vrijwel allen die reizen, hebben de zer dagen, zooals dat in het soldaten- jargon heet, hartgrondig „gekankerd" over het nieuwe spoorboekje, dat de Ned. Spoorwegen, ten gerieve van hen, die gebruik zullen maken van den zomerdienst, in den handel hebben gebracht En met reden. Want het boekje is allesbehalve duidelijk. De druk is klein (men zie de pagina voor het verkeer tusschen Den Haag en Rotterdam b.v.), naast de cijfers staan allerlei teekens, die een ernstige bestudeering vragen al vorens zij zich laten begrijpen, het zoeken naar aansluiting van deneenen trein op den anderen maakt een jacht op moeilijk te vinden pagina's nood zakelijk Kortom het boekje wijkt in allerlei opzichten af van de boek jes, die we nu al jaren achtereen in handen kregen. Na eenigen tijd is iedereen in den gewijzigden reisgids evengoed thuis als in den, reeds jarenlang gebruikelij- ken, zal men opmerken. Deze opmerking is natuurlijk juist. De mensch went nu eenmaal aan alles. Maar desondanks is het ons niet duidelijk, waarom de nieuwe reisgids van samenstelling moest veranderen. Een nieuwigheid kan, niettegen staande een vreemd karakter, soms dadelijk haar voordeelen op het ver laten systeem demonstreeren. Het nieuwe spoorboekje doet dit echter niet. Zal dit ook in de toekomst niet doen. En daarom: leve het oude! de wet gestelde eischen. De voorzit ter zegt, dat de L. O.-wet den school besturen de gelegenheid biedt de gel den aan te vragen. Intusschen zijn over dit punt voortdurend kwesties aanhangig. De heer J. A. Dominicus wijst er op dat het advies van den Inspecteur van het L. O. gunstig luidt en beroept zich op de uitspraken van de Kroon. Spr. kan zich niet ver eenigen met het voorstel van B. en W. De heer Lindenbergh zegt, dat het wel onaangenaam aandoet dit punt te moeten behandelen, omdat het ver zoek op onbillijkheden berust. Spr. had gehoopt, dat de voorzitter zijn invloed zou hebben laten gelden, om dit verzoek buiten behandeling te la ten. Spr. meent, dat het tot de taak der gemeenteraden gerekend mag wor den om voor onbillijkheden te wa ken. Daar op de O. L. school derge lijke benoodigdheden geleidelijk wor den aangeschaft, zou hij inwilliging van het verzoek een bevoorrechting noemen. De voorzitter zegt, dat in het college van B. en W. ter zake geen eenstemmigheid heerscht. Spr. ver klaart zich voor inwilliging van het verzoek, omdat hij meent, dat de raad zich moet onderwerpen aan de uit spraken der Kroon. De heer Linden bergh meent, dat de voorzitter niet temin de onbillijkheid hiervan erkent. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen, die der heeren Lindenbergh en Hoogesteger. De heer A. Dominicus houdt zich buiten stem ming. Het verzoek wordt hierdoor ge acht te zijn ingewilligd. Eveneens wordt besloten op een daartoe strek kende aanvraag van genoemd school bestuur een voorschot van f980,64 te verleenen op de vergoeding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1930. Het vermenigvuldigingscïjfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting dienst 1930—1931 wordt nader bepaald op 1. Bij de behandeling van de begroo- tingswijzigingen 1929 en 1930 wordt door den heer A. Dominicus B. en W. in overweging gegeven de ijzeren punten van het hek voor het gemeen tehuis te doen afzagen. Spr. doet daar toe een voorstel. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Hoogesteger en A. Domi nicus. B. en W. zullen echter overwe gen of een andere wijze van verwij deren van deze ijzeren punten aan beveling verdient. De beide begroo tingen worden daarna overeenkomstig overgelegd ontwerp-besluit gewijzigd. Aangeboden wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst '29. Als leden van de commissie voor het nazien dezer rekening worden aange wezen de heeren A. Dominicus, J. Smits en P. J. J. Dekker. Met alge- meene stemmen wordt besloten een jaarlijksche bijdrage van f6,te ver leenen aan het Comité ter bestudee- rïng en bestrijding der iepenziekte. Bij het punt „voorkomende zaken" vestigt de heer Smits de aandacht op het wegwaaien van papier van de vuilniskar, op de vermindering van het aantal tramtreinen op de lijn We- meldinge-Goes met ingang van 15 Mei a.s. en op de wenschelijkheid om bij de invoering van den zomertijd daar mede mede te gaan. De voorz. zegt, omtrent beide eerstgenoemde punten overweging toe en deelt mede naar aanleiding van de opmerking over den zomertijd, dat de gemeente zich of ficieel hiernaar regelt. Ter wille van de arbeidersbevolking wordt echter de school op den gewonen tijd gehou den. De heer Smits wijst in dit ver band op de te verwachten moeilijk heden bij invoering der wet op de verplichte winkelsluiting. PROVINCIALE SNIPPERS. Maandagmorgen geraakte de auto van den heer L. uit Wcmeldinge, die bestuurd werd door diens zoon, in een sloot aan de Hillewerveweg te Kapelle. De schade beperkte zich tot het materiaal. Tot voorzitter van de muziek ver- eenigïng „Euterpe" te Heinkenszand is benoemd de heer A. Simonse Bz. In Heinkenszand koestert men plannen den 50sten verjaardag der Koningin feestelijk te vieren. In de vergadering, die gehouden is om de feestviering te bespreken, bleek, dat een Koninginne-dag wel kans van sla gen zal hebben. Maandag 9 Juni (2e Pinkster dag) zullen te Hansweert 4 a 500 Belgen aan wal stappen en vandaar naar het station Vlake wandelen. Van Vlake wordt per trein gereisd naar Goes, om aldaar deel te nemen aan de groote sport-wedstrijden. Bij de ze gelegenheid zal ook de Kon. Ant- werpsche Fanfare tegenwoordig zijn en zullen tijdens de marsch van Hans- weert naar Vlake enkele muzieknum mers worden gespeeld. Met ingang van 15 Mei a.s. zal de gemeente-secretarie te Schore voor het publiek geopend zijn op ïederen werkdag van des morgens half tien tot des namiddags half één en het kantoor van den gemeente-ontvanger op Zaterdag van des voormiddags half elf tot des namiddags half één. Maandagavond speelde in het café „Ruimzicht" te Schore de bil jartclub van Schore tegen die van Kwadendamme. Uitslag 726—624 in het voordeel van Kwadendamme. De hoogste serie (22 punten) werd ge maakt door P. Bruijnzeel te Schore. Maandag hield de postduiven- vereeniging „De Blauwe Doffer" te Schore een wedvlucht vanuit Noyon (Fr.). Afstand 220 K.M. Te 7 45 m. werden de duiven losgelaten, met Westenwind. De aankomst der eerste duif vond te 10 u. 33 m. 23 s. plaats. In concours waren 104 duiven. De uitslag is: le en 5e pr. J. Meijer te Kruiningen; 2e pr. W. Rijn te Schore; 3e pr. A. Verhage te Kruiningen; 4e pr. J. P. Theenaart te Hansweert; 6e pr. A. de Clercq te Hansweert; 7e en 8e pr. A. Krombeen te Hans weert; 9e pr. F. Modde te Hans weert; 10e pr. Gebrs. Smallegange te Schore. Van Rijkswege worden momen teel grondboringen gedaan langs hef kanaal door Zuid-Beveland. Naar men mededeelt staat zulks in verband met een eventueele verbreeding van ge noemd kanaal. De hulpkommies J. Zuijdweg Mzn. te Schore slaagde voor het exa men kommies bij 's Rijks directe be lastingen. Tot hoof d eener openbare school te Dordrecht is benoemd de heer J. Hage, hoofd eener school uit Yer- seke. De Eerste Kamer heeft gisteren aangenomen het wetsontwerp tot wij ziging der wet van 21 Maart 1917, aangaande de toezegging van een ren teloos voorschot aan de N.V. Wa terleiding Mij. Tholen te Tholen. In de Dinsdag 17 Juni te Hulst te houden algemeene vergadering der Z. L. M. zal de heer Th. J. Mans- holt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen land- bouw-voorlichtïngsdienst te 's Graven- hage behandelen de beteekenis van het onderhandelingstarief. Ds. B. Dijkstra te Harich, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke. De gymn.-vereeniging „Olym- pia" te Kapelle zal 12 Juli haar 20- jarig bestaan vieren. De Zeeuwsch- Brabantsche turnkring verleent mede werking aan de herdenking. In Kapelle vergaderde de ver- eeniging van oud-leerlingen van de tuinbouwcursussen. Blijkens het ver slag van den secretaris kenmerkte hef afgeloopen jaar zich door actief mede leven der leden. In 1929 bedroegen de ontvangsten f 123,99; de uitgaven f 104,92. De aftredende bestuursleden de heeren W. Glas, W. de Groene, Mart. Baaijens Pz. werden herkozen. Er is geen deugdelijker mid del voor hef verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Na bespreking van de in Sept. te hou den tuinbouwtentoonstelling besloot de vergadering op 22 Mei een excur sie te ondernemen naar de Antwerp- sche wereld-tentoonstelling. De zomertijd. De klok een uur vooruit. Hedennacht gaat de Zomertijd in. Men zal er goed aan doen, alvorens zich ter ruste te begeven, de klokken vanavond een uur vooruit te zétten. Louis Heymans bij Wisse. Expositie van schilderijen,- pastels, etsen, litho's en houtsneden. Deze tweede expositie in den kunst handel Wisse leidt door sommige on derwerpen tot een vergelijking met de eerste. De Middelburgsche schil der Louis Heymans telt onder zijn doeken n.l. eenige waarnemingen te Brugge, de stad, die de Vlaamsche schilder Albert Goethals ons, enkele weken geleden nog slechts, op wel zeer ontroerende en pakkende wijze heeft doen kennen. Vergelijken bij beoordeelen is niet altijd gemotiveerd, soms ook niet eerlijk. Maaront kom er als recensent maar eens aan, als twee kunstenaars zich op hetzelf de gegeven hebben uitgeleef d, en hun visie enkele weken na elkaar ter be oordeeling voorzetten. De vergelijking hier van Brugge valt in het nadeel van Heymans uit. Goethals bracht Brugge in forsche lijnen, bijna altijd litterair, zijn doeken waren omgeven van de sproke der oude stad. Hey mans penseelde hoekjes in Brugge te onvast en te veel op het uiterlijk. Dus zonder het hart van het bijna onwezenlijke stadje te benaderen. Door zijn indrukken van Brugge heeft de Middelburgsche schilder ons niet veel geopenbaard. Veel beter komt zijn snelle ontroe ring tot uiting in zijn waarneming van de Tower-bridge in Londen, die in een stille, bijna Veersche sfeer, oprijst. Het was een waagstuk van den schilder in deze stemmingsvolle, wa zige weergave het contrast van hef kanon op den voorgrond te gebrui ken, omdat het hoofdmotief daardoor eerst op de tweede plaats de aandacht krijgt, welke het ten volle verdient. Na de Tower-bridge is van de „landschappen" wel het haventje met de huizen het belangrijkst. In het laatste werkte de schilder met een toets, die los en enthousiast aandoet. Het best vinden we Heymans ech ter in zijn stillevens, en dan vooral in zijn bloemstukken met entourage, in het zonlicht. Deze doekjes zijn zoo blij en innig gepenseeld, dat men er zich aan laven kan. Van een oorspronkelijke en kleur- gevcelige visie getuigt ook het doek met de pop en teddy-beer op een di van. In kleur zijn daar zeer te waar- deeren contrasten bereikt. Behalve schilderijen en pastels treft men ter expositie een aantal etsen, li tho's en houtsneden, waarvan de et sen ongetwijfeld de beste zijn. Het geheel is een tentoonstelling, die weliswaar niet fel zal ontroeren, doch die in velerlei opzicht de aan dacht verdient. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 1 drachtige zeug, 6 loop varkens en 30 biggen. EERSTE KAMER. De Senaat heeft gisteren de elf hoofdstukken der Indische begrooting zonder stemming goedgekeurd. De so ciaal-democratische fractie verzocht aanteekening, dat zij geacht werd er tegen gestemd te hebben. Zoo ook de heer Van Embden voor de vrïjz.- democratische fractie wat betreft de hoofdstukken Oorlog en Marine. TWEEDE KAMER. De behandeling van de herziening der gemeentewet is gisteren voortge zet, nadat de Kamer den heer Troel stra herdacht had. De Kamer bepaalde dat gemeente raden voortaan over verschillende on derwerpen in comité-generaal zullen mogen beraadslagen. Verboden is dit echter over: toelating van nieuwe le den; invoering, wijziging of afschaf fing van plaatselijke belastingen en het aanleggen en opheffen van in richtingen van openbaar nut. Een bepaling is'gemaakt voor raads leden die de vergaderingen versto ren. Denzulken kan op voorstel van den burgemeester door den raad eerst voor eenmaal en bij recidive voor ten hoogste vijf vergaderingen de toegang tot de raadszaal ontzegd worden. Bij aanneming van zulk een voorstel moet de gestrafte de vergadering terstond verlaten; bij weigerachtigheid wordt hij verwijderd. Het wetsontwerp bepaalt verder, dat een burgemeester in gemeente(n), waar hij niet woont, ten minste twee maal (tot dusver eenmaal) per week voor de inwoners te spreken moet zijn. Volgens de nieuwe wet zal de bur gemeester de gemeente bij alle rechts handelingen, welke voor haar moeten gedaan worden, vertegenwoordigen. De burgemeester kan deze vertegen woordiging aan een door hem aange wezen gemachtigde opdragen. Een belangrijke tentoonstelling. Expositie op muziekgebied; een belangrijk concert. Men schrijft ons uit Den Haag: Deze maand is in museum „Scheur leer" te Den Haag geopend de ten toonstelling van de muziekvereeniging „Cecilia", ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. Deze tentoonstelling kan als de belangrijkste beschouwd worden, die de laatste jaren in Ne derland gehouden zijn en volle be langstelling waard. Allereerst wordt door middel van oude affiches een overzicht gegeven van alle concerten die „Cecilia" gegeven heeft. Steeds traden beroemde solisten op. Te Parijs werd in 1878 de eerste prijs behaald voor prima vista zang. Het jaar daarop wist de vereeniging de gouden medaille te verwerven die door Willem III beschikbaar gesteld was. Thans bood H. M. de Koningin aan „Cecilia" het .witte mobilisatie- kruis aan, terwijl het bestuur vereerd werd met de Oranje-Nassau-orde. Een speciale afdeeling is gewijd aan de resp. dirigenten, onder wie Richard Hol de voornaamste plaats inneemt. Verschillende partituren van hem in oorspronkelijk handschrift zijn aan wezig. Een zeer mooie afdeeling is die, waar schilderijen en plastiek tentoon gesteld zijn, betrekking hebbende op de muziek. Hier komt voor een Grïeksch beeld, dateerend van 150 j. voor Christus, voorstellende een zit tende Ceciliaansche zingende en spe lende vrouw. Voorts een Grieksche vaas een z.g.n. Kylix dateerend van 460 j. voor Christus, waarop een zangles is afgebeeld. Deze vaas is het eenige exemplaar dat van dit soort kunst in Europa gevonden wordt. Een interessante afdeeling is ook de zang in caricatuur. Hierbij vallen voortreffelijke staaltjes van karakter- teekenïng te bewonderen. Tevens is hier een fraaie collectie Japansche platen bijeengebracht. De laatste afdeeling is gewijd aan de schutspatrones van de vereeniging, de heilige Cecilia. Hier is bijeenge bracht een verzameling schilderijen van buitengewoon hooge waarde. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdag een bezoek aan de tentoon stelling. Ter gelegenheid van het eeuwfeest werd Zaterdagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een gala-concert gegeven. Het programma vermeldde „die Hohe Messe in Zl. Moll" van J. S. Bach. De uitvoering van dit geweldige kunstwerk is een speciale vermelding overwaard. Als solisten waren ge- engageerd Jo Vincent, sopraan, Theo dora Versteegh, alt, Louis van Tul der, tenor, Thom Denijs, bas. Mede werking werd verder verleend door het dameskoor van Toonkunst en het residentie-orkest. Het geheel stond on der leiding van „Cecilia's" dirigent, Henk van den Berg. Deze uitvoering was tot in de puntjes verzorgd. De solo's werden op meesterlijke wijze door de solisten vertolkt. Met name blonken Jo Vincent en Louis van Tul der uit. Ook het koor zong uitste kend. De uitspraak van de Latijnsche tekst was te prijzen. Met het geven van Bach's „Hohe Messe" heeft „Ce cilia" een daad gedaan, die ongetwij feld als een belangrijke gebeurtenis in de muziekwereld beschouwd mag worden. Bijz. vrijw. landstorm. National© schietwedstrijd]. Door de Nationale Landstormcommis-' sie is voor den Bijzonderen Vrijwilligön Landstorm een Nationale Schietwedstrijd uitgeschreven, die vam Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei a.s. zal wor den gehouden op de banen aan den Waals- dorperweg te Den Haag. Uit alle deelen van het land1 zullen de beste schutters van den B.V.L. naar Den Haag trekken, om zich met elkaar te meten. Dinsdag 20 Mei komen de afdee- lingen Friesland, Vollenhove, Monden der Maas, Zuid-Holland-West, Rotter dam, Gouda, Nieuwe Hollandsche Wa terlinie; Woensdag 21 Mei: Groningen, Zeeland, Veluwe, De Veluwzoom, Stel ling van Amsterdam en Dordrecht; Don derdag 22 Mei. Limburg, De IJssel, Ken- nemerland, West-Brabant, en Alkmaar; Vrijdag 23 Mei ten slotte; Twente, Drenthe en De Meijerij. Kinderen van een R. K. moeder. De bekende voogdij-quaestie. Op de vragen van het Tweed© Kamer lid den heer Wijnkoop, betreffende het nemen van maatregelen tot beëindiging der voogdij over de drie kinderen eener R.-K. moeder, waarover bij de Justitie- begrooting voor 1930 is gehandeld, heeft de minister van Justitie geantwoord1; De voogdij over de drie minderjarige kinderen berust nog steeds bij de voogdes, benoemd toen (in. 1923) de moeder uit de voogdij werd ontzet. De kinderen verblijven niet in een klooster. De bestendiging van den tegenwoordi- gen toestand de qualificatie waarvan de minister uiteraard voor rekening Iaat van den steller der vragen steunt op een uitspraak van de door de wet tot beslissing geroepen rechterlijke macht, in drie instanties in denzelfden zin gegeven. Van den minister 'kan ten deze eenige be moeiing niet worden verwacht. Een klacht. Laster of smaadschrift. De heer P. J. F. Kloppenburg, vroeger bankier, thans zonder beroep, in Den Haag, heeft bij den officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam een kladht ingediend tegen F. H. J. Holdert, wo nende le Parijs, of voor zoover tocdig te gen andere voor den inhoud van het blad verantwoordelijke directeuren, redacteu ren, uitgevers en/of drukkers van het dag blad De Telegraaf, terzake van laster, althans smaadschrift, althans eenvoudige beleediging, naar aanleiding van een in het ochtendblad' van De Telegraaf van 5 Maart 1.1. geplaatst artikel onder het hoofd: Drie a vier ton verduisterd?, met als ondertitel; Praktijken van een bankier. Een olie-gokje. Door de olie in dien put. Twee Bussumsche families, die een kaartclubje vormden, wilden wel eens een grooter gokje maken. Een der vrien den zei in een oliecombinatie te zitten, waarmede groote winsten te behalen wa ren. Hij wist den ander over te halen om met f 13.000 deel te nemen. Het contract van drie handt eek en ingen met klinkende namen voorzien, werd overgelegd' en in goed vertrouwen de f 13.000 gestort. De geldschieter kwam achteraf op het idee om eens te informeeren en nu bleek dat de stellers van de z.g. handteékenimgen van niets wisten. De oliespecuiamt, ter verantwoording geroepen, gaf onmiddel lijk toe, dat de heel» affaire gefingeerd was. Van de f 13.400 was reeds f 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en op last van de jjustqie is de oplichter heden naar Amsterdam overgebracht. Mr. P. J. Troelstra. f In den ouderdom van 70 jaar is Maan dagavond' om halfelf te Scheveningen over leden het oud-Tweede Kamerlid mr. P. J. Troelstra, stichter en eerste leider dier Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij. Pieter Jelles Troelstra werd 20 April 1860 te Leeuwarden geboren. Hij stu deerde aan de Universiteit te Groningen in de rechten en promoveerde aldaar in 1888 tot doctor in de rechtswetenschap. Hij vestigde zich vervolgens ais advocaat en procureur te Leeuwarden. Reeds spoe dig gevoelde hij zich tot de socialistische beweging aangetrokken eu sprak op 15 Augustus 1890 op de groote Kiesrecht- meeting te Heerenveen openlijk zijn soci aal-democratische gevoelens uit, waarna hij zich datzelfdie jaar aansloot bij dein Sociaal-Democratischen Bond. AI aan stonds geraakte hij in feilen primcipieelen strijd met dén toenmaligen leider der be weging, Domela Nieuwemhuis. In 1892 werd hij redacteur van de Sneeker Cou rant, die in 1893 werd1 voortgezet onder den titel De Nieuwe Tijd, in welker redactie ook de heer F. v. d. Goes zitting nam. In 1894 trad hij uit den Sociaal-De mocratischen Bond en richtte met die hee ren v. Kol, Schaper, v. d. Goes, H. Po lak, Vliegen en eenige anderen (die z.g. twaalf apostelen) een manifest „aan de sociaal-democraten in Nederland", om een nieuwe sociaal-democratische partij te vormen, die 26 Augustus 1894 in hotel De Atlas te Zwolle werd opgericht. Inmiddels was Troelstra verhuisd naar Amsterdam, waarna hij in 1893 zich had gevestigd als advocaat te Utrecht, waar hij De Baanbreker had opgericht, idlie zich

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2