DIPLOMATEN W eteDScbappenJ NT. 86 dagboekblaadjes. Maandag 12 Mei 1950 117 Jaargang. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE g COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf I al af A .t na T A T '1 Tfl M A O A A - A A rt-"J r Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ProVincienieuWs Raad van Hoedekenskerke. Geen tweede postbestelling in wijk C; een voorstel omtrent het havengeld. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Hoede kenskerke was D. de Regt zonder kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde mede dat door Ged. Staten was verdaagd tot 1 Juli 1930 de goed keuring op de gemeente-begrooting 1930, als mede dat afwijzend was be schikt op het verzoek van het ge meentebestuur tot verkrijging vaneen tweede postbestelling voor de wijk C. Goedgekeurd werd een door het bur gerlijk armbestuur voorgestelde af- en overschrijving op de begrooting van 1929. Afwijzend werd beschikt opeen verzoek van C. Bal om ontslag van het betalen van schoolgeld, terwijl de aanslag schoolgeld J. Vroonland van de 5de naar de 4de klasse werd te ruggebracht, zulks in verband met zijn verminderde aanslag in de rijksinkom stenbelasting. De gemeentebegrooting 1929 werd gewijzigd en er werd zulks op verzoek van Ged. Staten, een klei ne wijziging gebracht in de gemeen tebegrooting 1930. De raad stond de noodige gelden toe voor inwendige verbouwing van de dokterswoning. Be sloten werd geen subsidie te verlee- nen voor de kosten verbonden aan de bestrijding van de iepenziekte. De raad was van meening dat de kosten daaraan verbonden, door particulieren directe belanghebbenden dienen te worden opgebracht. De heer Johs. Boone besprak onder meer de wen schelïjkheid om voor het vervolg de aangevoerde mest aan de haven per 1000 K.G. havengeld te doen Betalen en niet zooals tot dusver geschied per voer. De voorzitter zeïde bespre king in B. en W. toe. De bruggen over het kanaal naar Gent. De inrichting en bediening. Op vragen van het Tweede Kamer lid Drop: 1. Is het waar, dat sedert Augustus 1928 verschillende lichamen, met na me de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Terneuzen, de Nederland- sche Vereenïging van Fabrieksarbei ders, de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij, de Algemeene Ne derlandsche Wielrijdersbond en de Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub, de R.-K. Middenstandsver- eeniging De Hanze, te Sas van Gent, en de gemeentebesturen van Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe, ver betering van de inrichting'en de be diening der bruggen over het kanaal naar Gent, speciaal de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent, hebben ge vraagd'? 2. Is naar aanleiding van de ter kennis gebrachte bezwaren, ontleend aan de belangen van het verkeer, een onderzoek ingesteld en tot welke con clusies heeft dat onderzoek geleid? 98 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Men zou er toe komen van dien man te houden", merkte Grant aan. „En toch geloof ik, dat u gelijk hebt. Indien alles waar is, wat wij vermoe den van zijn intriges in Amerika, is hij een vreeselijk mensch. Ik hoop, dat Lady Susan het goed maakt. Ik heb haar nog niet gezien." „Zij speelt dektennis op het voor dek", antwoordde haar vader. „Een prettig spel, maar een beetje ver moeiend voor dit warme weer. Lu- trecht en zijn getrouwe schildknaap Von Diss spelen écarté in de rook kamer. Wist je, Slattery, dat Von Diss een der Duitsche afgevaardig den zou zijn?" „Ik had er geen vermoeden van", antwoordde Grant haastig en volko men naar waarheid. „Ik ontmoette de prinses in Bond- 3. Is het waar, dat geen der in vraag 1 genoemde lichamen eenig be richt op de ingebrachte bezwaren heeft ontvangen, en, zoo ja, waarom niet? 4. Indien den verschillenden be langhebbenden wel bericht gezonden is, wat was daarvan dan de inhoud? 5. Is de minister in elk geval be reid ten spoedigste maatregelen te treffen, die de telkens voorkomende grcote stagnatie voor voetgangers en voertuigen als gevolg van het open gaan van de bedoelde bruggen kun nen verminderen of voorkomen? heeft de minister van waterstaat geantwoord Vraag 1. Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord. Vraag 2. Voor beantwoording van deze vraag moge worden verwezen naar hetgeen over deze aangelegenheid is medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot vaststelling van het IXde hoofdstuk van de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930. Vraag 3. Ook deze vraag wordt be vestigend beantwoord. Aangezien ter zake nog geen beslissing kan worden genomen, kon aan de bedoelde licha men geen mededeeling worden gedaan. Vraag 4. In verband met het ant woord op vraag 3 komt deze vraag te vervallen. Vraag 5. Een bereidverklaring, als in deze vraag bedoeld, kan op het oogenblik niet worden gegeven. Zoo lang niet tot electrische beweging kan worden overgegaan, kan geen andere maatregel de verwachte verbetering in den toestand brengen. De onderge teekende is te dezer zake nog in over leg met zijn ambtgenoot van buiten- landsche zaken. band en Tuinbouw De bieten-vlieg. Eitjes op de jonge planten met het „doorstaan" wachten. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen deelt mede, dat op dit oogenblik de bieten-vliegen allerwege bezig zijn met het afzetten harer eit jes op de jonge bietenplanten. Het is gewenscht, de bieten niet te spoedig zoogenaamd „door te slaan" Zoodra dit geschied is, zijn de vlie gen genoodzaakt hare eitjes op de dan overgebleven plantjes te leggen; deze plantjes worden dus dan veel zwaarder bezet met eitjes dan wan neer de vliegen geheele rijen tot hare beschikking hebben. De pas uitgekomen larfjes sterven, evenals die, welke na het afschoffe len nog uit de eieren komen, wanneer de plantjes, waarop zij zich bevinden, bij het „doorslaan" worden afgeschof- feld. De bij deze bewerking te verwij deren plantjes doen dus eerst dienst als vangplant. Op velden, waar eitjes van de bïe- tenvlïeg aanwezig zijn en dat zal wel op zeer vele bietenvelden het geval zijn moet men dus met hef street den dag, voor wij uitzeilden, en zij vertelde mij, dat haar echtge noot dien avond in Londen zou aan komen. Zij zeide er niets van, dat hef was met het doel naar de Staten te gaan en evenmin, dat zij hem zou vergezellen". „Ze bewaren hun geheimen goed, die Duitschers", peinsde Lord Yeo vil. „Zij kunnen organiseeren en goed zwijgen. Nu moet ik weg en mijn ge woon uur met Arthur gaan werken, Ik geloof, dat ik nooit in mijn leven zooveel stof te verwerken had en dan nog zulke belangrijke stof". Grant liep verder en liet zich in een stoel naast de verschansing neer vallen. „Organiseeren en zwijgen!" Hij dacht een oogenblik aan Cleo's ge fluisterde woorden. Indien ze waar heid bevatten en daaraan had hij nooit getwijfeld was het gansche geheim van die ellendige binnenland- sche samenzwering, welke zooveel meer te vreezen was dan elke buïten- landsche aanval, hoe krachtig ook, bevat in twee boekjes net natuur lijk, precies en gevaarlijk natuurlijk en nog nooit zoo dicht in zijn be reik als nu. Hij begon na te denken over het veelbesproken probleem van het doel heiligt de middelen". Cor nelius. Blunn was op dit oogenblik „doorslaan" zoo lang mogelijk wach ten. Bij het later volgende „op één zet ten" moet men er op letten zooveel mogelijk de aangetaste plantjes te verwijderen, en de niet of slechts wei nig aangetaste te laten staan. [Sport, VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zondag hadden de volgende wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt: 3-0 4-0 Ajax—Go Ahaed Willem II—Blauw Wit De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: 6 3 1 2 7 12-8 5 2 2 1 6 9—12 6 2 2 2 6 12—1 6 2 2 2 6 10—10 5 1 1 3 3 4-12 Ajax Velocitas Willem II Go Ahaed Blauw Wit Een liefdadigheids voetbalwedstrijd. Gisteren had te Middelburg op hef terrein achter de Meelfabriek een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen Middelburg en een Vetera nen-elftal, welke eindigde met 141. Het muziekgezelschap „Excelsior" was den wedstrijd komen opluisteren na eerst een muzikale wandeling van de Markt naar het veld te hebben ge maakt. De opbrengst van dezen wed strijd zal worden gestort in -de kas van de Ver. tot bestrijding der t.b.c. KORFBAL. Zeeuwsche Korfbalbond. Voor de zom-er-competitie werden in de afgelóopen week de volgende wedstrijden gespeeld: V. I. O. S.Zeelandia I 0-4 Zeelandia II—D. O. ,S. 0—1 AUTOMOBILISME. Wenken voor automobilisten. Ter gelegenheid van den voet balwedstrijd Eelgië-Nedertand. De Kon. Ned. Automobiel Club heeft als antwoord op haar verzoek het bericht ontvangen, dat ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd op 18 Mei a.s. te Antwerpen de dienst van de Belgische douane-kantoren Wuestwe- sel en Putte-Stabroeck als volgt wor den uitgebreid: op Zaterdag vóór den match zullen de twee kantoren tot 9 uur des n.m. geopend zijn en op den Zondag van den wedstrijd van 6 uur v.m. tot 9 uur n.m. zonder on derbreking. Behalve van het Belgische triptiek en het internationale rijbewijs, moe ten de automobilisten en motorwielrij ders, die langs één der twee boven genoemde douane-kantoren België bin nenkomen, voorzien zijn van een spe ciaal formulier ten dienste der auto mobilisten, dat in De Auto van 14 Mei afgedrukt zal worden. Bovendien heeft de K. N. A. C. hef Nederlandsche ministerie van Financiën verzocht, waarschijnlijk hulpeloozer dan hij ooit weer zou zijn. Zou het plan, dat zich langzamerhand in zijn geest vormde, waard zijn, dat hij zich aan zulk een groot gevaar blootstelde?.... Von Diss, heel netjes en in de punt jes gekleed in een wit flanellen broek en blauwe serge jas, kwam naar Grant toe en tikte hem op den arm. Hij deed altijd, alsof hij op een goeden voet stond met den mededinger, dien hij haatte. „Ik zag u praten met onzen vriend Cornelius Blunn", zeide hij. „Zijn toe stand komt mij bedenkelijk voor. Het is toch vreeselijk zoo te lijden en dan door zulk een eenvoudige oorzaak. En onbegrijpelijk ook! Hij houdt erg veel van zeilen, en zoodra hij maar een voet zet op een groote stoomboot, is het geheel mis met hem". „Hij was heel ziek op de heenreis", merkte Grant op. „En toch was hij weer zich zelf den avond na de lan ding. Zijn speech in de Whitehall Rooms was een prachtig stuk werk". Von Diss knikte. „Hij is nog niet oud", ging hij voort, half tot zich zelf. „Hij is een sterk man. Zijn geestkracht is verbazend. Toch schijnt deze eenvoudige ziekte hem erg aan te pakken. Dezen mor gen richtte ik een onschuldig ver maatregelen te treffen om een vlotte afdoening van de grensformalïteiten bij terugkomst van de Nederlandsche automobilisten te bevorderen. Na slui tingsuur der kantoren kan echter geen invoer van goederen, andere dan de benoodigdheden voor de reis, plaats hebben. De kantoren Wernhout en Putte, die met bovengenoemde Belgische kantoren correspondeeren, sluiten na 15 Mei op 9 uur n.m. LUCHTVAART. Ongeluk met een postvliegtuig. Een postvliegtuig van de Fransche maatschappij Lafecocre is op weg van Montevideo naar Rio -de Janeiro bij dichten mist in de buurt van de kust in zee gestort. Vijf van de inzittenden, waaronder de bestuurder en de mon teur, zijn verdronken. Eén passagier wist zwemmend in veiligheid te komen. Een roemrijk Fokkervliegtuig der K L. M. Het vliegtuig, waarmede de hertogin van Bedford dezer dagen na haar snel le vlucht naar Kaapstad, te Londen is teruggekeerd, staat thans in hef hartje van Londen, n.l. op het Strand, achter Bush House, tentoongesteld en trekt zeer veel bekijks. Er mag hier misschien aan herin nerd worden, dat dit vliegtuig door de Fokker-fabrieken te Amsterdam aangebouwd, indertijd tot de vloot van de K. L. M. heeft behoord onder de registratïe-teekens H-NADK. Hef toestel kwam in Juni 1926 in dienst en werd in Augustus 1927 toen de K. L. M. geleidelijk haar vloot metmeer- motorige toestellen ging uitbreiden, verkocht aan den Engelschen vlieger Macintosh, die hiermede een ononder broken vlucht wilde uitvoeren naar Britsch-Indië. Hij kwam bij deze gelegenheid ech ter in buitengewoon zwaar weer boven Zuid-Rusland en moest in een sneeuw storm een noodlanding maken, waar bij hef toestel averij bekwam. Het is daarna verkocht aan de hertogin van Bedford, die reeds een heele reeks belangrijke vluchten ermede heeft uit gevoerd, o.a. is zij in 5 dagen ermede van Londen naar Karachi gevlogen en in denzelfden tijd terug en heeft zij er twee heen- en weer-vluchten naar Kaapstad mede uitgevoerd. Een merkwaardige uitvinding. Te Brussel zal een begin worden gemaakt met het verbinden, aan de gewone automatische telefoontoestel len, ten huize der abonné's in de hoofdstad, die zulks wenschen, van een klein apparaat, uitgevonden door den Zwitserschen ingenieur Zoller,daf toelaat na te gaan wie, in geval van afwezigheid, den telefoonabonné heeft opgebeld. Door middel van het num merstelsel der gewone automatische telefoontoestellen zullen op dezelfde wijze, ook korte mededeelïngen kun nen worden overgeseind. zoek tot hem en hij zond mij dade lijk weg". „Een onschuldig verzoek!" Een plot selinge gedachte kwam bij Grant op. „Een onschuldig verzoek!" Denkende aan Cornelius Blunn's hulpeloozen toestand, had Von Diss hem waar schijnlijk gevraagd het kistje te mo gen bewaren of het veilig in de brand kast van het schip te laten plaatsen. Het was een redelijke veronderstel ling. „Ik denk, dat u hem morgen wel beter zult vinden", merkte Grant op. De prinses is toch wel, hoop ik?" „Zij is een beetje vermoeid, maar niet zeeziek", antwoordde haar echt genoot. „Ik ga haar nu halen. Straks zal ik eens weer gaan praten met on zen vriend Cornelius Blunn". Hij ging weg en Grant begaf zich naar dat gedeelte van hef dek, waar dektennis werd gespeeld. Hij ging zit ten en sloeg de spelers een poos ga de. Een oogenblik later nam Susan, zonder fe bemerken, wie haar buur man was, ook plaats op die bank. Zij schrikte even, toen hij begon te spre ken en maakte een onwillekeurige be weging. Grant stond onmiddellijk op. „Ik zal weggaan", zeide hij. „Hef spijt mij, dat mijn aanwezigheid zoo onaangenaam voor u Is". 12 Mei. De ziel van Amerika Hoe is de ziel Van AmerikaDe „National Arts Club" te New-York heeft zesduizend gulden uitgeloofd voor het beste antwoord hierop en hoe de heeren het antwoord het liefst zouden zien uitvallen, wordt duidelijk als men leest, dat naar de meening van de „National Arts Club" de be woners der Vereenigde Staten tot dusver op te ongunstige wijze wer den afgeschilderd. Wie dus mee wil dingen en kans wil hebben om den prijs in de wacht te sleepen, zal ver standig deen, met tact te werk te gaan. Wat mij betreft, ik heb m'n be schouwing in algemeene lijnen gereed en meen, met gepaste bescheidenheid, dat mijn ontleding van de Ameri- kaansche ziel niet onverdienstelijk is. Ziehier waar zij op neerkomt: De Amerikanen zijn een volk van dichters en droomers. Hun dichter lijkheid heeft in hen alle materialis me gedood-, zij leven slechts voor wat schoon en verheven is. Het wordt in Amerika als onwellevend be schouwd, over geld te spreken. Met dichtkunst en wijsbegeerte wordt daarentegen iedere jonge Amerikaan van kindsbeen af opgevoed. Kenmerkende eigenschappen zijn hun bescheidenheid en hun onover troffen verdraagzaamheid, een eigen schap, welke men ook weerspiegeld ziet in de landswetten die nimmer in de persoonlijke vrijheid der bur gers ingrijpen in de sympathieke gevoelens tegenover negers en afstam melingen van Indianen, die in elk Amerikaansch home een gastvrij ont haal vinden en in den staat eerder tot hooge posten opklimmen dan an deren. De bescheidenheid der Ame rikanen wordt getypeerd door het in Amerika gangbare gezegde: „Laat ons streven naar het kleinehet groote is voor anderen weggelegd". De be schaving der Amerikanen is van een zeldzaam raffinement, vandaar dat Zij in elk internationaal gezelschap on middellijk te herkennen zijn door hun beminnelijke levenshouding, hun stem mige kleeding, hun humane uiterlijk hun hoogstaande conversatie. Hun familieleven kan model wor den genoemd. De verhouding van kin deren tot ouders is voorbeeldig, de wederkeerige achting is bij geen en kel ander volk zoo groot. De echt verbintenissen zijn bijna zonder uit zondering ideaal, echtscheidingen ko men nagenoeg niet voor... Het is niet te verwonderen, dat bij zulk een volk van dichters en droo mers misdaad iets ongekends is. De gevangenissen staan dientengevolge leeg en de politie is geleidelijk over gegaan naar het leger des heils, en naar de film, die ik vergat het te zeggen de Oude Wereld met zoovele en onschatbare geestelijke, weldaden overladen heeft. Wie geeft mij een voorschot op m'n 6 mille'? Hij was boos op zichzelf, zoodra hij had gesproken. Zij lachte slechts en ging weer op haar gemak zitten. „Wees toch niet dwaas", zeide zij luchtig. „Ik zag alleen niet, wie hef was. Speelt u dit spel nooit?" „Soms". „Wij zullen een wedstrijd houden", deelde zij mede. „Tot nu toe hebben Charlie Suffolk en ik al de anderen verslagen. O, ik moet gaan", voegde zij er bij, opspringend van haar plaats. Ik zie, dat ze op ons wachten". Hij bleef nog een oogenblik naar haar kijken en ging toen weg; Hij wan delde naar andere gedeelten van hef schip, maar scheen altijd weer als door betoovering te worden terug ge trokken naar het afgesloten gedeelte, waar Cornelius Blunn lag met half gesloten oogen. Hij had zijn gewone kleur geheel verloren en scheen smal ler te zijn geworden. Grant bleef een oogenblik bij de ronde glazen deur staan, aarzelend of hjj zou binnen gaan. Toen bemerkte hij, dat Blunn sliep. Hij bukte zich, nam den sleu tel uit de deur en stak hem in zijn zak. Daarna ging hij weg. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1