Doorzitten Puro ProVinciemeuWs Stadsnieuws Op &ijm. zijn (waarbij een overgangsbepaling werd toegezegd voor de gemeenten boven de 5000, waar beide functies thans in één persoon vereenigd zijn), zat men weldra in art. 23, dat opsomt wie niet verkiesbaar zijn tot raadslid Tot dusver waren uitgesloten: Minis ters, Commissarissen der Koningin, Gedeputeerden en de Griffier der Sta ten, ambtenaren, Commissarissen van Politie, geestelijken of bedienaren v. d. Godsdienst, onderwijzers bij het L. O. en M. O. en krijgslieden in werkelijken dienst. In het regeerings ontwerp waren geschrapt de geeste lijken en onderwijzers, terwijl waren ingevoegd de Hoofdcommissaris van Politie, de echtgenoot van een uitge- slotene en de z.g. „vrijgestelden" of zooals het ontwerp het niet onberis pelijk omschreef „bezoldigde bestuur ders van, of personen in dienst van vereenigingen, die beoogen de gelde lijke belangen van hef personeel in dienst der gemeente bij het gemeente bestuur voor te staan". Niet minder dan 5 amendementen zijn op hef nieuwe artikel 23 neer gedaald. Het resultaat daarvan is echter dat uit den gemeenteraad geweerd zullen worden krijgslieden, leerkrachten bij het L. O. en M. O., echtgenooten van uitgeslotenen. Geestelijken echter zullen niet langer uitgesloten zijn. De Kamer heeft gisteren de behan deling voortgezet. Toen zijn vooral de dames-Kamerleden aan het woord geweest over de niet-benoembaarheid van de vrouw als burgemeester. De dames overwonnenhet is weer mogelijk dat de vrouw burgemeester wordt. De communist Lou de Visser pro beerde een interpellatie over de „ac tie tegen de Sovjet-Unie in ïndië" te houden. Dit lukte hem niet, omdat de Kamer haar toestemming tot de in terpellatie weigerde. L)e wijziging der gemeentewet. De vermoedelijke konsekwen- ties voor Middelburg. Een der wijzigingen, die in de Twee de Kamer zijn aangebracht in de ge meentewet, brengt de kans, dat de twee vrouwelijke leden van den ge meenteraad te Middelburg, die samen de Vrijzinnig Democratische fractie vormen, daarin niet meer zullen te- rugkeeren. Wij doelen op de wijzi ging, die voorschrijft, dat vrouwen van gemeente-ambtenaren geen lid van den gemeenteraad mogen zijn. Me vrouw Weijl, zelf ook arts, is de echtgenoote van den heer L. Weijl, arts en gemeente-arts, dus gemeente ambtenaar. Mevrouw de Graaf is de echtgenoote van den heer W. d. Graaf, die leeraar is aan de R. H. B. S. en de Chr. Kweekschool, maar ook di recteur van het gemeentelijk sport terrein en die dus als bij-betrekking een gemeentelijke vervuld. Of de wet ook deze beide betrekkingen bedoelt, kunnen wij op dit oogenblik niet na gaan. Is dit zoo en wordt de wet voor de gemeenteraads - verkiezingen van 1931 afgekondigd, wat zeker te verwachten is, dan zullen deze leden, die beide 8 jaar zitting hebben, niet meer op de candidatenlijst kunnen voorkomen, daar zij toch niet zouden kunnen worden toegelaten. Raad van 's Heerenhoek. Radio-distributiede alge- meene begraafplaats in slechten toestand. Dezer dagen vergaderde de gemeen teraad van 's Heerenhoek. De vol gende voorstellen van B. en W. wer den na eenige toelichting met alge- meene stemmen aangenomen: ihef machtigen van het Burgerlijk Armbe stuur tot het verleenen van subsidie van f 150 voor 1930 aan het W it- Gele-Kruis te 's Heerenhoekhet goed keuren van de rekening 1929 en de begrooting 1930 van het Burgerlijk Armbestuur; goedkeuring rekening '29 van den gemeenschappelijken keu ringsdienst van vee en vleesch; het vaststellen eener verordening op de heffing van besmettelijke ziekten-gel- den en de verordening op de invor dering dezer gelden; het verleenen eener subsidie van f 50,voor 1930 aan de Vrijw. Brandweer te 's Hee renhoek; het eervol ontslag van den ambtenaar belast met het schoonhou den der brandspuit, met ingang van 1 Mei 1930, omdat dit in het vervolg geschiedt door de leden van de Vrijw. Brandweer; het eervol ontslag op ver zoek van den heer C. v. d. Velde, hoofd der openbare school alhier, we gens zijn benoeming als zoodanig aan de openbare school te Wolphaarts- dijk; het verleenen van concessie aan de weduwe Paree, Hoofdstraat, tot het exploiteeren eener radio-centrale, cnde- machtiging van B. en W. even- Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. tueel door de P. Z. E. M. te Mid delburg nog noodig te achten wijzi gingen, indien deze van technischen aard zijn. Het vermenigvuldïgingscij- fer voor het dienstjaar 19301931 werd vastgesteld op 2. Bij de rond vraag wijst het lid J. Remijn op den slechten toestand van de algemeene begraafplaats. B. en W. zullen een onderzoek instellen en verbetering aanbrengen. Boerenleenbank te Kapelle. Overzicht van den finan- tieelen toestand; het aan tal leden gestegen. De Coöperatieve Boerenleenbank te Kapelle hield gisteren haar 19e jaar vergadering. Uit de rekening van het boekjaar bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f693.333,05. De uit gaven beliepen met inbegrip der kas gelden op 31 Dec. 1929 f8162,68, in totaal eveneens f 693.333,05. De balans gaf in actief en passief aan f 498.649,33 Uit het verslag aangaande de toestand der bank bleek dat het ledental klom van 178 tot 193 leden. Het aantal spaarders vermeerderde met 81, doch verminderde met 16 en klom van 428 tot 493. Het aantal vaste depothou ders klom van 7 tot 13, 3 hielden op. Van kracht bleven 10. Dertig nieu we voorschoften werden 'verleend, 29 werden afgelost. Het getal loopende rekeninghouders vermeerderde met 9, één betaalde af. Het aantal dagboek- posten klom van 1502 tot 1820. Een aanvang werd gemaakt met het bou wen van een kantoor met kassierswo ning hetwelk in 1930 zijn beslag kreeg en op 15 April door den kassier be trokken werd. In het bestuur en in den raad van toezicht kwamen geen veranderingen. Herkozen werd het be stuurslid de heer Joz. de Jager Az. en het aftredende lid van den raad van toezicht de heer P. Nijsse, even eens herkozen de plaatsvervangende bestuursleden de heeren P. Staal en J. Tollenaar. Het salaris van den kas sier werd teruggebracht op f850,—, doch hieraan was toegevoegd vrije woning onder beding van voor reke ning van den kassier, betaling van vuur en licht, watergebruik, telefoon, belasting, schoonhouden van kantoor enz. Vastgesteld werden de renten als vorig jaar onder beding dat als de centrale bank wijzigingen aanbrengt een nadere regeling volgen moet. Kingsford Smith op Walcheren. Een aardige ontvangst; te gast bij Dr. van Loon. De beroemde Australische Oceaan vlieger Kingsford Smith, die thans te Amsterdam vertoeft voor het weder- invliegen van zijn „Southern Cross", die aan de Fokker-fabrieken is na gezien, is hedenmiddag per mailtrein te Vlissingen aangekomen, ter verwel koming waren aanwezig de vliegeniers luitenants de Mul en Wïttert van Hoog land, die van Soesterberg waren ge komen en op het vliegveld Vlissingen waren geland en de heer dr. H. W. van Loon uit Veere, wiens gast de heer Smith is. Alle heeren gebruikten het noenmaal ten huize van den heer en mevrouw van Loon en maakten daarna een autotocht -door Walcheren. De Nederlandsche vliegeniers vertrok ken heden weder naar Soesterberg, terwijl de heer Smith te Veere bleef. Hedenavond zal hem aldaar door het Veersche muziekgezelschap een sere nade worden gebracht. Morgen vertrekt de vliegenier met den heer en mevrouw van Loon per auto naar Amsterdam, om intusschen Zuid-Beveland in oogenschouw te ne en. PROVINCIALE SNIPPERS. De raad van Borssele benoemde zijn Woensdag gehouden vergade ring met op 1 na algemeene stemmen tot gemeente-secretaris den heer F. W. J. Immink, thans waarnemend secretaris. - Tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Kwadendamme is noemd Mej. J. M. Th. Zegwaard te Bergen (N.-H.). De heer A. Minderhoud is geko zen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Borssele. De heer A. L. Schrier te Ka pelle heeft met rijkssteun in den Stadshoek te Kloetinge 'een proefveld aangelegd, waar de wijze van bemes ting van tuinbouw-artikelen gedemon streerd wordt Donderdagavond is te Schore in café „Ruimzicht" een wedstrijd ge speeld tusschen de biljartclubs Scho re en Hansweert. Uitslag 426 tegen 387 in het voordeel van Schore. Gisteren is het stoffelijk over schot van de oudste inwoonster van Yerseke, Mej. van Weygerden, gebo ren Prins, oud 94 jaar begraven. De Z. L. M. Vergadering Pan het dage- lijksch bestuurover een staatscommissie; ondsrbe planting langs den rijksweg. Onder leiding vain den voorzitter, Mr. P. Dieieman, hield het dagelijksch bestuur der Z.L.M. 28 April zijn gewone maand lijksche vergadering te Middelburg. Alle leden waren aanwezig, benevens de advi- seerende leden Ir. C. Stevens, Ir. A. W, v. d. Plassche en C. Zwagerman. De voorzitter memoreerde het overlij den van den heer Ph. van Dixhoom, her dacht dezen als lid van het hoofdbestuur en voorzitter van den kring Axel. Aangezien Mr. P. Dieieman als eenige candidiaat door de kringen was candidaat gesteld als voorzitter, werd1 deze behou dens nadere goedkeuring door het hoofd bestuur wederom herkozen. Ify verband met een aanvraag om prima Zeeuwsche zaden werd besloten om een vergadering van telers samen te roepen De secretaris bracht verslag uit van een vergadering op het Departement waar bij de vermenging van Ned'erlandsch zaad met buitenlandsch was behandeld. De in druk was, dat de handel in deze zaden dusdanig door speculatie wordt be- heerscht, dat alleen dan wanneer er sprake is van buitenlandsche vraag naar het Hollandsche product er eventueel maatregelen genomen zullen kunnen wor den. Op het schrijven van 25 Maart aan de leden van het hoofdbestuur inzake den toestand van den landbouw waren ant woorden ingekomen van enkele kringen en leden van het hoofdbestuur, waarin on- scheidene directe en indirecte middelen waren aangegeven', die tot verzachting van den crisis zouden kuinnen strekken. Alvorens deze te behandelen werd be sproken het voornemen van den minister van binnenland sche zaken en landbouw om een tweede staatscommissie in te stellen. Door den secretaris werden uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de bespre kingen in het K.N.L.C. waar niets was gevoeld voor een dergelijke commissie, we]ke slechts vertragend lean werken op het nemen van maatregelen. Nadat bespre kingen met de andere centrale landbouw organisaties waren gehouden, bleek het moeilijk om het zittting nemen te weigeren. Wel was nog een brief aan den minister gericht om niet tot het instellen van een commissie over te gaan. Het dagelijksch bestuur achtte evenmin het instellen van de commissie gewenscht en de samenstelling niet juist. Met de hou ding van het K.N.L.C. kan het zich ver eenigen. Daarna werden uitvoerige besprekingen gehouden over het opstellen van een ur gentie-program. Aangezien de ingekomen antwoorden vrijwel in dezelfde lijn gingen, werd het houden van ecln spoedvergadering van het hoofdbestuur niet noodzakelijk geacht, temeer daar bleek, dat in verschil lende kringen' vergaderingen, waren gehou den. Algemeen werd het gewenscht ge acht, dat het K.N.L.C. uit de ingekomen antwoorden één program maakte en dit werd besproken met de andere centrale organisaties om op deze wijze tot een urgentieprogram te komen. Na behandeling van dé verschillende aangegeven middelen werd in principe het program vastgesteld. Daarna werdén de verdere ingekomen stukken behandeld. Een hernieuwd otndérzoek naar den toe stand dér ontwatering in Nederland van ijkswege, waarop de O.L.M. had aange drongen, werd niet wenschelijk geacht en lijk. Zeeland vooralsnog niet noodzake- Ingestemd werd met het voorstel der O.L.M., dat getracht zal worden met me dewerking der regeering, dat het instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen té Wageningen meer dan tot nog toe worde het centrum vanwaar alle voorlichting, alle onderzoek op het gebied' van land bouwwerktuigen zou kunnen, geschieden. Vooral nu door gebrek aan arbeids krachten het noodzakelijk is om doelma tige machines te gebruiken, klemt het des te meer, dat er voldoende leiding van het instituut uitgaat. Besloten werd nogmaals k*achtig aan te dringen op dé totstandkoming van een lagere tuinbouwschool te Haamstede. Van het K.N.L.C. was ontvangen de correspondentie betreffende verbetering van de lanldbouwstatistiek, welke bereikt zou kunnen worden door een bedrag voor vergoeding voor de plaatselijke commis sies uit te trekken. De minister i;s daartoe echter niet bereid. Ingélkomen was eein schrijven van Ged. Staten van Zeeland waarin wordt mede gedeeld, dat het voornemen bestaat om te verbieden dat trekdieren over kunst wegen loopen met een hoefbeslag, dat van uitstekende deelen is voorzien, tenzij op advies van den veearts of bij sineeuw of ijs, waardoor het gebruik van kalkoenen niet meer zal mogen voorkomen. Het dagelijksdh bestuur kan zich hier mede vereenigen mits niet werd1 doorge gaan wegen met glad wegdek in de klei streken aan ie 'leggen, aangezien het ge bruik van kalkoenen vooral in den herfst noodzakelijk zou worden wegens de glad heid der wegen. Op verzoek der Z.L.M. om aan den nieuwen verkeersweg bij opritten, zij wegen en toegangen tot landerijen de on derbeplantingen weg te laten, was van den minister van waterstaat de mededeeling ontvangen, dat de onderbeplanting langs den rijksweg door Zuid-Bevelancl is, of zal worden verwijderd nabij de aansluiting van den weg aan andere openbare wegen. „Toonkunst". Uitvoering van Handei's „Bel* zasar"; een en ander over in houd en beteekenls. Woensdag a.s. zal „Toonkunst" in de „Prins van Oranje" alhier onder leiding van Otto Lies het oratorium „Belza- sar" van Georg Friederich Handel uit voeren. Solisten zijin mej. A. Perizonius, Den Haag; mevr. A. Reclaire, Hilversum; Theo de Vries, Bilthoven; A. K. Zweedt; alhier en mej. M. Bareman te Wolphaarts- dijik. Over „Belzasar" schrijft men ons Dit oratorium werd 23 Augustus 1744 begonnen en waarschijnlijk in de eerste helft van October 1744 voltooid. De eerste uitvoering had plaats 27 Maart 1745. De tekst van Charles Jeraiens werd door Handel in de beide eerste aktes verkort. De Goesche uitvoering bevat nog en. kele verkortingen. Er worden sommige consemplatieve aria's weggelaten, die de dramatische handeling slechts, ophou den. De koren bevatten geen coupures; slechts worden het tweede en derde ge deelte van koor no. 25 weggelaten. Belzasar was de laatste koning van Ba byion 555538 voor Chr. Hij had dén toorn van Jehova op zich geladen door op het Sesachfeest, niettegenstaande alle waarschuwingen, uit de heilige kelken, die Nebukadnezar uit den tempel te Jeruzalem had weggenomen, met zijne vrouwen en makkers te drinken. Plots verscheen een menschenhand.die op den witten muur schreef, met vurige letters: Mené, Mené, Tekel, Ufarsin. De koning ontdaan van schrik, liet de magiërs komen maar zij konden dit schrift niet verklaren. Toen riep men Daniël, een der Joodsche gevangenen, die de vol gende uitlegging gjaF Mené, Mené,God heeft uw koninkrijk geteld en Hij heeft het voleind. Tékel,gij zijt in weegschalen gewo gen en gij zijt te licht bevonden. Perés,: uw koninkrijk is verdeeld en het is den Meden en Persen gegeven. Cyrus de oudere 559--529, de grond vester van het Perzische rijk, bevrijdt Per- zië van de overheersching der Meden, veroverde Lydie en in 538 Babylon d >or een krijgslist, geholpen door Gobrias een veldheer van Belzasar, die naar de Persen was overgeloopen Belzasar sneuvelt. Cyrus behandelt Nitrocria (de moeder van Belzasar) grootmoedig, geeft den Joden verlof naar hun land terug te kee- ren (536). Ook belooft hij Daniël, de stad Jeruzalem en den tempel te her bouwen. Met een geweldig amenkoor besluit het prachtige edit dramatische oratorium. Examen-commissie. De heer S- A. Leopold alhier is be noemd tot lid en ondervoorzitter der commissie, belast met het afnemen van het examen in de Fransche taal. Tot ilaatsvervangend lid is o.a. benoemd de ïeer C. de Vriese, leeraar der H.B.S. te Groningen, vroeger onderwijzer hier ter stede. Handelsavondschool. De uitslag van de examens aan de han delsavondschool is als volgt: Bevorderd van de le naar de 2e klasse: van der Bliek, Ch. J. Bruinooge, A. J. Minnaar en J. F, Walrave. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Boer, M. Boutens, M. E. Broekstra, K. O. V, Bruel, G. Hogesteger, L. J. de Hond, A. A. de Jonge, A. Kouwer, J. Janse van Noordwijk, A. Jvan Overheeke, P. A. Pennings, A. J. Vermaire, PC. van Zweeden en J. Weststrate. Van de 3e naar de 4e klasse1: M. Does, Ma. Hogesteger, W. J. Tielkemeijer en Ph. Wondergem. Het einddiploma werd uitgereikt aan: Aa. Ma. van Bers, I. P. Geemse, F. Je- remiasse, C. Maarten.se, H. J. van Noor den, G. J. Timmerman, M. Vendonk, J. Verschuure en M. Walrave. Gaat niet door. In ons vorige nummer hebben we de opvoering van: „Flierefluiter s opont houd" Boor het gezelschap van Nap de la Mar op Vrijdag 16 Mej in de Prins van Oranje aangekondigd'. Deze opvoering, zoo bericht men ons thans, zal niet door rechtsvervolging. LEVENSLOT. Toen je klein was, weet je wel, Jongen met je brave oogen, Met jc kinderlijke logen, Je oneerlijkheid bij 't spel, Schrok je altijd van je vader, Moest je vaak naar bed van vader,' Hield je niet meer van je vader! Die doorzag je kinderstreken En je toekomst ook misschien; t Is maar al te waar gebleken. Wat hij huiv'rend heeft gezien. Later deed je vaak brutaal. Toen je ouder werd en sterker, Jij, die luie, laksche werker Met je waardeloos verhaal. Jij was 't middelpunt van alles, Jij had steeds geluk in alJtes, Jij kon snoevenjij kon alles Tot je rustig en geslepen, O, je vond het doodgewoon. Op een dag je had vergrepen Aan het geld van je patroon. De politie nam je mee Naar de cel van angst en schande,' Met haar koude, witte wande'. Waar je onverschillig dee. Jij, de Onverschrokken branie. Jij, de opgeschroefde branie, Jij, de sluwe, sloome branie. Die toch bang was voor je dagen, Voor hetgeen, dat komen ging, Die zichzelf niet aan wou klagen Als een schuldig sterveling. I Als jij eenmaal ouder wordt Zul je, jongen, nooit meer deugen. Moeder zal de tijd nog heugen, Dat je vastgreep aan haar schort! Dat je 't eerst steeds riep om moeder, Dat je bang was zonder moeder Dat je 's avonds bad voor moeder. Zeg, wat is er van gebleven In haar neergebukt bestaan? Jij, o jongen, en het leven Hebben haar zoo'n pijn gedaan! gaan, daar Nap de la Mar ernstig onge steld is. Door dit bericht komf ook de advertentie over de opvoering in het twee de blad' van dit nummer te vervallen. Bioscopen. De Landbouw-Bioscoop brengt deze week de musiceerende film. „Witte scha duwen". Deze film heeft in alle landen een buitengewoon succes geoogst. Ook in Goes zal „White Shadows" Bus we! de aandacht trekken. De opnamen van het parelduiken en de natuuropnamen moeten deze rolprent een buitengewone waarde verleenen. In het Slot Ostende worden twee geluidsfilmen vertoond, n.l. het Ufa-dra- ma: „Dr. Monnier en de vrouwen", en „Het revue-meisje". De laatste film liep de vorige week voor het eerst in Amster dam en thans reeds rolt hij in Goes. Ariel-rit. Eelangstelling voor Zeeland. Men schrijft ons: Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Mei zal do Zeeuwsche Ariel Club haar jaarlijkscho Zeeuwsche Ariel Rit en Ralleye naar Goes houden. Dit is voor de derde maal, dat genoem de cjul) dezen rit houdt door de mooiste gedeelten van Zeeland en Brabant. Vorige jaren was de deelname aan deze ritten steeds zeel- groot. Nu de ritten iels vervroegd zijn en Zeeland' op zijn mooist is, zal de deelname niet minder zijn. Reeds een 10-tal rijders schreef in, en dat ter wijl de reglementen nog niet verzondien zijn. Aanmelding tot deelname kan geschie den bij den heer C. de Leeuw, Ariel- agent te Kruiningen. Nederlaagwedstrijd. Gneis I zal Zondag a.s. hier ter steBa een nederlaagwedstrijd spelen tegen R. B. Q. I uit Roosendaal. Schaken. Goes bezoekt Middelburg. Woensdag speelde te Middelburg de Goesche schaakvereetiiging een wedstrijd partij tegen de Middelburgsche Schaak club waarbij de uitslag was als volgt: le bord A. J. C. Nordlohne 1 P. M. de Kleijn 0; 2e bond J. Bonnet Va W. de Graaf 1/2: 3e bord L. C. van Vij ven 0 Mr. J. Adriaanse 1; 4e bond Mr. C. M. Kogge 0 H. J. Kraak 1; 3e bord W. G. vam Hartesvekit 0 H. Oldeman 16e bord H. J. Molhoek 1 Dr. J. c. Kinderman 0; 7e bord1 J. C. van de Vekfe 1 C. M. van Hal 0; 8^ bord Dr. A. Looyen l/z Dr. L. A. J, Burgersdijk V2- Het resultaat was, dat iedere club een gelijk aantal winst- en verliespunten had. Ia en uit. Ingekomen: Aa. van den Boomgaard, zonder beroep, van 'Kruiningen, Ouide Vischmarkt 12; G. Heijndijk en gezin, agent van politie, van Brielle, Piet Hein- straat 3; C. S. F. v. d. Vaart geb^

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2