ten i courant DIPLOMATEÜ City Magazijn Parlementaria. N° 55 Vrijdag 9 Mei 1950 il7 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. €$n voorgenomen WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS DE PRODUCTEN Rand eo Tuinbouw Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het prachtig werk van den Rijkswaterstaat in Zuid-Eeve- land; de kleinste afstand tus schen twee punten; waar de rechte lijn niet gewenscht is. Met lofwaardigen spoed is na de in werking stelling van het wegenfonds de verbetering van den rijksweg door Zuïd-Beveland ter hand genomen. De resultaten daarvan kan men vooral in het Oosten reeds bewonderen. Bij Rilland leidt een lange rechte weg, voorzien van een effen wegdek, langs de spoorbaan in de richting Krabben- dijke, en ook in de nabijheid van Krabbendijke is wederom een kilo meters lang wegstuk in wording. Nog eenige jaren en de verbinding tus- schen Goes en het Oostelijk deel van Zuid-Beveland zal ontdaan zijn van alle gevaarlijke bochten en kronkelin gen, van slecht wegenmateriaal, en zij zal met recht voor het snelle verkeer ideaal genoemd kunnen worden. Als we den huidigen toestand bij Rilland vergelijken met den toestand zooals die twee jaar geleden ter plaatse nog was, dan kunnen we over het werk van den Rijkswaterstaat niet anders dan met lof spreken. De verbinding tusschen Rilland en den reeds eerder in goeden staat ver keerenden bekenden rooden klinker weg in de richting Woensdrecht is niet alleen verbeterd, doch zij is ook korter geworden, doordat de Rijks waterstaat het axioma, volgens het welk de kleinste afstand tusschen twee punten de rechte lijn is, bij de wegen verbetering practisch heeft toegepast. Over dit axioma, dat bij den aanleg van nieuwe wegen door den Rijkswa terstaat begrijpelijk een groote rol speelt, willen we hier een oogenblik spreken. Men weet, dat de verkeersweg door Zuid-Beveland niet alleen ten Oosten van Goes verbeterd en verlegd wordt, doch dat ook ten Westen van deze stad, tusschen Goes en Middelburg nog enkele veranderingen zullen wor den aangebracht. O.a. zal de weg, die zich thans in een schilderachtigen slag tusschen 's Heer Hendrikskin deren naar de kruising van de Middel- burgsche straat met den 'sHeer Hen- drikskinderendijk kronkelt een veran dering ondergaan. Dezer dagen zagen we de voorgenomen verandering door IN 96 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Grant's gevoelens waren plotseling veranderd. Hij begreep nu, in welke spanning zij verkeerde. „Je praat heel wat onzin, Gertrude", zeide hij. „Ik ben blij je te hebben gezien. Het doet mij genoegen je nieuwtje te hooren. Als ik mag, zou ik je waarlijk geluk wenschen. Ik wou, dat het in mijn macht stond, je het te geven". Hij ging haastig verder, en Gertrude trad eindelijk den winkel binnen, waar de bedienden haar reeds met verlan gen wachtten. Voor Grant was het onderhoud in zekeren zin pijnlijk ge weest. Van een materieel standpunt gezien was Gertrude's verzoening met haar echtgenoot het beste, dat haar kon overkomen. En toch was hij ge durende hun gesprek zich bewust ge weest van een lastig gevoel van droef- Ueti Rijkswaterstaat uitgestippeld; eenige hardsteenen palen en een aan tal rood gekleurde stokjes beduidden dat de verandering van dit wegvak zal bestaan in den aanleg van een nieu wen rechten weg, die in het verlengde zal komen van den, eenige jaren ouden rechten weg bij 's Heer Hendrikskin deren, en die de tegenwoordige boch ten gaat afsnijden. Toen we het verloop van den nieu wen weg zagen, stond ons onmiddel lijk het axioma van den kleinsten af stand voor oogen, doch achter dit axioma lag de alleraardigste kronke lende weg, een der mooiste stukken in de verbinding tusschen Goes en Middelburg, en toen kon de invloed van de wiskunde op den Rijkswater staat ons niet meer bekoren. De kronkelende weg tusschen 's Heer Hendrikskinderen en Goes heeft eeni ge onoverzichtelijke bochten; hij is langer dan de rechte weg, die hem in de naaste toekomst vermoedelijk zal gaan vervangen. We geven dit toe. Maarhij is ook schilderachtig en mooi, en hij heeft door zijn verras sende wendingen ook voor den be stuurder van een auto bekoring. En daarom vragen we ons af of voor den weg niet een compromis ge vonden kan worden. Kunnen de ge vaarlijke bochten er niet worden uit gehaald, kan de weg niet verbreed en verbeterd worden, zonder dat zijn aardig kronkelend karakter geheel ten gronde gaaf. Kan het axioma, welks waarde we voor Rijkswaterstaat en voor het moderne verkeer volgaarne erkennen, ter wille van het land- schapschoon niet eens over het hoofd worden gezien? Dit zijn alle vragen. Meer niet; we weten dit zeer goed. Dochzou de Rijkswaterstaat ze niet eens willen overwegen? De verbetering van den hoofdver keersweg door Zeeland moet terwille van dezen tijd en van het verkeer noodwendig veel afbreuk aan de lan delijke schoonheid doen. Het kan niet anders, wegen met tallooze bochten passen niet meer in het kader van dit tijdsbestek, en de rechte lijn is korter. We zijn van dit alles over tuigd, maar.... kan men zoo hier en daar, waar het goed mogelijk is, de hand niet eens lichten met hef axioma. Doen alsof het niet bestaat? B.v. tusschen Goes en 's Heer Hen drikskinderen, waar o.i. een compro mis te treffen is, zonder dat aan de veiligheid van het verkeer afbreuk gedaan zal worden. Binnen eenige jaren zal een nage noeg rechte weg, voorzien van een on derbeplanting, die het landschap aan het oog onttrekt, van Vlissingen naar Noord-Brabant leiden. Welk een aar dige en bekorende onderbreking zou in dit lange rechte stuk de weg kun nen vormen, die zich nu langs hooge boomen van 's Heer Hendrikskinderen naar de Middelburgsche straat te Goes slingert! heïd. Die ontmoeting had ondanks een zeker gevoel van verlichting, dat ze hem had gebracht, zijn neerslachtig heid nog vermeerderd. Hij slenterde verder, zonder precies te weten, waar heen hij ging. Op den hoek van Bond Street en Piccadilly hoorde hij een bekende stem en voelde een vriende lijke hand op zijn schouder. „Waarom zoo droevig, mijn jonge vriend? U moest in den zevenden he mel zijn, als u denkt aan alle opwin ding, die u veroorzaakt." Grant was plotseling weer terug in de werkelijke wereld. Hij schudde zijn nieuwen vriend hartelijk de hand. „Goeden morgen, Admiraal", zeide hij. „Zie ik er uit, alsof ik toegaf aan een vlaag van landerigheid?" „Als ik geen moedig mensch was weest", verklaarde Sullivan, en dat zijn wij allen bij de marine! dan had ik niet tegen u durven spre ken. Ga mee lunchen". Grant aarzelde. De Admiraal greep hem bij den arm. „Ritz" lunchroom mijn gelief koosde hoektafel", drong hij aan. „Wij moeten nog heel wat te praten heb ben, maar ik heb nu te veel hon ger om te praten. Ik ben sedert vijf uur met uw zaak bezig meestal in der Coöp. Fabriek van Melkproduc ten „Zuid-Beveland" G. A. worden meer en meer gevraagd. Van af 12 MEI A.S. verkrijgbaar ook per liter, rauwe of gepasteuri seerde volle melk. EXTRA GEZUIVERD EN GEKOELD De land- en tuinbouwcrisis Werkwijze der commissie. Naar de „Maasbode" verneemt heeft de op Zaterdag j.L door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw geïnstalleerde commissieLo- vïnk, die voorstellen moet doen ter bestrijding van de crisis in land- en tuinbouw, besloten met te werken aan een later wel eens in te dienen rap port, maar in iedere vergadering een bepaald punt aan de orde te stellen en na bespreking telkens direct daar over den Minister te adviseeren. Waar tal van personen bezwaar hadden in deze commissie zitting te nemen op grond van het feit, dat er gevaar dreigde, dat de commissie een kapstok zou worden tracht men dit op deze wijze te voorkomen. Iedere maatregel, die genomen zou kunnen worden om boeren, tuinders en ex porteurs tijdens de crisis te hulp te komen wordt na deskundig onderzoek aan de regeering in overweging ge geven, zoodat verwacht mag worden, dat steun op verschillend gebied bin nen afzienbaren tijd verleend zal wor den. In geen geval zal de regeering bij het uitblijven van maatregelen zich kunnen verschuilen achter de commissie. Uivoer van uien. Aan welke eischen zij moe ten voldoen. Bij Kon. besluit (Stbl. 137) is o.m. het volgende bepaald: Het is verboden, andere dan ver duurzaamde uien, zilveruïen engroen- geboste uien naar door bij TCon. be sluit aangewezen landen uit te voe ren of tot uitvoer naar die landen aan eenig middel van vervoer aan te bieden, voor zoover zij niet zijn ver gezeld van een door den met de za ken van den Landbouw belasten mi nister vastgesteld certificaat, ten be wijze dat de zending voldoet aan de volgende eischen: A. de uien moeten: 1, gezond zijn; 2. vorstvrij zijn; 3. rijp zijn; 4. droog zijn; 5. behoorlijk af gestaart zijn; '6. behoorlijk vrij van grond zijn; 7. per verpakkingseenheid gelijkkleurig en gelijksoortig zijn; 8. vrij zijn van bout en van stijve of dubbele exemplaren; 9. wat doorsnede betreft, voldoen aan eischen, door onzen met de zaken van den Landbouw belasten minister gesteld; 10. gesorteerd zijn volgens grootte-klassen, door onzen voornoem den Minister vastgesteld; B. voor zoover de zending niet los de Marconikamer van de Admirali teit". „Eenig nieuws?" „Niet van de laatste dagen. Wij zul len alles in orde brengen, zoodra wij bericht ontvangen uit Washington. Er is vandaag Ministerraad, weet u. Ge lukkig, dat een paar van onze vrien den niet weten, wat er op de agenda staat. Dan was de heele wereld mor gen in rep en roer". Zij gingen de stoep af en Bleven een oogenblik wachten in de hall van het restaurant, terwijl Sullivan de lunch bestelde aan een opïettenden kellner. „U wilt natuurlijk wel een cock tail", ging Sullivan voort. „Ik heb u hier gebracht in plaats van in de club, omdat al die kerels met u zou den willen kennis maken en praten, en wij zijn niet praatlustig, behalve tegen elkaar". „Heel bedachtzaam van u", zeide Grant goedkeurend. „Ik dacht, dat u misschien mee naar Amerika zoudt gaan". „Dat is onmogelijk. Wij zullen hier alles voorbereiden. Toch moet ik be kennen, dat ik liever in Washington zou willen zijn. Hebt u dat telegram verzonden?" „Ik heb er een verzonden van een wordt verladen, moet de verpakking bestaan uit sol ede balen, zakken of andere verpakkingsm éde en, waarvan de netto-inhoud 25 K.G. of 50 K.G. weegt, of waarop het netto-gewicht van den inhoud duidelijk waarneem baar is aangegeven. De eischen, ten aanzien van door snede en de grootte-klassen, door den minister vast te stellen, kunnen voor verschillende landen verschillend zijn. Het hiervoren bepaalde is niet van toepassing op daaronder vallende uien van buitenlandsche herkomst, welke zijn vergezeld van een door den mi nister vastgesteld bewijs. De uitgifte van bedeelde certificaten en bewijzen zal geschieden door de rechtspersoonlijkheid bezittende in stellingen, aan welke ingevolge arti kel 11 der Landbouwuitvoerwet 1929 de uitreiking van de in artikel 10 dier wet bedoelde merken of teekenen wordt opgedragen. Dit besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Arresten van den Hoogen Raad De Goesche huisvrouw met den kwaden hond; een hin t-kwestie. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden Is de Officier van Jus titie te Middelburg niet ontvankelijk verklaard in het door hem ingestelde beroep in cassatie tegen 'het vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 31 Januari j.l. waarbij N. J., huis vrouw P. W. d. B., 39 jaar, zonder beroep te Goes is vrijgesproken van de telasteleggingop den openbaren weg een kwaden hond laten staan zonder maatregelen te nemen tegen aan te richten schade. De zaak tegen A. !,-> 32 jaar, rij wielhersteller en benzine-verkcoper te Goes, die bij vonn s der Rechtbank van 31 Januari j.l. in hooger beroep werd vrijgesproken van de telastege- legde overtreding van de Hinderwet, is door den Hoogen Raad naar den Kantonrechter terug gewezen. Doodelijk ongeval te Sluiskil. Het Haagsch gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den uitvoerder van betonwerken P. J. P. uit Axel, die door de rechtbank te Middelburg, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk jmet een proeftijd van een jaar. In het vorige najaar was verdachte belast met bouwwerken aan de zwa velzure ammoniakfabrïek te Sluiskil. Hij zou, volgens de dagvaarding, niet voldoende zorg hebben gedragen, dat een daarbij gebruikte kabel in deug- delijken toestand verkeerde. Op 26 Nov. j.l. is de kabel gebroken, met het gevolg, dat een betonbak viel en terechtkwam op een der werklieden, die daardoor doodelijk gekwetst werd. Dagboekblaadjes meter lang. Maar de regeering is al lang overtuigd. De stemmers zijn het, die wij moeten bereiken. Waar ik het meest bang voor ben is, dat de dans zal beginnen, eer de president in staat is gesteld te teekenen". De Admiraal stond op, in antwoord op een teeken van den kellner en leid de zijn gast naar de tafel, welke voor hem was klaargemaakt. „Wees daarover maar niet al te bezorgd, jonge man", zeide hij opge wekt. „Ik ben een zeeman, geen diplo maat, maar ik kan nog zien, wat voor de hand ligt. Indien de helft van de leden van het Pact dol worden, dan zou het mij niet verwonderen, als de andere helft volgde. Ga nu eens zitten in dat hoekje en proef eens een Engelschen kreeft". „Er is nog iets, dat ik niet begrijp", merkte Grant op, terwijl zij aten, „dat is, waarom onze vrienden de vijanden juist het jaar voor hun onderneming hebben gekozen, waarin Engeland de Aziatische zeeën bewaakt voor het bestuur der Beperkte Bewapening. In dien het Duïtschlands jaar was ge weest, bijvoorbeeld, dan hadden zij kunnen doen, wat zij wilden". „Wel, daarvoor zijn twee redenen", legde zijn metgezel uit. „De eerste is, dat het belangrijkste jaar, zoover Q Mei. „Op 3ï Januari is in de Residentie de gouden penhouder verdwenen, waarn. 'e hgt verdrag van Locarno is geteeknd en die zich be vond in een zending uit Locarno, be stemd voor de Vredes- en Volken- bondstentounstelling. „Bij het uitpakken der zending door den 14-jarigen zoon van den concier ge is de penhouder tusschen de em ballage achtergebleven. Op het oogen blik, dat hij het papier in den kachel der centrale verwarming wilde wer pen, ontdekte hij de pen, die hij aan zag voor een koperen reclame-voor werp van een hotel, die in de zending meegesmokkeld was. Hij gaf het, thuis gekomen, aan zijn moeder. Deze schonk het aan de dienstbode, die juist jarig was. Het meisje, dat weinig schrijft, maakte er haar jongen ge lukkig mee. die het echter een 'te onhandig model vond voor dagelijksch gebiuik en trouwens gewend was aan een vulpen. Hij verkocht het op het kantoor, waar hij werkzaam is, voor 20 cent aan een anderen bediende, die in den penhouder verdiensten als pijp- uithaier ontdekte, doch bezweek voor een aanbod om het voorwerp voor een kwartje te verkoopen aan een collega, die er een „Souvenir van Scheveningen" van maakte en het aan een nichtje vereerde. „Sedertdien is het nog driemaal van eigenaar verwisseld. Het meisie schenk het souvenir van Scheveningen aan haar hospita, die juist iets zocht om haar zwager voor zijn bureau aan te bieden. Een medebewoonster van dezen zwager gebruikte het reliquie als rugkrabber en liet het in een onbewaakt oogenblik in de handen van een kind, dat ermee speelde en het op straat verloor. „Toen werd het gevonden dooreen heer, wien de naam Locarno, die erop gegraveerd staat, bekend voorkwam door de f 500, die uitgeloofd waren voor het terugvinden van den gou den vulpenhouder, en die er zich mee naar de politie spoedde". Het zou mij niets verwonderen, als we dit of een dergelijk bericht vol gende week in de krant lazenl Het Hof heeft thans verdachte vrij gesproken van het hem ten laste ge legde. TWEEDE KAMER. Herziening van de gemeente wet; geestelijken in de ge meenteraden. De Tweede Kamer heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de herzie ning van de gemeentewet. Nadat zonder debat was goedge keurd, dat voortaan slechts in ge meenten van ten hoogste 5000 zielen, de burgemeester tevens secretaris kan het geheimhouding betreft, het vorige jaar was, toen eenige van hun geheim zinnige schepen werkelijk werden te water gelaten. Verleden jaar, zooals u weet, had Duitschland de bewaking over de wateren in het oosten en rapporteerde, dat alles in orde was. Hun tweede reden is zonder twijfel, dat Engeland nauwkeurig de wacht houdt en daarvoor twee groote sche pen en eenige kleinere van zijn vloot moet afzonderen. Zij denken, dat zij die nu buiten gevecht hebben ge steld, indien wij misschien het Pact mochten verbreken en tusschenbeïde komen. Wij hebben ook werkelijk een paar veranderingen gemaakt", ging hij voort, zijn stem latend dalen. „Ons beste oorlogsschip en drie torpedo jagers zijn nu op weg naar huis. Australië vervangt ze voor ons". „Nu zal ik u de meest ongepaste vraag doen, welke iemand in mijn po sitie aan een persoon in de uwe zou kunnen doen", verklaarde Grant. „In dien de Duitsche vloot den Atlanti- schen Oceaan in westelijke richting binnenstcomde, eer Amerika tijd had gehad zich bij het Pact te voegen, zoudt u dan tusschenbeide komen?" Sullivan grinnikte vroolijk. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1