WAARDE. ÜA HUESE, Verplaatsingen. Binnenland Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Advertentiën. Landbouwers-Inspan AFWEZIG tot en met 14 Mei. Vrijdag 16 Mei 1930, den landbouwersinspan, monument aan de Carciegielaam te1 'sGra-j venliage. Voor de medische faculteit te Ma drid hebben ernstige studenten-onlusten plaats gegrepen, waarbij de politie ten slotte met groote macht moesf ingrijpen. Een persoon is gedood' en 17 zijn er ge wond, van wie vier zeer ernstig. Generaal Berenguer heeft onmiddellijk na bet bekend worden een kabinetsraad bijeengeroepen, waarin waarschijnlijk be sloten zal worden de universiteit te slui ten, waarmee dan dezelfde toestand her steld zou zijn als bij het eindigen van de dictatuur. Maandagavond ontstond te Ulft, als gevolg van een oude veete, een ernstige vechtpartij tusschen. Frazer en Fokking. Laatstgenoemde heeft Frazer met een dolk verscheidene ernstige steken toege bracht, terwijl de getroffene zijn tegen stander een stuk uit die lip heet. Frazer is terstond naar bet ziekenhuis overge bracht terwijl Fokking ter beschikking vam de justitie te Arnhem is gesteld. Reorganisatie van den belasting dienst. Samenvoeging van onderdeelen; nieuwe inspecties. Naar de „Tel." verneemt kan thans binnen af zienbami tijd een ingrijpende reorganisatie van dein belastingdienst wor den tegemoet gezien. Het ligt in de bedoe ling van het dienstvak dier directe1 belas tingen, invoerrechten en accijnzen, het onderdeel directe belastingen af te split sen en dit te voegen bij den dienst van registratie en domeinen, ook voor zoover het betreft de buitendiensten. Dif betee- kent o.a. dat de gecombineerde functie van inspecteur der directe belastingen., invoer rechten en accijnzen, zooals die thans in de meeste gemeenten bestaat, komt vervaflen. Het nieuwe dienstvak der in voerrechten en accijnzen zal eenige over eenkomst verto onen me t het Zo Ham t, zoo als dit in Duitschlaud bestaat. Het zou voorts in de bedoeling liggen, den gecombmeerden dienst van registratie en directe belastingen onder te verdeelen in een twaalftal groote inspecties, welker hoofd een bevoegdheid zou krijgen, die overeenkomt met die der tegenwoordige directeuren der directe belastingen. Reeds in October a.s. zou een begin worden ge maakt met de uitvoering dezer reorgani satie, die geruimen tijd1 in beslag zal ne men. Van andere zij/Je verneemt bet blad echter, dat het in de bedoeling zou liggen, dat de nieuwe combinatie gereed moet zijn om in werking te treden tegelijk met de nieuwe regeling van de financieeue ver houding tusschen rijk en gemeenten. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. De regeering grijpt niet inwerk voor het particulier initiatief. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de vereeniging Geneeskun dig onderzoek voor het Huwelijk om van regeeringswege te doen wijzen op het nut, dat geneeskundig onderzoek vóór het hu welijk kan opleveren, en een aanschrijving tot de gemeentebesturen te richfen ter zake van de geschriftjes dier vereeniging, omdat het naar zijn meening niet op den weg van de regeering, maar op den weg van het particulier initiatief Ligt, hef doel, dat die vereeniging zich stelt, te be vorderen. Een tweede verzoek der vereeniging beoogt de wenken, die van tijd tot tijd van den Gezondheidsraad uitgaan, mede dienst baar te maken aan de bevordering van t geneeskundig onderzoek vóór bet huwelijk. In verband hiermede heeft de minister aan 'e vereen, bericht, d'at hij den Gezotnd- eidsraad' heeft doen weten, dat hij er ich mede vereenigen kan, imidLen de Ge- :cnd:he'dcraad in zijin publicaties bij tijd n wijle op de beteekenis van het genees- uiidig onderzoek vóór het huwelijk op de vijze, die de voorzitter geraden acht, de -indacht vestigt. Het nieuwe spoorboekje. Ander model. Het spoorboekje voor den zomerdienst 1930, ingaande 13 dezer, is, zoo lezen wij 'n het „Utr. Dgbl.", opvallend kleiner an formaat, en véél duinner. In het mid- en van het boekje is thans de spoorweg- aart opgenomen, met de verwijzing naar e betrekkelijke tabellen der dienstregeling, 'en zal aan de nieuwe mdieeling even moe n wennen. Ook zijn er geheel nieuwe teekens voor ijzondere aanduidingen zooals treinen, ie niet, of alléén op Zondag Lopen. Het ordt in het nieuwe spoorboekje geducht itkijken; er zijn ongeveer 18 yerschillen- e teekens, die men zorgvuldig in acht te nemen. Dit nieuwe model van het spoorboekje udt verband met een andere éditie- ienstregeÜng, die verkrijgbaar wordt ge teld en waarin men alle buitenlandsche sluitingen opgenomen vindt. Het kleine je, dat 15 cent kost, is alleen bedoeld oor hen ,die geen buitenlandsche verbin dingen behoeven en genoeg hebben aan den binnenland schen treinenloop. De „Joh. van Oldenbarneveldt"» In aanvaring met de „Regge stroom"; een slecht begin. De gistermiddag 1 uur van de Sumatra- kade te Amsterdam naar Indië vertrokken Johan van Oldenbarnevelt, het nieuwe schip van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland heeft een onfortuinlijke uitreis gehad. Even voorbij de Hembrug is zij in aanvaring gekomen met de Reggestroom van de Hollandscbe Stoomboot-Maat schappij, terugkeerend uit Afrika, met hef gevolg, dat zij aan bakboordzijde, dwars over den naam circa 4 meter boven de waterlijn een groot gat heeft gekregen. De Reggestroom kwam er beier af en be liep een ingedrukteia neus. Terwijl! laatst genoemd schip naar de Cceniliaven veer en daar meerde, moest de Johan van Olden barnevelt, na in de nieuwe haven van Zaandam te zijn omgezwaaid, weer terug gesleept worden naar de Sumatrakadb, waar zij tegen half vijf meerde. Nog wa ren de touwen niet vastgemaakt, of eun werkboot en een bok van de Amsterdam- sche Droogdokmaatschappij kwamen al langszij, en onmiddellijk werd een aan vang gemaakt met het reparatie werkhet uitbranden allereerst van de klinknagels, om daarna de beschadigde ijzeren platen van de huid door nieuwe te vervangen Met dit werk zullen allicht een paar dagen gemoeid zijn, zoodat het vertrek van de Johan van Oldenbarnevelt met dien tijd zal worden vertraagd- De schatgravers te Zaandam. Maandagmiddag hebben de opgravin gen te Zaandam in zooverre succes gehad dat het geteerde vat, waarin de schat vol gens het protocol geborgen zit, is gevon den. Echter niet op het terrein dér firma Los, maar op de buiten gebruik gestelde begraafplaats, op 150 M. beoosten de Ned. Herv. Kerk. De helderziende' dame, die den geheelen dag bij de opgravingen was tegenwoordig geweest, was opgetogen van vreugde bij hetgeen gevonden is. Zij. verwachtte ,dat op dezelfde wijze ook de millioenen zul len gevonden worden. Dit is echter tot nu toe nie| meegeval len. Gisteren is in.l. gebleken, dat het vat alleen stroo bevatte. Van den schat tof nu toe geen spoor. Een gevaarlijke machine. Er breekt een kwade tijd aan voor de menschen. Iedereen weet, dat hij niet mag jokken, maar iedereen doet het. In elk be schaafd gezelschap, in iedere organisatie, in iedere zaak, bij alle handels-verkeer, bij het onderwijs, op iedere vergadering moet af en toe worden gejokt. Zoo niet door doen dan dioor laten. Ja indien wij in het dagelijksch leven steeds met de waar heid en de geheele waarheid voor den dag kwamen, hield geen directeur het uit met zijn compagnon, geen werkgever met zijn werknemer, geein man met zijn vrouw, geen leeraar met zijn klas, geen elftal met zijn aanvoerder, of met den scheidsrechter! geen vorst met zijn ministers. Heusch, af en toe zijn zienswijze wat te „retouchee ren", voor zij den wal zijner tanden ont snapt, is noodig. 't Werd anders in de we re ld haat en nijd, moord en doodslag, meer dan dat het nu helaas reed shet geval is. Men begrijpe ons goed, wij pleiten niet voor onoprechtheid of leugenachtigheid cn er zijin omstandigheden dat de waarheid, niets dan dé waarheicl en de geheele waar heid plicht is. En ieder behoorlijk mensch weet dat ook precies. Maar het heeft geen nut om b.v. aan de bridgetafel telkens aan uw partner (het kan een overigens verstan dige intelligente en beminnelijke dame zijn) steeds te zeggen hoe gij over haar spelen denkt. Maar staat men voor den rechter dan moet men de waarheid spreken. Daarvan zijn wij overtuigd. Maar, eilaas, de mensch is maar de zwakke mensch, en er zijn lie den die zelfs voor den rechter jokken. Doch daar komt een eind' aan, tenminste er komt misschien een eind aan in de Ver. Staten. Aan de universiteit te Chicago is een machinetje gebouwd en bij proefneming deugdelijk gebleken waar mee kan worden gecontroleerd1 of een ondervraagde bij het antwoorden jokt of niet. Het beginsel berust op het meten van uiterst subtiele wijzigingen in de bloed druk-kromme. Meer zullen wij er niet van zeggen, ook niet, bij wie men moet wezen om er meer van te hooren. Stelt u voor, dat het een artikel werd, b.v. als een stof zuiger of een naaimachine, die de dames op afbetaling kunnen, krijgen, om er mee te controleeren waar en wat de „verga dering" is geweest, die meneer noodzaakte alweer zoo Iaat thuis te komen! Maar dat nu daar gelaten. De psycho logen aan de universiteit te Chicago heb ben meegedeeld dat zij bun proeven met den „leugenontdekker" op groote schaal gaan voortzetten. Vallen de verdere resul taten zoo gunstig uit als men te Chicago verwacht en hoopt, dan zal wellicht spoe dig het instrument toepassing gaan vinden in de rechtzaal. Het is [maar te hopen dat het dan daar bij blijft. KLOETINGE. In April zijn inge komen: van Kapelle, Adriaan Kaai- steker en gezin, B 6; van Driewegen, Maria Smallegange, B 72; van Goes, Abraham Jobse en gezin, A 59a; van Goes, Willem Frederik Johan van Riet en gezin, B 55; van Wolphaarts- dijk, David Schipper, C 61; van Goes, Jan Wesfstrate en gezin, C 22a; van Waarde, Abraham Panny en gezin, B 117; van Amsterdam, Markus Her- dink, D 26; van Goes, Antonia Hoo- gesteger, B 141; van Goes, Maatje de Jonge, B 127; van Eindhoven, Leo Antonius van Bers, B 144. Vertrokken: naar Rotterdam, Wil- lebrordstraat 88, Jacob Willem Sinke en gezin; naar Rilland-Bath, Maatje Minnaard; naar Rotterdam, G. J. Mul- dersfraat 2b, Hendrik en Gijsberf Mar cus; naar Ridderkerk, Lagendijk H 102, David Remijnse; naar Geertrui- denberg, Koestraat B 95a, Jakobus Ha- rinck; naar Goes, Blaauwbeenstraat 4, Gillis Jansc en 'gezin. NISSE. In April zijn ingekomen: Jacobus Lokerse en gezin, arbeider, van Wolphaartsdijk, naar Dorpsstraat 76; Jan Bakker en gezin, arbeider, van Colijnsplaat, naar Nissestellepol- der 122. Vertrokken; Maria Ossewaarde, dienstbode, van Zuidweg 145, naar Kapelle; Janna Maria van der Hiele, dienstbode, van 21, naar Waarde; Adriaan de Koning en gezin, arbeider, van Nissestellepolder 122, naar Hoe- dekenskerke. SCHORE. In April zijn ingekomen: Neeltje Goud, dienstbode, uit Goes; P. Th. Verdurmen en gezin, landbou wer, uit Kruiningen; C. L. van Tiche len, land-arbeider, uit Arnemuïdcn. Vertrokken: N. Paauwe en gezin, naar Kapelle; M a. Ros.a. Herwegh, dienstbode, naar Graauw; Chr. Kloos terman en gezin, landbouwer, naar 's Gravenpolder; Jac.b. Meijaard en gezin, postbode, naar Hansweert; E. DoggePlevier, naar Hansweert. WEMELDINGE. In April zijn in gekomen: L. Neels, van Kattendijke, naar A 2z, A. J. Schouwenaar, van Breukelen Nijenrode, naar Kerkstraat A 39. Vertrokken: J. A. Sorel, naarVlis- singen, Geraniumstraat 3; K. Tissingh, naar Meppel, Woldsfraat 93; Jac. Fer- dinandusse, naar Brussel, Avenue Eu gene Demolder 6; H. Hello, naar Via- nen, Langendijk; H. J. Melcen, naar Poortvliet; L. van der Harst, naar Hansweert, Julianastraat C 73g; F. ten Hoeven en gezin, naar Terneuzen, Steenkaplaan 110; E. J. 'Minnaard, naar Colijnsplaat; A. Sinke, naar 's Heer Arendskerke; P. J. Maljers, naar Arnemuiden. BURGERLIJKE STAND Over de maand April 1930. COLIJNSPLAAT. Geboren; 8, An thony Leendert, z.v. Pieter Bouterse en Cornelia Anthonisse. DRIEWEGEN. Geboren. 5, Jan, z.v. Laurentius Goense en Johanna van Stee. Overleden; 1, Tannetje Nijsse, 21 jr.. j.d., 23, Cornelia Wiilemiira Dane, 82 jr., wed. van Willem Goetheer. 's GRAVENPOLDER. Geboren: 11, Johanna, d.v. Leendert Hoekman en Pa. Stroosnijder; een levenloos kind; 23, Adri aan Marinus, z.v. Marinus Adriaan Slot boom en Machaliria Jannetje de Jager. Overleden: 12, Johanna, d.v. Leen dert Hoekman en Pa. Stroosnijder; 14, Jan Adriaan Prumers, 34 jaar; 28, Aar- noud Hubregtse, 51 jaar. HOEDEKENSKERKE. Geboren: 15, Margaretha Cornelia, d.v. Jacobus Memheere en Cafhariiia Traas. Gehuwd; 3, Marinus Cornells van Da len, 27 jr., j.m. te Hocdekenskerke, en Dina Fierloos, 28 jr., j.d. te Hoedekans- kerke, voorheen te Kruiningen; 24, Hu- brecht Remijn, 29 jr., j.m. te Hoedekens- kerke en Helena Doggen, 22 jr., j.d. te Schore. HEINKENSZAND. Geboren: 1, Cornelia, d.v. Willem Geus en Anthonia Adriana Rijk; 6, Bastiaam, z.v- Jacobus Simomse en Neeltje de Jonge; 23, Catha- rina Francina, d.v. Adriaan Traas en Catharina Johanna van Hese; 25, Pieter, z.v. Abraham van der Does en Wilhel- mina Deuntje Zandee; 28, Jozina, d.v. Gillis Leendert Hubregtse en Jannetje Braamse; 29, Maria Neeltje, d.v. Pauhis Hendrikus Josephus Vertriest en Cornelia Pieternella Goense. Gehuwd. 24, Joannes Jacobus db Hond 25 jr., en Adriana Janse, 24 jr. Overleden: 7, Gecrard Kuzee, 70 jr. echtgenoot van Johanna Schaalje; 29, Hendrikus Anthonius Bos, 19 jr., z.v. Cor nelis Bos en Stoffelina Breviel. KATTENDIJKE. Overleden: 20, Francina Neeltje Dekker, 47 jaar, echt- gejioote van Jan Dekker; 25, Pieternella van de Schraaf, 78 jaar, weduwe van Pieter Cornelisse. KAPELLE. Geboren; 1, Nicolaas Paulus, z.v. J. Remijnse en L. Paarde- kooper; 3, Bastiana Wilhelmina, d-v. M. Vecrhoek en M. Eversdijk; 3, Daniël Ja cobus, z.v. A. J. Schipper en J. E| N. Tholens; 6, Jan, z.v. M. Eversdijk en M. Rottier; 5, Martina Adriana, d.v. A. van Dalen en J. P. de Jager; 7, Marcus, z.v. L. Verhulst en P. Mol10, Maria Pieter nella, d.v. J. Balkenende en "S. Mol; 19, Jacoba Engelina, d.v. G. Daane en S. Sinke; 27, Jan, z.v. I. Smallegange en N. A. Pekaar. Gehuwd: 25, J. C. Verflage te 'sGra venpolder en L. Korstanje te Kapelle. KLOETINGE. Geboren: 17, Adriaan Jannetje, d.v. Simon Dekker en Aagtje Catharina de Witte. Gehuwd: 17, David Schipper, 24 jr. j.m. te Wolphaartsdijk, en Jannetje Eli sabeth van Liere, 22 jr., j.d. te Kloetinge. Overleden: 24. Jonkheer Jan Ernst Lewe van Nijenstejjn, 64 jr.; 29, Catha rina Guiljam, weduwe van Cornells Franke, 77 jr., wonende te 's Heer Arends kerke. KRUININGEN. Geboren: Maria Elizabeth, d.v. Abraham Markus Jansen en Catharina Neeltje Vogelenzang; Wil helmina, d.v. Marinus Kanaar en Maria Nieuwdorp; Catharina, d.v. Hendrik Sa lomons en Hinderkien Blaak; Johanna, d.v. Willem de Bat en Jozina Minnaard; Johny, z.v. Marinus Koppens en Katolina Willemsen; Jan, z.v. Laurens Sinke en Jacoba Nieuwenhuijse. Ondertrouwd': Adriaan Droinkers, 25 jr. en Catharina Elizabeth de Visser, 22 jr.; Barend Arie Bruimshoofd, 20 jr., en Katarina Amelia Vemeij, 21 jr. Gehuwd; Adriaan Dronkers, 25 jr., te Axel en Catharina Elizabeth de Visser, 22 jr.Hendrik van Wijck, 24 jr., cn Le na Hovestadt, 24 jr. Overleden: Joseph van den Berge, 36 jr., echtgenoot van Doortje Jacomina Pol derman; Johannes Nieuwenhuijse, 41 jr., overleden te Goes; Pieternella Harthoom 73 jr., echtgenoote van Pieter Witte1. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Exportveiling van 6 Mei 1930. Kropsla f 1,60 a f 6,30 per 100 stuks. Kleine veiling. St. Remey f 17 a f19, Kleipersn f 15, Reinette d'Or f25, Pomme d'Orange f 18 Aardbeien f216, Tomaten f50, Spinazie f5, Postelein f 19 a f 21, Boontjes (Ame- rikaantjes) f 16, Hazelnoten f 30, Vroege Aardappelen (And. Muizen) f 34, Aard appelen (Zeeuwsche Blauwen) f 1,50 a f 1,80, alles per 100 K.G., Groene Kom kommers f 17, Bloemkool f9 a f 14. Kropsla f 0,80 a f 5,60. Aardbeien f 0,50 a f3,40, Kipeieren f 4,20, Ganseieren f 10,10, alles per 100 stuks, Wortelen f7 a f8, Radijs f 1,80 a f3, Rhabarber f 0,80 a f2,80, Selderij f 1,70, Prei f9. Rozen f24, Tulpen f 12 a f 17, Anjelieren f12, Narcissen f 7, alles per 100 bos. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 5 Mei 1930. Spinazie f4 a f5. Postelein f 22, Wit lof f 8 a f 10, alles per 100 K.G., Bloem kool f5 a f 17, Tulpen f2. beiden per 100 stuks, Kropsalade f 2 a f 5 per 100 krop, Rhabarber f4, Radijs f 3, Lathyrus f6, Anjers f8, Ster Narcissen f 9, alles per 100 bos. I STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst. Trekking 5 Mei. f1500: 14012 20502 f 200: 8190 f 100 474 2041 2662 3289 11660 12964 14230 4e klasse 2e lijst. Trekking 6 Mei. 15000: 17267 f2000: 212 f 10006294 10944 f 400: 2883 4947 f 200: 7869 f 100: 785 4408 10474 13901 14423 LICHT OP. Donderdag 8 Mei 8.05 uur Vrijdag 9 Mei 8.06 uur Politie-agent overreden. Men meldt ons uit Den Haag Het Haagsche Gerechtshof, het ver oorzaken van dood1 door schuld niet be wezen achtend, veroordeelde heden tot f50 boete, subs. 25 dagen hechtenis den melkhandelaar L. v. d'. E. uit Naaldwijk, die door de Haagsche rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens bet overrijden met zijn auto, in den nacht van 9 op 10 Aug. 1929 op den Naaldwijkschen weg, van den surveillee- renden politieagent Bakker, die spoedig daarop overleed1. Hoog bezoek. Men meldt ons uit Den Haag De Groot-Hertogin van Luxemburg en hoar gemaal zullen in de eerste dagen van Juni een semi-officieel bezoek brengen aan de Koningin, die dan op het Loo vertoeft. De Koningin-Moeder. Men meldt ons uit Den Haag De Koningin-Moeder is voornemens 19 dezer de residentie te verlaten, doch al vorens het paleis Soestdijk te betrekken zal H.M. eenige da„en in Noord-Brabant vertoeven, waartoe de Koningin-Moeder met gevolg Haar intrek zal nemen in ho tel „Bosch en Ven" te Oisterwijk. Ver moedelijk vertrekt H.M. Vrijdag 23 dezer van Oisterwijk naar Soestdijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: 8 Kloetinge, inspan, de Kok. 8 Heinkenszand, bceren-inspan, vat Dissel. 8 Kruiningen, boeren-inspan, de Wilde. 16 Nïsse, landbouwers - inspan, Oele. 16 Yerseke, weiland, huizen en erf, hoefje en boeren-inspan, Jonkers. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 13 Prins van Oranje, Volksconcert Toonkunst. 14 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. 16 Prins van Oranje, Gezelschap Nap de la Mar, „Flierefluiter's opont houd". WEERBERICHT De verwachting tot den avond van 8 dezer luidt: zwakke tot matige O. tol N.O. winj, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Gehuwd: Johannes Frederik Otto Huese 38 j., gesch. echtgen. van Ger trude Susan Laming, en Annet van Poelgeest 23 j. jd. DE VERKOOPING VAN DEN van den heer D. G. KLOOSTERMAN, zal niet worden gehouden op Woens dag 14 Mei 1930, doch op Vrijdag 16 Mei 1930, des middags 12 uur (O. T.). Notaris OELE. ADV ERTENTIEN voor en ABONNE MENTEN op de „Goesche Courant" worde" aangenomen do - len heer J. GELEEDST. CHIRURG TE GOES, De Notaris M. OELE Jz. te 's-Gra- venpolder is voornemens in het open baar te verkoopen op des middags 12 uur (O,T.), ten verzoeke van dhr. D. G. Kloosterman, op het door hem bewoonde hofsteedje aan den Zuidweg te Nisse bestaande o. m. uit: 3 paarden, alsvosmerrie oud 5 jaar met veulen grijze merrie oud 9 jaar jaarling merrie 2 menwagens met toebehooren drie- wielskartentwagen met portieren maaimachine (Massey-Harris)rolsleper geschikt voor veewagen cultivator rolblok aardappelploeg ploegen eg gen in soortsleepborden aardappel sorteerder windmolen voorladders pongerboomenreepen en pleien zwengenharnassement; de mest in den mestput, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Door den verkooper wordt aan be kende soliede koopers crediet verleend voor koopen boven f 25,tot I Januari 1931. Koopen beneden f 25,contant.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3