Huiduitslag- Op &ijm. Stadsnieuws Buitenland. Uit de Pers. Van Overal HOLLAND—BELGIË 2-21 Holland's ongerepte glorie Dartelde door 't Stadion, Toen bij daverende kreten Dit belangrijk spel begon, 't Spel van winnen of verliezen, Er was spanning, er was sfeer, 't Ging hier om 't bestaan der natie, Om de kern der voetbal-eer! Wat deert ons, om zoo te zeggen, 't Hollandsch-Belgische tractaat, Zoolang Holland door een blunder Soms met 10 achterstaat? Wat een op zijn tijd belangrijk Openbaar geheim verdrag, Zoolang die verdraaide referee Weer die penalty niet zag?! Daar is zeer spontaan geleden Met een overprangd gemoed, Daar is zeer spontaan gejubeld, Want een doelpunt is zoo zoet! Ook al klonk dan de voldoening, Als ik 't achterna beschouw, ('tLag misschien wel aan m'n toestel), Uit de radio wat rauw!! O, hoe hebben we gesidderd, Als Bastin vervaarlijk liep, Wanneer Landaal, van der Heyden, Weer een schitt'rend kansje schiep, En hoe bulderde de massa, Dol van vaderlanderschap, Onder krijschende omhelzing Bij dien puiken trap van Tap! Opgewonden kwam het einde Van dit feest vol diepen zin, Want men was na veel emotie Net zoo ver als aan 't begin! 't Bruine- monster lachte stiekem Om dit speelsche wel en wee, O, we zullen 't nooit vergeten: Holland—België 2—2 van den vlinder niet alleen uit de boomen te verwijderen, doch ze ook te vernietigen. Het bestuur van den Vlietpol- der besteedde Maandag aan het on derhoud der werken en den bouw van een houten keet met schaftlo kaal. De eenige inschrijver was de heer M. H. van Stee te Wissenkerke voor f 4240, In 's Heer Arendskerke heeft de verkoop van het Emmabloempje f 25,30 opgebracht. De te haastige wielrijder A. N. reed bij het gemeentehuis in Yerseke het meisje Siereveld dermate aan, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Ook op overschrijding van de maximum snelheid door trapfiets berijders mag de politie wel eens toe zien. In Krabbendijke is de laatste hand gelegd aan de verbetering der dorpsstraten. Automobilisten en mo torrijders kunnen dit dorp dus weer bezoeken zonder dat zij vooraf hun nieren en vehikels verzekerd hebben. Maandagmiddag heeft nabij Axel op den straatweg nabij Hulst een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een splinternieuwe „Studebaker" bestuurd door een zoon van den bekenden hout handelaar De Vriend te Terneuzen, moest uitwijken voor een kinderwa gen, waardoor de auto met groote vaart tegen een langs den weg staan- den boom reed. De wagen werd to taal vernield. De bestuurder werd zeer ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil overge bracht, waar het overleden is. De Commissaris der Koningin bezoekt a.s. Maandag de gemeenten Heinkenszand en 's Heer Arendskerke Met ingang van den a.s. zomer dienst zullen in den mailtrein Vlissin- gen—Boxtel en verder naar Zuid- Duitschland (en terug) ook derde klasse rijtuigen loopen. Men krijgt dan een rechtstreeksche derde-klasse verbinding tusschen Vlissingen en Zuïd-Duitschland en terug. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur kwam een autobus van xle N.V. v.h. Chr. Willemstein uit Wemeldinge, aan den overweg van den locaalspoor te Kloetinge, toen plotseling de achteras brak. De chauffeur J. v. D. kon door krachtig remmen den auto, waarin ook een passagier gezeten was, spoedig tot stilstand brengen, zcodat erger voor komen werd. T entoons telling In September van dit jaar; tuinbouw-expositie in Ka- pelle. De secretaris van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwwin- tercursussen te Kapelle schrijft ons: Reeds is het vier jaar geleden sinds wij te Kapelle een tentoonstelling heb ben gehouden Gelet op de uitbreiding die de tuin bouw in onze omgeving inneemt, heeft het bestuur onzer vereeniging ge - meend goed te doen, wederom een tentoonstelling te houden en wel in de 2e helft van September 1930. Het bestuur der Veilingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en Omgeving was zoo bereid wederom hare gebouwen, die nog pas belangrijk zijn uitgebreid, disponibel te stellen en wij hopen dan ook dat deze tentoonstelling weer iets moois en leerzaams zal worden. Echter is hiervoor uw aller mede werking noodig, hetzij door inzendin gen dan wel door bezoek blijk van belangstelling te toonen, terwijl steun in welken vorm ook ten zeerste op prijs gesteld zal worden. Zooals bekend, is Kapelle het cen trum der intensieve culturen en het is een prachtgelegenheid voor ver- eenigingen of dergelijke een excursie naar deze plaats te houden, om be halve de tentoonstelling, de diverse cultures te bezichtigen. Het bestuur onzer vereeniging is volgaarne bereid om voor deze excursie's een plan op te maken, of desgewenscht voor ge leide te zorgen. Zij die wenschen in te zenden, iets op tuinbouwgebied betrekking heb bende, worden beleefd verzocht bij den secretaris een vragenlijst aan te vragen, welke alsdan begin Juni zal worden toegezonden. Bezoek. De commissaris da- koningin zal Maan dag a.s. een ambtelijk bezoek aan Goes brengen. Ongeldige bankbiljetten. Nog gelegenheid tot inruilen. De correspondent van dei Nederlandsche Bank verzoekt ons in het belang van het publiek het volgende mede te doelen De termijn, waarbinnen de biljetten van f 10, model 1904 en model 1922 betaal baar zijn, is thans verstreken. Thans blijven alleen in circulatie do bankbiljetten, waarop een Zeeuwsche boerin is afgebeeld. Geheel onverplicht en slechts voor kor ten tijd is het Correspondentschap hier ter plaatse nog bereid de biljetten vain het oude model in te wisselen, om houders het ongerief te besparen, dat zij hun bank papier ter verkrijging van betaling naar de Hoofdbank te Amsterdam zouden moeten opzenden. Het publiek zal dus verstandig doen, zich zoo spoedig mogelijk met deze bil jetten bij den Correspondent te Goes aan te melden. De locaalspoorwep. De opbrengst in Januari i 383— per dag. In Januari bedroegen die ontvangsten van de locaalspoor door Zuid-Be\eland aan reizigers f4177,93, aan bagage f61,75, aan goederen f 6553,50, aan levende dieren f77,78, aan diversen f 1011.15. In totaal werd dus f 11.882,11 ontvangen. Dit is per dag rond f383. Op een loonen.de ex ploitatie Ijjkt een dergelijke ontvangst nog in de verste verte niet. Geslaagd. Mej. E. C. Jansen alhier slaagde te Utrecht voor het examen ass.-apotheker. Haven zonder water. De haven zal voor de gewone jaar-lijk- sche onderhoudswerken van 16 tot en met 21 Juni gesloten zijn. Pinkster-sport. Voetbal en korfbal; deelne ming en muziek uit België. Op tweeden Pinksterdag organiseert de Voetbalvereeniging „Goes" groote inter nationale voet- en korfbalwedstrijden, waaraan o.m. enkele clubs uit België zul len deelnemen. De wedstrijden worden gehouden op het voetbalterrein aan den Poidersche weg. Muzikale medewerking zal worden ver leend door de Kon. Antwerpsche fanfare. Dit gezelschap zal tevens op de muziek tent op de Groote Markt dien dag ver moedelijk van 5 tot 6 uur nam. een con cert geven. Kunsthandel Wisse. Ter gelegenheid van de Gezelle-lher- denking heeft de ook hier bekende kunst schilder Albert Goethals een lithografie vervaardigd van het geboortehuis van den beroemden Vlaamschen dichter. Deze litho, welke Goethals' beste kwaliteiten bezit en buitengewoon fraai van kleur is, wordt o.a. geëxposeerd in den hunsthandel Wisse alhier. „Flierefluiters oponthoud Het gezelschap van Nap de la Mar, dat hier cenigen tijd1 geleden. „Merijirttje Gijzon ten tooneele bracht zal Vrijdag 16 Mei in de „Prins van Oranje" een op voering geven van „Flierefluiters opont houd", een reeks tafreelen uit De Jong's romans-cyclus. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; bij vocht-afschei- dende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dat, zcolang hef noodig Is „Euphonia''. „Euphonia" zal Vrijdagavond' te 8 uur op de Markt het volgende programma ten gehoore brengen: 1. Luchtpost Marsch. De Pauw; 2. Ouverture Fêle Alpes, E. Avan; 3. Au Golfe de Naples, Valse, E. Larue; 4. Les Mousquetaires au Couvcnt, Fantaisie, Var- ney. Pauze. 5. K. L. M, Marsch, W. Schootemeyer; 6. Ouverture Cortège d'Attila, G. Gadenne; 7. Rose Marie Se lection, F. Salabert; 8. Grande Faintaist». sur l'opera „Faust", arr. Kessels; 9. Finale. Gevallen. Toen Maandag de heer W., in dienst bij den heer Polderman alhier, bezig was met het aanleggen van radio-distributie van de Rijksgebouwen naar het Leger des Heils, is hij, toen hij een lange ladder be klom, die doormidden brak, van ongeveer 8 meter hoogte omlaag gevallen. Door den heer Korstanje, concierge van de Rijksgebouwen, is hij naar huis gebracht. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aan gevoerd 49 biggen. Gandhi. Een verklaring in het La gerhuis betoogingen in Britsch-lndië. In antwoord op verschillende vra gen heeft minister Wedgwood Benn in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat Gandhi met volle instemming der regeering onder de bepalingen van de wet van 1927 door de regeering van het presidentschap Bombay in hech tenis is genomen. Hij zal niet worden aangeklaagd, noch verder vervolgd worden, maar blijft, tot de toestanden weer normaal zullen zijn, geïnterneerd Verschillende arbeidersafgevaardig den drongen er nochtans op aan om naar een vergelijk te streven, waarop de minister antwoordde, dat de poli tiek der regeering ongewijzigd was gebleven en het aanbod tot een con ferentie met de Indische leiders nog eenigen tijd gehandhaafd zou blijven, maar natuurlijk niet ad absurdum. Nopens de muiterij te Pesjawar zei- de de minister, dat het Huis en het volk er op aan konden, dat zij niet onkundig zouden worden gelaten van wat er voorviel en dat de waarheid niet zou bemanteld worden. De twee bataljons, die onlangs gemuit hadden, waren verplaatst en vervangen door een bataljon Gurkha's. Alle alarmee- rende berichten uit Pesjawar verdien den geen geloof en de regeering was den toestand daar volkomen meester, ofschoon de kans op nieuwe onlusten nog bleef bestaan. De Engelsche troe pen waren in Indië 59.700 man sterk en dit aantal achtte 3e Indische re geering voor het oogenblik alleszins voldoende. Wat de censuur betrof, was de Indische regeering natuurlijk gerechtigd, de verspreiding van alar- meerende en onjuiste berichten te be letten, maar de officieele telegram men, die te Londen werden gepubli ceerd, zouden ook weer niets dan de waarheid bevatten. In de boodschap, welke Gandhi voor zijn aanhouding gedicteerd heeft, beveelt hij zijn medewerkers dringend aan den strijd voort te zetten, want het is mogelijk de onafhankelijkheid zonder offers te verkrijgen. De atmosfeer te Karachi is gespan nen. Belangrijke gebouwen en hoofd verkeerswegen worden door Europee- sche en Indische soldtaen bewaakt en op de strategische punten is politie met machinegeweren geposteerd. Abdas Tyabjï, die door Gandhi aan gewezen is, om de leiding over de vrij willigers over te nemen, voor het ge val van zijn arrestatie, heeft zijn func tie aanvaard. Uit Lahore wordt gemeld, dat op het bericht van de aanhouding van Gandhi alle scholen gesloten zijn. Vijf tien vrijwilligers, leden van het con gres zijn aangehouden, toen zij post ten voor winkels waar buifenlandsche stoffen verkocht werden. De zaak De Leeuw. Interpellaties in de Ka mer; hoe De Leeuw „ge test" werd; het vonnis van den krijgsraad. Zooals men zich herinnert is de Vlaamsche milicien De Leeuw in ar rest gesteld wegens het weigeren om bevelen, die hem in de Fransche taal gegeven werden, op te volgen. In Bel gië is over deze zaak veel te doen geweest. Zoo hadden gisteren in de Kamer interpellaties plaats. De eerste interpellant, Herman Vos,'besteeg on middellijk het spreekgestoelte en luidde de interpellatie in. In de jong ste regeeringsverklaring, zeide hij, ver zekerde minister-president Jaspar.dat voor wat de taairegeling betreft, in het leger op de uitwerking van de wet van 7 November 1928 kon worden gewacht. Zijn bedceling was: hetheele Vlaamsche vraagstuk kan worden op gelost zonder in het leger iets te ver anderen. Het geval Joris de Leeuw komt deze woorden logenstraffen met een daad van beslissende beteekenïs. Deze daad bewijst, dat in het jubel jaar 1930 het Vlaamsche onrecht in het Belgische leger voortduurt, dat dit zelfs bij toepassing van de wet van 7 November 1928 niet zal ophouden en verder, dat wanneer men de Vla mingen stelt voor een dergelijke daad de eensgezindheid onder hen onmid dellijk wordt verwezenlijkt. Vervolgens gaf Vos een overzicht van het geval. Toen hij aan de over brenging van De Leeuw naar de af- deeling zwakzinnigen in het militaire ziekenhuis te Antwerpen kwam, vroeg hij: Weet men op welke wijze de can- didaat-zwakzinnigen daar behandeld worden? Ik heb de getuigenis gehoord van twee psychiaters. Den dokter be schuldig ik niet, maar om te weten of iemand zwakzinnig is steekt men in dit ziekenhuis de stakkerds een brandende sigaar in den mond. (Ver ontwaardigde kreten op vele banken). Beide psychiaters hebben verklaard, dat in geen beschaafd land iets der gelijks gebeurt. Daar is De Leeuw slechts drie dagen moeten blijven, al zal elke neuroloog nu zeggen, dat in geen drie dagen kan worden nagegaan of iemand zwakzinnig is. Ik ken De Leeuw van dichtbij; de jongen is heel normaal. Huysmans (s.d.): Tenminste zoo normaal als de helft van de Kamer. (Gelach). Terugkomend op de wet van 1928, vroeg Vos: Nu de wet van 1928. Ik herhaal de vraag aan den minister van lands verdediging: waar is uw voorbereiding om de wet tegen den voorgezienen datum te doen toepassen? Den 3den April 1930 viel de minister het Ka merlid Marck hier in de rede om te herinneren aan een verklaring inden Senaat, volgens welke de militieklasse van 1930 in het Vlaamsch zou worden opgeleid. De heer Marck dankte toen, maar vroeg of dit bij ministerieel be sluit of door middel van een wet zou gebeuren. Daarop antwoordde de mi nister, dat een ministerieel besluit vol stond. Ik besluit hieruit, dat de heer minister in zijn binnenste er van over tuigd is, dat er Vlaamsche comman do's komen. Maar dan vraag ik mij af: welk strafbaar feit heeft De Leeuw gepleegd? Vos besloot zijn interpellatie met te zeggen dat het heele Vlaamsche volk achter den verdachte staat. (Applaus bij Vlaamsch-Nat., VI. Soc. en een aantal VI. Kath.). Minister de Brocqueville zeide dat zijn positie zeer moeilijk is, daar het onderhavige geval aanhangig is ge maakt bij het gerecht. De interpel lant verplaatste de zaak op het po litieke terrein en ontweek de militai re discipline en de justitie. (Heftige interrupties). De minister beklaagde zich over dezen aanval daar hij voor het eerst sinds 1830 de Vlaamsche militairen in hun taal wil zien op geleid. Over de militaire zijde wil spr., han gende het onderzoek, zich niet uitla ten. De Vlaamsch-Nat. fractie noem de hij een anti-Belgische groep. De regeering zal haar politiek van recht vaardigheid en rechtsherstel voortzet ten. (Applaus op sommige katholieke banken). De heer Vos repliceert en dient de volgende motie in: De Kamer, na de verklaringen van den minis ter te hebben gehoord, spreekt haar grondige afkeuring uit over de har- telooze behandeling van den Vlaam schen dienstplichtige Joris de Leeuw; vindt in de door hem gestelde daad opvordering voor de Vlamingen van het natuurlijke recht om in het leger zijn eigen taal onderricht en bevolen te worden, geen schuld; en betreurt derhalve dat hij niet on middellijk in vrijheid werd gesteld. De heer Eekeiers (soc.) verklaarde eveneens dpt het heele Vlaamsche volk achter De Leeuw staat. Een door den heer van de Vijvere ingediende motie van vertrouwen in de regeering zal heden tegelijk met de andere moties worden behandeld. Gisteren stond De Leeuw zelf voor den krijgsraad te Luik terecht. Verdachte verscheen geboeid in uni form. De zaak werd in het Vlaamsch behandeld, uitgezonderd de getuigen- verhooren. De krijgsauditeur zeide dat uit het onderzoek was gebleken, dat verdach te had gehandeld wegens principïeele redenen. De verdachte gaf toe, dat hij een beetje Fransch verstond. Voor drie ten laste gelegde feiten is hij reeds veroordeeld. Alleen het feit dat hij niet is opgestaan op een Fransch bevel werd door den auditeur behou den. Eisch: een maand militaire gevan genisstraf waarbij verzachtende om standigheden in rekening werden ge bracht. De verdediger mr. Borginon eischte hernieuwd deskundig onderzoek en be streed uitvoerig het requisitoir. Hij vroeg geen vrijspraak zoolang niet een nieuw onderzoek van verdachtes gees testoestand heeft plaats gehad. Verdachte verklaarde toen hij in de gelegenheid gesteld werd nog iets tot zijn verdediging aan te voeren.dat hij steeds had gehandeld, om zijn Vlaamsche waardigheid hoog te hou den. Hij gevoelt geen berouw en zal ook verder weigeren aan Fransche be velen te gehoorzamen. Een hernieuwd onderzoek is door den krijgsraad afgewezen. De uit spraak luidt 15 dagen arrest met op sluiting, een en twee maanden gevan genisstraf voor verschillende feiten, aannemende verzachte omstandighe den buiten verdachtes geestestoestand Verdachte heeft appèl aangeteekend Er deden zich geen incidenten voor. De socialisten en de monarchie. De soc. dem. heer A. H. Gerhard, die bij de opening van de Noorder- sluis te IJmuiden in tegenwoordigheid van de koninklijke familie ondanks het roode parool: thuisblijven, aan wezig was, heeft zich daarmede een verwijtend ingezonden stuk in „Het Volk" op den hals gehaald. De heer Gerhard geeft echter geen kamp. Aan zijn onderschrift bij de ingestuurde klacht ontleenen wij hef volgende „De opening van een zóó groofsch werk als te IJmuiden is verricht is een zaak van groot belang. Daar be- hooren wij bij, wij, die zeker niet de laatsten zijn in het bevorderen van grootsche ondernemingen. Dat die met eenige plechtigheid zou geschieden is zeer begrijpelijk. Dat men 't hoofd van den staat er bij haalt, behoeft niemand te verwonderen. Als men deze gelegenheid had willen veront reinigen tot een anti-socialistische de monstratie, zou dit de bedrijvers slechts geschaad hebben. In onze afwezigheid kon ik slechts zien een uiting van te groot gewicht hechten aan de dwaasheden van de tegenpartij, om niet te spreken van een onverklaarbare onhoffelijkheid. Wat ik verwachtte is uitgekomen. De roode deelnemers aan dezen tocht behoefden zich veel minder gehinderd te voelen, dan bijvoorbeeld bij een di ner, waar men op de meest zinlooze wijze telkens het Wilhelmus aantreft. Ik doe nooit aan monarchalen af godendienst mede, waar geen ambte lijke plicht mij bijroept. Maar ik ducht voor mijn ongerept socialistisch bewustzijn niets van welk millieu ook en acht het goed te toonen, dat ik er ben, overal, waar ik mij gerech tigd voel te komen. Onze partij zou sterker staan, als zij minder bang was voor politieke besmetting". Met ingang van 1 October zullen nachtpos dreinen worden ingevoerd naar en van het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. Van de invoering van nacht- postautoritfen is in .verband daarmee af gezien. De zich in voorloopige hechtenis bevindende mijnwerker J. J. van S., wo nende te Kerkrade, die Vrijdagavond is gearresteerd, verdacht het veroorzaken van een dynamietontploffing en in wiens kosthuis nog 40 abulite-patronen, slag hoedjes en lont werden in beslag geno men, afkomstig van diefstal uit de mijn Willem Sophia, heeft ten overstaan van de gemeentepolitie te Kerkrade ver klaard, dat hij de stichter is van de 9 branden, die den laatsten tijd in Spek- holzerheide zijn uitgebroken. Ook heeft hij bekend de branden te Heerlen te heb ben gesticht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Op Zaterdag 17 dezer te half drie zal te Culemborg een bank met gedenk- teeken worden onthuld ter herinnering aan den aldaar geboren Staatsman wijlen mr. H. C. Drcsselhuijs. I Het volgend jaar komt een ontwerp gereed voor een te stichten Dresselhuijs-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2