DIPLOMATEN ASPIRIN N°. M Woensdag 7 Mei 1950 117 Jaargang. Rechtszaken. Kunst. FroVincienieuWs LINTVELT's BAZAP Dit buisje behoort in Uw zak eenig op de wereld dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1-5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Politierechter te Middelburg. Biljartbal als projectiel. H. Th. v. S-, 45 jaar, koopman te Goes, werd verdacht dat hij op 16 Maart j.l. toen hij zich in Tie beslo ten localiteit van W. H. te Goes be vond, niet op de vordering van den rechthebbende het lokaal heeft ver laten en H. met een biljartbal tegen zijn arm heeft gegooid. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak f20 boete of 20 d. hechtenis. Guido Gezelle herdacht. In het stadhuis te Brugge is op plechtige wijze de honderdste geboor tedag van Guido Gezelle, de dichter van Vlaanderen, herdacht. Tal van sprekers voerden het woord, waaronder voor Nederland, Prof. Dr, J. van Ginneken. De nieuwe zeesluis te Terneuzen. Een drang van Belgische zijde. De Belgische minister van openbare werken, van Caenegem, heeft een be zoek gebracht aan de Gentsche zee haven en ten stadhuize met burge meester Vandersfegen een schets van een ontwerp eener nieuwe overeen komst tusschen de stad Gent en den Belgischen staat betreffende uitbrei ding van de haven en het bouwen van een nieuwe zeesluis te Terneuzen ge redigeerd. Ook drong de burgemees ter nogmaals bij den minister aan op dat, zonder een ensemble-oplossing van het Nederlandsch-Belgische vraag stuk af te wachten de kwestie van de nieuwe zeesluis te Terneuzen, welke bij conventie van 29 Juni 1895 in be ginsel is geregeld, door middel van afzonderlijke onderhandelingen tus schen de regeering te Brussel en die in Den Haag haar beslag zou krij gen. De minister zegde den Gentschen burgemeester zijn steun toe. Gemeenteraad van Heinkenszand Het contract met de P. Z. E. M.; een beslissing inzake de straatverlichting. Maandagavond kwam de gemeente raad van Heinkenszand voltallig in openbare vergadering bijeen. De voor zitter stelde aan de orde het contract met de P. Z. E. M., de vaststelling van de kom der gemeente en de be- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 95 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. HOOFDSTUK XVIII. Op den namiddag voor zijn terug keer was Grant ten volle overtuigd, dat zijn zending zeer goed was ge slaagd. De Engelsche Pers nam de Amerikaansche aanvallen op Lord Yeovil en zijn uitnoodiging met groote kalmte op. Hij had nog meer bewij zen verzameld bewijzen van zeer ernstigen aard van den geest van onrust, die overal heerschte, en met betrekking tot zekere gebeurlijkheden, die bij hem vaststonden, doch slechts half werden geloofd door anderen, had hij toezeggingen verkregen van de grootste waarde en het grootste belang. En toch, zoover het hem per soonlijk betrof, voelde hij zeer goed, dat zijn bezoek een fiasco was ge weest. Hoe meer hij er over nadacht» greoting voor de straatverlichting. Be sloten werd de kom te bepalen zoo als deze reeds vroeger is vastgesteld. Alleen zal worden beproefd de Var- kenshcek onder de kom te doen val len zonder garantiebepaling. Besloten werd 23 straatlantaarns te doen aan brengen en deze tot 10 uur n.m. te doen branden. Vier lantaarns zullen branden tot 3 kwartier voor zonsop gang. Aan B. en W. werd door den raad met algemeene stemmen mach tiging verleend het contract te tee kenen. Daarna kwam aan de orde de schattingen die gemaakt zijn voor de ncodige gronden ter verbetering van het Claraspad tot de Suikerheul Besloten werd over enkele schattin gen nadere inlichtingen te doen in winnen. De raad ging daarna over tot geheime zitting. De polder Borssele. Mutaties in het bestuur vaststelling der begroo- ting 1930—31. Te Borssele vergaderde de Dijk- raad van den Calam. polder Barssele. De voorzitter herdacht in welgekozen woorden den overleden secretaris-ont vanger, den heer J. L. Richel. Daarbij sloot zich aan het lid, de heer Van der Bent, die verklaarde het op prijs te stellen, dat het bestuur toonde te waardeeren, wat de overledene voor den polder had gedaan. In hem ver liest de vergadering een accuraat en plichtsgetrouw ambtenaar. De voor zitter deelde mede, dat de heer C. M. Nijsten benoemd is als lid van het bestuur en de heer F. W. J. Immink is aangesteld als tijdelijk secretaris ontvanger. Met 11 van de 17 stem men werd A. van Zweeden benoemd tot bode-dijkwachter. Twee stemmen waren uitgebracht op P. de Bree en 4 op A. van Schaik. De begrooting 1930—1931 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 61.523,901de zekerheid van den nieuw tebcncemen secretaris-ontvanger op f12 000. Diens instructie werd voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld Het kohier dijkge- schot stelde men vast op f 56.886,57l/s» terwijl een nieuwe post op de begroo ting werd gebracht voor belooning tij delijk secretaris-ontvanger. Gemeenteraad van Middelburg. Nogmaals het ambtenaren reglement: de gehuwde ambtenares blijft. In de Maandag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Mid delburg is men voortgegaan met de behandeling van het ontwerp-ambte- narenreglement. Ten eerste kwam ter tafel de bepaling van den tijd, gedu rende welken vóór en na een beval ling verlof met behoud van het loon of salaris zal worden toegekend. Mevr. Weijl (v.d.) verdedigde een amendement om na de bevalling niet twee maanden, doch zes weken uit te betalen. Dit amendement werd aan genomen; eenige andere amendemen ten werden verworpen. De termijn gedurende welken bij ziek zijn wordt doorbetaald had ook hoe meer hij overtuigd werd, dat dit fiasco onvermijdelijk was geweest, dat zijn openbaar gemaakte zonderlinge handeling niet anders kon worden be schouwd. Niettemin leed hij onder dat oordeel en de man in hem kwam in verzet. In Bond Street hoorde hij dien na middag zijn naam noemen door een vrouw die juist tegenover hem uit een auto stapte. Hij herkende haar met eenige verwondering. Het was in derdaad Gertrude, die er weer geheel uitzag als vroeger. ,Nog in Londen?" merkte hij op, terwijl hij een oogenblik bij haar bleef staan. „Nog steeds hier", stemde zij toe. Ik had bevel te wachten om mijn echtgenoot te ontmoeten." „Je echtgenoot!" Zij glimlachte ironisch. „Mijn echtgenoot. Ben je verwon derd? Hij komt vandaag. Hij is heel opgewonden bij de gedachte mij weer te zien". Dat kan ik wel gelooven", merkte Grant op, eenigszins verbijsterd. „Maar jij", ging zij voort. „Je ziet er niet uit, of je ;e erg amuseert Je bent erg mager geworden, mijn beste Grant. Waarom maak je het je zoo tot verschillende voorstellen aanlei ding gegeven. Dat van B. en W. was een jaar vol loon, een half jaar 3/lt en een half jaar 1/2, doch het werd tijdens de discussie gewijzigd in een jaar vol en -een jaar 8/4. Nadat eenige amendementen waren verworpen, werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Het voorstel inzake het instellen van dienstcommissies, waarover j.l. Woensdag de stemmen staakten en dat om over den werktijd van hen, die uitsluitend met nacht- en waakdien- sten zijn belast, het georganiseerd overleg te hooren, waarover de stem men staakten, werden nu verworpen, waarbij de heer Portheine (lib.), die toen afwezig was, den doorslag gaf. Bij de behandeling van het scheids gerecht werd aangenomen een voor stel van den heer v. d. Feltz om in plaats van meerderjarig te lezen: „ten minste 30 jaar oud" voor de benoem baarheid als lid. Het voorstel van de S. D. A. P. en de V. D. om ontslag van de vrouwe lijke ambtenaar bij huwelijk te schrap pen, werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel om wel te ontslaan als twee ambtenaren met elkaar trouwen. Nog werd met 9 tegen 8 stemmen aangenomen een voorsfel-v. d. Feltz om te schrappen, dat voor het vast stellen van een reglement voor het G.O., dit G.O. moet worden gehoord. De eindstemminm werd gehouden tot de vergadering van 21 Mei. De liquidatie van de „Zeeland" Aandeelen, die geweigerd wor den; de Centrale Suikermaat schappij als erfgenamehet coöperatief beginsel onder mijnd. De eerste daad na het besluit tot liquidatie van de Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek „Zeelandis ge schied. De leden hebben moeten kie zen, tusschen een voorloopige bïjstor- ting van f 30 per aandeel of een ver plichte levering v„n 15 000 K.G. per aandeel aan den gemiddelden coöpe- ratieprijs. Het overgroote deel der aandeelhouders heeft het eerste ge kozen, bezitters van slechts 600 aan deelen hebben zich tot levering ver plicht. Dit aantal zou iets grooter zijn geweest, maar de koopsters heb ben meer eischen gesteld -dan oor spronkelijk in de bedoeling heeft ge legen. Niet alleen landlooze aandee len werden geweigerd, maar voor an deren werd borgstelling gevraagd. Daardcor zullen slechts 9 tot lOmil- lioen K.G. bieten aan de koopsters ten goede komen, aangevuld met een paar millioen K.G., welke door om ruiling van aandeelen naar die zijde zullen overgaan. Zooals dus te ver wachten was en ook voorspeld is ge worden, zal de Centrale Suikermaat schappij de beste erfgename zijn, me de en vooral dank zij den hoogen bietenprijs in vergelijking met den suikerprijs, waarmede zij is uitgeko men. Dit laatste heeft ook aandeel houders van andere coöperaties er druk met die politiek? Geloof mij, ondanks al je moeite zal de wereld er over vijf a tien jaar nog wel ta melijk gelijk uitzien". „De philosofie van den luiaard", herinnerde hij haar glimlachend. „Misschien wel. Maar je ziet er inderdaad slecht uit", ging zij voort, hem een oogenblik goed opnemend. ,Wat scheelt er aan? Gaat het slecht met je liefdeszaken?" „Ik heb geen liefdeszaak", ant woordde hij. Zij zag hem een oogenblik onder zoekend aan, en langzaam weken haar lippen vaneen. Zij lachte lachte steeds meer, hoe boozer hij keek. Jij arme man!" riep zij uit. „En dat na al je opofferingen! Doch mis schien was het niet zoo'n opoffering voor je", ging zij voort, onbewust kijkend naar haar beeltenis in de spiegelruit van den winkel, waarvoor zij stonden. „Ik geloof, dat ik ben af getakeld. Wat denk jij er van, Grant?" Je zag er slecht uit op de boot", zeide hij. „Vandaag zie je er even goed uit, als je ooit hebt gedaan". ,Dat hoop ik", prevelde zij. „Otto zou een gevoel hebben, alsof hij be drogen was, als ik mijn schoonheid had verloren. Ik kan nooit goed uit- evenals alle andere onmisbare dingen vulpenhouder potlood portefeuille, enz. welke een man niet kan missen. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ctO tce gebracht, een groot kwantum hun ner bieten aan de C. S. M, te ver- koopen, waardoor de grondslagen ook voor deze fabrieken worden onder mijnd. Er verluidt zelfs, dat leden van „Dinteloordvoor deze verleiding zijn bezweken, maar het meest zal hieronder „Zevenbergen" wel te lij den hebben, dat het vorige jaar ook reeds weinig uitbetaalde. Er wordt over deze fabriek dan ook reeds ge sproken, alsof haar liquidatie in het zicht is. Dat zou nog grooter catas trophe geven dan de val van de „Zee land"; omdat ook „Dinteloord" de gevolgen hiervan daadwerkelijk zou gevoelen. Er zou weer geld op tafel moeten komen, temeer daar een tus- schentijdsche opzegging van het con tract, dat „Zevenbergen" met „Din teloord" heeft gesloten, eveneens con tanten, en niet weinig zou vragen. Dit weten zal de leden tot omzichtigheid manen, maar het gist in de coöpera tieve suikerwereld. Als de C. S. M. haar taktiek van heden nog wat kan uitzingen, dan is het niet moeilijk te voorspellen, aan welke zijde de over winning zal zijn. Zelfs „Dinteloord" kan met den besten wil en de meest moderne outillage daartegen niet op. Het zal nog moeten blijken, of het juist was gezien, om de C. S. M. met opzet sterker te maken, ten koste van eigen vleesch en bloed. PROVINCIALE SNIPPERS. De officieele opening der wa terleiding in Zierikzee zal niet plaats hebben op 27 Mei, doch op 3 Juni. In de centrale slachtplaats te Middelburg wilde Maandagmiddag de 49-jarïge H. G. Net een 'koe dood schieten. Het dier gaf hem een duw met de hoorns, waardoor het schiet- toestel op den grond viel en afging, waardoor N. in den buik werd ge troffen. Hij was onmiddellijk dood. De verkoop van de Emmabloem heeft in Wissenkerke f40,60 opgele verd. In Wissenkerke viel de land bouwersknecht G. J. van een met stroo geladen wagen. Hij kwam op zijn hoofd terecht, doch werd nief gewond. In Kruiningen zijn eitjes van de bietenvlieg gevonden. Ook enkele vliegen zijn gesignaleerd. In hetzelfde dorp heeft de rups maken", ging zij peinzend voort, „hoe veel van mijn succes ik aan mijn klee- ren dank. ik heb een bijzondere flair voor klecren, weet je, Grant, en om ze te dragen". „Dat is wel bekend", stemde hij iet wat sarcastisch toe. Zij glimlachte. „Ik verveel je", zeide zij. „Het is zoo lastig, dat ik zoo in mij zelf op ga. Ik praat altijd over mij zelf, en natuurlijk moest ik met jou sympa- thiseeren. Maar hoe kan ik dat, Grant? Jij zet je zinnen en je liefde op een onnoozel kind van het echte Britsche type, en dan loop je te koop met een gebroken hart, omdat het onvermij delijke geschiedt". Hij stapte haastig van dat onder werp af. „Moet ik dus aannemen", vroeg hij, „dat je je hebt verzoend met je echt genoot?" „Wij zijn op hef punt dat te doen", erkende zij. „Het is zeer vermakelijk. Ik heb de eerste stappen gedaan, of liever meneer Cornelius Blunn deed ze in mijn belang. Hij bepleitte mijn zaak heel welsprekend. Men heeft mij te verstaan gegeven, dat ik vergiffe nis zal ontvangen. Mijn echtgenoot komt vandaag. Wij logeeren in de 7 Mei. Het geval met Betty Compson heeft mij aan 't peinzen ge bracht. U hebt natuurlijk gelezen, dat de Engelsche film-ster voor den twee den keer verzocht heeft te mogen scheiden. Verleden jaar is zij van den film-regisseur James Cruze geschei den, omdat, zooals zij verklaarde, Jim 's avonds thuisbleef en met geen zes paarden van den haard was weg te krijgen. Na een week verzoenden zij zich. En dezen keer wil ze scheiden, omdat haar echtgenoot „gewoon is, op alle uren van den dag een groote menigte menschen te ontvangen". Men noemt zoo iets in Enge tand „mental cruelty", geestelijke mishandeling, wat niet bepaald beleefd is tegenover de gasten. Maat daar witde ik het niet over hebben. Waar ik op wou neer komen is, dat men dergelijke verras singen in het huwelijk slechts kan vermijden door vooraf welomlijnde overeenkomsten te sluiten, waardoor redenen tot echtscheiding zooveel mo gelijk voorkomen worden. Voor het onderhavige geval zou die overeenkomst bijvoorbeeld als volgt kunnen luiden: Art. l. Man en vrouw hebben ge lijke rechten. Art. 2. Overeenkomstig art. l gaat de vrouw des avonds uit zoo vaak zij wil en gaat ook de man des avonds uit zoo vaak zij wil. Art. 3. De vrouw ontvangt gasten naar haar believen en ook de man ontvangt gasten naar haar believen. Art. 4. Elk heeft een gelijk aandeel in de te verrichten regie: de man heeft de regie van de films, de vrouw van het huwelijk. Art. 5. De hoofdrollen worden ge lijkelijk verdeeld: de vrouw speelt die op het witte doek, de man in even- tueele echtscheidingsprocedures. Art. 6. Elk heeft zijn aandeel in de huishoudelijke bezigheden: De vrouw bestelt de kleeren, den chauffeur en het eten bij den kok en de vrijplaat sen; de man neemt de m.nder belang rijke plichten op zich, zooals.- het poetsen van schoenen op de vrije da gen der dienstbode, het voldoen van rekeningen, en de opvoeding, resp. uit besteding, der evenlueeie kindeten. Art. 7. In gevallen, waarin deze overeenkomst niet voorziet, wordt da echtscheiding aangevraagd. U zult misschien zeggen, dat art. 7 het heete contract tot een prulover eenkomst maakt; maar bent u er zoo zeker van. dat Betty teekenen zou, wanneer ze tenslotte niet toch hei recht hield, haar man te verlaten als hij bijv. een ander merk kauwgom verkoos dan zij, of tegen haar zin volhardde in het dragen van een breukband Eenige speling moet er in elk con tract zijn, en ik zie geen kans om het risico nog meet te beperken. van den bastaard-satijnvlinder schade toegebracht aan aardbeienplanten. On ze correspondent raadt aan de nesten Ritz. Ik zal je maar nief vragen ons te bezoeken". Zij zag het misnoegen op zijn ge laat. Voor een oogenblik weifelde zij. Ze klemde haar gouden beursje tus schen de vingers van haar linkerhand. „Je vindt mij lichtzinnig?" ging zij voort. „Wel! je moet mij veront schuldigen. Dit is niet bepaald de gelukkigste dag van mijn leven. Ik geloof werkelijk, dat ik geluk moest zoeken op een andere wijze trach tende goed te doen en zoo iets. In dien ik de veel bewonderde rol moest spellen van de geduldige heldin in dezen cinema-roman van het leven, zou ik natuurlijk mijn eenvoudigste kleeren aantrekken, een geheimzinnig bezoek gaan afleggen bij dat onnoo- zele meisje, haar de geheele waarheid bekennen tot mijn eigen eeuwige ver nedering, en haar niet verlaten, eer ik haar alles had verteld. Dan zou ik jou telefoneeren. Je zoudt in een taxi springen en naar Yeovil House rijden. Ik zou een laatsten blik wer pen op je portret en een groote dosis veronal innemen. Het doek valt onder zachte muziek!" I"il _g] (Wordt vervolgd). 1 Lj

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1