DIPLOMATEN N°o 55 Maandag 5 Mei 1950 PUROL er op! it7 Jaargang. Buitenland, Sport. KllDSt. W etenscbappen. Koloniën ProViDdenieuWs Dagboekblaadjes. tier bra,. lev hee. vc to' Ko. de N ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTISN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. vsf qo r,[ ?b ta. iii: /li -v ai ii o', .g M IK Engeland en Gandhi De aarzelende houding der regeeting,- is Gandhi's ar restatie te wachten De Engelsche regeering aarzelt nog steeds om Brïtsch-Indië met strenge hand te gaan regeeren, een eisch wel ke bijna eiken dag door de conserva tieve bladen wordt gesteld. Zij ver wijten de conservatieve partij, dat zij de regeering in het Lagerhuis niet ter verantwoording roept en dringen zelfs aan op terugroeping van lord Irwin, den onderkoning, die gefaald heeft den toestand in Indïë te beheer- schen. Intusschen is Gandhi bezig een vrijwilligersleger van 100.000 ontevre denen te formeeren om zijn groote be tooging voor burgerlijke ongehoor zaamheid te Bombay te steunen. Gan dhi's deel is, zooals bekend, het ver krijgen van onafhankelijkheid, langs vreedzamen weg. Gandhi verafschuwt geweld, maar hij ziet er niet tegen op de wetten te schenden en deze actie heeft dan ook ongekenden omvang aangenomen. Te Soerat hebben dui zenden Hindoes dezer dagen hun „eigen zout" gemaakt op zoo groote schaal, dat het voor de politie onbe gonnen werk was om er tegen te keer te gaan. Gandhi zou nu plan hebben het zoutdepot te Dharsana, dat on der controle der regeering staat, te plunderen. Dat zou zijn eerste „ge welddaad" zijn en een directe uittar ting om hem te arresteeren. Het lijkt er nog niet op, dat Gandhi's agitatie kracht verslapt, maar zijn opberging achter de tralies zou wellicht nog grootere opwinding onder de inlan ders teweeg brengen. Sommige be richten zeggen, dat de Indische regee ring het er thans op wagen zal en dat Gandhi's herhaaldelijk aangekondigde arrestatie elk oogenblik te verwach ten is. Nederland—België. Onder enorme belangstelling is gis teren te Amsterdam de 40ste wed strijd tusschen de voetbalploegen van Nederland en België gespeeld. De wed strijd eindigde in gelijk spel (22). De rust ging in met den stand 11. Daarna maakten de Nederlanders nog ten doelpunt. In het laatste speel kwartier wisten de Belgen den stand op 22 te brengen. Hoewel Nederland het laatste doelpunt had kunnen voor komen geeft den stand vrij zuiver de sterkte der elftallen weer. ATHLETIEK. Wedstrijden in Hansweert. Behoudens goedkeuring van de Kon. Ned. Athletiek Unie, zullen op 2den Pinksterdag door de sportvereeniging „Zeelandia" van Hansweert nationale lcopwedstrijden worden georganiseerd ter gelegenheid van haar 12i/j-jarig 94 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik ben van Monte Carlo recht door naar Amerika gegaan", zeïde Grant, „en ik verzeker u, dat ik mijn best heb gedaan. De moeilijkheid is juist zooals u eenige minuten geleden zeide dat er ginds een propaganda wordt gevoerd, waartegen men niets kan beginnen, tenzij er iets gebeurt, dat het volk de oogen opent. Die ke rel, Cornelius Blunn, heeft een orga nisatie opgericht, die vertakt is in alle steden der Vereenigde Staten, en die organisatie heeft in de eerste plaats ten doel, Amerika te verhin deren zich te voegen bij het Pact, en in de tweede plaats, daarvan ben ik overtuigd, het ten verderve te leiden. De Pers is gedeeltelijk omgekocht. Blunn is er zelfs in geslaagd de New- york te koopen." „Maar uw regeering kan toch niet jubileum. Deze wedstrijden zullen deel uitmaken van een zeer uitgebreid feest- en sportprogramma, waarvoor bereids de medewerking van de ver schillende autoriteiten is verkregen. LUCHTVAART. Een nieuw record. Het tijdsrecord vliegen voor vrou wen, dat tot nog toe op naam stond van Maryse Bastié met 26 uur 27 minuten 30 seconden, evenals het tijdsrecord voor solovliegen, dat op naam stond van Lindbergh, is gesla gen dcor de Fransche vliegster Lena Bernstein, die alleen in haar toestel 35 uur 46 minuten en 55 seconden ononderbroken in de lucht bleef. Bij haar landing op Le Bourget is zijdoor een greote menschenmenigte geest driftig toegejuicht. Mengelberg naar Londen. Leider Londensch sympho- nie-orkost. De „Evening Standard" zegt, dat het Londensche Symphonie-orkest het groote voordeel van het leiderschap van Willem Mengelberg te beurt zal vallen. Met Mengelberg is een over eenkomst gesloten om gedurende een lange periode de leiding van het or kest op zich te nemen, waarin ten minste 60 concerten zullen gegeven worden. Half Mei zal Mengelberg met het Concertgebouw-orkest drie con certen in Albert Hall geven. Een belangrijke gift. Samenwerking tusschen Ne derland en Zuid-Afrika. De Rockefeller Foundation te New- york heeft een bedrag van 110.000 dollar beschikbaar gesteld voor de sterrewacht te Leiden. Het grootste gedeelte van deze som is bestemd voor den aankoop van een dubbele fotografie-kijker, die, terwijl hij het eigendom van de Leidsche sterrewacht blijft, zal worden opgesteld op hef terrein van de sterrewacht te Johan nesburg. De rest van de gift van Roc kefeller zal dienen om een fonds te vormen waaruit de onkosten van deze waarnemingen met dezen kijker zullen worden bestreden. De Nederlandsche regeering en enkele particulieren en stichtingen in Nederland zegden ge zamenlijk een jaarlijksche bijdrage van ruim f 10.000 toe ten behoeve van de door deze uitbreiding noodig ge worden aanvulling van het personeel en materïeel-subsidie ter sterrewacht. Gedurende de eerste paar jaren, zoo lang de kijker nog niet klaar is, zal dit geld gebruikt worden voor de ver grooting van het gebouw der sterre wacht te Leiden. De Zuid-Afrikaan- sche regeering heeft op hare begroo- volkomen blind zijn voor wat er ge beurt?" „Zij beginnen het nu pas te begrij pen", verzekerde Grant zijn metge zel. „Daarom hebben ze mij deze of- ficieele opdracht gegeven. Indien de stemming vandaag moest plaats heb ben, zou de Senaat het voorstel tot toetreding bij het Pact zeker verwer pen met een meerderheid van drie tegen een". De Admiraal knikte deelnemend. „Het is een vuil zaakje", stemde hij toe. „Ik heb zelf een hekel aan dat geheime werk. Maar toch behoeft u niet ongerust te wezen. Als uw volk werkelijk is wakker geschud, heeft het niet langen tijd noodig om aan 't werk te gaan, en de eerste uren van de Conferentie der Beperkte Bewa pening zullen Cornelius Blunn's pro paganda in de lucht doen vliegen". „Ik moet u zeggen, u weet iemand moed in te spreken", verklaarde Grant dankbaar. De Admiraal stond op met een blik naar de deur en een vriendelijken glimlach. „Wel", zeide hij, „daar komt de jonge dame aan, die het hart van zoovelen onzer heeft gestolen. Lady Susan, wij hebben gebruik gemaakt van Arthur's kamer en zijn whisky Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand-en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. Het verzacht en geneest. ting voor het volgend jaar een som uitgetrokken voor een gebouw te Jo hannesburg, om den kijker te huis vesten. De samenwerking tusschen Lei den en Johannesburg die sedert reeds bijna 7 jaren bestaat en reeds vele vruchten voor de wetenschap heeft af geworpen, zal door deze nieuwe aan winst tot een wijder terrein van on derzoek kunnen worden uitgebreid en aan belangrijkheid zeker winnen. Een geluidsfilm in de Atjehsche wildernis. De heer Schoedsack, vervaardiger van de beroemd geworden dierenfilm „Chang", is voornemens een geluids film te vervaardigen in de Atjehsche wildernis, waarin sprekende Atjehcrs, Maleiers en Javanen zullen voorko men. De heer Schcedsack heeft zoo juist de opname van een zwijgende film in den omtrek van Bireuen, af- deeling Noordkust van Atjeh, gou vernement Atjeh en onderhoorighe- den voltooid. Hachelijk avontuur van automobilisten. Dezer dagen werd een Inlandsche jongen, die plotseling den rijweg over stak, ongeveer 5 K.M. ten Westen van Probolingo, aangereden. Inzittenden van het voertuig was de heer Hessing, fabrieksgeëmployeerde der s f. „Phai ton", vergezeld van zijne echtgenoote en twee kinderen. Ook een Inlandsch chauffeur reed met de auto mede. On middellijk nadat het ongeval plaats gevonden had, stapte de heer Hessing uit, teneinde de eerste hulp te verleu nen. Direct kwam echter ook de gealarmeerde kampongbevolking drei gend toeloopen met arits. Op het zien van het dreigende gevaar liet de heer Hessing zijne echtgenoote en de beide kinderen wederom instappen en gaf opdracht aan aen chauffeur om door te rijden. Zelf wilde hij echter op de plaats des onheils blijven. Tevens kreeg de chauffeur instructie den naastbijgelegen politiepost van het ge beurde in kennis te stellen. Toen de bevolking bespeurde, dat aanstalten werd gemaakt tot wegrijden, meende men zulks eigenmachtig te moeten be letten door een der achterbanden met een arit door te kappen, waarop de band leegliep en wegrijden dus onmo gelijk was. Tezelfdertijd begonnen eenige onverlaten met steenen te wer pen; de voorruit werd dra getroffen en vernield, tengevolge waarvan me vrouw Hessing alsmede de beide kin deren door de rondvliegende scherven gewond werden. De positie werd ha- gedronken. Ik weet niet, welke straf wij zullen moeten ondergaan. Mijn eenig excuus is, dat uw vader mij wegzond om een praatje te maken met meneer Slattery". Zij lachte. „Waarom zoudt u een excuus noo dig hebben? Er is geen kamer in het huis, waar u niet welkom zoudt zijn, Admiraal. Ik liep rond met Arthur om te onderzoeken, of er ook plicht- verzakers waren, die de danszaal zijn ontvlucht. Wij komen zooveel dansers te kort. En, meneer Slattery, mijn vader wenscht u te spreken, eer u weggaat". „Ik ben geheel tot zijn dienst", ant woordde Grant, opstaande. Op de een of andere wijze gebeur de het, wat hij zoozeer had verlangd hij bleef een eind achter met Su san. Zij vermeed hem niet, maar zocht evenmin zijn nabijheid. Zijliep naast hem, een deuntje neuriënde, ge heel op haar gemak. „Lady Susan", begon hij, zonder zijn gewoon zelfvertrouwen, „mag ik u herinneren aan ons afscheid te Monte Carlo en aan iets, dat ik tot u zeide?" Zij keek hem aan met eenigszins opgetrokken wenkbrauwen. „Ik zou het zeer ongepast van u chelijk, ook een der spatborden werd doorgekapt, het was dus een opluch ting, toen even later de veldpolitie arriveerde. De inlandsche bevolking nam daarop overhaast de vlucht. De dienst VlissingenBreskens. Een tweede motorveerboot op komst?/ verbetering van een der stoombooten. Het is algemeen bekend, dat de motorveerboot „Koningin Wilhelmi- na" vooral in verband met het druk ke vervoer van auto's en andere voer tuigen voor de lijn Vlissingen—Bres kens al meer en meer als onmisbaar moet worden beschouwd, en dit komt niet het minst tot uiting als deze boot om dienstredenen tijdelijk niet in de vaart is. Het staat dan ook wel vast, dat alles zal worden gedaan om bin nen korteren of langeren tijd een 2de motorveerboot in de vaart te bren gen. Maar dat is nu niet een kwestie, die maar in eens is opgelost. Daarvoor zijn noodig goed voorbereide plannen, met tot slot een voorstel van Ged. Staten aan de Prov. Staten, die dan tot aanschaffing moeten besluiten. Medewerking der regeering is ook noodzakelijk en een boot is nu niet in enkele maanden gebouwd. Het mag dan ook zeker toegejuicht worden, dat reeds vcorloopige maatregelen zijn genomen om voor vervanging en aan vulling bij groote drukte van de mo torboot een der stoombooten beter in te richten. Dit is gebeurd door hef voordek van de „Zeeland" te verbree den, waardoor nu zoo noodig 12 auto's er op kunnen worden geplaatst tegen vroeger hoogstens 8. Het moge niet zooveel zijn als de „Koningin Wilhel- mina" kan vervoeren, een welkome aanwinst is het zeker. PROVINCIALE SNIPPERS. De Vlaamsche touristenbond or ganiseert 7 September een autotocht door Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en Zuid-Beveland. Tot directeur van het in Oost en West-Souburg op te richten ge meentelijk waterleidingbedrijf is be noemd de heer D. L. H. van Raalte, directeur van de Vlïssingsche water leidingmaatschappij. Te Axel zal een christelijke be waarschool worden gesticht. De Emmabloemcollecte te Kat- tendijke heeft opgebracht f9,45 en te Wilhelminadorp f 12,95. Tot pres.-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Rilland, vacature wij len den heer F. M. Boot, werd geko zen de heer N. Nieuwdorp. In April werden uit yerseke 1.354.530 oesters verronden naar En geland, 569.321 naar België, 196.010 naar Duitschland, 111.702 aan consu menten in ons land, 14.175 naar Frank- vinden, als u dat deed", antwoord de zij. Hij deinsde even terug. Misschien zag zij, dat hij werkelijk leed. Mis schien dat de zin voor rechtvaardig heid die zoo sterk in haar was, zich verzette tegen de gedachte aan mo gelijk misverstand. Zij vertraagde haar schreden. Zij overtuigde zich, dat de twee anderen goed uit het gehoor waren. „Ik ga niet af op praatjes", zeïde zij. „Ik zal u één vraag doen. Het is iets ongehoords, veronderstel ik, maar ik zal ze u toch doen. Heeft prinses von Diss u vergezeld op uw jacht van Monte Carlo naar Amerika?" „Ja", erkende Grant. „En was zij niet ook op de boot, waarmee u gisteren landde?" „Ja, maar „Ga niet voort, als 't u blieft, me neer Slattery", verzocht zij. „Ik zag er tegen op u die vragen te doen, maar ik was vastbesloten, dat er geen gevaar voor een mistverstand zou zijn. Ik wensch niet met U te twisten. Ik heb u een prettigen metgezel gevon den te Monte Carlo. Ik hoop, dat wij vrienden zullen blijven. Dat is echter alleen mogelijk, indien u wilt beden ken, dat, hoewel ik niet preutsch meen te zijn, ik elke toespeling op 5 Mei. In alle landen loopt het verkeersprobleem vast, ook in het onze, waar in de zes jaren van 1923 tot 1Q2Q het aantal verkeersongeval len meer dan verdubbeld is. Waar moet dit heen? Weldra zal de laat ste verkeersagent overreden zijn en het opkomende geslacht zal vinden, dat in het beroep van parachutist, man die uit een kanon geschoten wordt of matroos op een onder-ijs-boot on eindig veel meer romantiek zit dan in het heldhaftige, maar tamme zelf moordenaarsbaantje van een verkeers regelaar. Zoo drijven de omstandig heden ons vanzelf naar de mechani sche verkeersregeling. In Amsterdam beheerscht men reeds het drukke ver keer in de Leidschestraat door mid del van een automatisch belsysteem, dat bevoorrechting van knappe meis jes op de fiets nagenoeg uitsluit en in Amerika, Londen, Berlijn en ook een enkele stad in ons eigen land is men zeer ingenomen met het stelsel der lichtsignalen. Dit laatste stelsel vooral verdient m. i. alle aandacht. Welk een uit breiding kan men hieraan niet geven! Bijvoorbeeld een rood licht gevolgd door een geel beteekent: Let op of die snaak achter je niet probeert je te passeeren. Dood gevolgd door blauw beteekent: Pas op, je zit in een auto- val, minder je snelheid. Blauw ge volgd door een paarse vuurpijl wil zeggen: In de auto achter je schijnt een halve gare te zitten. Een opeen volging van rood, blauw, paars, am ber en groen beteekent, dat je op 't punt staat, een apotheek binnen te rijden. Twee gele vuurpijlen ge volgd door een kort uitroepteeken van rood beteekent: in de auto vóór je zit de politierechter. Drie witte seinen beteekent: „de wandelaar die op het oogenblik probeert over te steken is een bekend querulant, die gerust kan blijven waar hij is, want het is iemand die niets omhanden heeft en hij loopt alleen op straat voor z'n plezierbovendien is hij van daag al tweemaal overgestoken en als hij eenmaal aan den overkant is, wil hij toch weer terug". En heelemaal geen licht beteekent, dat het appa raat kapot is. Simpte comme bonjour. rijk. In totaal verhuisden 2.245.738 oesters uit yerseke. Het vorige jaar omvatte de export in April 1.430.255 stuks. Het tweetal bij de Ger. Gem. te yerseke bestaat uit Ds. Heikoop te Utrecht en Ds. Kersten te Rotter dam. Zaterdagmiddag speelde te We- meldinge de voetbalvereeniging S. M. I. T. tegen V. V. Z. B. uit Goes. De wedstrijd eindigde met gelijk spel (4-4). Luitenant-kolonel Bierman van het 14e regiment infanterie te Middel ons laatste gesprek te Monte Carlo als een beleediging zou beschouwen. Beste Angela, wat een geluk je hier te ontmoeten. Ik moet je voorstellen meneer Slattery, die sterft van ver langen om te dansen Lady Angela Brookes. Meneer Slattery is een Ame rikaan, Angela, en ik kan instaan voor zijn dansen. Hij placht mij ingewikkel de figuren uit te leggen, maar ik ben niet lenig genoeg. En, Angie, ik ge loof niet, dat je verstandig zoudt doen met je hart te verliezen aan meneer Slattery. Hij maakt gaarne het hof aan ongetrouwde jonge dames, maar hij loopt weg met de getrouwde. En ik heb u nog niet bedankt voor uw rozen. Goeden avond, alle beiden. Ik moet terugkeeren naar mijn plicht". Grant bood zijn arm aan het aar dige meisje, waaraan hij was voorge steld. „Ik veronderstel, dat wij de beve len moeten opvolgen", zeïde zij. „Gedeeltelijk", antwoordde hij een beetje neerslachtig. „Een deel ervan zult u hoop Ik vergeten". Zij lachte hem toe. Hij leek heel ernstig, maar misschien was hij toch wel amusant. „Ik zal zien, hoe goed u danst", beloofde zij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1