Stadsnieuws Rechtszaken. Land en Tuinbouw 1 Teroengd NieuWs In 'f begin van den zomer %u8s ASpÏÏÏÏN ^>A/-*53^eenig op de wereld Lcaatste Berichten, tjes in Wolphaartsdijk is bijna niet meer te tellen. Welke secte volgt thans? Benoemd. De heeren Mr. J. A. A. Fransen van de Putte en P. C. de Gelleke al hier zijn benoemd tot leden van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Voor het museum. De eerste geschenken. Voor het museum in het Gothisch huis alhier, zijn ten geschenke ont vangen een aarden pot, gevonden in de Schelde (Nieuwlande) verdronken land van Zuid-Beveland, en een opge zette vogel Athene Noctua Retz (Steenuil). Men verzoekt ons onder de aan dacht te willen brengen dat ieder die iets wil afstaan voor het museum, zich in verbinding kan stellen met den heer L. H. van Berk, D. D. v. d. Boutstraat 12, te Goes, lid der museum-commissie. We bouwen. Dat in Goes nog steeds behoefte be staat aan meer huizen moge o.a. blijken uit bet feit, dat aan den nieuwen ver keersweg van den Oostsingel naar bouw plan III (langs „Rozenoord") dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt met den bouw van een 3-tal woonhuizen. Voor den bouw van nog 5 woningen is bovendien reeds grond in voorkoop aangevraagd. De torenrestauratie. Toen Woensdag de vlag op het topje van den toren der Groote Kerk wap perde, waren enkelen de meening toege daan, dat deze vlag de voltooiing der werk zaamheden aan den toren aankondigde. Zoover zijn we echter nog niet. Vermoe. delijk zal het nog circa 3 maanden duren eer de toren als hernieuwd achter de haag van stellingen te voorschijn zal komen. Het bintwerk is thans al geheel vernieuwd, en dezer dagen zal de bebording (afslui ting) opgebracht worden. Daarna eersl't kan de koperbekleeding worden aange bracht. Het carillon is de firma Eijsbouts doemde te veranderen. Met de Komingimefeesten zal het zich voor het eerst officieel doen hooreu. „Onderling Kunstgenot". Opvoering van „Millionnair tegen wil en dank"een aar dige vertolking van een onbe duidend, doch vrootijk stuk. Als een vervelend prater een lang be toog houdt komt men "er vlugger toe zich af te vragen; „Is het waar", of: „Is het mogelijk" dan in het geval dat een vlot en geestig causeur een en ander te berde brengt. Ja het is zelfs niet ai te vreemd dat men met genoegen luistert naar de avonturen van iemand, hoewel men hij voorbaat weet dat ze niet op de realiteit ijn afgestemd, en dat ze grootendeels uit lucht gegrepen zijn. 't Is maar wie de onturen vertelt, of tewe'; „lest Ie ton, fait Ia musique". Soms is een geestig leugenaar interes ter, dan iemand1, die de waarheid op goud-schaaltje pleegt af te wegen, "et Amerikaansche blijspel, dat „On- ling Kunstgenot" gisteravond in de rins van Oranje" ten tooneele bracht, ld aan den met fantasie bedeelden ver ier van hierboven denken. De inhoud h is onmogelijk, en de handeling valt n de eene zotternij in do andere. Zij, ie de gewoonte hebben een verhaal of en plankenspe! een maatstaf van werke- qkheid of waarheid aan te leggen kunnen 'ch aan de aaneenschakeling van brutale fantasieën van den schrijver geërgerd heb ben; anderen die weten te geven en te "nemen en die een kostelijk bedachte leu- jen op zijn tijd kunnen apprecieeren, zul- "en het geheel bereidwilliger hebben aan aard. Op den inhoud van' het stuk zullen we "hier niet ingaan, omdat er vanavond' nog een voorstelling wordt gegeven, en otn- 'dat men het stuk veel beter onvoorbereid kan zien, dan „met den afloop reeds in den zak". De wijze waarop „Onderling Kunstge not" dit spel van dwaasheid ten tooneele heeft gebracht, heeft ons over het alge meen wel kunnen voldoen. Een stuk als dit eischt een uiterst vlot spel-tempo, en aan dezen eisch heeft het gezelschap voldaan. Nergens hokte de handeling. Den heer R. Wiebemga brengen we hier gaarne hulde voor dfe-verto'king van de hoofdrol. Het was verre van gemakkelijk om d®ze rol, 3ie door den schrijver huiten de reali teit is gehouden, zóó te spelen, dat men er voortdurend om lachen kan, en er voor te zorgen, dat de rol niet in het gevaar lijke groteske omkwam. De heer Wie- benga kweet zich uitstekend van zijn taak. Wij zien Stafford rustiger en meer Ameri- kaansch-onverschillig dan de Goesche vertolker over het algemeen placht 'te doen, doch dit verschil van 'opvatting sluit onze waardeering geenszins uit. Kostelijk waren mevr. Pennings en de heeren D. A. Constandse en A. W. Schnei der, resp. als het echtpaar Smith en uit vinder. Deze drie rollen hebben zeer veel tot het succes van het blijspel bij gedragen. Een verrassing waren voor ons ook de heer Wisse (behalve in het eerste bedrijf) en E. Wiebemga, die een piccolo speelde, die zóó uit een heusch hotel gestapt kon zijn. Mej. Kloosterman was tusschen de over het paard getilde kleine luiden een sympathieke verschijning, mevr. Wieben- ga een niet altijd overtuigende geraffi neerde operette-ster, de heer Franken een keurige, correcte vriend en toege wijde secretaris. Om de vertoonimg van het stuk is har telijk gelachen. Hetgeen stuk en spel vol komen toekwam. De Ambachtsschool. We vernemen dat de nieuwe ambachts school eerst met den aanvang van het nieuwe cursusjaar, in Sept., geopend zal worden. In en uit. Ingekomen: J. Jonker en eehtg., on derwijzer, van Sommekd'ijk, Vogelzangs- weg 23; Wed. W. Verhurg en gezin, zonder beroep, van Colijnsplaat, Schel- destraat 111; G. Janse en gezin, werkman telefonie, van Kloetinge, Blaaubeenstraat 4; M. Sturm en gezin, ploegbaas N. S., van 's H. Arendskerke, Scheldestraat 109; J. D. Bruggink, [eeraar R. H. B. S, van Rijssen, Ganzepoortstraat 3; M. A. de Dreu, bakkersknecht, van 's Gravenpol der, Nieuwstraat 47; E. J. Kievit, huis houdster, van Kortgene, Kloetingscho weg 18. Vertrokken: C. A. H. van Bijleve't en echtgenoofe, agent van politie, naar Zeist, Ds. Nahuijslaan 18; C. M. Lindenberg, onderwijzer, naar Tilburg, Lange Nieuw straat 105; P. Siepman en gezin, Koop man, naar botterdam, Ie Camissestraat 14b; J. J. Verlinde, timmerman, naar Vlissingen, BeJlamypark 42; J. Koole, bakkersknecht, naar St. Maartensdijk A 208; A. Hoogesteger, dienstbode, naar Kloetinge, B 141; R. Moormann, zonder beroep, naar Den Haag, Laan van Meer- dervoort 383; M. A. de Jonge, dienst bode, naar Kloetinge, B 127; J. C. Kloos terman, dienstbode, naar Wolphaartsdijk, A 93; D. Joosse, kantoorbediende, naar Dinteloord, B 298; M. J. van den Berge, dienstbode, naar Kruinimgen, Ruijterlaan 32; J. Peperkamp en gezin, kellmer, naar Rotterdam, Piersomstraat 35b; B. D. Pronk en gezin. Dir. P. en T. kantoor, naar Steenbergen; D. A. Duijnkerke, dienstbode, naar Yerseke, A 109; J. H. E. Boogaard, geb. Elenbaas, zonder be roep, naar Hoedekenskerke, A 20; M. Meulpolder, dienstbode, naar Kloetinge. Landbouw-Bioscoop. In de Landbouw-Bioscoop wordt deze week vertoond de film: .Misda digers der wereldstad". De hoofdrol len worden vervuld door George Bancroet, Evelijn Brent en William Powell. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Het gedurende den schooltijd een leerplichtig kind laten werken: J. D. V. te Kortgene f10 s. 10 d., M. d. D. te Nisse f0,50 s. 1 d. Overtreding KetenbesluitL. R. te Sliedrecht, vrijgesproken. Eieren van waterwild zoeken: P. J. d. P. te Goes f 5 s. 5 d. Straatschenderij: L. M. te Wemel- dinge flO s. 10 d., A. J. M. aldaar f10 s. 1 week tuchtschool, J. S. te Yerseke f 15 s. 15 d. In de bebouwde kom te Goes met een wagen op vaste assen anders dan stapvoets rijden: C. M. v. d. S. te Wolphaartsdijk f2 s. 1 week tucht school. Verordening 's Heerenhoek Zater dags na 12 uur mest vervoeren: P. R. te 's Heerenhoek f 3 s. 3 d. Zonder vergunning kreukels rapen aan een zeedijk: P. v. H. te Goes f3 s. 3 d. Als schipper een rijkskanaal beva rende geen reglementen aan boord hebben: J. J. D. te Stekene (B.) 2 maal f2 s. 2 maal 2 d. Als voren zijn naam niet op zijn schip hebben: H. M. te Groningen f 5 s. 5 d., S. K. te Den Bommel f 5 s. 5 4 Venten op het kanaal door Zuid- Beveland zonder te voldoen aan de voorschriften: P. W. te Hansweert f 10 s. 2 weken tuchtschool. Fietsen door Papegaaistraatje: G. d. J. te Wolphaartsdijk f2 s. 1 week tuchtschool. Met auto geen richting aangeven: C. K. G. K. te Middelburg f 25 s. 25 d. Auto laten staan met in werking zijnden motor: H. B. te Goes flO s. 10 d. Met auto geen signaal geven als de veiligheid van hef verkeer zulks vor dert J. A. H. te Groesbeek f 5 s. 5 d. Met auto rijden zonder rijbewijs; H. d. P. te Goes f3 s. 3 d., J. M. v. L. te Oud-Vossemeer f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. V. te Goes, W. B. te Yerseke, A. P. aldaar, f 5 s. 5 d. Als voren en zonder reflector: C. A. T. te Kloetinge f2 en fl s. 2 maal 1 week tuchtschool. Met auto niet behoorlijk uitwijken: S. D. te 's Gravenhage f20 s. 20 d. Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: S. J. H. te Kloetinge f3 s. 3 d. Zijn boomgaard niet van rupsen nesten zuiveren: P. O., Q. T., M. R., C. K., A. M. K., M. d. H., A. Wv A. H„ B. v. F„ W. v. d. W., W. F-, D. W„ .A v. F., C. v. W., te Goes, allen vrijgesproken. DronkenschapH. J. V. te Kloe tinge f 15 s. 15 d., D. d. K. te Goes flO s. 10 d. Buiten noodzaak de geneeskunst uit oefenen: N. K. te 's Gravenhage 2 maal f300 s. 2 maal 30 d. Hooger beroep is aangeteekend door W. F. M. te Vlissingen, veroordeeld tot 10 maal f100 s. 10 maal 5 dagen wegens het zonder daartoe bevoegd te zijn de geneeskunst uitoefenen. Gevonden voorwerpen. In April zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: 17 kwitanties, twee handschoenen, een autoband met velg, een rijwielhandbeschermer, een kist met blikken, drie damestaschjes met inhoud, twee zakmessen, een ro- zekrans, een kwartje, een zilveren ko kertje met zilveren sigarettenpijpje, twee zakjes, vier portemonnaie's met inhoud, een plamuurmes, een mode blad, een hondenhalsband, een rij- wielbelasfingmerk 1929'30, een da- dameshced, een Bondsinsigne van een Motorclub, een R.K. kerkboekje, een duivenkooi, een gouden broche, een doosje met twee kwitanties en eenige stukjes goed, een gouden [kettinkje, een padvinderstabakzak, een defecte bril, een houten tabakspijp, een kin dermuts, een padvindersmes, een ko peren broche, twee huissleutels, een borstel, drie belastingbiljetten, een tang, een toilet-etui, een wintermuts, een sleuteltje, een damesbont en een pakje waschgoed. Onbestelbare post Brieven binnenland: Nd. Holl. Le- versverz. Mij., Sittard; G. v. Belzen, Vlissingen; Wed. Baart Penny, Oude- lande. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Godsdienstoefening op Zondag 4 Mei, des avonds ten 6 uur in het ge bouw der Vereeniging, Turfkade 1, onder leiding van Ds. de Jonge, te Bergen op Zoom. Cassatie-beroep. Door den Hoogen Raad der Neder landen is de zaak tegen J. v. S„ huis vrouw J. S., te Kruiningen, cassatie beroep tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Goes, waarbij zij we gens straatschenderij is veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, naar de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg verwezen. Overvloed van groenten. Spinazie gaat met karrevrachten naar de vuilnisbelt. De Haarlemsche correspondent van het «•Handelsblad» schrijft: Er zijn de laatste dagen allerlei onge loofwaardige berichten gekomen uit het groentenland bij Beverwijk en Heemskerk l>e spinazie zou er te geef zijnmaar zelfs het kosteloos weghalen bleek ze nog niet waard te zijn 1 We zijn gisteren eens naar Beverwijk gegaan om met de werkelijkheid kennis te maken. En, inderdaad, ze is niet gun stiger dan men haar heeft voorgesteld. Er was juist een groentenveiling in het groote gebouw van de Coöp. Ver. X iven- nemerlandz'. Karren met honderd en meer kisten spinazie van uitstekende qualiteit reden de veilinghal binnen. Maar er was heel weinig belangstelling bij de koopers. De eersten slaagden er nog wel in ban aanvoer te verkoopen voor 10 cent per kist, dat is 8 tot 10 kg. Zij kregen al thans de kosten van het rijden en de kisthuur vergoed Maar later komenden konden zelfs dien prijs niet maken. Zij kregen een „bewijsj'eóé en reden recht streeks door naar de vuilnisbelt, waar de lading werd uitgestort. En dat zijn dan de voorraden, waarvan men ziet, dat ze worden weggeworpen Irootere hoeveelheden dan op de veiling worden aangevoerd, worden op het laDd weggeschoffeld, omdat de spinazie het snijden en vervoeren naar de markt niet waard is. Eenige tuinders, op de veiling, ver klaarden ons, dat zij op zijn best f 150 tot f 200 per bunder spinazie hadden ge maakt, terwijl eenzelfde hoeveelheid enkele jaren geleden f 8.00 tot zelfs f 1200 per bunder opbracht. Om te beginnen moest er toch in een stuk grond van die grootte voor een f 400 mest worden gestoken dus als men dan op de veiling nog niet eens zekerheid heeft het snij- en vervoer loon er uit te balen, kan de groente beter dadelijk op het land op de mesthoop worden gegooid. Wij hebben den directeur van de Veiling „Kennemerland" de vraag gesteld, waaraan die overvloed van spinazie is toe te schrijven. Staat er te veel op het land? Er staat niet veel meer, was het ant woord, dan in andere jaren. Maar er is geen vraag De handel begeeft er zich niet op in en ook de eonservenfabrieken zijn niet vlot met koopen De kostende prijs van een kist spinazie is gewoolijk 60 tot 80 centals dan voor de eerste kisten f 2 tot f3 wordt gemaakt, Hunnen de volgende minder opbrengen zonder dat de tuinder schade lijdt. Maar als de eerste kisten al niet hooger komen dan 10 cent, is er van handel geen sprake meer. Zóó als de toestand nu is, heeft men het in deze streek nooit gekend. Zelfs de goede Vrijdagmarkt, in andere jaren altijd een goede marktdag, is nu een teleurstelling geworden. Op dien dag bleven er al 500 kisten onverkocht. Ook de kas-spinazie, die een maand eerder komt dan die uit den kouden grond en die veel meer kosten moet is onder den kostenden prijs verkocht. Maar het is niet alleen de spinazie, die zoo slecht ontvangen wo.dt; ook naa' andere groenten is geen vraag. Gelukkig is spinazie niet een hoofdteelt ze is hoofdzakelijk vóórteelt Daarna koml de rabarber. Dan (verschijnen de kas- aardbeien en de kas-bloemkool en wat later de aardbeien van den kouden grond en de bloemkool. Voor de rabarber zijn de vooruitzichten ook al slecht. Op het spinazie-land worden meestal boonen uitgezetook wel bloembollen, gladiolen. Maar die hebben het in den afgeloopen winter in deze -treek al heel slecht gemaakt. De aarbei-planten zien er nu goed uit maar over den oogst valt niets te voor spellen omdat het weer in het laatst van Mei over de aardbei beslist Als het dan warm en droog is, wordt de vrucht goed zoo niet dan kan het misloopen Voor de tuinders in deze streek is het te hopen, dat de andere teelt goed maakt wat met de vóórteelt verloren is. De mail en de zeven leeuwen. Uit Zuid-Afrika komt een verhaal over een ontmoeting van een man met niet minder dan zeven leeuwen. Het is de „Morning Post", die voor de geloofwaar digheid ervan in slaat. Een zekere Jeof- fries, te Maun, ging een wandelingetje maken aan den rand' van de stad, doch vergat zijn geweer mede ie nemen en zag opeens zeven leeuwen naderen. Hij zag geen kans te ontsnappen en sprong in zijn verbijstering in een tamelijk diepen p.as, die zich in de nabijheid bevond, waar Hij tot aan zijn nek in kwam te staan. Toen de leeuwen genaderd waren, gingen zij aan den rand van de plas zitten, waarin Jeoffries van tijd tot tijd geheel onder dook. De leeuwen bleven het schouwspel vam den badenden Jeoffries gedurende langer dan een uur aanschouwen, waarna zij majestueus den aftocht bliezen. Als het bovenstaande niet waar is, zoo is het toch aardig bedacht. Het verhaal doet herinneren aan de anecdote van den Saharareiziger, die bij zijn familie terug komt met het wonderlijke relaas dat hij op een keer met tien leeuwen tegelijk heeft gevochten, door een critisch lid aan den tand gevoeld tenslotte moet erken nen dat hij, naar hij nog maar meende, uit de verte slechts het gebrul heeft gehoord van een leeuw. Vergissing in een testa ment. Majoor William Sachville Swynne Morris, eigenaar van een groot bui tenhuis, geheeten Castell Pygyn, in Carmarthenshire, had een testament geschreven, waarbij hij aa. aan de weduwe van een vrcegeren huisknecht van hem bij haar leven en zoolang zij weduwe bleef een klein huisje ten gebruike wilde afstaan. Later moest het verkocht worden en de opbrengst tusschen de erfgenamen van zijn fa milie verdeeld worden. Hij verschreef zich echter en in plaats van „Castell koude dagen voor. Pygyn cottage", kwam in het testa ment „Castel Pygyn", de naam van het greote huis met zestien kamers te staan. Nu de majoor overleden en het tes tament geopend is, krijgt de weduwe van den huisknecht ten gevolge van de verschrijving de beschikking over het groote huis. Maar er zijn nog advokaten en een van hen heeft de meening uitgespro ken, dat de executeurs van dit tes tament voor het kanselarijhof wel over het geval zouden vechten. Hef zal met dat al heel moeilijk zijn, om uit te maken dat de majoor met „Cas- ell Pygyn" werkelijk het kleine huisje dat er bij staat, bedoeld heeft. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt, zwakke tot matige O. tc| N, wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets wanner. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Elisabeth Suzanna, d.v. Jan Rottier en Adriana Drolnkers; Anna Ja- coba, d.v. Jacobus Francisous van Hese en Martina van Bremen. Huw.-aang.Johannis Moerdijk, 46 jr., wedmr. van Cornelia Verdonk, te Oudelande en Adriana Johanna Harinck, 41 jr., wed. van Jan Roozendaal. Gehuwd: Cornelis Boogaard, 33 jr., jm., te Hoedekenskerke en Jacoba He lena Elizabeth Elenbaas 38 jr. jd. Overleden: Janna van Gilst, 24 jr., echtgenoote van Jan Jacobus Strijd. Jhr. van Riemsdijk f Men meldt ons uit Haarlem: Heden is alhier op 51-jarigen leef tijd overleden Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, directeur-hoofdredacteur van de Opregfe Haarlemsche Courant. De overledene was kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, oud-voorz. van "het hoofd bestuur van het Nederl. Tooneelver- bond, voorzitter van het Roode Kruis te Haarlem en oud-penningmeester van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, en bestuurslid van vele Haarlemsche vereenigingen. Vliegtuig-ongeluk. Men meldt ons uit Den Helder: Hedenmorgen is nabij het vliegveld De Kooy het marine-vliegtuig D 21, bestuurder bootsman H. Klaver, van geringe hoogte naar beneden gestort Het vliegtuig is totaal vernield. De bestuurder, die gehuwd en vader van 2 kinderen was, was op slag dood. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: 5 Kloetinge, inboedel, de Kok. 7 Wolphaartsdijk, boeren-inspan, Jonkers. 7 Heinkenszand, heerenhuis met koetshuis, paardenstal, groote moes- en siertuin, Verbist. 8 Kloetinge, inspan, de Kok. 8 Heinkenszand, boeren-inspan, vat Dissel. 9 Nisse, woonhuis en efï, van Dis sel. 14 Nisse, landbouwers-inspan, Oele. Kruiningen, boeren-inspan, de Wilde. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 2 Prins van Oranje, Onderl. Kunst genot, „Millionnair tegen wil en dank". 2 3, 4 en 6, Landbouw-Bioscoop, „Misdadigers der Wereldstad". 13 Prins van Oranje, Volksconcert Toonkunst. 14 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. 16 Prins van Oranje, Gezelschap Nap de la Mar, „Flierefluiter's opont houd".

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3