Op Jlijm. heer de voorzitter, uw intrede als bur gemeester hadt gehad, zijn de plan nen weer opnieuw onder de oogen gezien. In de eerste plaats daarom aan u mijne hartelijke gelukwenschen. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren hier leiding te geven en moge gij door uwen arbeid rijkelijk bijdragen aan de welvaart en den voorspoed uwer ge meente. Mijne hartelijke gelukwenschen ook aan wethouders en raadsleden. De vorige zetel van uw bestuur was gevestigd in een gebouw, dat niet meer aan de eischën van den tegen- woordigen tijd voldeed en waaraan de tand des tijds ernstig had geknaagd. Misschien zal toch voor meerderen uwer het scheiden van dat vroegere raadhuis moeilijk zijn geweest. Men hecht zoo gaarne aan wat men lief heeft, al kleven daaraan somwijlen ook gebreken. Tal van goede herinne ringen zult gij hebben aan uw oude raadhuis. Vele en wijze besluiten zijn daarin genomen, maar een wijs besluit was het ook om daarvan afscheid te nemen en om tot den bouw van een nieuw raadhuis over te gaan. Mijne hartelijke gelukwenschen in niet mindere mate aan den secretaris en den ontvanger en het eventueel verdere personeel, hetwelk hier werk zaam zal zijn. Mogen zij dat steeds doen met ijver en toewijding, maar ook met opgewektheid des geestes. De eerste indruk, welken men van dit gebouw ontvangt, is zeer gunstig. Bij aankomst en binnentreden was ik verrast door uiterlijke schoonheid en inwendige degelijkheid en ik twijfel niet of die indruk zal straks bij een rondgang ook bevestigd worden. Een woord van hulde aan den architect en den aannemer is naar mijne mee ning dan ook hier zeer zeker opzijn plaats. En tenslotte mijne hartelijke ge lukwenschen aan de gemeente Wol- phaartsdijk in haar geheel met haar raadhuis, een rieraad voor deze land streek. Over het heil en de welvaart dezer gemeente zal in dit gebouw door u en uwe opvolgers worden beraad - slaagd en beslist. Moge eendracht, goede samenwerking en waardeering van eikaars inzichten u in wijs be leid de gemeentelijke belangen doen behartigen. Met den wensch, dat Gods onmis- baren zegen zal rusten op dit gebouw en op al den arbeid, welke daarin wordt verricht, verklaar ik het raad huis van Wolphaartsdijk voor ge opend. Een telegram. Na de rede, die met applaus ge waardeerd werd, besloot de raad aan prinses Juliana een telegram van ge lukwenschen te zenden. Een rij van sprekers. De volgende spr. was de heer Val kier, oudste wethouder. Spr. noemde den dag een waren feestdag en hij hoop te dat God den commissaris der Ko ningin nog lang zal sparen. Hij ging de totstandkoming van het nieuwe ge meentehuis na en besloot dat de bouw voor den burgemeester een waar succes is geworden. Het nieuwe ge bouw is gelegen in het centrum van het dorp, en niemand behoeft, als hij op het raadhuis moet zijn, den weg te vragen. Spr. herdacht vervolgens het oude raadhuis, dat voor hem vele her inneringen heeft. Spr. eindigde na het uitspreken van de hoop dat de burge meester vele jaren in dit huis zal mo gen regeeren. Ook den secretaris, die 30 jaar in het vorige gemeentehuis werkte, wenschte hij geluk met hef nieuwe gebouw. De heer Lindenbergh, voerde als oudste raadslid het woord namens den raad. In den persoon van den burge meester wenschte hij de geheele ge meente geluk. Spr. zei dat Wolphaarts dijk thans een gemeentehuis rijk is, dat de plaats waardig is. De raad is trotsch op het gebouw j en hij hoopt dat de entourage binnen kort nog beter zal zijn dan de hui dige. Spr. bracht hulde aan den ar chitect en aan de aannemers. Hij wees er op, dat een der idealen van den burgemeester reeds spoedig na diens komst in Wolphaartsdijk in vervulling is gegaan. De heer Goetheer, gemeente-secre taris prees allereerst de archiefruimte in het gemeentehuis. De archiefstuk ken kunnen thans alle vocht- en brand vrij worden opgeborgen. Als beheer der van het archief betuigde spr. zijn dank daarvoor. Als hoofd van het personeel der gem.-secretarie roemde spr. de verbeterde werkruimte van hef secretarie-personeel. Spr. sprak den wensch uit dat in het nieuwe gebouw de samenwerking tusschen den raad en het personeel zoo goed zal blijven als deze steeds geweest is. De heer G. A. Hajenius voerde het woord namens de burgemeesters der vier omliggende gemeenten. Spr. had woorden van waardeering voor de sa menwerking met Wolphaartsdijk. Hef is een van de gemeenten, zei spr., waar mede men gemakkelijk een goede ver standhouding kan bewaren, want al les wat uit Wolphaartsdijk komt is goed. De heer Hajenius wendde zich vooral tot den gemeente-secretaris om dezen met den overgang naar het nieu we raadhuis te complimenteeren. Burgemeester van Bleijswijk Tierens Verhagen beantwoordde alle sprekers afzonderlijk. Den heer J. A. Koert dankte hij vervolgens nog voor zijn geschonken schilderijen. De molen en het oude raadhuis, beiden door den heer Koert geschilderd, worden door den raad zeer op prijs gesteld. Den heer Kloosterman bracht spr. dank voor de schenking van een jubileum plaat voor de kamer van B. en W. Nadat de heer Koert dank had ge bracht voor de eervolle plaatsing van zijn werk, slcot de burgemeester de buitengewone raadszitting. Na de officieele sluiting werd de eere-wijn aangeboden. De raad en de genoodigden bleven nog geruimentijd in de raadszaal bijeen. Woensdag hebben we reeds met een enkel woord melding gemaakt van de schoonheid van het nieuwe gemeente huis. In alle opzichten is het een sieraad voor het dorp. Uitwendig be koort het door rustige vormen, in wendig door een practische indeeling der ruimte en door een fijne sfeer. De moderne tijd is er in rustige over eenstemming gebracht met herinne ringen aan het verleden. Het uitzicht, dat men in alle vertrekken heeft is meer dan kostelijk. We gelooven niet te overdrijven als we het nieuwe gemeentehuis van Wol phaartsdijk het schoonste van alle, in den laatsten tijd in Zeeland ge bouwde raadhuizen noemen. Gemeenteraad van Middelburg De auto-spuit aanvaard; over een subsidie voor de Konin- ginnefeesten; discussies over bet ontwerp ambtenarenwet. In de Woensdag te Middelburg ge houden raadsvergadering is medege deeld, dat het salaris van den com missaris van politie is bepaald op f 4200—f 5200 en dat hij van 30 April af f4950 krijgt. Na een korte discussie is een voor stel van B. en W. aangenomen om met grooten dank het aanbod van het Brandweerfonds 7 Dec. van een auto spuit te aanvaarden. De meerderheid van B. en W. stel den voor aan de vereenigïng Uit hef Volk-Voor het Volk f2500 subsidie te verleenen voor de feesten die deze vereeniging op groote schaal organi seert ter gelegenheid van den SÖsten verjaardag van de Koningin. Gevraagd was f3500. Een amendement om volledig aan het verzoek te voldoen is verworpen met 9 tegen 7 stemmen en het voor stel van de meerderheid van B. en W. is aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Bij de discussies was gebleken, dat de gemeente ook plannen maakt voor verlichtingen en voor deelneming in de kosten van de lichtweek die de P.Z.E.M. ter zelfder tijd organiseert. Hierover komen nog nader voor stellen bij den raad. Als kosten daar van werd in totaal f 3500 genoemd. Hierna is men overgegaan tot de behandeling van het ontwerp-ambte- narenwet en de daarop in grooten ge tale door de raadsleden ingediende amendementen, waarbij eerst alge- meene beschouwingen zijn gehouden. De heer Paul (s.d.) kwam er tegen op, dat men het advies van het ge organiseerd overleg zoo slecht heeft gevolgd en hij betreurt nu nog, dat een in 1927 voorgestelde wijziging in de samenstelling der commissie toen met een stem meerderheid werd ver worpen. Ook begrijpt hij niet waarom men geen dienstcommissies mogelijk wil maken. Ontslag aan de huwende ambtenares keurt spr. niet goed en hij komt op tegen een poging van den heer Jeronimus d. z. i. den achturen- dag wil saboteeren. Het scheidsge recht samenstellen zooals B. en W. willen, namelijk het doen kiezen van den voorzitter door den raad, kan spr. niet goedkeuren. De heer v. d. Feltz (c.-h.) is van meening, dat de overheid is bekleed met gezag en niet gelijkrechtigd kan zijn met de werknemers. Daarom is spr. niet tegen een reglement, want men moet de ambtenaren tegen on recht beschermen. Maar ook moet men rekening houden met de gemeentekas. Spr. meent, dat men het rapport van de commissie van overleg alleen als een advies moet beschouwen, voor welk advies spr. intusschen zeer dank baar is. Mevr. Weijl (v.d.) ziet in een goed regelement ook een belang voor de maatschappij en haar rustigen voort gang. De heer den Hollander (a r.) is zelf arbeider, maar meent dat men daar om nog niet dlles moet goedkeuren wat van arbeiderszijde komt. Maar ze ker is het goed dat men bij indienst treding weet waar men zich aanheeft te houden. De ambtenaren behoeven het niet beter te hebben dan de werk nemers in het particuliere bedrijf. Dit reglement is vele regelingen van het particulier bedrijf vooruit. Spr. zegt dat men in het georganiseerd overleg toch niet over alles eenstemmig was, er waren ook artikelen waarover de stemmen staakten. De heer Onderdijk (s.d.) wethou der, ziet de zaak heel anders dan de heer v. d. Feltz. Ook in het particuliere bedrijf overwegen de bonden wel de gelijk wat kan worden Gereikt. Hef overheidspersoneel kan niet staken, maar dan heeft de overheid ook tot plicht te zorgen dat hun positie goed is. Spr. weet heel goed, dat er gezag en leiding moet zijn. Spr. weet als voorzitter van het georganiseerd over leg heel goed, dat zijn voorstellen kunnen worden gewijzigd. Het geor ganiseerd overleg wil de kwestie van de gehuwde vrouw aan den raad over laten. De heer Jeronimus (bezuinigings partij) meent in de stukken een stre ven naar medezeggenschap te lezen en komt daartegen op; men is bij het compromis te veel in die rich ting gegaan. Bij de artikelsgewijze behandeling staakten de stemmen over het opne men van de bepaling, dat dienstcom missies kunnen worden ingesteld. Verworpen is met 13 tegen 3 stem men een amendement van de v.-d. om een tijdelijk ambtenaar bij vaste aanstelling opnieuw te keuren en met 9 tegen 7 stemmen een amendement- v. d. Feltz om dit mogelijk te doen zijn. Met 10 tegen 6 stemmen is een amendement van de s.d. om zooveel mogelijk in vacatures personen te be noemen, die reeds in gemeentedienst zijn, verworpen. Een amendement van de s.d. om de verplichting van geheimhouding ook tegenover de commissie voor het georganiseerd overleg op te heffen, verkreeg slechts 5 stemmen. Een amendement van de s.d. om te bepa len, dat als in geval van stakingen het noodzakelijk is werk door ge- meentepersoneel te doen overnemen, daarover overleg moet plaats hebben met de organisaties, is verworpen met 12 tegen 4 en een der v.d. om te vol staan met een kennisgeving met 9 tegen 7 stemmen. In het verbod om zaken te drijven waren ook huisge- nooten van ambtenaren opgenomen en hadden de s.d. voorgesteld huisge- nooten te doen vervallen, doch hier voor werden slechts 4 stemmen uit gebracht. Verworpen is een voorstel-Jeroni- mus tot schrapping van het artikel, waarbij wordt bepaald, dat hoofden van dienst na schriftelijke aanvrage ambtenaren moeten hooren. De v.d. wilden inzake het werk- rooster niet alleen laten hooren de ambtenaren die zijn georganiseerd in een organisatie, die in het georgani seerd overleg is opgenomen. Dit voor stel is met 9 tegen 7 stemmen ver worpen. De stemmen staakten over het idee van de s.d., dat ook de commissie van overleg moet worden gehoord. Inzake de bezoldiging bij vervanging van hoogere ambtenaren is een voor stel om reeds een week te vergoe den, ingediend door de s.d. verwor pen met 5 stemmen voor, een voor stel van de v.d. om na een maand iederen dag te betalen is aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Het verlof wordt bepaald op ten minste 12 werkdagen en op voorstel van de s.d. met 9 tegen 6 stemmen, voor arbeiders in continubedrijven op ten minste 14 dagen. Alleen de twee leden van de bezui nigingspartij stemden voor een amen dement om voor vergaderïngbezoek en begrafenissen van bondsbestuur- ders niet uit te betalen. Ten slotte is nog aangenomen een amendement van de s.d. en van de v.d. om in de be palingen, omtrent doorbetaling bij zwangerschap en na de geboorte door te betalen het woord gehuwde voor ambtenares te schrappen en wel met 9 tegen 6 stemmen. Hierna is de behandeling geschorst tot Maandag. Gemeenteraad van Kloetinge. Jhr. Lewe herdacht; licht in de muziektent; besmettelijke ziekte-gelden; belastingverla- van 0.8 tot 0.3. Donderdag kwam de raad van Kloe tinge in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na de opening memoreerde de voorzitter het plot seling overlijden van den oud-secre taris en ontvanger dezer gemeente Jhr. J. E. Lewe van Nijenstein, en hij sprak enkele woorden tot zijne na gedachtenis. De raad hoorde dit staande aan. De voorzitter deelde mede, dat hef herleggen van enkele straten in de gemeente is opgedragen aan Gebr. Knuist te Goes voor f1170,—, welke herbestrating bereids is uitgevoerd. Het bouwen van een muziektent is opgedragen aan Gebrs. Beenhakker voor de som van f835,het schil derwerk aan Fa. P. A. Trimpe en Zn. voor f 64,80. Met de kosten van toe zicht zal uitgegeven worden f945, Er blijft dus nog f5,— over. De ver lichting van de tent moet ook nog aangelegd worden. De voorzitter hoopf dat de raad hiervoor alsnog een be drag zal uittrekken. De raad voteert voor de verlichting f 70, De voorzitter deelt mede dat een Prov. Brandweerbond is opgericht en een onderafdeeling Noord- en Zuid- Beveland. Voorts geeft hij een kort verslag van het verhandelde op de vergade ring van de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" te Goes. Betreffende het verstrekken van warme drank aan de 'kinderen der o..l school, die tusschen den middag in de bewaarschool hunne boterhammen opeten, deelt de voorzitter mede, dat de kosten van eerste inrichting on geveer f70,zullen bedragen. Hier bij komt dan nog de kosten der war me dranken en evenfueele meerdere bezoldiging van de helpster. Besloten wordt deze zaak in een volgende vergadering nog eens te be spreken. De voorzitter zegt, dat de post, uit getrokken op de begrooting voor 1930 voor onderhoud van wegen wel waf te laag is. De raad verleent mach tiging om de voorgenomen werken toch te doen uitvoeren. Op voorstel van B. en W. wordt de dag van ingang der benoeming van den onderwijzer J. A. Rijnberg nader bepaald op 1 Mei 1930. Aan Mej. J. J. Bak wordt eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school alhier, wegens benoe ming te Amsterdam. Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van besmettelijke ziekte- gelden. De besmettelijke ziekte-gelden be dragen f7,50 per persoon en per et maal gedurende hetwelk verpleging van een lijder aan eene besmettelijke ziekte in een daarvoor bestemde in richting plaats vindt. Een gedeelte van een etmaal wordt voor vol berekend. Van de bovengenoemde bedragen is verschuldigd door belastingplichtigen, wier belastbaar inkomen bedraagt: f1500 tot en met f2000,— 20 0/0. f 2001 tot en met f 3000,— 40 0/0. f3001 tot en met f4000,60o/<( f4001 tot en met f5000,— 80 0/0 f 5001 en meer 100°/o Voor een 2den lijder uit hetzelfde gezin is de helft van genoemde per centages verschuldigd en voor inko mens boven f 5000,— tot en met f 10.000,- de helft van 'f7,50. On- en minvermogenden zijn van betaling vrijgesteld. Als grondslag voor de bepaling van het belastbaar inkomen wordt geno men de belastbare som genoemd in art. 37 der wet Inkomstenbelasting niet verminderd met kinderaftrek. De raad besloot een jaarlijksche bij drage te verleenen aan het comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte. Aangenomen wordt het voorstelom aan de Koningin te verzoeken hef maximum der vergunningen voor den verkoop van sterken drank in hef klein te verlagen tot 3. Eveneens wordt bepaald dat B. en W. aan den Heernisseweg geen vergunningen mo gen verleenen en dat het aantal ver gunningen dat in de Groe en aan den 's Gravenpolderschen 'weg ten hoog ste twee mag zijn. Aangenomen wordt het voorstel om de gemeente voor de heffing der per- soneele belasting te classificeeren in de 7e klasse: de gevolgen van die classificatie zijn 1: a. dat vanaf 1 Jan. 1931 alle per- ceelen met een huurwaarde van f100 en minder buiten de belasting vallen; b. dat van alle andere perceelen f2,50 in hoofdsom minder wordt ge heven; c. dat de mobilair-belasting van al le perceelen met een huurwaarde bo ven f 100 tot èn met f130 niet wordt geheven; d. vrij komen ongeveer 56 percee len. De vermindering van de opbrengst kan worden teruggevonden door ver hooging van het tarief voor andere grondslagen o.a. mobilair. Aangenomen wordt het voorstel om het heffingspercentage der plaatselij ke inkomstenbelasting voor het jaar 1930 -1931 vast te stellen op 0.3 (ver- NA DE VLOOT-CONFERENTIE. Zoo kwam dan per slot het einde Van dit conferentie-spel, Om de zeeën te bevrijden Van den rossen oorlogshel, Om de zeemacht in te toornen, Die met recht en rede spot, En men sprak van resultaten, Maar was er een batig slot? Met een zeer beperkt vertrouwen In elkanders vredeswerk, Bleef men, onderling beperkend, Onderling nog even sterk, En de machtsidee bleef leven, (Op zichzelf niets ongemeens) Daarom zijn de sterke broeders 't Op beperkte gronden eens! Ideale resultaten Zijn er nu ook niet bereikt, Omdat 't oorlogsdïpl ornaat je Nooit voor 't ideale wijkt, Omdat onderling vertrouwen Slechts door evolutie groeit, En het wezen van den vrede Nooit uit eigen voordeel bloeit! Met dat al, men is tevreden, Want er kwam een pact, dat pakt, De oorspronkelijke opzet Is beduidend scheef gezakt! Maar wat haalt er voor een natie, Met veel nucht're zaak'lijkheid, Naast gezonde concurrentie Bij gezonde pariteit?! Inderdaad men bleef op pari, d' Oorlogskoers wou niet omlaag, Daarvoor was er naar den duikboot, En den kruiser te veel vraag! Daarvoor geeft de sterke firma, In de wereld welbekend, De N.V. „Drie mogendheden", Nog te rijk'lijk dividend! 't Afscheid was bepaald welsprekend En hartroerend naar den trant, Chrandi was nog lang geen Gandhi, En Briand was te brïllant! En per slot heeft de beperking Van de vloten dit geleerd, Dat het scheepje der ontwaap'ning Bijna was getorpedeerd leden jaar 0.8). Het belastbaar inko men wordt geraamd op f650.000, de belastingopbrengst f1950,De voor zitter deelt mede dat deze verminde ring kan geschieden omdat het dienst jaar 1929 een aanmerkelijk goed slot zal aanwijzen. De begrootingen 1929 en 1930 wor den eenigszins gewijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of het niet mogelijk is dat het straatje tusschen den Achterweg en de Kerkstraat ook nog verlegd wordt aangezien dit zeer noodig is. De voor zitter zegt B. en W. zullen trachten ook dit straatje nog te doen her straten. De heer Zweedijk klaagt over den slechten toestand van de sloot aan het Vogelzangsche pad en vraagt ver betering. De voorzitter zegt dat de Breede Watering hiervoor moet zor gen. Hij zelf is gisteren nog bij die sloot geweest en vindt dat deze er goed bijligt. PROVINCIALE SNIPPERS. Woensdag is te Kapelle, ten overstaan van Notaris J. C. Kram, in het openbaar verkocht, een huis met schuur, tuin en erf, aan den Dijk- welschen straatweg, groot 3 A. 11 c.A. Kooper werd de heer W. A. de Groene voor f 3300, De heer P. Leijs, hoofd der openbare school te Baarland was gis teren 50 jaar bij het onderwijs werk zaam. Achtereenvolgens onderwees hij de jeugd in Wassenaar, 's Gravenpol der, Hoedekenskerke en Baarland. In Middelburg heeft de S. D. A. P. gisteren een optocht georgani seerd. Jn den stoet reed een wagen, die tot opschrift droeg: „Makkerslaat ons de kazernes sloopen". De jpolitie liet dit opschrift verwijderen. Het dividend van de N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middel burg is op 20°/o bepaald De heer A. Dek, oud-inwoner van Kruiningen, is benoemd tot hoofd agent van politie te Wassenaar. In Wolphaartsdijk heeft Dins dag de heer P. van de Linde, hoofd der openbare school te Oostkerke af scheid van zijn personeel en leerlin gen genomen in verband met toeken ning van pensioen. De leerlingen bo den den scheidenden meester een ge schenk aan. In Wolphaartsdijk is een bijzon dere school der Oud-Gereformeerden geopend. Ds. Kersten was bij de ope ning tegenwoordig. Het aantal school-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2