Buitenland. Binnenland Laatste Berichten. Van Overal Gemengd NieuWs Advertentiën. TE PACHTEN Te pachten voor 7 jaren, Openbare Verkooping. Maandag 5 Mei 1930, INBOEDEL, PLAATST A. Vette. Als plaatsvervangende be stuursleden de heeren Johs. Jansen en J. A. Ph. Bommeljé en als lid van den raad van toezicht de heer L. Nieuwenhuijse. Het presentiegeld van de bestuursleden werd gebracht van f60,— op f150,—. PROVINCIALE SNIPPERS. In Wolphaartsdijk heeft de Em- ma-bloem-collecte f 117,opgebracht. In de schuur van den landbou wer J. van Iwaarden te Heinkenszand sneuvelden dezer dagen 137 ratten in een oorlog met enkele menschen en een hond. De hond nam alleen al 70 langstaarten voor zijn rekening. Een jaar geleden werd de schuur, waarin de ratten-slachting plaats vond, gebouwd. Of de rat zich ook snel ver menigvuldigt! Men verzoekt ons mede te dee- len, dat de vliedberg „de berg van Troye" met ruim 1 H.A. omringend land, door wijlen burgemeester Ri chel is gelegateerd aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg en niet aan de Vereeni- ging tot behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, zooals eerst was gemeld. In de Dinsdag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen werden de ba lans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Ook verleende de ver gadering hare goedkeuring aan de voorgestelde statutenwijziging. Tot commissaris werd herkozen de heer T. H. de Meester te Bussum. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Hoe- dekenskerke hebben zich 4 candida- fen gemeld. Blijkens een mededeeling van on zen correspondent te Kapelle, staan de kruisbessen in Kapelle-Biezelinge er zeer goed voor. Indien zich geen bui tengewone gevallen voordoen, belooft de oogst rijk te worden. Te Ovezande is gisteravond het 5-jarig zoontje van den heer S., dat van achter een wagen kwam, door een motorrijder, die uit tegenoverge stelde richting kwam aangereden. Hef kind brak een been en is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Den motorrijder treft geen schuld. Vlaamsch in België. Achteruitstelling bij de recht banken de politie in kleine plaat sen kan de dossiers niet lezen. De Brusselsche „Standaard" protes teert nog eens tegen den wantoesltand bij de rechtscolleges ten aanzien van het ge bruik der Vlaamsche taal. In al de rechtbanken van het land, zoo schrijft het blad, zijn al de registers, die er gebruikt worden, eentalig in h et Fransch gedrukt. Wij gelooven dat enkel de registers der beroepsakten in het Vlaamsch worden gehouden. De geheele briefwisseling, op eenige bijzonderheden na, tusschen de parketten onderling, tus- schen de parketten ein de griffies, Id'e par ketten en de rechters (onderzoekrechters kinderrechters enz.), de parketten en den procureur-generaal (zelfs voor de straf gedingen, die voor een Vlaamsche Ka mer moeten worden gebracht), tusschen de parketten en de gevangenissen enz. enz., wordt uitsluitend in het Fransch gevoerd. De taal, die in de diensten door de rechters met het personeel wordt gespro ken, is natuurlijk ook uitsluitend Fransch. Al de circulaires uitgaande van het de partement van justitie en van de parket ten der beroepshoven zijn uitsluitend in 't Fransch gesteld. De dossiers der strafgedingen, die uit Wallonië naar Vlaanderen worden ge zonden ten einde onderzoek in te stellen en die natuurlijk in het Fransch zijn gesteld worden altijd' aan de commis sarissen van politie en aan de gendarmerie- brigaden doorgezonden zonder Nederland- sche vertaling, hoewel de politiebeamb ten der kleine gemeenten en de chefs der gendarmerie-brigaden gewoonlijk slechts onvoldoende de Fransche taal' machtig zijn om dergelijke stukken op behoorlijke manier te kunnen nazien. De nieuwe schutsluis. De Noorderschutsluis te IJmui- den geopend; de Kon. familie aanwezig; vaart met de „Johan van Oldenbarneveldt De Nöoiderschutsluis te IJmuiden, de grootste sluis ter wereld, is gister door Koningin Wilhelmina officieel in gebruik gesteld. Gistermorgen omstreeks 9. uur yeireenig- den zich de talrijke gjenoodigdeinaan bootrd van de „Johan van Oldenbamevelt" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", die dit nieuwe groote schip voor de plechtigheid aan de regeering had aangeboden. Toen allen aan boord waren, arriveerden de Ko ningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, die zich per auto. naar de hoofdstad had den begeven, verwelkomd door den mi nister van waterstaat mr. Reymer. Voor het Koninklijk gezin was de eerste klasse rooksalon en de schrijf salon, benevens een luxe hut gereserveerd. Daarna werd de „Johan van Oldenbamevelt" naar IJmui den gesleept, begeleid door politiebooten. Aan boord weid een Ioopende lunch ge bruikt, de Koningin gebruikte 't noenmaal met den prins en de prinses in. d(e schrijf salon. Langs beide oevers, maar vooral te Amsterdam, stonden zeer vele belangstel lenden. Te IJmuiden passeerde de „Johan van Oldenbamevelt" langzaam de geopende biinneinsluisdeur. Op dat oogenblik hief een koor van 1000 schoolkinderen, dat op bet steenen gedeelte van de zuidkant stond opgesteld het „Wilhelmus" aan. Onmiddellijk nadat de „Johain van Ol denbamevelt" aan de Noordzijde van de sluis was gemeerd, werd de binnensluis- deur gesloten en werd bet water in de schutkolk op hetzelfde peil gebracht als het water aan de zeezijde1 van de sluis. Op de brug van het schip had de eigen lijke openingsplechtigheid plaats. Minis ter Reymer hield daarbij een rede, waar in hij wees op de beteekenis van het oogenblik: de opening van de grootste sluis ter wereld400 M. Lang, 50 M. breed en 15 M. diep, een werk dat ge heel is ontworpen door en onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Ten slotte verzocht de minister de Ko ningin de sluizen te openen. De Koningin gaf, na een enkel woord, aan dit verzoek gehoor. Onmiddellijk daarop rolde de geweldige deur zijdelings in de deurkast weg. Langzaam voer daarop het mailschip de sluis uit. Een gemengd koor zong „Ne derland aan Zee". Van den mijnenleg- ger „Medusa" werden 35 schoten afge vuurd. Buitengaats werd de „Johan vain Oldenbamevelt" opgewacht door de Z. 5 en Z 7; de tocht strékte zich u?c tot drie mijlen uit de kust, waar, nadat het mailschip gedraaid was, de terugtocht werd aanvaard. Het schip meerde toen aan den Toeristensteiger. De Koninklijke familie heeft, alvorens naar Den Haag terug te keeren, een autotocht door IJmuiden gemaakt. Het gemeentebestuur van Amsterdam boot gister een diner aan zeer vele ge- noodigden aan iin het Carlton hotel. Ver schillende muziekuitvoeringen hadden plaats. Op het IJ werd een klein vuurwerk afgestoken. De Koningin heeft na de rede van mi nister Reymer het volgende gezegd: Het is mij aangenaam gevolg te geven aan het verzoek deze sluis voor het we reldverkeer open te stellen. Gaarne breng ik hulde aan de bekwaamheid en het vernuft van de ingenieurs en de aannemers en aan allen, die aan dit grootsche werk hebben gearbeid en er toe hebben bijgedragen om hun ouden roem op waterstaatskundig gebied op nieuw hoog te houden. Dank zij de samenwerking van de re geering on Staten-Generaal, van het pro vinciaal bestuur van Noord Holland en van het gemeentebestuur van Amsterdam, en dank zij de samenwerking van alle betrokkenen is een waarlijk nationaal werk gewrocht, dat van vooruitziender en breeder blik op onze toekomst ge tuigt. Van nu af aan zal de grootste sluis ter wereld toegang geven tot Amsterdam en zal binnenkort na een voltooiing van de verbreeding en verdieping van den Waterweg Neerland s hoofdstad' over een weg naar zee beschikken die voor geen enkele ter wereld onderdoet. Dan zal zij in staat zijn nog meer dan voorheen met vertrouwen deel te nemen aan de vreedzame wedijver van het eco nomische leven der Noordzeehavens, die geen samenwerking behoeft uit te slui ten. De jongste en schoonste aanwinst der Ned. vloot waarop wij ons thans bevin den, en waarop reeders en bouwmeesters gelijkelijk trotsch kunnen zijn, zal haar verre stranden metterdaad' de tijding brengen, dat ook de allergrootste zee schepen onze hoofdstad zonder bezwaar lijk oponthoud kunnen bereiken. Moge het openen der sluizen voor Am sterdam beteekenen een nieuw tijdperk van 'bloei en welvaart. Hierna klonk een driewerf „Leve 'de Koningin". Aan hel feestmaal heeft minister Rey mer het woord gevoerd en een belangrijke verklaring afgelegd ten aanzien van de scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Rijn. Aan het slot van zijn tafelrede stelde de minister een dronk in op het we[zijit van Amsterdam en het bestuur der stad. Vervolgens hield de heer E. Heldring, voorzitter van de K. v. K. van Amster dam, een toespraak, waarin hij hulde bracht aan ir. Ringers en de hoop uitsprak, dat de moeilijkheden tusschen ohs 'Mn België dit jaar op. bevredigende wijze zul-, len worden opgelost. Hij dronk op dén, bloei van het bedrijfsleven in Amsterdam. Vervolgens voerde de burgemeester van Rotterdam, de heerDroogleever Forluyn het woord, waarna de burgemeester van Antwerpen, de heer Van Cauwelaert con stateerde dat Nederland trotsch mag zijn op dezen dag. Hij verzekerde dat bij de Antwerpenaren en de Belgen in het alge meen slechts het verlangen bestond met de Nederlanders samen te werken. Moge de politieke lijn die beiden scheidt al dus spr. zoo dun mogelijk zijn en de economische en cultureels samenwerking zoo intens mogelijk. Burgemeester de Vlugt sprak aan dit banket het slotwoord, waarin Tiij allen dank bracht en opmerkte dat Amsterdam zich primair heeft uitgesproken voor een verbinding met den Rijn bij Wijk bij Duur stede en desnoods met het plan door de Ge]dcrsche Vallei zou meegaan. Uit de verklaring van den minister valt dus op te maken dat deze voor het plan-Wijk bij Duurstede is, waarover spr. zijn groote blijdschap te kennen gaf. Bij de uitvoering van dit plan zal de regeering op de loyale medewerking van Amsterdam kunnen reke nen, dat ina de verbetering van 't Noord- zeekanaal het meest belang heeft bij een doelmatige verbinding met den Rijn. Hiema bleef men nog geruimen tijd Ige- zel'Iig bijeen. Inenting tegen pokken* Inenting in het eerste levensjaar gewensebt. De hoofdinspecteur van de volksge- heid, dr. J. Th. Terburgh, heeft een rond schrijven gericht aan de practiseerende geneeskundigen in Nederland betreffende de inenting tegen pokken in het eerste levensjaar. Daarbij wordt op grond van de statistiek aangenomen, dat hét gevaar voor encephalitis geringer is bij de inenting met koepokstof van kinderen in het eerste levensjaar dan bij oudere kinderen. De aandacht der geneeskundigen wordt in verband daarmede gevestigd op het groo- tere gevaar, dat de kinderen dreigt, indien zij niet in het eerste levensjaar worden ingeënt, doch met vaccinatie gewacht wordt totdat men daartoe gedwongen wordt door het waarnemen van pokken- gevallen in ons land. Tevens wordt opge merkt, dat de vaccinatie in het eerste le vensjaar een milder beloop heeft dan op ouderen leeftijd. Moord. Men meldt ons uft Soest: Te Soest heeft hedenmorgen een 17-jarige jongen, zijn moeder, die te rusten lag, met bijlslagen gedood. Men denkt, dat de jongen in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld heeft. Brand. Men meldt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht zijn te Sloterdijk, gemeente Amsterdam, vijf kleine heerenhuizen afgebrand. Maandagmiddiag, juist toen een der gemeentelijke autobussen gepasseerd was, is de Willemsbrug te Breda, d!ie de Sta tionsstraat met het Valkenberg verbindt, waarschijnlijk tengevolge vatn een grond- verzakking ingestort. Het vrachtverkeer over de brug is totaal stopgezet. De in storting is van dien aard, diat de brug waarschijnlijk wel geheel als verwoest kan worden beschouwd. Door een hevige ontploffing in de machinekamer werd het weelderig jacht van den multimilliomïiair Vand'erbilt ver nield. De gebouwen aan de East River fce New York schudden op hun grondvesten Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het departement van binnenland- sche zaken in Frankrijk hééft maatregelen genomen tegen den lsfen Mei. Betoogingen op straat zijn verboden. Tegen overtreders worden strenge straffen voorzien. Vreem delingen zullen dadelijk over de grens wor den gezet. De politie te Parijs wordt versterk^ door republikeinsche garde uit de pro vincie. Ook het garnizoen te Parijs «zal versterkt worden. De veehouder Van Egmond te Aarlanderveen gaf aan zijn vijftienjarig knechtje opdracht wat hooi af te gooien. Daarbij geraakte de jongen door een nood lottig toeva I met het hoofd in de lus van een eind touw, dat in den. hooiberg hing. Hij verloor zijn evenwicht en zou het met den dood hebben moeten bekoopen, als niet de vrouw van den veehouder in den hooiberg was gekomen. Nu werd de jon gen afgesneden, en de onmiddellijk ont boden doktoren slaagden erin, na gerui men tijd kunstmatige ademhaling te heb ben toegepast, de levensgeesten op te wekken. De Fransche regeering heeft, ter bevordering van het vreemdelingenbezoek, de volgende beslissingen genomen; Ie. afgeschaft wordt de belasting, die betaald moest worden door in Frankrijk landende of aan boord' gaande toeristen; 2e. restaurantrekeningen worden vrijge steld van belasting. De zegels, die tot he den op deze rekeningen geplakt werden ter vereffening dezer belasting, vervallen dus; 3e. de luxe-belasting wordt, voor zoo ver het betreft, hotels, restaurants, café's, tearooms, enz., verlaagd met ongeveer 25 pCt. Inplaats van 4 pet. en 13 pet. zullen worden geheven 3 pet. en 10 pet. Maandagmiddag kreeg de caféhou der B. tc Deventer in zijin logement on- eenigheid mei een commensaal, den siga renmaker Groen. De twist liep zóó hoog, dat beiden naar een stoel grepen en op elkaar los trokken, waarbij de logement houder zijn tegenstander het rechteroog finaal uitsloeg. De getroffene rende naar buiten en is per brancard .naar bet ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zor gelijk. Tegen B. is proces-verbaal opge maakt. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Export veiling van 29 April 1930. Kropsla f 1,80 a f 7,30 per 100 stuks. Kleine veiling. St. Remey f24, Sterappel f 21, Zoete Beflefleur f 17, Zoete Arm gaarde f 15, alles per 100 K.G., Bloemkool I f 16 a f22. Groene Komkommers f 16, Krop sla f 1 af 5,60, Tomalen f4,90, Aard beien f3,60, Groene Boontjes f 0,70, Knolselderij f0,80 a f 0,90, Tulpen f 0,10, Kipeieren t"4,30, Ganseieren f 15, alles per 100 stuks, Postelein f20 a f31, Spi nazie f 0,40 a f 2,50, Sjalotten f 15, Ha zelnoten f28, Uien f 1, Wijnpenen f0,80, Blauwe Aardappelen f2,50, alles per 100 K.G., Wortelen f5 a f 13, Rhabarber f 1,90 a f3,90, Radijs f2,30 a f3,60, Sel derij f0,90, Prei f 7 a f8, Tulpen 1*17, Lathyrus f 4,90, alles per 100 bos, Ho ning f 37 al' 38, per 100 flacon. I l I I I I IJ I Drama in een Bungalow. In een weelderig ingerichte bungalow te Laguna Beach in Californië zijn enkele dagen geleden de bewoonster, de i32- jarige mrs. Palmer, een gescheiden vrouw, en haar '65-jarige vriendin mrs. iPostjj eveneens gescheiden, doodgeschoten ge vonden. De vriendinnen schijnen ruzie ge kregen te hebben over het feit dat alleen de jongste uitgemoodigd was tot een middagpartij. De oudste zou daarop haar vriendin hebben doodgeschoten en vervol gens de hand aan zichzelf hebben ge slagen. Mrs. Post was als Adele Ritchie een jaar of twintig geleden een operette-ster Op het tooneel was zij om haar tecre schoonheid bekend als de „Dresden China Doll", (de pop van Saksisch porselein.) Mrs. Palmer was eveneens een schoon heid. Ramp boven een vliegveld. Boven het vliegveld DusseldorpLo- hausen heeft Zaterdag een vreeselijk on geval, waarbij de bekende vlieger-acro baat Hundertmark om het leven is ge komen, plaats gehad, Duizenden nieuws gierigen waren naar het vliegveld ge stroomd om te zien hoe Hundertmark met de hulp van een touwladder van een vliegtuig in een ander overstapte. Hij slaagde er ook inderdaad in de touw ladder, die van een boven hem vliegend toestel omlaag was gelaten, te vaften, maakte zich terstond aan het onder aan de ladder hangend touw vast en trachtte nu de eerste sport te vat/ten, wat hem echter niet gelukte. Een bestuurder van het vliegtuig ondernam nu een poging ,de gansche [adder jn te halen, wat echter niet mogelijk bleek. Van ean landing kon na tuurlijk geen sprake zijn, want dan zou Hundertmark zeiter verpletterd zijn. Een aantal agenten van de Schupo versche nen, toen Hundertmark reeds ongeveer twintig minuten in de lucht hing met een springdoek op het terrein. Het vliegtuig vloog nu zoo langzaam mogelijk over het doek. De bestuurder was er van overtuigd: dat Hundertmark zich op het juiste oogen blik zou weten los te knoopen. De acro baat bezat echter hiertoe nielt meer de noo- dige kracht. Hij werd door het tem slot' e landende vliegtuig een groot aantal meters over het vliegveld meegesleurd. Toen. de vlieger dit merkte steeg hij onmiddellijk weder op. Hundertmark die toen zwaar gewond was, hing nog steeds in het touw. Men zag nu wel in, dat geen redding voor den ongelfukkige meer mogelijk was. De vljeger landde kort daarop opnieuw en ging hierbij zoo omzichtig mogelijk .te werk, kon echter niet verhinderen dat Hun dertmark opnieuw over het vliegveld wend gesleurd. Toen het vliegtuig eindelijk tot stilstand was gekomen, werd de onge lukkige, die geen teeken van leven meer gaf, per ziekenauto naar een nabijgelegen kliniek gebracht. Hier overleed hij om 9 uur 's avonds. 1 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Antje van Elburg, 7we ken; Hendrika Pefronella Hoeder 69 jr., weduwe van Job de Bruijne. WEERBERICHT. De verwachting tot don avond van 1 Mei luidt: matige tot krachtige, later af nemende N.O. tot N. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets kouder, kans op nachtvorst. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 28 April 1930. Spinazie f 1 a f 7, Postelein 'f 38, beide per 100 Kg., Kropsla fl a f8, Bloemkool f 3 a f 25, beide per 100 stuks, Radijs f2 a f5, Rhabarber f 4 a f 5, beide per 100 bos, Komkommers f0,07 a f0,11, Tulpen f0,02, beide per stuk, Lathyrus f 0,07 per bos. Ondergeteekende, Curator in het faillissement van JACOBUS STAAL, klein-landbouwer, wonende te Katten- dijke, maakt hierbij bekend, dat de schuldvorderingen in dit faillissement bij hem moeten zijn ingediend vóór 24 Mei 1930 en dat de verificatie vergadering zal worden gehouden op Woensdag 25 Juni 1930, des voormid dags om 10 uur in het Gerechtsge bouw te Middelburg. De Curator: Mr. PH. R. HUGENHOLTZ. Goes, 3o April 1930. A llptl die iets te vorderen heb- rillvll) ben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Heer Jan Pieper, gewoond hebbende te Waarde en aldaar overleden 26 Februari 1930, worden verzócht daarvan opgave of betaling te doen vóór of op 6 Mei 1930 ten kantore van Notaris van Dissel te Goes. voor het seizoen van dit jaar tot 15 November 1930, ingaande direct, van den Heer J. A. Trimpe Burger Onder 's-Gravenpolder, I. 1.19.20 H.A. beplant weiland II. 2.15.10 H.A., zijnde de Weel en Schenkeldijk. Aanbiedingen vóór of op 6 Mei n.m. 3 uur ten kantore van Notaris VAN DISSEL. ingaande direct, van den Heer J. A. Trimpe Burger, Onder 's-Heer Abtskerke in de Poel a/h 30 Gemeten wegeling 2.15.10 H.A. weiland. Aanbiedingen vóór of op 6 Mei n.m. 3 uur ten kantore van Notaris VAN DISSEL. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes zal op 's namiddags 12'/2 uur, a/d schuur van dhr. Vertriest te Kloetinge. a/d 's-Gravenpolderschen Straatweg, wegens vertrek, verkoopen bestaande uit: linnenkast, spiegelkast, bureau, tafels, stoelen, spiegels, lampen, 2 buiskachels, gr. keukenkachel (als nieuw), vloerklee- den, matten, glas- en aardewerk, enz. enz. Voorts: auto, merk „Fiat", 1924, motorrijwiel Har ley Davidson 1923 met magneet en Bosch-installatie,' heeren rijwiel „Gazelle", als nieuw, buggy, als nieuw, kippenhok, kolenhok, waterbak ken, ontroomer, stoomer IOO L., fornuis 60 L. met ringen, naaimachine (merk Griffner), melkbussen, melkgerij, assen, wielen, div. paardentuigen, palen, brand hout, mest i/d mestput, I vat (-j- 80 L.) Fordolie, 100 H.L. ingekuilde aardap pelen E i n d e 1 ij k 2 vette varkens, 7 loopvarken, 10 big gen, 2 meikgeiten, 20 kippen, Red Island, broed 1929, Verkooper verleent crediet voor koo» pen boven f 10.tot 1 September 1930. Uw advertenties in de courant die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet «ugces geven.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3