Uit deD Westboek. Rechtszaken. Sport. Stadsnieuws PpoVinciemeuWs Pijnloos Scheren OOK EEN OPMERKING. „Opmerker" van de „Zeeuw" is heel erg geschokt geworden door ons grap je met ernstigen ondergrond over de bijzondere gevangenissen, die we zeg den te gelooven in de toekomst, als vervolg op de bijzondere scholen, uit den grond te zien verrijzen. Na ons „Westhoekje" geciteerd te hebben schrijft hij: „Natuurlijk ga ik op dergelijke vuil schrijverij hier niet in. Ik zet dit zaakje hier alleen even onder de lamp om te laten zien waar toe een zich neutraal noemend blad zooal in staat is als het er om gaat de opvattingen van politieke tegen standers bespottelijk te maken". Over dit onderschrift valt te twis ten. Eerstens omdat we onder vuil schrijverij iets anders verstaan dan „opmerker", verder omdat „opmer ker" het verschil tusschen neutraal en vrijzinnig niet kent, tenslotte om dat we ons p.a. een verre van hoog staande polemiek tusschen de „Zeeuw" en de „Middelburgsche Courant" over de burgemeesters-benoeming te Veere herinneren, die aantoonde dat een op het eerste gezicht zwaar op de handsch betoog nog lichtzinniger met de ernst en met de waarheid kan omspringen dan een luchtig artikeltje. Maar..,, we houden niet van twis ten. En daaromsoedah. We hebben zoo onze eigen, onder journalisten bekende reden, om ver heugd te zijn als een medewerker van de „Zeeuw" van tijd tot tijd eens in onze richting bijt. Meestal gaan we na zoo'n bijterijtje met eenige voldoening den inhoud van de jongste nummers van ons blad eens na. Faillissementen. Geëindigd zijn de navolgende fail lissementen: P. den Boever, handelaar in ma chines, IJzendijke, Curator Mr. J. W. Goedbloed te Goes. Uitkeering aan de concurrente schuld- eischers: nihil. Paulus Raas Janszoon, koopman in goud, zilver en galanterieën te 'sHee- renhoek, Curator Mr. J. W. Goed bloed te Goes. Uitkeering aan de concurrente schuld- eischers: 6.45 o/o. J. de Bree, koopman in groenten te Middelburg, Curator Mr. J. F. van Deinse te Middelburg. Uitkeering aan de concurrente schuld- eischers: 8.85 °/o. LUCHTVAART. Zweefvluchten. Zaterdag en Zondag is met het zweef - tuig van Pander op het strand van Noordwijkerhout druk geoefend. Meer dan 85 vluchten zijn gedaan. Alle le den van de club zijn de lucht in ge weest. Mevrouw von Hemert was de eerste dame, die op het toestel plaats nam en een goede vlucht deed; de heer Van Tyen gaf haar van den grond af aanwijzingen. Zaterdagmiddag was er weinig wind; daardoor kon dr. v. d. Maas, die in de Rhon zijn brevet gehaald heeft, slechts een vlucht van 41 seconden doen. Nadat hij en de heer Van Tyen proefvluchten hadden gedaan, kwa men de leerlingen aan de beurt. De heer Gleichmann had zich door de ongelukjes der voorgaande weken niet laten afschrikken. Hij was de eerste leerling. Daarna volgden spoedig de andere leden van de club. Zondag is men tot 7 uur aan het oefenen gebleven. Er had geen enkel ongeval plaats. KllDSt. Mevr. Theo Mann-Bouwmeester. Maandagmiddag had in het Carlton- hotel te Amsterdam de huldiging plaats van mevr. Theo Mann-Bouwmeester ter gelegenheid van haar 80sten ver jaardag. W aterbouwkundigen. Uitkeeringen aan weduwen van vroegere leden. De Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland hield haar 68ste algemeene vergadering in Hotel „Centraal". Aanwezig waren 14 leden en 1 bij volmacht vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer Z. v. d. Velde, deelde mede, dat beide eereleden der groep, de oud-collega's Ferdinandus- se te Biezelinge en J. v. d. Velde te Scherpenisse kort geleden zijn over leden; daar beiden nog steeds als penningmeester en voorzitter van het fonds ter ondersteuning van weduwen fungeerden, werd besloten deze func ties onder te brengen bij het groeps bestuur. De aftredende voorzitter en penningmeester werden opnieuw als zoodanig met algemeene stemmen her kozen. Met het oog op een te houden excursie werd als plaats voor de vol gende vergadering aan het bestuur overgelaten, Terneuzen of Bergen op Zoom. Bij de bespreking van den exa menleeftijd werd besloten dezen te houden zooals deze twee jaar geleden is vastgesteld n.l. dat de candidaat in het jaar dat hij examen dcet, den leef tijd van 20 jaar moet bereiken. Aan de vijf nog in leven zijnde weduwen van oud-collega's zal getracht worden dit jaar nog eenzelfde bedrag uit te keeren als het afgeloopen jaar. Benoemd. Met ingang van 1 Juni a.s. is be noemd tot directeur van het kantoor Terneuzen van den Nederl. Midden- standsbank, de heer B. J. van den Berg, thans directeur van de Bank Associatie alhier. Prinses Juliana 21 jaar. Ter gelegenheid van den 21sten jaar dag van prinses Juliana wapperde he den aan de openbare gebouwen en aan enkele particuliere woningen de nationale driekleur. „Hosanna" zal hedenavond op de Markt een concert geven. Concerten op de Markt. „Hosanna" zal dit jaar concert op de Markt geven op 50 April, 22 Mei, 26 Juni, 24 Juli, 28 Augustus en 25 September. „Euphonia" op 9 Mei, 15 Juni, 4 Juli, 1 Augustus, 1 September ten 5 Oct. Bij ongunstig weder worden de data een week verschoven. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 2 kalveren, 1 drachtige zeug, 4 loopvarkens en 61 biggen. Het gemeentehuis vanWolphaartsdijk Heden de opening door den commissaris der koningineen rede van den burgemeester. De vele vlaggen, die heden, uit de woningen van de inwoners van Wol- phaartsdijk gestoken, aan het dorp een feestelijk aanzien gaven, herinnerden niet alleen aan den verjaardag van de prinses. De vlaggentooi gold ook een plaatselijke gebeurtenis; n.l. de ope ning van het nieuwe mooie gemeente huis, welk gebouw een waar sieraad voor Wolphaartsdijk genoemd mag worden. Hedenmiddag te half drie namen de plechtigheden, aan de opening van het raadhuis verbonden, een aanvang. De burgemeester van Wolphaartsdijk de heer O. van Bleijswijk Tierens Ver hagen reed in een auto, voorafgegaan door de plaatselijke politie, naar de grens der gemeente om daar den com missaris der koningin en den griff. der Staten, Dr. B. D. H. Teilegen, welkom te heeten. Na de begroeting nam de burgemeester plaats in den auto van den commissaris der koningin entoen werd naar het gemeentehuis gereden. Den commissaris werd daar door circa 400 schoolkinderen, onder leiding van den heer W. H. v. Wijk een welkomst lied toegezongen. De officieele per sonen begaven zich na de zanghulde naar de burgemeesterskamer, waarde leden van den raad aan den commis saris der koningin werden voorge steld. Toen de raadsleden hun plaat sen in de raadskamer hadden inge nomen, waar ook de genoodigden, o.w. de burgemeesters van Goes, Kortgene en Kattendijke, zich bevonden, ver schenen daar de burgemeester en de commissaris der koningin. De eerste opende de vergadering en sprak de navolgende rede uit: Mijnheer de commissaris der konin gin, Mijnheer de griffier van de Staten van Zeeland, Mijne heeren! Het is mij een aangenaam voorrecht U namens het gemeentebestuur van Wolphaartsdijk hartelijk welkom te heeten. In het bijzonder stellen wij op hoo- gen prijs de tegenwoordigheid van u mijnheer de commissaris der koningin onzer Provincie, alsmede de aanwezig heid van u mijnheer de griffier van de Staten van Zeeland. Wij waardeeren het in hooge mate, dat u, als vertegenwoordiger van H.M. onze geëerbiedigde koningin, met uwe Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór hef inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 50 en 60, Tube 80 ct. Puro persconlijkheïd luister hebt willen bijzetten aan deze plechtigheid. Voorts verwelkom ik in het bijzo der mijn ambtgenooten der aangren zende gemeenten, den predikant der Nederduitsch Hervormde Gemeente alsmede de afgevaardigden der Gere.f en Oud-Geref. Gemeente alhier en de pers. Want heden is het voor onze ge meente een dag van groote beteeke- nis. De inkt is nog versch op het papier, waarop geboekstaafd is het afscheid van het oude gemeentehuis. Het is niet slechts een eisch van den laatsten tijd geweest, die den raad in beginsel tot deze nieuwbouw deed besluiten, aangezien in 1919 en later in 1925 reeds de behoefte werd ge voeld aan een waardig en beter ge outilleerd raadhuis. Helaas is hef nimmer voorheen tot daadzaken ge komen en is het altijd bij plannen ge bleven. Het schenkt mij voldoening, dat ik nog binnen een half jaar na mijn ambtsaanvaarding, den raad heb mo gen overtuigen, dat een nieuw raad huis voor onze gemeente geen overbo dige luxe zou zijn, zoodat hij in zijn vergadering van 15 Februari 1929 tot den bouw van dit gemeentehuis heeft besloten. Het is mij niet mogelijk door het ont breken der juiste gegevens in een histo risch overzicht uit te stippelen hoe het vroeger met de huisvesting van ons ge meentebestuur is geweest. Tot voor 70 a 75 jaren werden de raadsvergaderingen gehouden in de toenmalige dorpsherberg, terwijl de gemeenteadministratie, destijds nog niet omvangrijk zijnde, ten huize van een mijner voorgangers, burgemeester Lenshoek, was ondergebracht. Bij notari- eele akle 1 November 1869 werd het woon huis van dezen burgemeester" overgedragen aan het bestuur dezer gemeente om het tot raadhuis te bestemmen, wat tot en met gisteren zoo gebleven is. Bij besluit van uw raad dato 31 Jan. 1930 werd tot den verkoop van het oude gemeentehuis besloten, welk gebouw op 28 Maart j.l. in handen van de Geref kerkelijke gemeente is overgegaan. Dit gebouw voldeed ter nauwer nood aan de meest bescheiden eischen voor de huisvesting der gemeenteadministratie en was de berging dér archieven ten eenen- male onvoldoende, omdat niet alles brand vrij kon worden opgeborgen. Het archief van een kleine gemeente, moge, uit historisch oogpunt bezien, niet zoo belangrijk zijn als het zelfde van een stad als Leiden, maar naar verhouding zou een ramp als die, waardoor laatst ge noemde gemeente werd getroffen, ten op zichte van het gemeentearchief in het oude gemeentehuis niet minder funeste gevol gen hebben gehad. Behalve de zoo juist genoemde omstan digheid was een rustige manier van werken uitgesloten. Een afzonderlijke spreekka mer ontbrak, terwijl de raadzaal, tevens trouwzaal en burgemeesterskamer, aan alle doeleinden werd dienstbaar gemaakt, waarmede de gemeentelijke huishouding ook maar eenigszins verbonden was. Ik behoef u dus niet nader uiteen te zetten, dat de overgang naar dit ruimer gebouw een ware verademing zal zijn. Immers de gemeenteadministratie heeft zich sedert de laatste 15 jaren ontzaggelijk uitgebreid en nog steedis houdt de wassen de stroom aan. Ons gemeentehuis dient hiertegen paraat te zijn, teneinde de daar uit voortvloeiende bemoeiingen naar .be- hooren te kunnen uitvoeren. Dit gebouw leent zich tot gestadigen groei onzer gemeente en tot de uitbreiding der administratieve werkzaamheden hier aan verbonden. Ook voor het z.g. oud-archief der 15 polderbesturen binnen deze gemeente is in dit raadhuis een speciaal daarvoor ge bouwde kluis ter beschikking gesteld, waar door betreffende het opbergen der ar chiefstukken aan de laatste wenschen van ons provinciaal bestuur is voldaan. Het geven van een historisch overzicht omtrent het ontstaan dezer gemeente zou mij te ver voeren en daarom zij het mij vergund alleen te mogen vermeldbn - iets wat de meeste tier aanwezigen wel bekend zal zijn dat de gemeente Wol phaartsdijk vroeger een afzonderlijk eiland is geweest. Het was verdeeld in verschil lende ambachtsheerlijkheden, waarvan de overblijfselen in den vorm van de familie wapens der Ambachtsheeren nog hierbo ven de schouw der raadzaal aanwezig zijn. In het jaar 1809 werd door inpoldering de scheiding bedijkt, zoodat het sindsdien een geheel met Zuid-Beveland is geworden En wanneer ik dan op dit oogenblik nog een van de vele goede besluiten mag rele- yeeren, die in het oude raadhuis genomen werden, dan mag ik u noemen, uw wijs besluit tot aanleg van een geheel onder- grondsch kabelnet voor de electrificatie der huis- en straatverlichting, waardoor onze gemeente gelukkig behoed is voor de ontsierende palen, zoodat de gevaren voor storing en ongelukken tot een minimum beperkt zijn. Voor de voorbereiding en uitwerking van onze bouwplannen hebben, wij den heer A. H. Pothoven, architect te Amersfoort, uitgenoodigd. Naar onze meening heeft de heer Pothoven met dit werk getoond een bekwaam bouwkundige te zijn en mag hij bij deze zijn lauweren oogsten omdat hij hiermede mijns inziens één der mooiste gemeentehuizen van den laatsten tijd op Zuid-Beveland heeft doen verrijzen, waar op onze gemeente met recht trotsch kan zijn. In één adem wil ik hiermede noemen de Firma M. J. Schrijver, aannemers te Goes, die de daadwerkelijke bouw heeft verricht. Met onverdroten ijver en toe wijding en economische arbeidsverdeeling hebben zij zich van hun veel omvattende taak gekweten. Gebroeders Schrijver u, met uw on- derhebbend personeel, breng ik alle hulde voor de keurige afwerking van dit gebouw en kunt u zich later altijd op onze tevre denheid beroepen. Ook tot u mijnheer Den Herder een woord van lof daar gij, ondhnks uw werk zaamheden zulk een deskundig toezicht op den bouw van dit gemeentehuis hebt gehouden en u daardoor een stevige, maar niet minder een onmisbare schakel, tus schen den architect en aannemers zijt ge weest. Tenslotte wensch ik niet te vergeten alle leveranciers onzer gemeente, die met het hunne hebben bijgedragen tot de doelma tige en toch eenvoudige meubileering en stoffeering van ons raadhuis. Nu is het lang verbeide oogenblik daar, om het nieuw gebouwde raadlhuis in ge bruik te nemen. Het is geen louter toeval, dat wij heden voor deze aanstaande plechtigheid juist op 30 April 1930 hier vereenigd zijn, nu het ook een feestdag voor ons dierbaar Oranjehuis is. Het is een heugelijk en bekend feit, dat geen provincie van ons vaderland zóó oranjegezind is, als juist uw gewest, mijn heer de commissaris. Eni daar de Zeeu wen dus ook de Wolphaartsdijkers echte „Oranje-klanten" zijn, zoo meende ik tegenover ons Vorstenhuis en in het bijzonder Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, onze Kroonprinses, Haar feestdag ook tot de onze te mogen maken. Juist hierdoor is de meerderjarigheid Onzer Kroonprinses onafscheidelijk met den openingsdatum van ons nieuw ge meentehuis tot in lengte van jaren voor ons nageslacht verbonden. Moge dan dit nieuwe gemeentehuis een reeks van jaren een sieraad wezen voor onze gemeente en volkomen aan zijn doel beantwoorden. Moge het bij voortduring ondter Gods onmisbaren zegen het symbool blijven van een eendrachtige samenwerking welke lei den zal tot vermeerdering van welvaart en bloei onzer gemeente. Mijnheer de Commissaris der Koningin, mag ik u bij deze beleefd' uitnoodigen tot de opening van ons nieuwe raadhuis te willen overgaan en u verzoeken straks met deze nieuwe voorzittershamer welke een geschenk is van mijn vader aan ons gemeentebestuur het gebouw voor ge opend te willen verklaren. Het vliegveld te Schouwen. Een terrein onder Haam stede wordt in orde ge bracht; een vliegweek ter gelegenheid van de Kortin- ginnefeesten. De combinatie, die eenigen tijd ge leden in het Westen van Schouwen groote complexen duingrond aankocht heeft op een vergadering met de K. L. M. en de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart de wenschelijkheïd uitge sproken om onder Haamstede een vliegveld te scheppen en dit zoo spoe dig mogelijk in orde te maken, om het daarna de K. L. M. aan te bieden als noodlandingsterrein. Het ministe- van Waterstaat zegde jaarlijks een be drag toe voor dit doel, terwijl aan Defensie gevraagd zal worden de tele foonlijn der kustwacht, ter plaatse, on dergronds aan te leggen, om de hin derlijke draden voor de vliegtuigen op te ruimen. Het plan bestaat ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van de Koningin een vliegweek te organiseeren, waarbij passagiers- vluchten van Waalhaven naar Schou wen zullen worden gehouden. Verkoop van Landbouwproducten Gezamenlijke verkoop te Wolphaartsdijkwettelijke bepalingen voor de uien. In een vergadering van de coöpera tieve aan- en verkoopvereeniging te Wolphaartsdijk is de gezamenlijke verkoop van landbouw-producten be sproken. De secretaris der vereeniging de heer C. Remijnse leidde de bespre kingen in met verwijzing naar de wet telijke bepalingen voor den verkoop van uien. Dit artikel zal vermoedelijk slechts via de veilingen op de markt mogen worden gebracht Spr. zag ook onder de oogen de mogelijkheid om flinke partijen rechtstreeks aan een importeur van de hand te doen. Op voorstel van den heer M. Klooster man besloot de vergadering in begin sel zcoveel mogelijk producten geza menlijk te verkcopen. Het bestuur zal met den verkoop belast worden. Aan het eere-lid, den heer Joh. Reïnhout werd een telegrafischen ge- lukwensch gezonden in verband met zijn 50-jarig huwelijksfeest. Een zilveren jubileum. Feestvergadering der coö peratieve boerenleenbank „Kruin.ngen waardeering van het bestuur en van den raad van toezicht. De vergadering van de coöperatie ve boerenleenbank „Kruiningen", die Maandagavond in hotel „De Koren beurs" gehouden werd, droeg een eenigszins feestelijk karakter in ver band met het 25-jarig bestaan van de Bank. 229 leden woonden de vergade ring bij. Het presentiegeld werd vast gesteld op f 1,— per persoon. De voor zitter, de heer A. van Hootegem, her dacht in zijn openingswoord het zil veren jubileum der Bank en hij deel de mede dat de heeren D. Linden- bergh en M. Kole gedurende 25 jaar lid van het bestuur zijn geweest. Aan den heer Lindenbergh, den secretaris, werd een vulpen overhandigd. Den heer Kooiman, die het vorige jaar uit het bestuur trad wegens vertrek zal het eere-lidmaatschap worden aan geboden. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer J. J. van Dijk ge durende 22 jaar kassier der vereeni ging is geweest. Hierna voerden het woord burge meester Elenbaas, die over het nut van het coöperatieve beginsel sprak, D. Lindenbergh, voorzitter van den ring Zuid- en Noord-Beveland van coöperatieve leenbanken, te 's Heer Arendskerke, Markusse, voorzitter der kassiersvereeniging in Zeeland. Als lid van het bestuur werd her kozen de heer M. Kole Jac.z.; als lid van den raad van toezicht de heer P. Karelse. Uit het verslag van den kassier bleek, dat de Bank 311 leden telt, dat er 563 spaarbankboekjes in om loop zijn en 72 rekeningboekjes. Aan spaargelden werd in het afge loopen jaar ontvangen f 276.138,81, en terugbetaald f 251.185,99. De rekening 1929 sluit aan in- en uitgaaf met f 1.227.730,54. Er is een winst van f 1510,88, die gevoegd bij het reservefonds thans T 20.000,be draagt. Zonder op of aanmerkingen werden de rekening en het verslag goedge keurd. Nadat de heeren D. Lindenbergh en Kooiman het woord gevoerd had den, sprak de heer H. C. Baarens namens de leden der Bank woorden van dank tot het bestuur en den raad van toezicht voor hun onvermoeid streven en werken. De verschillende sprekers werden door den voorzitter beantwoord Elk lid verkreeg een keurig gedenk boek met verschillende fotografieën. De Boerenleenbank te Nisse. De coöperatieve boerenleenbank te Nisse vergaderde gisteravond. Uit de rekening en de balans over 1929 bleek, dat de inhoud van de kas op 31 Dec. van het vorige jaar f5514,23 bedroeg. Aan spaarg. werd ontvangen f 58465119 de terugbetaalde voorschotten be droegen f8151,—, ontvangsten in loo- pende rek. van de leden f 142056,04, van de Centrale Bank f72130,90. Op de reserve gebrachte winst f 1157,44. Ontvangen rente van voorschotten f 4259,27, in loopende rekening f 4371,51, van de Centrale Bank f3941,14. Ontvangen provisie en kos ten van verschotten f 18,95, in loopen de rekening f59.97, van diverse f 17,08, totaal f296595,72. Uitgegeven aan terugbetaalde spaar gelden f61433,24, gegeven voorschot ten f 3037,50, uitgegeven in loopende rekening aan de leden f 122774,20, aan de Centrale Bank f94839,80, uitgege ven rente aan spaargelden f5602,39, in loopende rekening f 1193,33, aan de Centrale Bank f 130,29. Diverse uitga ven f 1955,56. Inhoud der kas op 31 December van dit jaar f 5629,41, totaal f296595,72. Balans 1929. Actief of vor dering. Inhoud der kas f5629,41. Uit staande voorschotten (Hyp.) f25975,— Borgst. f56.456,75, van de leden te goed in loopende rekening f74887,57, van de Centrale Bank f31122,36. Di versen f141,Totaal f 194212,09. Passief of schulden. Spaargelden f 144103,03, schuld in loopende reke ning aan de leden f40030,93. Reserve* f8681,34. Het saldo of de winst van dit jaar f 1396,79, totaal f 194212,09. Als bestuurslid is herkozen de heer

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2