Sta fAIÏDI1TT -rrr.- Iillüöiilil illUKAIi I DIPLOMATEN N°. 51 Woensdag 50 April 1050 Al7 Jaargang. 1 School en kerk. Koloniën Dagboekblaadjes P.J'.tT.en de spoorwegen LINTVELT's BAZAR Binnenland Verschijnt Maandag-, Woensdag- BllfflijlSll en Vriid rt h UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. bewusten nacht in Amsterdam had doorgebracht, maar dat bleek niet waar te zijn. Wel bleek dat hij den nacht van 18 op 19 April in Leiden in een logement vertoefd heeft. Drie men- schen, die met hem op den avond van den 18en April in de tram gereisd heb ben, herkenden hem pertinent. De po litie heeft een goede vangst gedaan, want het is gebleken, dat hij debet is aan de latere kerkinbraak te IJmui- den. Een reche. clieur had hem 's nachts daar ontmoet, maar hem laten gaan. Hij herkende hem echter terstond. Een Nederlandsche student veroordeeld. Maandag verscheen voor de boet straffelijke rechtbank te Gent de 19- jarïge Nederlandsche student W. S. uit Weert onder beschuldiging van hef dragen van een verboden wapen, het uiten van doodsbedreigingen, smaad van de politie en openbare dronken schap. Deze feiten zouden gebeurd zijn tijdens het jongste Diefsch stu dentencongres te Gent tijdens en na een nachtelijk studentenrelletje. Be klaagde verklaarde ter zitting dron ken te zijn geweest en zich niets meer te herinneren. Een ondercom missaris van politie, als getuige ge hoord, beweert door S. te zijn ge scholden voor laffen Belg, enz. Mr. Duchêne, verdediger van S. legde den nadruk op den jeugdigen leeftijd van den student en pleitte verzachtende omstandigheden. De rechtbank veroor deelde hem in totaal tot 16 dagen ge vangenisstraf en een geldboete van 714 francs, of nog 34 dagen gevange nisstraf. Een secte van sidderaars. In de gemeente Veresti in Roemenië heeft men een nieuwe godsdienstige secte ontdekt, welker godsdienst de eigenaardigheid vertoont, dat de ge- /oovigen zich bij het bidden met het gezicht op den grond werpen en sid deren, waarmee de zonden afgeschud worden. Een andere eigenaardigheid der secte is, dat zij eenige malen in de week ween-avonden organiseert, gedu rende welke aan een stuk door geweend wordt. Deze weinig opwekkende secte telt slechts 15 aanhangers, doch heeft reeds een tempel en een chef, die den weidschen titel van „patriarch" voert. Auto-ongeluk in Medan Een doode en gewonden. Een autobus, welke met een vaart reed van 70 K.M., kwam in aanraking met een personen-auto, die van een zijweg, welke leidt naar de onderne ming „Libertas" van de N.V. Rubber cultuur Mij., Amsterdam, den hoofd weg -opreed. De personen-auto werd bestuurd door den heer Kreevols, ad ministrateur van de Medansche Volks bank, die uit den auto werd geslin gerd als gevolg waarvan hij schaaf- ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke régel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cf. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. „Het Hoofdbestuur der P. T. T. heeft een ambtenaar belast met de taak, het aantal ge bruikers van de P. T. T. zoo groot mogelijk te doen wor den, door de aandacht te ves tigen op de faciliteiten, die het bedrijf verleent". 30 April. Zoo zal [iet dus bin nenkort zijn: Mijnheer, daar is iemand, die u dringend moet spreken. Dan, na enkele mimrten, een geest driftige begroeting: Mijnheer, ik ben de acquisiteur van de Posterijen en Telegrafie. Het heeft onze aandacht getrokken, dat u sedert uw laatste reclame aan den Ontvanger der Belastingen, ons niet meer met poststukken begunstigd hebt Mag ik er in alle bescheidenheid Uw aandacht op vestigen, dat et geen dienst is, die met de Posterijen, Tele fonie en Telegrafie concurreertEen brief, Zaterdagochtend om 11 uur in Amsterdam gepost, is reeds Maandag in Goes, voor het luttele bedrag van 6 cent, terwijl de reis alléén al Er valt niets te schrijven! Maar ook van de telegraaf maakt mijnheer geen gebruik! Hebt u wel eens bedacht, dat, waar de eerste 10 woor den 50 cent kosten, dus een dubbel tje per woord, elke volgende 5 woorden slechts 10 cent kosten, d.i. twee cent per woord, en elke 10 woorden boven de 50 zelfs maar één cent per woord! Eén cent per woord, mijnheer! Wat is een cent! Een cent is niets! Ie doet het voor een aardigheid! Denkt u eens aan de salarissen, die daarte genover staan, aan de pensioenen, het onderhoud der postkantoren, de ad ministratie Maar ik héb niemand iets te telegrafeeren Is het dan misschien iets voor u, gedrukte stukken per zeepost naar Oost- of West-Indië te sturen? 't Is 21/2 cent per 50 gram en u bewijst et den Staat een dienst mee! En denk u eens in.- 5 K.G., dat is het gewicht van een baby, kunt u in rolvorm naar Indië verzenden voor 121/2 cent, leng te 75 c.M., middellijn 10! Denkt u eens na, hoe lang zoo een reis duurt; dan moet u toegeven, dat de prijs werkelijk belachelijk laag is! Ik geef het toe, maar ik ver zend nooit babies in rolvorm. Mijnheer scherst, maar mijnheer kent vermoedelijk de tarieven voor monster-expressezendingen in het grensverkeer nog niet Goede man, geef mij één -pan 1 '/a. want er gaat van de week een oud-collega van me jubileeren, dat is waar ook, en laten wij als goede vrien den scheiden wonden bekwam aan het hoofd en bloeduitstortingen opliep. De autobus kwam in een greppel terecht en sloeg over den kop. De chauffeur van laatst genoemden auto werd zwaar gewond, terwijl^l passagier gedood en 1 an dere deerlijk werd gewond. Bovendien hebben nog 3 passagiers van de auto bus lichte verwondingen opgeloopen. Streven naar moderne zake lijkheid; tante Pos in het mu seum, en brochures naar den klant; radio in de treinen. Men zal niet kunnen ontkennen.dat in den laatsfen tijd bij onze twee groo- te overheidsdiensten, posterijen, tele grafie en telefonie en de Ned. Spoor wegen de neiging bestaat om van roes tige, stijve, onbewegelijke, ambtelijk- dorre instellingen te veranderen in maatschappijen met eenige moderne zakelijke opvattingen. P. T. T. vooral is al aardig op weg naar de moderne zakelijkheid. Onder leiding van een reclame-, althans pers-chef met fris- sche ideeën is men aan het trachten de oude en veel gesmade tante Pos in het museum der herinneringen bij te zetten, en 't heeft er van weg dat dit op den duur lukken zal ook. P. T. T. mummelt alvast niet meer als een be dillerig oud tandeloos besje. P. T. T. spreekt met behulp van moderne re clame-brochures op geestigen tranttof de klanten; de directie geeft al blijk de waarde van een klant te begrijpen, (terwijl ze vroeg de meening huldigde dat de klant voor haar in het leven geroepen was), zij bewerkt hem met voorkomendheid en zelfs met een P. T. T.-vertegenwoordiger, die hem in zijn woning opzoekt! Dat alles is wel een heel verschil met vroeger. Bij de Spoorwegen is de nieuwe zakelijkheid nog niet zoo opvallend tot uiting gekomen als bij P. T. T., doch ook daar is toch al een vleugje Kaufmannïsche geest te bespeuren. La zen we dezer dagen niet van nieuwe derde-klas-rijtuigen, waarin de passa gier zich meer op zijn gemak zal ge voelen dan in de beruchte beesten wagens van thans? Gaan de Spoorwe gen binnenkort niet, zooals ledergoed zakenman al lang gedaan zou hebben, met krachtige middelen de concurren tie der autobussen het hoofd bieden? Het derde bewijs van een kentering in het oude stroeve beleid der Ned. Spoorwegen treffen we in de mede- deeling dat binnenkort een onderzoek zal worden ingesteld naar de moge lijkheid radio in den trein te brengen. Zelfs het snufje van het snufje blij ken de Spoorwegen den passagiers niet te willen onthouden. In Oosten rijk vooral, maar ook in Frankrijk en in Engeland is de practische bruik baarheid van de radio in treinen reeds bewezen en verwacht mag worden dat de „draadlooze" ook op ons grondge bied zich wel voor het spoorweg- publiek zal willen leenen. Binnen afzïenbaren tijd zullen we klanten der Ned. Spoorwegen meteen kop-telefoon rond de ooren van plaats tot plaats zien reizen. Het is niet aan ons om uit te ma- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 91 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Uitstekend. Zij heeft dit seizoen de honneurs waargenomen vóórhaar vader, en uitstekend ook". „Al verloofd?" vroeg Grant meteen bespottelijk overdreven onverschillig heid. „Nog niet bekend" was het voor zichtige antwoord. „Er zijn drie of vier, die vrijwel dezelfde kansen heb ben. Die van Bobby Lancaster staan niet zoo hoog meer, ofschoon hij even verliefd is als ooit. Lord Glentarne is de bevoorrechte voor het oogen- blik en er loopen geruchten, dat Buckingham Palace een oogje op haar heeft. Geen nieuws op huwelijksge bied, wat je zelf betreft, veronderstel ik, Slattery?" ken in hoeverre de radio in de Ne derlandsche treinen het reizen zal ver aangenamen of verergeren. Noch om uit het door een der directeuren van onze radio-omroepen uitgesproken verlangen naar die radio in de trei nen een diagnose van den mensche- lijken geest in 1930 af te leiden. De radio zal in den trein, zoowel als in de huiskamer zijn aanhangers en zijn tegenstanders vinden. Zoolang de Spoorwegen niet met luidsprekers gaan werken en een ieder in het be luisteren van de radio vrij laten door toepassing van kop-telefoons, zullen de twee meeningen overigens niet tof botsing komen. Voor ons is thans hoofdzaak dat de Ned. Spoorwegen open staan voor de invoering van iets nieuws, dat zij een open oog hebben voor de moderne zakelijkheid. Voor de toekomstige ontwikkeling van dit, al te lang autocratisch en stroef geleid, bedrijf doet het 't beste hopen. Geen slechte medische behandeling' Een soldaat aan blindedarm ontsteking overleden; den mi litairen arts treft geen schuld. Op vragen van den heer Ter Laan in verband met de medische behande ling van een onlangs aan blindedarm ontsteking overleden dienstplichtige van het 12de regiment infanterie heeft de minister van defensie geantwoord; De dienstplichtige Frans Hageman is 1 October 1929 bij het 12de regi ment infanterie te Groningen onder de wapenen gekomen. Bij het eerste geneeskundig onder zoek op 2 October 1929 heeft hij aan den burgerarts, die met den mditairen geneeskundigen dienst te Groningen is belast, een brief overgelegd van dr. P. B. Middendorp te Bellingwolde, waarin werd vermeld, dat genoemde Hageman een paar keer was behan deld voor een aanval van appendici tis, die spoedig weer terugging. Bij vorenbedoeld onderzoek zijn geen afwijkingen aan de buikorganen geconstateerd, waarop de geneesheer met Hageman afsprak, dat deze zich onmiddellijk zou aanmelden bij de eerste teekenen van buikpijn. Dit ge schiedde op 12 November 1929, waar op Hageman per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis is vervoerd. Van 12 November tot 16 November 1929 is Hageman in het Academisch Ziekenhuis in observatie geweest en op laatstvermelden datum als geheel gezond ontslagen. Op 10 Februari 1930 heeft Hageman zich opnieuw gemeld met buikklach ten, toen hij terugkwam van verlof uit Vriescheloo. Bij onderzoek kon den geen afwijkingen worden gevon den. Om te voorkomen, dat hij door uitgaan na afloop van den dienst na deel voor zijn gezondheid zou onder vinden, bepaalde de geneesheer, dat hij gedurende 3 dagen na den dienst te bed moest blijven, hetgeen geens zins is bedoeld als straf en ook niet als zoodanig is te beschouwen. „Neen". Er werd gebeld, en Grant werd ge bracht in de tegenwoordigheid van een man, die eenige maanden geleden ondanks het verschil in hun leeftijd, zijn intiemste vriend was geweest. Zoo dra hij binnentrad, begreep hij echter, dat die dagen voorbij waren. Lord Yeovil was beleefd, zelfs vriendelijk. Toch zou de verandering in zijn hou ding ook een man van minder door zicht dan Grant in het oog zijn ge vallen. „Zeer verheugd u weer te zien, Slat tery", zeide de Eerste Minister hem een stoel aanwijzend. „Het lijkt mij reeds lang geleden, dat wij onze hersens plachten te kwellen met hef oplossen van die bridge-problemen". „De geschiedenis geeft ons nu ern stiger vraagstukken, om ons bezig te houden meneer", antwoordde Grant. „Al de dingen, waarover u en ik plachten te spreken in dien tijd, ge beuren nu werkelijk". Lord Yeovil knikte. „Ditmaal, begrijp ik, kom je offi cieel bij mij?" „Dat is zoo, meneer. Ik ben de over brenger van een boodschap en ver- Op 11 Februari 1930 meldde Hage man zich wederom ziek met buik klachten; hij is toen opgenomen in het kwarfierziekenverblijf in de ka zerne, hoewel geen afwijkingen kon den worden geconstateerd, die wezen op appendicitis. De temperatuur, die 's middags 12 uur rectaal 37.2 was, steeg in den na middag, waarop Hageman direct per ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis is vervoerd en denzelfden avond is geopereerd. Toen het transport naar het Acade misch Ziekenhuis plaats had, is den geneesheer-directeur per telefoon me degedeeld dat de vermoedelijke diag nose was appendicitis acuta. Patiënt is op 24 Februari j.l. over deden. Blijkens ingewonnen chirurgisch advies kunnen alle na den dood vast gestelde afwijkingen zijn ontstaan na 11 Februari (datum van tweede opna me in het Academisch Ziekenhuis). Het onderwerpelijke geval heeft on- dergeteekende door den tragischen af loop daarvan zeer getroffen. Dergelijke gevallen komen, zij het gelukkig zeldzaam, in de praktijk van iederen geneesheer voor en-hef meest nauwgezette medisch onderzoek kan daartegen niet afdoende beschermen. De feiten, hierboven medegedeeld, wijzen er niet op, dat de geneesheer, met den militairen geneeskundigen dienst belast, verzuimen heeft ge pleegd, waardoor te zijnen opzichte maatregelen zouden moeten worden genomen. Inbreker aangehouden. De man met een koffer; een goede vangst. Op Goeden Vrijdagavond is er in gebroken in de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan den Rijn. Een veertigtal boorgaten zaten om en nabij het slot, sporen van beitelafdrukken waren aan wezig. De inspecteur van politie heeft van die boorgaten en' beitelafdrukken de afmetingen laten opmeten. Er wa ren geen vingerafdrukken te bespeu ren, maar wel afdrukken van garen handschoenen. De inspecteur kwam te weten, dat eenige passagiers in de tram, die op 18 April des avonds om kwart voor elf uit Leiden naar Katwijk vertrok, een man hadden zien zitten met een koffer bij zich. Deze personen konden zijn signalement nauwkeurig opgeven. Dit signalement werd op de recherchelijst door het geheele land verspreid, met dit ge volg, dat te Gouda werd aangehouden een 41-jarige zeer beruchte inbreker. Een compleet stel inbrekerswerktui gen werd op hem gevonden, ook de boor en de beitel, waarmee te Katwijk aan den Rijn gewerkt moet zijn. Nog meer bewijzen zijn er, die aantoonen, dat hij de verdachte is, ook werden bij hem garen handschoenen aangetroffen waarmee de gevonden handschoenaf- drukken overeenkwamen. De inspecteur van politie is Zater dag terstond met den rechercheur naar Gouda gegaan, vanwaar de verdachte geboeid naar het politiebureau te Kat wijk aan Zee is overgebracht, waar hij voorloopig in verzekering zit. Bij het verhoor verklaarde hij, dat hij den klaringen van mijn regeering aan de uwe. Mag ik uw ernstige aandacht verzoeken?" „Zeer zeker", stemde de eerste mi nister toe. „Mijn auto is tegen zeven uur besteld. Tot zoolang ben ik tot je dienst. Ik zal Arthur even een paar boodschappen geven en zeggen, dat men ons niet mag storen." Tot kwart voor zeven was Lord Yeo vil een aandachtig toehoorder. Toen zijn bezoeker eindelijk zweeg, zag hij er heel ernstig uit. „Ik heb altijd een voorgevoel van zoo iets gehad", zeide hij. „Mijn uit- noodiging tot de Staten was feitelijk daarop gebaseerd. Maar ik moet be kennen, ik had niet gedacht, dat het gevaar zoo nabij zou zijn. Zelfs nu is het mij nog niet volkomen duidelijk, hoe Duitschland en Japan denken te werk te gaan". „Er is veel, dat wij nog moeten zien te ontdekken, meneer", verklaarde Grant. „Wij komen dag aan dag nader tot de waarheid, maar uit de feiten, die ons bekend zijn, blijkt, dat de hoofdgedachte is, dat de Japansche vloot, welke naar wij reden hebben te gelooven veel grooter is dan ze mocht zijn, de westkust van Amerika zal naderen op precies denzelfden tijd, dat de Duitsche vloot de oostkust nadert de Duitsche vloot overigens zonder twijfel nog verstrekt door de Russische. Wij in Amerika hebben, zooals u weet, meneer, daar wij den stoot hebben gegeven tot het instellen der Beperkte Bewapening, ons zeer nauwgezet gehouden aan onze offi- cieele tonnemaat in alle soorten oor logsschepen, en het gevolg is, dat de Amerikaansche vloot, zelfs als ze te gen ieder van die andere afzonderlijk bestand mocht zijn, toch aanmerke lijk kleiner in aantal is, en ze in tweeën te verdeelen om twee gelijktij dig aanvallende machten tegen te hou den, zou eenvoudig noodlottig voor ons zijn". „Dit is natuurlijk nog slechts een veronderstelling", merkte Lord Yeo vil op. „Gegrond op een aantal bewijzen, die ik terstond zal geven", ging Grant voort. „De meest dringende zaak ech ter, welke ik met u moest bespreken, meneer, was de houding van een zeker deel der Amerikaansche Pers tegen u zelf en dit land. Ik zal u terstond een verklaring geven van die houding en moet u dringend verzoeken, in naam van den president en de regccjJing, uw invloed te willen aanwenden op de Pers in uw eigen land om zooveel mo gelijk verwijten en repressaïlles te ver mijden" „Het is zeker waar", vroeg Lord Yeovil, „dat de New-Nork niet langer het orgaan van je regeering is?" „De New-York", antwoordde Grant is gekocht door Cornelius Blunn en is nu het gevaarlijkste orgaan in de Vereenigde Staten". De eerste minister zag op zijn hor loge. „Ik vrees, dat wij nu ons gesprek moeten uitstellen", zeide hij. „Het is een groot genoegen voor mij geweest je weer te zien, Slattery, en je te ont vangen in een officieel karakter. Nie mand had mij welkomer kunnen zijn als vertegenwoordiger van je volk". Grant voelde zich plotseling ont moedigd. Doch hij herstelde zich weer. „Ik vrees, meneer", zeide hij, „dat ik de positie bij u heb verloren, waarop ik eens zeer trotsch was die van een huisvriend te zijn." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1