Het Advertentie-Bureau van de Goesche Courant Lrand en Tuinbouw Van Overal Binnenland Gemengd Nieuws Advertentiën. een flinke Dienstbode veler verbazing en ergernis een rede in de Fransche taal hield en er slechts enkele woorden in slecht Nederlamdsch aan toe voegde. De volgende spreker was minister Hejj man, waarna de koning het woord voer de, eerst in het Vlaamsch en daarna in het Fransch. Vervolgens ving een korte wandeling aan door een deel der tentoonstel lingi waarbij de paviljoenen van de stad Ant werpen, de Congo, en van den tuinbouw door de koninklijke familie werden be zocht en ook nog een rondrit gemaakt werd. Bij het Nederlandsche paviljoen groetten de koning en de koningin vrien delijk de leiding van het Nederlandsche comité, die zich op den koninklijken weg aan de achterzijde van het paviljoen bij het reusachtige Nederlandsche wapen, dat op één der muren prijkt, had opgesteld. Oud-minister Posthurtia was er samen met den heer De Kruyff en nndere leden van het comité. Door de schilderachtige wijk oud-België reed db koninklijkei familie naar het paleis op de Meir. Om zeven uur werd de koninklijke fa milie in- de stedelijke feestzaal door het stadsbestuur een groot feestmaal aange boden en later in den avondl keerden ko ning, koningin en prinsen naar Brussel terug. Zooals de meeste tentoonstellingen was die te Antwerpen op den d'ag der opening nog niet geheel gereed- Men kan met een bezoek dus beter nog enkele weken wach ten. Aan het einde der volgeinidle maand zul len alle buitenlandsche afdalingen de deu ren van haar paviljoen wel geopend hebben Duitschland en Nederland. belangrijke afzetgebieden voor elkaar. De secretaris der Holl. Mij. van Landbouw, de heer T. P. Huisman, heeft in het orgaan zijner Mij. uitge rekend, dat in 1929 door ons land werd uitgevoerd f 1989 mill.waarvan naar Duitschland 22.90/0, f456 mill.; waarvan weer aan bodemprod. 121/2% f250 mill. Voorts toont hij aan, dat van de totale uitgevoerde hoeveelheden der verschillende producten naar Duitsch land gaat (berekend naar de uitvoer, waarde) boter 77.30/0 kaas 45.10/0 eieren 67.4% hoenders 86 °/o versche groenten 62.6% bollen en heesters 20.3 rund- en kalfsvleesch 85.7% aardappelen 30.7 versch fruit 41.4% Hee men het dus ook bekijkt, Duitsch land is een zéér belangrijke afnemer voor onze bodemproductiei Omgekeerd heeft Huisman ook be- rekend, dat Nederland in 1929 had een totalen invoer van f 2752 mill, waar van uit Duitschland 30Va f842 mill. Ergo staat tegenover den invoer uit Duitschland ad f 842 mill, slechts een uitvoer naar dat land van f 456 mill, of in 0/0 uitgedrukt wij voeren 23% van ons totaal naar Duitschland, Duitschland 10% van zijn totaal naar ons. Men kan dus zeggen, dat deze twee landen wederzijds zéér belang rijke afzetgebieden voor elkaar zijn. Een belemmering van het handelsver keer tusschen beide zal dus steeds werken als een tweesnijdend zwaard. Waardelooze spinazie. Als een bewijs, dat de spinazie thans bijna waardeloos is, kan gemeld wor den, dat een tuinder uit Santpoort een hoeveelheid van 100 kistjes spi nazie te Beverwijk in de veiling aan voerde, waarvoor hij f10,ontving. Verminderd met het rijloon, huur van de kistjes en het veïlinggeld, bleef er slechts f 2,30 over. Na afloop van een Indische fancy- fair van het Roode Kruis is in Bussum Zondagnacht het concertgebouw „Con cordia" afgebrand. De schade wordt op 2 ton geschat. Woensdag was de temperatuur aan de geheele Oostkust van Amerika tot on geveer 0 graden gedaald. Sedert het be staan van het meteorologisch instituut, heeft men daar in dezen tijd niet zoo een lage temperatuur gekend. Te New York (stad) heeft het 's ochtends vroeg gesneeuwd, terwijl het verder landswaarts in, sterk vroor. De Belgische „Volksgazet" ver neemt van bevoegde zijde, dat de kali - kwestie nog niet voor goed van de baan is. Te Mulhouse zouden n.l. invloeden aan het werk zijn, die op nieuwe onder handelingen met Rotterdam aansturen. Te Ittenheim bij Straatsburg heeft een 10-jarige knaap met den dood het waagstuk moeten betalen, om een parapluie als valscherm te gebruiken. De jongen had eenige luchtacrobaten met parachutes zien werken, en was daarover in geestdrift ge raakt, dat hij ook zelf een poging wilde doen. Met een geopende paraplu in han den sprong hij van het dak van zijn huis en werd dood opgenomen. B. en W. van Den tlaag zullen den gemeenteraad voorstellen het ver- houdingscijfer voor de Inkomstenbelasting 1930-81 vast te stellen op 1.8. Voor het loopende jaar is het 1.3, zoodat een verlaging mee ongeveer 8 pCt. wordt voorgesteld. Naar „de Gelderlander" verneemt, zal de behandeling van de strafzaak van den moord te Bennekora op een verpleeg ster waarschijnlijk einde Mei voor de rechtbank te Arnhem plaats vinden Er worden ongeveer 80 getuigen verhoord Het strafdossier heeft een omvang van 80 getypte foliovellen Aangezien het hier een zedezaak betreft zal de geheele behandeling met gesloten deuren geschieden. Uit Chicago wordt gemeld, dat een 70-jarige man, Cutler genaamd, bekend heeft, vijf jaar geleden zijn 29-jarige dochter te hebben vermoord. Als reden deelde hij mede, dat zijn dochter voort durend ziek was en dat hij geen geld had om de noodige medicijnen te koopen. Naar „de Tel." verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen le mogelijkheid van het aanbrengen van radio in de treinen in studie genomen Hoewel de plannen nog in een begin stadium van voorbereiding verkeeren, kan het blad mededeelen, dat het in de be doeling ligt, de eerste proeven in de zgn. dienstrijtuigen te nemen. Met op 2 na algemeene stemmen heeft de gemeenteraad Edam-Volendam besloten tot afschaffing der jaarlijksche kermis met ingang 1931, Dit jaar zal er nog wel kermis worden gehouden, doch het zal verboden zijn alcoholhoudende dranken te tappen. Vrijdagmiddag is de bliksem in de boerdeij van den heer Deknatel te Oost- wold, gemeente Leek, geslagen. De in de boerderij werkende rietdekkers Hofsteen gehuwd en 40 jaar, uit Enumatil en 8, Solsuma 60 jaar oud en wonende te Tol- bert werden getroffen en op slag gedood Drie meisjes en een man, die zich even eens in de boerderij bevonden, werden door der bliksem bewusteloos geslagen Er ontstond een begin van brand, dat echter spoedig kon worden gebluseht. Het warme weer. Geem ongewone warmte; het vooruitzicht voorloopig gunstig, De bekende weerkundige medewerker vam het „Vad." schrijft: Het verschil tusschen het weer der laatste dagein en dat van Paschen is zoo groot, dat het wel de moeite waard' is, de oorzaken van de groote veranderingen even na te gaan. Terwijl de gemiddelde temperatuur Zon r ,g 6 en Maandag 7 graden bedroeg, was zij Dinsdag reeds tot 16 graden gestegen De stijging heeft voor verreweg het groot ste deel v an Dinsdag op Woensdag plaats gehad en wel in den voormiddag, nadat het in den nacht nog heel koud was ge weest, n.l. dicht bij het vriespunt. Woens dag bereikte de thermometer een hoogte stand van bijna 10 graden, Donderdag van 21.5 graden Celsius. Een stijging van de temperatuur van dezen omvang is overigen© in dezen tijd van het jaar geen zeldzaam heid en wordt meestal gevolgd1 door een vrij sterke daling, wanneer de bijzondere oorzaken van het warme weer afgedaan hebben en de voorafgaande weerstoestand met een lage temperatuur teruggekomen is De plotselinge omkeer in den weers toestand is het gevolg van een groote ver andering in de algemeene1 laichtdruk-ver- deeling. Gedurende de koude dagen woei over een groot deal van vast-Europa een koude uit het Noorden komende lucht stroom, zoolang de luchtdruk-vendee!ing. nl« hooge druk in het Westen en depres sies ten Oosten daarvan, hiervoor gunstig as. Na 'een paar dagen van warm weer heeft zich de verandering in den algemee- inen vfèerstoestand zoo duidelijk afge rekend, dat de oorzaak van den weers- omslag beter te zien is geworden. In de eerste plaats valt op, dat verder in hejt Noord-Oosten de luchtdruk is toegenomen, waardoor de depressie, welke ten Noord- Oosten van ons gelegen was, zich naar het Westen heeft verplaatst. Tegelijker tijd heeft een tweede zich boven de Golf van Biskaye ontwikkeld en het gevolg van deze veranderingen is geweest, dat een luchtstroom uit het Oosten, die zijn oor sprong vindt in Zuid-Europa, waar het warm is, doorgekomen is. De koude Noordelijke luchtstroom heeft zich naar het Westen, ver buiten onze omgeving teruggetrokken. De nieuwe luchtdruk en tempera tuur- verdeeling is gunstig voor het ontstaan van een onweerstoestand. Dientengevolge ontwikkelden zich Donderdag in den na middag verspreide onweersbuitjes. Voorloopig kunnen wij nog wel op voortduring van dit warme weer rekenen. Nieuw spoorwegmaÉeriaal. Proefrit met nieuw materiaa voor de Ned. Spoorwegen. Geriefelijke derde klas rijtuigen. De stijging van het verkeer op de Ne derlandsche Spoorwegen heeft tot nood zakelijk gevolg, uitbreiding van het mate riaal. De uitbreiding van dat materiaal ge[dt uitsluitend de wagons derde klasse. Het spreekt vanzelf dat de nieuwe wa gons kinderen geworden zijn van hun tijd dat zij nog beter beantwoorden aan de eischen die tegenwoordig het reizend pu bliek stelt en stellen mag. Deze nieuwe wagons, 50 in getal, zijn geheel Neder- landsch fabrikaat. Zij zijn ontworpen door de ingenieurs van de Nederlandsche Spoor wegen en uitgevoerd voor de helft bij „Werkspoor''' en voor de helft bij de fir ma „Beynes" te Haarlem. Met deze nieu we coupé-wagons is een proefrit gemaakt van Utrecht naar Arnhem en terug. Daar bij is gebleken., dat de directie der Neder landsche Spoorwegen heeft gedaan wat in haar vermogen is om deze derde klasse wagons zoo comfortabel mogelijk te ma ken. Allereerst zijn ze zoo sterk mogelijk gemaakt om het publiek te beveiligen bij eventueele ongelukken. Zij hebben een ijzeren geraamte, met opgeklonken plaat ijzeren bekleeding en een ijzeren dak. Eljk rijtuig heeft 6 afdeelingen elk van twee coupé's, waarvan een met portieren en een met breede schuiframen. De afdeelingen zijn gescheiden door dwarsschotlen met schuifdeuren; de coupé's onderling zijn weer gescheiden door half hooge schot ten, terwijl een doorgaande middengang alle coupé's in twee helften verdeelt. El ke passagier zit dus op een hoek. De eind coupé's hebben negen zitplaatsen, de ove rige acht. In het geheel kunnen in deze wagons 98 passagiers vervoerd worden. De zitbanken zijn van teakhout, echter wat een groote verbetering is, er zijn arm leuningen, hoofdleunmigen en oorkussens, die bekleed zijn met kunstleder. Twee closetaf deelingen, gescheiden door de middengang, verdeden elk rijtuig in twee deelen -een afdeeling rooken en een niet-rooken. In elke closet-afdeeJing is een W. C. met zelfwerkend0 water spoeling en een neerslaande waschkom met zelfwerkende watervoorziening. Technisch zijn deze nieuwe wagons na tuurlijk volmaakt. Wat remmen en buffers betreft, zijn de nieuwste systemen toege past. De verwarming geschiedt door stoom en de verlichting is electrisch. Dit nieuwe materiaal is uitsluitend voor den binnen land schen dienst bestemd. Het zal ge bruikt worden voor de groote sneltreinen. Wij hebben ondervonden dat het zeer rus tig loopt bij groote snelheid. Van schom melen of schokken bij een snelheid van circa honderd kilometer per uur was geen iprake. Deze vijftig nieuwe wagens zijn voor de Nederlandsche Spoorwegen een groote en goede aanwinst. Zij maken ook het reizen in de derde klasse tot een genot. Wat wij ver rooken. Enorme getallen. In 1929 zijn gebanderoleerd 1.346.089- maal duizend sigaren, 3.179.577-maal dui zend cigaretten, 11.299-maal duizend K.G. tabak. In 1923 waren de cijfers: 1.043,126 1.957.945 en 12.683; in 1928 1.266.889, 2.790.691 en 11.751 (alles in duizendtaL- len). Blijkens de Apr il-aflever ing van liet „Maandblad van het Centraal Bureau voor de Statistiek", waaraan deze gegevens ont leend zijn, nam de totale verkoopwaarde toe van ruim f 142 millioen in 1923 tot bij na f 152 mil|ioen in 1924, liep in 1925 te rug tot ruim f 138 millioen om daarna weer te stijgen tot ruim f 173 millioen in 1929. Voorts blijkt, dat in 1929 van de totale gebanderoleerde hoeveelheid1 sigaren 73 pet. een waarde had van f 0.06 tot en met f 0,10, cigaretten 95 pet. een waarde van f 0,01 tot en met f 0,03, tabak 79 peft. een waarde van f 1,60 tot en met f 3. Van de in 1929 gebanderoleerde siga ren had 9 pet. een kleinhandelprijs per stuk van V-fa ct., 11 pet. van vijf ct., 21 pet. van 6, 20 pet. van 8 en 19 pet. van 10 ct.; van de cigaretten was 5 pet. van 1 cent, 26 pet. van \xk, 31 pet. van l1/», 22 pet. van 2, 9 pet. van 2 Va en 3 pet. van 3 cent; van de tabak was 6 pet. van f 1,120 per K.G., 1. pet. van f 1,60, 25 pet. van f2, 13 pet. van f2,40, 15 pet. van f2,60 en 10 pet. vaft f3. Lectuur voor gevangenen. Propaganda tegen de Sociaal democraten. Het Tweede Kamerlid Van der Hei de heeft den minister van justitie ge le. Is het waar, dat aan Katholieke gedetineerden in de strafgevangenis in Den Bosch ter lezing wordt gegeven het boek: De acht zaligheden van het Christendom en de beloften der sociaal-democratie"; welk boek ook een bestrijding van de sociaal-democratie bedoelt te zijn? 2e. Is het waar, dat aan gedetineerden aldaar Paasch-couranten zijn uitgereikt, die anti-socialistische tendenzcn ^vat ten? 3e. Zoo het antwoord op beide vragen of op een van beide bevestigend mocht zijn, is de minister dain niet van oordeel, dat propagandalectuur tegen eenige poli tieke partij niet aan gevangenen moet wor den verstrekt en is Zijn Excellentie bereid, het college van regenten in Den Bosch eventueel van zijn oordeel in kennis te stellen? Een krankzinnige op bezoek. Een notaris te Rotterdam werd vereerd met een bezoek van J. K. uit Bergschen- hoek. K. beweerde van den notaris f 10.000 te moeten ontvangen voor den verkoop van een huis. De notaris wist evenwel van niets, waarop K. in woede ontstak en tot handtastelijkheden wiljck overgaan, waarop de notaris vlug de voor deur dichtsmeet. K. bewerkte daarop de voordeur met zijn schoenen. De politie was spoedig ter plaatse, die hem naar het bureau overbracht. K. bleek een fantast en een groote zenuwpatiënt te zijn, die ook dien dag reeds thuis zijn zoon met een bijl had wijlen bewerken. K. werd over gebracht naar Bergschenhoek doch uitte de bedreiging dat hij den volgenden dag terug zou komen om den notaris te doo den. De dokter gaf den main des nachts een injectie en zou Vrijdagmorgen den toestand van den zenuwpatiënt wederom opnemen. Bij zijn komst was K. verdwe nen. De Hillegersbergsche recherche pos teerde zich bij de woning van den notaris en ontdekte al vrij spoedig dein ontsnapten K. Hij werd wederom aangehouden en onder hevig verzet naar het bureau gebracht. Per politie-auto werd K. wederom naar Bergschenhoek gebracht. Bij het gemeen tehuis aldaar wist hij te ontsnappen, sprong in een vaart, zwoini er over en holde een weiland door. Hij werd evenwel inge haald en onder hevig verzet naar het ge meentehuis gebracht, waarna hij per auto mobiel van den geneeskundigen dienst naar het krankzinnigengesticht te Delft ver voerd is. Het verhaal van de f 10.000 bleek geheel verzonnen te zijn. Met zijn stiefmoeder ge trouwd. Te Syresham, in Engeland, is een ze kere Herbert King, de directeur van een bierbrouwerij, uit New York teruggeko men, waarheen hij zich had begeven om er met zijn stiefmoeder in het huwelijk te treden. Herbert King was pas vijf jaar oud toen de vrouw, waarmede hij thans in den echt is vereenigd, de tweede vrouw van zijn vader werd. Deze had zich voor het huwelijk van zijn zoon met zijn zoon met zijn vrouw uitgesproken, en daar de beide overlevenden dagelijks sa men werkten bij het besturen van de brouwerij, groeide hun genegenheid voor elkaar. Zij konden echter niet in Enge land trouwen; daaaom vertrokken zij naar Amerika. Herbert King is 35 jaar oud, zijD eehtgenoote 55. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April 30 Kapelle, woonhuis met tuin en erf, Kram. Mei: 7 Wolphaartsdijk, boeren-ïnspan, Jonkers. 7 Heinkenszand, heerenhuis met koetshuis, paardenstal, groqte moes- en siertuin, Verbist 8 Kloetinge, inspan, de Kok. 8 Heinkenszand, boeren-inspan, vai Dissel. 9 Nisse, woonhuis en erï, van Dis sel. Kruiningen, boeren-ïnspan, de Wilde. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 29 Landbouw-Bioscoop, „De tuin van Allah". Mei: 1 29 April, 1 en 2, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Million- nair tegen wil en dank". 13 Prins van Oranje, Volksconcert Toonkunst. 14 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 25 April 1930. Spinazie fll a f12, Witlof f12, bei de per 100 Kg., Kropsla f2 a f6 per 100 krop, Bloemkool f5 a T24, Tul pen f2 a f3, beide per 100 stuks, Radijs, f2 a |5 per 100 bos. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 30 dezer luidt: matige N.O. tot N. wind', gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets koeler. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johannes Cornells, z.v. Dirk Hubrecht Kornelis Krijger en Adriana Wilhelmima van de Stolpe. Huw.-afk.. Johannes Jacobus Bakker, 26 jr., jm„ en Jacoba Adriana Goeree, 20 jr., jd. te Kloetinge; Bastiaan Pieter da Munch29 jr., jm., en Maria Jansen, 31 jr., j.d. le Kloetinge; Cornells Adriaan Moerman, 27 jr., j.m. te Putte en Janna Marina van Koeveringen, 28 jr., jd. IQ Rilland-Bath. LICHT OP. Dinsdag 29 April Woensdag 30 April 7.50 uur 7.52 uur MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 28 April 1980. Vlasaanvoer 18522 blauw fj0,90 a f 1,10, 9.000 Groningen f 0.85 a f 1.00, 5800 dauwrood f0.65 a f 0,75, 13100 geel f 0,76 fl.00, wit Handel kalm. Granen buitenlandsche kalm. Boekweit, danziger April 9,40. Mansjoerische f 12.00. Meel f 15,25 a f-,-, Mais f 168, Haver f 7,00. Binnenlandsche: Tarwe f 10,60 a f 10,90 Gerst Chevalier 7,00 a 7,50 Haver 6,50 a 7,00 Erwten 9,00 a 10,50 Schokkers, 13,00 a 14,75 Bruine Boonen ,00 a ,00 Maanzaad (blauw) 85,a 36, Karwijzaad 37,a 37, Kanariezaad a Lijnzaad (voer) 18,a 20, Zaai a Wit-bloei B 19,a 21, Mosterdzaad (geel) a Aardappelen Zeeuwsehe Blauwe f 2,60 a f 3,20Bonten f 2,25 a f 3,20 Eigenheimers f 0,90 a f 1,10. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1262 eerste kwaliteit 0,69 a f 0,71 tweede f 0,67 a f0,69 derde f 0,65 a f 0,67 zouters f 0, f0,export f 0,70 a f0,73. Handel redelijk. Voor de zeer vele blijken van belang stelling en deelneming, gedurende het lijden en na het ovei lijden van onzen geliefden Man en Vader, Behuwd- en Grootvader JAN TIMMERMAN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. J. TIMMERMAN en Kinderen. 's-Heer Arendskerke, 29 April 1930. GEVRAAGD voor YERSEKE voor dag en nacht. Te bevragen Mevr. HOLLMANN Kade GOES. Bank voor Zeeland N.V. Goes Op de Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders, gehou den op 26 April 1930, werden de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 40.pdr preferent, f 70.per gewoon aandeel en f 77.32 per bewijs van deelgerechtigdheid. Het dividend is van heden af betaal baar op dividendbewijs No 7 voor de aandeelen en uitkeeringsbewijs No 3 voor de bewijzen van deelgerechtigdheid ten kantore der Vennootschap te Goes, bij haar correspondentschap te Yerseke en bij de firma Theodoor Gilissen te Amsterdam. De Raad van Commissarissen. plaatst advertentiën in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Deze advertentiën worden tegen den- zelfden prijs berekend, waarvoor zij bij^ directe opgaaf worden geplaatst. U bespaart dus: - le. tijd; één afschrift is voldoende. 2e. geld; één porto voor toezending copip. 3e. moeit 1; één kwitantie betalen.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3