Uit den Westhoek. Sport. Uit de Radiowereld Stadsnieuws ProVincienieuWs Buitenland, MEER HOKJES. Hef schijnt, dat katholieke gedeti neerden in de strafgevangenis in Den Bosch dezer dagen afgeleid zijn met lectuur, die anti-socialistische tenden- zen bevat. Mijnheer van der Heide van de S. D. A. P. en van de Twee de Kamer, heeft den minister van Jus titie tenminste met behulp van en kele vragen zooiets duidelijk gemaakt. Of het juist is weten we natuurlijk eerst als de minister den heer v. d. Heide geantwoord heeft, doch laten we aannemen dat het juist is. Dan krijgen we binnenkort de pop pen hier te lande weer eens aan het dansen. En dan kost deze katholieke onvoorzichtigheid ons allen een ver hoogden aanslag op het belastingbil jet. Want in tendentieuse opvoeding van gevangenen zal het Nederland- schc volk evenmin willen 'berusten als in neutrale opvoeding van de jeugd. Als het Bossche zaakje aan het rollen gaat kunnen de architecten en aannemers zich in de handen wrij ven. Er zal dan n.l. gebouwd worden. Aan bijzondere gevangenissen. A. R. onmaafschappelijken zullen een eigen, door A. R. arbeiders gemetseld home krijgen met een A. R. directeur en met A. R. bewakers; katholieken idem, liberalen ook zoo, S. D. A. P.-ers niet minderenz. enz. Van de bijzondere school naar de bijzondere gevangenisis maar een sprongetje. Eigenlijk wel jammer, dat de oude strafgevangenis in Goes al voor de H. B. S.-ers bestemd is. 't Zou een schat van een bijzon dere nor geweest zijn. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zondag hadden de volgende wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt; VelocitasAjax Willem IIGo Ahead 2-0 2-2 De stand om hef kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Go Ahead 5 2 2 1 6 10-7 Ajax 5 2 1 2 5 9-5 Velocitas 5 13 15 9-12 Willem II 5 1 2 2 4 8-8 B'lauw Wit 4 1 1 2 3 4-8 De verdeeling van den zendtijd In den ministerraad bespro ken; ieder een vierde ge deelte?; Min. besprekingen met Engeland en Denemar ken. Volgens het „Hbld." is een minis terraad gehouden, waarin om. ter sprake is gebracht de verdeeling van den zendtijd. Is het blad wel inge licht, dan is in deze vergadering het plan besproken, om aan elk der groo- te omroepvereenigingen (A.V.R.O., K. R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.) één vier de gedeelte van den zendtijd te geven. Het blad vernam voorts, dat de be slissing van minister Reymer in de eerste week van Mei verwacht kan worden. De minister van Waterstaat heeft na het gepubliceerde advies van den Ra- dioraad inzake de zendtijdverdeeling nog nadere inlichtingen ingewonnen in Engeland en in Denemarken. Het re sultaat dezer inlichtingen is niet be kend. Zuid-Beveland de bruid. De boomen in bloei; witte pracht in het ontluikend landschap; de Bevelanders op verkenning uit; een prac- tisch advies voor de brui- loftsgangers. De ontzaglijke kracht"'van de natuur komt in ons gewest niet alleen in den winter tot uiting als de stormen over het land en het water gieren, als de golven beukend en ziedend op de Zeeuwsche dijken te pletter slaan en met wild geraas ineen storten. Ook in het voorjaar herkent men die kracht, hoewel zij zich dan op meer verblijdende wijze manifesteert. Want kracht is er noodig om een landschap, waarin enkele weken geleden nog de zwart-grijze toon overheerschte, waar- In 'de strengheid in de kale takken der boomen als een dreigend uitge spreide hand tegen de luchten stond, in enkele dagen te veranderen in een lïefelijken tuin met zacht-groene en blinkend-witte tinten. Deze nooit te omvatten kracht, 'die men ieder jaar opnieuw weer met grenzelooze verba zing aanschouwt, heeft Zuid-Beveland tot de zedige schuchtere bruid van den zomer verheven. Een bruid in het smetteloos-witte gewaad van bloe sempracht. De boomen bloeien in onze omge ving! De boomgaarden bevatten boo men, die zware witte trossen torsen, machtige trossen, die onder de zo- mersche zonne-lucht glanzen tegen hef het eerste rag-fijne groen van strui ken en heesters. Gisteren heeft de Zuid-Bevelandsche bruid, zoo ontroerend-bekoorlijk door jeugd, schoonheid en schuchterheid, van haar bewonderaars en bewonde raarsters de eerste groote hulde ont vangen. Honderden inwoners van Goes tal van elders wonende Zeeuwen en ook veel vreemdelingen begaven zich per auto of per rijwiel naar de bruidswo ning om de jeugd, en dus de schoon heid te eeren, en om zich aan de jeugd te verkwikken. De zon bege leidde de menschen op hun tocht, de landen geurden, en de luchten twin kelden van de feestgeluiden Zuid-Beveland was gisteren zoo in nig en tegelijk zoo onwezenlijk als een sprookje. De Bevelandsche bruiloftsgangers weten over het algemeen wel hoe zich te bewegen, teneinde de bruid op haar mooist te zien. Vreemdelingen en ook zij, die eerst kort hier wonen, weten dat niet en daarom laten we hieronder een zakelijke „marschorder" volgen, ons verstrekt door het secretariaat van V. V. V. Men kan het best van hier over den grooten weg naar 's Heerenhoek rij den. Van 's Heerenhoek over Ove- zande, Kwadendamme naar 's Graven polder. Inplaats van daar den weg naar Goes te volgen rijde men recht door via Eversdijk naar Biezelinge. In Biezelinge rechts af, door den Smok- kelhoek naar Schore. Over de Schore- brug langs den Zanddijk naar Verseke. Vandaar langs den Postweg over de Postbrug naar Kapelle. Door Kapelle in de richting van Goes. Den eersten zijweg rechts inslaan, Zcodat men op den weg naar Wemeldinge komt. In Wemeldinge een bezoek brengen aan den vluchtheuvel van burgemeester Wabeke, en dan over den Ooster- Scheldedijk langs Kloetingc naar Goes rijden. Als men deze route volgt in men verzekerd vanschoonheid. Weezenverpleging. De vereeniging tot weezen- verpleging in Zuid- en Noord-Eeveland zal worden opgeheven; een instituut dat van 1883 af veel nut sticht te; de taak der vereeniging door de overheid overge nomen. Naar aanleiding van het jubileum, dat het weeshuis hier ter stede het vorige jaar vierde, heeft onze archi varis de heer De Kruijter in een in teressante brochure eenige mededee- lingen gedaan over de wijze waarop de gemeenschap in den ouden tijd meende de verzorging der weezen te moeten behartigen. Zij, die deze bro chure gelezen hebben, herinneren zich wellicht dat de weezen menigmaal aan de meest biedende „pleeg-ouders" werden verkocht, en dat in weezen niet minder dan handel werd gedre ven. Ook aan het einde der vorige eeuw liet de verzorging -der weezen nog te wenschen over. Teneinde hier in verandering te brengen werd in 1885 in Goes opgericht de vereeniging tot weezenverpleging in Zuid- en Noord-Beveland. Tal van .particulie ren en een aantal armbesturen in de Bevelanden steunden de vereeni ging finantieel. Deze werd daardoor in staat gesteld ongeveer 50 weezen uit deze streek, van alle richtingen, bij gezinnen onder te brengen en op te voeden. Menig weeskind heeft aan de vereeniging een goede toekomst te danken. De laatste jaren is de ontbin ding der vereeniging reeds meermalen ter sprake gebracht, daar de voogdij raad en het rijk het particulier ini tiatief in deze het werk uit de han den hebben genomen. Tot de ontbin ding nu is Vrijdag besloten. Over circa 14 maanden zal de laatste pupil der vereeniging meerderjarig zijn, en het bestuur zal in den tijd, die aan deze meerderjarig-wording voorgaat de ontbinding voorbereiden. Volgens het reglement zullen de dan nog aan wezige gelden (pl.m. f5000) worden toegekend aan een instelling, die de belangen van weezen van iedere rich ting behartigt. Een vereeniging die veel goed werk heeft verricht staat dus te verdwijnen. Laten we verblijd zijn, dat ze ver dwijnen kan, omdat de overheid, en dus de gemeenschap haar taak jegens het weeskind begrepen heeft. Demonstratie. Verzoek om werk; laat werk loozen uit Goes voorgaan. Vrijdag en ook heden hebben een aantal werklcozen uit Goes gezamen lijk een wandeling door de stad ge maakt, teneinde hun werkeloosheid te demonstreeren. Vermoedelijk ligt hef in de bedoeling te trachten pok ge durende den zomer door de gemeente te werk te worden gesteld. Een afge vaardigde van de afdeeling Goes der S. D. A. P. en een van den Goeschen Bestuurdersbond hebben een onder houd met den burgemeester gehad. We willen hopen dat de Goesche werkgevers zich, door deze demon stratie nog meer dan tot nu toe het geval was, zullen laten bewegen om bij voorkeur werkloozen uit Goes in dienst te nemen. De demonstratie had heden, even als Vrijdag een zeer rustig, en waar dig verloop. De Padvindersdagen Wat er Vrijdag nog te doen was; een waardig slot van gestaagde demonstraties. De padvinders hebben Vrijdagmid dag hun demonstraties in het Schut tershof voortgezet. Toen werd o.a. een Eerste Hulp bij Ongelukkendienst in gericht, die vele gevalletjes, gelukkig geen echte, had op te knappen. De touwbrug werd opnieuw gebouwd. De patrouillekampen toonden zich, even als den vorigen dag, in volle bedrij vigheid. In de eene kampkeuken werd consumptie voor het publiek gereed gemaakt; in de andere een maaltijd voor de patrouille zelf. Tenslotte werden Tanfaarnpiafen van de „World Jamboree 1929" in de zaal vertoond en toegelicht. De Vrijdagavond bracht de groote uitvoering. De bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter van het Afdeelingsbestuur, Ds. J. J. Homburg, die de hoop uitsprak, dat de avond ertoe zou bijdragen, dat velen het doel en de werkwijze van de Padvin ders beter zullen gaan begrijpen en steunen. De uitvoering werd opgeluis terd door de medewerking van een Padvinders-orkest uit Middelburg on der leiding van Hopman Meyboom. Voor de pauze werd een film: „Nieu weling Tim" vertoont, welke een in druk gaf van het troepwerk. Na de pauze kwamen eerst vele spelen van Welpen en Verkenners. Een van de typeerende dingen van het Horde- werk, de Rimboedans en een dans van de Verkenners. De avond werd be sloten met een kampvuur. Een echt kampvuurnummer „Wassenbeelden spel". De avond eindigde met het zin gen van het Wilhelmus en met gebed. Schenking. Wijlen Mej. M. W. van Heel neeft f 100,— geschonken aan de Zuid-Beve- landsche Dorcas, de vereeniging, die de thans overledene vele jaren met toewijding en liefde diende. Voetballen. Een verdiende overwinning voor Goes Ite weinig goe de schutters in de voorhoe de; denkt aan de penalty. Goes I heeft gisteren onder belang stelling van zeer veel publiek tegen Middelburg I een goede wedstrijd ge speeld en de 3—2 overwinning ten volle verdiend. Middelburg speelde met enkele in vallers; Goes eveneens met een inval ler en een gewijzigde voorhoede. Al direct trok Middelburg meerma len ten aanval, doch de verdediging van Gees was in uitstekende conditie en keerde telkens het gevaar. Langzamerhand kwam Goes beter opzetten en den geheelen verderen spannenden wedstrijd dcor, waren bei de partijen afwisselend in de meer derheid. Dat Goes in dezen strijd nog niet meer doelpunten heeft gemaakt is wel wegens gebrek aan goede „schutters" in haar voorhoede. Middelburg dat ook vele aanvallen heeft ondernomen en soms zeer ge vaarlijk doorbrak, kreeg echter geen kans te doelpunten, doch één doel punt werd dcor haar behaald uit een penalty en aan het andere werd zij geholpen door den keeper van Goes, die den bal tegen een speler uittrapte waardoor de bal, geheel onverwachts in eigen doel terugketste. Ook Goes kreeg reeds in het begin een penalty te nemen, die opzettelijk naast werd getrapt, hetgeen absoluut verkeerd was, daar het hier wedstrijden betreft, waarvan de uitslag voor alle clubs, die uïtgenoodigd zijn nederlaag wedstrijden te komen spelen, van be lang is en Goes dus moreel verplicht is elke penalty te nemen. Toen Goes nadien nogmaals een pe nalty kreeg te nemen, waren de spe lers waarschijnlijk ook reeds van ge dachten veranderd, want onhoudbaar werd toen het leder in het net ge werkt. De scheidsrechter heeft geen ge makkelijke taak gehad, daar enkele spelers van Middelburg nog maarniet kunnen nalaten ruw te spelen. De daarvoor aan den spil en rechtsback gegeven waarschuwingen waren dan ook inderdaad niet overbodig. De heer Huijbregfse heeft den wed strijd uitstekend geleid. Het is vcor de Goesche voetballief hebbers tegenwoordig wel een aange name tijd hun club opgewassen te zien tegen clubs uit een hoogere klasse. Het geeft inderdaad vcor spelers en supporters wel moed voor de a.s. competitie. Volgende week zal er alhier geen wedstrijd plaats vinden. De wedstrijd Holland-België zal dan wel de belang stelling vragen. Het Gothische huis. Dezer dagen is uitvoering gegeven aan het besluit van den gemeenteraad om de oude schilderijen uit het Stad huis te deen overbrengen naar hef Gothische huis. De eerste stukken van het museum zijn dus in net huis aan de Turf kade gearriveerd. Mogen zij de voorboden zijn van de spoedige komst van veel andere oude beziens waardigheden! Dr. Weijland 70 jaar. Belangstelling voor den ja rigen predikant; toespraken en gelukwenschen. Bij de herdenking van den 70sten ver- iaardag van dr. G. J. Weijland, voorzitter der Synode van de Ned. Herv. Kerk, Zondagmorgen, was het kerkgebouw in de standplaats van dein jarige, Vee re, zeer goed bezet en o.a. was aanwezig een de putatie van de Synode, terwijl do burge meester, de heer H. Dronkers, met zijn echtgenoote den dienst bijwoonde. De dienst werd geopend met het zingen van Psalm 116 1 en 11 „God heb ik lief, want die getrouwe Heer hoort mijne stem, mijn smeekingen, mijn klagen". Na het lezen van de geloofsbelijdenis werd gelezen Romeinen 8 2439, ter wijl dr. Weijland zijn tekst koos uit Mattheus 28 20 „En ziet, Ik ben met Ulieden, al de dagen tot de voleinding der wereld". De gemeente volgde den predikant met gespannen aaindaebt. Aan het einde van den dienst nam de heer H. de Zeeuw, president-kerkvoogd', het woord om in hartelijke bewoordingen dr. Weijland en zijne familie, namens kerkvoogdij, kerkeraad, college van nota belen, kortom de geheele kerkelijke ge meente, geluk te wenschen. Spr. eindigde met bet verzoolt dr. Weijland toe te zin gen gezang 96 en wel de vier laatste re gels daarvan gewijzigd ea staande: „Va der sla hem steeds in liefde gade". Daarop sprak de vice-president der Synode, ds. C. J. van Paassen den jarige en zijn familie toe. Spr. liet uitkomen de groote verdiensten van dr. Weijland' ten opzichte der Synode en dientengevolge ook jegens de geheele hervormde kerk. Dr. Weijland dankte daarop in gevoel volle en sympathieke bewoordingen voor de eer en de liefde, waarmede men hem op dezen dag had omringd. Na den dienst maakten kerkeraad en andere belangstellenden hunne opwachting ten woonhuize van don jarige. Een groot aantal bloemstukken waren aanwezig en geschenken werden aange boden o.a. namens de Synode bij monde van den secretaris van dit hooge kerke lijke college, ds. D. den Breeins. Gemeenteraad van Ovezande. Bijdragen voor de ziekte- gelden; electriciteit in de gemeente-woningen. De gemeenteraad van Ovezande kwam Vrijdag in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Vastgesteld werd eene verordening op de besmettelijke ziektengeldenwet, waar bij wordt bepaald,' wat in de voor de ge meente daaraan verbonden kosten bij even tueele gevallen door de inwoners moet worden bijgedragen, namelijk: 10 percent bij een belastbaar inkomen van f800 tot f 1000; 15 percent boven f 1000 totf 1500 30 percent boven f1500 tot f2000, 50 percent boven f2000 tot f3000, 75 per cent boven f 3000 tot f 4000, f 100 percent boven f 4000 inkomen. Diegenen welke minder dan f 800 in komen hebben worden van betaling vrij gesteld. Van de kosten voor aanleg van electriciteit van de gemeentewoningen'zal van de bewoners jaarlijks 5 pet. worden gevorderd. Besloten werd voor aankoop van de Dreef een geldleening aan te gaan en in verband hiermede de begrooting van 1930 te wijzigen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1929 word vastgesteld in ont vang op f 10809,811/2 en in uitgaaf op f9794,09, dus met een goed slot van f 1015,72 Va. Goedkooper reizen. Buurtverkeerkaarten tusschen Goes en Vlissingen. Met ingang van 15 Mei zullen buurt- verkeer-kaarten verkrijgbaar worden gesteld voor het verkeer naar alle stations tus schen Goes en Vlissingen. Deze buurt verkeerkaarten zullen voor alle treinen geldig zijn Ze zijn aanzienlijk goedkooper dan de huidige reiour-kaarten. B.v. een retour derde klasse van Goes naar Vlis singen kost thans f 1 50. Een buurtverkeertje zal f 1,05 kosten. Voor een retourtje derde van Goes naar Middelburg betaalt men nu f 1,10. Van 15 Mei af zal men voor f 0,80 heen en weer kunnen reizen. Met de invoering der buurtverkeer-kaarten is een door velen lang gekoesterde wensch in ver vulling gegaan. (Reeds in een gedeelte der oplaag van Vrijdag gemeld.) PROVINCIALE SNIPPERS. Uit Ierseke is Vrijdag een mo torschip met zaaioesters naar Engeland vertrokken. De bazar der Ned. Herv. meisjes- vereeniging in Hejnkenszand heeft f 1080 opgebracht. De melk kost in Krabbcodijko thans 12 ct. per liter. Eenige dagen ge leden nog f 0,14. De heer J. P. van Bel te Vlis singen zal den internationalen voetbal wedstrijd Nederland— België op Zondag 4 Mei a.s., via den Phohi-zender (Phi lip's Omroep HollandIndië) uitzenden naar Oost- en West-Indië. De vaderlanders in den Oost zullen er warm van worden. Tot adj.-insp. van politie te Middel burg is benoemd de heer G. Mulder te Vlissingen. B. en W. van Borssele maakten de vol gende alphabetische aanbeveling op voor gemeente-secretaris: G. A. Haringman te Colijnspjaat en F. W. J. Immink te Bors sele. De herbouw van de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg is voor f52.800 gegund aan den heer C. Hollema. De afdeeling Middelburg van den Centralen bond van personeel der poste rijen heeft aan het rijwielpad Vlissingen- Zoutelande een vacantieverblijf voor zijn leden geopend. B. en W. van Middelburg stellen dein gemeenteraad voor van het brand weerfonds in dank te aanvaarden een Ford-automobielspuit van 40 P.K. met een capaciteit van 1000 liter bij 80 meter opvoerhoogte. Zij stellen verder voor t2500 sub sidie te verleenan aan de vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk", voor de Ko- Tungiintmefeesten. Het stoffelijk overschot van Jhr. J. E. Lewe van Nijensiein is Zondagmor gen per auto van Kloetimge overgebracht naar Groningen, waar het heden in het familiegraf werd bijgezet. Ta 8 uur v.m. gisteren hadden v erschillende vrienden van den overledene zich naar diens woning begeven, teneinde hem de laatste eer 'te bewijzen. Zij volgden de lijkkist toen deze van het huis naar de auto werd gebracht. Burgemeester Zanclee sprak bij de auto eenige woorden van afscheid. De vrienden van Jhr. Lewe van Nijenstein volgden de auto tot aan de grens der gemeente. Op de veemarkt te Ovezande toon den zich slecfits 9 dieren. De 'handel was slap, temeer daar de eigenaren veel geld voor het hoornvee vroegen. De wereldtentoonstelling in Antwerpen Zaterdag is de tentoonstelling geopend; de Koninklijke fa milie aanwezignog even wachten met een bezoek. De wereldtentoonstelling te Antwerpen, georganiseerd ter gelegenheid van de her denking van de 100-jarige onafhankelijk heid van België is Zaterdagmiddag onder enorme belangstelling officieel geopend. Bij de opening waren aanwezig Koning Albert, koningin Elisabeth, prinses Astrid, de prinsen Leopold en Karei, vergezeld van minister-president Jaspar, den minister van arbeid en nijverheid Heyman en tal van hofdignitarissen. Toen de koninklijke stoet de tentoon stelling bereikte, werden 51 artiURrie- salvoschoten gelost. Bij het binnentreden van het koninklijk gezin in de feestzaal de tentoonstelling, plaats biedend' voor 2000 personen, rezen alle genoodigden overeind en werd door een koor van 400 mannen, vrouwen en kinderen, begeleid door het Symphonisch Orkest, de Bra- banconne in een bewerking van den Ant- werpschen componist en dirigent Lodewijk de Vocht onder diens leiding gezongen. Het eerst kwam Alfred Martougin'; voorzitter van het uitvoerend comité der tentoonstelling, aap het woord, die tol

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2