ipctit Oraaieleeste KLOETINGE. Groene bon gratis. Heden Extra Be WAARSCHUWING. A Magazijn „0E STER" Onze Leestafel. Binnenland Van Overal Advertentiën. Wie van 28 April tot en met 13 Mei f 2,50 besteedt, bekende artikelen uitgezonderd, ontvangt een Doet nu Uw voordeel N.V. E. VERBEEM GOES. A.s. ZONDAG NEDERLAAGWEDSTRIJD GOES I. MIDDELBURG I. (Komt volledig.) Niet allo hout is timmerhout. Jftef allo sfeunschoenen zijn Wel/schoenen" JACQ. PLOUVIER Ganzepoortstraat 21 Goes Vlissingen. PLOUVIER HEEFT DE SCHOENEN!!! Openbare verkooping Het HEERENHUIS Kerkstraat 12, naast Firma C. Jamin. ï)e Ster A. C. J. v. d. Sterren Kousen Schorten Ontbijtstellen Kleedjes Overhemden Pantalons Directoirs Bébé-artikelen Lingerie bijzonderheid, want meestal prefereert deze visch het water bij Den Helder het eerst. In Zierikzee herdacht Woens dag het harmonie-gezelschap „Kunst en Eer" zijn 100-jarig bestaan. Des morgens half tien heeft 'het corps een krans gelegd op het graf van den in 1927 overleden directeur S. Klimmer boom, waarbij de voorzitter, de heer A. v. d. Houten J.Jz., een herdenkings rede hield. Daarop volgde in de mu ziektent in het park een uitvoering van koraalmuziek. Om 12 uur had ten stadhuize de officieele ontvangst plaats waarbij burgemeester Bannink hef woord voerde en het corps een cou vert werd aangebeden. De directeur, de heer J. A. Theewis, ontving een bloemstuk. De receptie van 3 tof uur werd druk bezocht. Aan de feest vierende vereeniging werden verschei dene bloemstukken aangeboden. „Gestalten in een spiegel", door Willy Corsari. (H. P. Leopold, Den Haag.) Als we ons niet vergissen is dit het derde boek van haar, die man terecht een van onze beste short- stor ie - schr ij f sters heeft genoemd. Haar eerste roman kan ons slechts matig behagen, we proef den er nog te zeer de korte vertelling uit „Chimaera" echter vertoonde al veel betere kwaliteiten, en haai' derde groote uitgave: „Gestalten in een spiegel", is nog weer een zeer groote vooruitgang. Het gegeven is eenvoudig. Een fijn zinnig Hollander, die een tehuis voor kinderen in het leven heeft geroepen dat hij en zijn vrouw besturen, Logeert bij een zeer rijken en mondainen vriend in Zuid-Frankrijk. Hij en de vrouiw van zijn vriend krijgen elkaar lief, doch deze liefde komt slechts korten tijd tot bloei, daar de Hollander op een auto-tocht, dien hij met zijn vriend onderneemt, door een ongeluk om het leven komt. De vrornv van het slachtoffer reist naar het ideaal van haren echtgenoot: het kinderhuis te rug. Ze meent haar verdere levenstaak daar te vinden. De vriend van haar man zoekt haar later op, en verklaart haar zijn liefde, waardoor een felle innerlijke wor steling ontstaat in Marftha, die gelooft den wereldschen en zelfzuclitigen vriend van haar ideaiistischen man te verafschuwen, hoewel 'zij door psychologische overeen komst bij hem behoort. Dit in het kort over het gegeven, daft gelukkig niet eindigt in een happy-end. Voor de wijze waarop Wiily Cornari dit precaire gegeven verwerkt heeft, heb ben we veel eerbied. De schrijfster is bij de ontleding harer figuren niet aan idb op pervlakte gebleven, doch zij is diep in hunne emoties en hunne bedoelingen door gedrongen. En tusschen de in woorden weergege ven waarnemingen staat dan de stilte, die aan de stilte in Bang's werken doet den ken. I 1 Laten we daarvan een kort voorbeeld geven. De vader van Martha, die haar in haar jeugd verwaarloosd heeft, verzoekt haar meermalen bij hem te komen wonen. Hij heeft haar noodig. Doch ze weigert om de jeugd-herinneringAls de man, die haar lief had, doch dien zij telkens weer ont week, omgekomen is in de vlammen van Martha's kinderhuis, bij het redden van kinderen, gaat zij naar haar vader. De gestorvene vriend van haar tnan heeft haar op een avond op de heide eens gezegd; „U draagt geen rouw meer.' Zij antwoordde: „Ik heb geen rouw gedragen, Anton en ik waren nooit men- schen voor dergelijke uiterlijkheden.' Dan zei hij„Als ik een vrouw liefhad, zou ik willen, dat ze rouw voor mij d als ik stierf." Later dan is hij, die haar liefde niet kreeg, gestorven. Martha ontmoet haar vader, en ide schrijfster beschrijft dit: „Zijn dorre lip pen zoeken een zin, om haar te toornen, dat het niet enkel die ;schim (van een veraf goden zoon) is, waarnaar zijn verlangen riep. Je draagt rouw? Zijn verdofte oogen glijden langs haar plooiemden sluier. Ja, ik weet, ik heb het gelezen.... je man.^ arm kind... je draagt rouw om je man, nietwaar? Martha's oogen dwalen ver weg, naar iets dat alleen zij kan zien, iets dat haar vertrouwd is en vreemd, ver en dier- Zij antwoordt enkel zacht. „Ja vader Dit is een van de vele innige meester lijke en stille trekjes, die o.a. aan dit boek zijn waardevolle beteekenis verleenen. „De laatste arenden", door Bengt Berg. (H. P. Leopold, Den Haag.) De N.V. H. P. Leopold's Uitgevers maatschappij heeft wellicht meer dan eenig andere uitgeverij hier te lande buitenland- sche schrijfsters en schrijvers aan zich verbonden, wier nieuwe wenken al ibij voorbaat de belangstelling van1 den recen sent hebben. Boeken van Fannie Hurst of van Bengt Berg b.v. wilkn zoo nog wel eens schijnbaar zonder ©enige bedoeling1 hooger op den nog door te werken stapel toegezonden r©ceinsic-exemplaren terecht komen dan gelet op de volgorde van de binnenkomst strikt eerlijk te verant woorden zou zijn. Maar ja... gelukkig wordt de recensent niet ter verantwoording geroepen. En dan ook hij is mensen, en dus heeft hij z'p voorkeuren. Het nieuwste boek van den grooten geduldigen dierenkeinner Bengt Berg: „De laatste Arenden", heeft ons wederom met vreugde vervuld. Voordlat we met Bengt Berg's werken kennis maakten, kon den we nooit erg goed begrijpen hoe iemand uren, dagen en weken zelfs achter de vogels sloop, ©21 eerlijk gezegd behoor den we ©enigermate tot de velen, die de vogelstudie in handen denken, van men- schen, waarover men in het drukke da gelijkschc leven nog wel eens glimlacht. Bengt Berg heeft ons anders geleerd. In het eerste boek, dat ons bereikte, en in ai zijn boeken, ook in deze jongste uit gave die op adem-beklemmenld1 spannende wijze vertelt van het leven der arenden Berg beeft jaren noodig gehad alvorens hij in zijn waarneming dezer vogels slaag de; hij moest ze zelfs per vliegtuig ach volgen, doch het resultaat beloont de weldige inspanning volkomen. Een prachtboek. Ook voor de jonge ren, die er uit kunr.en. leeiren, dat er ook buiten de voetbal- en sportvelden sport b oefend kan worden. En dan sport, die h karakter staalt en veredelt. Kommies en strooper. Op elkaar geschoten; een drama in Brabant. Dezer dagen heeft zich aan de Belgi sche grens onder Nispen een bloedig dra ma afgespeeld. De ambtenaar der douane een kommies uit Roosendaal, trof op zijn surveillance aan de grens in de Nederheidfe eenige personen aan, die aan het stroopen waren. Toen een dezer personen, zekere R., uit Horendonck (België) hem was genaderd, verzocht hij dezen zijn "geweer af te geven, wat R. weigerde. Hieif&pt volgde een worsteling tusschen heide man nen. Ten einde schrik aan te jagen loste de ambtenaar twee schotfin in de lucht. Hierop richtte R. zijn jachtgeweer op den kommies, dreigende „nou zal ik jou eens schieten". Tegelijkertijd schoot hij den kommies een schot hagel in het ach terhoofd- De kommies loste nu uit zelf verdediging drie schoten op R., die op zijn beurt nog weer een schot gaf in de richting van den ambtenaar. Deze wierp zich plot- l ter aarde, waardoor het hagelschut hfim miste. De strooper begaf zich nu in de richting van d® grens waar hij zijn makkers zfijde toch getroffen te zijn. Deze hebben hem toen naar zijn woning vervoerd waar nfieskundige en geestelijke hulp moest worden ingeroepen. Hij bleek onder het hart getroffen te zijn, terwijl de kogel tot zijn lirikfimier was doorgedrongen. Zijn toestand Is bedenkelijk. De Vrijheidsbond. Wat de algemeen© vergadering brengen zal. In de algemeene vergadering van de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond''* op Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen houdt de partijvoorzitter mr. D. Fock een ope ningsrede en zal de secretaris het jaar verslag uitbrengen. Verder is er dien eersten dag een huis houdelijke vergadering gevolgd1 door een gemeenschappelijk diner. Zondagvoormiddag 10 uur zal jr. J. Koster in openbare vergadering een le zing houden over het onderwerp „Vrij. handel en Welvaart". Vervolgens wordt er een huishoudelijke vergadering gehouden, o.a. voor verkie zing van vier leden van het hoofdbestuur wegens het periodiek aftreden van mr. D. Fock, mr. P. Rink, prof. dr. B, D, Eerdmans, en mevr. H. A. van Riel Smeenge. Deze aftredenden zijn als can- didaten gesteld'. Voorts is er een verkiezing van. twee lede® wegens het bedanken van de heeren A. van der Weijde en D. de Boer Dzh. In deze huishoudelijke vergadering zal ge legenheid zijn tot het stellen van vragen omtrent het parlementaire wfihk in het af- open jaar. De schatgravers te Zaandam. Zooals gemeld zoekt men in Zaandam op aanwijzingen van een Duitsche helder ziende naar een schat, die in den grond verborgen zou zijn. Woensdagmorgen- is men met de eigen lijke opgravingen en het zoeken, naar de erborgen schatten pas goed begonnen. De eerste werkzaamheden bepaalden zich tot een voorloopiM onderzoek in de richting als door de ftelderfeziende was aangegeven. Thans zijn vijftien arbeiders bezig met op verschillende plaatsen loopgraven te mahem. Op sommige plaatsen is/ jnen reeds tot een diepte van twee. mieter, zonder dat me« echter iets bijzonders heeft wetten te ontdekken. Alleen heeft men het bij zondere feit kunnen constateeren, dat op deze diepte nog geen water is gevon den, wat voor Zaandam wel 'een uit zondering mag heden. De helderziende dame is inmiddels naar Berlijn teruggekeerd. Zij heeft te veel werk, om langer te (Zaandam te blijven, doch met haar geest wolgt zij regelmatig het werk. Nog Dinsdag had men van haar een brief ontvangen, waarin er op ,werd aan gedrongen met de werkzaamheden door te gaan. I R -K kinderen in een klooster. Toen we onlangs een beschouwing wijdden aan de uitlatingen, van R. K. rechters in Den Bosch aan het adres van een gescheiden en hertrouwde R.K. vrouw hebben we ook melding gemaakt van de weigering der rechtbank om de kimde ren der vrouwen, die in een R. K. kloos ter worden opgevoed, wfier aan de moedfir terug te geven. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den minister van justitie thans gevraagd Is het den minister beltend, dat do drie kinderen der Roomsche moedfoA waarover bij het hoofdstuk Justitie der Jongste Rijksbegrootiog is gesproken, noig steeds aan die moeder worden .pmtbou den? Acht de minister het oordeel van den rechter, dat deze kinderen bij die moeder geen goede Roomsche opvoeding zouden krijgen, wat men daaronder dlan ook verstaan moge, voldoende redein om het onrecht, die moeder en kinderen aange daan, maar steeds te laten bestaan? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om hieraan eindelijk een eind te maken? De Oostenrijksche inbreker aangehouden. De politie heeft Woensdagavond in een pension aan den Gevers Deynootweg in Den Haag gearresteerd den 27-jarigen Oostenrijkschen koopman J. M. F., die in een internationaal politieblad gesigna leerd stond. Hij wordt verdacht van een inbraak, gepleegd in het Museum für Volkskunde in de Laudohgasse te Wee nen op 13 Maart j.l. Paar zijn gestolen gouden en zilveren antieke ringen, oor knoppen, horloges, enz. In Januari van dit jaar is ook in dat museum ingebroken. Men vermoedt, dat F. ook toen de haiw in het spel heeft gehad. Dezer dagen wa ren te Weenen in verband met deze in braken reeds aangehouden de 25bjairiig< J. S. en de 28-jarige J. D. Een aantal van de gestolen voorwerpen had de in Den Haag aangehouden koop man in zijn pension nog bij zich. Bij een commissionnair in Den Haag zijn voorts nog in beslag genomen 19 an tieke gouden en zilveren ringen, drie paar oorhangers en een zeer oud gouden dames horloge, alle voorwerpen, die uit het Ween sche museum zijn gestolen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiuinmiiiniiiutniiiiiiiiiniiiiinniiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiniiiiniiiiiiiiniiiini!^ lllllll III»» Vereenigingen, industrieelen en particulieren, die willen deelnemen aan den allegorischen optocht, bij de Oranjefeesten 1930 te Goes te houden, worden verzocht zich vóór 20 Mei aan te mei den bij den secretaris van de commissie voor den optocht, den heer Antoine v. d. Berg, Hoofdred. „Goesche Courant". Iedere wijze van deelname is welkom. HET COMITÉ sniiiflifttiiiiiiiiiuiiiiraiiiniramiiiM^^^ Te Kollum (Fr.) is het eenjarig kind van H. Slotegraaf, toen de moeder afwezig was, in een kinderstoel in brand geraakt en eenige uren later aan de be komen verwondingen overleden. In dezen stoel was een test met vuur gezet en om den stoel een schort gebonden. Vermoe delijk hebben eerst de schort en daarna de kleertjes vlam gevat. Naar uit Home bericht wordt, heeft Edda Mussolini tot dusver huwelijks cadeaux gekregen tot een gezamenlijke waarde van meer dan anderhalf millioen lire. Onder de eadeaux is een gouden armband, bezet met juweelen van den koning en de koningin. De fascistische partij schonk een hanger, uitgevoerd vol gens teekening van den algemeenen se cretaris Turati en versierd met paarlen en edelsteenen. De bekende petroleum-magnaat John D. Rockefeller Sr. wordt zuinig. Dit is tenminste het sensationeele bericht, de New York Herald zijn lezers brengt Het is tot nog toe de gewoonte geweest van John D. om aan de golf-,,caddies* en andere bewonderaars fooien te geven van 10 dollarcenten, „dimes", zooal» dat heet in het Amerikaansch. Maar nadat hij op Paaschmorgen een kerkdienst had bijgewoond, heeft de petroleum-magnaat twee kleine meisjes over haar vlechten rid en haar niet een „dime", maar slechts „a nickel", vijf cent gegeven LICHT OP. Zaterdag 26 April Zondag 27 April Maandag 28 April 7.45 uur 7.47 uur 7.49 uur ADVERTENTIËN voor en ABONNE MENTEN op de „Goesche Courant" worden aangenomen door den heer X M. KOLE. Daar het reeds herhaaldelijk voorkomt, dat onder den naam Welfschoen, conlectieschoenen worden verkocht waarin een kleine verhooging is aangebracht, doch welke hoegenaamd niets met de Welfschoen gemeen hebben en daarom alle voordeelen en gemakken der Welfschoen missen, verzoeken wij beleefd alvorens zich een paar WELFSCHOENEN aan te schaffen, zich er van te overtuigen of de naam Welfschoen (Ned. Octrooi 4466) in de voering en op de zool vermeld staat. Mr WELFSCHOENEN zijn gemakschoenen, welke op geheel bijzondere leesten zijn vervaardigd en daardoor niet door een of ander hulp middel zijn te vervangen. De constructie der Welfschoenen is door de Nederlandsche Octrooiwet beschermd onder het nummer 4466. WELFSCHOENEN zijn uitsluitend verkrijgbaar bij Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Donderdag 8 Mei 1930, 's namiddags 1 uur, te Kloetinge, aan de schuur en ten verzoeke van den heer JOHS. VAN FRAASSEN, aan den Straatweg, wegens opheffing van het bedrijf, vetkoopen: 1 vosbles klepper merrie oud 3 jaar, 1 vette vaars, vette os, springstiertje, 4 jaarl. vaarzen, 2 vette varkens, plat te fruitwagen op patentassen (draag vermogen 2000 K.G.), fruitwagen met rennen (draagvermogen 1800 K.G.), Utrechtsch wagentje, dogcar op pa tentas, egge, harnassement, kippenhok, partij straatklinkers, deuren, enz. enz. Notaris VERBIST te Goes is voor nemens op Woensdag 7 Mei 1930, des namiddags 2 uur, in het koffie huis, bewoond door den heer M. Geus te Heinkenszand, ten verzoeke van den heer J. J. WITKAM te Kloetinge, in het openbaar te vetkoopen: met koetshuis, erf, tuin en bouwterrein te Heinkenszand, groot 46.45 are, in 8 perceelen, combinaties en massa. Te bezichtigen 1 Mei, des namid dags van 2 tot 4 uur. Nadere inlichtingen verstrekt de Notaris, te wiens kantore kaarten ver krijgbaar zijn. V 9 artikelen waarvoor wij speciaal Uw aandacht vragen en welke door ons deze week zeer laag zijn geprijsd. Zie Etalage Zie Etalage Zie ook onze schitterende sorteering gordijnen in den winkel.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3