Grinnik-Pilletjes School en kerk. Rechtszaken. ProVinciemeuWs De rijke man gaf zijn zoon een fiinken uitbrander. - Het is een schandaal zooveel geld als je verteert! Dat gaat maar ujt en pa zal wel betalen! Hier heb je weer een rekening van den autohandelaar! Jij rijdt maar in auto's! Toen je vader zijn leven begon, liep hij! Datn was u een bijzonder mensch ze! de zoon de meeste menschen be ginnen met kruipen. Heer (tot architect): ,,Hier bebft u nu een opgave van de kasten, die m'n vrouw wil hebben. Laat er nu maar eein hui: omheen bouwen!" Coiffeur; „En hoe heeft u graag uw haar geknipt, jongeheer?" Henri; Net als pa, rondom ponnie en middenin heelemaal kaal. „Deinlkt u soms dat ik een idioot ben? „Ilk niet. Maar mijn oordeel is niet opgewassen tegen dat van anderen!" Rampzalige vader,Zeg aan den dok ter, dat hij dadelijk moet komen. M dochtertje heeft een naald ingeslikt." Dienstbode; „De dokter heeft het erg druk op het oogenblik. Is u erg verlegen om die naald?''' Pietje: „Hoe heette het station wafer we het laatst stilhielden, moeder? Moeder; „Dat weet ik niet. Je moet stil zijn, Pietje, anders kan. moeder niet lezen." Pietje: „Nou, het is jammer ,dat u het niet weet, moeder, want iKatelltje is er daar uitgestapt." Vrouw des huizes„Wat mag ik u aanbieden; wijn, whisky, cognac?' Gast; „Graag." ,',Is die slang werkelijk zes \mete» lang?" informeerde de bezoeker van het reizende circus ongeloovig. „Als 't u blieft, hier hebt u een centi meter", zei de oppasser beleefd. „Meet u zelf maar na." „Hoe vindt u mijn stuk?" Informeerde de jeugdige schrijver bij den theater-criti cus. <,Hm, een kleine wijziging aan (het eind zou geen kwaad kunnen. 'Hel is beter, dat de heldin zich doodschiet in- plaats dat zij vergif inneemt." „Waarom?" „Dan wordt het publiek tenminste wak ker." „Als jij je vrouw omhelst, moet je niet voor het open raam gaan staan, zooals gisterenavond." „Man, gisterenavond was ik niet eens thuis!" „Heeft u misschien een paar centen voor me, meneer „Maar Kaerel! Vreg liever om ver stand, he!" i „Ik vraag u alleen hetgeen, waarvan ik denk, dat u het meeste heeft." deze nuttige inrichting hebben ver zoend, hetgeen trouwens, gezien de el ders opgedane ervaringen, ook wel te verwachten was. Ziekten. Wat den algemeenen gezondheids toestand betreft, zij het volgende me degedeeld In verband met het voorkomen van Alastrim (kafferpokken) in een deel van het land, met name te Rotterdam, omstreeks Sept. 1929, werd aan de ge meentebesturen in overweging gege ven, de gelegenheid open te stellen tot kostelooze vaccinatie en re-vacci natie. Enkele gemeentebesturen deel den mede, hiertoe eigener beweging reeds te zijn overgegaan; andere vol deden aan het advies. Wat den algemeenen gezondheids toestand betreft, zij het volgende me degedeeld: Borssele. In 't algemeen gunstig. Driewegen. In 't algemeen gunstig. Ellewoutsdijk. In 't algemeen gunstig Goes. De gezondheidstoestand mag over 1929 goed genoemd worden. In het begin van het jaar kwamen plot seling verscheidene gevallen van diph- therle, waarvan enkele met doodelij- ken afloop. Sluiting van een paar schoolklassen, waarin de meeste ge vallen voorkwamen, deed het aantal gevallen spoedig afnemen. 's Heer Abtskerke. De gezondheids toestand mag over het geheele jaar zeer gunstig worden genoemd. Epide mieën kwamen niet voor en ook ver der was de algemeene toestand bui tengewoon goed. 's Heer Arendskerke. De gezond heidstoestand mag over het geheele jaar zeer gunstig worden genoemd. Epidemieën kwamen niet voor en ook verder was de algemeene toestand bui tengewoon goed. Het droogdok te Boston (Amerika) is het middelpunt van veler belangstelling, want de „Leviathan" onder gaat et een „goede beurt". De reus achtige afmetingen van het schip komen op deze luchtfoto scherp uit. 's Heerenhoek. Geen opgaven ont vangen. Heinkenszand. De gezondheidstoe stand was over 1929 zeer gunstig. Bij zonderheden deden zich niet voor. In verband met de Alastrïm-gevallen el ders, werd van de gelegenheid tot re-vaccinatie zeer druk gebruik ge' maakt. Kattendijke. Er waren gedurende het geheele jaar weinig zieken Procenfs- gewijze waren er veel zieken met neu rologische en psychische afwijkingen. Kloetïnge. De gezondheidstoestand was bij voortduring gunstig. Uitgezon derd een paar gevallen van diphtheric, deden zich geen infectie-ziekten voor. Nisse. Geen opgaven ontvangen. Oudelande. Geen opgaven ontvangen Ovezand. In 't algemeen gunstig. Wolphaartsdijk. De gezondheidstoe stand was over het afgeloopen jaar gunstig te noemen. Besmettelijke ziek ten kwamen weinig voor (2 gevallen van roodvonk werden aangegeven); in enkele gezinnen deden zich gevallen op van lichte kinkhoest, tengevolge van contact met besmette gezinnen el ders. Griep trad weinig op. Van ge meentewege werd driemaal gelegen heid gegeven tot re-vaccinatie, waar van matig gebruik werd gemaakt. Geen complicaties van beteekenïs na re- vaccinatie werden gezien. De Commissie zendt jaarlijks aan alle gemeente-geneesheeren in haar ressort een verzoek om inlichtingen betreffende den gezondheidstoestand in hun gemeente(n) gedurende het af geloopen jaar. Het stemt zeker niet bemoedigend, dat aan dit verzoek steeds ook nu weer door enkele geneesheeren geen gevolg wordt gege ven. Toch meent de Commissie, dat hetgeen zij vraagt, de perken eener gepaste bescheidenheid, geenszins te buiten gaat. Geneeskundige Armen verzorging. Bij gelegenheid der benoeming van een gemeente-geneesheer te Goes we gens periodieke aftreding van den in functie zijnden titularis, werd door een der raadsleden in overweging ge geven, deze benoeming slechts voor den tijd van één jaar te doen en B. en W. uit te noodigen, het volgende jaar een voorstel in te dienen tot in voering der vrije artsenkeuze. De Raad, die geheel onvoorbereid tegen over deze zaak stond en bovendien den in functie zijnden gemeentegenees heer niet voor het hoofd wenschte te stooten, ging over tot herbenoeming voor een nieuwe periode van 4 jaar. Drinkwatervoorziening. Een bewoner van een huurhuis te Kloetinge kwam klagen, dat zijn jeug dig kind geen regenwater verdragen kon, doch dat de huis-eigenaar wei gerde, de woning aan de waterleiding aan te sluiten. Toen de huurder ten slotte verklaarde, de aansluiting op eigen kosten te willen aanbrengen, maar de eigenaar daartoe toestemming weigerde, werd eens met dezen laatste gepraat. Het gevolg was dat hij, na dat hij zekerheid verkregen had, dat de aanleg hem nimmer geld zou kos ten, daarin toestemde. In den loop van het verslagjaar be sloot de Raad der gemeente Borssele tot aansluiting dier gemeente aan het net der Zuïd-Bevelandsche waterlei ding. Het behoeft wel niet gezegd, dat de Commissie hiervan met vreugde kennis nam. Zij hoopt, dat hierdoor, al zal aan het vrij groote aantal ty- phus-gevallen, dat zich jaarlijks in de ze gemeente voordoet, wel niet dade lijk geheel een einde komen, dit toch in belangrijke mate zal worden ver minderd. Alle Zuid-Bevelandsche gemeenten zullen thans binnen zeer korten tijd van leidingwater zijn voorzien. Een flink predikantstractement. De Marble Collegiate Church te New-York, een der oudste kerken van de stad, wil thans een predikant be roepen op een jaarlijksch tractemenf van f 45.000 en vrije woning benevens betaling der opvoedingskosten van zijn kinderen en andere faciliteiten. Bo vendien wordt den beroepene toege zegd, dat hij bij pensionneering het volle tractement als pensioen behou den zal. De eerste, die op dit tractement be roepen werd, een presbyteriaans;'Ik' predikant, bedankte, hoewel hij op het oogenblik de helft minder inko men heeft, maar zijn tegenwoordige gemeente was hem liever, dan hef groote inkomen, dat New-York bood. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden he den uitgesproken; Verduistering. P. E., 64 jaar, werkman te Kapelle f25 boete of 25 dagen hechtenis. Veroorzaken van brand door schuld. M. W., 28 jaar, sleepersknecht te Goes, f25 boete of 10 d. hechtenis. Gemeenteraad van Borssele. Burgemeester Richel herdacht; een tijdelijk wethouder be noemd; tegen verplichte aan sluiting aan de waterleiding per auto, op kosten der ge meente, naar school; een schen king van den overleden burge meester; verplichte brieven bussen. Woensdag vergaderde de gemeente raad. De waarnemend burgemeester, de heer J. Bruinooge, begon met er op te wijzen, welk groot verlies de gemeente heeft geleden door het over lijden van burgemeester Richel. Hij wist, zoo zei hij, uit naam van den geheelen raad en uit naam van de gansche burgerij te spreken, als hij den overledene hulde en dank be tuigde voor al het goede, dat hij voor Borssele heeft gedaan. Over het al dan niet benoemen van een tijdelijk wethouder bleken de meeningen verdeeld. De voorzitter deelde mede, dat de wet geen benoe ming eischt, doch dat de raad in de zen kon beslissen. De heeren P. Dek ker en S. Almekinders waren tegen, de (heeren C. Nijsten, M. de Regt en P. Dek vóór het benoemen van een tijdelijke, zoodat, waar J. Bruinooge en C. Rottier zich van stemming ont hielden, tot benoeming moest worden overgegaan. Na twee vrije stem mingen kreeg bij de herstemming de heer P. Dekker 4 en de heer M. de Regt 3 stemmen. De eerste verklaar de de benoeming aan te nemen. Daarna kwam aan de orde een wij ziging van de bouwverordening In ver band met de aansluiting aan de wa terleiding, waarin o.a. voorkomt, dat ieder eigenaar van een huis, gelegen binnen 25 M. van de buizen der lei ding, verplicht is tot aansluiting, en dat regenbakken moeten voldoen aan bepaalde voorschriften. De heer Rottier zei nogmaals te willen verklaren, dat hij tegen die verplichte aansluiting is. Ook de heer P. Dek verklaarde dit te zijn, doch de voorzitter merkte op, dat dit thans niets ter zake doet, daar een vorige vergadering reeds tot verplichte aan sluiting is besloten en het nu slechts gaat om vaststelling der bouwverorde ning, overeenkomstig het vroeger ge nomen besluit. De verordening werd daarop goedgekeurd. Een verzoek van de vereeniging „Eigen Erf" om voorschotten van f 3818,50 en f 1382,resp. voor het stichten van een plaatsje ter grootte van 42.83 A. en voor den aankoop van 57 A. om als los land in pacht te geven, werd ingewilligd. De heer P. Ars is in beroep ge gaan bij de Kroon tegen de afwijzende beschikking van Ged. Staten van Zee land en van den raad der gemeente op zijn verzoek om een auto beschik baar te stellen voor het vervoer zij ner kinderen naar de R.K. bijz. school te Goes. Ingekomen is nu het be richt van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat, ge hoord de Raad van State, het besluit van Gedeputeerden en van den raad is vernietigd, en dat de gemeente Bors sele verplicht wordt aan Ars gedu rende het zomerhalfjaar als vergoe ding uit te keeren f 17,50 per leer plichtig kind en gedurende het win terhalfjaar f225,—, zijnde de kosten van het vervoer van zijn kinderen per auto naar de genoemde school te 's Heerenhoek. De geheele raad verklaarde zich te verwonderen over zulk een beslissing, waartegen natuur lijk niets meer te doen valt. Medegedeeld werd, dat wijlen de heer J. L. Richel aan de gemeente heeft ge legateerd zijn nagelaten schilderijen, die betrekking hebben op de gemeen te, onder voorwaarde dat zij in het gemeentehuis geplaatst zullen worden. Men besloot het legaat, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te aan vaarden. Daarna werd de verordening op de brandweer gewijzigd, de af koopsom voor een spuitgast werd ge bracht van f 5,op f 25,—. De raad besloot in de bouwverorde ning op te nemen de verplichting voor iederen .eigenaar van een woning, om in of naast de deur een sleuf te doen aanbrengen van 18 bij 2.5 c.M. ter inwerping van brieven en andere poststukken. Het verzoek om een bijdrage ter be strijding van de onkosten voor het voorgenomen onderzoek naar de oor zaak der iepziekte door het daar toe opgerichte comité werd niet in gewilligd. Alleen de heer M. de Regt verklaarde zich voor inwilliging van het verzoek. Bestrijding der bietenvlieg. Een interessante proef in Kruiningen; een opwekking om de bietenvlieg te vangen! De Plantenziektenkundigen Dienst heeft op een perceel grond van J. W., gelegen onder den Zeedijk te Kruinin gen, een kooi geplaatst voor het van gen van bietenvliegen. Op het perceel hebben het vorige jaar bieten gestaan, die in erge mate waren aangetast door de larven van de vlieg, en verwacht mag worden, dat de poppen ven hef insect in den grond zijn achtergeble ven. Er zullen nu waarschijnlijk ook wel eenige vliegen uitkomen onder de kooi. Deze komen terecht in een opzij aangebracht glazen buisje en ze worden later dan opgezonden naar Wageningen, waar ze nauwkeurig wor den bestudeerd. Eerst daarna zal hef mogelijk zijn doeltreffende bestrij dingsmiddelen te vinden. In 1929 ver schenen de eerste vliegen omstreeks midden Mei, maar het is niet onmo gelijk, dat ze dit jaar eerder uitko men en dat hun eitjes cok eerder te vinden zullen zijn. Deze zijn wit van kleur en worden aan den onderkant der bladeren, meestal enkele bij el kaar, soms ook afzonderlijk, door de vliegen afgezet. Men vindt ze ook op spinazie en onkruid, als melde. In hef belang der bestrijding wordt ieder, die ze vindt, verzocht ze te brengen bij den landbouwonderwijzer in zijn om geving. Jhr. J. E. Lewe van Nijenstein. J Na een korte ongesteld is te Kloe tinge overleden Jhr. J. E. Lewe van Nijenstein, die van 26 Augustus 1907 tot 3 Januari 1917 secretaris, en van 1 October 1907 tot 1 Juli 1928 ont vanger dezer gemeente was. Hij leefde geheel met de bevolking dezer gemeente mee, was een zeer geziene persoon en zal door velen ge mist worden. Provinciale Snippers. Tot notaris te Middelburg is benoemd de heer J. L. v. d. Harst, thans notaris te Vlissingen. De daar door ontstane vacature te Vlissingen zal niet meer worden vervuld. De stations-ambtenaar C. Fe- lius, werkzaam aan het station Krui ningen— Yerseke wordt 1 Mei naar Oldenzaal overgeplaatst. De waterleiding op Schouwen— Duiveland zal 27 Mei officieel in ge bruik worden gesteld. V.V.V. te Zie- rikzee heeft het plan om ter gelegen heid van de opening een optocht te formeeren, die de watervoorziening door alle eeuwen heen in beeld zal brengen. Een buitenkansje voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen om eens goed voor den dag te komen. In Zeeuwsch-Vlaanderen wil het intusschen met de waterleiding nog niet in de goede richting. Een insider deelde ons dezer dagen mede, dat de oplossing alleen gevonden kan wor den door het geheele bestuur te doen aftreden, en door de aansluiting niet verplichtend te stellen. Het is moge lijk dat deze zegsman het bij het goe de einde heeft, doch gezien de wijze, waarop de aandeelhoudsters reageer den op de ter beschikking stelling van de bestuursfuncties, deelen we zijn optimisme niet. Als de natuur enkele jaren achtereen niet voor zeer droge zomers zorgt, zien we de Zeeuwsch- Vlamingen ook in de verre toekomst zich over de regenbakken bukken zoo zij dorstig zijn. En over het bier tonnetje. Ds. Enklaar te Kattendijke i9 benoemd tot deskundige voor de eind examens aan de H. B. S.-en te Maas tricht, Rolduc en Heerlen. In Renesse heeft een varken van den landbouwer C. J. Kooman hef gepresteerd 414 K.G. zwaar te worden. Het lijkt ons vrij onverstandig, dat V.V.V. te Renesse dit bericht niet uit de pers gehouden heeft, want pen siongasten van 1930 zijn zeer bezorgd voor hun slanke lijn. Het vette var ken kon de pension-prijzen in hef komend seizoen wel eens leelijk druk ken. Waar het overigens een varken voor is. Bij testamentaire beschikking van wijlen burgemeester J. L. Richel, is de berg van Troye, de bekende vliedberg te Borssele, met het omlig gend geboomte, eigendom geworden van de Vereeniging tof behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De heer P. Bruggeman is her benoemd tot burgemeester van Oude lande. De heer H. H. Dirks te Krui ningen slaagde voor het examen stoom motorvaart door Nederland, afgeno men door het onderwijsfonds voor de binnenvaart. Gisteren hebben al heel wat vreemdelingen de Middelb. markt be zocht. Deze week werd in de Ooster- Schelde de eerste- ansjovis gezien. Een

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2