DIPLOMATE! BIJVOEGSEL BOESGHE COURANT ÏBMHEEREN-BAAI Voor de Vrou\V Stadsnieuws .VAN DB VAN VRIJDAG 25 APRIL 1930. freshens. Een van de plaatsen in do provincie Zeeland, waar tegenwoordig, moer dan •roeger, aandacht aam geschonken wordt, s ongetwijfeld de gemeente Breskens. k hoop, dat men mij niet van chauvinisme erderiken zal, indien ik ter nadere oriën- atie van het lezend publiek aan de hand ■an de volgende punten in het kort wat neer van deze gemeente mededeel. 1. Visscherij. Door zijn ligging aam len mond der Wester-Schelde en zijn ©makkelijk te bereiken haven verschaft ie uitoefening der visscherij aan velen een •vestaam. Geschiedde tot voor eamige jaren 'eze uitoefening door middel van zeil- ooten, de techniek, welke in de meeste ledrijven haar intrede deed, heeft ook der van zich doen spreken. Al de vis- •chersschepen zijn thans van krachtige noteren voorzien, wat o.a. dit voordeel, >iedt, dat men nu niet izoo z©2r van le weersgesteldheid afhankelijk is, ver dier Ie zee op kan gaan ^en toch bijtijds le vangsten ter verzending en verkoop jan dein wal brengen kan. De Breskensche visschersvloot bestaat momenteel uit een 25-tal motorbooten, welke aan deze ge meente nog langen tijd het cachet van /isschersplaats zal blijven geven. 2. Industrie. Spreekt men van de 3reskensche industrie, dan denkt men in de allereerste pkats aan de N.V. van Meile's C.W. fabriek van drops, biscuits, suikerwerken, enz. Deze fabriek, die in den loop van een 30-tal jaren tot eem krachtige wereldzaak uitdijde, is momen teel „de kurk, waar Breskens op drijft". Ruim 300 personen vinden er geregeld werk en het is te verwachten, dat haar groei nog iamg niet ten einde is. Het vorige jaar is men reeds begonnen met een aanzienlijke verandering c.q. moder niseering van het fabrieksgebouwencom plex die, als de teeltenen niet bedriegen, weldra door meerdere gevolgd zal wor den. Op meer bescheiden schaal, doch door haar omvang voor Breskens evenmin on belangrijk, is de dropsfabriek van |de N.V. W. Luteijn en Zonen, terwijl nog maar kort geleden ook de 'gebroeders Verduijn zich op het vervaardigen van drops zijn gaan toeleggen. Een andere, alhier in de kinderjaren verkeerende industrie, vindt gten in de garnalendrogerijen en in een vischmeel- fabriek. Deze laatste fabriek, met \de "modernste op dat gebied volgens ^el vacuum-systeem toegeruste machines, ver werkt door de visschers aangevoerde puf (ondermaatsche visch) en garnalen tot veevoeder. Verder wil ik nog noemen een stroo- perserij, een veevoedermeelfabriek en een machinale houtbewerking. 3. Handel en verkeer. Als in- en uitvoerhaven van Westelijk - Zeeuwsch- Viaanderem spreekt het bijna vanzelf, dat de meeste handel zich te' Br©skeii9 con centreert. Geregelde scheepvaartdiensten op Middelburg, Dordrecht, Rotterdam, Amsterdam en daar tusschen liggende plaatsen voeren de goederen af en aan en houden met den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Scheldc de ver binding met „overig Nederland" gaande. De uit Holland aangevoerde goederen worden van hier uit per stoomtram, auto bus, vrachtwagen, enz. enz. landinwaarts gevoerd. In verband hiermede is dan ook van Breskens uit steeds een druk verkeer met de andere plaatsen. 89 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „En ik ook 1" herhaalde Grant. „Uw tegenwoordigheid daar zal van groote beteekenis zijn. Apropos, denkt unaar Amerika terug te keeren?" „Dat weet ik nog niet. Mijn vriend Lutrecht, die overkomt om ons te ver tegenwoordigen op de Conferentie der Beperkte Bewapening, dringt er sterk op aan, dat ik er zal zijn, maar ik voor mij vind het heel twijfelachtig. Mijn zaken in Duïtschland vereischen mijn aanwezigheid, en ik heb beloofd Hamburg te bezoeken in de eerstvol gende weken. Ik zal alleen zeggen „au revoir", heeren. Meneer Slatte- ry en ik tenminste zijn wereldburgers en wij zullen elkaar waarschijnlijk op de meest onverwachte plaatsen ont moeten". Hij keerde naar zijn tafel terug, en de beide mannen wisselden een glim lach. 5 Noemde ik zooeven de verbindingen met „overig Nederland", met de achter liggende plaatsen geschiedt zuïïts door de Stoomtram-Maatschappij Breskens Maldeghem met lijnen naar MaMeghem en Cadzand Sluis, die te Maldeghem, Aardenburg, Sluis en Retranchement aan sluiting geven op het Belgische tram- en spoorwegnet. Verder heeft men de auto- busdienst BreskensBrugge cn in het seizoen, waar ik straks even op terug komen zal, desi rechtstreeksclien auto- cm den tramdienst Breskens Knocke. Doch ook de verbindingen met het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaaaderen zijn aanzienlijk v-crbeterJ, doordat in het afgeloopen jaar de tramlijn NeuzenHoofdplaat tot Bres kens doorgetrokken is. Dit zal zeker in een ware behoefte blijken te voorzien. Ik hoop door het bovenstaande te heb ben aangetoond, dat Breskens én door zijn ligging cn door zijn ondernemingsgeest een mooie toekomst voor zich heeft, in dien althans de ontwikkeling, zooals deze het laatste decennium gegaan is, zich in stijgende lijn zal blijven bewegen. Reeds thans blijkt deze ontwikkeling eenigszins uit do toeneming van het aantal inwoners dat in het hierboven geinoemde tijdvak met circa 500 vermeerderd is <"n de 3000 met rasse schreden nadert. Nauw in verband met de stijging van het aantal inwoners houdt de behoefte aan meedere woningen, verbetering van straten, rio- leeringen. enz. enz. gelijken tred. (Dat op dit gebied reeds veel tot stand ge komen is, zal ieder weten, (die maar eenigszins met dea plaatselijken toe stand op de hoogte !s. Een woord van lof aan het gemeentebestuur voor de wijze, waarop het in deze met die toenemende behoeften rekening houdt, is hier op zijn plaats, temeer daar door een \gezond en voorzichtig financieel beheer de be lastingen in Breskens in doorsnee niet hooger zijn dan in de andere plaatsen van Westelijk-Zeeuwsch-Vlaamdercn. 4. Vreemdelingenverkeer. Tot slot van dit resumé wil ik nog even de aan dacht vestigen op de alhier in 1929 opge richte vcreeniging voor Vreemdelingenver keer. Dezfa vcreeniging, (opgericht naar aanleiding van een toentertijd dbor den gemeenteraad genomen besluit om eei} onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid om van Breskens ook een badplaats te maken, heeft een ruim arbeidsveld voor zich. Haar eerste poging om aan de ontwikkeling van Bad-Breskens mede te helpen, is m.i. reeds geslaagd. Bepaalde het onderzoek aan Breskens' strand en duinen zich vóór 1929 hoofdzakelijk tot dat van de bewoners zelf, jiet laatste jaar bleek hier een gunstige wending in gekomen te zijn. Vele „vreemdelingen" bezochten toen, wellicht meer nog (uit nieuwsgierigheid dan uit earing ander oog punt, deze gemeente en ik ben er vast van overtuigd, dat zij van hun bezoek geen spijt gehad hebben en dit jaar het zeker herhalen zullen. Een paar in de duinen gebouwde comsumptiegelegenheden, alsmede de aam het strand geplaatste bad hokjes verhoogen met de aldaar opge slagen tentjes de gezelligheid en geven aan het geheele strandleven iets intiems. Vooral de Donderdag blijkt voor velen een attractie in te houden om naar Bres kens te komen. Lange rijen auto's en janpleziers alsmede extra-trainmen ver voeren dan de duizenden Belgen, Fran- schen, Eogelscheo, Duitschers, enz. naar het nabije Walcheren en geven een wijle aan de zoo bedrijvige haven een meer cosmopolitisch karakter. Ook het bezoek aan de Belgische bad plaatsen is van Breskens uit zeer ver gemakkelijkt. De hierboven genoemde, in het seizoen ingelegde, autobusdienst Bres kensKnocke en de sneltrammen van de „BreskensMaldeghem" brengen de stramdbezoekers in den tijd van amper „Zelfs Cornelius Blunn", mompelde Hodson, „gelukt het soms de waar heid te spreken". HOOFDSTUK XV. De onvermijdelijke ontmoeting tus schen Cornelius Blunn en Grant op de Katalonia was meer humoristisch dan tragisch. Op den morgen na hun vertrek hoorde Grant, die op het dek wandelde, een zacht tikken tegen het glas, dat de smalle gang van een der prachtige particuliere suites afsloot, waardoor de boot vermaard was. Daar binnen lag meneer Cornelius B-lunn, bijna onherkenbaar, in dekens gewik keld, met een heetwaterkruik aanzijn voeten en een knecht naast hem, met doffe oogen in de verte te staren. Grant gaf gehoor aan zijn oproeping, duwde de schuifdeur open en stapte binnen. „U is dus.hier, mijn jonge vriend", zeide Cornelius Blunn op zwakken toon. „Wat doet het er toe? Ik ben zeeziek. Ik geloof niet dat ik Sou thampton levend zal bereiken". „Zoo erg zal het wel niet zijn, hoop ik", merkte Grant op. „Het is nog erger", kermde Blunn, „omdat ik begin te hopen, dat het niet zal gebeuren. Ga nu weg. Ik voel mij erger worden. Ik wilde alleen de ze kerheid hebben, dat ik niet reeds bjgg*, fCHTE FR1ESCHK L-r-*»;geroot één uur naar het hartje der Belgische kustplaatsen. Komt de reeds geprojec teerde cn gedeeltelijk al in uitvoering zijnde electrificatie der tramlijn Breskens- Knocke 'tot stand, en, laten wij hopen, een goedkoopere bootverbinding BrCskcns- Vlissingen, dan zijn het geheele Westelijk deel van Zceuwsch-Vlaanderen benevens een groot gedeelte van het Oostelijk deel uit hun isolement en kan met vertrouwen, zoowel op economisch als cultureel gebied, de toekomst tegemoet gezien worden. De 'Secretaris van de Vereeiniging voor „Vreemdelingenverkeer" le Breskens Het menu pan de week. Zondag: kop bouillon; varkensi'of.iadc, spinazie, aardappelen; hopjespudding. Maandag: Haché, aardappelpurée, rijst; griesmeelpap. Dinsdag: Runderlapjes, witte kool, aardappelen; ommelet met rijst. Woensdag: Brulmebooinensoep met ge haktballetjes, gebakken aardappelen met sLa. Donderdag. Kalfsoesters, Brusselsch lof, aardappelen; warme broodpudding. Vrijdag; Gebakken bokking, roode kooi, aardappelen; rijst met pruimen. Zaterdag; Varkenscarbonaden, bieten aardappelen; wentelteefjes. Schotels voor de koffie-tafel. Dat het moeilijk is variatie le brengen in het twaalf uurtje, weet elke huisvrouw maar al te goed. 't Blijft kaas, koek, worst worst, koek, kaas. Op den duur vervelend, tenzij er ook iets anders is, dat met kaas, koek en worst niets te maken heeft. En dit kan door een of andere warm of koud schotel tje, bereid uit restjes van den warmen maal tijd van den vorigen dag. Dat het zelfs heel goed kan, bewijzen onze twee menu's, waarhij men voor de koffietafel schoteltje vindt, bereid uit restjes van het „Menu van de week", dat hierboven staat. Zondag: Haringsla van de overgebleven bieten van Zaterdag met bijvoeging van ui, haring en een hard gekookt ei. Maandag: Macaronie met soepvleesch uit den bouillon van. ZcncLg Dinsdag. Jachtschoteltje, bereid uit de restanten haché, rijst en aardappelpurée van Maandag, laag om laag in een vuur vast schaaltje geschikt, de bovenste laag moet bestaan uit rijst en wordt bestrooid met 'paneermeel, waarna het schoteltje een half uurtje in den oven gezet wordt. Woensdag: Koolschoteltje van restant kool van Dinsdag en wat rauw gehakt van de soep van Woensdag, laag om laag in een vuurvast schaaltje geschikt, be strooid met paneermeel en wat klontjes boter bovenop, een half uurtje in den oven gezet. Donderdag: Een kop soep van hel restant bniimeboonensoep van Woensdag. Vrijdag: Broodschoteltje van het brood puddingrestant van Donderdag, bestrooid met wat paneermeel en in den oven even gebakken. Zaterdag: Gebakken bokking met wat gebakken aardappelen van de restanten van het VrijdagmaaL Recepten. Schuimspijs. Men neemt 1/4 liter van een of ander vruchtensap of marmelade. De marmelade verdund1 men met water of water met citroensap. Hierbij voegt geesten zag. Indien dit uw jacht maar was!" Grant ging haastig weg met een woord van medelijden. „Een aanschouwelijke les in het evenredig maken van waarden", peins de hij, terwijl hij het dek op en neer liep, en toen deed hij geen verdere poging tot phïlosopheeren. Ook bij hem werden groote gebeurtenissen door kleine vergeten. Zijn hart klopte hevig. Hij stond tegenover Gertrude von Diss! Zijn eerste opwelling was bespotte lijk conventioneel. Hij haastte zich haar te ontlasten van de reisdeken, die zij droeg. Achter haar kwam een kamenier met mantel, kussens en an dere reisbenoodigdheden. „Gertrude!" riep hij uit, terwijl hij met de deken over zijn arm bleef staan. „Waar kom jij vandaan? Waar ben je geweest?" „In hut nummer vier en tachtig", antwoordde zij, en ik ben op weg naar dien stoel, en vraag mij als je blieft niet, of ik ziek ben geweest. Kom mij instoppen, zooals de plicht is van een welgemeenden medepassagier". Hij gehoorzaamde terstond. De ka menier hielp hem en de hofmeester van het dek kwam ook nog te hulp. Eindelijk verklaarde Gertrude, dat ze nu gemakkelijk lag, en de bedienden men 15 gram rtode gelatine, die vooraf in een weinig water is opgelost. Men klopt 5 eiwitten tolt sneeuw, roert dit er door en laat het, telkens weer roerend, geheel stijf worden, Men dient het op met een vanillesaus, waarvoor men de do jIers der eieren gebruikt; V2 E. ir.elk, de dooiers, wat vanille, suiker naar smaak. Als men vruchtensap gebruikt, moet men ook daarbij suiker voegen. Hopjespudding. Benoodigdhedee1/2 liter melk; 6 eierdooiers; 175 gram suiker; 1 2 theekopje koffie-extract25 gram gelatine. De melk wordt gekookt; (van de suiker wordt 75 gram met de ei dooiers tot schuim geroerd en bij de melk gevoegd. Men laat rinder' roeren fcven doorkooken. Nu voegt men er de ge smolten gelatine, bet koffie-extract Qn de overige suiker aan toe en vult er Een uitgespoelden puddingvorm mede. De Gezondheidscommissie. Vervolg van het eerste blad. Een woning te Ellewoutsdijk bleek in verregaanden staat van verval te verkeeren. Daar dc bewoner, tevens eigenaar, financieel voldoende bij machte bleek te zijn om de woning te verbeteren, werd aan B. en W. in over weging gegeven, hem daartoe aan te schrijven, hetgeen is geschied. De gemeente Heinkenszand was in het bezit van een pand, dat vroeger dienst had gedaan als ziekenbarak, doch thans leeg stond. Het gemeente bestuur vroeg het advies der Com missie met betrekking tot het geven van een bestemming daaraan. Daar het pand voor ongeveer f 300,weder zeer goed in bewoonbaren staat kon worden gebracht, gaf de Commissie in overweging, hiertoe te besluiten, aan welk advies gevolg werd gegeven. Het gemeentebestuur van Ellewouts dijk vroeg te willen onderzoeken of de geruchten, als zou een woning al daar met wandluis zijn besmet, juist waren. De Commissie kon geen aan wezigheid van wandluizen constateeren Verder werd geadviseerd tot het richten van aanschrijvingen aan ver schillende huiseigenaars in de ge meenten Ellewoutsdijk, Heinkenszand, Oudelande, Goes en Kloetinge, waar aan gevolg werd gegeven. Het gemeentebestuur van Goes vroeg advies aangaande verlenging van den ontruimingstermijn eener onbewoon baar verklaarde woning. Nadat aan de Commissie was gebleken, dat de be woonster had geweigerd, een haar aan geboden nieuwe woning, waarvan de huurprijs niet boven haar krachten ging, te betrekken, werd geadviseerd, dien termijn niet verder te verlengen, doch ontruiming te gelasten. Voor zooveel bekend, is zulks niet geschied en is de woning nog steeds bewoond. Gunstig werd geadviseerd op eenïge concept-besluiten van den Raad van Heinkenszand tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige on bewoonbaar verklaarde woningen. Wat één woning aldaar betrof, meende de Commissie evenwel dat verlenging be zwaarlijk kon worden toegestaan. Na dat haar evenwel was verzekerd, dat de bewoner spoedig een andere wo ning zou betrekken, adviseerde de Commissie nog éénmaal verlenging toe te staan van ten hoogste 6 maanden. Nog 3 woningen te Heinkenszand werden ter onbewoonbaarverklaring voorgedragen. De Raad besloot hiertoe. Geadviseerd werd tot onbewoonbaar verklaring van 10 woningen in de ge meente Wolphaartsdijk. verdwenen. Grant ging naast haar zitten. „Ik zal je bevel overtreden", zei- de hij vriendelijk. „Ik ben bang, dat je ziek bent geweest". Haar wangen waren mager en hol geworden. Haar gelaatskleur was min der frisch. Haar oogen waren gezon ken. Zij zag er mager en teer uit. „Ja", gaf zij toe. „Ik ben ziek ge weest. Een zenuwtoeval, samengaande met hartzwakte was al wat de dokter er van wist te zeggen. Ik had hem kunnen helpen bij zijn diagnose". „Niet zoo, Gertrude!" smeekte hij. „Mijn beste man, wees maar niet bang, dat ik je verwijten zal doen! Er is niets zoo onlogisch in de wereld als een vrouw, die zich over een man beklaagt, omdat hij haar niet lief heeft. Het is geen zonde van je, dat je niet van mij hield. Het was heel zeker geen zonde van je, dat ik ge durende eenïge uren je dwong te vein zen, dat je mij lief had. Dat was heelemaal mijn zaak, heelemaal mijn listig bedacht plan, dat mislukte. De een of andere idioot heeft eens geschreven, dat, liefde wederliefde wekt!" Ik dacht, dat ik met mijn ar men om je hals een soort transfusie kon te weeg brengen, een deel van mijn liefde in jou hart overbrengen, en je. weet, dat ik het nie.t kon. In Cento. Weer trilt de aarde van nieuw geluid. Van j jonge leven, dat gaat 'komen, En feestelijk schrijdt de lentebruid Onder het groene waas der boomen, Onder de tintlende, stralende lucht, Wijd langs de wachtende velden gespannen Daar klinkt alom een verblijdend gerucht. Opstanding heeft alle grauwheid verbataien Over de hulzen sprankelt het licht, 't Zilveren licht als een juichend gebeuren. Zóó wordt het wondei- der wereld bericht, 't Wondere leven in wonder van kleuren Tinten van brons en van zuiver smaragd, Rijk met het blauw van den hemel [doorweven, Zóó wordt het wonder der menschen [gebracht Lente !De aarde staat op tolt het Leven! Lente! De aarde staat op tolt het leven! Voor wie de volheid van 't al kan [doorschouwen, Nu breken knellende banden aan stuk Voor bet gelouterd, blijmoedig vertrouwen, Voor wie verbaasd met den blik van een [kiind, 't Immer hernieuwde geluk mag doorvoelen, En zóó de levende schatten vindt, Eindeloos rijk in bun opperst bedoelen! Opstanding, sterker dan dreigende dood, 't Graf overwonnen na dagen van lijden, 't Leven herboren uit donkeren nood, Stralend van licht, tot een'teeken der tijden! Wereld, Uw beeld kan de Lente zijn, Rijst uit uw dorheid tot levende waarde, Niet met wat leuzen en wankelen schijn, Lente! Nieuw leven gaat over de aarde! Omtrent een dezer woningen kan nog worden medegedeeld, dat de bui tenmuren, speciaal de zuidelijke ge vel, zoo slecht waren, dat de vrees, dat deze spoedig zouden instorten, lang niet denkbeeldig was. In verband hiermede werd geadviseerd, den ont- ruimingstermijn zoo kort mogelijk te stellen. Naar de Commissie vernam, is deze woning inderdaad bij den spoedig daar op gevolgden storm in elkaar gewaaid, gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. De Commissie inspecteerde een leeg staande woning te Wissekerke, ge meente 's Heer Arendskerke. Alhoe wel deze woning, volgens de meening der Commissie, niet voor onbewoon- baarverklarïng in aanmerking kwam, meende de Commissie toch, het ge meentebestuur te moeten adviseeren, pogingen aan te wenden, opdat deze woning niet zou worden verhuurd aan een gezin, grooter dan 2 personen. In het verslag over 1928 werd ge wag gemaakt van een geschil met het gemeentebestuur van Driewegen met betrekking tot onbewoonbaarverkla ring van een 3-tal woningen aldaar, waartoe de Commissie had geadvi seerd. Door Ged. Staten werd, nadat de Commissie overeenkomstig art 22 der Woningwet, voorziening had ge vraagd, tot onbewoonbaarverklarïng van 2 dier woningen overgegaan. De Commissie constateerde in den loop van het verslagjaar tot haar genoegen, dat één dier beide woningen was af gebroken en men bezig was deze door een flinke, ruime woning te vervangen. Openbare gebouwen, niet vallende onder de Woning wet. Vaar- en voertuigen. Het openbaar centraal slachthuis te Goes blijft goed voldoen. Van de zij de der slagers werd geen enkele klacht vernomen, waaruit veilig mag worden afgeleid, dat deze zich geheel met den morgen begreep ik dat. Jij waart heel gewillig. Je lippen waren voor mij klaar, als ik ze begeerde. Je ar men waren gereed mij te omhelzen, als ik het had gewild. Je waart bereid te doen, wat de omstandigheden van je vroegen. En van liefde was er geen spoor. Ik had mijn kans gewaagd en verloren." „Gertrude, dit is vreeselijk", steunde hij. „Het is vreeselijk, omdat het de waarheid is", ging zij voort. „Dat heb ben wij beiden toch gemeen. Wij heb ben beiden de waarheid lief. Ik heb gebeden om dit oogenblik, dat hef mocht aanbreken, zooals het heeft gedaan, dat deze paar woorden zou den worden gesproken, en dat wij ze zouden onthouden voor het overige van ons leven!" „Ik was een bruut", mompelde hij. „Ik deed mijn best, Gertrude". „Wat een vreeselijk oordeel", lachte zij bitter. „En zoo waar zoo ellen dig waar. Ik zag, dat je steeds je best deed. Ik zag je 's avonds champagne drinken. Je trachtte te huichelen. Ik was hef, die mij moest terugtrekken omdat ik het wist. Ik, die moest doen, alsof ik je blik van verlichting niet zag. Je hebt mij geen enkel oogen blik misleid, Grant. Ik was het, die dobbelde en verloor". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1