H.H. Wielrijder(ster) Jacob Snoodijk, Keizerstraat, Goes Buitenland. Binnenland RecbtszakeD. Gemengd NieuWs. Lraatste Berichten. Advertentiën. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK FLINK MEISJE PARTICULIER Corona Postable Schrijfmachine, Koopt voor Uw geld een goed rijwiel en U heeft er jaren pleizier van! Wij hebben voor U een prima rijwiel. Komt U eens kijken? te Kortgene Donderdag 1 Mei 10 uur v.m.; te Kamperland Donderdag lMel 11.30 uur v.m.; te WolphaartsdijkDon derdag 1 Mei 2.30 uur n.m.; te Kloe tinge Vrijdag 2 Mei 8 uur v.m.; te Kruiningen Vrijdag 2 Mei 10.30 uur v.m.; te 's Gravenpolder Vrijdag Mei 2 uur n.m.; te Borssele Vrijdag Mei 3 uur n.m. Op deze keuringen kan iedere vee' houder ter mededinging naar prijzen en of medailles stieren van minstens 9 maanden oud, voorzien van afstam mingsbewijzen van het Nederlandsche of Friesche Rundvee Stamboek of van een fokvereenigïng inzenden, alsmede koeien die minstens éénmaal hebben gekalfd. Wanneer stieren of koeien voor op name in het N. R. S. Stamboek zijn opgegeven, worden deze tegelijkertijd hiervoor gekeurd. De aangevoerde dieren wordendoor de keuringscommissie zooveel moge lijk besproken en dit is voor de vee houders zeer leerzaam. Daarom is hef van groot belang, dat de veehouders deze keuringen bijwonen". Gemeenteraad Colijnsplaat. De raad in ftooger beroepj dit jaar vermoedelijk elec- trisch licht. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad wa- ren alle leden tegenwoordig. Het nieuw benoemde lid, de heerM. J. Contant, legde in handen van den voorzitter de vereïschte eeden af en nam onmiddellijk daarop zitting. Na de voorlezing der notulen werd door het lid J. van Dis gevraagd om de no tulen voortaan tegelijk met de stuk' ken voor de leden ter inzage te leg gen. Hiertoe werd besloten. De begrooting van het gemeentelijk electrisch bedrijf 1929 werd gewijzigd. De rekening van 'het Burgerlijk Arm bestuur 1929 werd goedgekeurd met posten voor ontvang en uitgaaf van f1309,16. Daarna had de stemming plaats over het voorstel van den heer J. van Dis, om bij de Kroon in hooger beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Sta ten tot niet-goedkeuring van de wij ziging der gemeente-begrooting, waar in verhoogd pensioenverhaal tot uit drukking is gebracht. In de vorige vergadering staakten hierover de stem men. Thans werd het voorstel aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Besloten werd om met de riolee- ringswerken te wachten tot het vol gende jaar. Verder werd besloten te wachten een goede tweede hands brandkast aan te schaffen, waarvoor B. en W. een blanco crediet werd ver leend. Ten slotte deelde de burgemeester mede, dat de Commissaris der Konin gin bij zijn jongste bezoek heeft mee gedeeld, dat hoogstwaarschijnlijk hier ter plaatse nog in dit jaar stroom van het Provinciaal net zal worden ge leverd. Gemeenteraad van Wolphaartsdijk. Over den bouw van een on derwijzerswoning; de raad, die gepasseerd werd contra B. en W. inzake de opening van het nieuwe raadhuis. V 2 gemeenteraad vergaderde Woens dag. Aangehouden werd1 een verzoek van Jhr. van Vredenburch inzake het doen vervallen van uitwegen uit de door hem gestelde verkoopvoorwaarde van bouw terrein aan den Achterweg. De raad besloot het afsluiten van de hoofdleidingen der waterleiding bij den Raaidi van Beheer der Waterleiding-Mij. aanhangig te maken. Voor kennisgeving werdein aangenomen een verzoek tot beperking van drank- vergunningen en een schrijven van Ged. Staten om meer aandacht te schenken aan adviezen van den inspecteur ide-r bela-stm gen ten opzichte van het vaststellen van de plaatselijke belasting. Het verzoek van M. Tramper inzake concessie voor radio distributie stelde de raad in handen van B. en W. Van de P.Z.E.M. was bericht in gekomen, dat de verbindingskabel Oost- kerkeOud-Sabbinge f600 meer zal kosten dan destijds werd geschat. Aan diverse polderbesturen zal worden bericht dat zij archiefstukken tegen vergoeding kuawein doen opbergen in de kluis van het nieuwe gemeentehuis. De kosten der kluis bedragen f2000. De archivaris zal een vergoeding van f22,50 ontvangen, hetgeen enkele raadsleden te veel vonden. Tot fioofd der openbare school te ^ostkerke werd benoemd de heer C. v. d. Velde te B Heerenhoek. B. en W. deelden mede, dat mej. Noordhoek tot tijdelijk hoofd is benoemd en mej. N. C. A. Net uit Mid delburg tot tijdelijk onderwijzeres. Hierna kwam in behandeling bet verzoek van het schoolbestuur der Oud-Ger»f. gemeente, om beschikbaarstelling van bouwterrein voor een onderwijzerswoning. B. en W. stelden voor voor dezen bouw af te staan grond van het schoolterrein tejgen f2,50 per vierk. meter, onder beding dat de op ruiming van de bergplaats van den lijkwa gen voor rekening van het schoolbestuur Zal komen, (f800. De [ijkwagen zal on dergebracht worden in het voormalige brandspuithuisje.) Dit voorstel werd na eenige discussie aangenomen. De voorzitter vroeg den raad vervolgens een blanco-crediet voor de feestelijkhe den, ter gelegenheid van de opening van bet nieuwe raadhuis. De kinderen, die een zanghuld-e zullen brengen, zullen n.l. ont haald worden. i Verschillende sprekers uitten hun ver ontwaardiging over het feit, dat de raad buiten deze plannen is gehouden. De da turn van opening van het raadhuis moesten de raadsleden uit de courant vernemen De voorzitter verdedigde zijn houding door te zeggen dat hij den raad niet eer der mededeehntge'n kon doen. daar er geen raadsvergadering meer is geweest nadat de plannen vaster vorm hadden aangeno men. De heer Kloosterman vooral laakte de houding van B. en W. Hij- zei tegen het voorstel te zuf.en stemmen, omdat de raad genegeerd is De voorzitter gaf te kermen dat B. en W. eerst Dinsdagavond tot de tracitatie der schoolkinderen hebben- besloten. De heer Kloosterman merkte op, dat het al lang een publiek geheim is geweest. De heer Lindenbergh drong er op aan dat B. en W. zouden toegeven een fout te hebben gemaakt. B. en W. weigerden zulks. Op voorstel van den heer Kloosterman besloot de raad daarop voor de tractatie per kind f 0,25 toe te kennen. In de rondvraag werd besloten het nie-u we raadhuis van 2 tot 7 Vj uur h.m. ter bezichtiging open te stellen. De .heer Kloosterman wilde de oude straatlantaarns doen inrichten voor de electrische ver lichting, doch de voorzitter merkte op, dat de verandering te veel zou kosten Aan het einde der laatste vergadering jn het oude raadhuis sprak de voorzitter den raad toe. Hiji bracht vooral d'ainik aan den gemeente-secretaris, hetgeen wethou der Valkier onderstreepte. Vergadering in Krabbendijke. Onder voorzitterschap van dhr. Welle man hield de Ver. ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders te Krabbendijke haar algemeene vergadering. Uit het jaarververslag van den secretaris dhr. Elenbaas bleek, dat in het afgeloopen jaar zes plaatsjes in gebruik zijn genomen, Het aantal pachters bedraagt 99. De bouw van de plaatsjes is aanbesteed voor f 13100,Door het rijk werd een voorschot verleend van f 21600.—terwijl de bewoners uit eigen middelen hebben gestort f 2400,.Thans zijn weer vier plaatsjes in aanbouw, Daarna werd door den administrateur dhr. Tollenaar, rekening en verantwoor ding gedaan. Aan pachten werd ontvangen f 5183,27, rente van het belegde geld f 261,14 en andere ontvangsten f 47,75 Afgelost werd f 10211,28. De balans sloot met en debetsaldo van f 980,85. welke bij de reserve werd gevoegd, zoo dat deze thans bedraagt f 6863,86. Met algemeene stemmen werd daarna de balans en verlies- en winstrekening vastgesteld Besloten werd aan den secretaris en administrateur een billijke vergoeding te geven voor de verrichte werkzaamheden. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen dhr. C. P. Vogelaar. PROVINCIALE SNIPPERS. De salarissen van de commissaris sen van politie te Middelburg en te Vlissingen zijn bij Kon. besluit vastgesteld op f 4200 met vier 2-jaarlijksche ver hoogingen van f250, tot een maximum van f5200. De wereldtentoonstelling te Ant werpen wordt morgen geopend. Vermoe delijk zullen zeer vele Zeeuwen er dezer dagen al een kijkje gaan nemen. Donderdagavond sloeg de bliksem in de landbouwschuur van J. Israel te Wissenkerke. Er ontstond brand Het vee kon gered worden, doch een aantal land bouwwerktuigen, een voorraad graan en een waakhond, kwamen in de vlammen om. De motorspuit wist het vuur tot de schuur te beperken. Enkele personen te Kruiningen namen Woensdagavond een natuurver schijnsel waar. Aan den oostelijken hemel bevond zich n 1. een grooten vuurbol die den omtrek helder verlichtte. Het museum der gemeente Vlis singen werd in 1929 door ruim tweemaal zooveel vreemdelingen bezocht als in 1928, nm], door 427het aantal contribuanten steeg met 25 tot 140. Het museum werd door aankoop in de gelegenheid gesteld de collectie munten die indertijd door diefstal verminderde, weer geheel aan te vullen. Ds. M. Hofman te Krabbendijke is beroepen te Tholen. Iemand uit den omtrek zag dezer „.gen den watertoren te Kloetinge voor de Goesche gasfabriek aaD. De lengte heeft het gevaarte er ongetwijfeld voor, doch den omvang allesbehalve. Goes kan zich op de beleedigende kleineering van den buitenman niet beter wreken dan alsmaar meer gas aan de dorpen te leveren. Het eerst b.v. aan de gascentrale „Ostende". Of is daar het internationale plan nog niel uit den grond Van den Belgische lichter Sido is le Vlissingen een man overboord ge slagen en verdronken. Gisteravond is ter geleg nheid van her weder ingebruiknemen van hel geheel gerestaureerde ei vernieuwde kerkorgel in cL Ned. Herv Kerk te Kloetinge een kerkconcert gegeven door den heer W Kool, organist der Wilhelminakerk te Rotterdam, met welwillende medewerking van Cloet nghs Gemengd Koor, dir. de heer Tamminga Mussolini's dochter getrouwd. Plechtigheden als voor een prjn ses vam den bloede; bijzonderhe den omtrent de festiviteiten en geschenken. Als van een koningsdochter is gister morgen te Rome het huwelijk ingezegend va,tl Edda Mussolini, de dochter vain den Italiaanschen dictator, met Graaf Ga leiazzo Ciano, den zoon van den Italiaan schen minister van Verkeerswezen. Reeds vroeg in den morgen waren de straten in de omgeving van de St. Jozefs kerk, waar de plechtigheid zou plaats vin den, zwart van de menschen, doch de straat werd vrijgehouden door een pitto rsske afzetting van Romeinsche politie in donker-blauw groot-tenue gekleed© carabinieri, cavalerie, gekleed in blauwe uniformen met witte tressen en rood© wap perende pluimen en vooral door een groot aantal in zwarte hemden gekleede leden der fascistische militie. Speciale maat regelen waren door de politie genomen, opdat geen enkel gevaar kon dreigen uit de huizen, die uitzicht gaven op de stra len, waar de bruidsstoet moest dooi\,rek ken. De afzetting strekte zich uit van de Ville TorLonia tot de St. Jozefs Kerk Op wensch van de bruid bestond1 haar eerewacht uit „Piccoli Italiani", meisjes van 8 tot 14 jaar, die deel uitmaken van de groepen van de „Balilla", de fascisti sche jeugdorganisaties. De meisjes mar cheerden in militaire formatie tot voor de Villa Torljonia, waai* zij den fascisten- groet brachten. Alvorens in het rijtuig te stappen, begroette Edda Mussolini th kleinen, die onmiddellijk achter de fascis tische militie, die den stoet opendie, en voor het bruidsrijtuig hun plaats in den stoet innamen. De 19-jarige bruid was gekleed in een wit-satijnen japon, die tot haar schoenen reikte, afgezet met witffce Burlano-kant. Toen zij in het rijtuig stapte, met een groo ten bouquet witte rozen! in de hand, ging een luid gejuich op. Voor het eerst sedert zijn optreden als dictator verscheen Mus solini bij' een officieel© plechtigheid in het publiek in gezelschap van zijn vrouw Donna Rachele Mussolini. De Duce vergezelde zijn dochter, ter wijl Donna Mussolini voegde aan den arm van den vader van de bruidegom, minister graaf Ciano de Cortelazzo. De bruidegom volgde met zijn moeder. Voorts waren all© ministers aanwezig. De minister van Buitenlandsche Zaken Grandi en Arnoldo Mussolini, de broeder van den Duos graaf de Veèchi, de Italiaansche ambas sadeur bij het Vaticaan en prins Tor- Ion ia traden als getuige voor het bruids paar op. j Toen de rijtuigen bij de St. Jozefskerk arriveerden, stond daar een eerewacht op- Id van musketiers, die met hun ge trokken zwaarden een poort vormden, waardoor de bruidstoet de kerk betrad. Onder trompetgeschal trad het bruidspaar de kerk betrad. In de kerk bevonden zich zeer vele autoriteiten, leden van het diplo matieke corps, leden van de hoog© lijkheid en de upper ten van Rome Na de kerkelijke inzegening, die ge schiedde door den pastoor van de St. Jozefskerk, volgde in de kerk de burger lijke huwelijksformaliteit. Onder de tonen van een symphonie, gespeeld door een dfe kerk binnen. In de kerk bevonden zich paar de kerk en keerde terug naar idle villa Torlonia. Na daar teruggekeerd te zijn begaf het bruidspaar zich bijna zonder gevolg naar den St. Pieter om daar te bidden. Reeds den dag tevoren had' de Pauselijke Nun tius het bruidspaar den Pauselijken zegen gegeven. Een penhouder zoek- De Haagsche recherche is op 'toogen- blik op zoek naar een gouden penhouder ïn den vorm van een ganzepen, n.l. de >enhouder, waarmee het verdrag van -ocarao is geteekend en dien het co mité voor de Vredes -en Volkenbonldsten- toonstelling, welke in Februari te 'sGra- venhage is gehouden, met andere op de onderteekening van het verdrag betrek- hebbende voorwerpen te leen. heeft gekregen. De penhouder moet tenminste blijkens de douameverklaringen naar Den Haag zijn afgezondem, ontvangen beeft mep hem echter niet, noch heeft men bij het uitpakken gemerkt, dat een van de gead viseerde voorwerpen ontbrak. De moge lijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat men zich te Locarno bij het afzenden van het voor de tentoonstelling bestemde heeft vergist en dat men den penhouder wel op de douane-verklaring vermeld1, maar door een verzuim niet afgezonden heeft Doch evenzeer is iet mogelijk, aal de penhouder er wel bij geweest is, maai} men hem bij het uitpakken van de klok, die gedemonteerd en in onderdeelen ver zonden was tussehen het pakpapier over het hoofd gezien heeft. Is dit laatsite het geval, dan is de reliquie verloren, daar het pakpapier in den oven van de centrale verwarming verbrand is. Tenzij een onbe voegde hem gevonden en onder zich ge houden heeft. Rechtbank te Middelburg. Niet eerlijk. C. G., 19 jaar, landarbeider te Oude- lande, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Maart jj.l. te Kwadenidamme heeft weggenomen een portemonnaie in houdende f 150, toebehoorende aan Johan nes Meer lens. Eisch; 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr. Kegge uit Goes vroeg van een straf, gelijk aan den tijd van het voorarrest. i Niet geholpen. W. M., 53 jaar, landbouwer te Bors sele, was door den kantonrechter te Mid delburg op 12 Maart j.J. veroordeeld tot f3 of 3 d. b. en gedeeltelijk van rechts vervolging ontslagen, ter zake van over treding van de Motor- en Rijwielwet. De ambtenaar van het O. M. was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Verdachte was niet verschenen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. j Nog zoo een. 1 1 L. d. C., 26 jaar, koopman te Goes, was door den kantonrechter te Goes op 21 Maart j.l. wegens overtredjng van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot f 10 of 10 d. h. met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van 40. De verdachte was in hooger beroep gekomen, Verdachte was verschenen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De uitspraak werdb©- ppald op 9 April 1930. Ontploffing te Luik. In de nieuwe stikstofafdeelingder Usines d'Ougrée Narihaye te Renory bij Luik heeft zich Donderdagmiddag een gewel dige ontploffing voorgedaan. Een der drie reservoirs, 50 kubieke meter ammoniak onder een druk van L0 atmosferen be vattend, vloog onverwachts met een ont zettenden knal in de lucht. Groote stuk. ken, duizenden K.G. wegend, werden op grooten afstand weggeslingerd, een paar muren stortten in en overal in den om trek werden de ruiten verbrijzeld. Hel ammoniakgas verspreidde zich in de fa brieken en ook in het dorp en veroor zaakte een radelooze paniek. Iedereen vluchtte weg, teneinde aau het verstik keude gas te ontkomen. Toen het gevaar geweken was, constateerde men, dat zes arbeiders door de ontploffing gedood waren, terwijl vijf anderen zeer zware verwondingen hadden opgeloopen. Een machinist bleek spoorloos verdwenen te zijn en 70 arbeiders en inwoners van Renory zijn door gas vergiftigd en moes ten naar verschillende ziekenhuizen wor den overgebracht. Twee uur na de ramp kon men de reservoirs nog niet naderen en werd het gas nog op een kilometer afstand waargenomen. Een tweede reser voir blijkt ten gevolge van de ontplof fing gescheurd te zijn. Omtrent de oor zaak van de ramp is nog niets met zeker heid bekend. Volgens een later bericht is het aan tal dooden tot 7 gestegen. Tot dusver zijn echter slecht» 3 lijken geïdentificeerd Goedkooper reizen. Bunrtverkeerkaarten tussehen Goes en Vlissingen. Met ingang van 15 Mei zullen buurt- verkeer-kaarten verkrijgbaar worden gesteld voor het verkeer naar alle stations tus sehen Goes en Vlissingen. Deze buurt- verkeerkaarten zullen voor alle treinen geldig zijn. Ze zijn aanzienlijk goedkooper dan de huidige re'ovr-kaarten. B.v. een retour derde klasse van Goes naar Vlis- siDgen kost thans f .50. Een buurtverkeertje zal f 1,05 kosten Voor een retourtje derde van Goes naar Middelburg betaalt men nu fl,'0. Van 15 Mei af zal men voor f 0,80 heen en weer kunnen reizen. Met de invoering der buurtverkeer-kaarten is een door velen lang gekoesterde wensch in ver- ulling gegaan. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 26 dezer luidt: zwakke tot matige aan vankelijk meest Z. tot O. wind, gedeelte lijk bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, weinig verandering in tempe ratuur. STAATSLOTERIJ. In de afgeloopen week zijn uitge loot met eigen geld: 8571, 8589, 8596 en 8597. De Familie LEWE VAN NIJEN- STEIN maakt bekend, dat in den ouderdom van 64 jaren is overleden haar beste Broeder en Behuwdbroeder Jonkheer JAN ERNST LEWE VAN NIJENSTEIN Kloetinge, 24 April 1930. Eenige en algemeene kennisgeving. De begrafenis zal plaats heb ben te Groningen op de Zui-der- begraafplaats Maandag 28 April 1930, des namiddags te 2 uur. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP 's GRAVENHAGE Lange Houtstraat 28-30 AMSTERDAM ROTTERDAM Damrak 92 Witte de Withstraat 22 GRONINGEN A-Kerkhof Z.Z. 18 De Directie Bericht dat de Coupons der Pandbrieven vervallendel Mei 1930 van dien datum af betaalbaar zijn bij den heer L. SCHOUTEN, 's Gravenpolder alwaar tevens 4J °/0 Pandbrieven te gen beurskoers verkrijgbaar zijn in stukkon van f 1000,f 500,en f 100,— en dat verkrijgbaar zullen worden gesteld nieuwe couponbladen tegen overgifte der talons van de 5 °/o pandbrieven. De Directie: J. A. VAN ERPERS ROIJAARDS. Mr. C. SCHUIT. gevraagd, P.G., v. g. g. v. bij C. E. TOESET, Mr. Cornelisstraat 40, Kle- verpark, Haarlem. biedt zijn zoo goed als ongebruikte nieuwe met lederen koffer, van f185,aan voor f110,—Brieven onder No. 809, Bureau van dit blad. Aanbevelend,

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3